NA PRIJSSTOF NU PRIJZENREGELING Geen meerderheid voor vrijlating Breda-drie Yerseke gematigd positief tegenover persleidingproject van de Grontmij Identiteit kapers Boeing nu bekend Stokvis ontslaat 400 werknemers BEDRIJFSLEVEN MAG THANS EXTERNE KOSTENSTIJGINGEN DOORBEREKENEN BOKSKAMPIOEN EN STUDENT Hoog niveau Vandaag in de krant... Rechtvaardig AFSCHEID VAN DE DOORMAN' REORGANISATIE VAN BEDRIJF IN ROTTERDAM faantliitt Peiling fractievoorzitters tweede kamer wijst uit Ifl flUUT! §fpY rnla k 111 kannen worden gesteld. ziet mogelijk af van wetsontwerp ,ER IS GEEN ANDER ALTERNATIEF' Tegenstander: Bewaren mossels in basin is niet uitvoerbaar' Positief Markt Zie slot pag. 2 kol. 1) Politiek uit 1870 HO TSJI MINH ERNSTIG ZIEK enige 212e jaargang - no. 206 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 sept. 1969 Bur. Vllst., Walstr kbonn.nrija ƒ1.10 *tr iue«k, 14,28 per kworla Ju. 2375)Goto, Grote Merkt 2. tel. 6140 (b o !l») 37 et per reiel (min. 1.85). .Brieeen bur. v. d DEN HAAG (GPD) De algemene prijsstop in zijn tegenwoordige rigoreuze vorm is van de baan. Minister De Block (economische za ken) heeft gistermiddag na gesprekken met de prijzenoverlegcommis- sie en de vaste tweede-kamercommissie voor economische zaken be sloten de algemene prijsmaatregel te vervangen door een prijzen- regeling, waarbij het wordt toegestaan bepaalde externe kostenstij gingen in de prijzen door te berekenen. MINISTER DE BLOCK Op grond van de nieuwe regeling1, die vandaag in de staatscourant komt, zul len kostenstijgingen van grondstoffen, half fabrikaten, vrachtprijzen, adver tentietarieven, onderhoudswerkzaamhe den, retributies van de overheid (gas, water, elektriciteit,), accynzen en oni- zetblasting in de prijzen tot uitdruk king mogen worden gebracht met in gang van 4 september. Aan de hand van de richtlijnen zullen de ondmemers nuop eigen initiatief deze kostenstijgingen kunnen doorbe rekenen. Zij zijn echter ook verplicht dalingen vam deze externe kosten door te geven in liun prijzen. De controle hierop zal worden uitgeoefend door de inning elopj. jskainpioen en een vroegere fi'ent van de Amerikaanse uni- wïiteit in Beiroet hebben vorige rak de piloot van een verkeers- rèituig van de TWA gedwon- jaïoers te zetten naar Damas- a Dit bleek gisteren uit korte igrafieën van de twee Arabieren beschikbaar gesteld werden Met volksfront voor de bevrij- ai van Palestina, waarvan zij sis de landing vrijdag in Damascus ie Syrische autoritei- Van welingelichte zijde werd vei'nomen dat hun g oilmen 48 uur verwacht kan. Leila «ill 'Khaled, het modieus 23 jaar oude meisje dat met een 1 de gezagvoerder had gedwon- ir Damascus te vliegen, heeft r«ger aan de Amerikaanse universi- ïf hier gestudeerd. Zij werd geboren nü_'a en zou ,een vluchtelinge zijn ■a «n kamp te Tyre', een grote plaats - Mt zuiden van Libanon. Na de juni «isg van 19(17 had zij zich aangeslo- w tij het front. De 30 jaar oude Salïm ri is vroeger bokskampioen van Sy- geweest. Volgens het front heeft hij a rechtstreekse rol bij gewapende ac te» gespeeld, en was hij een jaar lang mimaadant van een operatiebasis ge- De president-directeur van de TWA heeft dinsdag in Rome gezegd, dat er ,op het hoogste diplomatieke ni veau', onderhandelingen worden ge roerd om de twee Israëlische pas- ï-giers, die nog in Syrië «-orden vastgehouden, vrij te krijgen. 3e president-directeur, F. C. Wiser, die sar Rome was teruggekeerd na twee i van besprekingen in Damascus, --5e ook dat de gezagvoeder van de Dean Cater, in Syrië blijft oan belangen van de twee passagiers te raartigen'. De Internationale Lucht- 30.000 MIDDELBURG heeft dinsdag zonder franje, maar toch feeste- »Jk zijn dertigduizendste in woner verwelkomd (pag. 2 Schiphollijn TIJDENS de huidige kabinets- penode zal geen begin worden ge haakt met de aanleg van de Jönpholspooriijn. Dit is gisteren (pag I'Den Haag gesteld— ZVU-jubileum D(? 