HARM OTTENBROS: VOLSLAGEN VERRASSEND WERELDKAMPIOEN Belgische favorieten slachtoffer van eigen naijver en conflicten JAAP OUDKERK HIELD STAND TEGEN GANGMAKERSGOMBINE Theo Verschueren noest uitgeput MEVROUW OTTENBROS: GRANDIOOS TEMPOBEUL BRACKE REED 51 KM PER UUR capituleren 7 BROODRIJDERS LANGE ADEM BANKBILJETTEN ONTZETTING tltMCU AUGUSTUS KW PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZOLDER (GPD) Listige Lonime Dries- sens, de sluwe Faenia-ploegbaas, was er al twintig minuten eerder van overtuigd: garm Ottenbros zou wereldkampioen wor- ^n! Enkele honderden meters voorbij het dnikke beweeg rond de pits op het auto ruit op Zolder, sloeg hij collega Ton Vis- K,s op de schouder: ,Allez, Ton, ge zult 'ne wereldkampioen hebben vandaag. Van avond zult gij het rondje moeten betalen'. Twintig kilometers restten er toen nog in dat merkwaardige, vertekende regenboog- gevecht, dat plaatsvond tussen int louter door de Belgen opgetrokken mensenmuren, firintig kilometers waarin tenslotte gul- lachende Lomme gelijk kreeg: Harm Ot tenbros wérd wereldkampioen. In een zie dende sprint die resulteerde in wat Dries- is had voorzien: de kleine Nederlander was sneller dan Julien Stevens. De luite nant van Eddy Merckx, die het geel in de Franse ronde droeg, die de blauwe rijders' in Maastricht op eigen grond klopte. Maar die nu, gereed om het cadeau van baas Merckx, in de vorm van de veelkleurige trui, te accepteren, moest zwichten voor Harm Ottenbros. ,Ja, die is sneller', had Driessens woordelijk gezegd. Maar waarom stond Driessens de Faema-rijder Stevens dan toe samen met die rappe Ottenbros aan een vluchtpoging te smeden? Waarom liet Driessens toen drie ronden voor het einde van de dertig-toeren-koers Stevens met Ottenbros een gaatje hakte zijn Faema-rrjder dan toe om dóór te gaan? Waarom hield listige Lomme zijn Julien, die toch al eerder in de race sterke actie had ondernomen, niet wat achter, om een gunstiger gelegenheid, een minder snelle vluchtmaat te kiezen? De oorzaak lag alweer bij de in Zolder hoog opgetaste. puur-Belgische conflictstof. Het bewijs kon later worden teruggevonden in de vorm van een achteloos weggeworpen propje papier, dat een mededeling van Driessens aan Stevens had bevat. Stevens had het briefje zo'n kwartier eerder in vol le vlucht gelezen: .Rijd op het wiel van Go- defroot', stond er in. Meer niet. Maar het zei genoeg. De Faema's, de ,Merxisten\ gunden ieder het zijne, maar Walter Gode- froot, of welke andere Belg, die niet in de Merckx-clan huist, niets. Het risico van eventueel verlies tegen een renner als Ot tenbros wilde Driessens nemen het risi co van de winst van rappe Godefroot in geen geval. Aldus stormde Harm Ottenbros, de kleine humorist, de scherp-getekende, fdkonien beroepsmatig denkende, la- noieke Harm Ottenbros aan het wiel ran Julien Stevens naar de laatste, helse kilometer, die van een kleine knecht een wereldkampioen kon ma kt, De laatste kilometer van een luge, hete reeks, die al zo vroeg was Ingezet. Een reeks die door Harm Ot tenbros méé vooraan was overbrugd. Want wét de nieuwe wereldkampioen, 0e het wielervolk deed verstommen nn verbazing, ook verder nog aan kritiek mag ontmoeten en er zal elders in Europa na Zolder '09 veel schouderophalen zijn vast staat dit: Harm Ottenbros heeft voor dit kampioenschap, samen met nog vijf tien, twintig anderen, waarlijk ge vochten. Waar de onderlinge naijver van Bel gen, de nijdige anti-Merckx-actie van de .ouden' Altig, Anquetil en Van Looy en het tevoren door vele .vedet ten' al als .ongeschikt' verklaarde par cours de grootste wieleractiviteit van stonde af aan lam legde, vochten de ware broodrijders, de vaak onopvallen den, die het peloton uitmaken, op deze snikhete zondag voor wat zij als vaarlijke Italianen, de volmaakt on betekenende Portugezen Mendes en Santos, opgezweept door de in hun land bejubelde successen van Agostin- ho; de vlijtige Spanjaard San Miguel; Julien Stevens, door Merckx .afgezon den' om nog in ieder geval voor ,de ploeg' de eer te redden en de