FRANS DE MUNCK: VITESSE HAD MEER CONDITIE DAN FC BRUGGE Piet de Visser de beul van Dordrecht HENNY WIJS: TOPSCORER VAN SPARTA B langeboren alent oor spektakel 3 28 AUGUSTUS 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 19 SSINGEN Hoewel Frans de Munck ■slechts 46 jaren telt is hij voor zijn ge- «estreek Zeeland nu al een legendari- finiur. En een zeer omstreden figuur d«r de één zeer sterk bekritiseerd, ice ander hemelhoog geprezen. Nu nog 1men ln alle Zeeuwse voetbal kringen .üskdote te vertellen die zich afspeel- 'v.december 1942 (onze zegsman: ,Ik i ie datum nog zo precies omdat bij icetbalveld een pastoor me influisterde di'Amerikanen in Dakar waren ge- f). Op die 7e december dan begaf het sa 'elftal zich naar Roosendaal om 'te duelleren met de Brabantse voet- fes, Natuurlijk: Frans de Munck, een Inrialent, 20 jaar oud toen, bewaakte de em® veste. Maar de anekdote had zich ten dele afgespeeld. Terwijl alle a begeleiders in de derde Idas van zich naar Roosendaal begaven, ze- diezelfde trein Frans de Munck in üssens van de eerste klas. De Munck ■.ure: nu: ,Dan moet ik wel heel ver te la mijn herinnering. Het zal wel een K:ji zijn.' Maar de man die als leider bet Zeeuwse elftal meeging houdt ab- c vol dat de anekdote authentiek is. voegt de ex-leider er aan toe, .bij de takoolmaaltijd na afloop liet De Munck took niet zien.' i anekdote past wel bij deze Frans de tok, die niet alleen een uitzonderlijk jsian was, maar die evenzeer een aan ton talent had voor spektakel, voor voor meer opwinding in het spel. De .i, blikkend in het verleden: ,Toen ik j=ar of 18 was, zag ik voor me zelf rijkheden in twee takken van sport: Kien en wielrennen.' Men weet het: rad voetballen. Maar voor ons staat rast: als hij coureur was geworden su zijn publiciteitswaarde nog af- van zijn prestaties ook enorm :eest door zijn gevoel voor spektakel ,n Hese, nu sportambtenaar in Mid- :g, die na het vertrek van De Munck 'oes de ondankbare taak had opvolger ie zwarte panter te worden bij deze balclub, vertelt: ,De Munck was zijn eigenlijk vooruit. Hij was een geboren tprof door zijn temperament en menta- t Bovendien had hij in veel meer tak- rin sport kunnen slagen. Ook als hand was hij een topspeler. Hij bezat toen t Zeeuws record speerwerpen. Nog i had hij een discus in handen gehad ie toen bij atletiekwedstrijden Aad de in hem voordeed hoe je zo'n disous weg- spt, wierp hij na éèn keer proberen on- Hellijk een nieuw Zeeuws record.' Frans Munck (zoon van de lantaarnopsteker a Goes) nu daarover: ,Dat speer- en dis- rwpen deed ik alleen maar om als kee- rslerker te worden.' hield hem natuurlijk niet als keeper. a 1944 ging hij naar Sittard, kreeg een 'e aanbieding enkele jaren later van ia en stond op het punt naar Ajax te gaan toen hij door de KNVB ge- ast werd wegens overtreding van de öurbepalingen. De Munck nu daarover: tairlijk overschreed ik bij herhaling die plagen maar de straf was niet juist om- er domweg niets bewezen kon worden.' i nieuwe club werd tenslotte de FC iiia (van '50 tot '54). Daarna achtereen- ijas Fortuna, DOS, Veendam, Leeuwar- sse en nu dius Brugge. En in dóe 't als keeper en tenslotte als top te in België Oud-Zeeuwen spelen en trainen in het betaalde voetbal. De meest aandacht trekkende man daarbij was en is nog Frans de Munck, de ex-Goesenaar die nu trainer is van de FC Brugge. Op deze pagina ook een interview met ex-Vlissingen (De Zeeuwen) Piet de Visser, nu trainer van DFC in Dordrecht en voorts de ervaringen van Henny Wijs, ex-Middelburg die nu al weer zijn tweede jaar bij de eredivisieclub Sparta beleeft' KNOKKE Als na een drie uur lange, bikkel harde training op de stranden tussen Knokke en Cadzand de Belgische vedetten uit liet keurkorps van Football Club Brugge in een stamineeke achter de boulevard grote schuimende glazen pils gretig naar de lippen brengen, kijkt huns kersverse trainer Frans de Munck daar niet van op. Maar De Munck (zelf achter een