ZEELAND KREEG ER EEN SENSATIE BIJ: DE MEEUWEN-ARNEMUIDEN SELECTIE ARNEMUIDEN SELECTIE DE MEEUWEN Joost de Ridder: Soms bidden we om rauw weer Pattenier maakte race naar top mee ti I Aanvoerder woog 1 pond bij geboorte Voorzitter Cijvat 3500 kilometer EERSTE TREFFEN A S ZATERDAG 26 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 AL G Het zaterdagvoetbai is in opmars. Ook in Zeeland. Walcheren telt nu twee topclubs in het landelijk zaterdagvoetbal: Arnemuiden en De Meeuwen. Voor die clubs wordt het een bijzonder belangrijk seizoen want volgend jaar wordt er dan eindelijk een eerste klas gevormd. Nu is de tweede klas nog de hoogste in het KNVB-zaterdagvoetbal. Meer over het zaterdagvoetbal op deze en de volgende pagina. EEN SENSATIONELE voetbalderby is er bij gekomen in de Zeeuwse sportwereld: de gevechten tussen Arnemuiden en Dé Meeu wen uit Zoutelande. Beide clubs spelen nu in de landelijke tweede klas (de hoogste momenteel) van het zaterdagvoetbal. Arne muiden deed wat nog geen enkele andere Zeeuwse club eerder had gedaan: het hand haaft zich nu al weer geruime tijd in deze hoogste klas van het zaterdagvoetbal en gaat zijn derde seizoen in deze tweede klas tegemoet. Het de laatste jaren als een ko meet omhoog geschoten De Meeuwen is op werkelijk indrukwekkende wijze in de tweede klas beland: de club uit Zoutelande werd vorig seizoen kampioen van de' derde klas van Zuid 1 met 38 punten uit 20 wedstrijden. In heel de competitie verloor De Meeuwen dus siechts twee punten. Bovendien heeft deze nieuwe tweede klasser een grootse in druk achtergelaten in de reeks oefenwed strijden in de afgelopen maand: geregeld werden er vijf of meer doelpunten per wed strijd gescoord. Niet één club in de tweede of derde klassen van het landelijk zaterdag voetbal is zo overtuigend kampioen gewor den als juist De Meeuwen dat tenslotte met 12 (twaalf) punten voorsprong op nummer twee Woudrichem kampioen werd. Kortom: De Meeuwen was een klas apart. Direct al zaterdagmiddag aanstaande begint de strijd in de tweede klas B met het sensationele treffen: De Meeuwen-Arnemui- den. Toen de twee tegenstanders enkele jaren geleden nog samen in de derde klas streden was er aanvankelijk weinig krachts verschil. De krachtmetingen tussen De Meeuwen en Arnemuiden bijvoorbeeld in het seizoen 1965-1966 ligt bij velen nog scherp in het geheugen, met name de wedstrijd in Zoutelande. Arnemuiden, dat op dat moment tweede op de ranglijst stond achter AZVV, had nog gelijk kunnen komen met deze ploeg uit Axel als het won in Zoutelande. Maar zie: De Meeuwen nam een 2-0-voorsprong. Ver volgens werden de rollen omgedraaid: 2-4 in het voordeel van Arnemuiden en tenslotte een eindstand van 4-4. Arnemuiden won in dat seizoen zijn thuiswedstrijd tegen De Meeuwen met 3-2. In het seizoen 1966-1967 dat Arnemuiden met de titel afsloot was de club uit het vissersdorp duidelijk sterker dan De Meeuwen: overwinningen van 5-1 en 2-1. Zonder twijfel zijn er op dit moment meer technische kwaliteiten bij De Meeuwen aan wezig. Op Hemelvaartsdag kwam dat nog duidelijk aan het licht toen de spelers uit Zoutelande in hun eigen toernooi ook tegen Arnemuiden moesten spelen: De Meeuwen wonnen met 5-0 (doelpunten van Frans van de Heide, 2x, Leo Flipse, Daaf Franke en Leen Dingemanse). Excuus van Arnemuiden later: ,We hadden