OPNIEUW AT JE ZEILEN BIJ VOOR UNICEF Mevrouw W. Dikmans- Hagenaars: blij met het ZUID LAND THEATER VAN EN VOOR HAAR MEVROUW E. DE WEERD- VAN DER EST: CULINAIR AVONTUUR Zaterdag 6 sept. 1969 VL1SSINGEN Gisteren, vrijdag 5 september, heeft mevrouw C. van A art sen-Stap, echtgenote van de commissaris van de koningin in Zeeland, de eerste Uni cef-kaarten 1969 gekocht. En daarmee luidde zij een nieuw seizoen in voor ,Ruc 35', het regionale comité Walcheren dat zich voor de Unicef-zaken gaat inzetten. Vorig jaar heeft het comité voor een gi gantische propaganda gezorgd met een voorstelling in de Schouwburg te Middel burg en met een tentoonstelling van alle kaarten die voor de Unicef werden ge maakt in het Vlissingse stadhuis. Die tentoonstelling heeft na Viissmgen een rondreis door Nederland gemaakt en is overal even enthousiast ontvangen. Dit jaar BEDRIJVEN géén tentoonstelling en geen Schouwburg- programma voor ,Ruc 35'. zijn vrijwilligers, iedereen doet dit naast zijn of haar normale bezigheden, we kun nen het gewoon nu niet opbrengen. Boven dien: hoe enthousiast men vorig jaar ook was, we hebben de kosten er uitgehaald maar er was bijna geen netto-opbrengst voor de Unicef. Mevrouw W. de Weerd-van der Est, secre taresse van het regionale Unicef-comité over de activiteiten van het nieuwe sei zoen: ,Wij zijn in de eerste plaats zwaar getroffen door het vertrek van onze voor zitter de heer Th. J. Westerhout. Wy heb ben wel twee ere-voorzitrters maar aan een vice-voorzitter waren we nooit toegeko men en nu zitten we voorlopig nog zonder. Die tentoonstelling is nu niet recent meer, en aan zo'n feestprogramma zit ontzettend veel organisatie vast, teveel om dit nu al weer te herhalen. Alle Unicef-medewerkers Dit jaar hebben we alle bedrijven in Vlis- singen en Middelburg aangeschreven. We hopen dat we via personeelsverenigingen, en dus overal waar mensen bij elkaar zijn, iets kunnen doen. Een sportclub van Her cules heeft onmiddellijk gereageerd met een collecte tijdens een sportdag. We hopen dat we meer dergelijke reacties krijgen, maar dat is nog even afwachten'. ,Vorig jaar was de opbrengst op Walche ren 2290,.Ongeveer evenveel als in het Gooi en in het district Nijmegen, dat is toch een leuk resultaat'. En als vanouds zijn er de contactadressen. Mevrouw De Weerd: ,In Vlissingen en Wal cheren lukt dat heel leuk. Elders op Wal cheren zijn we nog hard bezig. Het is soms erg moeilijk om ergens voet aan de grond te krijgen; het is misschien niet zo leuk om het zó te zeggen, maar er zijn van die gemeenschappen die vreselijk ge sloten zijn, daar kom je niet binnen. En we zijn hier pas eigenlijk twee jaar bezig, dat moet nog allemaal groeien. Vanuit Den Haag worden wel folders met bestelkaarten gestuurd naar postgirohou ders op Walcheren. Veel van die mensen bestellen op deze manier hun kaarten en agenda's. Voor het landelijk comité is dat toch ook wel een prettige manier van werken, zo houden ze e'en beetje voeling met Walcheren; zo weten ze waar de be langstelling van de mensen hier naar uit gaat. Aan de andere kant is het wel vre selijk inefficiënt, maar voorlopig laten we het zo. De middelbare soholen willen we ook wel graag bij de verkoop betrekken. Vorige ja ren hebben zeevaartscholieren zich wel vooi ons ingezet, maar het resultaat was niet zo daverend, ik denk omdat het alle maal jongens zijn die niet van hier komen. Middelbare scholieren kunnen gauw bij fa milie en kennissen aankloppen, de jongens van de zeevaartschool zijn hier vreemd, dat is toch een nadeel.' VOORRAAD Er is een grote voorraad kaarten en agen da's gearriveerd. Mevrouw