Schouwburg Terneuzen Jieet Zuidlandtheater Ambassadeur gaf startsein voor ,Weense week' Hul OVERLEVENDEN RAMP MET THOLEN-38: ONTBERINGEN TIJDENS NACHT OP ZEE 2 KOSTEN BIJNA 2 MILJOEN, 484 PLAATSEN ALMANAK ,0pen Huis' en gevarieerd programma in nieuwe schouwburg o5 Wie wenst het woord? Het Nederlands instituut voor spreekvaardigheid PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 AUGjs*. Trein passeerde vlak achter auto op overweg ..SOL BURG I)i' hi't'r Ir. land chauffeur hij ile plaats te Vlissingen i Nie rialc MINISTER KLOMPÉ ZAL GEBOUW OPENEN TERNEUZEN De nieuwe Ter- neuzense schouwburg gaat ,Het Zuidland-theater' heten, heeft ruimte voor 484 bezoekers en kost ƒ1.600.000 wanneer het gebouw officieel wordt geopend is niet be kend, dat minister dr M. Klompé van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk ervoor overkomt staat vast. Burgemeester -J. C. Aschoff van Ter- neuzen vertelde vrijdagmorgen op een persconferentie in de schouwburg, dat het gemeentebestuur bijzonder blij is met de realisering van het complex. .Het is niet alleen van belang voor leefbaarheid van Terneuzen, uiaar voor die van de hele streek. Als gemeente bestuur heb je de taak om voor werk gelegenheid te zorgen, maar daarnaast te denken aan minder materiële din gen. Deze schouwburg voorziet in een dringende behoefte. Er moet nu voor ge zorgd worden dat hij gaat leven onder de bevolking, er moeten mogelijkheden worden afgetasf. Aan het .Zuidlandtheater* vastge- bouwd aan "net nieuwe complex vani de Petrus Hondius-rijksscholenge- meenschap aan de Zuidlandstraat is 2,5 jaar gewerkt. Ir H. de Lussa- met de la Sablonière van de rijksge bouwendienst die ook de nieuw bouw van de rijksscholenge meenschap realiseerde had de lei ding. In de schouwburgzaal is ruimte voor 310-340 mensen, het ba'.kon biedt plaats aan 144 bezoekers. Als foyer zal de over- blijfruimte voor de scholieren dienst doen, terwijl ook de schoolbal en de garderobe ter beschikking komen van de schouwburg. De rijksscholengemeen schap mag in ruil daarvoor het thea ter gebruiken. Het toneel meet 18 x 10 m, bij een hoogte van 10 m. De toneelopening is verstelbaar van 10.80 x 7 m, tot 7.45 x 4.50 m en voor het toneel is een orkest-, bak, die 30 musici kan bergen. De bak kan overkapt worden op toneelniveau om als proscenium-toneel te dienen, op zaal niveau ten behoeve van het uitbreiden van het aantal zitplaatsen. Vorm van balkon en zaal zijn zo. dat elke zitplaats een goed zicht op het to neel heeft. Voor gehoorgestoorden is er een ringleiding (werkend via het ge hoorapparaat). 50.000 watt aan toneel verlichting, verrijdbare lichttorens, dy namische microfoons, versterkers en een volledig gordijndecor met voordoek, tus- sendoek en horizondoeken vormen de accommodatie waarmee het toneel ls uitgerust. Bouwgeschiedenis De bouwgeschiedenis gaat terug tot 1962, toen de Terneuzense gemeente raad een principe-besluit nam om een .cultureel centrum" te stiohten. De rijks gebouwendienst maakte een ontweip. In '65 kwarn het definitieve besluit dooi de raad. De stichtingskosten werden toen op ƒ1.300.000 geraamd, een bedrag dat bij de aanbesteding 26 oktober 1966. was opgelopen tot circa ƒ1.600.000. Op 16 februari '67 ging de bouwopdracht naar NV Van Vliet en Van Duist uit Rotterdam en op 3 april van dat jaar sloeg men de eerste paal. Het plan om de schouwburg op te ne- ADVERTENTIE Voor een dia- of filmprojector naar hotoBACKl St-Jacobsstraat 