Apollo-astronauten brachten verslag uit Tot 7% rente! 4% 4^2% 5% 6% 7% AMR O BANK Engelsen vliegen voor Nigerianen AMRO-spaarders profiterennu van de volgende rentepercentages: Na de maanlanding: trots, nostalgie en een nieuwe stroom van kitsch-produkten AN ASTRONAUT! OFFICIAL APOLLO 11 EMBLEM Cote DscaIs-3 te S1JQ I RICHTLIJNEN ROUWDAG' KILO SUIKER VOOR 1 CENT AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK De dood op de weg GEMEENTELIJKE INDELING VAN MAASVLAKTE Kerkelijke mutaties t W0S®AO 13 AUGUSTUS 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f (Van onze correspondent mr H. L. Leffelaar) WASHINGTON De landing op de maan heeft in Amerika een grote verscheidenheid van reacties opgeroepen, variërend van trots tot nostalgie en religiositeit. Typerend voor hen die het betreurden dat de naam van president Kennedy niet op de li of andere manier was betrokken bij dit ruimtevaartavon- ur als de eerste die erop aandrong, was het voorstel van een lezeres van het weekblad ,Time' om een stukje van de terugge brachte maangrond op het graf van John Kennedy te plaatsen. Een dominee stelde voor om het .Onze Vader' te wijzigen in: wil geschiedde gelijk in den Hemel, alzo ook op de maan en I op de aarde'. ("Een journalist, Drew Pearson, had het volgende commentaar I op het telefoongesprek van president Nixon met de twee astro nauten op de maan: ,Dit deel van de ceremonie heeft in het bui- ;nland een slechte indruk achtergelaten. Veel buitenlanders «gen de indruk dat de president een deel van de glorie voor lach wilde opeisen'. With the Wearing ei the 3 TIMES THIS SIZE w» fxcities Colon- i W«ur ii on sHiri, jacket, cap, etc vitb piia'eV Send Si.00 now for Cloth Emblem ie MARCH SPECIALTIES DIPT. T f.o. pff* 12 Fk.fi! P^kVN. Y.11002 .fackit v&M&tutrf, *o- 'rttopfj. Aho nvéii&k: APOLLO-EMBLEEM ...draag liet -op je hemd... journalist Nicholas von Hoffman had. kritiek op de nadruk die werd gelegd op Amerika: buitenlanders iie.hier Amerikaop bezoek waren, en die onfortuinlijk genoeg waren om overgoten te worden met onze ''.afhalen van onze magnifieke prestatiesmoet het vergeven worden wanneer zij er'ietwat geïrriteerd van ■rookten. Al die uitdrukkingen als ,de hele mensheid', ,niet sinds de uitvinding van het wiel', of /niet sinds ie schepping'. Tenslotte was er de vrouw in Texas, een atheistedie het hoofd van het bemande ruimtevaart-centrum een proces lieeft aangedaan omdat astronaut Frank Borman op de vlucht v Men jaar een aantal verzen voorlas uit het boek Genesis. Kitsch koning Daolfde journalist Nicholas von Hoffman, die voor ,The Washing- Ion Post' een rubriek verzorgt, beeft bet al evenmin op met pre sident Nixon. Diens verwelkoming ren de drie astronauten aan boord liet vüegdekschip Hornet' ontlokte aan hem de volgende pas- ter ,De Kitsch koning was gescheiden Bn de kitsch koningin. Zij was 1B hHonoloeloe in het Kahala Hil- '~i Bn Hotel in haar blauwe, kreuk- 'k:~ mje jurk en at ananas en papa- Ja, en keek naar de kitsch ko ning op de tel ei visie, en zag hem -- boord van de Hornet En inderdaad daar was de kitsch koning, terwijl hij zich voorover Uk boog en in het raam keek van de aluminium broodtrommel waar- in z» de ruimtevaarders vers hiel- ü'i den voor het gala-diner in het Century Piazza hotel. De kitsch koning was geweldig blij, en ver- telde de jongens dat hij de ge lukkigste man in de hele wereld was om zo'n mooie vrouw te heb ben en zo'n fijn land en vrije toe gangskaart jes voor de beste plaat sen bij aile evenementen. Wij deelden de blijdschap van de -*-tsch koning en glimlachten naar televisie om er de gelukkigste an van de hele wereld te zien, die zoveel plezier had met zijn jaren waarin hij alles doen ..Jht wat inj wilde. Het is heer lijk om te zien hoe. wanneer je een van die knoppen op het lüreau drukt, onmiddellijk ie mand komt een minister, een generaal in een leuk uniform, een mill zangkoortje en als je die ene 1 loion inHrnlrf troon or. /Tr>!ft ron. Apolaria ten dat ermee in verband werd ge bracht. De eerste katern van ,Tne New York Times' bestond op