ZEEUWSCH GENOOTSCHAP. 200 JAAR BEDAAGD DER WETENSCHAPPEN 'férfag 6 sept. 1969 MIDDELBURG Twee eeuwen Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen is een opvallende herdenking waard. Dat gebeurt op vrijdag 26 september aanstaande in het Scheldekwartier te Vlissingen, de ba kermat van het genootschap. Er wordt daar een bijzondere ledenver gadering gehouden. Prominente gast op deze bijeenkomst is dr J. Huizinga, lector in de fysische antropologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In een rede zal deze spreker een balans opmaken: het belang vdn het genootschap in verleden, vandaag en in de toekomst. Na afloop van de vergade ring zal de bezoekers van deze herdenkingsbijeenkomst een ontvangst worden bereid door het provinciaal bestuur van Zeeland in de Middel burgse statenzaal. In de Koorkerk (Abdij) is later nog een manifes tatie van Zeeuwse klederdrachten te zien en zal een wandelend koud buffet worden aangeboden. Bij gelegenheid van dit eeuwfeest is uit de leden spontaan een actie comité ontstaan, dat een jubileumfonds wil vormen om het genoot schap in de gelegenheid te stellen met een kapitaaltje een nieuw stu dieobject aan te pakken. Een van onze redacteuren neemt op deze pagina twee eeuwen Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen onder de loep. JDELBURG Gallandat heette hij, de oprichter van het nu twee eeuwen oude Zeeuwsch itschap der Wetenschappen. David Henri Gallandat, heel- en vroedmeester te Vlissingen. Zwitser van geboorte (Yvonaud)die veel had gereisd voor hij zich als chirurg in Vlissingen Eenmaal in de Zeeuwse samenleving thuis vond hij het hard nodig, dat daarin wat meer veerkracht kwam. Het doel? In het eilandenrijk Zeeland kennis en wetenschap te bevorderen. [Degepruikte arts met zijn nuchtere relativerende blik, van wie het bestuur zich anderhalve eeuw 'later afvroeg hoe het toch kwam dat hij ,een vreemdeling, erin slaagde het degelijke vader landse deeg te doen rijzen', heeft er zelf destijds een sluitende formule voor gegeven. Als ideaal stond hem voor ogen,de beste verstanden van alle tijden erkennen eenstemmig, dat het van een allergrootst belang en goed vooruitzicht te rekenen zij, wanneer mannen van aanzien en kundig- had vrijwillig samenspannen om, met vereenigde macht, alles naar him vermogen toe te brengen ïateenigszins kan strekken tot uitbreiding van het rijk der waarheid en deugd ten nutte van 't giESche menschdom en in 't bijzonder van hun Vaderland'. ||li||: Hoogdravend, zegt iemand .vandaag de dag misschien MBHbM wanneer hij diit leest. Wat is er van deze voor op de tong ■MM gelegde wens terecht gekomen Heeft het In onze RMnif'van sPec'ialisten en specialismen nog zin om men- KlA'p'1 1 1 If: sen bij elkaar te zetten in een vereniging, die in feite ^Rg,--T In 1 uit is op een vrij globale uitwisseling van gegevens „fit f -L-°P een uiteenlopend wetenschappelijk terrein? Is de Bes' lil verouderde structuur van een dergelijke organisatie '-''V 1 wet de historische last van een serie ingeheide tradi- fgplEBi --wW. Y'r ties niet een hindernis om fris van de lever te kunnen jggg^-V' aki Ijj"! werken en werkelijk Iets zinvols te bereiken .IMPORT' TEKST: KEES VAN DER MAAS FOWS: DICK FABER GERICHT ZELFONDERZOEK De cijfers zijn er om deze wat sceptische veronder stelling te ontzenuwen. Twintig jaar na de oprichting celde het genootschap 67 directeuren en 133 leden (ter oriëntatie: directeuren hielpen het genootschap finan cieel. leden niet), vandaag zijn er 900 leden, van wie 300 buiten de provincie Zeeland. In 1961 is de grote groei gekomen. Bij het gezelschap waarin men om een paar voorbeelden te noemen vindit een burge meester, een arts, een auteur, een leraar, een