27, Vlissingen JONGETJE (5) AANGEREDEN OUD-VOSSEMEBR —Het vijfjarige zoontje van de familie M. Hendrikse uit Oud-Vossemeer is donderdagavond aangereden toen het plotseling van achter een geparkeerd staande auto de ■veg overstak. De bestuurder van een lasserende auto, de heer H. P, uit jinLPhilipsland, kon het kind niet meer ontwijken. Het jongetje werd met ern stig hoofdletsel naar het ziekenhuis Lievensberg' te Bergen op Zoom ver roerd. Gestolen auto weer terecht BERGEN OP ZOOM In de nacht van 15 op 16 augustus werd te Tholen de auto van de heer J. Hage gesto len. De wagen is nu weer terecht. Hij stond 40 kilomter over de Belgisch-Ne- stond 40 kilometer over de Nederlands- Duitse grens bij Brilon tussen Emme rich en Wesel met een lege tank langs de weg. Hage had op 16 augustus met de auto op vakantie willen gaan. Om de wagen uit Duitsland terug te halen kreeg hij van zijn baas vrij af. .eeuwse Huisdieren Verschillende lezers en lezeressen houden ons, ten behoeve van dit hoekje, regelmatig op de hoogte van de extreme prestaties van hun huisdieren. Zo houdt bijvoorbeeld een lezeres uit Terneuzen een ko nijn, dat zich uitsluitend voedt met tabak en chocolade. Een da me uit Goes was zo vriendelijk ons te berichtendnt haar poesje alleen op de bak ioil, als deze, zo als zij schrijft ,op nummer hon derd' is geplaatst. Een zindelijk dier. Maar het meest hebben we opgelceken van een Vlissing.se schildpad, bij vne een ontluikende televisieverslaving is geconsta teerd. Als 's avonds de buis op- fliklcert stelt het dier zich op een meter afstand van het toestel op om zo dé vorderingen van Bussum goed te kunnen volgen. Jlet kan natuurlijk verbeelding zijn, schrijft zijn eigenaar, ;<naar sinds de fabeltjeskrant niet meer komt zie ik iets van teleurstelling in z'n oogjes, ja, ik zou zelfs durven menen dat het dier kwijnt'. Naar de oogarts er mee, desnoods zon der schildpad. Een dame uit Mid delburg schrijft ons vaak brieven, waarin zij de afstanden meldt, die haar wandelende tak aflegt en twee jongens uit Goes tenslotte richten zich regelmatig tot de sportredactie om de prestaties van hun gedresseerde kikker gis teren sprong ie 81 centimeter me neer, 't is nog een heel jong dier, maar voorlopig is dat een record' —in het helle ttchl fan de pu bliciteit te krijgen. Volhouden jongens: je ziet maar weer, eens komt het toch in de krant. men in de nieuwbouw van de scholen gemeenschap kwam voort uit het idee, dat de school toch een aula moest heb ben en er bij de gemeente behoefte, bestond aan een schouwburg. In maart 1968 kreeg Terneuzen van het departement van erm een bijdra ge van 300.000, gs droegen voor 125.000 bij. Uit de burgerij (het .comité Schouwburgplan') kwam nog eens 50.000 dat geld, zo vertelde burgemeester Aschoff. is gebruikt voor het volledige gordijndecor, "- clusief voorgordijn. Stichting weswaöh' beiders, c Het beheer van de Terneuzense schouw burg komt in handen van de .Stich ting Schouwburg Terneuzen', onder voor zitterschap van wethouder F. M. Ber bers. De andere bestuursleden zijn: W. van Walraven (lid culturele adviesraad, vice-voorzitter), L. H. Heikens (pen ningmeester) en ais leden: mevrouw J. M. Doppegieter-Thiel, R. Hol, dra A. J. Jansen, drs R. Slot (tevens lid culturele adviesraad). G. D. Sprangers (lid culturele adviesraad) en ir J. C. van der Tas. De heer Aart Janszen, ambtenaar cul turele zaken van Terneuzen, treedt op als secretaris en heeft ook de dagelijkse