II3 Moordenaar van Danny Visser geeft zich aan COMMANDO'S KAAPTEN )P WEG NAAR TEL AVIV Bom ontploft na landing in Damascus Verpleeg- en rusthuizen' breiden hun zorgen uit tot ruim 1000 mensen Ulster ombudsman landaag in de krant... IN OVERSPANNEN TOESTAND OP STELTEN NAAR HET STADHUIS Grondverschuiving in Guatemala eist wellicht 80 doden 20-JARIG BESTAAN.... Kruit drooghouden MOBILISATIE IN CHINA? - no. 203 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 aug. 1969 de, F. B. den Boer «n W. de Pegier. Hoofdred.: C. A, de Kok. Abonn.prlji ƒ1,10 per week 2751). Middelburg, Merkt 51, lel. 7651 (bgg red. 2078/3169, adv. 2375). Gom, Grote Me: r edv. 5,55. Ingez. med. 214 x tirlet. Kleine edv. (mix. 8 regels) 37 cl per regel (min. 1,8 Kessler is geïmponeerd Pagina 11 v). Giro 359300, PZC, te MOGELIJK DOEL: ONTVOERING ISRAËLISCHE HOOGLERAAR Mevrouw Naomi Samueloff bracht gister avond familieleden telefonisch op de hoog te van het kapen van het vliegtuig met aan boord haar man prof Samueloff. >W»geii plaat- xö-Korea is bereid de drie inzit- ivan een op 17 augustus neer- d Amerikaanse helikopter uit te i Maar dan moet het door de kanen geleide VN-opperbevel ex- naken en schriftelijk garanderen 't opnieuw helikopters naar het Èoreaamse luchtruim worden ge- T1T0 OEFENT KRITIEK ZADAR (AFP) President Tito van Joego-slavië heeft felle kritiek geoefend op ,de westelijke infiltratie' in zijn land. Hij betoogde dat de communistische partij, waarvan hij de leider is, gezui verd moet worden en verjongd. Sprekend op een bijeenkomst in Zadar verklaarde Tito, dat de klassevijand nog 3s bestaat en probeert de maat schappij te ondermijnen. Zeeuwse vlag ZEEUWSE wateren zal marineschip Zeeland in het Tig met de Zeeuwse vlag va- Gisteren werd het dundoek (pagina 2). Zeeuws fruit miXG KRABBENDIJKE zal meer overleggen met de an- Zeeuwse veilingen over de iet ran fruit. Deze veiling trad 1 de provinciale afzotcommissie. 1). Keetie Hage anbetó: igegan ElAAL mag Keetie Hage dan reen, W-gouden medaille hebben werd bij de wereldkampioe- a, toch werd ze in Sint-.' Kïjk gisteravond voor ■S uitvoerig gehuldigd, (pagi- Mammoet ETRI.JK besteed miljoenen uitvoering van de inammoct- Dit blijkt uit de cijfers die Mlssecrotaris Grosheide bekend wit gemaakt..... (pagina S). ien- en buitenlands feuws: pagina's 1, 3, 6 en 7 «uws nieuws: pagina's 2, 15,6 en 9 N: pagina's 6 en 11 bandeel nieuwspagina 27 iaiio en tv: pagina 25 linin het: JJ'15: jaar geleden brak de Ttfustaking uit, een van de wie Nederlandse- wapen feite» Ijm J°s rfe Gruijtnr: Éii®" Voetballende dames in Jj welen ziiA tekort gedaan OVB; avontuur ioi voor Haar. letterkundige kroniek H>h'- W'"rren- >En daarom tan ''e verkeerde kant' hetzelfde als persé ver- over homofielen in Ne- Adolf von Tliadden, lei- de nco-nazlsten in West- de jPjtolaiid tii, mct "utonieuws over weer de Citroen Ami 8; oles ran de verkeersgroep van de rijkspolitie bij [iKrde^gjf 'le rubr'eJe -OP en *vn cc"'s,0"> vormingscen- 8«clion"m °P Curagao; %)f* mi -m.ase'c V"" Praag: De Sfemmln meer zwijgen; en ïeJmk- ''e kerken: Israël in Wo 2?'i i mrell!