ambte naar van de provincie, een econoom, een land- en tuin- bouwdeskundige, een dijkgraaf, voegde zich de .import- Zeeuw' met belangstelling voor een of andere tak van wetenschap. Hij trof er op bijeenkomsten geestverwan ten en voelde zich opgenomen in een kring waar ge poogd wordt wat dieper door te dringen in de materie dan doorgaans in het dagelijks leven mogelijk is. In zekere zin heeft het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen de pretentie gevoerd het trefpunt te zijn dat in grote steden een universiteit voor de afgestu deerde nog altijd Is. Ieder seizoen opnieuw wordt een kleine serie lezingen geprogrammeerd over zeer uiteen lopende onderwerpen. Daarbij is de speciale belangstel ling van de leden nogal eens bepalend voor de keuze. En was. het een aantal jaren geleden nog zo dat deze voordrachten maar erg matig werden bezocht, op het ogenblik hoeven de organisatoren over het aantal be zoekers niet te klagen. Actief zijn ook de kleine werk groepen historie en archeologie, een werkgroep paleon tologie en een werkgroep landschapsvorming .Levend Zeeland Die werkgroepen maken excursies en organi seren studiedagen, ze leggen vondsten vast, helpen mee aan de conservering ervan. Door de jaren heen is een groot deel van de activitei ten van heit genootschap op Zeeland gericht geweest. En dat is nog steeds het geval. Zo geeft de werkgroep Historie en archeologie samen met de Zeeuwse vereni ging dialectonderzoek een bulletin uit. Deze werkgroep verzorgt samen met de ZW cursussen .Ontwikkeling Zeeland' Er zijn talrijke studies verschenen over Zeeuw se onderwerpen. In 1971 moet de Zeeuwse Encyclopedie van de pers komen, aan de voorbereiding waarvan op bet ogenblik de hoofdredactie bergen werk verzet. Ver meldenswaard is vooral ook de jaarlijkse uitgave over iet werk van het genootschap onder de titel .Archief'. Dat zijn dan zo op een rijtje de bezigheden van hel «trales jubilerende .Zeeuwsch Genootschap der Weten- icshappenEen organisatie overigens, die weinig aan ie weg timmerl maar toch een niét weg te denken jositie heeft ingenomen in de samenleving van deze ji'ovincm Af en toe verschijnt er eens een berichtje n de krant over het werk; het Zeeuws Tijdschrift heeft iteeds een pagina Ingeruimd voor een opsomming van •ecente activiteiten. oude heren die in stoelen met de mot erin over afge zaagde onderwerpen zitten te zeveren. .Het genoot schap wil het eeuwfeest benutten voor een soort zelf onderzoek, een bezinning op zijn functie in de maat schappij van dit moment. ,Het gaat ons nog steeds om een passieve beoefening van de wetenschap, stimuleren van interesse bij onze leden voor totaal andere onderwerpen dan die zij da gelijks op eigen terrein tegenkomen. Hier is eigenlijk een tehuis voor gelijkgestemden, die nog geloven in wetenschap'. Dat men daarbij niet bang is om zich kritisch en analyserend op te stellen tegenover actuele problematieke® is bijvoorbeeld in 1967 nog eens ge bleken, toen het genootschap in Zierikzee een groot scheeps en vrij opzienbarend congres organiseerde over ,De Oosterschelde in de delta'. OPRICHTING Terug even nog naar de oprichting van het genootschap in Vlissingen. In het gedenkboek ter gelegenheid van net anderhalve eeuwfeest (1919) wordt die plaats van geboorte als een toevalligheid beschouwd.. Ongeveer 32 jaar na de start is het naar Middelburg verhuisd omdat het daar beter van de grond kon komen. Dat was in 1801, toen de zaak in Vlissingen wat aan het kwijnen raakte als gevolg van de plundering van de stad en de aansluiting met Frankrijk. In Middelburg herwon het genootschap de vitaliteit van de beginperiode. De zelf werkzaamheid van de directeuren en leden demon streerde zlelh in