Bliksem doodt sportvisser in Arnemuiden Mosselfeest Bruin isse in brandende zon en ook in de stromende regen Oud-kapelaan uit Goes wordt hervormd dominee Koudekerke Tijdens zware onweersbui boven Zeeland Beloert in nood oi) Oosterschelde Leeuwse ALMANAK seems Nieuwe fabrieken in Antwerpen MAN VERDRONK IN DE BRAAKMAN Bevestiging op zeven september ONTPLOFFING OP JACHT: ZEILER ERNSTIG VERBRAND Heidelberg StudentencUi TWEE JAAR VOOR AFSLUITING GREVELINGEN Nu al schade Volharding PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 AUGUSTUS VLISSINGEN De felle onweersbui, die zaterdagmiddag Zeeland heeft geteisterd, heeft het leven gekost aan de van Ambon afkomsti ge ongetrouwde 33-jarige elektricien J. Latumahina uit Vlissingen. De man werd toen hij op zijn fiets van het Veerse Meer, waar hij had gevist, voor de bui vluchtte richting Arnemuiden, door de bliksem ge troffen. Hij was op slag dood. A an de Oosterschelde en het Veer: Meer kwamen tijdens de bui «lei dingen binnen van vermiste en om geslagen jachten en zeilbootjes. Maar alles liep goed ai. Sportvissers wer den tijclig gered. Op vele plaatsen richtte de bui, die met felle windstoten en hevïgeslag regens gepaard ging. schade aan. In Terneuzen en Hansweert moest de brandweer overtollig water wegpompen. In Goes werd het begin van de nieuwe sporthal vernield. In Breskens viel een interessante EHBO-demonstratie in het (hemelwater. In Haamstede werd het vuurtorenlicht, waarin overigens de bliksem sloeg een uur lang gebrand. Toeristen zagen tenten en caravans wegspoelen. De 33-jarige sportvisser Latumahi na werd omstreeks kwart voor vijf het slachtoffer van de onweersbui. Hij had in het Veerse Meer gevist. Bij de oude Middelburgse haven werd hij op ziji, fiets rijdend door de blik sem getroffen. Een andere visser, die het zag gebeuren, haalde hulp. De arts Th. Bloos, uit Souburg kon slechts de dood constateren. Sportvissers Op diverse plaatsen werden tijdens en na de bui sportvissers en zeilboten met opvarenden vermist. De reddingsboot .Pres. Jan Leis' voer uit omdat drie sportvissers werden vermist. Ze bleken behouden in de haven van Schelphoak te liggen. De Leis bracht wel wat mee uit zee: een tafel een pakje shag en een pakje margarine. Men vermoedt dat de ze zaken van de dijk in zee zijn ge waaid tijdens «te bui, die met wervel winden en windkracht 8 a 9 gepaard 'ging. Waarschijnlijk eveneens in de storm woei van eon sc'hip weg een drie meter lang polyester bootje, dat zon dagmorgen in de buurt van Zierikzee aanspoelde.. Dat was bij de Levens- strijddijk. Het bootje is afkomstig uit Duisburg. Kapitein J. Otte uit Bruinis- se haalde in de onweersbui met een RTM-rondvaartboot zeven sportvissers van de Oosterschelde. Op zijn route Bergen op Z-oom-Zienkzee zag hij eerst een bootje met vier Belgen, dat dreigde te zinken. Hij nam ze aan boord en nam het bootje op sleeptouw. De man nen waren van Yerseke uitgevaren en waren tot in de buurt van Gorishoek afgedreven. Toen hij juist zijn oude koers weer opzocht kwam weer een vissersbootje in het vizier. Hier waren drie man aan boord, ook al Belgen. Ze werden eveneens meegenomen. Het hele gezelschap werd im Bergen op Zoom aan wal gezet. Men verklaarde dat een an dere grote boot was doorgevaren en geen adht nad geslagen op de noodseinen van de sportvissers. De rijkspolitie te wa ter in Wemeldinge kreeg drie meldin gen over twee sloepen en een rubber boot. Ook dat liep goed af. De brandweer moest in actie komen in Hansweert, in het laagste deel van het dorp. In vorige jaren liep het regen water de huizen aan de Veerweg en de Burkinkstraat binnen. Dat was nu niet het geval, er is een nieuwe over- stortput aangebracht. Met de pomphulp van de brandweer kon men nu de hui zen vrijwel droog houden. In Burgh stond dertig millimeter water, onder de toeristen ontstond bijna paniek. Kin