Kabel spannen boven nog open Haringvliet Vlissinger trok ruïneus spoor in Middelburg Pakhuis, auto's en meubelen bij brani in Goes verwoest Artsen pleiten voor beveiliging berucht kruispunt 2 AFSLUITING IN VOORJAAR '70 VREEMD GELD 2000,- BUIT BIJ INBRAAK IN SLACHTHUIS VLISSINGEN MIDDELBURG WACHT OP 30.000-STE ALMANAK Schouwse soldaat aanleiding voor vechtpartij Ambonezen en militairen VAN VEERSEWEG TOT SEISWEG Door raam WOMOste IN ZWEMBAD GOES Hondliep (en toer; van Vlissingen naar Breskens PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 AUGUSTUS DE LAATSTE 1600 METER.... (ADVERTENTIE) DOK OP ZATERDAG Cheques - goud - reisverzekering Spaar-, salaris-, deposito- rekeningen DE GRENSWISSELKANTOREN NV VLISSINGEN Hal Station N.S. HANSWEER1 Sluisplateau TERNEUZEN Herengracht 5 SLUIS Douanepost SAS VAN GENT Douanepost Telefoon 01184-4295 Telefoon 01130-139? Telefoon 01150-4051 Telefoon 01178- 334 Telefoon 01158-1210 HELLEVOETSLUIS - Hoe- wel pas in het vroege voor jaar van 3970 het Haring vliet ten noorden van de af- wateringssluis met behulp van een kabelbaan zal wor den gedicht, zijn de voorbe reidingen daartoe in volle gang. De drie pijlers van de kabelbaan en de bijbehoren de installaties op het vaste land bij Hellevoetsluis en op de sluis zijn reeds verrezen. Op het ogenblik is men bezig de tweede kabel voor de ka belbaan op zijn plaats te han gen, de eerste hangt reeds met grote bogen tussen de pijlers. Nadat maandag de ruim 1600 nie ter lange, 9.2 centimeter dikke ka bel, die ruim 47 kilogram per me ter weegt, per trein uit Frankrijk in ons land was aangekomen en maandagavond ter plaatse arri veerde, is men gistermorgen vroeg begonnen e~n verbinding eranee tussen de afwateringssluis en het vasteland bij Hllevoetssluis tot stand te brengen. De werkwijze daarvoor was als volgt: sleepboten brachten een ka bel met een middellijn van vier centimeter van de vaste wal naar de sluis over. Deze kabel liep niet alleen over rollen opgesteld op de betonnen fundamenten van de pijlers, maar ook nog over rollen die een plaatsje hadden gekregen op extra steunen, die tussen de pijlers in het 8 meter diepe wa ter waren .gezet', maar die min der hoog boven het wateropper vlak uitstaken. Toen het begin van de kabel op de sluis was aangeko men, werd daar via een .schoen' de ruim negen centimeter dikke kabel aan bevestigd. Toen werd aan de landzijde met behulp van een lier de eerste kabel weer in gehaald en daarmee dus tevens de tweede kabel, bestemd voor de ka belbaan. Maar dit betekent uiteraard niet. dat de voorbereidende werkzaam heden voor de kabelbaan tot het verleden behoren: zij zal nog op de gewenste hoogte moeten wor den gebracht. Hiermee wordt zaterdag een be gin gemaakt. Ook als dit karwei zal zijn voltooid is men er nog met. Dan zal het nog weken au- MIDDELBURG Nog iu augustus hoopt de gemeente Middelburg de dertigduizend- ste inwoner te kunnen in schrijven. Volgens de totaal cijfers over het bevolkings verloop in Zeeland in 1968 behoort Middelburg tot de sterkst groeiende gemeenten in Zeeland. Vorig jaar nam het inwonertal toe met 915. Zoals bekend heeft de Wal- cherse herindeling liet inwo nertal van de gemeente Mid delburg enkele jaren geleden sterk doen toenemen. ren. voordat de kabel, stukje bij beetje, zal zijn gespannen. Aan de landzijde krijgen beide kabels een contragewicht, dat in de vorm van een 60 ton wegende betonconstructie reeds gereed is. Door deze constructie met stalen .broodjes" te verzwaren worden de kabels gespannen. Deze construc tie heeft tevens het voordeel, dat bij belasting van de kabels deze door het tegenwicht kunnen door zakken. Met de lcabels wordt een afstand van 1600 nieter water overspan nen. Eind september hoopt men met één enkel wagentje de kabel baan te kunnen gaan beproeven. Gedurende de winter kan het per soneel woruen getrainu om met de kabelbaan om