Toekomst Zeeuwse zwemsport is nu nog onzeker Korfbalvoorzitter Marteijn: we dartelen liever in de wei dan de handballers h KORFBALCLUBS WILLEN NIET HOGER -I Tafeltennis wacht interessant seizoen 23 ice! n opdM 28 AUGUSTUS 19S9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De organisatie-structuur van de Nederlandse korfbalwereld is ingrijpend veranderd. Maar voor de competities waarbij Zeeuwse clubs betrokken zijn heeft dat niet of nauwelijks gevolgen. Over deze zaak en ook over de toekomstmogelijkheden van zwemmen en tafeltennis in Zeeland meer op deze pagina SiRG De toekomst van de Zeeuwse sport is nog onzeker, ondanks de realisering «droombeeld, dat vroeger onwerkelijk leek: van overdekte zwembaden In Middel- Vlisslngen en Terneuzen, waarvan die In de >rse steden wellicht volgend jaar al In ge- jenomen kunnen worden. Ze denkt Wim !oto), de secretaris van de technische com- de kring Zeeland van de koninklijke 'indse zwembond, er over. De onzekerheid TC-secretarla wordt vooral veroorzaakt te verwachten hoge toegangsprijzen met n het Vlisslngse nieuwe bad. zonder dat Tcnentesl nog faciliteiten tegenover staan. de zaken er nu voorstaan', aldus licht tuis Buijs toe, ,zal een toegangskaartje abonnenmenten schijnen er i te worden 1.50 kosten. Als en m'n dochter willen gaan 1) de zaken er inu voorstaan', aldus licht aa kost dat dan 4,50'. Voegt mevrouw )ier nog aan boe: ,En als wij dan ook nog taan, dan moet je zeveneneenhalve gulden a voor één keertje zwemmen'. Gaat se- (is Buijs verder: ,Voor de jeugdleden van Souburg en Zeehond Vllssingen, voor de 'd van 8 tot 17 jaar. zou dat alles heer- bedrag van 50 per jaar extra iu moet je vanzelfsprekend rekening hou- Mt vertrek van diverse leden. Want zelf - nm a ze hei niet betalen en ze moeten dan Pif afwachten of pa en ma het willen neer- lij tal op het feit, dat de toegangsprijzen ImL t het open en overdekte Vlissingse bad in Mier gelijk zouden gaan worden, mérkt feiiwse tc-secretauls op: ,Het is logisch lid wemmen in de winter duurder zal zijn, verenigingen willen vooral wat de sriccomodatie betreft faciliteiten. En als liaingse bad zo duur wordt en het Mid- 'gw overdekte bad goedkoper dan zullen 'Issingers, ook de zwemmers van SZV fcScEd zullen het proberen, in Middelburg i wemmen'. tóien zie ik het', gaat Wim Buijs verder. te pessimistisch, maar zonder ge melijke steun in de financiële kosten of fflÈns gaan de olubs naar de mieter. Ove- i» over dit alles het laatste woord nog jaar achter Zeeuwse zwemtop, en dat zijn met name Ageren, niet op provinciaal niveau zijn :yes wil blijven trekken maar aansluiting fafeen bij het nationaal niveau, dan is 'werdekt bad onontbeerlijk. ,Die top', zegt 'Buijs. ,moet dan ook in de winter zeker «ui in de week trainen wil je de achter- ^«en Jaar, die er nu is, overbruggen', inrvoigt; .En or zit genoeg talent in Zee land, evengoed als in overig Nederland, alleen de tijd is hier te kort om de resultaten er uit te halen'. Vanzelfsprekend doelt de tc-se- cretaris onder meer op SZV-sterzwemster Mar tha Wolff, die zonder noemenswaardige tegen stand op de 100 meter vrije slag tot een tijd kwam (ï.10.8) waarover men enkele jaren nog maar droomde in dit gewest. 