PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OP 12 SEPTEMBER ACTIE LERAREN OP SCHOLEN ,Gasbomen': schrik plantsoenendienst Benzinebom gegooid in ambassade: twee doden, 32 gewonden Beslissing op vergadering in Utrecht: ISLAMITISCHE TOPCONFERENTIE 1 m bi IV (Van [■WENEN 'idees v Vandaag in de krant... SLl i m,m volk °P s seP" mIL nreiceninP va»' de de- De begroting zal aan- LËn m°eten worden met 50 hikomten'. aa" •hiikowende (Pag. 7) Gewonden VLIEGRAMP BIJ MOSKOU? TERUGTREDEN VAN DUBCEK GEËIST Grieven Comité fóantliji Roemeen vluchtte per vliegtuig PROF. BARNARD PLAATSTE KUNST-LONGSLAGADERS GEMATIGDEN BEHAALDEN OVERWINNING Egypte Defensie Veiligheidsraad contra Israël Maanreizigers TACHTIG BOMEN IN MIDDELBURG KWIJNENDE Russen hebben al 2 jaar raketten met kern-aandrijving 2l2e)'aar^an= n0' WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 27 aug. 1969 ,Winlerkosl op radio en tv Pagina 7 HrectlD N V 6th. Ml], van da C V Provinciale Zeauwaa Couranti P. van do t Bur. VIIm., Walstr. SS-60, tal. S144 (bas red. 3508, adv. 01180-234, Slerihiw, rad. tal. 3348, adm. tel. 2004 0 Adv. prij» 37 ct oer ram. Min. larllt 51, tel. 7051 G. A. da Kolt. I red. 2078/3169, dv. (mei. 8 nn.prlja t 1.10 pal woelt, f 14,23 pot Kwart! 2375). Goea, Grote Merkt 2, tel. 6140 (ba da) 37 et pet reaal (min. 1 1.85) .Brieven but v .d. l, tel. 2395. Terneuien, U cn axel. 4 blw) Giro 359300. PZC. WENEN: Een beeld van de brand in de Canadese ambassade. MOTE BRAND IN CANADESE AMBASSADE IN WENEN Dader meldde zich bij de politie (Van onze correspondent) Een 48 jaar oude Ca- van Hongaarse afkomst teit gistermorgen, kort voor elf uur, niet een Molotow-cocktail een -ppfe brand gesticht in de Canade- 11 ambassade in het tweede dis- Wet van Wenen. Bij de brand zijn twee doden en 32 gewonden te be treuren. De dader heeft zichzelf bij de politie aangegeven. Kort voor elf uur gistermorgen ver- I Kheen een verwaarloosde man in de I irabassade van Canada, die is gevestigd op de derde verdieping van een hoog, J modem kantoorgebouw dat eigendom is II Ra de Weense stedelijke verzekerings- waMLjBatschappij, Deze man, Caiman Loso- ay, smeet een fles met benzine tegen Ra boekenkast die onmiddellijk vlam I ratte. Onder de ongeveer 20 aanwezigen I hak paniek uit. Het vuur greep snel I «n zich heen, vlammen sloegen uit de I ramen en er was sterke rookontwikke- I upg. Personeel boven de ambassade I alarmeerde de politie en de brandweer, I die met 17 auto's uitrukte. Men meende I ook schoten te horen, maar vermoede- ,Gasbomen' 'Nieuw schrikbeeld van de plant soenendiensten in Zeeland: bomen kwijnend als gevolg van het aard gas, (Pag. 1) Onrust DE ONRUST onder de Zeeuwse oesterkwekers over de schade regeling 1966 is eerder toegeno men dan afgenomen, stellen ka merleden vast. (Pag. 2) Ambassadeur DE AMBASSADEUR van Duits land m ons land, de heer H. Ar- noia, brengt op het ogenblik een tweedaags bezoek aan Zeeland. (Pag. 2) Radio en tv 2L?08. Nederlandse Omroep- n/ii 0> °ll Opteren de nieuwe ktU. ^Programma's voor maak? seizoen bekend <je- (Pag. 7) Vijftig miljard.... Pomvid°u presen- Binnen- en buitenlands ?euws: pagina's 1, 3, 7 en 11 «euws nieuws: Pagina's 2, 4 en 5 Sport: pagina 9 Radio en tvpagina 13 Financieel nieuws: Pagina 15 Met ladderwagens en werden de mensen uit het gebouw gehaald. Tweeëndertig personen moesten ln het ziekenhuis worden opgenomen, onder wie zeven brand weermannen en verschillende leden van de ambassade. De derde, vierde en vijfde etage van het gebouw brandden geheel uit. Om twaalf uur was de brand onder controle. De po litie vond de verkoolde lichamen van twee Oostenrijkse personeelsleden van de