de dag van de terugkeer van de Apoüo-bemanning uit 44 pa- ganas, waarin 36 advertenties voorkwamen die betrekking had den op de maanvaart. Heren- en dames-kleding-wdnkels. een horlo gezaak. een warenhuis, een bank, een kaas-fabrikant, een telegraaf- bedrijf, een drankhandelaar naar tekst er. opmaak van hun advertenties te oordelen, hadden ze allemaal een persoonlijk aan deel gehad in de vlucht. De staat Noora-Carolina plaatste een ad vertentie van een halve pagina om eraan te herinneren dat het daar was geweest dat de gebroe ders Wright het eerste vliegtuig lanceerden, en dat Noord-Caroli- na dus een uitstekende plaats was om vakantie te houden. De aardigste reclame was misschien de advertentie van Volkswagen. Onder een afbeelding van het maanlandings-vaartuig over een hele pagina stond als enige tekst: .hij ls lelijk, maar brengt je er heen' de slagzin die VW door gaans onder afbeeldingen van zijn eigen modellen gebruikt. Amerika zal overigens nog maan den nodig hebben om te beko men van de vloedgolf van Apollo souvenirs en andere prullaria die zich over het land heeft uitge stort. Deze variëren van truien met het Apollo-embleem, vazen, borden, en gipsbeeldjes van de drie astronauten, tot zelfs een astronauten-spel in de trant van .mens erger je niet'. Het popu lairst zijn re-produkties van net ronde embleem, die door een van de fabrikanten werd geadverteerd met de aanwijzing ..rnaak een as tronaut van uw zoon, door hem het officiële Apollo 11 embleem te laten dragen. Draag het op over hemd, trui. blazer, pet, met trots'. Zu van de verrassendste resul taten van de maanreis was het aantal wijduiteenlopende produk- Nou, en? In het overbevolkte pers-centrum in Houston deed tijdens de maan- i de Apollo 10 rond kerstmis ver vlucht een kryptasch grapje de ronde .,Heb je net al gehoord?', werd men gevraagd, .Armstrong is bij een manoeuvre in de cap sule gevallen, en "heeft zijn been gebroken'. Einde grap. De reac tie was altijd dezelfde. Men bleef eerst in een soort .nou en?' hou ding staan, en dan drong 't door: onmogelijk, je kan niet vallen als je gewichtloos bent. Het illustreer de hoe ook zij, die zich dagelijks verdiepten in de ruimtevaart, moeite hadden om zich snel te verplaatsen in de levens-onista.n- digiheden buiten de aardse atmos feer. De journalistiek biedt veel mo gelijkheden voor teleurstelling, maar ik betwijfel of het erger kan dan het geval van de twee Japanse televisieverslaggevers die via een directe lijn naar Tokio een ooggetuige-verslag brachten van de lancering van de Apollo 11 op Kaap Kennedy. Toen het aangrijpende ogenblik voorbij was. bleek dat een technicus in de centrale in New York hun' lij nen had verwisseld, en dat de Ja panners ieder voor het station van hun concurrent hadden ge sproken. Een ander aspect van de journa listiek in sommige landen is het geval van de Spaanse televisie commentator, die in Houston werd opgebeld door de minister van voorlichting in Madrid. De minister prees hem voor zijn be richtgeving, maar gaf tegelijker tijd te kennen dat Iiij niet inge nomen was met de lange haar dracht van de commentator. De Spanjaard snelde in Houston van de telefoon naar de kapster van zijn hotel, die zich op dat ogen blik in het zwembad bevond, over reedde haar zijn haar te kortwie ken en verscheen buiten adem, maar net op tijd, voor zijn vol gende televisieuitzending met een naar zijn ministeriële maatsta ven acceptabele coiffure. (ADVERTENTIE) Slot van pagina 1 in d:e tijd stilstaan en de grote lichten on tot eken. Naar verluidt zijn talrijke Tsjechoslo- waken gearresteerd die dergelijke pam fletten hebben verspreid. Document Het Tsjechoslowaakse communisti sche partijblad .Rude Pravo' heeft dinsdag een geheim document gepu bliceerd waaruit volgens het blad ge concludeerd kon worden, dat de Tsje choslowaakse leiders zich a'. gerui me tijd vóór de invasie van de"War- schaupactlanden zorgen maakten over anti-socialistische' en anti- Russische'.tendensen in hun land. Het document dat een verslag bevat van een in mei vorig jaar gehouden beraadslaging