'Aks wij een bad als het Middelburgse Luctor hadden gehad, dan had Martha Woliff zeker 66 seconden gezwommen en dan had ze in de landelijke finale meegedaan, waarin de beste zwemsters tijdens de adspirantenkampioen- schappen een tijd van rond de 65 seconden verwezenlijkte', aldus Wim Buijs. Maar SZV en Zeehond, die samentrainen, hadden zo'n (open) bad niet beschikbaar: ze moesten hets doen met het kanaalwater, waarin je bij wind stil weer (vooral deze zomer) tussen kroos, suikerbieten, kwallen zelfs, hout en andere troep moet trainen Resultaten De TC-secretaris heeft dit seizoen tijdens de centrale training in de Souburgse Purley- pool hard gewerkt met een twintigtal jongens en meisjes, die de top uitmaken. En de resul taten zijn niet uitgebleven: voor het eerst in de Zeeuwse zwemgeschiedenis namen vijf jongelui deel aan de nationale adspirantenkampioen- schappen in Breda. Het waren in hun leef tijdsgroepen Sjaak v. d. Hooft en Tonny Veerman van Schelde Terneuzen, Wim de Kam en Martha Wolff van SZV en Anita Bracke van Zeehond Vlissingen. Ze kwamen er in die titelstrijd niet aan te pas, maar de anderen hadden dan ook alles wat traintmgsmogelijk- héld op de Zeeuwse jeugd voor. .Keihard en fijn gewerkt is er tijdens die krinigtraining'. verzekert Wim Buijs. .Neecn bijvoorbeeld Tonnie van Maris, de Ganzezwem- mer, die ziet nergens tegen.op, die kon ik in de pool niet kleinkrljg-en. Sjaak van der Hooft, die dabbert ook overal doorheen. Louis Krij ger van Ganze, die zwom alleen maar school slag, nu eohter alles met een tijd van beneden de 1.10 op de 100 meter vrije slag'. Het zijn slechte enkele voorbeelden, maar het zijn te kentjes van de gestage vooruitgang. Zeeland zit ook nog altijd met z'n herenrecord op de 100 meter vrije slag: Machiel de Poorter van Schelde bezit al jaren met 64 'A sec. Volgens de TC-seeretaris is Frans van Kruimingen van Luctor de aangewezen figuur om het naar de historie te verwijzen. uitgesmeerd over zes in plaats van vijf wed strijddagen. Vooral de 400 meternummers wa ren zeer langdradig. Daarbij kwam nog, dait door de enorme inschrijvingen van de nieuwe club ZIJ uit IJzendijke en door andere nieuwe clubs als Serooskerke en Koewacht het aantal deelnemers in vergelijking met voorgaande ja ren aanmerkelijk steeg. Bovendien speelde het feit, dat de kring Zee land het age-groupplan (zwemmen in leeftijds groepen) van de KNZB volgde, waardoor men een kringcompetitie moest samenstellen met veelal 100 meternummers inplaats van vroeger de 25- en 50-meteronderdelen, belangrijk in het nadeel. Ook dat vergde namelijk veel méér tijd dan voorheen. .Er moet wat gebeuren voor volgend jaar. want we krijgen bovendien steeds meer jeugd En hoe zal de groei van de clubs zich ont wikkelen als er eenmaal in overdekte banen gezwommen wordt', dat vraagt secretaris Buijs van de technische commissie zidh af. Deze technische commissie zal zich in de win termaanden dus weer maar eens aan een moge lijk nieuwe opzet van de competitie zetten. Recreatief Tijdrovend Ondanks al die hoopgevende resultaten rond TC-secretaris Buijs het jongste seizoen ergens niet prettig. Het was namelijk erg tijdrovend, ondanks het feit, dat de clubs slechts 5 zwem mers per nummer mochten inschrijven en on danks het feit, dat de kringcompetitie was Volgens Wim Buijs heeft de Zeeuwse zwernme- rij dit zeizoen een goede kans gemist om het zogenaamde recreatief elementair zwemmen van de grond te krijgen. Een plan daarvoor is ontworpen hij is nog met volle overgave aan de vervolmaking