25-jarige ZVU heeft voor het Kizoen 1969-1970 een jubileum programma afgegeven (pag. 4). Geen jacquet DE TWEEDE kamer probeert nu wk een beetje met de tijd mee te pan. De voorzitter en griffiers «waren het jacquet alleen nog voor plechtigheden en niet meer 813 daags tenue... (pag. 7) Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 7. Zeeuws nieuws: pag. 2, 4 en 5. Sport: pag. 9. Radio-tv: pag. 11. financieel nieuwspag. 13. maatregelen' heeft geti-offen in verband' met het kapen van de Boeing. secretarisgeneraal van de lata, de Noor Knut Hammarskjoeld, wilde geen nadere bijzonderheden geven. Hij heeft contact gehad met de Syrische regering en verklaarde dinsdagmiddag op een persconferentie dat de Syrische rege ring de plicht heeft de twee Israëlische passagiers die nog worden vastgehou den, onmiddellijk vrij te laten. De Sy rische nationale luchtvaartmaatschap pij is lid van de lata. economische controledienst, die voorlo pig nog op dezelfde sterkte (500 man) wordt gehadhaafd. De bewindsman heeft een beroep gedaan op de ondernemers .niet te ver te gaan'. Minister De Block vindt zelf, dat hij vrij laat is met de versoepeling van de algemene prijsmaatregel, vooral ook omdat het laatste prijs indexcijfer een daling van de kosten van levensonderhoud met 0,9 pro cent te zien heeft gegeven. Hij ver wacht dat de stijging vam het prijs peil over het hele jaar zeven tot 7.5 procent zal bedragen. De vaste kamercommissie was het in over grote meerderheid eens met maatregel van de bewindsman. De maatrgel is door de Raad Nederlandse Werkgeversbonden, een gerechtvaardigde stap naar een normaal prijsbeleid genoemd. In een commentaar zegt de raad dat de tijdelijke prijsstop niet langer was te handhaven, zonder vele ondernemin gen in ernstige moeilijkheden te bren gen. Het verlenen van ontheffingen van de prijsstop was in dit opzicht ontoe reikend. De raad vertrouwt dat ook de rentabilitei tsregel binnenkort volledig zal worden hersteld. DIT NAJAAR 100.000 KLEUREN-TV'S AMSTERDAM (ANP) Dit najaar zal in Nederland het honderdduizendste kleurentelevisietoestel in gebruik wor den genomen, hetgeen betekent dat ons land in twee jaar een prestatie heeft ge leverd, waarover de Verenigde Staten indertijd experimentele jaren niet mee gerekend, vijf jaar hebben gedaan. _)it zei dinsdagmiddag voorzitter G. D. J. Hofhuis van de vereniging van fabri kanten en importeurs in de radio- en tv-branche op een persconferentie ter gelegenheid van de komende Firato. Naar zijn mening zullen de verkopen van kleurentoestellen dit jaar alle prognoses overtreffen. In 1967 en 1968 werden in ons land respectievelijk 10.000 en 30.000 toestellen verkocht, in 1969 zullen dit er ongeveer 70.000 worden. Marktonderzoekingen hebben volgens hem aangetoond dat kleuren-tv in alle lagen van de bevolking voorkomt. Ter- vijl ook de landelijke spreiding geen op vallende verschillen vertoont. Wel was in de eerste twee jaar het inkomen van de kopers van belang. De kleuren-tv-aan- kopen vertonen in die periode naar in komen hetzelfde beeld als de zwart-wit aankopen uit de eerste jaren: 60 procent van de aankopen werden door de mid den- en lagere inkomens tot 15.000 gulden verlicht. Op het ogenblik staan er In ons land per honderd gezinnen 170 radio's tegen In de EEG-landen slechts 145. Ook de autoradio maakt furore. In 1960 bezaten 980 55 per honderd zijn. - ï-1 Dinsdagmiddag om kwart voor vier, drie kwartier te laaf., ver trok de ex Karei Doorman voor de laatste maal uit een Neder landse