WERKSPOOR WIL BEDRIJF SLUITEN Ceausescu veroordeelt Russische inmenging Landhuizen verrijzen aan Veerse Meer I f I1 I Ondernemingsraden oneens met plannen SPANNING OP ARBEIDSMARKT DUURT VOORT AFDELING STAALCONSTRUCTIES WERKT MET VERLIEZEN Protest Open gesprek VAKBONDEN TE LAAT INGELICHT' Vier mensen in Houston geïsoleerd ONDANKS SCHOOLVERLATERS EIND JULI 54.500 WERKLOZEN Schoolverlaters IN OPENINGSREDE PARTIJCONGRES KRITIEK OP GHEORGHIU-DEJ Vandaag in de krant... <""ler Z'Jn ïa" de Kletl< Meningsverschillen MAST JACHTHAVEN VAN KAMPERLAND m wsmm Zeeland- vakantieland fl It jaargang no. 181 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 aug. 1969 N V 8«h. Mij van da C V Provinciale /Ilia., Walstr. 56-60, tel. 5144 (b g g i. red. lel. 3346. adm. tel. 2094 e I, adv. 01186-254, exp. 2751) Middelburg, b id.s C. A. de Kok. Abonn.prij» f 1,10 pel Meek, f K 19 red. 2078/3169, adv. 2375). Goee, Grote Markt 2, tel. 6140 (b e adv. (ma*. 8 regels) 37 cl per regel (min. t 1.85) .BrIeveD v d. blad' 50 cl Voortzetting van de activiteiten van de afdeling staalconstructies is volgens de directie ten gevolge van de zich wijzigende marktver- iingen niet mogelijk zonder grote verliezen- D» afdeling: staalconstructies van Werkspoor-Utrecht NV is al vele jaren in het bijzonder gericht geweest op de «raardere constructies als bruggen, «luizen en stuwen. In deze markt zo «egt de directie in een communiqué i sprake van een overcapaciteit. Bo- resdien worden steeds vaker oeverver- Mndingen in voorgespannen beton of door middel van tunnels uitgevoerd. De directie meent, dat hierin geen verande ring te verwachten is. .Beide factoren veroorzaken een discontinue bezetting van het bedrijf', aldus de directie, niet met andere constructiewerk renda bel kan worden opgevangen'. imUDCHT (ANP) De directie van Werkspoor-Utrecht NV is van plin de afdeling staalconstructies te sluiten. Op deze afdeling werken ongeveer 270 mensen. Bij een eventuele sluiting zouden ruim 100 medewerkers in andere produktiegroepen kunnen worden geplaatst. Het voornemen tot sluiting is woensdagmiddag door de directie ter discussie gesteld in de vergade ring van de ondernemingsraad. De vakbonden zijn op de hoogte ge steld en over de eventuele sociale consequenties van de sluiting zal ;ens de directie nader overleg 1 worden gepleegd. De directie heeft ook de personeelsleden woensdag Eveneens via een communiqué heb ben de gekozen ondernemingsraads leden van Werkspoor-Utrecht mee gedeeld, dat zij met klem protesteren tegen de voorgenomen sluiting van de afdeling staalconstructies. Ze stel len, dat de voorlichting die zij heb ben gekregen /.ee minimaal is ge weest en dat pas in de ondernemings raadvergadering van 19 juni jongst leden is gebleken, dat de situatie van strukturele aard is. De leden van de ondernemingsraad ei sen, dat als het toch tot een algehele sluiting van deze afdeling zou moeten komen de betrokken werknemers binnen Werkspoor-Utrecht of een ande re onderneming van het VMF-concern geplaats worden. De besprekingen tussen de directie en de ondernemingsraad zullen vandaag in een open gesprek worden voortgezet ter bereiking van voortzetting van de activiteiten in de afdeling staalconstruc ties, aldas een communiqué van de ge kozen leden van de ondernemingsraad. ROTTERDAM: Ongeveer 35 liter uiterst giftig salpeterzuur stroom de gistermorgen over de drukke Maasboulevard, toen een vracht wagen een container met dit ge vaarlijke voclit verloor. Op de fo to de brandweer tijdens het schoonspuiten van de wagen en de weg. REACTIE WERKNEMERS UTRECHT (ANP) De secretaris van de Christelijke Metaalbedrijfsbond (CMB), de heer B. J. Nieuwland, heeft woensdagavond commentaar geleverd op de palnnen van Werkspoor. Hij verwijt de directie de vakverenigingen niet tij dig op de hoogte te hebben gesteld van dit besluit. Het zou hem niets ver bazen als de werknemers vanochtend tot enig actievoeren over zullen gaan wanneer zowel directie, onderne mingsraden als vakorganisaties bij elk aar komen. De manier waarop de hele zaak naar buiten is uitgedragen nog voordat de vakverenigingen werden ingelicht teneinde in staat te worden gesteld overleg te plegen is niet