AFZETMOEILIJKHEDEN BIJ INDOLA IN UTRECHT Directie licht vakbonden in Luchtmacht van Israël bombardeert Jordanië Gezinsverzorgingsinstellingen in Zeeland werken steeds meer samen' «Beraad over coalitie gestart' WESTELIJKE STAPPEN BIJ SOWJET-UNIE VVR in Parijs: Vandaag in de krant... RADIOVERSLAGGEVER SMOKKELDE DOEKEN VAN ABI NATHAN UIT ISRAËL Overleg NA AANSLAG OP BUS MET MILITAIREN Geen toestemming voor vredesschip- actie oo de Dam Suez-kanaal Autobus in ravijn: 34 mensen gedood Vijftienhonderd gasten op het ,Apollo-diner FEDERATIES IN OPKOMST Tussen Da jan en Eban 212e jaargang no. 182 if1"!» rie m and,..; n '-1I i aaéj^ plarv SPft «tem 'lkfnj lt p.jK minbft., 1 daat® tor« r> in!), «2 ra Mt i sWflt spp!j gwalfe ÉOf LS kisin itudtsfe i tezro» PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 augustus 1969 Arisen pleiten voor veilig kruispunt Pagina 2 I. 7853, adv. 5213). Ooilburj, t POGING BEDRIJF - 600 WERKNEMERS TE REDDEN Terwijl bij Indola in Utrecht de moeilijkheden over de afzet van liet bedrijf werden bekendgemaakt, spraken vakbondsleiders in dezelf de stad met de directie van Werkspoor over de problemen van dit bedrijf, die de directie wil oplossen door de afdeling staal constructies te sluiten. De leider van de delegatie van ie voorlopige revolutionaire rege ring bij de veredesbesprekingen in Parijs, heeft donderdag melding gemaakt van beraad over de vor ming van een voorlopige coalitie regering in Vietnam. Mr:-:1 itsau HL te et in PARIJS/WASHINGTON, (AFP, RTR) De voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam is reeds in Parijs, in Zuid-Vietnam en elders besprekingen met andere politieke groepen begonnen die de vorming van een voorlopige coa litie-regering beogen overeen komstig het tienpunten-plan van het Bevrijdingsfront. Dit heeft de (Zie slot pag. 3 kol. 7 (Zie slot pag. 3 kol. 2 Spoor EEN' VUssings automobilist trok wn „ruiiunis sPoor door IWilelburg. in het centrum van Tun-» Sutle hÜ tien wagens. Sjm polltlemotoren reden hem Berucht 'P"2> HnwZP?6" Re»esse hebben L r r'eh"d over het kruis- mi yroonweg-Hoogenboomlaan, TaLhliA •,'elr.ucl"' en ,zeer ge vaarlijk kwalificeren. (Pag. S) Escalatie Sjnmamw aoor de nfohrtiuSe ,senaat van Nixon's S"1®' ln zowel Amerika ontsbfin dlt latl<l de vrees doen ontstaan voor een nwoieiie ,i„ «uuen ait ontstaan voor een e bewapeningswedloop. Roeme v.._ ucra uwe 11 escalatie in de (Pag. 3) .iienië MnSSdSnS|S,nn<1 m I£oenif,nië is ïiteidnnaf 1<?n,staa» over de s n-i van dit laat" - land. Dit naar aanleidina van ,door Ceaimescu T8jccho-sSvag.e....inn,Pne:lng ta (Pag. 9) Binnen- en buitenlands nieuws; pagina 1, 3 en 9 Zeeuws nieuws; pagina 2 4 en 5 i Sport: pagina 7 Financieel nieuws: pagina 13 Radio en tv: pagjna u (Van onze correspondent) LOENEN (GPD) Radioverslaggever Hans Zoet uit Loenen heeft voor een stunt gezorgd. Hij vertrok maandag middag per vliegtuig naar Tel Aviv om daar met toestemming- van Abie Na than schilderijen uit diens galerie te ha len, die vanavond tijdens een veiling in het Apollohotel in Amsterdam worden verkocht. De opbrengst is voor Nathans vredesschip, waarvoor nog f39.000 no dig is. Nathan kon zelf niet naar Israël gaan, omdat hem daar nog steeds een veroor deling voor het zonder toestemming ver laten van het land wacht. Dus ging Zoet, die Nathan nog van Biafra kende. Hans Zoet kocht eerst in Tel Aviv twee grote koffers, ging daarmee naar Nathans ga lerie, lichtte 60 schilderijen uilt de spon ningen en stopte de doeken in de kof fers. Daarna wandelde hij door de Is raëlische douane, vloog terug naar Ne. derland, betaalde op Schiphol 173 aan invoerrechten voor de schilderijen, wat schappelijk te noemen is van de Neder landse douane. Zoet vertelde woensdagavond dit ver haal in geuren en kleuren in het late ra dioprogramma ,Tks, een sprong in het duister'., UTRECHT (ANP) Indola Electric NV in Utrecht, een bedrijf met ongeveer 600 werknemers (van wie 165 beambten) heeft moeilijk heden met de afzet van haar produkten. De directie heeft donderdag middag een gesprek gehad met de