tussen "leidende plaatse lijke partijfunctionarissen en de lande lijke partijleiding in Praag, zegt, dat de toenmalige leider van het nationale front, Kriegel, de toenmalige parle mentsvoorzitter Smrkovsky, premier Cernik en vooral Dubcek. destijds par tijleider, zelf met de ontwikkeling on tevreden waren. Zij hadden op de bij eenkomst krachtige maatregelen bepleit die echter niet verwezenlijkt zijn. Bij hel beraad stond rle toenmalige minis ter van binnelnadse zaken, generaal Pa vel. aan scherpe kritiek bloot. Hem werd verweten, dat de onder zijn lei ding staande politie gedesorganiseerd en vaak opzettelijk slecht geïnformeerd zou zijn. Het bericht in .Rude Pravo' bevat nergens kritiek op de toenmalige partijleiders. ARNHSM De Nederlander met vakantie blijkt een enthousiast fo tograaf te zijn: nu de top van de vakantie er af is, en de bruinge brande vierders weer thuis geko men worden de filmpjes met dui zenden gepost voor verdere af werking in de verschillende cen trales. Hier een beeld uit zo'n cen trale in Arnhem, waar op een dag 70.000 films binnenkwamen. Jan Palach Een overvloed van bloemen bedekten dinsdag op de begraafplaats in Olsany het graf van de Tsjechoslowaakse stu dent. Jan Palach, die zich op 17 januari op het Wenceslaplein m Praag met ben zine overgoot eri zich daarna in brand stak. De gehele dag trokken bezoekers langs de bescheiden grafzerk. Op ver schillende bomen in de Praagse hoofd stad zijn gedichten aangeplakt die de 21-jarige studenten in de filosofie aan de Kaï-el-universiteit heeft geschreven. CO-OP: EIND MAKEN AAN STUNTACTIES ROTTERDAM (ANP) .Co-op Ne derland' gaat van donderdag af in ai haar winkels Nederlandse suiker ver kopen voor een cent per kilo, naar zij meedeelt, met liet doel het belachelijke ran prijsstuiitacties aan te tonen en zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de suikeroorlog. Voorlopig zal het aanbod voor een week gelden en wie zich in die tijd een kilo suiker voor een cent wil verwerven zal er een anger artikel voor de gewone prijs bij moeten kopen. Het stunten met prijzen van eerste le vensbehoeften, legt Co-op uit. verstoort een moeizaam verworven evenwicht ran de prijzen van produktie, groothandel ein distributie, een evenwicht dat wordt bepaald in nauw overleg tussen rege ring. fabrikanten, en bonafide handel. Gezien de concurrentieverhoudingen in het Nederlandse 1 evensmidde 1 enoedrijf kan de consument er van op aan, dat de prijzen voor hem zo laag mogelijk zajn. Co-op Nederland' vindt dat de activiteit van prijsboksers, die niet de verantwoording hebben voor een groot, modern en goed geoutilleerd winkel- apparaat nu lang genoeg heeft geduurd, omdat het stunten de marktwerhoudin- ren aantast en op den duur wellicht iet in stand houden van eigentijdse, optimaal georganiseerde supermarkten onmogelijk maakt. Co-op Nederland' deelt verder mee, de vele tienduizenden guldens die de actie gaat kosten er graag voor over te hebben om zo snel mogelijk een eind te maken aan de sui keroorlog en om de Nederlandse consu-. ment duidelijk te maken dat het tegen lage prijzen verkopen van één artikel uit het levensmiddelenassortiment geen kunst is. De kunst is veeleer het ver kopen tegen zo laag mogelijke prijs van het totale levensmiddelenpakket van de best denkbare kwaliteit. (Slot van pagina 1 punt een teken gaf'. Deze zelfde ervaring had hij bij het lopen, waarbij hij drie of vier stappen .vooruit kon denken' (vergeleken bij de een of twee stappen op aarde), omdat het langer duurde voordat de voeten weer op de grond terecht kwamen. Ook bleek net moeilijker te zijn om te be palen of iets horizontaal was. zo als hij had moeten doen bij de opstelling van de seismograaf die op de maan werd achtergelaten. De afdaling naai' het maanopper vlak vond een uur later plaats dan Armstrong zich had voorge steld, omdat het meer tijd in be- ilag nam dan voorzien om de ruim- tepakken gereed te maken en om de luchtdruk in de cabine op ge lijke hoogte te brengen van de niet-atmost'erische druk op de maan. Armstrong onthulde dat hij