Brit West. Een groep, die in de wereld- strijd met een toegeeflijke glimlach bleek te worden gadegeslagen. Maar op ,het vlakke' van Zolder, op het licht lopende circuit waarvan Eddy Merckx al maanden tevoren had gezegd, dat het veel en veel te gemakkelijk zou zijn, op dat parcours had die groep opeens wél inhoud. Zéker, toen stilletjes naar het regen- boogtoeraooi toegewerkte Nederlan ders als Dolman en Ottenbros, de har de Duitser Boelke, de door zijn nage komen verkiezing nog sterker gedwon gen Jan Harings én.....Belgisch kam pioen Roger de Vlaeminck er zoveel waarde aan hechtten, dat zij het voors te pelotonnetje enterden. Tóen was opeens het peloton verslagen. Toen had de wielerwereld al kunnen zien, dat verrassingen uitgesloten waren. Var Looy was al eens door de Merckx- vrienden gedwarsboomd. Altig en An quetil bezaten de macht niet om de maestro in het peloton te attaqueren. Pingeon en Poulidor kwamen alwéér zoals zovele jaren alleen maar om mee te rijden. Kortom: de groep van vijftien was geslaagd. ,na een eer ste test. De tweede was die van de lange adem. Ook die doorstonden de koplopers met succes. Ruim 200 kilometer lang. Zij vochten onderling, om dan weer samen op te rukken. Zij tastten el kanders krachten af en dat wilde hier en daar wel eens een slachtoffer eisen. Maar ze bleven voorop. Omdat achter hen, in het grote peloton, Eddy Merckx en Rik van Looy steeds nor ser en steeds luider wordende joelende Belgen met hoe langer hoe minder ac tie honoreerden. En Merckx veel later: .Wel, dat was het dan. Een ker- miskoers, meer niet. Maar ik ken ook hun niieuwe waardè wensten te bepa len. Renners, die zo vaak als knech ten het karig loon incasseren, lis tige opportunisten en rebellen zij vormden de werkploe® die van de ra ce op de omloop van Terlaemen nog een wegwedstrijd om het wereldkam pioenschap wilden maken. Na een uur koers al, vonden zij elk aar: de grillige Rolf Wolfshohl die tegen de top aanleunt, maar nog al tijd niet is erkend; Walter Godefroot. de Belg die alles op dit wereldkam pioenschap had gezet, nu hij nog al tijd en door omstandigheden niet rechtstreeks door Eddy Merckx was verslagen; gelegenheidssterren als Dancelli en Boifava, de altoos ge- :öros na deze zware race onder tropische omstandig- HOOGERHEIDE (ANP) Pla Ottenbros-Hovinga, de 25-jarlgo echtgenote van de nieuwe we reldkampioen had de strijd in Zolder helemaal op de televisie gevolgd. Zij was wegens moei lijkheden met het vinden van een oppas voor haar negen maanden oude zoontje Fabio niet kunnen gaan om haar man te zien rijden naar Zolder. In gezelschap van enkele buren zag mevrouw Ottenbros haar man als winnaar over de streep gaan. Zjj was na de zege van Harm helemaal overstuur: ,IIet is formidabel. Hij heeft dit sei zoen veel pech gehad ondanks zijn beide tweede plaatsen in dc Ronde van Frankrijk, maar dit is grandioos'. Harm Ottenbros gaat met minimum verschil over de eindstreep. Links de Belg Stevens die tweede werd. Een onderdeel van een seconde na het passeren van de eindstreep, tekent de teleurstelling zich duidelijk af op hot gezicht van Stevens, Ottenbros is we reldkampioen. bermiskoersen zwaardere dan deze. Wat moest ik hier. Elke trap, die gaf, elke keer als ik mijn neus aan het venster stak, kon alleman mij volgen. Ik heb het u allemeaal van tevoren ge- zegr.' Merckx, die met eens finishte, sprak die woorden, nadat Harm Ottenbros en Julien Stevens liet gevecht van hun le ven hadden aangebonden. Bij de gra tie van de aanwezigheid van Gode froot, die verslagein móést worden, hoe dan ook. Toen Stevens demarreerde, Ottenbros v'gde en een onoplettend heid Godefroot en een vermoeidheid De Vlaemick velden, toen waren de grote ogenblikken voor de kleine Harm dan eindelijk daar. Toen raakte de interna tionale journalistiek in lichte paniek, want wat wist men eigenlijk van die kleine Harm Ottenbros? Harm Ot tenbros zelf wist genoeg. Hij herinner de zich, dat hij een etappe in de Ron de van België won, door Julien Ste vens in de sprint te kloppen. En hij sneed