Gevechten bij opening expositie in Utrecht Regering geeft fiat aan cent meer voor melk Russen en Chinezen naar Noord-Vietnam Ho Tsji Minh: symbool voor vele Vietnamezen KUNSTENAARS MOCHTEN NIET NAAR BINNEN Nigeria eens met Rode-Kruisplan Grieks blad: .FREDERIKA SCHULDIG AAN CONSTANTIJNS BALLINGSCHAP' Hoger ziektecijfer bij asbest-cement- industrie De dood op de weg KUNST VOOR UNICEF In één jaar honderdduizend doden in Europees verkeer JAMIN Doorberekening externe kosten R< Boe is hel mogelijk. BRITTEN BREKEN DE BARRICADEN AF Miljoenenorder voor Rolls Royce ROTTERDAMMER TROUWT MET ZIJN SCHOONVADER... Vergissing in trouwboekje VERWEERMIDDEL TEGEN ONTSLAG: ONDERHANDELEN :B I» WIJDAO 5 SEPTEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 UTRECHT (ANP) Bij de ope ning van de tentoonstelling Ne derlandse beeldhouwkunst '64-'69 is het gistermiddag tegen vier uur ja de Nicolaikerk in Utrecht tot mstige ongeregeldheden geko men. Twee tot drie mensen wer den daarbij licht gewond. De moeilijWuiede ontstonden nadat in fc" kerk al grote onrust was veroor- gsk% doordat de Wassenaairse kunste- gy Bonies opkwam voor zijn collega's, ■i niet tot de kerk werden toegelaten, oiat zij de daarvoor vereiste kaart St hadden. Het kwam tot een vecht- jsij tussen een aantal kunstenaars, on- )g wie de Amsterdammers E. Vïjlbrief a R. Schotman en de Utrechtse schrij- ■s H. Anten. Aan de vechtpartij was ia felle discussie in het kerkportaal iwrafgegiaan tussen een tiental kunste- lasrs en iemand die zich ais kunstenaar ótgaf. Deze man, die voiLgens zijn zeg- J. G. W. A. van Voorst tot Voorst r en in Putten woont, zei, dait hij Üsdhouwer was, maar hij hield zijn ^toga's' tegen, toen zij de kerk bin- ta wilden gaan. dr M. E. Houtzager, voor ruim hon derd genodigden hield, werd onder broken, toen een driftige kluwen mensen uit het portaal de kerk in rolde. De heer Anten verklaarde, dat hij door ,Van Voorst tot Voorst' was geslagen, en daarbij gewond was geraakt, evenals twee van zijn collega's. Terwijl ook buiten mensen aan het vech ten sloegen.Na het incident werden de kerkdeuren gesloten ear mocht er nie mand meer in of uit. Buiten op het kerkplein werd enigszins smalend door gepraat over de .onbekende' die had be weerd, ook enige plastieken op de ten toonstelling te hebben. Later verklaarde adjudant Schouten, dat .Van Voorst tot Voorst' een politie man is. ,IR vind het niet verstandig, dat Kluiven De rede, die de directie van het cen traal museum (waar de tentoonstel ling wordt gehouden), mejuffrouw ©EVE (RTR) Nigeria heeft icipe ingestemd met het. plan van internationale comité van net Rode is voor de hervatting van de dag lichten naar Biafra. Dit is donderdag «Genève meegedeeld door kringen, die aowe betrekkingen met het comité on- «honden. fefra heeft reeds zijn goedkeuring ge- Secht aan het plan, dat voorziet in licehten van buiten Nigeriaans gron.d- voor vertrek door 0 functionarissen wordt geïnspecteerd. Di kringen zeiden, dat details van de bitbrug nog nader werden uitgewerkt. ENSCHEDE (GPD) Het gemiddeld ziektecijfer in de as best-cement indu strie stijgt nog steeds, zo blijkt uit het donderdag verschenen verslag over 1968 van de kamer van koophandel en fabrieken voor Twente en Salland in Hengelo. Ook het aantal langdurige zieken gaat van jaar tot jaar omhoog, hetgeen be slist niet te vert-laren valt uit totale vergrijzing van het personeel. Wij vra gen ons wel eens af, zo staat er in het jaairvei-slag, of het tot sluitingstijd kijken naar televisie-uitzendingen, waardoor velen later ten ruste gaan dan vroeger het geval was en het door middel van televisie vernemen van al lerlei ellende in de wereld, waar men vroeger onkundig van bleef geen funeste invloed heeft op de gezondheid van vele mensen. ALKMAAR (ANP) Op «1e Ken- nemerstraatweg in Alkmaar is woens dagnacht om half een een personenwa gen geslipt en tegen een