HET ZATERDAGVOETBAL IN OPMARS BIJ MIDDELBURG EN WOG ZIE IK NIET VEEL VERSCHIL IN SPELOPVATTING EN CONDITIE (UITSPRAAK SIEM PL00IJER) Op weg naar volledige erkenning MISSCHIEN DENKEN ZE: MIDDELBURG ZAL DE ZATERDAGKAMPIOEN WEL EVEN PAKKEN DUIDELIJK VOOR OGEN PLAATS IN DE KNVB FOKKE REMMERS: DE MAN VAN HET ZATERDAGVOETBAL NOOIT OP ZONDAG Zaterdag en zondag: weinig verschil Samenvoeging? Geloofsoverweging Teamspelers Hoofdklas J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZWOLLE (GPD) ,Het is geen kunst in een mooi pak op te dra ven op een receptie van Ajax of Feijenoord. Daar zijn de meesten nog wel voor te porren. Maar ook je neus laten zien op een jubileum viering in het hartje van de winter ergens boven Friesland bij een weinig betekenend provincie- clubje, dat is het werk. Spekgladde dijken trot seren om de mensen daar even e enhand te geven, dat kweekt good will. Zo gauw je als sectie voorzitter verzuimt ook dat op zijn tijd te doen dan heb je afgedaan en kun je beter verdwij nen. Een uitspraak van Fokke Remmers, al jaren eerste man van de sectie zaterdagvoetbal KNVB. Een sectie die gist en bruist als geen van de twee anderen. Meer nog dan het verreweg het meest in de kijker staande betaalde voetbal en het amateur voetbal op zondag, is het zaterdagvoetbal in beweging. Of beter: in opmars. Er is hard ge werkt voor erkenning en langzaam maar zeker wordt die in alle voet- ballagen verkregen. Meer en meer wordt het voetbal op de dag vóór zondag serieus geno men, het lukt Remmers en zijn mede-sectiebe stuurders het voetbal op zaterdag een ander, beter image een meer volwassen te geven. Fokke Remmers. Een man van wie elk zaterdngeliih- bestuur weet dat hij tegen over geen mens een blad voor de mond neemt, dal hij een voortreffelijk be langenbehartiger is in het grote bondsbestuur. Een man ook. die wel eens een dictator wordt genoemd. Remmers /.elf daarover, .misschien l>en ik dat ook wel een beetje. Maar dan toch zeker in de goeie zin van het woord. Ilc laat me niets in de schoenen schui ven en durf altijd recht voor mijn mening uit te ko men, ook al weet ik dat die wel eens hotst met die van anderen. Maar als je met een stel kerels onder el kaar zit moet je de waar heid kunnen zeggen'. Leuteren heeft geen zin... En wanneer ik sectievoorzitter ben dan wil ik ook het beleid voeren, samen met de anderen van achter de groene tafel. En als we dat dan niet goed doen dan geven ze ons maar een schop als we aftredend zijn. Dat kan toch... Het zaterdagvoetbal staat voor het begm van een belangrijke competitie. Een competitie waarin behalve om af- deiings en lands-kampioenschap ook gestreden zal worden om een plaats in een van de twee te formeren klas sen. Remmers: ,\Ve hebben op het ogen blik rijf tweede klassen. De ploegen die aan het eind van de competitie als 1, 2, 3 en 4 eindigen gaan over naar de top. Twintig verenigingen dus, verdeeld in een eerste klasse a en b. De promotieregeling voor de twee daar weer op volgende jaren is zoda nig dat elke klas steeds met een club wordt uitgebreid. Meer dan twaalf ploegen zullen er nooit komen. Ook in Zeeland is het zater dagvoetbal steeds meer in opmars. Ook in Zeeland wordt het. zaterdagvoetbal steeds meer gelijkwaardig aan het zondagvoetbal. Ook en vooral in Zeeland wordt de vergelijking tussen voet bal-op-zaterdag en voetbal- op-zondag actueel nu lands kampioen Middelburg za terdag 16 augustus (volgen de week) aantreedt tegen landskampioen van de za terdagclubs WOG uit Har derwijk Op deze pagina twee insiders aan het woord over het amateurisme op zaterdag en zondag. Er staat het sectiebestuur een duide lijk doel voor ogen met het vormen van die twee ere-klassen, waarmee tot dit jaar gewacht is omdat men eerst zeker wüde zijn van een hechte onderbouw. Remmers: .Het technisch peil zal er zeker door stijgen. De. toe komstige eerste-klassers worden ver plicht een b-trainer in dienst te ne men. Dat kan het spel alleen maar ten goede komen. Hoe meer er ge schaafd gaat worden aan techniek en tactiek, hoe minder zal plaats zijn voor ruw spel en hard üjf-aan-lijf- werk. Ook ben ik er van overtuigd dat we de gedachte kunnen uitban nen dat het zaterdagvoetbal louter gespeeld