opnieuw, en messcherp, dezelfde lijn naar het finishdoek. De lijn, die eindigde met een regenboogtrui. De beloning voor eerlijk en keihard werk. ANTWERPEN In het achtervol- gingstoernooi nam Peter Post wraak voor de nederlaag, die hij in het na tionale kampioenschap tegen Gert Bongers had geleden. De lange Am- stel vener, die op de winterbaan een stuk beter uit de voeten komt dan op een zware piste als die van het Olympisch Stadion, liep in de strijd- om de derde plaats de Nederlandse kampioen binnen vier kilometer in. Zelf had Post in de halve finales dit lot ondergaan tegen Hughes Porter, terwijl Bongers met een tandje ho ger verkeerd gokkend door Bracke kort na de helft werd achterhaald. Dat was geen schande, want later in de finale bleek pas goed in welk een grote vorm de Belg verkeert. Die eind strijd werd een anti-climax van dit toch aantrekkelijke onderdeel van het wereldtoernooiomdat de sierlijk pe- dalerende tempobeul Bracke zo snel op Porter onliep. dat de titelverdedl- 2450 meter kon worden gedubbeld. Bracke, die in 1964 in Panjs al een regenboogtrui in de achtervolging had veroverd, had een gemiddelde gedraald ANTWERPEN .Misschien heb ik wel een hoop geld laten liggen, «Ifer is dat ik vijanden heb gemaakt, maar ik gun liet Jaap zo graag. Het is zo'n fijne knul, die na veel tegenslag deze titel broodnodig Gangmaker Bertus de Graaf, die zo graag van zichzelf zegt dat hij keihard is (.anders kun je je in dit wereldje niet handhaven') *iste zich het zweet van de kale schedel. De Amsterdammer, een dikke feestsïgaar tussen de kaken, keek met glimoogjes toe hoe Jaap Oudkerk het zijden regenboogmaillot zorgvuldig opvouwde en ja zijn koffer borg. .Jongen, dat kunnen ze je niet meer afpakken, je nu gezien dat het kon?' Oudkerk, 32 jaar oud, beaamde het. 'j werkt al vijf jaar samen met De Graaf, maar ondanks dat is het meneer gebleven. ,Ja meneer De Graaf, u hebt gelijk gehad'. iel koppel De Graai - Oudkerk nu e kloppen. Zeker niet na die schok cende momenten m het begin van d- .oers, die wellicht beslissend zijn ge veest voor de instelling van De Graai n deze wedstrijd Het was je reinste landaetisme wat Stakenburg uithaal- e. Oudkerk, die als vierde was ge- icart maar zich spoedig naar voren >ad gewerkt, zette een aanvai op Ver- ■chueren in en kwam naast de Belg Pot ontzetting van iedereen stuurde Stakenburg omhoog en drukte De «ie bekend is dat hjj niet terugdeinst om harde tegenmaatregelen te nemen. Maar de wraak bleef uit. ,Ik heb er even aan gedacht om Staak een trap te geven, maar ik heb liet niet gedaan omdat ik anders misschien de gebeten hond zou worden. En ik wil de voor Jaap geen risico's nemen'. Toch kon De Graaf het even niet la ten. Toen hij in de 10e km Ondkerk langs Verschueren naar de kop bracht, stuurde de Amsterdammer zo dicht langs Stakenburg dat deze bijna uit de baan reed. Oudkerk had nu de kop en zou die niet meer s Jraaf naast tegen de balustrade. Hot moeit een kwestie van centimeters zijn geweest. In het rennerskwarier stonden routi niers ademloos bij deze schanddaad. Iets dergelijks was nog nooit vertoond. Men durfde niet meer te kijken, vrees de een tegenzet van De Graaf, van ANTWERPEN Onze landgenoo Haap Oudkerk heeft zaterdag in Ant werpen de wereldtitel bij de stayers op zijn naam gebracht. Op de foto tij dens de ceremonie v.l.n.r. de Belg Theo Verschueren die als tweede eindigde en Jaap Oudkerk. vfaar wat heeft de Nederlander er voor mosten knokken om die positie te behouden. Het spel begon immers nu pas goed. Er hadden verhalen gecir culeerd over aanbiedingen van diver se kanten. Zo zou Verschuren 55.000 gulden hebben aangeboden, de Duit sers zouden een ton hebben willen be- 'alen voor een titel. Die bedragen wa an natuurlijk opgeschroefd en over leven, maar dat zowel door de Belg ils de Duitse baa.ndirecteuren met akken bankbiljetten was gezwaaid, taat wel vast. Het zag er naar uit. at de meute was 'ngegaan op het anbod van Verschueren. mmers toen De Lillo na 28 km een anval inzette bleven Proost en Ru- lolph vlak voor