AMERIKAANSE MINISTERIES ONEENS OVER VIETNAM-STRIJD 3 Prototype gondel voor Brouwersdam voor proefritten de kabelbaan op Zorg over Russisch- Chinees conflict Pentagon contra buitenlandse zaken Burgers' blijken optimistischer dan militairen' Reisorganisatoren steken stokje voor plannen van ANWB Protest acties Arabieren Britse marine schaft oorlam af Vandaag in de krant... WINKELIERS BLIJVEN MET 50 VLIEGREIZEN ZITTEN CAPACITEIT ZEER STERK OPGEVOERD Slippertje van Peijnenburg 20z PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 aug. 1969 Olractl* N V Bah. Ml) nn Bur. VII»., Walstr. S6-6I ZieriU?ee. red (.1 3346 urg, Markt 51, tel. 7651 (b g g red. 2078/3169 101 med tarief Kleine adv. (max. 8 regel 1/ s s A WASHINGTON: ffASHINGTON (AFP) Beoogt Sowjet-Unie een preventieve teneinde kerninstal- van China in Sinkiang te Dit vragen Ameri- deskundigen zich af en ook ie regering-NLxon begint zich dit te wagen en zich er ongerust Kr te maken, aldus meldt een (respondent van AFP. i Washington komen inlichtingen bin- j. waarvan de bron geheim wordt ge iden, volgens welke de Russen voor- ihlig de reactie polsen van de Oost- (icpese landen en van communistische «utijen in West-Europa op een even- Kle .strafactie' tegen China. Deze pei- ten zouden, zo meent men in Was salon, het voorspel kunnen zijn tot a Russisch offensief, bijvoorbeeld met d doel om, waarschijnlijk met conven- tt?fe wapens, de gasdifusie-fabriek ir. tsjow, Paotow en Losoei of wellicht leireinen voor proefnemingen met airapens bij Lop Nor, te vernietigen. de andere kar.t, zo speculeert men, liet ook heel goed kunnen zijn, dat Rossen slechts zenuwoorlog tegen het srad van Mao Tse Toeng willen ont- senen. Amerikanen mogelijkheid van een Russisch mili- initiatief tegen .Ohina en van een irrisohe' operatie op de Chinese isastaliaties spreekt naar men eat, de Amerikaanse leiders des te ss aan, omdat de Amerikanen zelf ennien. tn het kader van hun plan- gericht op Aziatische gebeurlijk- i »ts dergelijks voor ogen gestaan s£ hoewel zij steeds het denkbeeld line plannen uit te voeren even zo- imalen lieten varen. r de Amerikaanse ,Kremlinologen' h met nog verscheidene andere mo- pieöen rekening te moeten houden r het de tactiek aangaat, waartoe P.ussiscke strijdkrachten hun toe- it zouden kunnen nemen. Bijvoor- I «n straf-eicpeditie op grote schaal CZr'e slot pag. 7 kol. 1j WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft donderdag bekendgemaakt, dat Noord-Vietnam in de eerste zes maanden van dit jaar ongeveer 100.000 gewapende mannen naar het zuiden heeft gezonden, waardoor de daar geleden verliezen vrijwel geheel teniet zouden zijn gedaan. Het Pentagon schatte het aantal gesneuvelde Noordvietnamezen in die periode op 93.653. Daarbij kwamen dan nog de gewonden, de deserteurs en de krijgsgevangenen, van wie het preciese aantal nog niet was vastgesteld. LONDEN (DPA) De .heiligste' traditie van de Britse marine, een dagelykse hoeveelheid rum voor alle bemanningsleden, dreigt te worden opgeheven. Het Brit se ministerie van defensie over weegt het sinds 1731 bestaande privilege voor alle zeelui op Brit se oorlogsschepen af te schaffen in verband met de hoge kosten (jaarlijks 85.000 pond) die ermee die ermee gemoeid zijn. Hoe de reactie van de marine mensen luidt is niet bekend. Ver moedelijk zullen de ouderen feller reageren omdat zij volgens de tra ditie hun rantsoen puur kregen aangeboden terwijl de jongeren de rum met water moesten mengen. Het