vakbonden, terwijl ook het per soneel en de ondernemingsraad op de hoogte zijn gesteld van de situatie. Het is het'tweede Utrechtse metaalbedrijf dat deze week laat weten, met afzetproblemen te kampen te hebben. Woensdag deelde de direc tie van Werkspoor-Utrecht NV mee, dat zij de afdeling staalconstruc ties (270 werknemers) wil sluiten omdat deze afdeling ten gevolge van gewijzigde marktverhoudingen met grote verliezen werkt. De directie van Indola zegt in een pers communiqué dat, hoewel de sinds 1967 tot stand gebrachte concentraties en re organisaties van het produktie-apparaat in het algemeen aan de verwachtingen hebben voldaan, niettemin is gebleken dat de ingezette groei door een aantal externe factoren wordt belemmerd. halve de sterke stijging van Ioon- materiaalkosten is de sterk toegenomen internationale concurrentie oorzaak van een verminderde afzet, in het bijzon der van elektrische huishoudelijke toe stellen en handboorgereedschap. ,De onlangs beschikbaar gekomen inter nationale commerciële mogelijkheden hebben in deze ontwikkeling geen wij ziging ten goede kunnen brengen', al dus de directie, die hieraan toevoegt dat de afzet van ventilatoren voor de agrarische en industriële sector uit gebracht onder de naam EMI zich gunstig blijft ontwikkelen. In overleg met de raad van bestuur van Indola NV beraadt de directie zich op het ogenblik over middelen om voor de gerezen problemen een oplossing te vinden. Met de vakorga nisaties en de Federatie Meitaai- en Elektrotechnische industrie (FME) zal nog nader overleg worden ge pleegd. In haar communiqué stelt de directie, dat zij overigens alleen maatregelen en voorzieningen aanvaardbaar acht, GROOT GEBIED GING TIJDENS AANVAL IN VLAMMEN OP TEL AVTV/AMMAN (RTR) Israëlische gevechtsvliegtuigen en tanks hebben donderdag doelen in Jordanië beschoten nadat Arabi sche commando's een bus met militairen op een mijn hadden laten lo pen. De bus kwam in een ravijn terecht waardoor twee Israëliërs werden gedood en 12 gewond. Het incident deed zich voor op de weg naar El-Hamma, ten zuidoosten van het Meer van Galilea. Volgens het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina in Amman werden 50 Israëliërs bij het incident met de bus gedood. De commando's door zochten de bus en hadden slechts lijken gevonden, aldus een medede ling, volgens welke het een wraakneming betrof voor een Israëlische luchtaanval op Al-Mahara in het noorden van de Jordaan-vallei woensdag. opnieuw schoten gewisseLd tussen Egyptenaren en Israëliërs. Israël spreekt van een duel met automati sche wapens in het gebied van de Bittermeren. Daarbij werden twee Israëlische soldaten licht gewond. Een militaire woordvoerder in Cairo erklaarde dat in het begin van de mid dag gedurende een uur een artilleriedu el was geleverd in de zuidelijke sector van het Suez-kanaal tot aan Ivabrit, dat bij de Bittermeren ligt. De beschietin gen volgden op sporadisch artillerievuur over en weer, dat woensdagavond be gon en tot donderdagochtend vroeg voortduurde. De Egyptische woordvoer der sprak niet over verliezen. AMSTERDAM (ANP) De polemo- logische werkgroep en de studentenver eniging voor internationale betrekkin gen in Amsterdam hebben van de ge meente geen toestemming gekregen za terdag op de Dam een actie fe voeren ter ondersteuning van het vredesschip- projeet van Abi Nathan, zo blijkt, uit een communiqué van beide organisaties- Hel plan was op dij Dam een stalletje te plaatsen om de aandacht op Nathans vredesschip te vestigen en hiervoor geld in le zamelen. De organisaties delen mee, dat zij thans overwegen een vredesdemonstratie op de Dam te houden. Alle buitenlanders en met name de buitenlandse studei ten in de hoofdstad worden uitgeno digd hieraan deel te nemen. .Ondanks' de houding van de politie die duidelijk orde boven vrede verkiest, zullen de or ganisatoren trachten elke confronts tie met de politie te voorkomen', aldus het communiqué. De Israëlische luchtmacht en de tanks die na het verongelukken van de bus in actie kwamen, scho ten volgens ooggetuigen, in