ambassade, ondesr wie de chauffeur. De dader kwam zich omstreeks twaalf uur zelf aangeven bjj de politie met de woorden: ,Ik heb de brand gesticht'. Hij weigerde iets over zijn motieven te zeg gen. Bij confrontatie met de Canadese ambassadeur zei Losoney: ,Ik zal u in het gezicht spugen'. De politie is er nog niet geheel van overtuigd dat hij werke lijk de dader is. De man is hier niet on bekend, aangezien hij door de vreemde lingenpolitie een paar jaar geleden al een keer het land is uitgezet. Er worden nu getuigen gezocht, in de eerste plaats onder de gewonden van de IN 2 WEKEN ZIJN 582 PAPOEA'S UITGEWEKEN PORT MORESBY (RTR) De laatste twee weken zijn 582 mensen uit West- Irian naar Australisch Nieuw-Guinea uitgeweken, zo deelde het Australische bestuur mee. Op 13 augustus kwamen Papoea's tegelijk de grens over. MOSKOU (RTR) Volgens nog onbe vestigde berichten heeft een vliegtuig van de Russische luchtvaartmaatschap pij Aeroflot dinsdagavond vlam gevat tijdens het verrichten van een noodlan ding op het Moskouse vliegveld Vnoeko- Het toestel had 112 passagiers en as uit Sotsji, een vakantieoord aan de Zwarte Zee, vertrokken. Een dertigtal ambulance- en brandweer auto's was gesignaleerd op weg naar het vliegveld. Een kruier op het vliegveld heeft ver klaard, dat er .uiteraard' slachtoffers zijn gevallen bij de brand. Hij kon even wel geen andere bijzonderheden geven. Functionarissen van het vliegveld wei gerden zich tegenover journalisten, uit te laten. UTRECHT (GPD) Vertegenwoordigers van 72 scholen voor voor bereidend-wetenschappelijk onderwijs en havo hebben dinsdagavond tijdens een vergadering in Utrecht besloten vrijdag 12 september een demonstratieve actie te gaan voeren op hun school. In welke vorm deze actie gegoten zal worden, wordt overgelaten aan elke school op zich. Dat zal ook afhankelijk zijn of er sprake is van een bijzondere, rjjks- of gemeenteschool. Mogelijk zal het aantal scholen dat mee doet groter zijn, want alle 526 scholen voor vwo en havo zullen opge roepen worden aan de actie deel te nemen. De vergadering was het gevolg van een eerder dit jaar gehouden beraad in Amersfoort, waarop een grote groep ie raren met als kern docenten van het Twickel-college in Hengelo al beslo ten had in eik geval tot actie over te gaan. Deze leraren zijn ontevreden over de gang van zaken op de scholen na de invoering van de mammoetwet. Zij vin den ook dat de bestaande kanalen, met name de Raad van Leraren, niet effec tief genoeg werken en hefoben daarom besloten zelf aan het werk te gaan. PRAAG (AP) Radio-Praag heeft dinsdagavond een program ma uitgezonden waarin werd ge- eist dat Alexander Duhcek en an dere Tsjechoslowaakse communis ten, die voor de invasie in augus tus 1968 een grote populariteit ge noten, zich uit het openbare leven moesten terugtrekken- Frantisek Bedrna, voorzitter van de communistische partijafdeling in de au tomatische instrumentenfabriek in Pecky, ten oosten van Praag, heeft op een vergadering in zijn fabriek gezegd dat Dubcek, Josef smrkovsky en an dere prominente leiders van voor de in vasie .als communisten hun werk zouden moeten schatten en daaruit voor zich zelf en ons allen de relevante conclusies zouden moeten trekken door zich uit het openbare leven terug te trekken'. De rede van Bedrna, in een fabriek op 60 km van de hoofdstad, zou nooit door staaitsradio zijn uitgezonden als de- rede niet in overeenstemming met de partijpolitiek zou zijn geweest. Eis De drukbezochte vergadering, er w; tegen de 300 mensen aanwezig, besloot dat de eis van actie, zoals die ook al tijdens het beraad in Amersfoort was gesteld, op de voorgrond geplaatst moet worden. Deze