wordt door kerels met dikke Remmers zelf weet het wel beter. Hij gaat zelfs zover dat hij durft te stel len dat het spel van de ploegen die straks in de eerste klassen zuUen uit komen niet ver achter zal blijven op dat van de betere zondag-amateurs. En hij toont aan dat 't geen loze kreet is. .Toen we een jaar of wat terug tegen de zondag-amateursselectie speelden gingen we er dik' in. Maar een tijdje later kon het toch maar gebeuren dat wij aan het langste eind trokken. Nou kun je daar natuurlijk niet uit aflei den dat dus het zaterdagvoetbal net zo goed of beier is dan het spel van de zondagvoetballers maar het zegt toch wel iets...' De komende zaterdagcompetitie wordt een gevaarlijke. Remmers weer: ,Elke vereniging zal er alles voor over heb ben om nu in die eerste klasse te ko men. De kansen liggen voor iedereen nu het gunstigs. Andere jaren zullen ze eerst maar weer moeten zien afde lingskampioen te worden en daarna nog een promotiewedstrijd moeten spe len! .Wij hebben dat gevaar vroeg genoeg ingezien. Daarom vooral hebben we op 23 augustus een bijeenkomst belegd op het Zeister sportcentrum. Daarvoor zijn van alle tweede-klassers twee be stuurders, de coach en de aanvoerder en ook de scheidsrechters uitgenodigd. We zullen proberen begrip te kweken voor de situatie de mensen vragen fair te strijden om een plaats bij de eerste vier Remmers ziet verduveld goed hoe de komende competitie uit de hand kan lopen: ,Als we met z'n allen de kop verliezen dan wordt het natuurlijk een grote rotbende en verlies je je gezicht op een reuze-manier. Daarom zal ik blijven hameren er een jofele boel van te maken. Een propaganda voor onze sport.' Een plaatsbepaling van het zaterdag- voetbal in het grote KNVB-geheel Renuners komt met cijfers voor de draad: ,Er zijn 5271 verenigingen bij de bond en daarvan spelen er zo'n 1400 in KNVB-conipetities. En van die 1.400 weer 300 op zaterdag. Het aantal elftallen uit de diverse afde lingen wordt ruwweg op 3000 geschat en dat uit de tweede-, derde- en vier de klasse op 400. Er moeten zo'n 70.000 actieve zaterdagvoetballers zijn. En wat misschien nog meer zegt: van de nieuwe verenigingen die opge richt worden laat 70 procent zich als zaterdagclub inschrijven Intussen moet Remmers met zijn .tra wanten' oproeien tegen de krachtige stroom binnen de KNVB die zater dag- en zondagamateurs onder één be stuur wel brengen. Remmers zelf is daar fel tegen gekant: .Wij willen baas in eigen huis blijven. Bovendien: dat ene bestuur krijgt dan veel te veel werk te verstouwen. Er zijn zo'n 600.000 amateurs en moet je die nou De carrière van Fokke Remmers in de KNVB kost hem practisch al zijn vrije uren. ,Je hebt geen tijd meer om nog in een zangkoor te zitten' grapt hij op zijn bureau sportzaken in het Zwolse Ter Pelkwijkpark. Rem mers was ooit een verdienstelijk middenvoor, later sloppersspil, bjj lïe. Quick en kwam uit voor het oostelijk elftal. Daarna kwamen de organisatorische functies. Hij zette ze, uit het hoofd onder elkaar: lid financiële commissie afdeling Zwolle. lid van het (grote) bondsbestuur. voorzitter commissie zaterdagvoetbal, later sectie zaterdagvoetbal KNVB. sectieleider van het sportcentrum in Zeist. 9 voorzitter van de strafcommissie. lid van de commissie van overschrijvingen. voorzitter van de commissie jeugdsportvakantiekampen. vice-voorzitter van de financiële commissie van de KNVB, ,Zo heb ik het wel gehad geloof ik...', zegt Remmers dan. Hij verliest ondanlvs al die beslommeringen, overdag directeur sportzaken in Zwolle, details niet uit het oog. Juist die kleine dingen houden het werk. de sfeer goed. .Ik heb van Jaap Koelewijn de voorzitter van IJssehneervogels nog altijd een tocht met een botter tegoed, dat heeft hij me jaren geleden eens beloofd maar het is er nog nooit van gekomen We herinneren elkaar daar aan als we elkaar ergens treffen....' Als Remmers ooit nog de haven van Bunschoten uit mocht varen dan zal zijn vrouw ook op het dek staan. .Want' zegt hij ,ik ben zoveel thuis dat ik moeders meeneem als daar maar even kans toe is'. ,i„. hmjis -L onder één sectiebestuur brengen? Wel zie ik mogelijkheden ten aanzien van een gecombineerde strafcommissie en