colaatje) laat zijn stem toch even door het lokaal dave ren: ,Oké, die pint mogen jullie pakken maar roken is er niet bij. Die pint mag. Die vliegt er morgen bij de training wel weer uit'. De Belgen incasseren die opmerking met een daverende lach en uit hun reacties is het te merken: Frans de Munck geeft ze een afmattende conditietraining waar ze nog nimmer van droomden. Deze Neder landse trainer (nog altijd gitzwart haar, nog al tijd donkere, fonkelende ogen, die onmiddellijk de bijnaam van woleer .zwarte panter' weer in herinnering brengen) wil wel kwijt: ,Toen ik hier bij de FC Brugge, kwam toch één van de topploegen van België, viel de conditie, de fysie ke inzet me toch wel tegen. Dat, do conditie en de mentale hardheid op niveau brengen, is dam ook m'n eerste taak'. tan naar Nederland. Men maakit er bij deze Bed- gische club geen geheim van dat er ongeveer GldfTIOUr 750.000 gulden gemoeid was met de aankoop van t.wee Nederlandse sterren: vleugelaanvaldeir Rob Rensenbrimik (22) van DWS en halfspeler Rob Houwaart (25) van de FC Twente. Men weet het: beiden, maar vooral Rensenbrink, potentiële kandidaten voor het Nederlands elftal en hoofd rolspelers in de Mexico-dromen van Georg Kess- ler. Maar wat Rensenbrink en Houwaart betreft zullen die Kessler-dromen wel op nachtmerries uitdraaien. Rob Rensenbrink. die een 3-jarig con tract bij FC Brugge tekende, daarover: ,In dat contract staat een clausule dat ik voor interland wedstrijden alleen mag worden .uitgeleend' als de competitiebelangen van de club niet in ge vaar komen. Voor mij is de Interland tegen Po len er dus al zeker niet bij omdat in datzelfde weekeinde de Belgische competitie start en op die 6e september beginnen we direct al tegen Anderlecht. Kessler kan dus Houwaart en mij wel voorlopig afschrijven'. Bekroning Emigratie Frans de Munok wil ook wel bekennen: ,Na vijf- oien jaar betaald voetbal in Nederland, eerst als speler, later als trainer, zie ilk m'n aanstelling hi'er bij de FC als een bekroning. Een uitdaging is het ook. FC Brugge is jarenlang een van de weinige clubs geweest die Anderlecht altijd dichit op de Melen zat maar vorig seizoen gingen ze ineens de mist in, maakten niets klaar en speel den geen rol van betekenis. En nu wil de leiding van FC Brugge dat we de roem van voor het vorige seizoen weer veroveren. De opdracht is eigenlijk: tenminste weer op gelijke hoogte ko men met ploegen als Anderlecht en Standard Luik. Dat noem ik een uitdaging. Ik moet er na tuurlijk ook geluk bij hebben'. Brugge, ook een trekpleister voor de Zeeuws- Vlaamse voetbalmtornaars, raakte vorig seizoen inderdaad sportief aan lager wal. De Zuidslavi- sche trainer kreeg er de schuld van. De goede inan slaagde er niet in de taalbarrière te door breken en achteraf bezien was haj eigenlijk ook veel te aardig voor betaalde voetbal vedetten, die in hun eigen belang, in het belang van de club en in het belang van het publiek af en toe de mantel uitgeveegd moeten krijgen. Onmiskenbaar was to ieder geval het gebrek aan een optimale conditie. Discipline Frans de Munck werd het dus diie de discipline, de conditie en het betere spel bdj FC Brugge te rug moet brengen. En dat voor grof geld. De Munck: ,Ik word hier betaald als een trainer in de Duitse bundesliga. Dan weet u het wel'. Maar FC Brugge bracht nog meer bundels bankbiljet- De twee Nederlanders hebben zeer duidelijk geen spijt van hun emigratie naar België. Houwaart: .Brugge ligt niet verder van de randstad-Holland, dan Enschede'. En Frans de Munck maakt er geen geheim van als hij zegt: ,Die jongens wor den hier bij Brugge betaald zoals in Nederland alleen Feijenoord en Ajax kunnen doen'. Op de zonovergoten stranden van mondaine badplaats Knokke voelen de beide Nederlandse sterren zich met hun Belgische wapenbroeders ook uitstekend in hun element. Want het internationale, uiterst miniem Omdat Moulijn 10 jaar ouder is dan Rensenbrink (22) belegden Belgen geld goed.... geklede