Basketbal in Zeeland nu ook buiten Walcheren Topatleet uit Renesse wil Zeeuws record op tienkamp HARRY DOST: ATLETIEKTRAINING IN ZEELAND TE VEEL EEN GEESTDODENDE ZAAK ^icffiDAG 28 AUGI AUGUSTUS 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 29 In de Zeeuwse atletiekwereld worden uiterst zelden prestaties geleverd die tot verbazing aanleiding geven (of juist wel - maar dan in het negatieve). Atleet Harry Dost probeert te ontleden hoe dat zit. Voorts de mededeling dat ook de basketbalspelers weer actief zijn. Begon vorig jaar de basketbalcompetitie pas eind novem ber, dit seizoen gaat men begin oktober reeds van start. Meer wedstrijden zal dit echter niet tot gevolg hebben, wel zal een wedstrijd langer gaan duren. Voor de spelers zal dit iets hogere kosten met zich mee brengen. Vorig jaar werden per veld in 4 uur 4 wedstrijden verwerkt, dit seizoen worden dat 3 wedstrijden in 4 uur. Hierdoor wordt het mo gelijk met de zogenaamde zuivere speeltijd te werken. Dit laatste is bijvoorbeeld ook het geval bij rjshokey en water polo. Een wedstrijd duurt 2 maal 20 minuten, maar als het een beetje pittig toe gaat, duurt een partij meestal één uur tot één uur en 15 minuten. Met deze regeling komt er ook enige tijd beschikbaar om voor de wedstrijd even in te spe len, deze inspeeltijd is volgens de spelregels trouwens ver plicht. De wedstrijden vinden weer plaats op vrijdagavond vanaf 7 uur. De meeste verenigingen op Walcheren hebben de training reeds volop hervat om straks goed voorbereid aan de start tc kunnen verschijnen. Bij de heren zal het wel weer gaan tussen Matador, Marathon en Racing Green, bij de dames zullen Marathon en Matador de koplopers zijn. Als onze infor maties juist zijn komt bij de dames een oude getrouwe weer terug n. 1. chr hbs uit Middelburg, misschien dat er hierdoor twee damesgroepen gevormd kunnen worden. Het zou leuk zijn als bij de heren de hts weer mee ging draaien. Ook al om vermaarde Middelburgse atletiekvereniging Dynamo is voornemens zich met de zaalsporten volley- en basketbal te gaan bezig houden, een prijzenswaardig initiatief. Voor de enthousiaste deelnemers aan de Middelburgse jeugdcompetitie komt er dan naast Racing Green een tweede mogelijkheid om in een seniorenteam door te gaan met basketbal. Ook buiten Walcheren is reeds enige activiteit te bespeuren. In Goes heeft het aloude Volharding zich op basketbal ge worpen "en ei zal geprobeerd worden een jeugdcompetitie op touw te zetten. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn reeds enkele gymnastiekleraren bereid gevonden om mee te werken aan het opzetten van een jeugdcompetitie voor scholen en verenigin gen. In hoeverre ploegen van buiten Walcheren reeds in staat zijn om dit jaar in de competitie te gaan meedraaien is ons nog niet bekend, dit zou natuurlijk wel betekenen dat de teams uit Vlisslngen en Middelburg uitwedstrijden in Goes en aan de overkant moeten gaaoi spelen. Voor deelnemen aan de competitie is het beschikbaar zijn van een sporthal wél een vereiste, als deze hal in de loop van deze winter gereed komt. zoals in Goes en in Hulst, kan natuurlijk in een gymnastiek lokaal worden begonnen. Geïnteresseerden van buiten Wal cheren worden verzocht contact op te nemen met de heer H. J. Braker Berlagestraat 16 Vlissingen. 01184-3442. RENESSE Harry Dost heeft om een voorbeeld te noemen het uiter lijk van een wielrenner die er zojuist oen monsterevenement als de Tour de Prance heeft opzitten: uitermate goed afgetraind, geen gram vet te veel, (70 kilo bij een lengte van 1 meter 7S). Maar Harry Dost is géén wielrenner. Harry Dost is wel meester op alle wa penen. Althans in de atletiek. Hij is Zeelaaids favoriet voor de tienkamp om de provinciale titel die op zaterdag 6 en zondag 7 september in Vlissingen (organisatie Zeeland Sport) wordt ge houden: 100 meter, verspringen, kogel- Loten. hoogspringen, 400 m, 110 me ter noren, discuswerpen, polsstokhoog springen, speerwerpen en tenslotte het nummer dat zelfs voor tienkampers een