te gaan. zodat in het vroege voorjaar begonnen kan worden met het storten van de 150.000, en indien nodig 175.000 betonblokken, elk met 'n gewicht van twee en een halve ton. Bij de Grevelingendam is gebruik gemaakt van dezelfde, nu gemodi ficeerde kabelbaan. De aanmaak van de betonblok ken is in volle gang. De blokken zijn bestand gebleken tegen een windkrachtsterkte van zeven. Bij het overbrengen maakte men gebruik van walkie-talkies en portofoons wat met weinig geluid gepaard ging. De operatie oeperk- te ach voor de weinig aanwezi gen dan ook tot een kijkspel. Nieuwe rijksinspecteur voortgezet onderwijs (Van onze correspondent) ZAANDAM Drs N. J. Heykoop, rec tor van liet Zaanlands lyceum te Zaan dam, is benoemd tot rijksinspecteur van hert voortgezet onderwijs in rayon II C met als standplaats Goes. Dit rayon omvat het gebied ten westen van de lijn Brielle, Oud-Beijerland, Dordrecht, Oudenbosch, Roosendaal en Bergen op Zoom. De heer Heykoop, die 43 jaar is, is sinds 15 augustus 1966 rector in Zaandam. In Goes volgt hij dr J. L. P, Brants op, die benoemd is tot coördine rend inspecteur in de gehele inspectie. Hij zal tevens optreden als inspecteur in rayon II A (Rotterdam en omstre ken) met als standplaats Rotterdam. Dr Brants volgt als zodanig dr F. Bal- kema op. leeuwse lomeravond Gisteravond belde om een ver ontruste mevrouw Van Veen uit Middelburg: het poedeltje ven de familie had zonder aanwijsbare oorzaak het pand verlaten. Zo gaat dat. Een mooie zomeravond betelcent. voor een hond net zo veel als een mooie pinksterdag voor ons. Maar intussen heerste ter redactie grote twijfel, want de familie wilde per advertentie on ze lezerskring mee laten speuren. En de hiervoor bestemde kolom men zijn op dat tijdstip reeds lang gesloten. Toch wilden we iets doen. Omdat wij nu eenmaal een zwak heb ben voor loslopende honden werd een ogenblik overwogen dit hoek je te reserveren voor een opwek king, die zou kunnen leiden tot het aanhouden van het vrije poe deltje. Maar dat wist men bij de getroffen familie in Middelburg 'niet. En terwijl die twijfel als maar heerstewerd plotseling de verbinding verbroken. .Ach,' meenden wij wat misnoegd, jdan is het poedeltje waarschijn lijk juist binnengelopenTe leurgesteld, want het poedeltje had op die mooie zomeravond zo mooi dit hoekje kunnen vullen. Eindelijk weer eens een loslopen de hond en dan verbreken de ver wanten de verbinding. Het bleek een hoogst correcte familie, want korte tijd later werd gemeld, dat tijdens het eer ste overleg het poedeltje in ge zelschap van een verleidelijke herdeTj een amoureuze bouvier en drie tippelende teckels in de on middellijke omgeving was gesig naleerd. viat voor het gehele ge zin aanleiding was krachtig de achtervolging in te zetten en wat. uiteraard ook betekende, dat men de telefoon een ogenblik onbe-- heerd moest achterlaten. Het was een succesvolle charge geweest en zo was alles weer op z'n poot jes terecht gekomen. Intussen luidden wij ook niet stil gezeten. Een opmerkzame col lega. was het niet ontgaan, dat een plaatselijke middenstander de aardige gedachte had gehad een aantal hondehelcken in sfn etala ges te plaatsen, waaronaer een bejaardentehuis voor honden. jZou dat beest soms m die rich ting... t' veronderstelde hij, en omdat het toch een mooie zomer avond was, viaagde hij er een te lefoontje aan. Maar de beheer der van de hokken Icon geen uit sluitsel geven. JZen poedeltje Ach, veneer, ik heb hier vandaag zoveel honden gezien. Was ik er maar nooit aan begonnen. U bent de derde al vanavond. Eerst een herder teeg, toen een bouvier weg en daarna die mevrouw van die teckeltjes. En het ergste is dat de mensen blaffend het portiek uit lopen'. Op dat moment bereikte ons het bericht, dat het poedeltje weer in vertrouwde handen was. Oef. Of liever: woef. RENESSE Het kruispunt Vroonweg-Hoogenboomlaan in Renesse