lantaarnpaal gebotst. Van «1e drie inzittenden is het 18-jarige meisje R. J. A. H. uit Alk maar om het leven gekomen. Het eveneens 18-jarige meisje T. ook uit Alkmaar, werd uit de wagen ge slingerd en is met ernstige verwondin gen in een ziekenhuis opgenomen. De 19-jarige jongeman A. W. uit Heiloo liep een hersenschudding «>p. hij zich als kunstenaar heeft daan, maar onze mensen houden ook wel eens van een lolletje. Dat ik niet onmiddellijk kon zeggen, dat hij geen beeldhouwer was. moet echt niet wor den uitgelegd als protectie', aldus de heer Schouten. De Utrechtse schrijver H. Anten heeft DEN HAAG (GPD) In de onderont wikkelde landen leven nu moer zieke en ondervoede kinderen dan tien jaar geleden. De kindersterfte is er veertig maal zo groot als in de ontwikkelde landen. Deze .tragische feiten' consta teerde de heer Eggink van het Unicef- eomité Nederland gistermiddag in Den Haag bij de introductie van de nieuwe wenskaarten en agenda's die het VN- kinderfonds jaarlijks verkoopt. Voor het eerst hebben ook Nederlandse kunstenaars een bijdrage geleverd voor de kaartencollectie van Unicef. Het zijn Fiep Westendorp en Celine Leopold. Ook staan er ontwerpen van Nederlanders in de rijk geïllustreerde agenda. Daar van is er een door Fiep Westendorp ge maakt en de andere door Paul Citroen Vorig jaar zijn er in ons land alleen bijna anderhalf miljoen kaarten ver- meegedeeld, dat liij een strafklacht wil kocht en 24.000 agenda's. De totale ver indienen tegen ,Van V«»orst tot Voorst', omdat hij in het portaal door hem zou zijn geslagen, KOPENHAGEN (AFP) In één jaar tijd zijn in Europa ongeveer 100.000 mensen bij verkeersongelukken om het leven gekomen en drie miljoen gewond. Dit heeft het Europese bureau van de wereldgezondheidsorganisatie in Kopen hagen donderdag bekendgemaakt. Het probleem van de verkeersongevallen zal worden behandeld op de negentien de zitting van de Europese commissie van genoemde organisatie, die van negen tot 13 september te Boedapest wordt gehouden. Andere agendapunten zijn de hart- en vaatziekten, geestesziekten bij jongeren en de lucht- en waterveront reiniging, AMSTERDAM (GPD) Geld en tijdnood zijn de kapstokken waaraan de organisatoren en vormgevers van de Nederlandse inzending tiaar de volgend jaar in het Japanse Osaka te houden wereldtentoonstelling, m islukkin- gen en teleurstellingen bij de realisering van de vaderlandse .filmische commu nica tie-m achine ophangen. En noch secretaris-ge neraal J. Cals, noch het architec tenteam Bakema-Weéber dat het Nederland e paviljoen ont wierp ontkenden donderdagmid dag op een persconferentie in het Amsterdamse Rai-congrescen- trum, dat de moeilijkheden rond de inschakeling van Nederlandse beeldende kunstenaars bij de op bouw van het paviljoen, op deze twee ,kealijke zaken' zijn te rug te voeren. Op de foto: commissaris generaal mr J. Cals laat aan de hand van de maquette zien, hoe het Neder landse paviljoen er op de Expo '70 in Osaka bij zal slaan. koop van kaarten en agenda's leverde Unicef in 1968 13,5 miljoen gulden op. ADVERTENTIE) vandaag kokosmacaroontjes 250 gram van 94 voor 84 niet te geloven voor die prijs! MET INGANG VAN ZONDAG Lc/if ld in 1 (AP) In het onder jan de Griekse regering ode Griekse koning-moeder, Ero de schuld gegeven voor ailing schap-zijn van haar 'm Konstantijn, koning van Griekenland. ~t haar ook aan- de _Jlaters door kroon begaan.' nr. oeireft hier de eerste maal, at een dergelijke openbare kri- fefc is geuit op de 51-jarige uit Msland afkomstige koningin moeder sedert het aan de macht tomeu van het Griekse militai re bewind, twee jaar geleden. Frederika vluchtte naar Rome met de koning en diens gezin, m het mislukken van Konst.an- tsgreep tegen de kolo- Bd dagblad nrakehjk vot i» Griekse kro jk koningin-moeder had de kroon en haar- zijn geweest stuk geschre- de directeur, Savas Kon- —y— hiermee een le koningin- de