opsparen van het dagelijks rantsoen is verboden. Nu met buitenlanders in zee? Geen medewerking aan verkoop verzorgde reizen in ABN-kantoren W HAAG (ANP) Het plan fón de ANWB om in s amen we r- met de Algemene Bank Ne erland NV, via de 440 vestigingen tan die bank in Nederland, ver fde reizen te gaan verkopen, jjkt voorlopig schipbreuk te gaan lijden. Twee grote zogenaamde .touroperators' (reisorganisatoren) in Den Haag heb ben namelyk op het ogenblik circulaires onderweg naar hun agenten (de reis bureaus in Nederland) waarin staat dat ze besloten hebben aan de ANWB-plan- nen geen medewerking te verlenen. n, als" Collectie J^SSINGEN wordt in het «aanuis een schilderijententoon- i™ gehouden waar een mil- joenencoUectie te zien zal zijn. (pag. 2). In beroep OUDERCOMMISSIE in de X" 18 m beroeP Begaan by 06 kroon- (pag. 2). .Voorbarig' ültl\ri?DPT,T,r* Thomassen van Rotterdam is van mening, «t mededelingen die gisteren in r?"dam werden gedaan over an£V van cen wereldhandels- trum .voorbarig1 zijn. (,pag. 3). Frites E^en W"** voor aardaP" chin? dal: patatesfrit.es, TOM™ te2enwoordig dienen te aSir,g3chikt onder de ikelqke levensbehoeften. (pag. 7). en buitenlands ■W's: pagina's 1,3, 7 en 11. «uws nieuws: pagina's 2, 4 0. %rt: pagina 9. nieuws: pagina 15. en tv: pagina, 13. Radio De voorzitter van de sectie wederverko pers van de Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus, de heer J. B. Crucq meent dat nu deze twee schapen over de dam zijn (Airtour Holland NV en Nespanda Tours NV, beide in Den Haag) de andere zullen volgen en ook hun medewerking aan de ANWB zul len weigeren. Die andere zijn Centouri in Haarlem, Fit in Eindhoven en Euro tours in Rotterdam plus vijf kleinere, gespecialiseerde touroperators. De lieer Crucq, die directeur is van (Zie slot pag. 7 kol. 7 Anderen volgen Tegen brand in de Al Aksa-moskee BEIROET (RTR) In Jordanië. Syrië, Irak en Libanon zijn donder dag proteststakingen gehouden en in Egypte namen zeven miljoen ar beiders twee minuten stilte in acht. Deze demonstraties hielden recht streeks verband met de brand in de Al Aksamoskee te Jeruzalem. Ondanks dit optreden tegen wat men in de Arabische wereld de .zionistische sa menzwering' noemt, zijn deskundigen van mening dat de stoot, door de brand gegeven in de richting van de Arabische eenheid, in kracht is afgenomen. De conferentie van Arabische ministers van buitenlandse zaken die eerder deze week in Cairo is gehouden om de con sequenties van de brand te bespreken, is het voorstel voor een Arabische top conferentie voor drie maanden in de ijs kast gezet. Wel besloten de ministers een Islamitische topconferentie te be leggen. Koning Hoessein van Jordanië, die met grote aandrang heeft gepleit voor een Arabische topconferentie, gaat van daag (vrijdag) naar Riad voor overleg met koning Feisal van Saoedi-Arabiè, die, naar men aanneemt, zich zal blij ven verzetten tegen het beleggen van een Arabische topconferentie Waarne mers in Beiroet geloven niet dat koning Hoessein koning Feisal op dit punt tot andere gedachten zal kunnen brengen. Ongeregeldheden Donderdag hebben zich in de buurt van Tripoli, in liet noorden van Li banon ongeregeldheden voorgedaan tussen Palestijnse vluchtelingen en Libanese politie en militairen. Zij ontstonden tijdens een onderzoek door de politie in een vluchtelingen- k ,mp. De politie werd door de vluchte lingen aangevallen en moest een beroep doen op het leger. Volgens de eerste of ficiële berichten