absolute lijdensweg is de 1500 meter. Maar Harry Dost hanteert ook heel aar dig een echt wapenhij studeerde aan het CIOS af met als specialisatie atle tiek, maar deed er vooral ook aan scher men. En wat ook niet vergeten mag worden: deze sportinstructeur en vor- mingsleider aan de Outward Bound School in Westenschouwen werd kam pioen met het tweede voetbalelftal van Renesse! Harry Dost (vorig jaar kampioen van Nederland op de 200 meter horden m 25.6 en dit jaar tweede op de 400 meter horden in 54.2) is ook buiten de sintel- banen, springbakken en werpringen een strijdbaar man. Hli maakte er geen ge heim van dat de begeleiding van top atleten in Nederland (In alle opzichten) veel te wensen overlaat: ,fk be.n het clan ook volkomen eens met die jongens die bij de Nederlandse kampioenschappen in Groningen hun medailles weigerden in ontvangst te nemen omdat het KNAU-bestuur tegen afspraken in op een onjuist moment al liet weten dat er geen kans meer zou komen voor trainer Westphal vóór de Olympische Spelen in München. Ook bij de KNAL- nebben ze de mon vol over inspraak Nou die zal er dan soms ook wel zijn .Vlan- h«i belangrijk ste. het resultaat van die inspraak, is er niet.' Ver en ver Hij wil ook nog wel kwijt: ,Zo lang men in Nederland met dit tratningsge- klungel doorgaat, zal men op bepaalde onderdelen van de atletiek altijd ver en ver achterblijven bij andere landen. Het verschil ten opzichte van centrale trai ningen. medische en maatschappelijke begeleiding met bijvoorbeeld Duitsland is torenhoog. Eigenlijk is er hier nauwe lijks sprake van een goede medische er- maatschappelijke begeleiding. Iedere keer als Nederlandse atleten op grote wedstrijden verschijnen, komen ei voor de Nederiaidse atletiek zijn. Een paar voorbeelden: enkele weken geleden bij de wedstrijden in Maclrid liep Piet Vonck uit Heikant zich op de tien kilo meter volkomen over zijn toeren, hij stortte neer on er moest' zuurstof aan re pas komen. Nu is Piet misschien eeu iongen met een te groot doorzettings vermogen maar het is toch ook weer geen schoolvoorbeeld van een goede coaching en begeleiding. En daarna die -el in Groningen weer! Kritiek de prestatie nog iets te verbeteren ster ker te maken. Kom daar in Nederland eeais om in de atletieksport.' Harry Dost (afkomstig uit Euscheüi al drie jaar in Zeeland In Ensche de getraind door de bekende middenaf- standloper Ronald Spierenburg) traint vijf a zes keer per week. Hij doet dat voornamelijk op de velden bij Zierikzee waar hij (vanzelfsprekend bijna) trai ner is geworden van de atletiekvereni ging ,Deltasport'.Maar we hebben nog maai een stukje sintelbaan van 100 me ter. Dat is Iets maar niet genoeg. Ook op het punt van de accommodatie zou er nog wel een boekje open zijn te doen' Na al het voorgaande spreekt het van zelf: Ja ik moet al mijn eigen trainings- hem a's maken'. Rivaliteit Hij heeft meer kritiek: ,Hoe komt hel dat we in takken van sport als judo. schaatsenrijden, we! rennen, voetbal zwemmen veel meer topsporters hebben dan juist in de atletiek? Het antwoord moet zijn dat er veel minder aan de begeleiding wordt gedaan. Een centrale training voor een speciaal nummer als hordenlopen is er bijvoorbeeld niet. Ik moet zelf maar wat doen maar een trai ner die er werkelijk alles van afweet s er niet. In Duitsland gaat men zelfs zover dat de atleet uiterst nauwkeuris onderzocht wordt, bijvoorbeeld op dé ontwikkeling van zijn spieren Men kan die atleet dan precies de tuiste oefenin gen voorschrijven om een minder goed ontwikkelde spier die juist nodig is om Hoewel er enkele uitschieters zijn. staal de atletiek in Zeeland op een laag pitje. Een van de oorza.ken daarvan is zonder twijfel de niet a.'tijd gezonde rivaliteit tussen enkele clubs waardoor het dis- trictswerk wel eens niet gedaan moet worden zoals het behoort. Een enke' voorbeeld van de strubbelingen: de Vlis- singer Gerrit de Pagter nog altijo Zeeuws recordhouder op de 100 meter 10.91 verliet onlangs op staande voet de technische commissie