ons te sterk op die wed strijd geconcentreerd. We waren eigenlijk overgeconcentreerd'. Later in het begin juli deden de ploegen het in Arnemuiden nog eens over. Ditmaal trok Arnemuiden duidelijk aan het langste eind: 3-0. Maar nu waren, door vakanties, de ploegen niet compleet, zodat deze wedstrijd een minder goede maatstaf is. Nu wil het toeval dat juist in het jaar dat Arnemuiden en De Meeuwen samen in de tweede klas spelen de absoluut belangrijkste competitie van het zaterdagamateurvoetbal begint. Thans nog in de tweede klas het hoogste niveau van het landelijk zaterdag voetbal maar na afloop van het seizoen 1969-1970 zal er een eerste klas zijn ge vormd. Vijf tweede klassen zijn er op het ogenblik. Twintig eerste klassers moeten daaruit te voorschijn komen. Dat betekent dus dat van elke tweede klas de vier hoogst eindigende clubs promoveren naar de eerste klas (er zullen twee eerste klassen komen). In de tweede klas B waarin Arnemuiden en De Meeuwen uitkomen zullen dus ook vier van de twaalf ploegen promoveren. Trainer Jaap van Maris (33) van Arnemuiden voorspelt daarom: .Het zal een bikkelharde competitie worden. Normaal is alleen de eerste en de laatste plaats belangrijk. Als een club dan veilig in de middenmoot stond, kansloos voor de titel, maar ook zonder ge vaar voor degradatie, speelde zo'n club rus tiger. Maar je hebt kans dat de club die nu op een gegeven moment nog op de zevende of achtste plaats staat nog bij de eerste vier kan komen. Dat betekent dat er veel harder geknokt gaat worden'. Zelfs Arnemuiden-trainer Jaap van Maris is de eerste die wel wil toegeven dat De Meeuwen momenteel technisch wat beter is dan zijn Arnemuiden. .Maar daar ben je er in deze competitie alleen niet mee', voegt hij er aan toe, .want juist nu zal er bikkelhard worden gespeeld. Arnemuiden heeft in de tweede klas keer op keer bewezen een kei harde wedstrijdmentaliteit te hebben maar ik vraag me toch af of De Meeuwen al hard genoeg is voor deze klas. Daarom ook stel ik de kansen voor ons en voor De Méeuwen voor de wedstrijd van zaterdag aanstaande in Zouteiande op fyfty-fifty'. Maar in Zoutelande acht men zich zelf vol slagen favoriet tegen Arnemuiden. Frans van der Heide, een van de koningsschutters van De Meeuwen, is wel bereid een analyse te geven: ,lk geloof dat wij en onze supporters met wat te veel optimisme aan de competitie beginnen. Vooral na die wedstrijd in Raams- donkveer tegen Good Luck die we met 6-0 wonnen en waarin we kampioen werden en na onze uitstekende oefenwedstrijden is het optimisme groot geworden. Maar we moeten ons in die tweede klas -niet overschatten. Voorlopig hou ik het op een middenmoot- plaats. Maar juist tegen Arnemuiden zie ik ons toch wel als favoriet. Arnemuiden verloor bijvoorbeeld een oefenwedstrijd van een derde klasser en wij wonnen van andere derde klassers met vijf, zes doelpunten ver schil. Let op, zaterdag gaan we Er staat bij het treffen tussen Arnemuiden en De Meeuwen dus meer op het spel dan het prestige alleen. In het zaterdagvoetbal wordt met name De Meeuwen een redelijke kans gegeven toch een van die eerste vier plaat sen te bereiken. Een prognose geven is nog moeilijker omdat de competities van de twee de klassen volkomen door elkaar zijn ge gooid. Een voorbeeld: Arnemuiden ontmoet in de komende competitie zes