is een militair gedood en zijn drie Palestijnse vluchtelingen ge wond. Van officiële zijde is nog meege deeld, dat veiligheidstroepen thans de orde bewaren in het kamp waarin onge veer 20.000 mensen wonen. JERUZALEMIsraëlische politie mannen, uitgerust met helm, schild en wapenstok, staan op wacht bij een van de toegangen tot de oude stad van Jerusalem, ■nadat de Arabische bevolking, uit protest tegen de brand in de Al- Aksamoskeeeen staking had uit geroepen. BELG STAL IN ZWOLLE EIGEN AUTO TERUG MERKSEM Een inwoner van het Belgische Merksem van wie enige tijd geleden een auto was gestolen, en die door de dieven in Nederland werd door verkocht, is naar Zwolle gekomen om zijn eigen voertuig weer terug te stelen. Toen de Merkser.naar vernam dat er rond Leiden nogal wat gestolen Bel gische wagens rondreden die waren doorverkocht door dieven, verklaarde aldaar een politieagent: ,er zit niets ders op, steel uw wagen terug'. Dat liet de olijke Vlaming zich geen twee maal zeggen. Toen de dieven in Neder land werden gepakt kwam aan het licht dat de auto van de Belg ergens in Zwolle moest rondrijden. De Belg reed per trein naar de stad Zwolle. Na heel wat speuren vond hij tenslotte zijn wa gen en tot groot leedwezen van de twee de eigenaar zette de Belg koers naar de grens. Geen douane die hem wat in de weg legde, immers het was zijn eigen auto en in zijn portefeuille zaten veilig de vereiste papieren. Volgens de Bel gische wet is het allemaal in orde, hij meldde zich namelijk op het politiebu reau in Merksem en overhandigde net- jes enkele voorwerpen die ln de auto lagen en niet zijn eigendom waren, Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington had een dag tevoren meegedeeld, dat de omvang van de infiltraties .aanzienlijk is verminderd'. In dit verband liet het Pentagon weten, dat in het eerste half jaar van 1969 onge- eer half zoveel Noordvietnamezen waren geïnfiltreerd als in de dienovereen komstige periode van 1968. In tegenstelling tot het State Department wilde het Pentagon deze vermindering .veelbetekenend' noemen. De woordvoerder dat de statistieken niet betrouwbaar waren, omdat infiltraties afhankelijk zyn van allerlei factoren, zoals het weer en de aanwezigheid van schuilplaatsen langs de grens. Hoewel de woordvoerder van het State Departement direct heeft ontkend, dat er een tegenstelling zou zijn tussen de opvattingen van zijn ministerie en het Pentagon, is het duidelijk dat het .burgelijke' departement de situatie op timistischer inziet dan de militairen van het Pentagon. Op zelfde peil Terwijl het State Department te ken nen gaf, dat de geconstateerde vermin dering van de infiltraties hetzelfde re sultaat zou kunnen hebben als de door Amerika voorgestelde terugtrekking van niet-Zuidvietnamese troepen ver klaarde de woordvoerder van het Pen tagon, dat ook de verliezen van de com munisten ln Zuid-Viebnam lager zijn geworden, waardoor de Noordvietna- mese troepensterkte op hetzelfdè peil zou blijven. Ook op een ander punt verschillen de .burgers' en de .militairen' van oordeel. Dit betreft de mate waarin in Zuid-Vietnam Amerikaanse eenhe den worden vervangen door Zuid- vietnamese troepen. Zo verklaarde de minister voor het leger. Stan ley Resor, toen hij donderdag uit Saigon vertrok, dat de vervanging nog sneller verloopt dan was ver wacht. Vorige week had ook minister van buitenlandse zaken Rogers zich optimistisch uitgelaten. De militaire leiders hebben zich daar entegen in hun