TRAANGAS EN GEWEERSCHOTEN IN ROERIG PRAAG Militie komt in actie Regering eist terugtrekking Guyanese troepen uit Tigri Veerdienst Vlissingen-Breskens kon de seizoendrukte gemakkelijk aan Russisch protest tegen invasie '68 Ierse zaak niet in VN BETOGERS OP BARRICADEN - ARRESTATIES EN GEWONDEN tg STILLE TOCHT BROMFIETSER ONDER TREIN LERAREN PROTESTEREN TEGEN BENOEMING EN FUSIEPLANNEN Vandaag in de krant... Kanaal Verkeer MET VIER BOTEN President Gustav Heinemann van de Westdultse bonds republiek zal eind november een bezoek aan Nederland brengen, zo is deze week In Den Haag meegedeeld. Er is reden om aan dit staatsbezoek meer aandacht te besteden dan gewoon- 1 lijk het geval behoeft te zijn bij dit soort gebeurtenissen. Voor het eerst na de j oorlog brengt een Duits staatshoofd een .officieel bezoek aan ons land. vrjfentwin- I tig jaar nadat hier de bevrijding van de I nazi-overheersing was begonnen. In het najaar van 1944 werd het zuiden be- Jvrijd, maar de rest van Nederland stond nog een barre oorlogswinter te wachten, leen periode waarin honger en dood tot jae dagelijkse gezellen behoorden. In mei 1945 trok de gehate bezetter af, vele [puinhopen achterlatend. In de afgelopen vijfentwintig jaar heeft Nederland een 'nieuwe relatie moeten vinden tot dat gene wat van het Duitse rijk was over- 1 gebleven en aan beide kanten speelde daarbij het onuitwisbare verleden onver mijdelijk een grote rol. Over het algemeen echter is die nieuwe verhouding redelijk goed geworden, al blijft bij de oudere generatie een zeker wantrouwen altijd aanwezig. Nu zal dan president Heine mann officieel naar Nederland komen, een evenement waarmee de vernieuwde betrekkingen tussen beide landen worden gesymboliseerd. VRIJWEL GEEN WACHTTIJDEN Suikerprijzen weer od normaal peil AUOjr-, 212e jaargang - no. 195 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 21 aug. 1969 Freule' verkocht kleedjes Pagina 2 Mirkl 51, tel. 7651 (b 9 I, 2078/3169. adv. 237S). Gok I. 7853, adv 5213). Ooal P05tHjï Den fe; Olll-H Koning, «NE IER levalud, prijs Yf zijn ca «IJ d{ Er: 1 diiHt ER (Van onze speciale verslaggeefster, An Salomonson) PRAAG Gisteravond kon men in de binnenstad van Praag gevoeglijk van een volksoproer spreken. Het Wenceslasplein en de daarop uitkomende Naprikope moesten door de politie en het volksleger worden afgegrendeld, nadat tienduizenden demonstranten steeds opnieuw het monument van koning Wenceslas hadden bestormd. Pantserwagens patrouilleerden bij tientallen door de straten. Met gummi knuppels en waterkanonnen eerst, met traangas en geweersalvo's later werd de menigte uit elkaar gejaagd. In het centrum waren verscheidene barricaden opgericht van stenen, vuilnisvaten en voertui gen. Vanaf half tien 's avonds werd er bijna onophoudelijk geschoten, men moest voortdurend in dekking gaan, maar als het even rustig was trok de jeugd weer op, richting Wenceslasplein. Het tram- en autoverkeer was toen al helemaal ontwricht. De stoplichten waren op knipperend oranje geschakeld. Had men 's middags bij het zien van de overvalwagens nog .Gestapo, Gesiupo' geroepen, 's avonds werd men duide lijker. Het ,viva Dubeek' was niet van de lucht en daar tussendoor een lang gerekt .Husaaak, Husaaak', met zo'11 gruwelijke dreiging, dat men de keel al kon horen rochelen. Mireille Matthüen arriveerde gis teren in ons land10aar ze de dia manten jonge ster-ring sal ont vangen. Op de foto Mireille tij dens de persconferentie op vlieg veld Zestienhoven. n Russische soldaat (linksj wandelt langs een enorme Ttchmebiljet, met een aankon diging van de film ,Tsjechoslowa- je-Jaar van Beproeving. De film geeft de Russische visie op de crisis in Tsjechoslowakije van 1968, en draait in de bioscoop recht tegenover liet Praag-res taurant. 