De Weerd: ,Het is altijd erg spannend om van te voren je bestellingen te doen. Je kimt er dan abso luut geen zinnig woord over zeggen welke kaarten in zullen slaan. Het pakt steeds weer anders uit. Het is enorm leuk verkopen nu we weer hele voorraden oude kaarten hebben. Voor al de mensen die jaar en dag Unlcef-kaar- ten kopen zijn reuze enthousiast als ze weer zo'n oude vertrouwde kaart zien.' Mevrouw De Weerd die in haar vorige woonplaats Den Helder- al bij de verkoop van Unicef-kaarten was betrokken is er in Vlissingen vanzelf weer ingerold. Zij vindt het wat idealistisch om te denken dat de mensen zich betrokken voelen bij het leed van al die kinderen waarvoor het kinder fonds van de Verenigde Naties zich in spant. .Ik geloof wel dat het de aanleiding was waarom ze de eerste keer die kaarten ko pen, maar dan vervaagt dat. De Unicef- kaarten horen net zo rotsvast bij een le venspatroon als de kinderpostzegels en de Pro Juventutekalender. Dat is nu eenmaal zo'. Hoe dan ook: de Unicef-kaarten en kalen ders zijn er niet voor niets. Unicef zet zich in voor hongerende en lijdende kinde ren, of dat nu in Biafra of Nigeria, in Noord- of in Zuid-Vietnam, in Zuid-Ame- rika of in Zuid-Afrika is. En dat is, zoals mevrouw De Weerd zegt .helaas geen zaak die afloopt, het fonds zal ongetwijfeld al tijd nodig blijven. Het is triest, maar waar'. MARJOLEIN COPIER TERNEUZEN Als straks het Zuidland- theater aan de Zuidlandstraat te Terneuzen klaar is, beginnen voor mevrouw W. Dik- mans-Hagenaars uit Terneuzen de werk zaamheden voor en rond de schouwburg pas goed. Gegrüde kabeljauw Wil Dikmans, vijfentwintig jaar oud en een half jaar geleden manlief naar het Zeeuwse gevolgd, is assistente van de heer A. Jan sen, die zich druk bezig houdt met het cul turele leven in Terneuzen. En in die hoedanigheid is ze nauw betrokken geweest bij de voorbe reidingen van het schouwburgpro gramma 1969-1970. Ze zal onge twijfeld ook een van de eerste zijn die op de oranje-rode stoel tjes van het Zuidlandtheater zit ten. Eind september is het zover: dan heeft Terneuzen zijn schouwburg. Mevrouw Dikmans: ,Ik kwam uit Nijmegen en het verwonderde me echt wel dat hier geen schouw burg was, we waren eigenlijk vre selijk teleurgesteld. Vooral ook omdat het van hieruit zo vreselijk moeilijk is om ergens anders naar toe te gaan als je zelf geen vervoer hebt. Je kunt niet een avondje uit naar Middel burg, want hoe itom je weer in Terneuzen terug. De verbindingen liggen vreselijk moeilijk'. Dat zal zo blijven voor overig Zecuwsch- Viaanderer ten opzichte van het Z u idlan d theater ,Ik weet het eigenlijk niet. We hopen dat er een oplossing voor gevonden zal worden, maar er is geen contact geweest met auto- busmaatschappijen. Missciiien Is daar alsnog een regeling voor te vinden'. Over de reacties van de mensen zegt hij: ,Van de echte Terneu- zenaars hoor ik vrij weinig, ik heb er heel weinig contact mee, en ik weet niet hoe zij reageren. De import-mensen zijn bijzonder enthousiast. Zij komen ook vrij wel allemaal uit een stad of streek waar de mogelijkheid bestond om naar een theater te gaan'. De naam Zuidlandtheater is niet uit een uitgeschreven prijsvraag naar voren gekomen; er kwam ge woon niets uit de bus! Ik vind het een doodgewone naam, maar het is ook erg moeilijk. Er zijn al zoveel theaters in Nederland en meestal vervalt men dan toch maar terug op een oude Griekse naam dat is toch vreselijk af gezaagd geworden. Trouwens ik vind die hele naam niet zo be langrijk'. EVENEMENTEN De evenementen worden uitgestip peld door de programmacommis sie van de stichting