schaarse commentaren veel minder optimistisch getoond. Ver scheidene congresleden die twee weken geleden op een besloten bijeenkomst hebben gesproken met de voorzitter van het comité van stafchefs, generaal Earle Wheeler, hébben verklaard dat deze ge neraal zeer pessimistisch was over net tempo van de .Vietnamisering'. Intus sen publiceren alle Amerikaanse kran ten berichten uit militaire bronnen in Saigon, dat er een nieuw communis tisch offensief op handen zou komen. Inmiddels is er nog een derde contro verse bijgekomen en wel over het geld, dat na beëindiging van de strijd in Vietnam al dan met beschikbaar zou komen voor nieuwe programma's op sociaal gebied. Herbert Stein, een van de drie economische adviseurs van pre sident Nixon, en zijn assistent voor so ciale aangelegenheden Daniël Moynihan heblien twee dagen geleden als hun mening te kennen gegeven, dat er straks niet op iets extra's moet worden gere kend. Geld De .nauurlïjke groei' van de militaire begroting en de al begonnen sociale projecten zouden alle fondsen (Zie slot pag. 7 kol. 1 ant lijn Wageningers weten zich geen raad meer Beloning voor de man die hen eraf helpt WAGENINGÊN (GPD) De winkeliersvereniging van de Stads brink in Wageningen zit met vijf tig vliegreizen in haar maag. De brandende vraag voor deze winke liers is: hoe brengen we deze vlieg reizen aan de man. Zij zijn in tussen zo'n beetje ten einde raad. Juridische adviseurs weten het ook niet meer. De winkeliers heb ben nu een beloning van duizend gulden uitgeloofd voor wat zij noe men ,een heldere geest' die hen uit de brand helpt. En wel zoda nig dat zij de vijftig reisjes naar Londen kwijtraken zonder in con- flikt te komen met de justitie. De Stadsbrink bestaat volgend jaar vijf jaar. De winkeliers von den dat voldoende aanleiding om een grote actie op touw te zet ten. Die zal de hele maand sep tember duren. Het klapstuk had een sleutelactie moeten worden. Het plan was namelijk bij iedere aankoop een sleuteltje te verstrek ken. Wanneer het sleuteltje paste op een kluis die in de winkelga lerij zou worden opgesteld, dan lag er een tochtje naar Londen voor het grijpen. Op 4 oktober zouden dan de vijftig gelukkigen in een chartervliegtuig stappen voor een uitje van een dag in Londen. De winkeliers vonden het een ori gineel idee. maar de schrik sloeg hen om het hart toen de Wage- ningse politie op de proppen kwam met de wet op de kansspelen. Jullie komen in de knoop met de wet, zo waarschuwden de politie mannen. De winkeliersvereniging had nog een kleine hoop dat de officier van justitie in Arnhem, mr. Pieters de wet iets anders zou interpeteren. Dat bleek een ij- dele hoop te zijn. Er is de laat ste dagen een intensief contact geweest met de officier. De winkeliers kwamen steeds met andere plannen, maar steeds weer schudde mr. Pieters rijn hoofd. (Zie slot pag. 3 kol. 5) BOVEN SLUITGAT IN HARINGVLIETDAM l i mVWxW «MM XX (Va.n een onzer redacteuren) KRIMPEN a/d IJSSEL Over een paar maanden zal de delta dienst van rijkswaterstaat op de kabelbaan boven het laatste sluitgat in de Haringvlietdam proefritjes gaan maken met het prototype van een nieuwe gon del. Op het ogenblik staat dat zweeftuig nog tussen stellages en staketsels in de fabriekshal van het constructiebedrijf Hol- landia NV te Krimpen a/d I.Js- sel. De motorgondel, die uitein delijk in 1971 vol operationeel zal worden bij het blokkeren van de zuidelijke (1100 meter brede) stroomgeul in de Brouwersdam bij Scharendijke