rand van m afgrond gekomen als gevolg ww de door de kroon geschoten bokken, waarvoor ook Frederika, verantwoordelijk xvas'. wing Konstantijn is vrijwillig ballingschap gegaan en .en dat een natuurlijk en menselijk ting, Frederika is diep gegriefd T liet ongeluk, dat de dynas- en hn/ir zoon getroffen heeft'. ikt ook melding inmengingen in zaJcen en verwijst r een nieuw boek berichten, dat- of een ander iklijke familie land. is, of zich vaartuig in de Gnefese territoriale xvateren op- 'oudf, .absoluut, onjuist' zijn. De- M berichten deden gisteren de ronde. (ADVERTENTIE) I Talis die Spar vandaag tceer voordelig. VERKEERDE Een bankrover, de vers gestolen geld, rende tninT trottoir in Newport, Virginia t ,„?nS z'cli snel in een gereedstaan- uikii.n .t de man achter liet stuur Si n-ï ,el',Ie Poet- Smeer 'm\ n£ Sebeurdie. De auto reed snel ttaL n v?or een politiebureau stel te Siciw.H banki'over bad die verkeerde «.gezocht. De man die hem naar lmd Streden, zij het wat fcliaT M een rechercheur, John In de eerste plaats wordt hiermee aan de consumptie-melkbedrijven de moge lijkheid geboden de gestegen externe kosten door te berekenen. Voorts is overwogen, dat een margeverruiming 0,4 cent voor de melkdetailhanel ge rechtvaardigd Is, mede ter compensatie DEN HAAG ANP) De regering is akkoord gegaan met een verho ging van de prijs van melk en melkprodukten met een cent per liter met ingang van 7 september 1969. De maximumprijs van melk in kartonverpakking en van alle melk en melkprodukten in kleinere maten dan een halve liter wordt, mede in verband met de noodzake lijke afronding op hele centen, niet verhoogd. Noord-lerland BELFAST (AFP) De Britse mili taire autoriteiten hebben donderdag bar ricaden laten afbreken, die de protes tantse extremisten in Belfast woens dagochtend hadden opgeworpen ter hoogte van de Donegal-straat. De gesloopte barricaden werden opge worpen door aanhangers van dominee Paisley, de leider van de extremistische protestanten in Noord-lerland. na de weigering van rooms-katholieken ds versperringen op te ruimen, die hun wijken omringen, nadat dit zondag door de bevelhebber van de Britse troepen in Ierland, generaal sir Ian Freeland, was verzocht. Zestien Noordlerse poli tiemannen zullen disciplinair worden vervolgd wegens hun optreden tijdens ongeregeldheden tussen rooms-katholie- ken en protestanten in Noord-lerland' in januari van dit jaar. LONDEN (AP) Rolls Royce heeft een contract gekregen van, naar ver wacht wordt. 800 miljoen pond voor het maken van motoren voor de nieuwste Europese gevechtsvliegtuigen, aldus werd donderdagavond officieel bekend gemaakt. Popmuziek moet uit de televisie ver dwijnen, zo heeft een hoge functiona ris van de Tsjechoslowaakse tv donder dag verklaard. De maximum verbruikersprijzen worden met ingang van zondag a.s.: (respec tievelijk per Vz en 1/1 liter): gepasteuriseerde melk los 29, 57; idem in fles of plastic- 36, 62; idem in kar ton 37, 63; hooggep ast e uris eerde emlk a fles met kroonkurksluiting 37, 63: jesteriliseerde melk in fles 37, 65; kar nemelk in fles 27, 47; idem in karton 29, 50; taptemelk in fles 28, melk- yogurt in fles 41, 73; idem in karton 43, 76; ta.ptemelkyogurt in fles 33, -; idem in karton 35, havermoutpap in fles -, 75; idem in karton -, 78; rijste pap in fle3 -, 78: idem in karton -, 78; gort- en bloempap in fles 58; idem in karton -, 61; vanillevla in fles 54. 