inzendingen voor prijsvragen. En dit systeem bezorgde het genootschap, heeil wat materiaal, de eerste aanzet naar het momenteel nog zo rijke bezit. Kostbare verzamelingen, die langzamerhand met elk aar een eigendom uitmaken dat van een niet meer te taxeren waarde is geworden. In de loop van twee eeuwen zijn het genootschap ettelijke schenkingen ten deel ge vallen. Veel ervan heeft anno 1969 een plaats in het Zeeuws Museum aan de Middelburgse Wagenaarstraat (rond 1960 In beheer opgedragen aan een aparte stich ting), veel is ook te vinden in ruimten van de Provin ciale Bibliotheek. VERZAMELINGEN Een kort overzicht om een indruk te geven: er is een verzameling oude handschriften, een verzameling kaar ten, platen, portretten, bekend onder de naam Zelan- dia Illustrata, een verzameling fossilia, een ouderwet se Zeeuwse kamer, een verzameling porselein en aarde werk, een kabinet van schilderijen, een kabinet van munten en penningen, een verzameling van ethnogra- fisohe voorwerpen en een in verschillende onderdelen gesplitst kabinet van natuurlijke, historie. Het moet bij een globale beschrijving blijven. En wat daarbij Is genoemd is dan nog het duidelijk geregistreer de en overzichtelijk geëtaleerde materiaal. Het Zeeuwsch Genootschap bezit daarnaast nog zoveel wat men zou kunnen noemen ,dood materiaal'. Eigenlijk komt het erop neer dat het bestuur zélf niet eens weet hoe rijk men aan deze verzamelingen is. ,Het is jammer dat we er zo weinig mee kunnen doen. Om deskundigen aan te trekken, die het bezit kunnen catalogiseren is veel geld nodig. We moeten het van de Hobbyisten hebben', vertelt voorzitter Glaubitz. En dan wijst hij even in de richting van een enthousiaste me dewerkster van het genootschap, mevrouw dr W. S. S. van der Feen-van Bénthem Jutting, die een köstbare veizameling schelpen beschrijft. Schelpen, bijvoorbeeld gevonden en bewaard na de droogmaking van het ei land Walcheren. daar hoe wordt er nu tegen datzelfde bedaagde ge- iootschap aangekeken door wat men wel eens vangt jnder de term ,de buitenwacht' Drs. J. R. Glautoiitz, de nieuwe voorzitter van het bestuur, zegt: ,We moe ten een wat reëler beeld opbouwen dan watwel verondersteld dat het hier gaat om een aantal suffe Er zou veel te verhalen zijn over de twee eeuwen oudi historie van dit Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen, een van de oudste in de rij van zusterorganisaties overal in het land verspreid. Er zijn bekende namen op te diepen: die van mr N. C. Lambrechtsen van Rit- them, een van de eerste presidenten, die van mr G. N de Stoppelaar, door wiens vorstelijke schenking het genootschap over een eigen gebouw de beschikking icreeg, die van dr Abraham Adrlaan Fokker, van di Jan Cornells de Man. Er kan worden verhaald over de iccente® op de activiteiten van het genootschap. In de achttiende eeuw de natuurwetenschappen, in de 19e eeuw de geschiedenis. Momenteel is het fundament verbreed. De industrialisatie van Zeeland heeft een groep ingenieurs in de gelederen van het genootschap ge bracht. Hoe dan ooli: het genootschap wil wel eens anders worden beoordeeld, het wil geen in slaap gesust gezelschap zijn. Integendeel nog steeds wordt het embleem hoog gehouden met de zinspreuk ,Non sor- dent in undis'. Zeven schikgodinnen op een rots mid den in het water. De zeven schone kunsten, die voort durend fris gehouden worden. Fraaie ■prent (1771-1772) van de Middelburgse Abdij uit Zelandia Illustrata. Eet schelpenbuffet in de hal van het Zeeuws Museurn, in 1775 geschonken door de wed. Baster ait Zierikzee. Planetarium (1782), vervaardigd door de Middelburgse horlogemaker Joseph van den EeckhotO.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 15