vrouwelijk schoon is ruimschoots voor radig. Leidt dat nou niet af? informeren we bij Houwaart. Antwoord: ,Ik ben er wel aan ge wend, want ik speelde ook voor ADO. Nou en in Scheveningen zie je ook wat'. Maar zekerheidshalve voert Frans de Munck. die ondanks zijn bijna 47 jaren (20-8-1922) zelf ook nog de indruk maakt van een uitstekend af getrainde prof, zijn manschappen in gestrekte draf naar het bijna verlaten strandgedeelte dicht bij de Nederlandse grens. In deze. aan de Neder landse stranden bijna onbekende verlatenheid werkt Frans de Munck in een verbluffend tem po aan de conditie van de spelers die in het komende seizoen Anderlecht en Standard Luik van de troon moeten stoten. De Munck (niet- roker) laat zich bij d'it tampogeweld er nog niet uitlopen- Deze donkere oefenmeester, nog altijd niet ge speend van enige glamour (eens was MJ filmheld ln de film ,Das ideale Brautpaar"vreest de overtraining niet. ,Voor de competitie die hiér pas op zaterdag 6 september begint maar we hebben dan ook maar 30 wedstrijden trai nen we iedere dag. Als de competitie eenmaal draait, brengen we dat terug tot vier keer per week'. Met enig voorbehoud (dk ben hier nog niet lang genoeg en zoveel contact met het Belgische voetbal heeft Nederland de laatste jaren niet gehad') wil De Munck toch al wel een mening geven over de kwaliteit van deze sport bij de zuiderburen: .Terwijl het Nederlandse clubvoet bal de laatste jaren met sprongen vooruit is ge gaan, is het spelniveau hier in België stil blij ven staan of misschien wel lager geworden. Anderlecht is duidelijk over zijn top heen. Maar die stilstand is er vooral ook in de breedte. Ik heb sterk de indruk dat de zes sterkste Neder landse clubs sterker zijn dan de zes Belgische topt earns. Qua conditie, inzet en spelopvatting acht ik mijn vorige club Vitesse bijvoorbeeld nu nog beter dan FC Brugge'. Breien Is er een oorzaak De Mundk: .Anderlecht is natuurlijk een prachtige ploeg geweest. Maar ik blijf er bij dat het altijd te lang duurde. Dat was maar heen en weer breien in de lengte maar vooral in de breedte. En te veel clubs hebben Anderlecht als voorbeeld genomen. Bij Brugge was het al net zo. Dat blijft maar heen en weer tikken. Het duurt eeuwen voor er eindelijk eens een stoot, een knal uitkomt. Daarom train ik op directer spel. De flitsende 1-2-combinaties, de dieptepass, snel opkomen van verdedigers. Want de sensatie van doelpunten trekt meer publiek dan de schoonheid van dat Anderlecht-gebred'. De Munck verbloemt zijn optimisme voor het nieuwe seizoen niet (maar in dit vak moet het geluk je ook af en toe in de kaart spelen'). En de FC Brugge is optimistisch met De Munck, Rensenbrink en Houwaart to zijn gelederen om dat men ln het stadion De Klokke in Brugge nog meer Nederlandse toeschouwers verwacht. En miskocht voelt men zich niet want in Brugge gaat nu al het gerucht dat linksbuiten Rob Rensenbrink (met zijn 22 jaar 4 jaar jonger dan Piet Keizer en 10 jaar jonger dan Coen Moulijn) over enige seizoenen wel eens bijzonder waarde vol voor Ajax of Feijenoord zou kunnen zijn. Een goede belegging, zo meent men ln Brugge... Op de foto: Rensenbrink (links) en Homoaart ontspannen zich op de boulevard, van Knokke na een bikkelharde training. .-{.OTTERDAM Ex-Middelburger Henny Wijs (20) heeft er nu één sei zoen opzitten bij Sparta en is één der sterspelers van deze Rotterdamse eredivisieclub.... Maar niet van het eerste maar wel van het B-elftal! Twee .veken geleden nog maakte hij tegen Blauw Wit B een fabuleus doelpunt: een solo vanaf het middenveld. Henny Wijs: ,Ik stond er zelf versteld van'. Sparta B won die wedstrijd met 2-0. Wijs maakte beide doelpunten. Vorig Jaar was hij trouwens al topscorer in dat B-elftal (22 doelpunten) hoewel hij heel wat wedstrijden miste want hij speelde in dat seizoen ook 8x in het eerste! Toch breekt Henny Wijs nog niet door (definitief naar het eerste). Waar om niet? Trainer Wil Coerver van Sparta: Henny is