leiding van de schouwburg. Zijn secre taresse wordt mevrouw Wil Dikmans, toneelmeester Henk Koke en het buf fet ressorteert onder de firma Stan- daert. De naam .Zuidlandtheater' is niet naar voren gekomen uit de prijsvraag die daarvoor was uitgeschreven, maar uit overleg tussen de jury, gemeente- en schouwburgbestuur. Aan de prijsvraag hadden 58 Terneuzenaren een suggestie gewaagd, maar daarvan werd er geen enkele bruikbaar geacht. Een 2e prijs ging naar de heer C. Kayser (,Ter Mu ze') de derde was voor W. de Feyter (,De Hont-e'). Op de foto: Het nieuwe scliouwburg- oomplex aan de Zuidlandstraat. ,De Schelde van Gouy tot Noordzee': 5314 bezoekers MIiDD EL/BTJRG De expositie ,De Schelde van Gouy tot Noordzee', die op 14 juli voor het publiek werd geopend, is dezer dagen gesloten. Deze derde zomertentoonstelling van de provinciale bibliotheek en het documentatiecen trum Zeeuws Deltagebied trok 5314 be zoekers. •J.l dag bij de spoorwegovergang te Souburg de schrik van zijn leven gehad. Toen hij name lijk met zijn busje net de spoorweg overgang over was en rechts af de Berimveg in wilde slaan, denderde een 20 nieter achter hem een trein langs. .In mijn achteruitkijkspiegel zag ik dal de bomen niet dicht waren', vertelde del heer Van Xïeuwland. die direct hierna iel station te Vlissingen van dit voor- ral op de hoogte heeft gesteld. Alen heeft mij beloofd de zaak te onderzoe ken', zo zei hij. De lieer Houtman, stationschef te Vlis singen: .We hebben het onderzocht. De bomen waren dicht. Ze zijn inderdaad wel laat dicht gegaan, want de over- -achter heeft eerst de baanvakar- klein eindje verder be- waren, gewaarschuwd, maar toen de trein nog drie tot vierhonderd meter was verwijderd waren de bomen dicht. Ik kan me echter wel voorstellen dat iemand geschrokken ban zijn. Ik kan echter pertinent beweren dat de bomen dicht waren omdat de vijf baanvakar beiders dit ook getuigen. Hetzelfde be weren ook de overwegwachter en de treinmachinist'. Volgens de heer Van Nieuw land, zou cle treinmachinist echter signalen heb ben gegeven en zijn gaan remmen. TERNEUZEN Een .open huis' op 4 oktober is een van de onderdelen uit liet programma van de nieuwe Terneu zense schouwburg. Die dag kan het pu bliek van 9 tot 15 uur het .Zuidland theater' bekijken. Leden van het schouwburgbestuur staan klaar om vra gen te beantwoorden. De stichting schouwburg Terneuzen. die liet theater gaat beheren, heeft boven dien als extraatje de prijzen van di voorstellingen in de eerste weken va oktober sterk gereduceerd. Op 3 okto ber komt .The Pree' met een soulschow, 4 oktober speelt de hoofdsta-doperette ,Die Zirkusprinzessin' en 9 oktober tre- fden ,De Mounties'. Frans Vrolijk. Gon- nie Baars. Ronnie Tober, Alice Williams en Tonny Ba.lckenes op. De jeugd wordt 11 oktober verwacht voor twee matinees jdoor het gezelschap Coos van de Velde. I's avonds is er een voorstelling door het cabaret .Frustróoiïng" van Jules de Cor- te, Connie Peters. Robert Smit en Pie- ter Blanker. Al deze avonden staan on der auspiciën van de stichting schouw burg Terneuzen. De te Terneuzen samen werkende culturele instellingen presen teren op 7 oktober cabaret Fons Jansen. 