- «nóelft ffe' 'lammen, scha,ken, fE. 6,1 Vijsplaat, alsmede puzzel. BEIROET (AFP, RTR, DPA) Twee leden van het .Volksfront voor de Bevrijding van Paletina', een dertigjarige man en een ca twintigja rige vrouw, hebben gisteren een piloot van een Boeing-707 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines gedwon gen koers te zetten naar het vliegveld van Damascus, de hoofdstad van Syrië. Het toestel dat 113 mensen aan boord had, was op weg van Rome naar Athene en had Tel Aviv als eindbestemming. Het was bo ven Brindisi in Zuid-Italië toen het werd gekaapt. Even na de landing in Damascus deed zich een explosie voor in de neus van het toestel. Vermoedelijk door een bom die door de commando's was geplaatst. Alle passagiers en bemanningsleden hadden toen het toestel al veilig verlaten. - Het Volksfront voor de bevryding van Palestina maakte vrijdagavond bekend, dat het de Amerikaanse Boeing-707 heeft laten kapen om een passagier in han den te krijgen, die verantwoordelijk wordt geacht voor de dood en het lij den van vele Palestijnse mannen, vrou wen en kinderen. Volgens het communi que van het front dat door Radio-Cauro werd omgeroepen, zal de betrokkene moeten terechtstaan voor een Palés- tijns revolutionair hof. Alle andere pas sagiers zullen Damascus kunnen verla ten, waarheen zij mnnr willen, aldus het front. Dit is de 10-jarige Simon Danny Visser die in mei van dit jaar ver- moord werd gevonden in het Am- sterdamse Beatrixpark. AMSTERDAM (GPD) De wurgmoord op het 10-jarige Am sterdamse jongetje Danny Visser is opgelost. De dader, de 25-jarige loswerkman P. J. A. B. uit de hoofdstad, heeft zich bij de politie gemeld. De moord op Danny Visser is vrijdag avond 30 mei gepleegd in het Beatrix park in Amsterdam-zuid. Het stoffelijk overschot van het kind werd na een in tensieve speurtocht in de loop van de volgende dag gevonden. Het was ge deeltelijk begraven. Het hoofd van de moordbrigade van de .Amsterdamse politie, commissaris T. Sanders, zei gistera/vond, dat B. donder dagmiddag naar het hoofdbureau van politie is gekomen. ,Het is een gewel dig pak van ons hart,' zei de heer San- Van militaire zijde m Tel Aviv werd meegedeeld dat twee Israëlische ge vechtsvliegtuigen nog gepoogd hebben het gekaapte vliegtuig te onderscheppen. Toen de Boeing in de buurt van Tel Aviv vloog, hadden de Israëlische pilo ten over de radio van het gekaapte vliegtuig een vrouw heren zeggen: ,Tel Aviv wij zijn van het Front voor de Bevrijding van Palestina'. Daarna was ,de Boeing afgezwenkt naar Arabisch ders. Aan de oplossing van de moord l gebied. In Israëlische kringen acht men werd ernstig getwijfeld, nadat het ver- j het waarschijnlijk dat het Volksfront van Damascus bevonden zich onder de 101 passagiers vier Israëliërs twee inannen en twee vrouwen. De overigt waren afkomstig uit Amerika, Grieken land en Italië. Vier uur nade landing werden de passagiers met autobussen naar een hotel gebracht, waar zij als gasten van de vliegveldautoriteiten de nacht zouden doorbrengen. Vandaag zou den zij per autobus naar Beiroet, de hoofdstad van Libanon., worden gebracht. Journalisten en fotografen werden op een afstand gehouden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William Rogers, deelde mee dat de VS de Syrische regering verzocht hebben onmiddel lijk maatregelen te nemen voor de terugkeer van het vliegtuig en passagiers. Israël (Zie slot pag. 3 kol. 6) (Zie slot pag. 3 kol. 2) èZUTPEEN: Als gevolg van een weddenschap heeft een bruidpaar in Zutphen vrijdag een ongewone ,rif naar het stadhuis gemaakt, 'namelijk op stelten. Op de foto het bruidspaar, de heer A. W. M. Stael en