'ER MOSKOU (RTR) Zestien le den van de dissidente gemeen schap van intellectuelen in Mos kou hebben woensdag de inva sie van Tsjechoslowakije door de landen van het Warschau pact veroordeeld. Deze invasie wordt een bedreiging van de toekomst van het socialisme ge noemd. In een schriftelijke verklaring die annde vooravond van de eerste ,ver- jaardag' van deze invasie aan de wes telijke pers ter hand is gesteld, her- Tot de ondertekenaars behoort on der andere de 46-jarige historicus Pjotr Jakir, zoon van generaal Ion Jakir, die in 1937 tnjdens de stali nistische zuiveringen werd geëxecu teerd. Jakir is de onofficiële leider van de dissidente groep sinds begin van dit jaar ex-generaal-majoor Pjotr Grigorenko in Tasjkent werd gearresteerd. Verder maken van deze groep deel uit: de vrouw van generaal Grigo renko, de econoom Viktor Kras in en de dichteres Nattiüa Gorbanewsikaja, die kort na de invasie deelnam aan een demonstratie op het Rode Plein in Moskou. afgeleid worden uit het feit dat am bulance-wagens urenlang in vliegende vaart af en aan reden. Arrestaties wei den aan de lopende band verricht. Opvallend is dat het vuile werk don- de politie is opgeknapt en dat het volks leger alleen is gebruikt 0111 de stunten af te zetten. Russische eenheden scliij- nen niet te hebben ingegrepen, al staan ze sinds 48 uur rondom de stad paraat. Bij de aanvoer van nieuwe Tsjechoslo waakse eenheden werden de open vracht wagens door de razende menigte mei stenen en verkeersborden bekogeld, zo dat de soldaten plat in de bak moester liggen. Overal hoorde men glas en me taal op de straat te pletter slaan. Teger elf uur waren alle hoofdstraten afge zet en scheen men de zaak weer in de hand te hebben. In de binnenstad bleef (1e hele nacht de zoete walm van traan gas hangen. AMSTERDAM GPDMet een stille tocht door een regenachtig Amsterdam hebben rond tweehon derd in Nederland verblijvende Tsjechen en Sloivaken gisteravond de inval in hun land herdacht. Aan de stille tocht ging een bij eenkomst vooraf in het gebouw van de doopsgezinde gemeente aan het Singel. De verschillende vluchtelingen spraken daar hun lotgenoten toe. In een brief aan hst Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen sloten de aanwezigen zich aan bij de eis die deze organisatie onlangs heeft gesteld: vrije verkiezingen in Tsjeclio-Slowakije onder toezicht van de Verenigde Naties. VERENIGDE NATIES (RTR, APP) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft het de bat over de kwestie Noord-Ierland voor onbepaalde tijd uitgesteld. Er is ook geen stemming gehouden om de zaak op de agenda te plaat sen. Hot debat dat woensdagmiddag begon werd voorafgegaan door een toespraak van de Ierse minister van buitenlandse zaken Hillery, een zeer ongebruikelijke gang van zaken omdat het ni et-leden van de raad verboden is de raad toe te spreken. Ondanks bezwaren van de En- HOORN (ANP) Op de niet beveilig de overweg in de Holenweg te Hoorn is de 17-jarige bromfietser C. Penne- kamp nit Blokker woensdagavond om zes uur door de trein Enkhuizen-Hoorn gegrepen. Hij was op slag dood. gelse gedelegeerde lord Caraóon deed Hillery een beroep op de raad een VN- vredesmacht naar Ulster te sturen om definitief een einde aan de onlusten te, maken. TEXTIELSCHOOL ENSCHEDE SCHEDE (GPD) De vereniging leraren verbonden aan de hogere «Belschool te Enschede heeft in een :P~ 830 Bet