sub-technische-commissie. Maar meer dan toch niet. Zoals het nu loopt gaat het best en waarom zouden we dan moeten sleutelen aan een nieuwe for mule... Remmers zal zioh tegen die organisa torische samenwerking blijven verzet ten. Met de opmerking: ,We hebben 25 jaar hard gewerkt om dit te berei ken en dat moet je dan niet zo maar eventjes weggooien...' staat dat wel als een paal boven water. De technische samenwerking heeft overigens ai wel elnige vorm aangenomen. Zo is er, naast zaterdag- en zondag elftal ook een gecombineerd amateur- team dat strijd in het toernooi om de Europa (amateur) cup. De wedstrij den tegen Schotland werden ver rassend gewonnen en de perspec tieven zijn lang niet ongunstig. Dat zelfde elftal er zitten rijf ,zater- dagsen' in de selectie gaat ook spe len voor de Olympische Spelen van 1972 in Duitsland. Remmers i3 de eerste die deze gang van zaken toejuicht: %Het was in het buitenland niet langer te verkopen dat we een zondag- en een zaterdagelf tal hadden...' Wel stelde de zaterdag- selectie eeD eis toen de besprekingen over een gecombineerd elftal geopend werden. Alle eventueel te spelen par tijen zouden op zaterdag afgewerkt moeten worden. Daarin ging de zon- Nog steeds huldigt de zaterdagsectie het .nooit op zondagprincipe'. Nog al tijd is er de verbondenheid met die kerken die het voetballen op zondag afkeuren. Het aantal principe voetbal lers mag niet onderschat worden. Remmers: ,De band zal wel wat min der hecht geworden zijn in de loop der jaren maar hij is er nog steeds. Ik mocht vroeger op zondag nooit fietsen, laat staan voetballen maar dat is inmiddels ook wel veranderd. Ambtshalve (directeur sportzaken Zwolle) ga ik op zondag nu ook naar voetbal: PEC of zo...' Laatste bewijs van erkenning van het zaterdag voetbal: voor het eerst in onze voetbalgeschiedenis speelt de za- terdaglandkampioen tegen de zondag- kanipioen om het amateurkampioen schap van Nederland. Middelburg dus tegen het Harderwijkse WOG. Speel- data-: 16 en 23 augustus. De winnaar mag legen amatcurliampioenen uit hel buitenland uitkomen, als officiële landskampioen. Remmers tot slot: .Wel. daarmee is toch wel aangetoond dat we grond on der de voeten begint te krygen, dat we niet langer gediscrimineerd wor den. Al denken ze in Middelburg mis schien dat ze de zaterdagkampioen .wel even zullen pakken...' ZEIST (GPD) ,De prestaties en het spel van het Nederlands amateurelftal bewegen zich in stijgende lijn, maar er kan beslist nog meer uitgehaald worden. Neem nou eens die uitwedstrijd een paar maanden terug teger Finland. Bij rust staan we me' 1-0 voor en toch verliezen we no met 3-1. Dat klopt niet, zoiet mag toch eigenlijk niet gebeuren. Aan het woord is trainercoacl Siem Plooyer, de man die het na tionale amateurteam onder zijn hoede heeft. Voordat hij op zijn huidige post neerstreek, was Plooyer vijf jaar trainer'bij NAC, drie jaar bij Heerenveen. terwijl hij zes jaar over de amateurvereniging Zand- voortmeeuwen waakte. Hij was voorts nog als ten nistrainer werkzaam. Naast coach van het amateurelftal is hij docent aan de KNVB-cursussen voor voet baltrainer. zodat zijn werkterrein vrijwel geheel in het KNVB-cen- trum in Zeist ligt. Plooyer is dus niet meer betrokken bij de praktijk van alledag in een voet- bal-vereniging. Die mis ik wel zo nu en dan. Ik heb nu alleen te maken met het Nederlands amateurelftal en als er dan een wedstrijd is. beleef je alles wel zes keer zo intensief ais het gewone competitievoetbal, maar toch... Het nadeel b:j het interlandvoetbal s. dat je iets niet direct kunt over doen wanneer je fouten hebt gemaakt, ^en je trainer van een vereniging dan '.eg je in zo'n geval: dat doen we -oligende week over en dan goed. Da* gaat bij interla.ndvoetbal niet. Je moet ian weer vele weken wachten voor er =en nieuwe wedstrijd komt. Dat zit me wel eens dwars. Na Finland jeukten mijn vingers om het nog eens over te doen'. De spelers van het amateurteam wor- den gerecruteerd uit zaterdag- en zon dagvoetbal. Is er in de hoogste klas se van die beide categorieën nu nog enig verschil merkbaar? Plooyer: .Wat de topelftallen betreft vind ik dat daar de laatste jaren nog maar weinig van te merken is. Dat gekit zowel