mej. J. G. Heuvelink on derweg naar het stadhuis. Zij leg den de afstand van Jf km af in 50 minuten. VOORSTEL CALLAGHAN: BELFAST (RTR) De Britse minister van buitenlandse zaken Callaghan, heeft in Noord-Ierland voorgesteld een soort religieuze scheidsrechter of ombudsman aan te wijzen om de geschillen tussen rooms-katholieken en protestanten op te lossen. Hij deed dit vrijdag op een bijeenkomst met leden vam de Noordierse protes tantse partij van de Unionisten, die er aan de macht is. De Britse regering heeft voorts aangeboden een kwart mil joen pond (2.150.000 gulden) te storten 'in het fonds voor de slachtoffers de onlusten in Noord-Ierland. Op een persconferentie in Belfast hij, dat hij bij zijn gesprekken met overheidsfunctionarissen en leiders de protestantse meerderheid en rooms-katholieke minderheid geprobeerd had de partijen uit hun .verschanste stellingen' te halen. Volgens hem wenst de Noordierse bevoiking oprecht vrede, ,maar er zijn aan beide kanten mensen die moeilijkheden willen'. GUATEMALA (RTR) Men vreest dat er vrijdag minstens 80 mensen om het leven rijn gekomen als gevolg van een grondverschuiving in het gehucht San Antonio de Las Nnbes dat op rond 200 km van de stad Guatemala ligt. NIEUWBOUW EN UITBREIDING OP THOLEN, Z.-VLAANDEREN, BEVELAND EN WALCHEREN MIDDELBURG Van alle te- huizen van de Stichting Ver- pleeg- en Rusthuizen Zeeland wapperde vrijdag de vlag: het algemeen bestuur van de stich ting maakte ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan een oriën tatiereis langs de tehuizen en nam ter plaatse kennis van de dikwijls rigoreuze nieuwbouw- en uitbreidingsplannen. De stichting, die nu in totaal 700 mensen verzorgt, zal haar zor gen binnenkort uitbreiden tot ruim 1000 mensen. Het perso- neel dat nu 500 krachten sterk is, zal nog eerder een uitbrei ding tot 600 ondergaan. Voor het eerst na twintig jaar was de vergadering van het algemeen be stuur openbaar, een novum niet alleen voor Zeeland, maar voor alle vergelijkbare instanties in overig Ne derland. Voorzitter A J. Kaland mo tiveerde deze openheid als volgt: ,Onze stichting werkt met vele mil joenen overheidsgelden. Vrywel alle geldleningen worden door de pro vinciale en gemeentelijke overheden gegarandeerd en alle inkomsten zijn afkomstig uit de fondsen die de alge mene wet bijzondere ziektekosten ter beschikking heeft. Dat betekent: fondsen «lie worden gevormd met middelen die wij allen gezamenlijk opbrengen. Dat betekent ook, dat wij met zjjn allen recht hebben om te weten wat er in deze stichting om gaat. Openbaarheid is voor ons geen loze kreet'. Tholen De nieuwspunten die ter vergadering naar voren kwamen hadden haast alle betrekking op nieuwbouw en uit breiding. Per 1 januari 1969 heeft de stichting het bejaardentehuis ,Ten Anker' te Tholen in principe overgenomen van het college dat thans het beheer voert, het .college van regenten'. De stichting wil op Tholen een dépen dance van het Goese tehuis ,Ter Valcke' realiseren omdat het .ver pleegtehuis* harder nodig is en meer in de belangstelling dan het .rusthuis'. Het huidige rusthuis zal enige ver bouwingen moeten ondergaan, wil het voor het nieuwe doel geschikt rijn. Bovendien komt op het terrein van ,Ten Anker' de volgende nieuwbouw: een zusterhuis en een vorm van een serviceflat. Voor deze laatste denkt het bestuur aan een tussenvorm van de zelfstandige bejaardenwoning