een uur tijd een heel gebied in vlam men. Volgens een mededeling in Tel Aviv keerden alle Israëlische toestellen be houden op hun bases terug, maar in Amman is meegedeeld dat twee Israë lische vliegtuigen zijn neergeschoten. Veertien toestellen voerden aanvallen uit. aldus een Jordaanse woordvoerder Donderdag zijn over het Suez-kanaal NEW DELHI (AFP) Bij Josjimatli in de Indiase staat Oetar Prindesj zjjn woensdag 34 mensen om het leven ge komen toe de autobus ten in een ravijn stortte. WASHINGTON (AFP) Vijf tienhonderd mensen zullen a. s. woensdag aanzitten aan een groot galadiner, dat president Nixon aan de drie astronauten van de ApoUo-11 heeft aangeboden. Aanwezig zullen zijn o. a. de gou verneurs van de vijftig Ameri kaanse staten, diplomaten en pio niers van de luchtvaart, zoals Charles Lindberg en Jack Benny. Ook de oud - presidenten Truman en Johnson zijn uitgenodigd, maar geen van baden komt. De eerste niet met het oog op zijn gezond heidstoestand, de tweede niet om dat zijn echtgenote niet aanwe zig kan zijn. Ook Jacqueline Onas- sis, de weduwe van president Ken nedy zal verstek laten gaan. Het diner zal worden gegeven in het .Century Plaza Hotel' omdat het Witte Huis te klein is om zoveel mensen te ontvangen. ACTIE OM WEST-BERLIJN MOSKOU (RTR) De VS, Frankrijk en Engeland hebben donder dag de Sowjet-Unie formeel benaderd om de mogelijkheden na te gaan van verbetering van de toestand in en om Berlijn en van de betrekkin gen tussen de twee Duitslanden. De diplomatieke vertegenwoordigers van de drie landen in Moskou hebben daartoe gelijkluidende monde linge boodschappen overgebracht aan de Russische onderminister van buitenlandse zaken. Semjon Kozirev. De nieuwe westelijke stap volgt op een toespraak van de Russische minister van buitenlandse z: ken Gromyko, vier weken geleden tot het parlement te Moskou, waarin deze 'zei dat de .grote drie' wanneer ze bij de benadering van de kwestie-Berlijn rekening hiel den met de belangen van de Europese veiligheid de Sowjet-Unie bereid zou den vinden tot een gedachtenwisseling over de verhindering van complicaties rond West-Berlijn. Intussen heeft Oost-Duitsland afwij- (Zie slot pag. 3 kol. 5 DRS H. W. HIETKAMP (BUREAU C, R EN M): MIDDELBURG .Instellingen op het gebied van gezinsverzor ging in Zeeland zoeken steeds meer naar samenwerking. Er zijn recente voorbeelden. Op Zuid-Beveland is een federatie ontstaan van tien instellingen uit de protestants christelijke richting, waarvan een aantal ook op het terrein van het maatschappelijk werk opereren. In Vlissingen hebben vier instel lingen een samenwerkingsvorm gevonden'. Drs II. W. Hietkamp, hoofd van hel bureau Zeeland van het ministe rie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. zegt dat als hij ons voor de eerste maal statis tisch cijfermateriaal over de ge zinsverzorging in deze provincie presenteert. Cijfers, die hoe droog ook een duidelijk beeld schetsen van de ontwikkeling sinds 1962. De 29 in Zeeland werkende gezins- verzorgingsinsteliingen hadden in '62 in totaal 14 maatschappelijke werk sters en 15 leidsters ln dienst. Het aantal vast verbonden gezinsverzorg sters (opgeleide krachten, die geacht worden een huisvrouw te kunnen ver vangen) beliep 145; daarnaast 5 in losse dienst. Aan gezinshelpsters (nog niet opgeleide klachten) werkten bij de instellingen in vaste dienst 164 en in los verband 24S. Zes jaar later, in 1968 waren de vergelijkbare cij fers; 13 maatschappelijk werksters, 18 leidsters, 189 gezinsverzorgsters in vaste en 39 in losse dienst, 394 ge zinshelpsters ln vaste en 780 in losse dienst. Meer nog dan het door het depar tement verleende en tussen 1962 233.000) en 1968 1.371.000) sterk opgelopen subsidiebedrag aan de Zeeuwse instellingen demonstreert het door gezinshelpsters gewerkte uren, hoe het werk in korte tijd aan zienlijk is toegenomen. In 1967 werk ten de gezamenlijke gezinshelpsters in losse dienst 20.847 uren; vorig jaar was dat inmiddels al 37,011 uren. En bij de helpsters in losse dienst kwamen die cijfers van 172.395 op 