een uitzonderlijk ta lent. Hij is praktisch ongrijpbaar als hij de bal heeft. Maar zijn. acties zijn te week. Hij is te bescheiden. Hij moet veel brutaler worden. Niet alleen op het veld, ook gewoon onder de jongens. Hij is bovendien een lichtgewicht en dat moet. hij compenseren door meer'lef en dat doet hij nog niet. Maar hij is nog jong'. Henny Wijs (1 meter 70 lang 60 kilo .zwaar') weet dat zijn tengere ge stalte een handicap is: .Bovendien is de concurrentie bij Sparta nu wel erg groot geworden. Ik heb tenminste zes concurrenten voor een plaats in de aanvalslinie van het eerste van Sparta: Bosveld. Venneker, Kleijnjan, Heijermans, Ohristensen en de Pool Koalik. Maar daar staat tegenover dat ik het liefst achter de aanval speel'. Henny Wijs zag zijn ex-club Middelburg verschillende wedstrijden spelen om de landstitel: ,Ik zag ze onder andere tegen De Musschen en tegen Roermond. Zij zijn sterker geworden want ze zijn veel sneller gaan spelen'. Hij leeft als een fullprof: ander .werk' dan voetballen doet Mj niet. Hij leeft in een flat van Sparta, bereid zelf zijn maaltijden, maakt zelf het bed op, stofzuigt zelf (.zo één keer in de maand'), kortom: doet alles zelf. Een baan zou ook niet overeenkomen met zijn traintogstijden bij Sparta want hij traint met de A-groep. Iedere dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag wordt er 's morgens van 10 tot 11 en 's middags van 4 tot 6 ge traind. Zaterdag (B-team) of zondag (het eerste) is er dan een wedstrijd. Maandag is de vrije dag. Dan is Henny vrijwel altijd in Middelburg te vinden want ook daar wacht hem enige bezigheid: zijn meisje. DORDRECHT Piet de Visser (34) is meestal te vinden op een van de bijvelden van de Dordrechtsche Football Club. Want Piet de Visser is terug bij DFC. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat is hij bezig met voetbal. Bij DFC heeft Piet de Visser de vrije hand. Hij heeft niet alleen de leiding over de twintig contractspelers, maar ook over de ama teurs en de junioren. En vooral die laatste categorie vindt hij belangrijk: ,Daar moeten we het van hebben. Drie jaar geleden, toen ik hier wegging om trainer te worden bij Telstar, had ik hier een complete voetbalschool. Als je zoiets goed opzet dan moet het resultaat opleveren. En dat heeft het ook hier gedaan. De jongetjes traind envijf keer per week! Daar wil ik nu weer heen. Omdat ik niet alles alleen kan doen ben ik nog op zoek naar een jeugdtrainer, maar die schijnt nu nog onvindbaar*. Piet de Visser is een man, die graag strijd levert. Het Vlissingse voetbalpubliek kan er van meepraten. Toen Piet Visser zestien jaar was werd hij al enkele keren opgesteld in het eerste elftal van het toen malige De Zeeuwen. Een jaar later behoorde hij tot de vaste keus. Dat was in de tijd van Willem Leijnse en Bram de Smit, een door Piet de Visser fel bewonderd duo. Bram de Smit werd zo omstreeks die tijd trainer van De Zeeuwen en speelde zijn partijtje nog heel aardig mee. Het eerste elftal van nog me trie Klopr Piet Stroo en Arie Schinckel. Piet de Visser zat toen nog op de ulo en hoewel hij een goede partij speelde op de miavoorplaats of op een van de binnenplaatsen, stond het eigenlijk a'. vast, dat hij zou blijven voetballen. Piet de Visser wilde liever laten voetballen: ,Ik was altijd al gek van voetbal. Toen ik nog maar op de ulo zat organiseerde ik al wedstrijden. Het stond voor mezelf eigenlijk wel vast, dat ik zou gaan werken in de sport, want dat boeide me enorm. Toen heb ik van mijn ou ders de kans gehad om naar Cios In Overveen te gaan. Behal ve voetbal had ik daar ook bok sen en judo als specialiteiten ge kozen. In die tijd speelde ik in RCH. Ik ben nog één jaar terug geweest bij Zeeland Sport, dat na een fusie waarbij (De Zeeuwen be trokken was. In die tijd leidie ik ook de training. Dat was wel leuk, want dezelfde Willem Leijn se, die mij vroeger bij de junioren had getraind, was daar ook bij'. Piet de Visser was leermeester