en het bejaardenhuis. De behandeling in ,Ten Anker' zal tenderen naar de .lichte verpleging'. De programma commissie van de stichting is inmid dels uitgebreid met enkele leden die op Tholen woonachtig zijn. Men hoopt de plannen voor Tholen binnen 2 tot 3 jaar verwezenlijkt te hebben. In de tussenliggende tijd gaat het werk in het bestaande rusthuis gewoon door. ,Ten Anker" zal in prin cipe dienen voor mensen uit Tholen en Sint-Philipsland. Ter Valcke De inrichting voor verpleging van langdurig zieken ,Ter Valcke' te Goes, zal een aanzienlijke uitbreiding on dergaan. De stichting heeft inmid dels van de gemeente Goes 1 hectare grond aangekocht die grenst aan de achterzijde van het terrein. Op deze hectare zullen verrijzen: a. een verzorgingstehuis, mede ter vervanging van het thans be staande aan de Beestenmarkt te Goes. In het oude tehuis zijn mo menteel 20 patiënten: de nieuw bouw voorziet in een verdubbeling van deze opnamecapaciteit, 40: b. een afdeling voor jongere chro- iiiscli-invaliden. Dit plan is, aldus de lieer Kaland ,nog iets minder concreet, maar we hopen op spoe dige verwezenlijking'. Het betreft hier een groep volwassenen, die behoefte aan privacy heeft en zelfs nog in staat is buiten het huis te gaan werken. De gedachte capaciteit ligt tussen de 34 en de 30 bedden. Uitvoering van dit plan zou een novum voor Zeeland betekenen c. een afdeling voor geestelijk ge stoorde bejaarden. Het verzorgingstehuis aan de Bees tenmarkt zal als een en ander bin nen de verwachte termijn van 2 tot 3 jaar kan worden gerealiseerd voor de. stichting komen te verval len. Zie slot pag. 4 kol. 5) In het Rotterdams Nieuwsblad van woensdag jongstleden OW troffen we een kritische be- schouwing aan over de com- ggsj missaris der koningin en ge- g--^] deputeerde staten van Zuid- Holland. ,Ons benauwt' zegt het Rotterdams Nieuwsblad ,de wij ze. waarop gedeputeerden onder leiding van hun voorzitter onze toekomst in handen houden. Zij hebben ongetwijfeld in het verleden voortreffelijk werk ge daan, maar zij zijn noch bestuurlijk noch in technische toerusting meegegroeid naar de thans nodige slagvaardigheid ervaring. Daardoor gaat achter de zgn. harde lijn van ,wij willen eerst on derzoeken' in de ogen van de burger een sterk gevoel van aarzeling, onzeker heid en besluiteloosheid schuil', aldus nog altijd het Rotterdams Nieuwsblad. Men zou kunnen zeggen: Rotterdamser kan het niet. De laatste maanden zijn er immers duidelijke meningsverschillen tussen de gemeente Rotterdam en het provinciaal bestuur van Zuid-Holland aan de dag getreden met name over de havenontwikkeling en daarbij heeft het provinciaal bestuur zich bij herhaling gedistantieerd van de Rotterdamse voortvarendheid. Met als reden de naar ons gevoel nogal overtuigend klinkende argumentatie: ,Aan het beleid moet een grondig onderzoek voorafgaan'. In Rot terdam vindt men echter dat dit onder zoek eigenlijk allang achter de rug is: het plan 2000 plus, het (reclame-aehti- ge) Harris-rapport enzovoort. Wie daar tegenover toch maar een kritische be nadering voorstelt is in Rotterdamse kring bij voorbaat al fout. Zoals nu blijk baar commissaris Klaassesz en zijn ge deputeerden. Zien we het goed, dan zal er in de na bije toekomst nog wel meer Rot terdamse gramstorigheid over het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland wor den uitgestort en