op de meest e'.egante wijze gebeurd' aldus de heer Nieuwland. Overigens verbaast hij zich niet over het thans genomen besluit aangezien de hoofddirectie al geruime tijd geleden zijn Dond had laten weten dat de bewuste afdeling geen floris sante zaak meer was. Naar zijn me ning had het besluit van de directie pas bekend mogen worden gemaakt na dat de vakverenigingen zich hadden kun nen uitspreken over de noodzakelijk heid van de sluiting en een oplossing Was gevonden voor de sociale gevolgen voor de betrokken werknemers. De heer A. J. van Breukelen, districts bestuurder In Utrecht van de katholieke bond van werknemers in het metaal- en elektrotechnische bedrijf St-Èloy, gaat niet akkoord met een eventuele afvloeiing van 170 werknemers. Volgens hem moet het mogelijk zijn alle betrok kenen binnen het VMF-concern te plaat sen. Dat kan naar zijn oordeel echter alleen gebeuren wanneer er een goed gecoördineerd personeelsbeleid wordt ge voerd. Over eventuele acties vanochtend vroeg liet de heer Var. Breukelen zich niet uit maar hij stelde wel ,dat bij Werkspoor alles mogelijk is'. HOUSTON (REUTER) In het qua- rainegebouw in Houston zijn dinsdag vier mensen in speciale afzondering ge- plaats, nadat een vacuümpyp. die mo gelijk .besmet' maanmateriaal bevatte, bleek te lekken. De vier blijven geso leerd van de andere 19 mensen die al in ouarantaine zijn, om te voorkomen dat zij eventueel een gewone aardse infectie overbrengen en daardoor zon den verhinderen dat de drie ruimte vaarders maandag hun afzondering kun nen verlaten. NASA-medicus dr Charles Berry zei, dat de lekkende pijp door de kamer loopt waar de lijkjes van muizen wor den onderzodht die met maanmateriaal zijn ingeënt. Foto: analiste Heather Owens (Z!,) is een van de NAS A-medewerkers in quarantaine. DEN HAAG (GPD) De span ning op de arbeidsmarkt blijft voortduren. Aan het eind van de vorige maand bedroeg de geregis treerde arbeidsreserve in ons land 54.500 mannen en vrouwen, dat betekent een stijging van 5700 ten opzichte van een maand eerder. Die stijging is echter het gevolg van de elk jaar in juli optredende grotere werkloosheid doordat jon geren die de school hebben verla ten, zich laten inschrijven bij de arbeidsbureaus. Wanneer die fac tor wordt uitgeschakeld blijkt dat de arbeidsreserve minder is geste gen dan moet worden aangeno men. De geregistreerde openstaande vraag verminderde niet: eind juli waren er 86.300 vacatures voor mannen (twee honderd minder dan een maand gele den, maar 28.600 meer dan een jaar geleden) en 39.800 voor vrouwen (ze venhonderd meer dan een maand terug en 7800 meer dan een jaar eerder) De werkloosheid onder de het grootst in de provincies Groningen en Drente met elk 2,1 prooent. Het laagste werkloosheidspercentage ver toonde de provincie Utrecht (0,7 pro cent), gevolgd door Noord- en Zuid-Hol land (elk 0,9 procent). Eind juli stonden 5000 jongens van 14 tot en met 18 jaar als werkloos geregistreerd. Dat komt neer op 2.8 procent van de afhankelijke manne lijke beroepsbevolking in die leef tijdsklasse. Het gaat nier vooral om de schoolverlaters, die zich bij een arbeidsbureau als werkzoekende la ten inschrijven, maar eerst nog enige weken vakantie nemen. In het ver leden is gebleken dat dit percentage na juli meestal snel daalt. Overzicht van de geregistreerde arbeidsreserve voor mannen in de verschillende provincies: juli 1968 juni 1969 juli 1969 Groningen 4676 3203 3792 Friesland 2791 2195 2373 Drente 3402 2284 2725 Overijssel 6912 4169 4788 Gelderland 6200 4356 4762 UtTecht 2419 1632 1649 Noord-Holland 5348 4580 5075 Zuid-Holland 8329 6066 6831 Zeeland 1165 1018 1024 Noord-Brabant 12334 7852 8965 Limburg 10054 4718 5032 BOEKAREST (DPA) De Roe meense partijchef Nicolae Ceau sescu heeft zich woensdag nadruk kelijk gekeerd tegen de Sowjet- doctrine van begrensde soevereini teit voor de socialistische landen en tegen inmenging in de eigen za ken van zulke landen. In een toe spraak van vijf uur op het tiende partijcongres in Boekarest noemde hij de ontwikkeling van vriend schap en samenwerking tussen de veertien socialistische landen ook China hoort daarbij de ,kern van onze buitenlandse politiek', maar hij