bezig door Siep Bol ivian, in landelijke zwemkringen geen onbeken de. Enthousiast vertelt secretaris Buijs over dit plan. ,Het biedt veel mogelijkheden. Het gaat niet zo zeer om wedstrijden dan wel om evenementen. Eén belangrijke rol speelt het spelelement in de vorm van het klinkt op het eerste gehoor misschien wat naief —plank jes opduiken, voorwei-pen overzwemmen enz. De verenigingen kunnen er een wedstrijd van maken tussen groepen of families in de breed ste zin van het woord en.later kunnen dezelfde spelelementen uitgevoerd worden tussen club- groepen. Men kweekt er mensen mee, die ver trouwd raken met het water en bovendien gaat de jeugd beter zwemmen. Op deze wijze is het mogelijk te talenten er uit te halen, waaraan dan de in de wedstrijdbanen meer aandacht gegeven kan worden. ,Een functiona ris om deze tak te ontwikkelen kon m. Zee land echter niet gevonden worden, zodat dit plan op de lange baan geschoven moest wor den', zo vertelt Wim Buijs. ,Een consequentie daarvan is, dat de hele grote jeugdzwemgroep ze vormt ongeveer negen tig procent van het Zeeuwse zwemareaal in de kringcompetitie moest worden opgeno men. Logisch, want je moet de leden, alle leden, bezighouden'. Aldus het relaas van TC- secretaris Buijs. Volgens hem dus een wat on zekere toekomst voor het Zeeuwse talent, dat vooral dit jaar als nooit tevoren sterk aan niveau gewonnen heeft. in de competitieverband der NT1B spelende tafeltennissers van :Jind zijn weer begonnen aan de voorbereidingen voor een goede -=-\ van net aanstaande seizoen. Begin oktober begint weer de jaarlijkse strijd om de provinciale titels in de diverse klassen. Naast reeds lang gevestigde verenigingen, zijn er op dit moment weei er n'euwe verenigingen opgericht, welke in competitieverband «Mji debuteren te weten: .Croon' Middelburg, de t.t.v. ,'s-Graver 'Waco' uit Goes en zeer waarschijnlijk ook de personeels weivlgi,ng van de PZC Mwjlt dus weer een opgaande lijn in het verenigingenbestand ,wse afdelingsbestuur, dat momenteel bezig is via een pro- Lf^tie nóg meer clubs en verenigingen geïnteresseerd te ~>en v°oi' deze mooie tak van sport, verwacht dat binnenkort nóg v« ?ubs zicl' zullen meiden. a3n de jeugd, de laatste sei; sterk opkomende.oep Vooia] ^ral aan de jeugd, de laatste seizoenen een sterk opkomend zal weer via wekelijkse centrale trainingen, veel aandach de'hf1 *>estfied- Dit vooral dank zij het feit, dat Zeeland thans ii m "5.er p- Boone uit Vllssingen voor het eerst over een gediplo „J™ hfeltennisinstruciteur kan beschikken, waarbij naar ver t binnenkort ook de heer J. Kleinepier uit Big.gekorke ge kan worden. de diverse gerenommeerde Zeeuwse clubs hebbein zich de fan niaanden opvallend veel spelerswisselingen voorgedaan. 1 de Zeeuwse kampioen der eerste klas Plet Marlijn van het Vlissingse Wilno zich d.t jaar verbonden aan Haringman (Goes) waardoor deze Goesenaren een geduchte tegenstander in de komen de competitie zullen vormen. Verder ging Adri Steijn van Big Smash naar het Middelburgse PZEM: Helmstrijd (Goes) gaat ook voor Haringman spelen. Rudi van Waterschoot (St-Aloy) vestigde zich in Vlissingen en gaat voor Wilno uitkomen, terwijl mejuffrouw Monique Pijnenburg overschrijving verkreeg van MZ naar PZEM, De sterke le klasser Jan Snijder (ex-WvZ) meldde zich bij Mdd- lelburg-Zuiid, St.