99; idem in karton 56, 102; chocoladevla in fles 56. lOo; idem in karton 58,108. De prijs van melk met minder dan 3,2 proeent vet (andere dan karnemelk en taptemelk), van niet genoemde soorten vla elsmede van vruchtenyoghurt mag zowel per liter als per halve liter met 1 cent worden verhoogd. Voor de Waddeneilanden blijft de mo gelijkheid gehandhaafd, in verband met de hogere aanvoerskosten, 2 cent per liter (1 cent per halve liter) meer te berekenen dan voer do rest van het land geldende maximumprijzen. van de gestegen loonkosten in deze ar beidsintensieve sector. Tenslotte is bij het toestaan van de prijsverhoging re kening gehouden met enig oplopen van de prijs van de grondstofmelk geduren de het najaar en de winter. Om die reden is enig. reserve toegevoegd aan de gemiddeld te verwachten grondstof- prijs waarvan de verrekening aan het eind van het seizoen plaatsvindt. Prijzen maakte Max Koot deze foto. (Slot van pagina 1 slag voor ons is'. Vietnam zal op de vredesconferentie in Parijs blijven vast houden aan het plan van tien punten, hoofd van «le Xnordvietnamese onder-1 dat het Nationale Bevnjdmgsfront en de voorlopige revolutionaire regering hebben ingediend, aldus Xoean Thoey. handelingsdelegatie in Parijs, heeft meegedeeld dat Ho Tsjl Minh 10 sep tember wordt begraven. Xoean Thoey heeft donderdag 00_ dat het overlijden van president Ho Tsji Minh geen verandering in de Noora- vietnamese binnenlandse en buitenland se politiek zal brengen. Hij zei voor zijn vertrek naar Hanoi, waar hij de begrafenis van de Noord Vietnamese leider zal bijwonen, dat de do-od van Ho Tsji Minh een buitengewoon droevige B.S.: ,Nog nooit voorgekomen' ROTTERDAM (GPD) ,We ben ontzettend hard gelachen,' zegt het echtpaar Koers. Althans echtpaar, in die veronderstelling verkeerden Jannie de Rijke (21) en Koert Koers (26) toen zij woensdagmiddag om ongeveer 4 uur bet Rotterdamse stadhuis op de Ooolsingel verlieten. De afdeling huwelijkszaiken dacht er echteranders over. In het trouwboekje hadden zij zwart op wit gezet dat Koert Koers in het huwelijk was getreden met zijn schoonvader. Piet er de Rijke (50). Het bruidspaar verliet met het trouwboekje m de zak stralend het stadhuis. In het gebouw, waar de receptie zou worden gehouden wilde Jannie de Rijke wel eens zwart op wit zien met wie ze in het huwelijk was getreden. Koert haalde het boekje uit zijn zak en ontdekte wie in werkelijkheid, vol gens de gemeentelijke administra tie, aan zijn zijde hoorde te zitten voor het in ontvangst nemen van de gelukwensen. De vergissing in het trouwboekje van Koert Koers en Jannie de Rij ke heeft geen domper gezet op de feestvreugde tijdens de recep tie. die in gebouw ,Bet Slag' werd gegeven. Toen de eerste van de ve le receptiegangers hun gelukwen sen kwamen aanbieden was de vergissing al bekend en eiste schoonvader De Rijke ook een deel van de gelukwensen voor zich op. Koert zei gistermorgen in een woning in de Vrijbanstraat 42: .We hebben e- nog eens extra hard om gelachen. Mijn schoonvader zei tegen Jannie; Ga jij maar naar huis, zo kunnen jullie niet onder een dak.' Jannie, lokettiste bij de Spaar bank en Koert, controleur in de haven, zijn gistermorgen opnieuw naar het stadhuis gegaan met hun foutieve trouwboekje. Het hoofd van de afdeling bevolking, de heer D. Jansen-Verplahke," toonde zich verbaasd over de vergissing: .Ik geloof niet dat zoiels "hier al eerder is voorgekomen. Gelukkig staat het echtpaar wel goed in hét register ingeschreven. Zij krijgen gewoon eeri nieuw boekje en daar mee is de zaak voor ons af. Het kan altijd gebeuren, dat er een fout wordt gemaakt. Er worden tenslotte duizenden huwelijken per jaar gesloten,' zei hij. Op de vraag of het vuren zal worden gestaakt tijdens de nationale rouw- periode zei Xoean Thoey daarvan niets vernomen te hebben. Üït andere bron werd vernomen dat tijdens de rouvr- periode het vuren wordt gestaakt. Reacties De vredesonderhandelingen in Parijs dood van Ho Tsji Minh gisteren een groot verlies voor het communisme ge noemd. President Giri van India sprak van een onherstelbaar verlies voor Azië en de wereld. Premier Rachman van Maleisië noemde de overledene één der grootste mannen van deze eeuw. Ook de leiders van Cuba en Pakistan heb ben htm medeleven betuigd, evenals president Tito van Joego-SIavië. De enige westerse reactie tot dusver kwam van Zweden. Koning