haven. Gekocht door Ar gentinië en opgeknapt op de werf van Wilton-Fijenoord ie Schie dam, ving zij haar rets aan naar Zuid-Amerika. Sirenes begeleidden haar op deze laatste afvaart op de Niewwe Waterweg. ONTSLAGEN CURACAO WILLEMSTAD (ANP) De directie van de Mijnmaatschappij Curaao NV heeft dinsdag de stakende werknemers van dit bedrijf op staande voet ont slagen. Zij baseert haar besluit op het feit, dat het merendeel van de stakers dinsdag het werk nog niet had hervat en dat zij met het ontslag handelt in overeenstemming met het brugerljjk wetboek. ROTTERDAM (GPD) Bij de handelsonderneming R. S. Stok vis en Zn. NV te Rotterdam zullen ongeveer 400 man worden ont slagen als gevolg van enkele reorganisaties, die noodzakelijk zijn geworden ondermeer doordat bij een project in Zuid-Amerika 16 miljoen gulden is verloren. Vandaag wordt het personeel van een en ander op de hoogte gesteld. Met de vakbonden is overleg gepleegd over de afvloeiingsmaatregélen. Onlangs ver klaarde president-directeur C. E. van der Griend het .bitter voor de mensen te vinden, dat er ontslagen moeten vallen, maar als ik het niet doe, haal ik de boot niet.' Eerdere berichten over vernieuwingsplannen bij Stokvi3 heboen ertoe geleld, dat ongeveer 100 personeelsleden van alle categorieën op eigen initiatief al ontslag hebben genomen. Bij Stokvis werken momenteel ongeveer 2300 men- UTRECHT Dinsdagmiddag is op de Admiraal Helfrichlaan in Utrecht een borstbeeld van de ad miraal onthuld door zijn klein zoon, Michiel Helfrich. De sobere plechtigheid werd bijgewoond ■loor de naaste familie en een aan tal autoriteiten en genodigden, onder wie burgemeester de Ra- nitz en Minister Duns. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Polak van justitie heeft in peilingen met fractievoorzitters uit de tweede kamer moeten vaststellen dat er géén ruime meerderheid is voor een wetsontwerp, dat het mogelijk zal maken de drie Duitse oorlogsmisdadigers in de Bredase gevan genis vrij te laten. ■mmnil tig jaar gevangenisstraf voorwaardelijk Het Is van de bewindsman bekend dat dat hij van zijn plan zal afzien als slechts een minieme meerderheid in de kamer zich achter hem wil scharen. De KVP-afgevaardigde dr Th. van Schaik heeft nu besloten hoe dan ook een uitspraak over het lot van Fischer, Koiiilla en Aus der Plinten uit te lok ken. Hij zal in elk geval vóór december met een initiatief in de kamer komen. .Deze mensen in Breda moeten weten waar zij aan toe zijn', aldus dr Van Schaik gistermiddag. hij het ,een aanfluiting' vindt dat de drie nog gevangen zitten. wist Van Schaik ook niet. Er| zijn op elk moment wel argumenten aan te voeren om de zaak op een ander tijd stip te behandelen, acht hij. Zijn groot- Juist omdat de minister buitengewoon openhartig heeft aangekondigd dat die algemene oplossing bedoeld was om de drie Duitse oorlogsmisdadigers vrij te kunnen krijgen, heeft de soms emotio nele duscussie over het lot van de drie in Breda de geaachtengang over het ontwerp al overschaduwd. Dr Van Schalk wenst de belangen van Fischer, Kotalla en Aus der Fünten losgekop- te zien. Geen enkele minister van justitie mag ln de toekomst nog met deze zaak wor den geconfronteerd, meent de KVP'er. Uitspraak ,Dc wil van de kamer een uitspraak waarin na een zuivere discussie, over de drie ln Breda wordt vastgesteld, dat 1 mensen vrij moeten komen', zegt hij. 1 Ann de minister kan het dan ver der worden overgelaten op welk tijd stip dit zou moeten gebeuren en welke weg daartoe bewandeld moet woTden'. Zijn stappen - gericht zijn Ook als de tweede kamer dan mocht vaststellen dat de drie oorlogsmisdadi gers niet vrij horen te komen, heeft dat in de kamer zullen er niet toch een nuttige