-Aloysius uit Graauw, met hun eerste team de enige Zeeuwse vertegenwoordiger in de landelijke competitie ziet met vertrouwen het nieuwe seizoen tegemoet. Zij zijn in de overgangsklas F on- niskenbaar favoriet met tegenstanders als Belcrum U (Breda), Gispen (Culemborg), Irene 111 (Tilburg), Never Despair (Den Bosch) en VOZ uit Zwijndrecht. Over de samenstelling der teams kon voor zitter Mangnus nog geen mededeling doen. St-Aloysius 11 heeft nog een kleine kans op een overgangsklas-plaats doordat door hei terugtrekken van een team, er een plaats is vrijgekomen. Hiervoo: zijn edhter diverse beslissingswedstrijden noodzakelijk. De competitie wordt, zoals de laatste jaren gebruikelijk, vooraf ge- taan door het inmiddels traditioneel geworden ,Pzem-openmgs-com- petitie-toernooi' op 20 september aanstaande in de Vlissingse ,De Ruytersporthal', waarbij dit jaar voor het eerst de inschrijving hoofdklas, hetgeen hopelijk veel prominente spelers van buiten de provincie zal trekken. Een interessant seizoen staat voor de deur. YERSEKE ,De korfballers gaan met plezier weer de wei in en dat is met de handballers toch minder het geval'Aan het woord Is de heer A A. Marteijn (42) (foto onder) uit Yerseke. tot voor kort voorzitter van de ZKB (Zeeuwse korfbalbond) en thans voorzitter van de afdeling zuid-west van de KNKB, nu de reorga nisatie tot stand is gekomen. Met die uitlating Illustreert de heer Marteijn dat het zaalkorfbal (microkorfbal voor de korfballers niet zo belangrijk is geworden als het zaalhandbal voor de handballers. .En toch zijn die microkorfbalcompetltles uiterst belangrijk voor ons. v/ant nu kunnen we goed op tegen concurrerende sporten als basketbal', aldus de heer Marteijn. Ben rugoperatie dwong hem in 1962 met de actieve wedstrijd sport te stoppen. Maar hij vond met toestemming van de medici een passende compensatie: scheidsrechteren. Vrij snel drong hij door tot de hoofdklas en moet in het sei zoen nu iedei weekeinde naar plaatsen als Dordrecht (nog het diohtstbijUtrecht, Eindhoven, Amsterdam, Den Haag. De heer Marteijn: ,Je houdt er je conditie mee op peil'. Vindt zijn vrouw het aardig dat hij in het weekeinde zo vaak ,op stap' is Marteijn: .Dat komt goed uit want we hebben geen kinderen en m'n vrouw werkt in het horeca- vak en zij heeft dan dus haar bezigheden ook'. en de KBGO ikorrbaJbond Goeree-Overflakkee). Eigenlijk behoort ook de SDKB (Schouwen-Duivelandse korfbaibond) er toe, maar die wil n^g even zelfstandig doorgaan. Rompslomp Geef acht Marteijn is het sprekende voorbeeld van de man die te veel taken heeft in een sportbond omdat te veel anderen het te veel laten afweten. Om enkele van zijn functies te noemen: hoofdklasarbïter, voorzitter afdeling zuidwest, voorzitter Vol harding, trainer Volharding, NSF-docent, bestuurskader, scheidsrechtersdocent. voorzitter van de landelijke federatie van scheidsrecbtersverenigingen, Ld van allerlei landelijke en districtscommissies en ook commissielid van het Neder lands Korfbalblad, officieel orgaan van de KNKB. Na zo'n opsomming is het nauwelijks te geloven maar U moet van ons aannemen dat de heer Marteijn daarnaast ook nog tijd vindt een vak uit te oefenen. Hij is beroepsmilitair: opperwachtmeester bij de school voor reserve-officieren van de artillerie in Breda. Overigens voelt hij zich meer .leraar' dan .militair", hij geeft (globaal gezegd) les in landmeten zodat zijn leerlingen