deren huilden, campings stonden op Schouwen vol water. De bliksem sloeg in de vuurtoren van Haamstede maar werd door de geleiding opgevangen. De blik sem sloeg ook in een gemeentelijke schuur aldaar, de goot brak asi. In Zie rikzee werden bomen ontworteld en moesten dalken en lichtmasten het ont gelden. Aanvaring bij Hansweert HANSWEERT In het kanaal te Hansweert is zondagmiddag een aanva ring ontstaan tussen de binnenschepen Marie D. en Tjoba. Beide schepen kre gen lichte schade. De vaartuigen waren geladen op weg naar Antwerpen. De aanvaring ontstond toen de Tjoba bij een manoeuvre plotseling dwars voor de Marie D. terecht kwam met het ge volg dat een roeiboot van de Tjoba be kneld raakte. Werk Een man van met geringe gaven heeft onlangs de uitspraak ge daan, dat men zich in Nederland in de periode tussen de school banken en de aow geheel kan dis tantiëren van het arbeidsproces en toch een prett.ig/ welverzorgd leven leiden. Wie zich in dit. land van de uitkeringen m.et overleg laat uitkeren, kan er zelfs van in een kleine auto rijden, meent hij. Eet gaat er maar om, dut men al die tijd uit de klauwen van het werkmonster weet te blijven. Sommige mensen leren het nooit. Ze rooien het een tijdje in de WW, komen dan nog aardig mee van sociale zalven, maar vroeg of laai ziet men ze tóch weer met de hand aan de ploeg. Dat zijn sukkels, die de weg met weten. Innemende amateurs, zoals de man, die in Middelburg hvxim om zich als werkzoekende louter een for maliteit, nietwaar - - te laten in schrijven. Hij kon direct aan de slag. Geheel verslagen verliet hij het bureau. Werken'mokte hij nog na' ,'k zit pas zes welven in ae WW'. Het geraamte van het gebouw ach ter het zwembad, daar neergezet door Pellïkaans bouwbedrijf uit Til burg, ging volledig tegen de grond. De omvang van de schade en even tuele vertraging in de bouw was zondagavond nog niet. bekend. Vijandig Opnieuw was er ook wateroverlast in de Terneuzense binnenstad. De brand- weer, diie bij wijze van voorzorgsmaat regel kort na het begin van d'e bui werd gealarmeerd, kwam ondermeer in actie in de Vlooswijkstraat. Ook in andere straten steeg het waterpeil onrustba rend. De intensiteit van de bui was overigens niet te vergelijken met die van vrijdagmiddag, toen in één uur tijd ruim 30 mm neerslag viel. De burgemeester van Terneuzen en de webhouder van openbare werken hebben zaterdagochtend persoonlijk poolshoogte genomen in het zwaarts getroffen ge deelte van de oude Terneuzense bin nenstad. Gr werd in enkele gevallen nogal vijandig op hun aanwezigheid gere ageerd. In juli 1967, toen de Ter neuzense binnenstad eveneens door een stortbui blank kwam te staan, verklaarde het gemeentebestuur iet garant te kunnen staan voor de ge volgen van natuurrampen. De ge troffenen stelden daar tegenover dat (1e binnenstad niet is voorzien van een modern rioolstelsel. Sinds 1967 is de afwatering overigens wel ver beterd door de aanleg van een com- nectieleiding naar het stamriool. Een comité, dat in juli 1967 werd opge richt om met het gemeentebestuur over schadevergoeding te praten, blijkt niet meer te bestaan. De toenmalige voor zitter verklaarde dit weekend, dat de schade die vrijdagmiddag is ontstaan ministens even groot is als die in 1967. Mishandeling in Vlissingen VLISSINGEN De Vlissingse fami lie B. heeft zich bij de politie beklaagd over mishandeling van een dochtertje en vrouw d'es huizes door een nog onbe- ïde man aan de Troelstraweg. De mishandeling vond omstreeks twaalf uur zondag plaats nadat het meisje een steen tegen een ruit had gegooid. Een man stapte uit het huis dat bij de ruit hoorde toen naar buiten en sloeg het kind. De moeder, die even later op het gevechtsterrein arriveerde kreeg eveneens de volle laag. BIKINI'S GEGAPT IN VLISSINGEN v'LISSINGEN Bij de politie van Vlissingen is zondag aangifte ge daan van diefstal