Nederlandse schrijver in België overvallen Kern protest Zeeuwse mavo's ligt in Goes Doen. 25 beste filters voor 1.40 Korsten nam zwaar verdovend middel in drie joodse hlgenootschappen leien vrijlating dogsmisdadigers S bereid Noord- Korea excuus aan te bieden KORT VOOR ZIJN DOOD Rijk steunt het isotopenwerk van Philips ABN koopt hotel Royal' in Arnhem V01CFND 1AAR 7JLVEREN TIENTJE IN OMLOOP ST-WILLIBRORDCOLLEGE LEGDE ACTIE VAST Rector Buijssen: Protestdag is een werkdag met het thema onderwijs' Programma Meningen J. SCHOLTEN BENOEMD TOT DIRECTEUR FRIESE SPORTRAAD De naam is TIVOLI Hoechst: diploma's voor negentien bedieningsmannen TEMBEB'I f0 IDAG s SEPTEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN VERBAND MET KREUGERS NIEUWE BOEK BRUSSEL (ANP) De 32- jarige Nederlandse schrijver Gerard Kreuger, die indertijd in het nieuws is geweest door een beschuldiging van plagi- j aat aan het adres van Jan Cremer, is in België het slachtoffer geworden van j een overval die volgens hem verband houdt met een nieuw boek dat hjj aan het schrjj- ven is. Proces tegen Rohan op 24 september Kreuger woont sedert een half jaar bij Nederlandse vrienden te Kapellenbosch bij Antwerpen. Hij werkt er aan een roman over de Nederlandse society, waarin hij naar hij donderdag tegenover het ANP verklaarde op humo ristische wijze ook enkele schan dalen behandelt. Woensdagnacht om twee uur, toen hij op ae be nedenverdieping van het huis van zijn gasbheer aan het werk was, zijn naar hij vertelde twee mannen binnengedrongen, die hem met een pistool bedreigden en het manuscript opeisten. Toen Kreuger antwoordde, dat het bii een uitgever was, bondeD zij hem vast aan de bureaustoel en door zochten het bureau. Zij zijn na verloop van een kwartier ver trokken met medeneming van een aantal papieren. Kreuger ver klaarde dat hij voor zijn vertrek uit Amsterdam naar België tele fonisch reeds dreigementen in verband met zijn boek waar van hij gedeelten reeds aan ver scheidene mensen had laten lezen had ontvangen. Hij zei voorts, dat hij na. overleg m'et de Bel gische' politie, die een. onderzoek instelt, had besloten ook de Am sterdamse politie van zijn avon tuur op de hoogte te brengen. Hij dacht ook het foto-archief van de politie in Amsterdam te gaan bekijken, want zijn overval lers waren niet gemaskerd ge weest, en hij dacht ze wel te kun nen herkennen als hij ze weer ■JERUZALEM (APP) Het proces [3 de Australische schapenscheerder Yohan, die heeft bekend de Al- „jskee in Jeruzalem in brand te e gestoken, zal op 24 september ,3a voor een tribunaal van drie is. Als president zal Zvi Eli Baker, ~'*Tt van het districtshof van Je- optreüen, bijgestaan door de enters Hehoeda Cohen —JAM (ANP) De drie Jood- brkgenootschnppen hebben aan de ölcr van justitie een brief gestuurd n»b zij de minister met klem ont- feo de indiening te bevorderen van wetsontwerp, waardoor de nvoge- Jtld van voorwaardelijke invrijheid- ook kan worden toegepast op [dieeen levenslange gevangenisstraf fergsan, desbetreffende bepaling zou dan fe toegepast op de drie nog in de Egais van Breda verblijvende oor- '"digers, die aanvankelijk tot de zijn veroordeeld, doch welke later bij vege van gratiëring in aiange gevangenisstraf is omgezet, ns de brief. ,Het is heel goed aenk- jt dat bedoelde oorlogsmisdadigers a zullen voegen bij de thans weer Duitsland opkomende neo-nazistische Wging, door wie zij wellicht als Maren en mogelijk als helden zul- worden binnengehaald'. Als ander pment tegen vrijlating wordt aan- Wd dat het voor de overgrote meer aad van de tot de drie Joodse kerk- Mtschappen behorende leden, van *hd aantal de gevolgen van hetgeen m concentratiekampen of geduren- onderduikperiode hebben beleefd, f steeds ondervindt, ook een niet te tegen gedachte is dat die oorlogs teers thans wederom de vrijheid -worden gegund. WlOENDJOM (KEUTER) Ame- is bereid excuus te maken voor Mnwezigheid van een helikopter bo- woord-Korea. Generaal majoor Ar- Mams heeft Noord-Korea laten ®wdat dit zal worden gedaan tege- anl ?