stond op het recht van elke partij zelf de binnen- en bui tenlandse politiek te bepalen. Bij een .imperialistische aanval' moeten de landen elkaar heipen, maar de wijze waarop moet in onderling overleg wor den bepaald. Het socialistische interna tionalisme (waarmee de interventie in Tsjecho-Slowakije gerechtvaardigd werd) impliceert volgens Ceausescu niet het opofferen van de nationale belan gen. In tegendeel: het bevestigt ze. Het ene land mag zijn hoop op vooruitgang niet in vervulling doen gaan ten koste Staking ER BROEDT iets in de leraren- wereld. Opnieuw worden plan nen gesmeed voor een staking.. (Pag. 3). Salmonella ONDANKS de hitte zijn er min- toi gevallen voor zover ge- ?,T van paratyfus (salmo- D~a| aan vorig jaar(pag. 7) Onderzoeker ?E negentienjarige beheerder van ;,cmpil!g .Dishoek' op Walche- en werpt zich op als een jong onderzoeker: hij houdt een .leef- Drama op zandplaat Sopeimo te"einverkenning op de ken in het Verdron- woen&SSm-Jf11 Reinierswaal is verdronken, de projectleider van verrast» a werken> De vloed er vw v l V1]f mannen. van wie rediipn zwemmend wisten te Mden' (pag. 2). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 7 Zeeuws nieuws: pagina 2 4 en 5 Sport: pagina 9 Financieel nieuws: pagina 13 Radio en tv: pagina 11 van het andere. (Zie slot pag. 3 kol. 1) CEAUSESCU KAMPERLAND Voor wie een werkelijk comfortabel land huis aan het Veerse Meer wil neerzetten heeft de gemeente Wissenkerke even ten noord westen van de (jacht)haven van Kamperland een riant ter rein gereserveerd op een uitlo per van de zogenaamde Ruiter- plaat. Het bestemmingsplan dat voor dit soort huizen 13 hecta re in petto heeft is op het ogenblik al aardig bezet. Er zijn 54 woningen gereed. In totaal kunnen er 130 worden ge bouwd. in vier lagen van de Veerse Meer-oever gerekend. Het aanne mersbedrijf J. Lievense te Westka- pelle is eigenaar van de grond en geeft de kavels (600-1000 m2) aan belangstellende kopers uit. De be bouwde oppervlakte mag variëren van 70-120 m2. Uiteraard stijgt de prijs van de grond naarmate men een plekje dichter bij het water* wil heb- Dat plekje biedt namelijk een bijzon der mooi uitzicht op het silhouet var Veere, juist aan de overkant. Op de voorgrond (links) is de aanlegsteiger te zien. waar vroeger toen het Veerse Meer nog Veerse Gat was - de veerboot van Veere afmeerde. Ongeveer tweeënhalf jaar geleden it de aanleg en inrichting van dit land- hulzenterrein begonnen. Verderop naar het noordwesten is nog een ter- rein voor kleinere zomerwoningen en voor sociale recreatie (kamphuisjes en kampeerterreinen) bestemd. De gemeente poogt de grond daarvoor in handen te krijgen. (Luchtfoto Wim Riemens) «MMööSËI ÜSP Tijdens een vergadering in het centrum van bet land .'W'fljy. begroette ons deze week een collega met de sarcastisch-be- ï&tf&j doelde vraag: ,Hoe is het in pag?-Tg] dat gastvrije Zeeland van jul- lie?' Twee van zijn dochters hadden geprobeerd hier op een camping aan de kust te komen kamperen, maar dat was niet gelukt: men had botweg (per telefoon) gezegd, dat meisjes alleen niet welkom waren, men had liever oudere mensen. Dezelfde dag hoorden we het verhaal van een ouderpaar, dat in Zeeland een pension had besproken, maar hun zoons niet op een nabijgelegen camping onder dak hadden kunnen krij gen. Motief: met die loslopende jongens ,ïs het niks gedaan'. Twee Middelburgse knapen, die deze week op een Walcherse camping hun tent wilden opslaan, wer den niet toegelaten onder het motief ,geen plaats', terwijl toch plaatsruimte zonder meer zichtbaar was vanaf de in gang. Met enige moeite konden de jon gelui elders wel een plaats krijgen. Zie hier enkele feiten, die ons deze week ongevraagd werden meegedeeld en nog weer een aanvulling vormen op een ar tikel in onze krant van 1 augustus jl. Teneur van dat artikel was dat alleen- kamperende jongelui op bepaalde Zeeuwse campings worden geweerd. Inmiddels is nu ook bekend geworden, dat de directeur van de VW Haam- stede-Burgh ontslag heeft gevraagd met als motivering, dat er in bepaalde ge vallen onvoldoende gastvrijheid wordt getoond jegens de toeristen, in welke gevallen de VW geen enkele sanctiemo gelijkheid