17 oktober liet Tsjechisch folkloris tisch ensemble .Broln', 2-3 oktober toneelgezelschap .Globe", 6 november .Potacli en Perlemoer in textiel' en 14 november .Er zit een haar in mijn soep', i Onder de vleugels van eèn comité uit de burgerij voert het kunstmaandorkest met als soliste Janine Dacosta (piano) j op 8 november onder andere een com positie van de heer R. Perdeck. leraar aan de rijksscholengemeenschap Petrus Hondius uit. De vereniging voor instru mentale muziek concerteert onder eigen auspiciën op 17 december en ter gelegenheid van het jubileum van de ZVU treed 28 januari cabaret .Peppijn' (Paul an Vliet. Liselore Gerritsen, Fred Hugas en Rob van Kreevekl) op. Twee bromfietsers zwaar gewond bij frontale botsing KLOOSTERZANDE Bij een fronta le botsing op de tertialreweg Groene- dijk - Hengstdijk zijn twee bromfiet sers vrijdagavond omstreeks negen uur zwaar gewond geraakt. Hij zijn de on geveer 20-javige heer T. uit terneuzen en de ongeveer 18-jarige mejuffrouw J. uit Terneuzen. Beiden hebben vermoedelijk hersenlet sel opgelopen. Z:i zijn in 'het St-Liduï- naziekenhuis te Hulst opgenomen. Bei de bromfietsen werden totaal vermeld. Ubo Schetter maakte beeld Orpheus' TERNEUZEN ,Ik hen een stecnbeeldhouwer, maar toen ïk liier voor ilc eerste keer langs reed dacht ik: wat hier komt, moet een ijzerplastiek worden. Ik schrok aanvankelijk een beetje van «Ie steenmassa van de schouw burg zelf en de huizen er om heen. maar nu hoor ik dat de plantsoenendienst hier volop groen gaat aanbrengen*, zei vrij dagochtend beeldhouwer l.'bo Scheller uit Arnhem, maker van het plastiek Orpheus', dat een plaats heefl, gekregen hij het par keerterrein van de nieuwe Ter neuzense schouwburg. Het beeld handen die een lier bespelen werd betaald uit. 1 procent van de totale stichtings kosten. Scheffer gebruikte ijzer met een laag kopergehalte, dat niet gevoelig is voor verwering van zout water. Hij bestreek het plastiek met zwarte lak. die liet (.na één of twee regenbuien') een matt'' tint geeft. De heer Scheffer vertelde, dat het aanvankelijk de bedoeling was om een gevelversiering aan te bren- £en, maar op advies van ir De ussanet de la Sablonière van de rijksgebouwendienst (die de lei ding had bij de bouw) werd het later een plast ek aan het begin van de Zuidlandstraat, bij het parkeerterrein. .Ik ben er erg blij mee: het beeld wijst de weg"naar de schouwburg', aldus de heer Scheffer. die verder zei clat het .Orpheus-niotief' kan gelden als een tegenwicht voor een samenle ving die .verzet en angst bij voor baat heeft ingebouwd, door bij voorbeeld steeds troepen paraat te houden'. Er zijn overigens nog meer kunst werken in de omgeving van de Schouwburg: Dick Elffers maak te in de foyer (of het overblijflo kaal van de schooi) een tegcire- Iiët', Jan Goething in de garderobe een mozaïek. Déze kunstwerken zijn gefinancierd uit 1 procent van de stichtingskosten van de school. Op de foto: het beeid .Orpheus'. (Foto PZC) ADVERTENTIE geeft nu ook in Zeeland de cursus .spreken in het openbaar", over o.m. het overwinnen van spreekangst, vergadertechnieken, ge wisseling en debat, voorzitterschap, vrij spreken, het houden van gelegenheidstoespraken enz. la^ De lessen worden in de volgende plaatsen gegeven: TERNEUZEN, elke maandag, te beginnen op 25 augustus te 20.00 hotel Rotterdam; AXEL, elke donderdag, te beginnen op 28 augustyji 20.00 uur in het cultureel centrum ,De Halle'; GOES, elke dinsdag,! beginnen op 26 augustus te 20.00 uur in hotel De Korenbeurs. De eerste avonden kunnen vrijblijvend worden bijgewoond, Voor vafe inlichtingen: NIS. postbus 67 te HULST. HIJSEN VAN OOSTENRIJKSE VLM St.