°i VT'j'ating van de drie be- ^"gslcden van de neergeschoten hc- „Je„ schriftelijke verklaring aan J u3 Za' st8-111. aldus de geme- vm t toestel een militaire op- r.-at uitvoerde en verdwaald is. De «woreaanse generaal-majoor Tsjoen U heeft dat afgewezen. Hij heeft ma gevraagd "-uiterlijk schuld te be- S D„e„ regering van Noord-Korea ®<>P 29 augustus laten weten dat Amerikanen wil uitleveren v Z1in verontschuldigingen oekent en de verzeke- zoiets niet weer zal ge- -viiitJ"^'koptet is op 17 augustus lw«w»u' enkele mijlen benoorden gemilitariseerde zone. Twee Inzit- ti ordcn ernstig, één licht Officiële aanklacht tegen Haagse arts (Van onze adverteerders) DEN HAAG (GPD) De Haagse politie heeft ontdekt dat de vorige week onder verdachte omstandig heden in de Wassenaarse Ursula- kliniek overleden public relations- adviseur Ben Korsten vlak vóór zijn dood een pakje met verdoven de middelen heeft ontvangen. Het pakje met drie ampullen werd be zorgd door een chauffeur, die het door een open raam overhandigde aan een lid van het verplegend per soneel. De heer Korsten zou zich zelf daarna de inhoud van de am pullen hebben ingespoten, die mo gelijk het geneesmiddel rovolan- don hebben bevat, een opium-deri vaat, dat sterker is dan morfine. Na zijn overlijden werd nog dezelfde dag sectie verricht in opdracht van de Haagse officier van justitie mr dr H. van 't Veer. Bij de secties werden op hat stoffelijk overschot sporen van ver se injecties aangetroffen. Bij onderzoek bleek dat deze injecties niet waren toe gediend door of op aanwijzing van de be handelde arts, dr J. L. Th. M. Ver- eecken. De directeur van de Rudolf Steïnerkli- niek in Den Haag, de zenuwarts dr C. van der Kroef, heeft inmiddels bij officier van justitie een aanklacht in gediend tegen een collega, dokter E. uit De Haag. Deze arts zou de nu overleden adviseur tegen woekerprijzen aan morfine heb ben geholpen zonder dat daarvoor een medische indicatie bestond. Dr Van der Kroef verbrak de ongeschreven wet van zijn collega's en verstrekte verslagge vers een volledig inzicht in het ziekte beeld van een patiënt, nadat een och tendblad artsen verantwoordelijk had -;esteld voor de dood van de adviseur. )r Van der Kroef deelde hierop mede dat de heer Korsten met een morfine- coma in de Ursulakliniek werd opgeno men, met óók ernstige symptomen van infectie, vermoedelijk als gevolg van het zichzelf onoordeelkundig toedienen van injecties. Ee patiënt, die óók leed aan een 1 sfcige hartaandoening, zou longontste king hebben gekregen, wat teveel zou zijn geweest voor het lichaam, dat door alcohol en morfine zou zijn ge sloopt. AMSTERDAM (GPD) De NV Phi lips - Duphar krijgt steun van het rijk voor onderzoek en produktie van isoto pen. Deze beslissing heeft het ministe rie van economiscne zaken woensdag aan de vennootschap medegedeeld, na dat Philips maandag een telegram had gezonden aan minister De Block, waar- In hij werd uitgenodigd op korte ter mijn een standpunt in deze materie be kend te maken. Het isotopenwerk is van grote beteke nis voor vakken alk werktuigbouw, elek trotechniek, chemie, farmacie en ge neeskunde. Daarom had Philips in een op 24 juni gezonden brief aan het de- parlement gevraagd of de regering dit zou kunnen steunen, daar de