krijgt van de twee plaatselijke artsen H. J. Simons en B. J. van Fraassen het predi kaat .berucht' en ,zeer gevaar lijk'. De heer V an Fraassen die in de vijf weken dat hij in Renesse werkzaam is. al zes keer eerste hulp moest ver lenen bij een verkeersongeluk op dit kruispunt, uitte maandagavond te genover de burgemeester van Wes- terschouwen de heer H. P. Everwyn zijn ongerustheid toen er weer een bromfietser gewond raakte na een aanrijding. Op de kruising is in twee maanden tijd al voor meer dan 10.000,- schade aangericht en een aantal personen liep er verwondingen op. De aanrijdingen ontstaan meestal wan neer automobilisten van de Vroon- weg (tussen Renesse en Haamstede) willen verlaten bij de Hoogenboom- SCHEPEN EN VLIEGTUIG ZOEKEN NAAR LICHAAM VAN VERDRONKEN WATERSTAATSAMBTENAAR THOLEN Een groot aantal vaartui gen en een vliegtuig van de rijkspoli tie hebben donderdag een uitgebreide speurtocht ondernomen naar het lichaam van de woensdagmiddag verdronken technisch lioofdambtenuar der eerste klasse J. de Klerk uit Bergen op Zoom. (Niet ir De Klerk zoals wij abusieve lijk lermeldden). De heer De Klerk kwam zoals gisteren gemeld in een diepe geul ten zuiden van de Vogelaar in liet Verdronken land van Reimers- wael om het leven tijdens een terrein verkenning van enkele ambtenaren van rijkswaterstaat die betrokken zijn bij de werken voor de Sehelde-Rijnverbin ding. Aan het zoeken namen deel het vlieg tuig P.P 200 van de rijkspolitie, dat vooral de ondiene gedeelten afzocht, door de RP 18 van de rijkspolitie te water, door vletten van rijkswater staat. door vletten van de firma Van Oord. d:e betrokken is bij de uitvoe ring van de Kreekrakwerken en door l drie vissersschepen uit Yerseke en twee vissersboten uit Bergen op Zoom. Het zoeken begon kert voor laag wa ter. omstreeks vijf uur. Het is de be doeling. dat vanmiddag het zoeken, met I hetzelfde materiaal wordt voortgezet I eveneens met laag tij. laan. Zij kruisen daarby een fietspad dat langs de Vroonweg loopt. Bij het indraaien van de bocht ontstaat een dode hoek waardoor men alleen het tegemoetkomend verkeer kan zien. De fietsers die van de andere kant komen zijn alleen te zien als de auto mobilist zich helemaal omdraait, en dan is het uitzicht nog v$ak door voetgangers belemmerd. De artsen uit Renesse zijn van mening dat, willen er in de toekomst geen doden vallen op dit punt, er snel iets moet gebeuren. Er is al geopi om de Hoogenboomlaan voor het ver keer af te sluiten, of minstens waar schuwingsborden of anders verkeers lichten te plaatsen. VENLO (GPD) Driehonderd militairen uit de Frederili Hen drikkazerne te Venlo hebben don derdagavond in het centrum van de stad de Bonaparte Bar bele- gerd. Zij wilden wraak nemen op daar vertoevende Ambonezen. Een groep van 20 jeugdige Ambonezen had woensdagavond omstreeks elf uur de dienstplichtige soldaat Hans Drost uit Scharendjjke in elkaar getrapt en geslagen zonder dat daartoe enige aanleiding was geweest. Van een andere militair hadden zij het uniform kapot ge trokken. De gemeentepolitie van Venlo, die bij het waarnemen van de troepenconcen traties onmiddellijk in staat van ver hoogde paraatheid werd gebracht, be trok inderhaast de wacht bij de be dreigde bar, zodat de met losse koppels bewapende militairen niet binnen kon den, De exploitant van de bar, werd door enkele ingegooide ruitjes gevraagd de ambonezen naar buiten te sturen. Pas toen enkele kazerneofficieren bh de belegerde bar aankwamen lukte het de woeste militairen tot een aftocht te bewegen. MET EIGEN AUTO RAMDE HIJ IN CENTRUM 10 WAGENS MIDDELBURG Tien licht tot zwaar beschadigde langs de stoep geparkeerde wagens achterlatend en aanhoudingen van de politie ne gerend trok de 48-jarige Vlissin ger P. E. N. gistermiddag om streeks half twee een vernietigend spoor door buitenwijken en cen trum van Middelburg. De wilde rit van