schouwburg bestuur en worden georganiseerd door die stichting en door de TSC, de in Terneuzen samenwerkende culturele instellingen. Hoogtepunten voor mevrouw Dik mans worden de cabaretvoorstel lingen en het optreden van het Tsjechisch Danstheater. Haar con tacten met de theaterwereld zijn beperkt: ,Wij nemen contacten op niet verschillende groepen, we in formeren hoe duur het is en vla de stichting cultuurspreiding in Zeeland worden soms contracten afgesloten, en dat alles gaat tele- ronisoh'. Over de verwachtingen: ,Ik geloof heel beslist dat er een opleving wat betreft de belangstelling voor het theater zal komen. Maar ik geloof ook dat het in het begin nog niet zo geweldig zal zijn, ten zij men uit nieuwsgierigheid komt, en dat we moeten bewijzen dat 't goed is en voor elk wat wils'. MARJOLEIN COPIER Hebt. u een grilelement in uw oven, dan kunt u profiteren van gegrüde vis. Leg op het rooster in de oven een flink vel aluminiumfolie, waarvan u de randen naar boven vouiot. Bestrijk dit heel licht met boter, leg daarop dunne moten kabeljauw en gehalveerde tomaten en hier en daar enkele champignons. Bestrijk de vis. tomaten en champignons ook heel licht met gesmolten boter en druppel er wat citroen over schuif het roos ter nu onder het grilelement en laat de moten flink roosteren, onge veer vijf minuten aan elke kant. Strooi er dan wat zout en peper op en geef er parten citroen bij. U kunt dit opdienen met aardappelpuree en sla, of met aardappelvla. Ossetong Voor het geval u onverwacht een min of meer feestelijk vleesgerecht moet opdienen, kunt u veel plezier hebben van bij de slager kant en klaar gekochte ossetong. Vraag de slager of hij de tong vooral niet ie dun wil snijden. Leg de tong op een schaal en maak er de volgende ■saus bij: smelt dertig gram boter en fruit daarin een gesnipperde ui en honderd gram in stukjes gesneden champignons. Strooi er dertig gram bloem over en laat die goudgeel fruiten. Voeg er dan goed roerend en ge leidelijk drie deciliter bouillon aan toe of een mengsel van twee deciliter bouillon en één decilter rode ivijn. Laat dit zachtjes aan de kook komen, draai dan het vuur zeer laag en laat de sau3 met het deksel op de pan ongeveer een kwartier heel zaclil sudderen. Voeg dan zout en peper toe en een flinke lepel gehakt peterselie. Hierbij past bijvoorbeeld rijst of macaroni. Aardbeiensoufflé Soufflé lijkt iets heel moeilijks, maar is veel makkelijker te maken dan u wel denkt en altijd een zeer spectaculair nagerecht. Wrijf 300 gr. aardbeien tot puree en voeg er 100 gr. witte basterdsuiker aan toe. Klop 5 eierdooiers schuimig en luchtig met 1 flinke soeplepel rijstebloem kindermeelSchep dit luchtig door de aardbeienpuree. Klop de 5 eiwitten zeer stijf en schep die voorzichtig, van onder naar boven, door het aardbeienmengsel. Beboter kleine soufflépotjes (of een grote vuurvaste schaal). Vul deze met het aardbeienmengsel, tot ongeveer tweederde van de hoogte. Zet de vormpjes of schaal in een goed voor verwarmde zeer hete oven en laat de souffleetjes in ongeveer 6 minuten opblazen. Voor een grote soufflé laat u de oven niet zo heet worden en ii rekent ongeveer 20 minuten tijd. Dien de souffleetjes onmiddellijk op kleine souffleetjes hebben meer kans van slagen dan een grote). Kip in biersaus Dit is een zeer oud recept uit een klooster in de Ardennen. Snijd een braadkip in vier stukken, bestrooi die met zout, peper en bloem en bak ze snel aan alle kanten bruin in hete boter. Neem ze uit de pan en leg in de achtergebleven boter een in 'plukken gesneden ui, enkele in reepjes gesneden worteltjes en wat