Gustaaf heeft zijn leedwezen betuigd. In een te legram zegt de koning dat het nieuws van Ho's dood hem diep heeft geschokt. President NLxon van de VS heeft com mentaar geweigerd. Uit New York Is bericht dat paus Paulus plannen had Hanoi te bezoeken. Op verzoek tan Ho Tsji Minh zou dit bezoek voorlopig zijn uitgesteld. (ANP/AP/RTR) Met het overlijden van de Noordvietname- se president Ho Tsji Minh (,hij die verlicht') is een communistisch Aziatisch staatsman van allure van het politieke to neel verdwenen. De bijna 80-jarige Ho, die een hard en strijdbaar leven achter de rug heeft, is nog tijdens zijn leven een legen darische figuur geworden. Nadat hij in 1954 de Fransen uit zijn land had verdre ven, ontpopte hij zich in zijn functie van president als de vaderfiguur, die zijn volk de kracht gaf overeind te blijven in het conflict met de Verenigde Staten als gevolg van de toenemende activiteiten van de door Ho gesteunde Vietcong in Zuid-Viet- nam. Tijdens de zwaarste bombardemen ten, die een land ooit hebben getroffen, slaagden de Noordvietnamezen er in man nen, wapens en voorraden naar Zuid-Viet- nam te sturen. Aangenomen kan worden, dat de dood van Ho Tsji Minlh op de lange duur een beslissende in vloed zal hebben o-p de gebeurtenissen in Viet nam en Zuidoost-Azië. Nu Ho, de vaderfiguur, is verdwenen, ontstaat in Noord-Vietnam een soort vacuüm, dat wel eens van invloed zou kunnen zijn op het moreel van het bevrijdingsfront in Zuid- Vietnam. Speciaal op latere leeftijd was Ho niet de stereotiepe figuur van 'n krachtige communis tische heerser, maar eerder een symbool, een per soonlijkheid, die niet kan worden vervangen. In naam van .oom Ho' gingen uit Hanoi oproepen uit aan de Noordvvietnamezen en de Vietcong waarin zij werden aangespoord de oorlog tot dc- overwinning voort te zetten, ook al zou de zege nog twintig jaar op zich laten wachten. De naam van Ho werd veelvuldig gebruikt in slagzinnen voor de hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam. De aantrekkingskracht van de naam van Ho Tsj. Minh werd een tiental jaren zo machtig geacht, dat deze alleen reeds voldoende was om een ver kiezing te beslissen. Dat is mogelijk veranderd onder de communistische heerschappij in het noorden, maar de naam bleef een mystieke in vloed hebben op velen in het zuiden. de bevrijding van zijn land van het Franse bestuur, zijn land uit. De Fransen erkenden de republiek Ho Tsji Minh werd lid van de socialistische partij Vietnam in 1946 als lid van de Indochinese federa- en in 1920 was hij één van de oprichters van de tie en van de Franse unie. De Viet mi mh wilde Franse communistische partij. Enkele jaren later echter volledige onafhankelijkheid en eind 1946 ging hij naar Moskou en anderhalf jaar daarna - - - naar Kanton waar hij werkte op het Russische consulaat. Hij richitte do bond van revolutionaire Annamitisohe jongeren op, die ballingen opleidde voor de revolutie in hun land. ter dood wegens het veroorzaken geldheden in Tonkin. In 1930 ridhtte Ho onder ballingen in Hongkong de Indochinese communis tische partij op. De Britten arresteerden hem in 1931 in Hongkong en anderhalf jaar later deed het gerucht de ronde dat hij in de gevangenis aan ebe was gestorven. In werkelijkheid was hij vrij- brak de Indochinese oorlog uit die acht jaar zou duren en die eindigde met de val van Dien Bien Phoe, waar de Franse expeditionaire macht werd verslagen door de guerrillastrijders van de Viet- minh onder generaal Glap. Veel steun kreeg de Vietminh van China dat in 1949 commumstisch was geworden. In 1954 bij de Geneefse conferentie over Indo- T v^- uc KUlnum China werd Vietnam bij de zeventiende breedte-1C-anovertiékiipereoneeidT aandacht'van graad voorlopig in Noord- en Zuid-Vietnam ver-de kamercommissie voor het s*akings- deeld met in het noorden Ho Tsji Minh als presi- verbod voor ambtenarer en spoonveg- ient. In 