voor de spelopvatting, uit voering van de formaties als de con ditie. Of ik nu WOG, Huizen, Mid delburg of li VS zie spelen ik noem nu nxaar een paar clubs op dan zie Ut daarin niet veel verschil. Een wedstrijd tussen de kampioen za terdag tegen de kampioen zondag, nou dat zou er om houden'. AJs er met de vraag bedoeld is: waar wordt mooier gespeeld dan zeg ik wat wordt er bedoeld met mooi voet bal? Het moet nuttig en efficiënt zijn. Mooi voetbal, dat is voor mij als ei pittig gespeeld en er stevig gescho ten wordt, kortom als er doelpunten vallen. Schieten, dat is elke keer weer een sensatie. Dat zou op de velden ook veel meer moeten gebeuren, want daar trek je publiek mee. Maar zelfs bij de sewn-profs., die de toeschouwers toch hard nodig hebben, zie je vaal: tot in den treure een passje zus en een passje zo. He: :s zo steriel, he'. richt zo weinig uit'. .Mooi voetbal dat is niet alleen een aardig veldspelletje, daar komt meer voor kijken, dat komt voort uit. een samenvoeging van conditie, techniek, stevig, manlijk spel, een goede pro- duktiviteit en een sterke mentaliteit'. Is dal terrein van zaterdag- en zon dagvoetbal voor een coacli niet erg groot om goed te bestrijken. Zou Plooyer een samenvoeging toejuichen? .Ach', ja. dat opgaan in één verhand zou de zaak natuurlijk wat gemakke lijker te hanteren maken, maar dat zie ik er echt niet van komen.. Daar voor zijn zowel praktische als geloofs- gronden aan te voeren. Het terrein op zichzelf is overigens niet te groot. Et- zijn voldoende mensen die mij terzij- dé staan en rapporten sturen over be paalde spelers. Als je herhaaldelijk de zelfde naam als uitblinker leest, ga je zelf kijken. Dat systeem werkt goed, Echt voor verrassingen word je dan ook maar zelden geplaatst. En door de selectie van de 14-15 jarigen, waar mee we al bezig zijn. zullen we de uitblinkers op den duur al veel vlug ger gaan signaleren'. Over die geloofsgronden gesproken, zouden die bij het zaterdagvoetbal nu nog een grote rol spelen? Plooyer: ,Het was eens wel het prin cipe waarop liet gebaseerd was, maar ik durf er nu niet meer vlotweg een oordeel over te geven. .Laat ik dit zeggen: er zijn nog wel degelijk heel wat verenigingen waarhij liet een rol speelt. Aan de andere kant krijg ik de indnik dat het velen weinig uit maakt. Die vinden het gewoon plezie rig op zaterdag te spelen en zondags de handen vrij te hebben. Ik wil er aan toevoegen dat het mij totaal niets uitmaakt, of iemand op zaterdag of zondag speelt en op wat voor gronden. Ik kijk alleen maar of hij goed kan voetballen, dat is mijn enige criterium lieden: die zwakke gezien financieel gezien juist to# streek wedstrijd en of deroiw sterkere clubs. Zulke wedstniw den dan wegvallen omdat klasse voor de zwakkere niei is. Van die kant zal er dus p kei enthousiasme voor ojh- je zeggen dat het voor w spelpeil dan toch maar m<*t doorgezet. Als je dat u"™', je toch niet helemaal mt net liezen dat het hier om amar om liefhebbers klasse voorlopig niet, hoewel®™ land als het onze zich er 1 .Men zal eerst wel afwachten''; ervaringen zijn van het zatew. bal met zijn nieuwe eerste ïven terug naar urteaim. 1/ heeft vrij««--.l kking over topspejere- 7 eestal al naar het Bij de zondagamateurs wordt zo nu en dan zachtjes gesproken over de wense lijkheid van een landelijke hoofdklas se. Hoe staat Plooyer daar tegenover. .Het zou lipt snelpeil zeker omhoog halen, dat wel, want hij zoveel eer steklassers als nu het geval is, zitten natuurlijk heel wat zwakke broeders. Dat is niet te vermijden. Maar daar beginnen dan ook meteen de moeilijk- Nog even terug naar 'kg _i amateurteann. beschikking zijn meestal --- „r. bal overgegaan, werki®»- deprimerend? Plooyer: Jtw ik geen last van. taderdaad^ ten het hebben van de die met aan, maar juist om zit. Dat is helemaal riet want in die groep zit voi« Lelt. Daar kan nog nei worden gehaald. Je hoeft ja Ier niet direct het taleni afsnijden om er toch eon j kwame voetballer van tejw* J nen. brengt hij het een -- het Nederlands elftal W< op individuele uitblinkers. j. wel een enkele tussen, u» eerste plaats naar spelers, o liggen, die een goed, hecht w

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 8