tegenstan ders tegen wie het vorig seizoen niet speelde Die zes nieuwe tegenstanders zijn: De Meeuwen; Barendrecht, kampioen van de 3e klas B West II en evenals De Meeuwen dus gepromoveerd; HBSS uit Schiedam, dat vorig seizoen als 6e eindigde in de 2e klas B met 20 punten uit 20 wedstrijden; Noordwijk, dat 3e werd in de 2e klas B met 7 punten achterstand op kampioen Quick Boys; RVVH uit Ridderkerk, dat als 5e in de 2e klas B finishte en De Zwerver uit Kinderdijk dat 2e in de 2e klas B werd met 6 punten achterstand op kampioen Quick Boys. Arnemuiden krijgt als dezelfde tegenstanders van vorig seizoen terug: kampioen Excelsior Maassluis; Zwart Wit '28 dat als 5e juist boven Arnemuiden eindigde; Zwaluwen Vlaardingen (7e juist onder Arnemuiden); CSVD uit Delft (8e) en Ter Leede uit Sas- senheim (10e). Zijn er duidelijke favorieten in dit gezelschap? Ongetwijfeld! Daar is in de eerste plaats Noordwijk, dat vorig jaar opviel door uit stekend spel en dat weer gebruik kan maken van Map Marijt die terugkeerde uit de rijen der profs. Daar is voorts Zwart Wit uit Rotterdam, dat wel .het Feijenoord van zater dagvoetbai' wordt wordt genoemd en dat zich ook versterkte met enkele aanwinsten. Vorig jaar verloor Arnemuiden er in de uit wedstrijd met 6-0 van, maar (en hier is het bewijs van de mentale kracht van de Zeeu wen) op eigen veld nam Arnemuiden met 2-0 revanche. Vanzelfsprekend ook kampioen Excelsior Maassluis. En niet te vergeten RVVH uit Ridderkerk, twee jaar geleden kampioen van Nederland. Hoog worden ook de kansen van De-Zwerver uit Kinderdijk aangeslagen. Voeg daarbij dat grote clubs als de Zwaluwen uit Vlaardingen en HBSS uit Schiedam niet kansloos worden geacht, dan is het duidelijk dat Arnemuiden en De Meeuwen een zeer zwaar seizoen wacht. ARNEMUIDEN .Hij heeft de beste conditie van ons allemaal Daar kan geen mens tegen lopen'. Dat zegt men bij Arnemuiden van de 33-jarige Klaas Poortvliet. Zijn reactiesnelheid is misschien wat minder maar hij is nog altijd de motor van de voorhoede. Opmerkelijk detail: Klaas Poortvliet en Arnemuiden-trainer Jaap van Maris waren reeds leeftijdsgenoten op de ambachtschool in Middelburg (Jaap timmerde en Klaas schilderde). Nu is trainer Van Maris magazijnmeester bij de Zegam in Vlissingen. Arnemuiden heeft overigens grotendeels dezelfde selectiegroep als vorig jaar: in het doel Saai van Belzen; achter- Wim Schuit. De Ridder, Van de Ketterij, Karei van de Gruijter en zo mogelijk Klaas van Belzen, Jaap de Nooijer (traint onvol doende) en Kees Schroevers (studeert voor verwarmingstechniek); midden- keuze uit Rinus van Belzen, Koen Pruijssers, Klaas Schroevers, Ko Meerman-, en voor keuze uit Rob van Belzen, Klaas Poortvliet, Joost de Ridder. Jan de Nooijer. Dies Marijs (a-junior) en Adne Oostdijk (ex-Rillandia). ZOUTELANDE Een goed bericht voor De Meeuwen was dat halfspeler Daaf Faasse een jaar uitstel van militaire dienst heeft gekregen.