1956 zouden verkiezingen over hereniging personeel. Hij achtte het voldoende dat (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) ,Het beste verweermiddel van de werkgevers tegen stakingen is op redelijke wij ze onderhandelen met de vakbon den'. Dit zei donderdagmorgen de vice-voorzitter van het NW, A. de Boon, namens het overlegor gaan van de vakcentrales tijdens de .hearing" van een bijzondere ka mercommissie over het wetsont werp inzake de werkstaking. De vakbeweging vindt het niet Juist dat in het wetsontwerp ontslag van het gehele personeel als verweermid del aan de werkgevers ïs toegekend. Een dergelijke bepaling zal een con flictsituatie alleen maar moeilijker inaken, aldus de heer De Boon. Werkgevers daarentegen vinden collec tief ontslag een onvoldoende verweer te gen een staking. Zij verlangen het recht van uitsluiting en willen dat de rege ring de bevoegdheid krijgt een afkoe lingsperiode te gelasten. Hiermee kun nen de vakcentrales zich niet vereni gen. Verder verklaarde de heer De Boon dat het bepaald niet de bedoeling is om stakingen aan de lopende band te organiseren wanneer het stakingsrecht wettelijk is vastgelegd. De heer A. van Rossen, voorzitter i worden gehouden, maar de inmiddels in Zuid gelaten en over zijn verblijfplaatsen en activiteit Vietnam aan de macht gekomen president NgQ de daaropvolgende acht jaar is niets bekend. In 1941 organiseerde Ho Tsji Minh in Zuid-Ohina het verzet tegen de Fransen in zijn land. Hij werd secretaris-generaal van de Vietminh, de organisa tie voor de bevrijding van Vietnam van de Japan ners. De Chinese Kwomintang vond dat er teveel Dinh Dlem erkende de overeenkomst niet en stelde lat in Noord-Vietnam geen vrije verkiezingen mogelijk waren. De ondergrondse verzetsbewe ging, de Vietcong, won in Zuid-Vietnam geleide lijk aan kracht en was al spoedig op 't platteland de baas. de bepalingen in het wetboek van straf recht die betrekking hebben op stakin gen door overheidspersoneel, verdwij- ADVERTENTIE) communisten in de Vietminh zaten en lieten Ho Na 1961, toen de Amerikanen steeds nau- Ho Tsji Minh was de zoon van een ambtenaar in Nnam het centrale deel van Vietnam die door de Fransen wegens steun aan de nationalis tische beweging was ontslagen. Als jongeman hij noemde zich toen Ngoejen Ai Kwok nam Ho dienst op een Franse koopvaarder en begon daar mee een zwervend bestaan dat tot het einde van de tweede wereldoorlog zou duren. In 1913 werkte hij in een Londens restaurant en tegen het einde van de eerste oorlog vestigde hij zich in Parijs als bediende van een fotograaf. Zijn doel was toen al Tsji Minh in 1942 arresteren op beschuldiging van spionage voor de ransen. Hij werd echter vrijge laten en er werd een voorlopige Vietnamese rege ring gevormd waarin Ho een ministerspost be kleedde. ■ver bij het conflict betrokken raakten, gïm guerrilla geleidelijk over in een rechtstreekse oorlog. De Amerikanen stelden dat Ho Tsji Minh niet alleen voorraden maar ook geregelde troepen naar het zuiden zond en zij gingen in 1964 na hei In 1945. vlak voor de val van Japan, riepen de Tonkin-incident Noord-Vietnam bombarderen. Ho Japanners de onafhankelijke staat Vietnam uit Tsji Minh ontving in die tijd westelijke verslag- onder de Annamitische keizer Bao Dai. Deze trad gevers om hen op de ernst van de toestand te echter enkele weken na de Japanse capitulatie af wijzen, maar pas vorig jaar werden de luchtaan- en er werd een voorlopige regering voor Vietnam vallen (eerst gedeeltelijk) gestaakt en stemde de onder Ho Tsji Minh gevormd. In september van Noordvietnamese president in met onderhandelin- hetzelfde jaar riep Ho de onafhankelijkheid gen die nu in Parijs worden gehouden. 'n Goed idee- Lunch of diner in Zierikzee Rötisserie 't Poorthuys (Uw gastheer, A_ Duynstee) HAVENPLEIN 7 Tafelreservering 01110-2584

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3