vermoedelijk ook nog wel over anderen. Er bestaat nameijlk nog altijd een Overlegorgaan Zeehaven- overleg en in het kader daarvan worden op dit ogenblik allerlei deelstudies ver richt. Het gaat hier om belangrijk sociaal-economisch onderzoek rond het havenbeleid in het zuidwesten, een on derzoek dat in de toekomst als basis kan «iienen voor een verder havenbe leid, zowel regionaal als nationaal. Men mag immers verwachten, dat dergelijke gespecialiseerde vakstudies van grote invloed zullen zijn op het formuleren van een nationaal havenbeleid, een for mulering, waaraan achter de schermen hard wordt gewerkt. Welnu, als deze deelstudies naar bui ten zullen komen, dan zal er weer wel een felle «liscussie rond Rotterdam ontstaan. De Rotterdamse kran ten zullen er naar ons gevoel goed aan doen hun scherpste kruit nu nog maar niet te verschieten, er kan een tijd ko men dat men het nog hard nodig zal hebben. Daarom: kruit drooghouden. Maar als men te zijner tijd bij dit kruit- verschieten opmerkingen gaat maken zoals nu over ,niet meegroeien in tech nische toerusting' dan zit men toch wel flink naast de roos. Er zijn op dit ogen blik topmensen aan het werk, figuren van een grote reputatie. In Rotterdam zou men zich belachelijk maken wanneer men aan de kwaliteit van de deskundi gen we denken hier met name aan de werkgroepen van het overlegorgaan per definitie zou gaan twijfelen. Per definitie: omdat een groot deel van hen niet zonder meer de Rotterdamse voorstellen voor zoete koek slikt, maar zich kritisch opstelt. Het is amusant na te gaan hoe een ideologie tot een bepaalde toon in sommige commentaren leidt. Toen een tijd geleden bekend werd dat een weg in het Sloegebied omgelegd moest worden als gevolg van een nieuwe industrieves tiging kon men in sommige Rotterdam se persstemmen met leedvermaak be luisteren, dat de Zeeuwen bij het ont werpen van die weg dan toen maar een flinke vergissing hadden gemaakt. In Rotterdam daarentegen mag men aannemen zou het verleggen van een dergelijke weg nooit als een vergissing worden aangemerkt, maar integendeel worden opgevoerd als een voorbeeld van een daadkrachtig beleid: ,Zo nodig wordt snel en zonder aarzelen een we genplan aangepast'. Och ja, zo gaat dat, in Zeeland kennen we dit soort opmer kingen ook: als een bepaalde gemeente na grondig overleg buiten een bepaalde subsidie valt. maar een andere gemeen te niet, dan zal de verliezende partij subjectief is geweest, meente daarentegen zal gewagen van een grote mate van objectiviteit. Daar om is het juist zo goed, dat beleid waar ook maar mogelijk, steunt op weten schappelijk vooronderzoek. Juist mede voor dat doel is het Overlegorgaan Zuid- West-Neflerland in het leven geroepen: het bleek nu mogelijk voor industriali satie en havenplannen tot een bundeling te komen van deskundigen, in dienst van de diverse partners. Als deze des kundigen hun onderzoek hebben vol tooid kan het beleid op zijn beurt zich over de adviezen buigen. We hebben de indruk dat binnenkort een dergelijke periode weer zal beginnen. Het kan boeiend worden. HONGKONG (AFP) In Hong- kong zijn vele berichten binnenge komen die er op zouden duiden dat China reeds enige tijd zijn bevol king en hulpbronnen mobiliseert om, naar het schijnt, paraat te zijn voor een eventueel gewapend con flict met de Sowjet-Unie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1