Enschedese gemeentebe- ïl nJee8e('eeld ernstige bezwaren te 'ten tegen de voorgestelde benoeming i or K. J. Braakman (50) tot direc- r van deze schooi. Tevens vraagt wTeren'8'"g opheldering over de ge- waren dat hun voornemen is de ho- ijwe textielschool en de hogere techni- 5™ sf,"0'en van Enschede en Hengelo wsneld te laten fuseren. Men is in mate verontrust, over de ont- ÏÏHizij»1 daaromtrent gaande begin juli zonden de leraren een DE GEMEENTE GOES komt nog aJ.?ar, Tet plannen voor een euwe sluis en een breder kanaal. (Pagina 2) S®SWOV bereidt een onderzoek verLHaar e samenhang tussen m riu °eva"Pn en resultaten 0Phj-examens..„ (pag. 3). Binnen- en buitenlands nieuwspag. 1, 3 en 7. puws nieuws: pag. 2, 4 en Sport: pag. 9. en tv: pag. 13. nieuws: pag. ló. eerste brief aan het college van b en w van Enschede over de directeursbe noeming die aanstaande zou zajn. In die brief herinneren zij aam de belofte dat op moderne wijze naar een open beleid zou worden gestreefd. Deze belofte werd, aldus de leraren, niet nagekomen en het personeel van de hogere textielschool werd over de toekomstige leiding van de scholen in het ongewisse gelaten. Verbaasd was men vooral in de loop van het jaar in advertenties te lezen dat er een nieuwe directeur werd ge zocht. De leraren willen in de eerste plaats een econoom, de voordracht legt de nadruk op de technische leant. DEN HAAG (ANP) De rege ring van het koninkrijk der Ne derlanden heeft Guyana meege deeld dat zij op korte termijn te rugtrekking van de Guyanese mi litairen uit de post Tigri verwacht, aldus blijkt uit een woensdag door de rijksvoorlichtingsdienst uitge geven communiqué. De koninkrijksregering heeft de in Ne derland geaccrediteerde en te Londen eplaatste ambassadeur van Guyana, sir lionel Duchihoo, gisteren mededeling ge daan van haar ,zeer ernstige veront rusting' over de dinsdag uitgevoerde be zetting van de grenspost. De tekst het communiqué luidt als volgt: ,Naar de Surinaamse regering aan de regering van het koninkrijk heeft bericht, is gisteren dooa- Guyane se eenheden, die met twee vliegtuigen wei-den aangevoerd, een overval gedaan op een Surinaamse politiepost, gelegen in het betwiste gebied tussen Suriname en Guyana. Van Guyanese zijde werd met automatische wapens het vuur ge opend. De Surinaamse bezetting van de oost, onder welke geen doden of gewon den te betreuren zijn, heeft zich terug getrokken. De post, Tigri geheten, is thans door Guyanese eenheden bezet; deze ontvingen later nog versterkingen met een derde vliegtuig. Naar aanleiding hiervan heeft de ko- niinkrijksregering tegenover de hier te lande geaccrediteerde Guyanese ambas sadeur haar zeer ernstige verontrusting uitgesproken over het gebeurde. De Guyane is in strijd met deiwijze de beiderzijds herhaaldelijk uitgesproken wens het bestaande geschil langs vreed zame weg op te lossen, in overeenstem ming waarmede Suriname reeds gerui me tijd een de-escalatie van het con flict heeft getracht te bevorderen. De koninkrijksregering verwacht, dat Guyana op korte termijn de status quo zal herstellen door een terugtrekking van de bezetting van de post Tigri'. Naar aanleiding van het grensincident in de driehoek van West-Suriname heeft de Surinaamse minister-president May, op een persconferentie ra Paramaribo gezegd dat er in de positie woensdag niet veel wijziging is gekomen. Over het incident zei de premier, dat Guya- nezen vermoedelijk dinsdagochtend vroeg over land naar het vliegveld waren ge komen om ,in een onbewaakt' ogenblik de op de airstrip aangebrachte vers,, ringen we® te