onderne ming zich anders genoodzaakt zou zien het isotopenwerk per 1 oktober te be ëindigen. Hoen op deze brief geen ant woord kwam, is maandag het telegram verstuurd, dat bhans tot het bevredi gende resultaat heeft gelend, dat het rijk het werk zal gaan steunen. ARNHEM (GPD) De Algemene Bank Nederland heeft café-restaurant Royal gekocht. Op zeer korte termijn zijn wel enkele verbouwingen nodig maar in overleg met het gemeentebe stuur wordt gezocht naar een aanvaard bare oplossing waardoor geen doods bankgebouw zal domineren aan het Wil- lemsplein. Dit werd woensdag medegedeeld tijdens een persconferentie in een bovenzaal van, nu nog, café-restaurant Royal, Over de bestemming van het terras is men het nog niet eens. In de huidige staat kan het niet blijven bestaan. Maar het karakter van het pand en het ter ras wordt zoveel mogelijk in tact laten. De huurcontracten met de kelbedrijven in de galerij worden ge continueerd, vertelde mr. J. W. Ort directeur van de ABNr, Al geruimte tijd wordt gezocht naar een goede oplos sing van de huisvesting van het cen trale bankgebouw in Amrahem dat nu verspreid is over twee panden. tehrn Volgend jaar zal een zilveren tientje worden uit den lM!,lnel(1 als gedenkmunt. Het is in 1970 vijfentwintig jaar gele ■chnn ÏVc,,er|an<l werd hevryd. Met het tientje kunnen gewoon de bood 'Pen worden betaald; het zal wettig betaalmiddel zijn. 6 muntwet-, die een I form rsehyjiingsdatiin' ge beschrijving geeft van de munten di< ran der d moeten worden. Over uiterlijke n hel zilveren tientje moet nog worder Feest bij CSM te Sas van Gent SAS VAN GENT Het vijftig jarige bestaan van de centrale suikermaat schappij te Amsterdam betekent ook feest voor de suikerfabriek van de Cen trale Suik-ermaafschappij CSM te Sas van Gent. Het hoofdkantoor van de CSM Amsterdam heeft voor alle fa brieken een bedrag ter beschikking ge steld waarover door een plaatselijke feestcomité naar believen kan worden beschikt. CSM Sas van Gent heeft een famma in elkaar gezet dat gedeeJ- al is uitgevoerd, maar de klap op de vuurpijl moet nog komen. Alle kmderen van werknemers tot en met 3 jaar hebben thuis een geschenk ont vangen. Voor de kinderen van 4 tot en met 11 jaar heeft men dinsdag 2 septem ber j.l. in het sociaal gebouw van de Stijfsel en Glucosefabriek te Sas van Gent de Fabeltjeskrant laten optreden in levensgroot formaat, origineel aan de televisie met Frans van Dussohoten als ,De uil'. De kinderen van 12 tot en met 15 jaar zijn met een bus naar het Bvoluon in Eindhoven geweest waarbij men die dag een diner kreeg aangebo den in Schaluinen. Donderdag was de dag van de gepensioneerden. Deze wer- drinken. Hierna ging de reis met naar Antwerpen, via Lier naar Keer bergen waar de gepensioneerden een di ner in restaurant Le Grandeur kregen. Daarna bracht men een bezoek aan vliegveld Zaventem waar koffie werd genuttigd en een rondrit door Brussel werd gemaakt. Zaterdag is de waire feestdag voor de werknemers van de CSM. Om 13.00 uur worden de perso neelsleden met bussen naar het land goed Schaluinen te Baarie-Nassau ge bracht. Alle werknemers zijn voor de ze dag uitgenodigd met echtgenote of verloofden en de ongehuwde kinderen vanaf 16 jaar eventueel ook met hun verloofde. Bij aankomst Schaluinen is er gelegenheid voor een korte wandeling en het nuttigen van een consumptie. Hierna wordt dan gedineerd. Om 19.00 uur reizen de bussen naar de Salaman der te Ooatmalle waar een deel van de zaal voor de CSM is gereserveerd. Na het diner omstreeks 20.00 uur begint de eigenlijke feestavond met het show orkest van Henk van Monfoort,Franky Bodet, Conny Millar en René Dexter. Elke