eis is te komen tot een overlegorgaan tussen leraren en rege^ ring, waarin onderhandeld moet woröei over de inrichting van het onderwijs. Daadbij zal ook getracht worden an dere onderwijsvormen, als het kleu teronderwijs, bij dit overleg te be trekken. Aan de minister en de ka merleden van de vaste commissie voor onderwijs zullen grieven gezon den worden bij de vwo- en havo- scholen leven. Die hebben betrekking op klassengroot te. het aantal taakuren toegekend in de nieuwe constellatie, het ontbreken van voldoende docenten op experimenteer- scholen, de beperkte tijd die aan school decanen is toegewezen en bijvoorbeeld ook over de zwaarbelaste schoolleiding, die geen tijd heeft voor planning en be leid. Deze grieven zullen als basis dienen voor <le eis van de vergadering om het bestaande onderwijsstelsel zo te veran- dereti, dat medebeslissingsrecht moge lijk zal worden. „Staatssecretaris Gros heide mag dan wel zeggen dat ongerustheid om het onderwijs zijn', aldus vergadering-voorzitter A. Gordijn van het Twickel-college, .maar wij die bij de bron zitten vinden dat die er wel degelijk is. Daarom de»e de monstratieve actie.' Er is een actiecomité gevormd van acht leraren, die vrijdag in Utrecht bijeen zullen komen om zich nader te beraden (Zie slot pag.3 kol5) ONDER MOEDERS' PARAPLU.... LA SOLANA (Spanje): Niet ie der land in Europa zucht onder de depressies: deze Spaanse boer in het land van Don Qnichotte werkt nog dagenlijks onder de brandende zon - geen wonder dat de uitvinder in hem boven kwam. NEURENBERG (DPA) Een 19-ja- rige Roemeen is maandagavond in de bagageruimte van een chartervliegtuig naar het westen gevlucht. Bij het uit laden op het vliegveld van Neurenberg dook plotseling tussen de koffers en tassen de jongeman op. Tegen de politie verklaarde hij dat hij tijdens de vakantie op het vliegveld Contanza in Roemenië was gaan werken om zodoende meeir gelegenheid tot vluch ten te hebben. De jongeman zou ge vlucht zijn uit angst voor een Russische iiwal. [KAAPSTAD (AFP) Professor Bar nard van het Groote Schnurziekenhuis te Kaapstad heeft dinsdag bij een acht jarig meisje kunstmatige longslagaders geplaatst. Het patiëntje, de Italiaanse Giovanna Bon uit Milaan, had geen slagaders tus sen het hart en de longen. De operatie vond plaats in h'et Rode-Kruisziekenhuis. De toestand van het kind is bevredi gend. BESLISSING IN CAIRO: CAIRO (AFP) De Arabische ministers van buitenlandse zaken, die naar aanleiding van de brand in de AI Aksamoskee te Jeruzalem in de Egyptische hoofdstad Cairo bijeen waren gekomen, hebben zich uitgesproken voor het houden van een Islamitische topconferentie, die koning Feisal van Saoedi-Ara- bië en koning Hassan van Marok ko zullen voorbereiden. e beslissing betekent dat de gema tigden in de Arabische wereld onder leiding van koning Feisal in Cairo de overwinning hebben behaald. Een voor stel van koning Hoessein om een uit sluitend Arabische topbijeenkomst te or ganiseren, werd afgewezen omdat men kennelijk vreesde dat een dergelijke con ferentie tot een nieuw militair avon tuur zou kunnen leiden, dan wel op een mislukking zou uitlopen. Waarnemers achten het verrassend, dat Egypte, dat gewoonlijk optreedt ate lei der van de militante groep ia de Ara bische wereld, nu de zijde koos van de gematigde Feisal, die al jaren de tegen speler van president Nasser is. Het Egyptische staatshoofd zou echter van oordeel zijn dat de besluiten van een Islamitische conferentie, ook al zouden deze een beperkte strekking hebben, meer indruk zullen maken op de bui tenwereld, met name op de Verenigde Staten, die volgens Cairo een sleutel positie in het conflict in