werking, meent de ju- Bwetsontwerp stemming te krijgen, zoals minister Po lak zioh dat voorstelt. De bewindsman zou in het algemeen wettelijk vastgelegd willen zien dat levenslang veroordeel den altijd na bijvoorbeeld twln- ridisch deskundige van de KVP. mensen weten dan dat het voor hen af gelopen is en dat zij levenslang gevan gen blijven. Geen enkele minister hoeft zich er dan nog mee bezig te houden'. Van Schaik voegde er wel aan toe, dat Ook Van Schaik gaat er goeddeels van uit dat in de tweede kamer geen grote meerderheid te vinden is voor een wets ontwerp zoals minister Polak dat ziet. De WD-minister zette maandag zijn peiling onder fractievoorzitters voort. Hij heeft nu vrijwel de gehele lijst af- Verdeeld Volgens ingewijden is daarbij komen vast te staan, dat vrijwel in alle par tijen verdeeldheid over het lot van de drie uit Breda heerst. De KVP-fractie zou nog de grootste eenheid vertonen en vrijwel in zijn geheel achter vrijla ting kunnen staan. PvdA-fractievoor- zitter Den Uyl liet er maandag in Hil versum geen twijfel aan bestaan dat een meerderheid van de socialistische- kamerleden tegen vrijlating is. Handha ring van het recht eist dat vrijlating niet plaats vindt, meent Den Uyl. Hoewel de AR-fractie in meerderheid neigt naar vrijlating, bestaat in AK- kringen beduchtheid voor een afwijzen de houding van hun vertegenwoordigers in de eerste kamer. In de CHU zijn zeker twee leden tegen vrijlating. Waar schijnlijk is ook daar slechts zeven van de zeventien WD-kamerleden voor vrij lating zijn. Yerseke De voorstudie per" leidingproject Yerseke, verricht door de Grontmij te De Bilt met als doel de schelp- en schaaldie rencultuur ook na de afsluiting van de Oosterschelde voor Yer seke te behouden, is daar posi tief maar met een gematigd enthousiasme ontvangen. Dat was althans onze indruk na ge sprekken met een aantal onder nemers in de schelpdierenbran- chc. Het plan om door middel van een ongeveer 40 km lange persleiding zeewater vanaf een plaats vóór de aan te leggen dam in de Oosterschelde te bren gen naar een ongeveer 30 ha groot basin bij Yerseke heeft in die plaats voorstanders, maar ontmoet ook afwijzing. En onder de voorstanders zijn er, die kri tische kanttekeningen plaatsen. ,Het is een verstandig en wijs be sluit geweest van het gemeentebe stuur deze studie te doen verrichten', zo zei de heer P. Verwijs, directeur van een oester- en mosselexportfir ma en voorzitter van de vereniging van oesterexporteurs. .Handel en werkgelegenheid in de schelpdierenbranche zijn na eenmaal hier gevestigd. Men zoekt een mo gelijkheid deze ook hier te behouden. Alle andere oplossingen zijn min der goed*. ,Het plan is een alternatief voor de afsluiting van de Oosterschelde. en kan een oplossing betekenen. Daar om is het het overwegen dubbel en dwars waard', aldus de heer Verwijs, die wij vroegen waarom of een, na de ramp-winter van 1963 door drs C. A. Drinkwaard, rijksbioloog voor visserijonderzoek, onthuld plan voor mosselopslagplaatsen achter de Veer- se dam weinig bijval in kringen van de Yersekese mosselkwekers- en han delaren had ontmoet. .Toen leefde bij het bedrijfsleven hier nog sterk de gedachte aam een open Oosterschelde als enige moge lijkheid. Ik wil niet zeggen dat we nu warm lopen voor een ander plan. wamt onze primaire wens is nog steeds: de Oosterschelde open. Maar als dit niet kan, dan is dit plan vam de Grontmij een alternatief', zegt de heer Verwijs. Hij vervolgt: .We rijn nu weer enige jaren verder en slimmer. We weten nu wat de wet Oesterschade bete kent. Die wet is door de regerings instanties uitstekend voorbereid en - zit goed in elkaar. Maar de toepas sing en uitvoering trekt nergens op'. Als gedupeerde