de Vlissinger begon wat Middelburg betreft op de Veer- seweg en eindigde pas op de Seis- weg, toen twee politiemannen op motoren de man konden klemrij den. Over de juiste oorzaak kon het politierapport nog geen uit sluitsel geven: vermoedelijk was er drank of medicijnen of een combi natie van beide in het spel. Op. de Veerseweg reed de Vlissinger de eerste auto aan. Via de Nederstraat, de Rotterdamse kaai en de Lange Gist- straat draaide hij de St-Pieteretraat in, waar een tweede auto beschadigd werd. Al slingerend naderde de bestuurder de Balans, waar adjudant Lenselink stond en probeerde de man tot andere ge dachten te brengen. De Vlissinger reed echter door. richting Hofplein, waar hij opnieuw enkele geparkeerde wagens on dersteboven reed. Zonder te stoppen stoof N. links de Lange Noordstrant in, waar hij tegen over het postkantoor de 65-jarige brom fietser M. uit Middelburg aanreed. Ge lukkig liep deze l>romfietsber(jdcr geen letsel op. Ongeveer dertig meter verder wer den weer enkele auto's het slacht offer van N.'s roekeloze manoeuvres, maar inmiddels was adjudant Len selink op zijn fiets er in geslaagd om de doldrieste rijder te achter halen. Door het geopende portier raam slaagde de adjudant er in de chauffeur vast te grijpen, maar de Vlissinger reed door. zodat de Mid delburgse politieman de vastgepakte schouder moest loslaten. Voort ging de tocht: via de Raadhuis straat, Klein Vlaanderen en de Seïs- singel naar de Sandberglaan. Vlak na dat de man de Seisweg was opgereden slaagden twee inmiddels gewaarschuw de motoragenten de drieste rijder te achterhalen en tot stoppen te dwingen. De auto van N; was rechts zwaar be schadigd. maar had de tien wagens on dertussen voor enkele duizenden gul dens eveneens beschadigd. Het ging nier om zes Middelburgse auto's, een Rotter damse, een Leidse. een Serooskerkse en een Duitse auto. Nadat de Vlissinger op het politiebureau zijn auto en rij bewijs waren afgenomen werd hij vrij gelaten. GOES Een felle brand heel't. donder dag aan liet eind van de middag een pakhuis van de woninginrïchtingszaaU Sinke-De Graag in Goes verwoest. In twee auto's en waren meubelen en rol len vloerbedekking opgeslagen. De heer Sinke kon donderdagavond geen schat- ting geven van de omvang van de scha de, maar er is zeker voor vele duizenden guldens aan materiaal verloren gegaan. De firma is verzekerd tegen brand schade. Het pakhuis en een woning er naast, waarin ook goederen lagen op geslagen 'zijn beide eigendom van de firma Sinke-De Graag. Het pakhuis was van lioul en brandde totaal uit. Van het woonhuis brandde het dak weg De oorzaak van de brand is niet bekend. De heer Sinke verwacht niet dat er vee) vertraging in de leveranties zal ont staan. omdat de fabrieken, die de zaak leveren wel zullen helpen. De schuur aan de 's-Heer-Hendrikskinderenstraat werd voor een deel gebruikt als werk plaats en voor een deel als opslagplaats, waar de auto's 's morgens de voorraden weghaalden. Er was op het moment, dat de brand uitbrak om even voor VLISSINGEN Een stevige kraak in het gemeentelijk slachthuis aan de Westhavenweg le Vlissingen heeft de inbrekers een slordige tweeduizend gul den opgeleverd. De inbraak, die in de nacht van woensdag op donderdag moet zijn gepleegd, werd donderdagmorgen ontdekt door de keurmeester C. II- Bij het eerste onderzoek door de Vlis- singse recherche bleek dat de inbrekers getracht hebben door een plastic licht koepel in het dak binnen het gebouw te komen. Dit is echter niet gelukt, waarop de schuifdeuren aan de voorzij de werden geforceerd. In het kantoor tje van de gemeentelijke keuringsdienst voor vee en vlees, dat een onderdeel van het slachthuiscomplex is. stuitten de inbrekers op een brandkast. Daar forceren ter plaatse onmogelijk geweest schijnt te zijn hebben ze de brandkast, maar meegenomen. Het is een brand kast van een oud type. 75 x 55 