het Midden- Oosten innemen. Aam de andere kant krijgt Nasser op de Islamitische top conferentie toch d'e gelegenheid om apart met zijn Aarabische collega's het gemeenschappelijke beleid tegenover Is raël te bespreken. Koning Hoessein had voor zijn voorstel voor de Aarbische topconferentie de steun van onder an dere de leider van de Palestijnse ver- zetbewegimg. Intussen zal de Arabische defen sieraad plannen bestuderen ,om alle Arabische (hulpbronnen te mobilise ren tegen de Israëlische agressie en de Palestijnse revolutie te verster ken'. Voorts zal de raad zich be zig houden met het verschaffen van wapens aan de Palestijnen, waarborgen van hun vrijheid van handelen en het versterken van het verzet in de door Israël bezette ge bieden. De ministers van defensie zullen in de eerste week van. no vember bijeenkomen. De Arabische ministers van buitenland se zaken zullen een gemeenschappelijke campagne opstellen voor de komende bijeenkomst van de algemene vergade ring van de VN. Of er tezijnertajd nog een Arabische topconferentie zal wor den gehouden, zal afhangen van de re sultaten van de bijeenkomst van de Arabische defensieraad. Het is de be doeling dat een veertigtal landen uit het Midden-Oosten, Afrika en Azië aan de Islamitische conferentie deelneemt. NEW YORK ('RTR) De Veiligheids raad heeft lüeraan de waarschuwing .luchtaanval met voorbedachte rade-", ln het begin van deze maand op een aantal ZuidLibanese dorpen veroordeeld, raad heeft ieraan de waarschuwing vastgeknoopt, dat .verdere en doeltref fender maatregelen* genomen zouden moeten worden ingeval van een herha ling. De raad heeft aan de andere kant ,ale gewelddadige incidenten in strijd met de wapenstilstand' betreurd. Dit wordt door waarnemers gezien als een impli ciet ven-wijt aan het adres van de Ara- oische verzetsorganisaties, wier acties Israël heeft aangevoerd als rechtvaar diging voor genoemde aanvallen. Dit is de vijftiende keer, dat de Veiligheids raad Israël heeft veroordeeld wegens schending van de wapenstilstand. STRIJD TEGEN ,SLOCHTERSE SLUIPMOORDENAAR' Onze Weense correspondente, die de afgelopen week in ,W Praag verbleef, deed ons en- kele opmerkingen toekomen over de houding van sommige toeristen jegens de recente ge- 'SïSS' beurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije. Sommigen waren ontevreden en be klaagden zich bij de hoteldirecties over de hindernissen, die demonstraties ople verden bij rondleidingen, anderen be schouwden de botsingen met de politic als een gratis extra-bezienswaardigheid. Daarover thuis te kunnen vertellen geeft immers de toerist een soort aureool: ,Ik was er zelf bij'. Zelden echter voelde de toerist zich direct betrokken bij het drama, dat zich voor zijn ogen voltrok, zo meldde zij. De hier geciteerde opmerkingen be lichten een merkwaardig aspect van het moderne toerisme. De hedendaagse toerist is namelijk niet in de ware zin van het woord ,gast' in een land, hij is in vele gevallen slechts een vluchtige bezoeker, die geen behoefte heeft om zich te verdiepen in de problematiek van het land, waarheen hij is gereisd. Hij heeft een bepaald bedrag betaald en in ruil daarvoor wil hij een pakket voor zieningen en bezienswaardigheden, hij eist bovendien een prompte aflevering. In het gunstigste ge val is hij nog wel be reid onverwachte ge beurtenissen als een extraatje te incasseren, maar veel ver der gaat zijn souplesse niet. Een gast daarentegen voelt zich verbonden met diegenen, die hem gastvrijheid aanbie den. Hun verdriet, hun vreugde en zor gen worden ook de zijne, hij probeert het waarom en het hoe van bepaalde situa ties te begrijpen. De toerist evenwel kijkt