pas onderweg naar de maan had be sloten wat hij zou zeggen bij het betreden van het oppervlak: .dit is een kleine stap voor een mens, maar een grote sprong voor de mensheid'. Tot op het laatste ogen blik op de ladder bleef deze uit spraak in verschillende vormen door zijn hoofd spelen. Hij ver telde verder dat hij bij het neer laten van de televisiecamera langs de .waslijn', zoals hij het noemde, zich voorzichtig had moeten bewe gen omdat er vlakbij aan zijn rechter zijde een twee meter die pe krater was. Aldrm omschreef zijn eerste reactie buiten de cabi ne als: .een buitengewoon onbe kende situatie' Armstrong zei: .het was kaal en naakt, een vreem de andere omgeving, maar het deed me toch vriendelijk aan, en dat was het ook'. De astronauten waren het er over eens dat zij teveel te doen had den gehad in de 2.5 uur die zij op de maan waren. ,Ik had wat rot sen willen nemen uit een krater die vlakbij was, maar ons pro bleem was net als dat van een 5-jarïge jongen in een snoepwin kel, er was teveel', zei Armstrong. Vlak voor hun opstijging naar de cabine lieten cle astronauten een nagemaakte olijftak achter op de maan, het symbool dat ook op het Apollo-ll-embleem voorkomt. Het bleek vrijwel onmogelijk te zijn na de maan wandeling te sla pen, omdat de cabine na enkele uren te koud bleek te worden om comfortabel te kunnen rusten. ,Wij waren erg gelukkig toen de motoren startten voor de opstij ging. We hebben meer van die rit naar boven genoten, dan ik kan zeggen', zei Aldrin. Apollo-piloot Collins beschreef zijn gevoelens toen hij de Eagle met zijn flitslicht in het heelal zag opdoemen: ,Ik had toen pas het idee dat we in de hele onder neming werkelijk zouden slagen. Ik voelde me toen, ondanks' de enorme afstand van de aarde, het dichtst bij huis'. Collins deed de verslaggevers op de persconferen tie in lachen uitbarsten, toen hij probeerde uit te leggen hoe druk hij het had gehad: ,ik was uit het rechteraam aan het filmen, uit het linker nam ik foto's en te gelijkertijd navigeerde ik de Apollo'Hij vertelde dat er meer dan duizend foto's waren geno men vanuit de Apollo, waarvan een groot aantal onverklaarbare fenomenen toonde, zoals een .licht gevende krater'. Het speet ons dc maan achter óns te laten, maar we waren blij naar de aarde terug te keren, zei Collins. Dat waren niet alleen de astronauten, maar ook miljoe nen op de aarde zelf. NEDERLANDSE VERPLEEGSTER OP SCHIPHOL: ,/fe heb ze met eigen ogen zien uitstappen' SCHIPHOL (GPD) De Nigeriaanse luchtmacht profiteert niet alleen van Oostduitse vakkennis, ook Engelsen heb ben hun diensten aan generaal Gowon rente op een AMRO- renteboekj'e of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. aangeboden. Toen enkele weken geleden een Nigeriaans vliegtuig op het vlieg veld wan Cotonou in Dahomey een nood landing moest maken, heb ik met eigen ogen drie Engelsen uit zien stappen,' al dus verpleegster Roseniarie Verplak, die gisteren niet collega Heuff en dokter Jelle Meer van Schiphol naar Biafra vertrok, om het werk in Jiun' hospitaal in het Biafraanse Mpam te hervatten. Volgens verpleegster Verplak was het de vliegers van de hulporganisaties al geruime tijd bekend dat ook Engelsen hun kunsten en gunsten aan de Nigeri anen verkocht hadden, maar in Cotonou liad zij deze bewering pas met eigen ogen bevestigd gezien. Met de aanwezigheid van Engelsen en Oostduitsers aan Nigeriaanse zijde en Franse steun aan Biafraanse kant, is de oorlog in het verscheurde Nigeria in veel opzichten een Europese aangele genheid, die de Europese machten dan ook binnen korte tijd zouden kunnen op lossen, aldus dokter Vleer, de Enschede- se burgemeesterszoon die voor een twee de termijn zijn medische kunnen in dienst stelt van vooral de Biafraanse kinderen. Bij uitzondering is, volgens de arts, ook Nederland eindelijk in staat om eens druk uit te oefenen ir, een in ternationale kwestie, want Nederland ls het tweede handelsland voor Nigeria. Zou Nederland dreigen deze handel te verminderen of te stoppen, dan zou men in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos daar zeker snel de gevolgen van merken en misschien wel bereid zijn om aan huma nitaire eisen van Nederlandse zijde wat williger oor te verlenen. Is er nog iets te doen in Biafra, m Nigeriaanse luchtmacht onder andere dus met Engelse hulp het de hulpor ganisaties zeer lastig maakt? Dat is moeilijk te zeggen, meent dokter Vleer. Voor wat de voedingsproblemen betreft is men in Biafra veel meer betrokken bij een zekere regelmaat, dan voor wat betreft de aanvoer van medicijnen. .Een vliegtuig vol medicijnen is vaak al voor weken voldoende'. Maar wat wel be nauwend wordt, is het dringende gebrek aan geld. De aanvoer van goederen wordt moeilijker en daardoor natuurlijk duur der. ,We weten niet hoever dat zal gaan en vrezen dan ook niet al te lange tijd een beroep op de mensen te moeten doen', aldus deze Nederlandse idealist, die in 't verre Afika weer maandenlang onafgebroken, onder vaak teleurstellen de en gevaarlijke omstandigheden, gaat .mensenredden', letterlijk. Maar sleutelwoord voor alle acties blijft ,geld', niet alleen voor de organisaties als bijvoorbeeld 't Rode Kruis. Aan wel ke organisatie men zijn geld bijdraagt, is volgens dokter Vleer niet belangrijk, het komt altijd op de juiste plaats te recht. .Want mocht men er hier in Ne derland wel eens andere Ideeën over hebben, de samenwerking tussen de ver schillende hulporganisaties in Biafra is "oortreffelijk'. UTRECHT (ANP) De 9-jarige Robertus Comelis Verstege uit Utrecht is dinsdagmorgen in het St.-Antonius- ziekenhuis overleden, enkele uren nadat hij ernstig gewond was geraakt bij een verkeersongeluk. De jongen stak op zijn fiets de Zamerihofdrecf over en werd geschept door een personenauto. BAARLE-NASSAÜ (ANP) Op de Bredaseweg in Baarle-Nassan is dinsdagmiddag even na vier uur een personenwagen bij een inhaalmanoeuvre tegen een links van de weg staande boom geschampt en daarna tegen een trailer met oplegger gereden. De 20-jarige bestuurder J. M. Braspen ning, uit Ternhout (België) werd op slag gedood. De mede;nzittende C. J. Ha- nevéer uit Baarle-Nassau, moest ern stig gewond worden opgenomen in een ziekenhuis te Breda. DEN HAAG (ANP) Omstreesk de jaarwisseling zal bij de tweede kamer een wetsontwerp worden aangeboden, dat er toe strekt de nodige zekerheid te scheppen ten aanzien van de gemeente lijke indeling van de Maasvlakte. Dit heeft minister mr H. K. J. Beernink van binnenlandse zaken geantwoord op de schriftelijke vragen van het lid van de kamer drs E. Nypels (d'66), die de minister en diens ambtgenoot van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning attent haa gemaakt op een arti kel in het weekblad .De Nederlandse Gemeente', waarin de conclusie werd ge trokken, dat het rijkswatergebied van de Maasvlakte met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid thans reeds tot het territoir van de kustgemeentea behoort. Naar de mening van minister Beernink kan niet worden gesteld, dat zekerheid bestaat ten aanzien van de begrenzing 'raagstuk in algemene zin, heeft do bewindsman zich tot gedeputeerde sta ten van de langs de kust gelegen pro vincies gewend. De voorbereiding va a een streekplan, onderscheidenlijk be stemmingsplan op de voorbereiding waarvan de heer Nypels had aangedron gen behoeft volgens minister Beer nink niet te worden uitgesteld, tot een wettelijke voorziening zal zijn tot stand gekomen tot gemeentelijke en daar mee provinciale indeling van het Maasvlaktegebied. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning zal zich tot de betreffende be stuurscolleges wenden teneinde, zo no dig, te bevorderen dat deze voorberei ding ter hand wordt genomen. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Bedankt voor Beesd P. Pannekoek kan didaat te Aalsmeer: voor Dinteloord J. Smit te Putten; voor Ederveen Th. Lan- gerak te Veenendaal: voor Nïeuw-Ven- enp (toezegging A. Krijger te Grijps- kerke. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedai .t voor Nieuw-Beijerland H. Liz» tenberg te Genemuiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7