halen, waardoor de Guya nese vliegtuigen konden landen. De "de- fensiepolitie had ongeveer drie uur lang verzet geboden, maar de overmacht was toen te groot geworden, waardoor de re gering opdracht moest geven om terug te trekken. Exacte gegevens over het aantal gelande Guyanezen zijn, doordat de officiële rapporten nog niet binnen zijn nog niet bekend. Aangenomen mag worden dat in totaal ongeveer 80 mili tairen waren geland. Deze landing zou binnen een uur in 8 vluchten zijn uit- Er zijn, aldus de premier verder, geluk kig geen doden of gewonden gevallen. De commandant van de airstrip, een hulpagent 1ste klas, wordt echter no= vermist. Het vermoeden bestaat dal hij gevangen genomen is. Burgerpresident We geloven dat dit bezoek met instem ming kan worden begroet, een in stemming die mede een gevolg is van de omstandigheid, dat het hier om Heine mann gaat. De huidige bondspresident is één van die markante figuren, die men eigenlijk het beste kan aanduiden - en iedere Nederlander zal begrijpen wat er mee wordt bedoeld - als ,een goede Duit ser*. Een man. die zich verre heeft ge houden van Hitier en zijn trawanten, een man ook die na de oorlog heeft meege- bouwd aan de Duitse democratie en daarbij rechte lijnen trok. Toen hij als minister in conflict kwam met de ge- dachtengang van Adenauer met name over de oprichting van de Bundeswehr trok hij de consequentie: hij nam ont slag. Als minister keerde hij terug in het kabinet-Kiesinger, waarvan hij één der bekwaamste leden was. Begin juli van dit jaar aanvaardde hij het ambt van pre sident - een functie, min of meer in dis krediet geraakt door zijn ongelukkige voorganger Lübke - en vanaf het eerste begin bleek hij over een eigen karakte ristieke stijl te beschikken. Men zou die stijl misschien het beste kunnen aan duiden met de kwalificatie .burgerpre sident'. En dat wil wat zeggen in een iand, waar de pink nog altijd graag op de broek word gelegd. Heinemann moet echter niets hebben van overdreven offi cieel vertoon, hij is geen man voor ere wachten en klikkende hakken, hij is ge steld op menselijke contacten, een man die het presidentschap allerminst als een lege huls in het staatsbestel beschouwt, maar in zijn functie een wachter wil zijn op de niet altijd sterke muren van de Westduitse democratie. tin regering met dit alles rekening zal houden en het programma voor dit staatsbezoek niet al te strikt volgens het boekje van het protocol zal opstellen. Heinemann komt immers als burger president van een natie, die vroeger nogal militant en militair was, om het eens verzachtend te zeggen. Welnu, zo'n man moet niet met erewachten en mili taire muziek worden ingehaald, laat Ne derland nu ook de uniformen achterwege laten. Het militair vertoon had vroeger bij staatsbezoeken een functie: het ging hier om een zekere machtsdemonstratie tegenover een ander land om daarmee te tonen, dat men heel wat waard was. Staatshoofden trokken uit beleefdheid •aak het uniform van het bezochte land aan: Wilhelm H bijvoorbeeld had altijd wel een Engels kolonelsuniform bij de hand als hij naar Londen ging en omge keerd Eduard VU trok een pakje van het één of ander Duits regiment aan. Die tijd is lang voorbij. Laat men de burgerpre sident van de Westduitse bondsrepubliek in Nederland begroeten met bloemen meisjes of met de kaasdragers van Alk maar, maar in geen geval met militair vertoon. Heinemann zal dat vermoedelijk alleen maar appreciëren. Toen hij presi dent werd hield hij een voortreffelijke toespraak onder meer over het thema .vrede'. ,Mijn generatie kreeg op de schoolbanken