262.604. Per uur van 44.351 dagen. Een vergelijking met hulp aan chronisch zieken levert op dat het hier gaat om een verhou ding van twee op één. .Op liet ogenblik verloopt het niet de gezinsverzorging in Zeeland vrij re delijk', is de conclusie van drs Hïet- kamp, hoewel hij zich baast om vast te stellen dat bij een verder voort schrijdende industrialisatie in Zee land liet op de duur wel eens wat moeilijker zal kunnen vallen om aan alle aanvragen te voldoen. Die sterke toename moet vooral wor den toegeschreven aan de sinds kort geopende mogelijkheid om ook hulp per uur te kunnen verlenen. In de sector van de bejaardenhulp wordt daarvan druk gebruik gemaakt. .Het is duidelijk dat de invloed daarvan op de cijfers goed merkbaar is\ zegt de heer Hietkamp, wanneer hij ei- oven bij aantekent dat Zeeland de provincie met absoluut en relatief het grootste aantal bejaarden. Vorig jaar werd er in 1771 gevallen aan be jaarden hulp verleend tot een totaal T endenties Algemeen gesproken breidt het werk in de gezinsverzorgingsector zich nog voortdurend uit Het doel van het nu verzamelde cijfermateriaal is, dat da tendenties worden bijgehouden en ge- annalyseerd. En dat is dan van be lang voor subsidie-technische vraag stukken op dit gebied en houdt ver band met prognoses waar het gaat om toekomstige aantallen werkkrach ten. Het bureau van de heer Hie;- Itarap speelt deze gegevens door naar .Den Haag', waar het departement er zijn voordeel mee kan doen. Ook voor geïnteresseerden in Zeeland zijn de nu geproduceerde statistische ge gevens van belang Naast de eerder genoemde tendens van meer samenwerking tussen de in Zeeland werkende instellingen treedt de gezinsverzorging in het algemeen ook wat meer naar voren dan vroe ger. Komt bij dat het streven erop gericht is te zoeken naar schaalver groting en verdieping van het werk door het aantrekken van managers en staffunctionarissen. Een positieve bijdrage om in dit verband stimule rend te werken .evert het departe ment bijvoorbeeld door een verhoogd subsidie toe te kennen aar. zoge naamde a-instellingen, die over ten minste vijftig helpsters kunnen be schikken. Al met al levert het materiaal van het Middelburgse bureau van het departement voor cultuur, recre atie en maatschappelijk werk een beter inzicht in de structuur en capaciteit, de werkwijze en de geboekte resultaten van de ge zinsverzorging in Zeeland. In Israël is deze week duide lijk geworden, dat er in dit VQW. land nog altijd geen overeen- stemming bestaat over de po- litiek. die ten aanzien van de Arabische staten moet worden gevoerd. Tijdens het congres van de Israëlische arbeiderspartij kwa men namelijk twee ministers fel tegen over elkaar te staan: de militaire en militante Mosje Dajan en de bekwame minister van buitenlandse zaken Abba Eban. De eerste bepleitte bij de vast stelling van het verkiezingsprogramma dat Israël bij vredesonderhandelingen moet vasthouden aan .veilige en stra tegische grenzen', hetgeen inhoudt dat militaire overwegingen een beslissende rol behoren te spelen bij het vastleggen van Israels territoriale eisen jegens zijn buurstaten. Eban kwam daar fel tegen op en stelde, dat men diende uit te gaan van .veilige en overeengekomen gren zen'. Dat lijkt op het eerste gezicht een woordenspel, maar het is het allerminst. Ebans formule gaat er van uit, dat grenscorrecties alleen daar moeten wor den toegepast, waar de situatie aanlei ding was tot de oorlog van twee jaar geleden. Het gaat hier om gebieden in de Gaza-strook, in Jeruzalem, in de kust vlakte en de Straat van Tiran en in de Golan. Eban streeft een .redelijk even wicht' na om zijn eigen woorden te gebruiken .tussen territoriale over wegingen, vrede en de joodse identiteit van de staat Israël'. Het was een ongebruikelijke stap. waartoe Israels minister van bui tenlandse zaken overging: zijn uitval aan het adres van Mosje Dajan kwam dan ook onverwacht en geschiedde bui ten medeweten van de meeste partij leiders. Zijn reactie was echter wel be grijpelijk. Als minister van buitenlandse zaken weet