vam het delta plan hel ik nu over naar de ge dachte dat wij allen met ons gehele bedrijf en alle betrokkenen moeten worden overgeheveld naar een ander gelijksoortig bedrijf, want liquidatie als gevolg van de toe wet is onaanvaardbaar. Het plam van de pijpleiding en het basin zou in dit verband als basisplan kunnen dienen en dient dus te worden overwogen', zo besluit de heer Verwijs. het transport van .ongeschoonde' mossels per schip naar het eventuele toekomstige basin. toepassing1 van die Een aantal oesterlnvekers en mos selkwekers en mosselhandelaren zij zagen hnn naam liever niet ge noemd stond eveneens positief ten opzichte van de voorstudie yoor de pijpleiding. .Het is het enige al- tApnotlpf' u-nc h el «ïleo/ls wpatIcp- ,Een mosselkweker vist thans op de Waddenzee en vaart dan met zijn schip naar het zuiden om de mos sels daar te laten verwateren. De vrachtprijs, die hij voor de door hem vervoerde mosselen krijgt, be- draagt ƒ3 per 100 kg. hetgeen neer kan komen op ƒ30.000 per jaar. Die inkomsten mist hij bij concen tratie van de mosselverwatering in het noorden. Zijn schip wordt dan heel wat minder rendabel', meende een ondernemer, die niet enthousi ast was voor eventueel vervoer van de mossels vamuit het noorden per container, zoals in het plan wordt gesteld, maar voorstander was van .Bij concentratie van de oestercultu res in het noorden, zullen we een belangrijk deel van onze markt ver liezen. Vanuit Yerseke kunnen we België enige malen per dag bedie nen. Boulogne en Parijs éénmaal. Maar hoe moet dit vanuit het noor den Dan komt er nog eens drie honderd km bij'. Men achtte dit een ernstig nadeel. .De mossel is een aan bederf onderhevig produkt. Vooral in de wanne maanden zal die grotere afstand nadelig rijn'. Bij verwezenlijking van het Grontmfi- plan blijft de huidige afstand dus gehandhaafd. .Ik sta positief tegenover deze voor studie. Het vervoer van geschoonde mossels per container vanuit het noorden naar Yerseke acht ik voor de verwerkende industrie geen be zwaar. Maar voor de handel in verse mossels acht ik dit voorstel geen succes. Door het .schonen' verliest de mossel veel water en wordt erg Laurens ten Cate hoofd redacteur van de Friese Koerier en bestuurslid van de PvdA noteerde maandag in zijn hoofdartikel een som bere opmerking: ,De hele Ne derlandse politiek stelt op dit ogenblik in de ogen van de grote menig te niets voor. Nergens zien zij iets in- spirerends. Nergens is een plan, waar je warm voor kunt lopen. Nergens zijn er mensen te zien, die door hun optreden borg staan voor een nieuwe aanpak, nn als dat waar is, dan is het ook heel ge makkelijk te verklaren waarom het volk zo afstandelijk reageert'. Zulke woorden hakken er wel in, maar ze zijn voor een groot deel juist. Waarom het te ontken nen: in de ogen van veel mensen stelt de politiek in ons land inderdaad niets voor. Zolang er geen grote brokken wor den gemaakt geloven ze het allemaal wel. En de betogen van politici over en weer vindt menigeen zinloos gehakke tak. In de opmerkingen van Ten Cate komt de schuld van deze situatie neer op de hoofden van diegenen die politiek be drijven. Wé geloven echter dat óók een oorzaak de omstandigheid is, dat een groot deel van het Nederlandse volk wie weet is het wel een meerderheid geen .echte' belangstelling voor de poli tiek heeft. Men laat dat over aan de po litici. al is men wel bereid zo te hooi en te gras eens een opmerking via radio en tv aan te horen, maar als regel zo lang de politiek hun eigen vierkante meter maar niet beperkt is er maar weinig interesse in politieke affaires. Men kan dat betreu ren, maar het is nu eenmaal een gegeven: een groot deel van het publiek heeft geen werkelijke belang