-Clara deed - ondanks worst - niets aan 't weer HULST De Oostenrijkse am bassadeur in Nederland, dr J. A. Coretli, heeft vrijdagmiddag op de markt ïn Hulst het startsein gege- ven voor de Weense week', die van 22 tot 27 augustus in het stad je van Reïnaert de Vos wordt ge houden. Dat gebeurde door het hij sen van de Oostenrijkse vlag, een handeling waarbij de ambassadeur werd geassisteerd door mevrouw Doris Audenaerde-Brossmann, een rasechte ,Wïenerin', die vier weken geleden met een inwoner van Breda in liet huwelijk trad. De plechtige opening van cle Hulsterse winkelweek voltrok zich onder een drei gende onweerslucht. Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst had kort tevoren nog een poging gedaan St-Clara, de pa trones van het weer. goedgunstig te stemmen door deze inmiddels door het concilie, geschrapte heilige een meter worst aan te bieden. Hoewel dit gebaar volgens de overlevering stralend weer zou moeten gai'anderen, bleek de vreug de in Hulst van korte duur. Bij het vlag- hijsen, een ceremonie die niet helemaal zonder strubbelingen verliep, was het in derdaad droog. Maar bij de rondgang van de genodigden door Hulst deden de pa raplu's goede dienst. De worst, die na mens St-Clara werd geaccepteerd door de wethouder van sociale zaken, zal ca deau worden gedaan aan een kinderrijk gezin. Bij «Ie ontvangst van de Oostenriikse am bassadeur. eerder op de dag, door liet gemeentebestuur van Hulst, vertelde burgemeester Molthoff dat de banden tussen zyn gemeente en Oostenrijk al teruggaan tot de 15e eeuw. Maxiinüiaan Oostenrijk was een geregeld bezoe- van Hulst,, Alberfus van Oostenrijk diens vrouw Isabella schonken Hulst later menig privilege. In het Hulst van vandaag herinnert aan die periode nog de keizerlijke adelaar op het stadhuis en de keizerskroon in het stadswapen. In het recente verleg ving" Hulst Oostenrijkse kinfan soms met Nederlanders trouwe- de streek bleven wonen. ,Er sir/, deze streek dan ook Oostènijpu kon burgemeester Molthoff ae'l* reth verzekeren. Namens het sj bestuur, de plaatselijke middens! de VW overhandigde hij de (tea ambassadeur een heriimennssa een uit 1596 daterende prent te legering van Hulst. De lieer Coreth zei, in anima; toespraak van burgemeesir' hofferg blij te zijn dat er al nog zoveel herinnert aan ie kingen die er vroeger met te waren. Tenslotte werd het voerd door gedeputeerde J. 1(1 van Dongen, die in Hulst de saris eter koningin vertegen en die de Weense week es rijk Initiatief noemde. De officiële ontvangst op het 53 huis werd ondermeer bijgewoond Oostenrijkse handelsgedelegeeri: derland, de waarnemend vöoratz de Zeeuws-Vlaamse Kamer va! handel, de rijksconsulent voor te den- en kleinbedrijf in Zeelande burgemeester van Michelstadi'ffl land. waarmee Hulst zich veite neett. ■zorgfa monstra guurrijden op de markt. Bij dsns stratle. onder leiding van ms® H. Lockefeer. bereden de cluö> Oostenrijk afkomstige Haflhai Oostenriikse ambassadeur en Sr genodigden bezichtigden tot stvtl velversieringen, stalletjes, terns feestverlichting die Hulst een wM een fleurig en zo mogelijk Oos aanzien moeten geven. Auto sloeg over de kop RILLAND In de nacht van donder dag op vrijdag is in de Hoogerwaard polder bij Rilland cle heer J. J. v. L. uit Krabbehdijke met zijn auto over de kop geslagen. Over de' toedracht van hel ongeluk, dat omstreeks twee uur gebeurde, is niets bekend. De heer J. J. v. L. liep een hersenschudding op. D- auto werd totaal vernield. ,Niet gekapseisd bij boomkorvisserij' THOLEN—LJMUIDEN (GPD) In het An toni usziekenh ui safde ling Franciscus, kamer 19 verblij ven beide overlevenden van de ramp met de Tholen 38 Cornelia'. Het zijn de 29-jarige schipper Arie Schot en de 22-jarïge eerste ma troos Blaas van Belzen uit Colijns- plaat. Zij zijn de ergste schok te boven, alhoewel de doorstane ont beringen en het verlies van de twee overige opvarenden, Maris Denrlo en Rien van Zetten hun sporen hebben getekend op de gezichten van de beide mannen. Hun lichamen zijn overdekt met schaaf- en snijwonden, zodat zij nauwelijks een deken kunnen velen. Hun stemmen zijn nog hees van het schreeuwen gedurende de acht uren die zij in het water hebben gelegen naar de andere schepen in de buurt. Want er waren, zo zeiden zij, zeker twintig tot dertig schepen in omgeving. Maar niemand die iets had opgemerkt. Schipper Arie Schot en matroos Blaas van Belzen deden ons hun verhaal vanuit hun bedden waar ze zeker tot maandag nog moeten blijven. ,Wij waren wel op de boomkorvisserij maar visten op het mo ment van de ramp niet, alhoewel hier en daar geschreven is van wel'. Het verhaal van de ramp zoals ze zich 's nachts om ongeveer half twee heeft voorgedaan. De .Cornells' had juist ge haald en de bemanning speurde dat er in één net wat zwaars zat. Zij stoomden een eindje door totdat zij ontdekten dat er geen zand in de kuil zat, maar vermoe delijk een stuk ijzer of iets dergelijks. Schipper Schot wilde daarop een giek wat opdraaien, doch de lier werkte niet meer. De boot werd stilgelegd en Arie Schot ging met zijn eerste matroos Van Belzen en de 24-jarige Maris Deurlo naar beneden, de machinekamer in om te on derzoeken wat er met de lier aan de hand kon zijn. Het bleek dat één riem van de winch was afgelopen. De mannen bogen zich erover om het defect te her stellen, toen plotseling de Cornelis on dersteboven ging. Het gebeurde razend snel, het was secondenwerk, vertelden de beide mannen. Ontsnapping Keven moet er daar In de machinekamer een panische sclirïk geheerst hebben, maar de mannen verloren hun hoofd niet. Snel trokken zy hun zware oliegoed uit. Van Belzen kleedde zich tot op de huid uit, de schipper hield wat onder goed aan. Daarop zochten zij naar een ontsnappingsmogelijkheid. Deze bleek te zijn bij het luik dat toegang geeft op de machinekamer, doch dat nu onder hen was inplaats van hoven. Over liet luik was de zware trap gevallen. De schipper tilde deze een stukje op, waarna Blaas van Belzen kans zag zich uit de machine kamer te wringen. Hij kwam in liet logies en slaagde erin van daaruit het schip te verlaten. Direct kroop hij op de naar boven stekende kiel van de Cornelis. Een halve minuut latei- verscheen de schipper, die zich naar bui ten had gewrongen, tussen de treden van de zware ladder door, want er was nie mand meer die de ladder voor hem kon optillen. Hij begrijpt nog niet hoe het mogelijk is geweest. Naar de mening van Blaas van Bel zen was Deurlo ook naar buiten ge komen, doch schipper Schot kan zich dat in alle verwarring welke toen heerste niet herinneren. Van Zetten, de vierde man moet toen al in zee gelegen hebben, want direct toen Van Belzen boven kwam en op de kiel kroop, meende hy hem te heb ben horen roepen. Schipper en matroos bevonden zich toen op de kiel van de langzaam verder zin kende .Cornelis'. Regen, onweer en hagel vieeln hen in het nachtelijk duister in hun hachelijke positie ten deel. Toen het dag begon te worden werd het weer slechter en werden