te horen, dat de oorlog het criterium was voor een man om te tonen wat hij waard was. Vandaag de dag is echter de vrede het criterium, achter de vrede is er namelijk geen bestaan meer. Ik zie het als mijn eerste plicht die vre de te dienen', zo zei hij. Inderdaad een burgerpresident. Zo'n man is van harte welkom in Nederland en daarbij dient aan Nederlandse kant ieder militair ver toon achterwege te blijven. Daarmee zou dan tevens de nieuwe relatie tussen de beide landen uitmuntend zijn aangege- VLISSINGEN Het .toeris tische' veer Vlissingen-Breskens heeft in het achterliggende hoogseizoen de maanden ju ni en juli en de eerste weken van augustus vrijwel zonder wachttijden gewerkt. Door het inleggen van een vierde veer boot, de .Koningin Juliana' kon men bij een groot vervoersaan bod een kwartierdienst uitvoe ren én dit heeft, zo was de er varing bij de NV Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, ,heel vlot en prettig gewerkt'. Het inleggen van de vierde fuiken bij het veer Vlissingen- Breskens werd mogelijk, door dat bij Kruiningen-Perkpolder de eerste dubbeldekker in wer king was, waardoor men over iets meer reserve beschikte én door de omstandigheid, dat de .Koningin Juliana' gebruik kon maken van de oude kleine fuiken bij het veer Vlissingen- Breskens, terwijl de drie grotere prinsessenboten, de .Prinses Beatrix', de .Prinses Irene' en de .Prinses Margriet' van de grote fuiken gebruik maakten. Het is namelijk niet mogelijk met vier schepen, die tegelijk in de vaart zijn, op één stel fuiken te varen. Nu waren nog enkele andere fac toren van belang voor liet vlotte functioneren van het veer Vlis singen-Breskens in liet afgelopen hoogseizoen. Het toeristische ver keer bood zich meer gespreid aan. was veel gemakkelijker te verwer ken dan de grote pieken, die men in voorgaande Jaren kende en het inzetten van de vierde veerboot gebeurde op grond van de ver voerscijfers van het vorige jaar. die als leidraad hadden gediend voor een prognose, die veel hoger lag. Men had een veel groter aan bod verwacht.. Het aanbod, in eenheden (één perso nenauto is één eenheid), lag vrijwel gelijk aan dat van het toeristensei zoen 1968. Breskens '6S 61.420 eenheden. Breskens '69 60.011 eenheden. Vlissingen '68 63.543 eenheden. Vlissingen '69 62.140 eenheden, .'oor de julimaand waren deze cijfers Breskens '68 89.878 eenheden. Breskens '69 88.271 eenheden. Vlissingen '68 89.22S eenheden. Vlissingen '69 89.620 eenheden. Waar men dus een groei in de vij- fers mocht verwachten, was er sp.v (Zie slot pag. 4 kol. 6 DEN HAAG (GPD) Met een verge lijk over de suikerprijs in zicht ver- wacht wordt dat eind deze week over- eenstemmng zal worden bereikt heb ben de grootwinkelbedrijven hun speeïa- le aanbiedingen beëindigd en de suiker prijzen weer op een wat hoger niveau gebracht, hoewel er verschillen blijven. CO-OP Nederland, dat een week geleden begon met een actie waarbij suiker voor een cent per kilo werd verkocht bij aan koop van bepaalde dranken, verkoopt weer suiker voor ƒ1,17 Der kilo. Ook Simon de Wit (prijs was" ƒ0.99) gaar terug naar- een prijs van 1,17 per ki lo met dien verstande dat filialen, die concurrentie hebben van zaker. die te gen lagere prijs verkopen, deze prijs mo gen laten zakken. Albert Heijn (twee weken te-ng een sui kerprijs van ƒ0.99 per kilo), brengt die prijs op 1.05. De Gruyter heeft met ingang van woensdag a! een prijs van 1,05, de speciale aanbieding van een kilo suiker voor ƒ0,88 bij aankoop van een pond koffie is afgelopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1