thijm. Laat even fruiten voer er dan de stukken lctp weer bij en giet er een flesje licht bier over uit. Laat even schuimen, voeg nog wal wat.er toe, dan met een deksel op de pan zuchtjes sloven, tot de stukken kip gaar zijn. Neem de kip uil de pan. Wrijf het stoofvocht door een zeef, zet het weer op en bind het met een lepel bloem, aangemaakt met wat room. Breng op smaak met zout en peper en giet deze saus over de kip. Strooi er wat fijngehakte kervel over en geef deze kip bij aardappelen en jonge worteltjes. Sperziebonen De combinatie van sperziebonen met tomaten is bijzonder geslaagd maar in Nederland vrijwel niet bekend.. Als de sperziebonen weer royaal over ons worden uitgestrooid (en als ze in de moestuin weer allemaal tegelijk geplukt moeten worden), kunt u sperziebonen heel goed variëren door er eens wat licht in wat boter gefruite plakken tomaat door te roeren. Op een warme dag maakt u van sperzieboenen met tomaat een heerlijk pittig slaatje. Kook daarvoor de sperziebonen op de gewone manier gaar. Maak een sa.usje van 2 delen slaolie op 1 deel citroensap met wat zout. en peper en laat daarin de sperziebonen kond worden. Pel tomaten, snijd, ze in plak ken en bak die zachtjes, met wat gesnipperde ui of sjalot in boter. Spreid deze tomaten over de sperziebonen, voeg wat zout, peper en ci troensap toe en dien dit slaatje op als ook de tomaten geheel koud zijn geworden. Dit slaatje is 's zomers een heel fijn voorgerechtje. Napoleon moet veel van eau it logne hebben gehouden en naar menim gebruikte hij per maand wel een vim flessen van dit geurend vocht. Ook otm gestroomlijnde tijd kent Napoleo die:' zich niet generen voor het gtüfö ken van geparfumeerde cosmetica, ii prefereert het gros der mannen nog el tijd een zo discreet mogelijk gcurai een liefst hélemaal reukloosprepa raat. Maar het ,schoonheidsproidg voor de man is in opmars en ia Frail- rijk (zo weet Marie Claire te vertelkxj zijn op het ogenblik al negentig ze schillende merken schoonheidsproduk- ten voor mannen te koop. Behalves cïfiek-mannelijke cosmetica als sc!i». zepen, sclieercremes, pre- en aftenit ve-watertjes omvat zo'n cosmetische uitrusting ook zeep, talkpoeder, eau cologne of eau de toilette, haarlotk een deodorant en een anti-lranspim middel. Een van de nieuwste produlfa is een bruinmakende gelei die op j> huid smelt, en de man het. vcelbeg de gezonde en gebronsde) uiterlijk gaf, Er zijn ook al antirrimpelemulsiet w het mannelijk gelaat. Volgens Hon Claire maakt een op de twaalf mmw (en in de Verenigde Staten al eeain de drie) van dit nieuwe snufje een fi\. creet' gebruik. ,De ene maand was ik nog Hal van de tienagers, de daarop volgerii maand lag ik eruit. Niet omdat EIcu Presley opkwam. Het was Johnnie toen hij op het toneel verscheen, ikj mijn stijl uit de gratie'. De man dii h in weekblad Woman vertelt is Tmj Bennett, nog altijd gerenommeerd1 ger van de classics der lichte méA In zijn topjaren (de tijd waarin de «- ders van de teenagers van nu eelt tieners warenhad hij een fanclub it;! tweehonderdduizend geregistreerde le den, en toen hij in 1052 trouwde strooi:-' den zijn bewonderaarsters in romdk- ren naar de kerk. Bennett die een jw of zeven geleden zijn come-back imêlc heeft, ook nog een boodschapje too musicerende jongeren van nu die ii cordtijd de top willen bereiken: ring, tijd, studie: dat zijn de ding» te meetellen. Je hebt tien jaar nodig out!