de golven hoger. Twee kotters voeren voorbij, daarna een coaster. Maar niemand die iets zag. Bei de mannen hebben hun kelen hees ge schreeuwd. Zij werden niet. gehoord. Arie Schot trok zijn onderbroek uit en zwaai de ermee. Geen mens zag hem. En steeds ruwer werd de zee, steeds verder zonk het schip onder lien weg. Op een gegeven moment kwam een deur van het logies bovendrijven, gevolgd door een plankje. De schipper greep ze. duwde het plankje onder cle deur en ging daarop liggen, waarna hij van de boot wegdreef. Zo verliep de tijd. Na verloop van tijd zag hij toon de Deense vrachtvaarder Birgitte Scou na deren. Vanaf' dit schip werd een zwem vest op do kiel gegooid. Van Belzen deed dit om, maar de lijn brak. Hij lag in het water doek een forse golf smeet hem iveer op de kiel. De manoeuvre niet het zwemvest werd herhaald en toen met succes. Zij trokken de matroos uit Co- lijnsplaat naar de Deense boot, waar een touwladder naar beneden was gelaten, doch liij was niet bij machte erlangs om hoog te klimmen. Daarna werd hij met touwladder en al aan boord gehesen, waar men met droge kleding, een warm bed, koffie, en drank klaarstond om hem wat l»(j zijn positieven to brengen. Het was toen half tien 's morgens. Intussen dreef schipper Arie Schot op een deur rond, ergens in die kokende massa. Plotseling zag hij een Zweeds schip vlak b(j zich. Vanaf deze boot werd een boei in zee gesmeten. Met zijn deur zwom hij er heen, greep de boei, deed hem om en wachtte af. Doch de Zweed kwam niet dichterbij. Later bleek dat dit schip met machineschade kampte en niet dichterbij kon komen. In do nabijheid echter was de Deense vrachtvaarder, die terstond snel nader bij voer. De Deense bemanning gooi de een touw uit, maar Arie Schot had geen kracht meer het te grijpen. Di rect werd van de Birgitte Scou een sloep gestreken en werd hij daarin ge hesen. En uur na zijn makker Blaas van Belzen was ook hij gered. Voor schipper Schot kent deze visse rij geen geheimen meer. Hij beheerst liet vale, zegt hij. Daarom ook spreekt hij zeer beslist tegen dat er ook maar ergens een fout gemaakt kan zijn. Het kon ook niet. zegt hij, want wij visten niet op dat ogenblik. Naar zijn mening zijn twee verkeerde zeeën achter elk aar tegen de Cornelis gekomen, welke met hét gewicht In het net daardoor gekapseisd is. Verslagen De gemeente Tholen is verslagen door hot droevige nieuws van do ramp van de Thoolse kotter Cornelis' donderdag nacht op de Noordzee. De scheepsramp kostte twee dorpsge noten het leven. In Tholen wordt men pijnlyk herinnerd aan twee jaar gele den, toen ooit twee Thoolse vissers in de golven omkwamen. Men vraagt zieli af of de vis niet te duur hetaald wordt. Over de oorzaken van de ramp is nog niets bekend. De voorzitter van de vis- serijverenigin Tholen, de heer J. Ver kammen was niet erg spraakzaam over het gebeurde: ,Men gaat nu van alles beweren, dat het schip niet deugde, en dergelijke. Men probeert nu ook de visserij in een slecht daglicht te stellen. De acht Thoolse kotters, die al jaren lang op de Noordzee vissen en als'tijde lijke thuishaven Seheveningcn hebben, zullen maandag als het weer het even toelaat, een hergingsactie beginnen. Voorlopig is het weer té slecht, het zou r de andere kotters te riskant zijn uit te varen en bovendien, aldus de heer Verkammen, je mag niets maar dan ook niets vergeten. We moeten liet hele gebied afstropen, en dat kan niet met storm en onweer. We kunnen