x 50, don kerbruin van kleur. In de kast was in een sigarenkistje een bedrag van ƒ1400 opgeborgen. In twee sigarendozen zat respectievelijk ƒ110 en f370. Bovendien werd een verouderde trichynoscoop, vroeger gebruikt bij het onderzoek van varkens meegenomen. Gezien de zwaarte van de brandkast en de sporen neemt de recherche aan dat hier meerdere inbrekers aan het werk zijn geweest. Ze zouden gebruik ge maakt hebben van een auto. (.JOES Cnby Steenbergen uit Goes was donderdagmiddag de honderdduizendste, die in dit jaar een bezoek bracht aan het ge meentelijk zwembad in Goes, 'p het zwembad kreeg zij donderdag uit handen van wethouder J. Roo- se een boeket bloemen, een grote taart en ze kreeg de toezegging voor een gratis abonnement voor bet hele gezin waar zij uitkomt voor 1970. Het werd geen plech tige aangelegenheid met de tien jarige honderdduizendste bezoek ster van het had. Er werd een glaasje op gedronken, wethouder Roose zei Coby, dat ze tiaar ouders ook naar 't zwembad moest zien te krijgen ze ver telde, dat die haast nooit kwa men en de honderdduizendste ging weer te water. Het Goese zwembad heeft het fraaie ronde getal twee weken eerder gehaald dan vorig jaar. Men heeft het weer dan ook wel mee gehad, hoewel dat ook on gunstig op het bezoekersaantal kan werken, omdat de stranden nogal dichtbij liggen. De heer Roose maakte de badmeester, die dit jaar voor het eerst in Goes werkt, de heer J. de Ridder, zijn complimenten voor zijn manier van werken en voor het feit, dat het bad beter is onderhouden dan in vorige jaren. Mogelijk zal vol gend jaar nog eerder in het sei zoen de honderdduizendste bezoe ker eerder kunnen worden binnen gehaald. De Goese raad heeft be sloten tot aanleg van verwarming voor het bad en men wacht met' de uitvoering daarvan tot de fi nancieringsmiddelen er zijn. Op de foto: Coby Steenbergen te water. (Foto PZC) vijf uur niemand in de gebouwen a: wezig. De brandweer was snel t» plaatse en had om ongeveer hall a de brand onder controle. Omwonend haalden een derde auto weg, die bi] pakhuis geparkeerd stond en ze L den veel goederen uit het woonhuis f- niet totaal afbrandde. TERNEUZEN Een staal? van hondentrouw leverde de ba Bonny van de Terneuzense (ai lie De Reus. Het dier, onderst bracht bij een Vlissingse fail lie, had zoveel heimwee naarf: baas, dat het uit een open rai sprong, de veerboot naar Bte-I kens nam en vervolgens op na ging naar Temeuzen. Bonny wis zijn huis feilloos te vinden, He: meest verbaasd is de familie Dt Reus nog over de overtocht orfl de Westerschelde. Bonny, die tl meer met de veerboot is meeg- weest. schijnt zonder moeite iz boord gekomen te zijn. Overlra was het de tweede uitbrnho- ging van het dier uit zijn V*' singse kosthuis. De eerste fes was de hond achterhaald. ADVERTENTIE hel algemeen iels fePI dnii donderdag. voor zaterdag e" w aag: Warm, overwegend zonnig en op* meeste plaatsen droog. Weersvooruitzichten in cijfers deld over Nederland. Voorzaterdagaantal uren zon: l 13; min. temp; 0 tot 4 gradea normaal; max. temp: 3 of meer p>-' boven normaal; kans op ee" dro£,i- riode van minstens 12 uur: 9d jk»-v kans op een geheel droog etmw - procent. Voor zondag: aantal uren zon; 13; min. temp; 0 tot -1 graden naai; max. temp; 2 of meer P»? jn normaal; kans op een dropt, riode van minstens 12 uur: 0o PjJJ.y kans op een geheel droog etms -rocent. Normalen voor 9 tot 13 augU. pectievelijk min. temp en max. w? Den Helder 15 tot 20 Eel de 12 tot 21 De Bilt 13 tot 22 Vlissingen 15 tot 21 Zuid-Limburg 13 tot 22 STIfc AN V E RW ACHTING Het hoge drukgebied boven de NW zee houdt de situatie stabiel. VANDAAG: Matige wind tussen w» oost en oost. 's middags 23 wi - den. Zeewater 20 graden -j, Vooruitzichtenvoorlopig enige stijging van temperatuur. ZON EN MAAN 9 augustus Zon op 05.14 Maan op 00,35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2