deelnemers ontvangt die avond 200 francs zakgeld per persoon. Tijdens de feestavond worden dan nog de prij zen bekendgemaakt van de op zaterdag 30 augustus j.l. verraden autorally. GOES Er bestaat de indruk, dat het St-YVillibrordcoUege te Goes momenteel nog de enige middelbare school in Zee land is, die een duidelijke vorm zal ge ven aan de landelijke protestactie op vrijdag 12 september, waartoe alle havo- en wvo-seholen vorige week tij dens een vergadering in Utrecht zijn op geroepen. Met de stencilmachine heeft het St-YVillibrordcollege zijn definitieve protestplan, waaraan leraren en leer lingen deelnemen, verveelvoudigd en hiervan aan alle Zeeuwse middelbare scholen een exemplaar gestuurd. Bij het polsen gisteravond of er elders in Zeeland in een of andere vorm aan dit protest wordt meegewerkt, bleek hiervan nauwelijks sprake te zijn. Voor lopig komt het bij de meeste scholen neer op meer woorden dan daden. Het St-Willibrordcollege heeft zoals fezegd zijn protestactie onder woor- en gebracht via rector M. Buijssen. Volgens hem bereikt men met zuiver staken een averechts effect en dat is precies wat hij en met hem de le raren niet willen. ,Onze actie kan men beschouwen als een onderwijsbezinniag, waarin tot uiting komt wat de mammoetwet be loofde te zijn'. In de praktijk blijken zowel positieve als negatieve dingen naar voren te ko men, zo stelt hij. En juist de dingen die wel beloofd zijn, maar volgens hem om financiële redenen achterwege zijn ge bleven wenst het St-YVillibrordcollege aan de kaak te stellen. Dit in de eerste plaats in het belang van de leerlingen. Dinsdag j.l. heeft in de kantine van het meent de heer Buijssen, maar niet in bedrijf ir J. van Loon het jubileum-ge- de laatste plaats in het belang van de -o-<leraren die op deze manier een werke lijke inspraak in de inhoud van de on- derwijsbesluiten wil krijgen. .Met ons protest hebben wij de bedoe ling, dat het departement een ander beleid gaat voeren. Dit hopen wij onder meer te bereiken door pressie uit te oefenen op de publieke opinie, die ten slotte toch tot het departement moet doordringen'. zullen praten over het doel van de wet, na de aanmoediging per stencil door over de wensen en de grieven die be-! he*. S'.-WJ.hbrordcollege te Goes is staan. Een bundeling van de resulta- het op vrijwel alle Zeeuwse scholen, ten staat als punt drie op de lijst, b:j welke v,-:j navraag deden, waarna een nabespreking over de ver- jje heer P. J. W. Boeren, rector van het verking van de discussiestof zullen rk-Janseniuslyceum te Hulst: .We wil- olgen. In de onderbouw van de school jen wei ets aan protest doen. maar er geeft men informatie over de mogelijk- -!S -n;er niemand voor staken. Eerlijk heden die de mammoetwet biedt; over gezegd broeit er hier weinig. Natuur- wat noodzakelijk is om de mammoet-1]^ heerst er even goed ontevredenheid wet te verwezenlijken en over de mi- over bepaalde zaken als elders. Daarom nisteriële beperkingen die een verant- ujkt mij een zinvolle actie, die meer woorde uitvoering van de mammoetwet begrip bij de ouders kweekt, beslist in gevaar brengen. i lofwaardig'. Om het publiek zoveel mogelijk weet Op de Terneuzense rijksscholengemeen- van het hoe en waarom van de actie schap bestaat volgens de directeur, drs te geven wordt er in het St-Wilhbrord- A. J. Jansen, wel enige ontevredenheid, college een informatiecentrum, bemand maar over een protestactie is niet ge- met een aantal leraren, ingericht. Tus-sproken. De heer Jansen laat het aan sen tien uur en half twee 's middags de wil van zijn leraren over in hoeverre en 's avond3 tussen acht en negen uur men openheid aan zijn protest