- Deze 19-jarige pijp- f:tter had op 14 juli jl aanvankelijk de wapenrok moeten aantrekken. De Meeuwen is bovendien zeker niet verzwakt uit de overschrijvingsperiode tevoorschijn ge komen: Wim Lievense kwam terug van Middelburg en keeper Ad Flipse van AZVV kwam ook over. (Commentaar van een groepje toeschouwers bij een training: .Beiden zullen nog moeite hebben zich in het eerste te spelen'). Van de Velde van De Meeuwen kan putten uit de volgende selectiegroep: keepers Piet van Wingen en Ad Flipse; achter-. Piet Dingemanse, Hans Verstraate, Bram Pattenier, Frans Janse, Leo Flipse (aanvaller die gelijk Sjaak Swart bij Ajax ook goed kan verdedjgen); midden: Daaf Faasse, Leen Dingemanse en Wim Lievense; voor: Jo Melis, Leo Flipse, Daaf Franke, Frans van de Heide, Chris Leijnse en Opnieuw Wim I io\»pncp on opn nin ARNEMUIDEN .Als je Joosl de Ridder hier zie trainen is het noodweer.. Dat kan iedereen or- de trainingsavonden van Arnemuiden (dinsdag er donderdag) vertellen. Want Joost de-Ridder vaan op de Vlissingen 7 en is praktisch de helt week van huis. Geen enkele kans heeft hij om te trainen en daarom wilde hij er mee stoppen. Maai tenslotte ging hij toch overstag-, Joost zal er in de komende competitie weer bij zijn. Penning meester Schroevers van Arnemuiden voorspelt dar- ook: .Zaterdag In de wedstrijd tegen De Meeuwen zal Pattenier (centrale verdediger van de ploei uit Zoutelande) sterretjes voor zijn ogen zien wan' Joost is niet te houden Antwoord van Pattenier ,Dat zullen dan wel ontzettend, kleine sterretje? zijnMaar ook Arnemuiden-aanvoerder Van cl' Ketterij meent: .Met Joost weer in onze geledere zijn onze kansen 40 procent gestegen Joost de Ridder. 23 jaar, getrouwd met Geertj' Marijs, vader van zoon Jaco. wil in zijn smaakvolk eensgezinswoning in Arnemuiden wel kwijt: ,Wc bidden soms om rauw weer Dan kunnen we ten minste eens uitslapen.' Want hoe gaat dat wanneet je van uit Vlissingen op de visvangst gaat? 's Maandagsmorgens om 7 uur (ook in de winter) vaar je de haven uit (vraag dus niet hoe laat Joos' In Arnemuiden dan al Uit de veren was). In do loop van woensdag loopt de Vlissingen 7 dan dc- vlssershaven weer binnen. Van maandagmorgen tot woensdag aan boord, slaapt hij dan wel? Joost .Bijna niet. Soms, als we aan het slepen zijn, even op een stoel.' Donderdagmorgen ligt het schip al weer vroeg gereed om uit te varen en vrijdag komt het vissersvaartuig dan weer terug. En denk iu niet dat Joost woensdag- of vrijdagmiddag niets e doen heeft, dan repareert hij vaak netten. Dat werkschema houdt nu niet bepaald een levens ritme in dat bevorderlijk Is om de conditie van een voetballer op peil te houden. Joost: ,En als het nog eens slecht weer is. zodat ik kan trainen, doe ik dat toch niet. want ik deed het eenmaal en ■oen werd ik er ziek van.' Op de Vlissingen 7 'van zijn zwager schipper W. Schroevers) varen vier man en een koksmaatje'. In de winter vissen ze meestal voor de Belgischè of Franse kust. Het is een stenen grond. De netten gaan er wel eens op stuk.' Is hij nooit bang? .Eenmaal zijn we oijna gekapseisd, toen de netten bleven vastzitten Dan zit je natuurlijk in |e rats. Maar we kunnen alle maal zwemmen.' Voor Joost is het inderdaad een enorme opgave: jeen dag {behalve zondag) kunnen uitslapen en dan voor de voetbalclub Arnemuiden op zaterdag al vroeg het bed uit: .Want we hebben verre uit- -eizen, naar Noordwijk en Sassenheim, en dan moei ik zaterdagsmorgens ook vaak nog naar boord om wat karweit|es te doen.' Hij kwam op zijn 12e jaar bij Arnemuiden, speelde op zijn 17e In 'net eerste, was vorig |aor topscorer met 23 doel punten en zou, zo zegt iedere insider, een voet baller van enorme klasse kunnen zijn als hij regel matig kon