vanuit een bus naar opstootjes op ïagse Wenceslasplem, de gast doet anders, hij probeert de gevoelens te begrijpen van degenen die zich tegen het gewapende geweld pogen te verzet ten. De toerist, het hotel en de bus, zij horen onvermijdelijk bij elkaar. Het Amerikaanse reiswezen is in dit opzicht het verst gestandaardiseerd. Overal in de wereld treft men het type Hilton-hotel aan, een stukje Euro-Amerikaanse sa menleving van alle gemakken voorzien, van waaruit de toerist de omgeving kan verkennen. Die omgeving bekijkt hij echter vanuit de bus. Op deze manier is hij weliswaar in een vreemd land, maar hij verblijft in een eigen omhulsel, een stukje eigen wereld in wat hij vermoe delijk ziet als een nog onaangepast land. Dit soort hotelnederzettingen omspant de wereld. Onlangs nog liet het tv-jour- naal beelden zien van een dergelijk eta blissement, dat op Eali was gebouwd, een soort .ruimtevaartuig', van waaruit de toerist dit Indonesische eiland kan betreden. Deze zaken zetten op hun ma nier een stempel op de omgeving: hotels en toeristen samen vormen immers in een vaak arme samenleving een be langrijke bron van inkomsten en die mag niet worden verstoord door onlus ten of woelingen. Curasao was daarvan een voorbeeld: toen daar een explosieve situatie ontstond stroomden de hotels leeg. Begrijpelijk, maar tegelijkertijd te kenend: de bewoners waren toeristen ze waren voor hun plezier uit en geen gasten. Het moderne Internationale toerisme lijkt een vorm van .maanreizen": afdalen vanuit een veilige capsule, wat rondkijken en dan weer gauw terug in de eigen sfeer. Dat gebeurt in Spanje, in Griekenland, in de landen achter het ijzeren gordijn, in Afrika en Azië. We hebben eens een jong antropoloog ont moet in Zuid-Afrika, die maanden lang temidden van ongeciviliseerde stammen leefde om iets van hun achtergronden te doorvorsen en te begrijpen. Soms kwam hij ziek terug: zijn lichaam had niet de zelfde weerstand tegen bepaalde in heemse ziekten als de leden van de stam die hij bezocht. Deze jongeman probeer de gast te zijn. Hij vertelde ons echter, dat er maar weinig mensen in zijn eigen omgeving waren, die hem wilden begrij pen: de meesten vonden dat er niets te gen was om een spiritusbrander en bük- groenten mee te nemen, dan hoefde hij tenminste niet dat vreemde primitieve eten te nuttigen. Een .toeristische' op vatting: de moderne toerist zou in zo'n geval zijn spiritusbrander en de blik- groenten heus niet thuislaten. Men betoogt wel eens, dat het inten sieve toeristische verkeer van de laatste jaren een beter begrip zal ople veren voor andere landen en volkeren: men verlaat immers de eigen .basis' en men komt in contact met andere leef wijzen, denkbeelden en gewoonten. Is dat wel zo? Er is dunkt ons weinig re den om al te optimistisch te zijn. De moderne toerist lijkt inderdaad meer op een maanreiziger, opererend vanuit een eigen wereld en onder eigen omstandig heden, dan op een gast in een vreemd huis. Het is moeilijk om eens een Paulinisch woord te gebruiken voor de joden een jood te zijn en voor de Grie ken een Griek. Dan moet men namelijk de bus uit en daarin een stuk eigen ple zier en genoegen achterlaten. En dat gaat slecht: toerisme, plezier en genoe gen horen namelijk bij elkaar. MIDDELBURG Hoewel plantsoenendienst de groen voorzieningen in de gemeente koesteren als een kostbaar be zit moet men toch gelaten toe zien dat steeds meer straatbo men worden geveld door de in vloed van het aardgas. Middel burg is een van de plaatsen in Zeeland, waar vele bomen wor den vergast. Bij tientallen staan ze weg te kwijnen. De dode bo men zorgen voor een winters beeld. Besprekingen tussen