Oudkerk rijden om tem op te houden, ie Nederlander v Jok niet toen de relmaat van een klok bleven terugko nen, Vleestal was het Verschueren zelf. die .chter Oudkerk ging jagen. Het resul taat daarvan was dat de een na de mder tenslotte gedubbeld werd. Eerst Rudolph, die in een afmattend duel met zijn landgenoo' Kemper zijn krachten had verbruikt, vervolgens Proost, later Kemper en tegen het ein de zelfs De Lillo, die na zijn eerste aanval op Oudkerk geen trap meer De zware boers (hel is bijzonder slo pend op een winterbaan 100 km ach ter de motor te rijden en nu kwam er nog al die strijd bij) kreeg een bij zonder enerverend slot. Verschueren wachtte tot tien ronden voor het ein de met zijn aanval. Rondenlang stre den de twee kemphanen vlak achter elkaar, tenslotte naast elkaar. Toen, terwijl er nog twee ronden gefietst moesten worden, was Verschueren uit geput. Hij raakte los van de rol Jaap Oudkerk was kampioen. Nederland had eindelijk weer eens een stayers- kampioen bij de profs. Sinds 1951, toen Jan Pronk in Milaan ook een tegen hem gerichte combine doorbrak mede dankzij de steun van diezelfde Bertus de Graaf, had geen Nederlander meer bij de ceremonie protocollair op dit nummer op de hoogste trede gestaan. Jaap Oudkerk kwam uitgeput van de fiets. Minuten lang kon hij haast geen woord uit brengen, zo had het duel hem aan gegrepen. Na de ceremonie, waarbij Oudkerk uit handen van UCl-voorzi-- ter Adriano Rodoni de regenboogtrui ontving en de glunderende Bertus de Graaf van het podium viel en bijna de mast met de Nederlandse drieklem vloerde, kwamen de commentaren los De Belgen beschuldigden Stakenhurt: er van, dat hij in combine met De Graaf zou hebben gereden, Staken burg zelf moest er om lachen: ,Wat nou, ik reed ze tegen de balustrade Verschueren had een tandje meer moe ten zetten. Dat was de oorzaak van zijn nederlaag'. Over de affair met De Graaf, speelde Stakenburg de on schuldige: ,Het was de schuld van Bruno YValrave die mei Rudolph ree.1 Hij kwam omhoog en toen moest ik ook wel'. Walrave nam de besehuldi ging kjalm op: ,Ik heb een brede rug. Dat kan er nu ook nog wel bij', grijns de hij. In de cabine genoot Oudkerk van zijn triomf. Met ontzetting dacht hij ech ter terug aan dat moment toen hij zijn leven riskeerde door acher de motor te blijven. .Je rijdt dan in een soort roes. Even heb ik eraan gedacht te stoppen, maar dat was een flits. Als ik er uit was gegaan, had ik ver der de fiets wel op kunnen bergen. Ik heb de afgelopen jaren veel tegen slag °eh.ad en nu voelde ik dat het misschien zou lukken'. De Graaf kwam even tussen het gesprek: .Die Oud kerk heeft geweldig" veel kazakter. hij zat steeds maar te schreeuwen dat ik door moest gaan'. Jaap weer: ,Het moest hier op deze winterbaan. waar ik altijd sterk rijd. Mijn hele training was dit seizoen af gestemd op deze koers. Ek had prak tisch alle criteria :n Nederland mee gereden. Voornamelijk als'trainmg. Gelkukig kon ik meestal ook een prijsje rijden'. Hij voegde er nog aan toe: ,Maar zonder meneer De Graaf was het nooit gelukt' De gedachten gingen terug naar 1961, toen Oudkerk in Zürich met een twee de plaats achter Henk Nijdam in de amateurachtervolging bij de wereld kampioenschappen debuteerde. Hij kon 's nachts niet sis-Den van nervositeit en vaak kon men hem ian ver na middernacht met zijn slof fen aan zittend op de stoeo van het hotel aantreffen. Ook van" de week 'Jaap's echtgenote Marian Heems kerk. de ex-zwemster) last van ge had'. De managers, jieden d:e zich de afge lopen jaren nauwelijks om Oudkerk bekommerden, stonden intussen voor de deur te dringen. Het is te hoDen dat Jaa.D eindelijk eens wat grof geld verdient. Hij heeft 't jaren lang moeilijk genoeg gehad'. Bertus de Graaf begon aan rijn twee de sigaar. Hij genoot er kennelijk van'. Ik had de hele dag niet ge rookt omdat je in een sportpaleis toch ai zo'n droge keel krijgt. En dat be tekende waf voor rnij. Bertus zonder sigaar. Achteraf kan ik het zelf niet geloven'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7