van zijn leermeester geworden. Sparta over de opstelling. Zo hoort het ook. Maar uiteindelijk kon ik bij Telstar niet vooruit. In de eerste plaats niet, omdat Telstar geen jeugd heeft: het is een stichting met een stuk of dertig voetbal lers. En ln de tweede plaats, om dat ik niet mocht kopen wie ik wilde. Ik ben toen teruggegaan naar DFC.' DFC heeft, aldus trainer Piet de Visser, een verloren transfersei zoen achter de rug. Op voorstel van Piet de Visser zijn er pogin gen gedaan Delmotte en Pentu- ry van Middelburg te contracte ren, maar dat bleef zonder resul taat. Er gingen wel verschillende spelers weg, en er kwam er maar een voor in de plaats, namelijk Kattestaart. DFC zou het volgens vele supporters dit jaar wel eens erg moeilijk kunnen krijgen. En hoe vreemd ook: Piet de Visser houdt wel van deze toestand. ,Het trekt me wel aan. Dat ligt me wel. Ik ben een man van actie. Er moet verschrikkelijk fel wor den getraind om een beetje resul taat te halen. Daar hou ik van, steeds maar vechten om je waar te maken. En geloof maar, dat ik dan hard ben. Ik word Met voor niets ,de beul van Dordrecht ge noemd. Een trainer moet hard zijn voor de spelers, vooral als het beitaalde spelers zijn. Maar aan de andere kant moet hij ook begrip hebben voor hun moeilijkheden. Ik heb in de twaalf jaar inmid dels wel begrepen, dat het een moeilijk vak is". Na zijn diensttijd (uiteraard als sportinstructeur) kon Piet de Vis ser contract als prof krijgen bij Alkmaar. Het was nog in de tijd van het wilde profvoetbal: ,Ik heb het niet gedaan. Daar had ik m'n opleiding niet voor gehad en voet ballers verdienden in die tijd bij na niets. Ik ben toen ingegaan op een aanbod van Sparta, waar ik fulltime-trainer kon worden. Ik had daar m het begin de hele jeugdafdeling en ik was assistent van Dennis Nevii bij de profs. Na vier jaar was ik opgeldom men tot hoofdtrainer. Bij Sparta heb ik fantastisch veel geleerd. Het hele harde voetbalvak heb ik toen gezien. In die tijd beleefde Sparta tenslotte een bloeiperiode en toen heb ik alle trips meege maakt voor de beide Europa-cups en voor de Intertoto. In die peri ode heb ik ook m'n A-diploma gehaald'. Na die zeven jaar bij Sparta kreeg Piet de Visser veel aanbiedingen. Het werd DFC. En dat ging met een goed. Het eerste seizoen on der leiding van Piet de Visser le verde het kampioenschap van de tweede divisie op en het jaar daarop promoveenien de Dordte- naren naar de eerste divisie. Zo iets blijft niet onopgemerkt en weer kwamen er aanbiedingen. Tel star bood een prachtig contract aan: ,Ik heb daar een goede tijd gehad. Ik kon er helemaal zelf standig werken, ik ging ook over de aan- en verkopen, en ik was de enige die iets te vertellen had Zondebok En meteen is het gesprek aange- geëmotioneerd boekje open in het televisie-programma .Brandpunt- Buitenspel'. De trainer was te vaak de zondebok. Te veel clubs sturen de trainer de laan uit als deze niet meteen het eerste Jaar succes heeft. Maar Piet de Visser stelt daar tegenover: .Wat heeft die trainer dan gedaan. Met welk materiaal moest" hij werken'. Dat niet iedereen de trainer vereen zelvigt met de plaats op de rang lijst blijkt wel uit het feit, dat Piet de Visser ook na Telstar ver schillende goede aanbiedingen van eredivisieclubs kreeg. Wat niet wegneemt, dat de voetbaltrainers- bond nog heel wat te doen heeft om in de toekomst te voorkomen, dat de trainers als zondebok wor den gebruikt. Dat een trainer niet bang mag zijn ontdekte Piet de Visser al in z:jr Spartatijd. Als 23-jarige werd haj daar geconfron teerd met mannen ais Terlouw en Van Eede. Mensen met een erva ring, die veel verder reikte dan de zijne: ,Ja, die mensen moet je een beetje anders aanpakken dan de anderen. Ik vind, dat een trai ner buiten net werk contact moet hebben met de voetballers. Dat sreeft niets. Als we aan het trai nen zijn, laat ik wel merken wie ?r de baas is'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 19