van het districi er niet mee eens dat de tweede i. Jiplomaatje voor juryleden uitreikte zonder een examentje). Harry Dost (wonend in een zeer lan delijke Oostenrijkse woning in Renes- >e) maaJite zelf ooit kennis met een stukje clubrivaliteit. Hij werd benaderd door a-junior Niek Flipse van AV "56. ren verdienstelijk talent op de 400 me ter. Of Harry Dost geen trainingssche ma voor Nlek wilde opstellen. Dat wil de Harry wel. Gevolg: een niidige bviet van De Munck van AV "56. de liet weten het zelf wel 'c Harry Dost: ,Ik zelf had niet het nitiatief genomen maar Niek. En wal doe je dan? Dan geef je hem toch een sche ma. Overigens: het conflict is al weer bijgelegd'. Monotoon Wat kan er gedaan worden om de atle tiek in Zeeland op een hoger niveau te brengen? Harry Dost: .Ik wil be ginnen met te zeggen dat ik een enormt bewondering heb voor trainers die het grootste deel van hun vrije tijd in de club steken. Maar gespecialiseerde at- letiektrainers zijn er in Zeeland eigen lijk niet. De bedoelingen zijn goed maar wat gebeurt er in de praktijk. Een at leet ltan niet. zoals bijvoorbeeld een voetballer doet. er mee volstaan twee keer in de week te trainen. Als je, tk noem maar wat. een goeie 1500 mctei of 5 km wilt draaien, moet je vijf. zes keer in de week trainen. Dat wordt dan een monotone zaak als er niet een trainer aehter die atleet staat die door allerlei spelelementen veel variaties in ie training kan brengen. Ep doordat bij veel ciubs de training verschrikke lijk monotoon, bijna geestdodend blijft houdeD zoveel atleten er mee op. "Ze vinden handballen, voetballen, volley bal op een gegeven moment leuker Ls er wat aan te doen? Harry Dost: Ik heb mijn opleiding bij het CIOS in Overveen gehad met als SDPiialisatic atletiek. Toch ze° ik niet dat ik het beter weet dan al die andere atletiek trainers in Zeeland die een grote er varing hebben. Maar we zouden toch eens om de tafel kunnen ra an zltteD om ervaringen uit te wisselen, om van elkaar te leren. Bovendien moeten ei in Zeeland centrale trainingen komen voor geselecteerde atleten. Als die ei •enmaal zijn. wordt de prikkei om he- beter te doen in le verenigingen ooi groter want de jongens en meisjes w:i len dan in die centrale training ko men' 800 gulden training levendig te houden, gevarieerd, hou je meer leien vast. En dat moet dan vooral bij de pupil'en al beginnen. Ga het in de praktijk maar na: ér zijn atletiekverenigingen in Zeeland die zwemmen in de pupillen maar topatle ten komen er praktisch niet uit voort. Dat komt omdat ze die pupillen later weer kwijt raken aan andere takken van sport' Dost: ,Maai er moet ook financiële steun van de KNAU komen voor de centrale trainingen. Uit de sport- oto bijvoorbeeld En geld dat bij een district binnenkomt van de KNAU. ik neen S00 gulden, moet niet worden ge bruik* voor juryetirsussen of zoiets. Daar is bet niét voor bestemd. Hei is bestemd voor training Harry Dost (gehuwd met Nel Folkner die als junior 12.2 op dc 100 meter liep en toen bijvoorbeeld L;a Louer achter zich liet maar die toch niet voldoende doorzettingsvermogen «'ooi de sport had. Harry Dost da.n wil op 6 en 7 septem ber het Zeeuws record van Piet Ver sluis van -Dynamo uit Middelburg op zijn naam brengen. Het record staat au op 6071. Record Harry Dost denkt de volgende resul taten te kunnen bereiken: 11.4 op de 100 meter. 6.23 ver. 10 meter met de togel. 1,65 hoog. 50.9 op de 400 meter. 16.6 op de 110 meter horden, 33 meter net de discus. 3 mete* 90 met de pols stok hoog. 46.56 met de speer en 4.32 ip de 1500 me'ter. ,Ais dat allemaal sou lukken, kom ik uit op een totaal ran 6172. Natuurlijk lukt het allemaal liet, maar soms heb je op één of twee rummers ook een uitschieter. En boven- lien moet het weer ook meewerken. Vis het regent en de baan zwaar is. - ordt het natuurlijk veel moeilijker*. dader Harry Dosl (25 jaari neeft niettemin uitstekende verwachtingen. Ook al om dat hij binnenkort vader wordt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 29