ons niet beperken tot de plaats waar de kotter is aangetroffen, het schip getwijfeld afgedreven'. De hele Thoolse vloot, 18 kotters sterk, is naar huis gekomen. De vissers praten over het gebeurde. Het is voor iedereen een raadsel hoe liet schip kon kapseizen en hoe schip per Schot en matroos Blaas van Bel zen zich uit de machinekamer konden bevrijden. Over de .Cornelis' zeggen ze: ,De 38 was een goed schip, natuurlijk' en ook de lieer J. Verkammen zégt: .Er is een enorme controle voor die visserssche pen. bij het belachelijke af soms. Dat 'schip was prima'. Maar vóór alles leeft men met de ge troffen families. Maris Deurlo heeft lieel wat moeten doorstaan. Hij was twee jaar geleden getuige van het scheopsongeluk, waarbij vader en J. C. Schot omkwamen. Hij was aan boord van het noodlottige schip, toen de zoon overboord sloeg en zijn vader hem trachtte te redden. Schipper Schot van d'e Tholen 38 is een neef van de •n omgekomen J. Schot. Gemeentesecretaris V. Laban: .Heel de stad Tholen is verslagen door dit gebeuren, en inderdaad zal men zich hier afvragen of de vis niet te duur betaald wordt. Wij leven met d<; families mee: het is een zware; slag. zowel voor de gemeente als voor de visserij'. De Tholen 38 was een normale kotter van 50 brt met een motor van 285 pk. Het schip liep 9 mijl per uur. Schip per Schot en zijn matrozen waren zo genaamd .weekvissers'. Zij vertrokken elke maandagmorgen weer naar Sehe veningcn om" pas vrijdagavond weer naar huis te komen. De jonge Rien van Zetten maakte zijn eerste Noordzee tocht op de kotter. Op uitnodiging van de schipper is de 26-jarige heer L. de Korte uit Tholen maandag met de Th 38 meegevaren. Hy ging dinsdagavond weer aan wal om de rest van zijn vakantie weer ln Tho len door te brengen. ADVERTENTIE) wonen mei Ah - -allure /lid m gabriëlse jangeVjele.. 23-29, ;middê!bi:: Jang e" yofststraaj: 42-44, got! be I la my park .5 0-52, vlissinge I HET WEERINEIIM Barcelona zwaar bewolkt, Belgrado onbewolkt. Berlijn regenbui. Bordeaux zwaar bewolkt. Brussel zwaar bewolkt, Innsbruck geheel bewolkt, Kopenhagen half bewolkt, Lissabon onbewolkt, Locarno half bewolkt, Londen half bewolkt, Luxemburg regen, Madrid licht bewolkt. Malaga onbewolkt. Mallorca licht bewolkt. Milnchca geheel bewolkt, Nice zwaar bewolkt, Oslo regenbui. Parijs geheel bewolkt, Rome onbewolkt, Stockholm rogenbui. Wenen zwaar bewolkt. KOEL MET BCIE-N' Veranderlijk bewolkt met na buien. Matige, aan de kust af ea krachtige noordwestelijke w»' veer dezelfde temperaturen alsr VOORUITZICHTEN voor M maandag, opgesteld door het B vrijdag om 18.00 uur: koelst leïdelijk minder buien. Voor zondag: aantal urenz®-- min.temp. 0 tot 4 graden onSa* max.temp. 1 tot 5 graden onder n^;> kans op een droge periode te 12 uur: 70 procent; kans op S! droog etmaal: 30 procent. Voor maandag: aantal uren zon:-; i.temp.: 0 tot 5 graden onder max. temp.: 0 tol '1 graden* maal; kans op een droge WW» minstens 12 uur: 80 procent een geheel droog etmaal: 60 pw Normalen voor 24 tot 29 augus min.temp. U 13 Den Helder Eelde De Bilt Vlissingen Zuid-Limburg STRAND'VE RWACHÏÏ>L Tijdens het weekeinde nog te onbestendig. Enkele buien a? krachtige westenwind. Overfa'- 18 graden, zeewater 18 gradflj-L. Vooruitzichten: depressie les in? op, waarbij van zondag ai me verbetering. ZON EN MAAN 24 augustus Zon op Maan op 25 augustus iZon op I Maan op ZON EN MAAN S B I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2