trainen. Waarom kiest hij dan geen ander vak? Joost: .Geld verzoet de arbeid.' Misschien is zijn conditie straks niet zo goed dat hij een hele wedstrijd kan draaien. Daarom is het aardig voor Arnemuiden, dat de nieuwe reglemen ten toestaan dat er twee spelers tijdens de wed strijd vervangen mogen worden (ook al9 er geen sprake. Is van een blessure). ZOUTELANDE De boomlange (1 meter 91 87 kilo) aanvoert? Pattenier heeft de komeetsnelle race naar de top van het zaterdag De Meeuwen helemaal meegemaakt. Deze nu 25-jarige schilder sa als 17-jarige in het eerste tijdens de promotiewedstrijden van c= 2= 1e klas van de afdeling Zeeland tegen Kats en Duiveland. Bram ster in zo'n acht jaar met De Meeuwen van de 2e naar de Ie Ife;? van de Ie klas naar de 4e klas (KNVB), van 4e naar de 3e klas ei;- van de 3e naar de 2e. Het kan nog hogerl Want volgend seizoen wordt er dus een eersteI gesteld. De vier hoogst eindigende clubs gaan over. Bram Pattenier: ,lk verwacht veel van het nieuwe selzoe kansloos zijn voor de vierde plaats. We kunnen er een serieuze doen. Maar je moet natuurlijk ook een beetje geluk hebben Pattenier verwacht zeker dat De Meeuwen in zijn eerste thuiswefe-ij Arnemuiden zal winnen. Op het bericht dat Joost de Ridder dit seza weer zal meespelen bij Arnemuiden reageerde hij met de woorden len hem dan ook nodig hebben dit seizoen ARNEMUIDEN Ben van de Ketterij woog 12 pond toen hij gebcn- Het is hem nog altijd aan te zien. Deze robuuste centrale verdace Arnemuiden v/eegt nu 94 kilo bij een lengte van 1 meter 85. Zo dus te veel maar er is in feite geen overtollig gewicht omdat het v«« in de breedte terug te vinden is. Hij heeft zoveel over voor de vostbi dat hij zich zelfs liet omschakelen van machinist (hij liep de matte school In Middelburg af) tot electricien (onder meer gespecialiseerd Int' leg). Waarom? Van de Ketterij: ,Als machinist draai je altijd mee diensten. Je werkt dan weer 's nachts, dan weer 's ochtends, dan middags, dan weer 's avonds. Daarom kon ik niet voldoende train?' aanvoerder van Arnemuiden (getrouwd met Nel Adriaanse, vaderw Marcelle) deed het in een andere tak van sport ook aardig: hij speetö half jaar in Top en anderhalf jaar in Animo (korfbal) en bereikte heth twaalftal nog. Hij woont in Souburg, .maar ik ben bijna iedere Arnemuiden te vinden Daar is hij dan ook 22 jaar geleden ge* wereld gekomen. Hij volgroeide tot de rots van Arnemuiden..- -\jU I ELANÜll voorzmei Keeo uijvrn IJl; »ul, erd dat zijn eerste team 3500 km moet reizen voor de nieuwe van de conclusies kan dus ook zijn: dan moet Arnemuiden zo a 3400 km afleggen, Voorzitter Cijvat (op 12-jarige leeftijd el Meeuwen) ziet de nieuwe competitie optimistisch tegemoet. Hij heeh-'t- wel iets aan de successen van De Meeuwen gedaan. Organise»^, jarige werd hij penningmeester, deed dat 4 jaar, was vervolgens taris en is nu al weer 3 Jaar voorzitter. En binnen de lijnen oofchHj in het eerste tot dat gepromoveerd was tot in de derde klast®1" Hij maakte dan ook heel wat kampioenschappen mee. Tot vorig hij nog in het tweede. Hij is gehuwd en heeft een zoon van 5 ja=-':^,3 honger naar de bal krijgt. Cijvat: .Bij Arnemuiden mag men dan s? we nog niet hard genoeg zijn, toch hou ik vol dat alleen met goe den duur Iets is te bereiken.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 26