moet binnen kort .examen' doen om zijn deugdelijkheid en capaciteiten te bewijzen. Rijkswaterstaat heft er namelijk grote verwach tingen van. Het nieuwe type riet er heel an ders uit dan de autobus-zonder wielen, die vijf jaar geleden bij Bruinisse aan de kabelbaan zweef de boven het sluitgat in de 3re- velingendam. De nu ontworpen en inmiddels geconstrueerde automo- teur heeft iets van een zwevende duwboot met een hijsbalk voor (zes) betonblokken. Daarachter is dan een aluminium cabine voor de bestuurder. Maar veel belangrijker dan de stroomlijn, die in het nieuwe model is gebracht, is de aanzienlijk grotere capaciteit van het zwevende trans portmiddel. .Konden we bij de Gre- velingendam een praktische capaci teit bereiken van 160 ton per uur, straks bij de Brouwersdam komen we aan 600-700 ton', zegt enhousiast ir P. A. A. Volker, de man van rijkswaterstaats directie bruggen, speciaal met dit project belast" a!s hij ons in de splinternieuwe kantoor flat van zijn dienst te Voorburg ont vangt. In 1971 zullen bij het deltawerk aan de Brouwersdam simultaan twee beproefde methodes om sluitgaten té dichten worden toegepast: doorlaat- (Zie slot pag. 2 kol. 6) Er heeft de afgelopen dagen een korte maar felle storm gewoed in het glaasje water van de Nederlandse politiek. Bekend werd namelijk dat se cretaris-generaal Peijnenburg van het ministerie van defen- de hoogste departementsambte naar enkele maatregelen had doen treffen voor het in gereedheid brengen van een detachement marechaussee. De commandant van dit wapen liet op zijn beurt weten, dat de mannen bestemd zouden zijn voor een eventuele uitzen ding naar Suriname. Toen dat allemaal bekend werd stak de wind op: oppositie leider Den Uyl stelde vragen en de mi nister-president liet al onmiddellijk we ten .boos en ontsteld' te zijn omdat de secretaris-generaal op eigen houtje zou hebben gehandeld. Met een bewonde renswaardige snelheid beantwoordde ex cellentie De Jong vervolgens de vragen van drs Den Uyl en deelde daarbij mede, dat de regering géén aanleiding ziet om Nederlandse militairen naar Suriname te zenden. Het optreden van de secretaris generaal wordt in het antwoord echter min of meer vergoeilykt door de mede deling, dat het besluit om het bewuste detachement in gereedheid te brengen in feite niets met Suriname had te maken, maar uitsluitend een gevolg was van een eerder genomen beslissing om mare chaussee gereed te houden voor VN- en koninkrijkstaken. Daarvan was al me dedeling gedaan in de defensienota 1968, aldus de minister-president. Kortgeleden was evenwel gebleken, dat alle daarvoor vereiste maatregelen nog niet waren genomen. Vandaar het besluit van secre taris-generaal Peijnenburg. Het is volkomen duidelijk: er zou geen storm zijn ontstaan als er niet een Curaqaose voorgeschiedenis zou zijn ge weest. Na de onlusten in Willemstad werd immers korte tijd een groep mari niers ter beschikking van de Neder landse Antillen gesteld met als gevolg een fel kamerdebat. Thema: was het nu wel nodig dat Nederlandse soldaten op Curasao de (door velen gekritiseerde) gevestigde orde gingen herstellen? Nu er moeilijkheden in Suriname dreigen met het buurland Guyana, rijst onmid dellijk een soortgelijke vraag: moeten Nederlandse troepen zich met dit grens geschil gaan bemoeien? Ziedaar de achtergrond van de reacties bij de oppo sitie, dat ook is de achtergrond van de aanvankelijk nijdige opmerkingen, door de minister-president ge slaakt (,boos en ont