hij beter dan wie ook in zijn land hoe de stemming in de wereld je gens Israël is. Hij wil geen overbodige risico's nemen. Achter de schermen is er de laatste maanden namelijk een in tensief overleg aan de gang, voorname lijk tussen de Verenigde Staten en Rus land, over een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. Israël moet het daarbij vooral van Amerika hebben, zo als Rusland op dit ogenblik optreedt in het belang van Egypte. Aanvankelijk liepen de standpunten tussen de beide grote mogendheden nogal ver uiteen, er waren geschilpun ten over de volgorde waarin de Israëliërs hun troepen zouden terugtrekken uit be paalde bezette gebie den, over de vrije toegang tot de water wegen, in het bijzonder tot het Suezka- naal en uiteraard over het vluchtelin genprobleem. Het schijnt nu echter, dat de standpunten van de VS en de Sow jet-Unie elkaar zeer dicht genaderd zijn, althans die geruchten doen de ron de in het VN-gebouw in New York. Het wordt zelfs niet uitgesloten geacht, dat men vóór de zestiende september tot een akkoord komt, dwz vóór de opening van de algemene VN-vergadering. Bij die gelegenheid zou men dan kunnen proberen Israëliërs en Arabieren aan de onderhandelingstafel te krijgen. Deze ontwikkelingen vooral zijn de achter gronden van de openlijke schermutse ling tussen Mosje Dajan en Abba Eban. Dajan de militair wil kennelijk zijn partij dwingen tot een scherp gesteld standpunt, hij wil dus .strategi sche grenzen' voor Israël. Met andere woorden: de militaire belangen dienen het criterium te zijn bij de vaststelling van Israëls nieuwe grenzen. Eban wil niets van deze terminologie noch van haar inhoud weten: betogen als die van Dajan schaden naar zijn mening de re putatie van Israël als land dat vrede zoekt. Dit beeld namelijk Israël als vredesland heeft hij vooral de laatste tijd consequent aan de wereld voorge houden. Zo is hij onlangs op bezoek ge weest bij een aantal Afrikaanse landen een niet te onderschatten groep als het er om gaat de medewerking van de VN te verkrijgen. Bij die bezoeken heeft hij vee) goodwill weten te bereiken, er is toen wel gebleken dat de sympathie van diverse Afrikaanse landen naar Is raël uitgaat. Minister Eban en zijn diplomaten verstaan hun vak en onder strepen bovendien hun woorden met al lerlei ontwikkelingsprojecten. Dergelij ke projecten hebben in Afrika een goede reputatie: Israël heeft ze immers zelf toegepast bij de opbouw van het eigen land. Onvermijdelijk hebben nu ook de Egyptenaren inmiddels een reizende mi nister naar dezelfde landen gestuurd. Daaruit blijkt nog weer eens hoe inten sief aan beide kanten het diplomatieke offensief wordt gevoerd. In zo'n situa tie is het begrijpelijk, dat een man als Eban zijn militaire collega en partijge noot in het openbaar attaqueert: als Dajans visie in Israël veld zou winnen zou het land vermoedelijk in gelijke ma te sympathie in de overige wereld ver liezen. Hoe belangrijk deze zaak voor Eban was, bleek vooral uit zijn opmer king, dat een splitsing van de arbei derspartij te verkiezen zou zijn boven het tegen elke prijs handhaven van een ;roep leden, wier opvattingen op vitale punten die van de overgrote meerder heid nief dekten. Vitale punten: zij zijn inderdaad in het geding, het gaat na melijk om de vrede in het Midden-Oos ten. Hoe eerder die tot stand komt, hoe beter. Pas dan kan het eigenlijke vre deswerk beginnen, een werk dat nog veel moeilijker zal zijn dan het sluiten van éen formeel vredesverdrag: joden Arabieren moeten met elkaar leren en. Wanneer men daarvan uitgaat zijn .veilige grenzen' voor Israël niet zonder meer gelijk aan .strategische grenzen'. We geloven dat Eban gelijk heeft: niet militaire overwegingen, maar een werkelijke vredespolitiek kan slechts rust brengen in het Midden-Oosten. Het Amerikaanse huis van af gevaar- el: gden heeft maandag de verlening van de 10 procent op de inkomstenbelasting tot en met 31 december met 237 tegen 170 stemmen aangenomen en aan presi dent Nixon gestuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1