mettertijd met een verbluffende nauw keurigheid (plaats- en richtingbepaling) kunnen vaststellen waar een bijvoorbeeld Honest John gedeponeerd moet wor den. Opperwachtmeester Marteijn weet dan ook alles van geometrie en dergelijke zaken. ,maar het Is bijvoorbeeld zeker 7 1 8 jaar geleden dat ik eens .geef acht 'geroepen heb', zegt hij er bij. Het voordeel van die reorganisatie: ,Er komt nu een betaalde krach' die alle administratieve rompslomp, zoals controle van keuringen, controle van wedstrijdformulieren, program ma's. informatie aan de bond. noem maar op. kan afwerken, zodat de bestuursleden zich werkeliik met het beleid kunnen bezighouden' aldus de heer Marteijn. Er was overigens felle oppositie in het zuidwesten van Nederland tegen de nieuwe opzet Zo trad hee) het bestuur van de Dortse bond en bloc af: .We hebben daar totaal nieuwe bestuursleden moeten zoeken, maai dat is gelukt', aldus de heer Marteijn. En Schouwen-Duiveland blijft maar steeds twijfelen. Tel de knopen van uw jas, ja. nee ja, nee. ja. Het laatste bericht is dat de SDKB alleen doorgaat maar een grote vereniging als All-Ready uit Zierikzee heeft al dag met het handje ge zegd en is we.' toegetreden tot de nieuwe afdeling. Men kent het Schouwse bezwaar: de SDKB heeft in tegenstelling tot .de rest van Nederland' een zomercompetitie en men is bang dat die in gevaai komt. De heer Marteijn: .Die angst is vol komen overbodig. Speciaal voor de SDKB is er een rele- mentswijziging gekomen die hun zomercompetitie mogelijk maakt De betaalde kracht zal ook voor de SDKB de zaken kunnen regelen'. Enfin, Schouwen-Duiveland aarzelt maar zal zich mettertijd toch wel weer in de schoot van moeder KNKB nestelen! Bij het oude De heer Marteijn verwacht trouwens in de korfbalwereld een toenemende integratie. Ook met de CKB (christelijke korf balbond). Met ingang van 1 september 1970 (dat staat nu al vast) zullen twaalftallen van de KNKB en CKB in dezelfde competities gaan spelen. Nu al gebeurd dat trouwens. Een voorbeeld: drie actieve clubs van de KBGO hebben al dispen satie gekregen om in de competitie te gaan spelen van de CKB (Zuid-Holland-Zuid). Ondanks de reorganisatie is voor de club* In feite alles bij het oude gebleven. De heer Marteijn: .Er komt geen vermen ging van de competities. Er is dus een aparte competitie voor de Zeeuwse club. een parte voor Dordrecht, een parte voor West- Noord-Brabant In de competities van de KNKB blijven drie Zeeuwse clubs spelen: Swift (met twee twaalftallen). Animo en Tjoba. Op scholen Niet-roker Niet-roker Marteijn (.uitgezonderd in mijn Indië-jaren toen je het deed uit verveling en om het ongedierte op een af stand te houden') weet overigens evenveel over de korfbal sport. Hij was aanvankelijk een niet onverdienstelijk korf baller: .Ik zat net tegen de Zeeuwse top aan en ik speelde twee keer in het Zeeuwse twaalftal, één keer op de Markt ln Middelburg tegen Swift' Met de reorganisatie van de nationale korfbalwereld is hij het helemaal eens. Er waren 18 autonome regionale bonden die verenigd waren in een op zich zelf ook weer autonome KNKB. Die regionale bonden zijn nu verdwenen en daar voor in de plaats zijn veel grotere afdelingen gekomen. Een voorbeeld: in de afdeling zuidwest zijn samengekomen de ZKB (Zeeuwse korfbalbond). de DKB (Dortse korfbalbond) Natuurlijk heeft de heer Marteijn nog wel wat wensen: ,We hebben bij de clubs jeugd genoeg. De toekomst Is dus wel verzekerd. Maar er zijn nog te weinig clubs in Ze-euwsch- Vlaanderen, alleen in Terneuzen, Breskens en Zaamslag. In Hoek is ook een club opgericht maar de leden zijn van zo verschillende leeftijden dat nog niet een team kan worden gevormd. Daarom zal er in Zeeuwseh-Vlaanderen meer pro paganda worden gemaakt, te beginnen met Axel. Nu moeten we mei pupillen en'adspiranten de plas Westerschelde) over maar als er genoeg clubs in Zeeuwseh-Vlaanderen zijn kunnen we daar ook een onderlinge competitie beginnen'. Nog een wens: .Waar gymnastiekleraren van scholen be langstelling hebben voor korfbal bloeit deze sport meestal ook. Goes is er een voorbeeld van. Je hebt schoolkorfbaltoer- nooien in Goes, Middelburg en Souburg maar daar houdt het wel mee op. Aan de scholen zou dus ook eens meer aandacht ran korfballen geschonken moeten worden'* .GISSINGEN - - Jaar ui jaa: uit heen Zeeland niet het maximale aantal korf balclubs in de landelijke competities. Vorig jaar trok TOGO zich vrijwillig terug in die competities en Ondo volg de dit seizoen dat voorbeeld. De insi der weet ook dat Zuidwesters tot twee maal toe geen gebruik maakte van de mogelijkheid te promoveren naar de lan delijke klassen. Waarom doen die clubs dat niet? Antwoord: hogere re.skosten maar Ln vele gevallen toch in de eerste plaats een te smalle basis (te weinig leden). Maar het kan snel veranderen Een voorbeeld: Togo trok zich voir jaar ietwat kwijnend terug maar bloe- *én jaar later weer als voorheen. In de tweede klas B van KNKB is d meest interessante Zeeuwse derby te be leven: die tussen Swift en Animo. Or zaterdag 20 september bij de ipen.iia va: de nieuwe sportvelden :n MiddC'our; is Swift-Animo al te beleven. Swifl oiijft technisch Zeeianos sterkste team .naar mist wel eens de juiste wedstrijd mentaliteit en moest het nu bovendien doen zonder Joh ar. Sanderse die in Der. Haag aan de academie voor lichame lijke opvoeding is gaan studeren. De indeling van de landelijke klassen ziet er als volgt uit Tweede klas A: Tjoba (gepromoveerd Jit 3e klas). Crescendo (Leiden). Gym- aasisten (Den Haag). HSV (Den Haag gedegradeerd uit le klasi. Merwu ■Dordrecht), Ons Huis (Rotterdam' Overkant ers (Rotterdam -gepromo eerd uit 3e klas). Pams (Den Haae i Quick i Dai-dre-ht I .\veede klas B- Animo 'Souburg, v.ft iMiddeh n Dubbel Zes 'Rotte- lam'. Kwiek (D;-n Haag - gepromc >erd> ODO Dord.echt OVmpiaav Rotterdam). OSC-R i Rotterdam - erede- -rade'-rd ui- le kl.tsj, Phrer.lx (Den Haag) en Rozenburg (Rotterdam). Ln de microcompetitie van de KNKB is Zeeland mettwee clubs vertegen woordigd: le klas B: Tjoba 's-Heer-Hendrikskin- derem. ODO (Dordrecht), OSCR (Rot terdam), Pams (Den Haag). Quick uit Dordrecht, Sperwers (Rotterdam) en Zuiderkwartier Leiden i 2e klas B: Swift (Middelburg), Achil- es iDen Haag), Aihoy (Rotterdam), 3KC (Breda), Gymnasisten (Den Haag) Merwic (Dordrecht) en De Spartaan Rotterdam). "n de veldkorfbaicompatitie kan de Zeeuwse) eerste klas dit seizoen bij- onde' spannend worden. Zuidwesters s opnieuw de favoriet. Maar het zal óch vooral coneu-rer.tie ondervinden .•an het uit de KNKB teruggekeerde Indo terwijl ook Togo dit seizoen wed eens gevaarlijk zou kunnen zijn. Be- langr 'ke outsiders: Vedo uit Vlissingen en Animo 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 23