wenst te kan een ieder die hieraan behoefte heeft, geven. degelijk worden voorgelicht, wat pre-.Soortgelijke vis.es gaven ondderd-.rec- cies het protest inhoudt. Het St-Willi- teur L. W. de Bree van de rijksscholen- brordcollege zal evenals zijn medestrij- gemeenschap te Vlissingen en conrector ders een brief, waarin ieders bezwaren ;E. Leeflang van de rijksscholengemeen- tegen de huidige gang van zaken in het voortgezet onderwijs samengevat zijn, sturen aan: de minister van onderwijs en wetenschappen, de vaste kamercom missie voor onderwijs en de leraren verenigingen. Kerkelijke mutaties NEDERL. HERV KERK Beroepen te Dintoloorö, A. Stekelen burg te LexmoncL Door de generale synode tot predikant voor buitengewone verkzaamehden (egestelijke verzorging krijgsmacht) J.' De protestactie van het. St.-YY'illibrord- J. Tighelaar, laatstelijk zendingspredi-i college bestaat uit een gewone school- kant, wonende te Ede. *---j.' GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Vlaardungen. Drs H. Th. van Reenen te Londen. Te Wtnsum- Obesngum. J. van Eljk, te Soesterberg. Te Maann K. Hoogsteen te Boerakker. Bedankt voor Aalten W. Haverkamp te dag, althans wat de indeling betreft maar niet qua inhoud. In de boven bouw van de school telt het protest programma vijf punten, te beginnen met informatie over reden en aard van de actie. Yrervolgens houden de leerlin gen onderling een discussie over het voortgezet onderwijs voor en na de mammoetwet, waarin zij onder meer schap Prof. Zeeman te Zierikzee. Zo ziet het er naar uit dat vermoe delijk het Zeeuwse protest zijn kem in. Goes heeft, ornaat het niet uit gesloten is, zo blijkt uit woorden van de rector van het christelijk lyceum te Goes, de heer drs K. de Jong Ozn, dat ook het christelijke Bij de andere middelbare scholen valt nog niets over een dergelijke protestactie te bespeuren. Ook niet lyceum en het Goese lyceum hun deel aan het protest, maar dan op eigen wijze, leveren. Een besluit valt Afscheid sport en jeugdzaken Middelburg IVUDDELBURG Joop J. Scholten, hoofd bureau sport- en jeugdzaken van de gemeente Middelburg is benoemd tot directeur van de Friese sportraad. Hij treedt per 15 december in functie. De heer Scholten is 37 jaar. Hij kwam ze ven jaar geleden naar Middelburg. Aan vankelijk was hij werkzaam als amb tenaar lichamelijke ontwikkeling. In een later stadium kwam hij aan het hoofd van het bureau voor sport- en jeugdzaken. De heer Scholten keert eigenlijk min of meer terug naar dat stukje Neder land waar hij vroeger werkzaam was als leraar beter bewegen bij de afdeling huishoudelijke voorlichting ten platte- lande. In die functie, waarover hij la ter een boekje schreef, was hij onder meer werkzaam in de provincies Gro ningen, Friesland, Drente en Overijsel. De taak van de heer Scholten zal in Friesland onder meer bestaan uit het geiven van adviezen aan ihet college van gedeputeerde staten, de gemeenteraden (ADVERTENTIE en Ed. LAURENS maakt ze. de sportbonden. In de tijd dat hil in Middelburg werkzaam was, heeft hij in de eerste aanzet tot het ontwikkelen van goedkope sporthallen van nabij meegemaakt. Ook over de uiteindelijke vormgeving van het overdekte zwem bad heeft hij uitvoerig meegedacht. Op de duur wordt het een stuk van jezelf, zozeer ben je er mee bezig", zo zegt hij er nu van. Zijn vertrek brengt met zich mee dat ihij afstand moet doen van tal van functies die hij beroepshalve bekleedde. In de afgelopen periode heeft verder s,-J het soci aal cultureel weerk onder de Ambo nezen. Wat de verdere accommodatie aangaat: de heer Scholten verwacht dat er straks nog wel een dergelijk vrijetijdscentrum bij zal