steld'). Politiek ligt deze zaak immers moeilijk, politiek gezien zou de regering er een harde dobber aan hebben om het zenden van marechaussees naar Su riname zonder moeilijkheden door het Nederlandse parlement te krijgen. In de latere reacties van minister De Jong was echter al weer meer distantie op te merken, er is geen paniek meer: de maatregelen hadden immers zo laat hij nu weten niets met Suriname te maken maar alleen met de uitvoering van de defensienota 1968. We hebben die nota er nog eens bij gehaald alsook de handelingen van de kamer over dit stuk. Leerzame lec tuur na zo'n maand of negen, ook voor de kamer dunkt ons. Er blijkt namelijk uit, dat we heel snel leven en dat pas branden in Willemstad de kamer tot enige bezinning brengen op de werkelij ke consequenties van een defensienota. De minister-president verwijst thans te recht naar de nota: er is namelijk daar in een hoofdstuk opgenomen over .An dere verplichtingen', waarin men alles kan lezen over de verdediging van Su riname en de Nederlandse Antillen en over het Nederlandse troepenaanbod aan de Verenigde Naties. Maar als men nu de kamerverslagen naleest, dan blijkt dit hoofdstuk vrijwel niet besproken te zijn: in de commissievergadering zyn slechts enkele oppervlakkige opmerkin gen gemaakt, maar noch bij de voor bereiding noch in de plenaire zitting is diepgaand ingegaan on deze kwestie. De volksvertegenwoordiging heeft wél omstandig gesproken over de NAVO en over de verhouding tot het Sowjet-blok, over Tsjecho-Slowakrje en wat niet al, maar men heeft niet de consequenties uitgediept van het hoofdstuk .Andere verplichtingen', bijvoorbeeld naar aan leiding van een eventuele strijd tussen Suriname en Guyana. Toch was er re. den te over om er toen eens over te praten, want de betrekkingen tussen Su riname en Guyana worden in de nota expliciet genoemd, zelfs het grenscon flict wordt er in aangeduid, namelijk met de mededeling dat dit geschil een snoedige oplossing behoeft. De kamer, die deze nota in november van het vorig jaar behandelde, vond toen geen aan leiding deze zaak diepgaand te bestu deren. Na de brand in Willemstad ligt dat blijkbaar allemaal anders: een se cretaris-generaal neemt laten we zeggen onnadenkend een bepaald be sluit en jawel, de storm in het glaasje water steekt in alle hevigheid op. Maar in november vorig jaar is de kamer zich er hoe dan ook kennelijk niet van bewust geweest hoe dit hoofdstuk uit de defensienota er in de praktische uit- voerine zou uitzien. Een zekere beschei denheid in dit verband zou de kamer dan ook niet misstaan. Blijft niettemin het feit dat de be wuste secretaris-generaal nogal on verstandig heeft gehandeld en buiten zijn boekje is gegaan, gelet althans op de politieke situatie, die na Willemstad is ontstaan. En voorts is duidelijk, dat de kamer zich nog wel eens alsnog mag beraden over hoofdstuk vier (.Andere verplichtingen') van de defensienota: de consequenties zijn nu pas veel duidelij ker geworden. Een beraad over dat hoofdstuk echter zal gekoppeld dienen te worden aan een discussie over het Statuut: een herziening van deze wet uit 1954 wordt zo langzamerhand tijd. In 1954 heeft men evenmin doordacht welke consequenties bepaalde artikelen zouden opleveren in een verder tijdsgewricht. Enfin, als dit alles aan de orde zou ko men tengevolge van de fout van Peij nenburg. dan moet hem zijn slipper tje maar niet al te zeer worden aan gerekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1