stelling. Een dergelijke houding is ove rigens niet zonder rneer laakbaar: er zit immers ook een stuk vertrouwen in. Het vertrouwen namelijk, dat een regering hoe dan ook uit nette Nederlanders be staat en dat iedereen in de regerings ploeg op zijn beurt en op zijn manier eijn best doet. Toegegeven: als in zo'n situatie niemand in de politiek weet te Inspireren, als nergens een plan bestaat, waar men warm voor kan lopen, och dan wordt de politiek inderdaad een grijze bezigheid, die ver afstaat van de zaken waarvoor mensen werkelijk be langstelling hebben. Nu is het de fictie van de politiek dat er strijd wordt geleverd en dat men zich druk maakt om allerlei proble men. Die fictie houden de politici hoog: bestrijdt elkaar, regeringspartijen halen de schouders op over de oppositie omgekeerd de opposanten laten niet kritisch te doen en meer dan dat over de regering. Dat is goed en het moet ook gebeuren. Maar het zou dan wel goed zijn wanneer de bedrijvers van dit spel hun eigen betrekkelijkheid eens wat beter zouden inzien. Zij zouden er bijvoorbeeld beter rekening mee moeten houden dat een groot deel van het Ne derlandse volk niet geïnteresseerd is in politiek, maar bovendien door de wijze waarop die politiek af en toe wordt be dreven, het kleine beetje bestaande in teresse ook nog kwijt raakt. In dit ver band denken wij met name aan de nu al jarenlang durende discussies over par tijvernieuwing: ze ontgaan zéér velen en dat is echt geen wonder. Nu eens schijnt het goed te gaan met het Progressief Akkoord, dan weer dreigen er moeilijk heden, recentelijk is de PSP uitgestapt. Er komt nog bij dat de gewoonte in deze tijd om alles in afkortingen onder te brengen de zaken allerminst verheldert: Progressief Akkoord is al samengevat in ,Pak'. Mensen, die slechts een vage notie hebben over het akkoord, weten met .pak' helemaal geen raad. Ter an dere rijde, met de achttien, is het al even weinig florissant: er zouden bij een opinieonderzoek maar weinig goede ant woorden binnenkomen als men zonder ■aag zou stellen: .wat is in Nederland het beraad van de achttien?' Nergens riet men iets inspirerer.ds, zegt Ten Cate. Dat geldt in ieder geval voor allerlei vernieuwingsde batten: tot nog toe hebben ze nog maar een schijntje aan vernieuwing opgele verd. Als vandaag de dag plotseling ver kiezingen zouden worden gehouden, dan zou de hele politieke kermis van Neder land precies zo worden opgeslagen als bij de vorige stembusstrijd. Er wordt veel over vernieuwing gepraat, maar het blijft bij praten. Het lijkt er op dat de politici het gevaar daarvan onderschat ten. Dat gevaar is er niettemin: de jong ste lichtingen van de kiezers hebben steeds minder bindingen met de geves tigde partijen en velen hebben neiging om schouderophalend naar de stembus te gaan. De partijen zouden eens ernst moeten maken met hun vernieuwings politiek. Vooral omdat ze op dit stuk van zaken nog altijd geen resultaat heb ben bereikt, stelt de politiek in Neder land voor menigeen niets voor. Er wordt geopereerd vanuit strategische opstellin gen die in 1870 progressief en gedurfd waren, maar nu toch wel uit de tijd zijn. Zouden de heren niet weten dat we al honderd jaar verder rijn PARIJS (RTR) De Noordviet- namese delegatie in Parijs lieeft dinsdagavond meegedeeld dat de Noordvietnamese president, Ho Tsji Minh, ziek is en de dokters dag en nacht over hem waken. Ho Tsji Minh is op 19 mei van dit jaar 79 jaar oud geworden. Waarne mers menen uit de bewoordingen en inhoud van het communiqué te mogen opmaken dat de Noordvietnamese pre sident ernstig riek of stervende is. De laatste maanden is weinig vernomen van Ho Tsji Minh.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1