heeft. Wanneer men dat alles zo onder elkaar zet vraagt men zich met enige verbazing af: ,Wat gaat er om in Zeeland?' Er wordt hier altijd met zo veel verve betoogd dat de recreatie één van de drie pijlers is, waarop de wel vaart rust van deze provincie, maar het ziet er naar uit, dat men bezig is deze pij ler grondig te ver zwakken. Weliswaar mag men aannemen dat de hier gesigna leerde euvelen voor rekening van een minderheid komen, maar dat doet heel weinig af aan het effect: juist de kwa lijke zaken trekken de aandacht en zij doen in geen geringe mate afbreuk aan de reputatie van Zeeland als vakantie land. Men zal hier aan deze klachten niet lichtvaardig voorbij mogen gaan. Zien we het goed, dan zijn de bezwa ren onder te verdelen in twee groe pen. De eerste betreft het weigeren of .selecteren aan de poort' brj de camplng3 van alleen-reizende jongelui, de tweede het (wat men zou kunnen noemen) exploiteren van de toevist. Het opvallen de is dat men in kringen, betrokken bij het toerisme, vrijwel 'geen goed woord over heeft voor de laatste categorie, de mensen dus die woekerprijzen vragen, dan wel onvoldoende service verlenen, maar dat men over de eerste groep nog wel eens vergoelijkend wenst te doen. De campinghouders immers zo zegt men dan hebben óók rekening te houden met de verlangens en eisen van oudere kampeerders, .jongelui zijn nog wel eens lastig en lawaaierig, vooral 's avonds, en dat kunnen we niet hebben'. Nu zijn er moeilijke figuren onder de jongere toeristen, maar die zijn er onder de ouderen ook, al zijn die vaak op een heel andere manier lastig. De kern van de zaak is echter, dat de jongeren er een totaal ander recreatiepatroon op na houden dan de niet meer zo jeugdigen en dat wensen de ouderen niet te erken nen. Zij hebben vaak him oordeel bij voorbaat al klaar en daarin spelen soms zodanige stereotyperingen een rol, dat hun oordeel veel meer een vooroordeel is: een vastgeroeste opvatting die niet met de werkelijkheid overeen behoeft te ko men. In wezen is de ongastvrijheid van sommige campinghouders een uiting van een generatieconflict: de jeugd deugt niet, heeft lange haren, komt met beatmuziek en doet maar wat, zo meent Zeeland-vakantieland zal moeten be grijpen dat het moderne toerisme, niet alleen een zaak van geldverdienen is maar vooral ook van gastheer zijn in de mo derne zin van het woord. Dat betekent dat er rekening mee moet worden gehou den dat er heel andere vormen van ont spanning dienen te komen voor de jeugd dan voor de ouderen, dat betekent ook dat in vele gevallen een combinatie bin nen een korte afstand zonder meer on mogelijk is. Dat is recentelijk in Retran- chement gebleken, waar jeugdontspan- ning en het rust zoeken door ouderen niet mei elkaar (althans aanvankelijk niet) in overeenstemming waren te bren gen. Men kan deze problematiek niet ontgaan door jongeren of bepaalde jon geren zo maar te weigeren: er zijn an dere oplossingen nodig. Laat de Zeeuwse recreatieraad daarover eens iets zinnigs zeggen, dat zou beter zijn dan het glo bale en weinig geïnspireerde stuk dat onlangs uit dit college kwam. In bepaal de kringen is men altijd zo verrukt over woorden als .leefbaarheid' en .begelei ding': welnu, hier is een sociaal pro bleem aan de orde, dat een duidelijk be leid met deze elementen vraagt in een geheel nieuwe stijl. Inderdaad, een so ciaal probleem, dat echter tot nog toe voornamelijk of uitsluitend economisch is benaderd. Het zou goed zijn wanneer in de Zeeuwse recreatiesector eens alge meen zou worden beseft, dat gastheer schap veel meer is dan alleen maar ta- •en en prijzen Een opmerking tot slot over die min derheid* van exploitanten van pen sions en dergelijke, die woekerprijzen vragen. We geloven dat deze affaire wat makkelijker is op te lossen dan het jeugdprobleem. Er zijn allerlei moge lijkheden: een classificatie, een zwarte lijst, enfin diverse maatregelen, die met name de provinciale VW nader zou kunnen overwegen. We hebben trouwens niet de indruk dat men in die kring met oogkleppen oploopt: men weet heus wel wat er hier en daar aan schort. Laat men echter niet schromen om kwalijke (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1