moeten ko men als thans wordt voorbereid En voor de verre toekomst acht hij, de realisering van een accommodatie a-la-Dronte van belang. Wat de sportaccommodatie betreft: vol gens de heer Scholten is Middelburg met dertigduizend inwoners zo langza merhand wel toe aan een drastische uitbreiding van het aantal sportvelden. We zouden er eigenlijk wel vijftien moeten hebben Nu komt men tot zeven. Met de spoedige ingebruikname van het complex aan "de Laurens Stommesweg zal de korfbal- en hockeysport uit de brand zijn. Maar er zijn zeker nog ac commodaties voor uitbreiding vatbaar. Zoals de tennisbanen. Met de gymna stiekzalen zit men in Mi delburg ook een beetje in het slop, zo blijkt uit de reactie van de heer Scholten. Ook dient de wenselijkheid van de komst van een tweede sporthal zich steeds meer aan. De hal is thans over belast. Of om met de heer Scholten te spreken: ,YY'e puilen er uit'. Naar zijn mening zal uit de sportnota straks dui delijk blijken welke maatregelen er no dig zijn. En als dan het gesprek nog even terug komt op de Middelburgse jeugdzaken wil hij graag Dleiten voor een ooen jeugdsportaccommodatie, voor jongelui dus die niet zijn georganiseerd maar die toch wel eens wat aan sport zouden willen doen. Deze vorm zou kunnen wor den gesubsieerd op dezelfde wijze als wordt toegepast bij de subsidiëring van het open jeugdwerk. En over het wer ken in het algemeen in Middelburg. .Hartstikke fijn' zeker met zo'n pro gressief gemeentebestuur als we nier hebben.' VLISSINGEN Wat het jBemetel'- diploma is voor de metaal-nijverheid is het .Y'apro'-diploma voor de chemische industrie. Donderdagavond werden in de kantine van Hoeehst-Y'lissingen, on der de vlam van de fabriek in het Sloe, aan 19 cursisten deze Yhpro-diploma's uitgereikt. (Y'apro: vakopleiding voor de procesindustrie). De geslaagden zijn thans bedieningsman. Wie de studie voortzet, zal worden opgeleid tot be dieningsvakman. De bijeenkomst, waarbij ook de echt genoten van de geslaagden aanwezig waren, werd geopend door dr Schor- ning. hoofd van de produktie. De heer Schorning wees op het grote belang dat Hoechst hecht aan goede scholing: ,Toen wij ons in Vlissingen vestigden was het tweede gebouw, dait direct na de fabriek verrees, een leerlingen-lo kaal'. veel van de Zeeuwse Hoechst- medewerkers kwamen immers uit an dere takken van de nijverheid, en een opleiding in de chemische sector ont- trak op het progrmma van de lts. .Basis kennis van het chemische pro cédé is beslist noodzakelijk om op te kunnen klimmen*. .Was het 20 jaar geleden nog mogelijk om het vrijwel zonder diploma's tot fabrieks baas te brengen, dtze tijd, is thans voorgoed voorbij'. .Het thans be haalde diploma is trouwens nog een begin; wie hogere functionaris in de procesindustrie en in ons bedrijf .vil worden, moet verder studeren', aldus de heer Schorning. Nu de heer Scorning sprak bedrijfslei der, ir J. YY'. Kinneging, die ook de di ploma's uitreikte. De heer Kinneging vestigde de aandacht op de geweldige persoonlijke inzet die nodig is om óp oudere leeftijd, veelal met reeds de zorg voor een gezin, in de avonduren te studeren. De geslaagden zijn de heren: A. van Tilburg: H. F. M. Maessen; J. Moerdijk; P. J. Verbart; P. de Vroe; J. MaJjers; G. Pientka: A. van de Dries; W. de la Cousine; M. C. Polderdijk; B. P. Raas; K. Goosen (met lof); G. Riemens; P. L. Cijvat; C. W. van Noord; H. Goet- heer; H. W. Schot; W. C. Pepermana en J. Franse. Na de diploma uitreiking vertoonde de heer J. F. Fukkink, de cursusleider, die de geslaagden heeft opgeleid, een dia-serie over fosforproduktie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9