de diensten van gemeentebedrijven en gemeentewerken hebben er toe geleid dat men in Middel burg de .Slochterse sluipmoor denaar' te lijf gaat. Dat gebeurt met diverse methoden, zowel preventief als repressief. Een inventarisatie leert dat Mid delburg 12C0 bomen telt. Daar van kunnen tachtig bomen wor den gekwalificeerd als ,gasI>omen' die zijn aangetast door het gas. Er zijn er bjj die al door het Sluiskilgas werden belaagd. Maar de meeste zijn het slachtoffer ge worden van het aardgas. Vroe ger kwam er praktisch geen sterf te voor. Juist daarom worden de nieuwe sterftecijfers, die men heeft verkregen uit de inventari satie catastrofaal genoemd. De Middelburgse gasbomea vormen lang geen uitzondering. Het kwaad geschiedt in het hele land. Cijfers tonen aan dat er in 1967 in 26 Ne derlandse gemeenten 2537 bomen aan aard'gasverglftiging stierven. In Rot terdam waren dat er 300 in 1967 en 500 in 1968. In Den Haag moes ten 382 gasbomen het loodje leggen. Er werden 175 bomen ernstig aan getast. De vereniging van hoofden van gemeentelijke beplantingen, die een .studiecomissie invloed aardgas op beplantingen' in het leven heb ben geroepen, heeft inmiddels reeds een derde rapport over de zorgwek kende zaak uitgebracht. Het ontsnappende gas dat totaal geen gevaar oplevert voor de mens heeft echter wel vat op de bomen, die zeer gevoelig zijn voor de invloed van gas. De gaslucM verdringt de zuurstof uit de bodem. De wortels krijgen daardoor onvoldoende voe ding en de boom legt in het geval van de grootste lekkage het loodje. Ongunstige factor is tevens het feit dat het aardgas droger is. Verversing Oorzaken moet, zo blijkt uit een nader gesprek met woordvoerders van gemeentebedrijven en gemeente werken in Middelburg worden ge zocht in het feit dat het aardgas onder een aanzienlijk hogere druk In Middelburg is al eens getracht op met verversing van de grond en zelfs met het plaatsen van een aan tal nieuwe bomen het euvel te bestrij den maar dat is niet afdoende geble ken. Bij het verdere onderzoek is gebleken dat er ook grotere invloed van het aardgas op de groenvoor ziening valt waar te nemen op bo men die in *en gesloten bestrating staan. Bij een boom in het plant soen treedt de vergiftiging later op. Verder is bij het uitstippelen van de schadezones duidelijk aan het licht gekomen dat in de buurt van de gasleidingen die lopen vanaf de be drijven over het Molenwater, Heren gracht, Seissdiiigel en Achter de Hout tuinen en de leiding over de kaaien de gasinvloed groter is. Dit. zou weer worden bevorderd door het verkeer dat er voor zorgt dat er in de buisstukken meer bewe ging zit waardoor een grotere ont snapping van gas bij de koppelingen mogelijk wordt. Er komen ook inci dentele vergassingen voor zoals (zie foto) duidelijk blijkt op het Hof plein en het Koorkerkplein. Er zijn verschillende methodes mo gelijk om de vergassing een halt toe te roepen en te sparen wat er te sparen valt. Op de eerste plaats is het natuurlijk zaak om de lekka ges op te sporen. Dan is er het Zie slot pag 4 kol. 2 TOKIO (AFP) De Sowjet-Unie l>e- seliikt sedert twee jaar over raketten met kernaandrijving en heeft er reeds twee gelanceerd. Dit verklaarde dins dag in Tokio M. B. H. IPetrov. voor zitter van de commissie voor onderzoek en gebruik van de ruimte van de Sow- jet-Russisehe academie voor weten schappen. De reeds gelanceerde raketten wanen .Yantar' 1 en 2 genoemd. Petrov, die sprak op een internationaal symposium over technologie en raimtewetenschap, gaf voorts te kennen dat de Russen be zig zijn met de voorbereidingen voor een geweldig ruimtestation.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1