- leren hoe je een toneel op moet mdt- Er is op deze wereld in ieder.g::: 1. een vrouw die het fijn vindt da! .nis1' eindelijk door krijgt dat zij dertig is.. Dat is filmactrice Mama Vladg: hein- tig cinema-jaren, drie zoontjes in til (uit vrije verkiezing) alleen opvoedt. .zicht dat een. beetje ouder gezicht van-een -vrouw die géleaen/r,- die- kinderen heeft gekregen.. Niet* dat gezicht van steen dat ik'niiï la ng geleden nog had'. Ze vindt to veelgeroemde schoonheid een ntó dat alles verbergt wat ze werMjii' .Wat ilc belangrijk vind is, dat ik 'delijk op een echte vrouw ga lijK1 Sterren van vijfentwintig, jaar geleden tredenvandaag weet ij in Engelse theaters: Ginger Roin, Betty Grable, Anna, Neagle, l'e«- Lake. Nova noemt ze de dansende p:'- moeders en constateert dat de pi"',1 van een kwart eeuw geleden nog hoorlijk meekunnen, al hebben :c ü- allemaal evenveel geluk met hun ckk-: back. Betty Grable (geboren in lp!1 moest stoppen na een goede tui'.", voorstelling en die vernietigende hïSt- ken kregen. Veronica. Lake (vijf lig I té. in haar biografie met grote openhartig heid haar obscure ua-Hollywoodse ren heeft beschreven en via tv-bw'-' tjes en rollen in griezelfilms weer tra!. in publiciteit kwam, kan haar opt«\ den in Engeland, alleen voorla Ito: dankzij een dagelijkse dosis pijn%, lende middelen nadut zij bij een win het theater haar rug had bezeerd. F. nu achtenvijftigjarige Ginger Rog» met veel vertoon van publiciteit in R geland aangekomen ziet eruit als fa. damesachtige feeks', maar haar «W loopt goed en levert haar het niet aardige honorarium van vij/dww- pond per week op. Ze rookt niet31 drinkt niet, is vijfmaal getrouwd weest, heeft op politiek gebied Tichld sympathieën en wordt, naar ze enorm gefascineerd door creatieve M- sen. Anna, Nea.gle tenslotte, geboren jf 1908, is nog een slanke en jolig* ziende blondine die al verschemi maanden, charlestonnend en gend, in een musical speelt. Ze iw dat, volgens Nova, met een stijl eng» tie en ziet zelfs kans om niet al ie lachelijk te zijn wanneer een h°°TJp jonge mannen haar in de lucht gv- dat waren don de dansende grootMf ders, still going strong' in EngeW Van 19 lot en met 26 septenté zullen in de Haagse Houtrimomi ruim 150 standhouders exposeren op 92ste ydamesbeurs, tentoonstelling W) de vrouw en het gezin'. Vorig jaar tf. de beurs ruim 130.000 bezoekers, UK wie J/0 procent mannen. Er komt 'ij de beurs, die het motto ideaal tw*J] in het huis van de toekomst' meeknjf onder andere een 30-tal modclkatMU- een show van perzische tapijten- doe-het-zelf-supermarkf, en een teitencentrum, waar 20 firma's hbwJ tjes zullen presenteren, zoals een n»( ding die liet plooien van gordijnen si'1' vereenvoudigt., en een nieuwe juwMn van .huidverzorging op zeawierbasu - j Vorig jaar introduceerde beurs-directeur J. de Kreek als eersu- i |ai Nederland die uit Engeland afkom», ,inca-bricks'een bouwsysteem jTp" kunststof-stenen, waarmee op de it enkele uren tijds een volledig w werd gebouwd. Dit jaar besloot de K- De Kreek dit droomhuis van p*'3--* een aangepaste inrichting te geven. de Rijswijlcse interieur-architect Af gevraagd, wat hij onder ideaal t» in het huis van de toekomst' van de beurs verstaat. ,,i Het antwoord hierop kan de beursbezoeker over enkele weken H'".' hartje van Ilou,trust vinden: een nj» met verschillende leef-niveaus w; - relax niveau laag, eet niveau op "'T jjoi hoogte en actief hobby en KCT G niveau nog iets hoger), waarin o-J gericht is óp comfort'. Het allernieuwste op het 9'M lipsticks zijn de lipsticks die "O eens pretenderen een lipstick ra Jawel, onder de grote hop ,the n-: crystal candy-frosted mout.li co'or,L. sers' noemt een van de 0r0le heidshuir.cn die nieuwe lipsticks om maar un-lipsticksI l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 16