van aam de lijn hangende kleding. De diefstallen betroffen een kinderbikini en het bovendeel van een volwassen bi kini. Het materiaal hoorde thuis aan waslijnen in tuinen achter ANTWERPEN Het havenindustrie gebied van Antwerpen krijgt er binnen kort weer twee nieuwe fabriekseenhe- den bij. Monsanito Europa NV bouwt er een fabriek Voor rubberversnellers, De fabriek komt op een terrein van 100 hectares in het noorden van Ant werpen. Er is een investering van ver scheidene miljoenen mee gemoeid. Het is de bedoeling dat de fabriek eind 1970 bedrijf komt. Badische Anilin- Sodafabrik (BASANT) zal in Antwerpen een fa briek bouwen, die jaarlijks 25.000 ton isocyanaat (een bestanddeel van poly- uretaan) zal produceren. In de eerste helft van 1971 moet de pro dark tie er starten. Belgisch jacht voor Walcherse kust in moeilijkheden VLISSINGEN Voor de Walcherse kust is zaterdagavond een onder Bel gische vlag varend jacht .Najade' van een inwoner uit Oss in moeilijkheden gekomen. Het vaartuig, dat twee man aan boord had kwaim vam Engeland. De Naiade had de ankers verspeeld en dreef niet een minimum aan navigatieliohten in de vaargeul. Vanaf het strand voer een motorvlet ter assistentie uit, toen de bemanning de aandacht trok. De Temi n van het sleepbedrijf Dijkhui zen bracht het vaartuig later naar Vlis singen. HOEK Om half één is zaterdagmid dag bij het zwemmen in de Braakman de dertigjarige Johannes Pjjcke ver dronken. Het slachtoffer, dat afkomstig was uit Schoondijke, was gehuwd en had één kind. Hij was de zwemkunst niet goed mach tig en hij was in een niet-beschermd deel van de Braakman te water gegaan. Ter plaatse is het water vijf tof zes meter diep. Het lichaam van het slacht offer werd pas omstreeks zes uur op- VAKANTIEGAST IN ZEE VOOR DISHOECK AAN HARTAANVAL OVERLEDEN KOUDEKERKE De heer J. M. va: der Plas uit Breda is zaterdagmiddag aan een acute hartaanval in de zee voor Dishoek bij de lichttorens overleden. Hi,j was juist het water in gelopen. Een toevallig op het strand aanwezige EHBO'er paste nog kunstmatige adem haling en mond op mond beademing toe. Een ook op het strand vertoevende arts uit Apeldoorn, dokter P, J. F. de Vries, constateerde de dood. Dokter L. Sloos uit Koudekerke li-et het stoffe lijk overschot overbrengen naar het St- Josephziekenhuis in Vlissingen. De heer Van der Plas was melt zijn echtgenote en zoon op vakantie. WV-secretaris L. de Witte van VW Koudekerke die vlak bij de heer Van der Plas was, waar schuwde de EHBO'er en zocht de Apel- doornse arts op. Het voorval was omstreeks half vier. SLACHTOFFER ONGELUK OOSTBURG OVERLEDEN OOSTBURG In het Sint-Anthonius. ziekenhuis te Oostburg is op 77-jarige leeftijd overleden mevrouw F. Maaij uit Deume (België). Mevrouw Maaij werd donderdagmorgen gewond bij een auto-ongeluk op de rijksweg Schoon dijke - Oostburg. toen de auto waarin zij zich bevond, door een klapband van de weg raakte en in de sloot belandde. M. J. DE JONG: ,KARL BARTH WERKT BEVRIJDEND GOES/KOUDEKERKE De 46-jarige ex-kapelaan M. J. de Jong uit Goes wordt zeven sep tember hervormd predikant in Koudekerke. Hij wordt beves tigd door de Goese hervormde predikant C. Metselaar uit de plaats, waar hij dertien jaar kapelaan is geweest. De heer De Jong, die in J967 de R-K Kerk verliet, werd 24 december vorig jaar hervormd, evenals zijn aanstaan de echtgenote, niej. A. Doolaege, af komstig uit Oostburg en onderwij zeres geweest in Vlissingen en Goes. gekregen, vanwege zijn vooroplei ding. maar in Leiden heeft hij sinds januari nog een flink stuk bij ge studeerd, ,als een razende', zegt hij. Zijn hoogleraren daar waren de pro fessoren Berkhof. Rasker en Bolike- stein. .Totaal' 6077 pagina's stof moest ik doorwerken, op het gebied van dogmatiek, bijbelexegese, kerk recht en natuurlijk het preken ma ken. Vooral 1100 kantjes Ba.i-th we zen mij de weg'. Op 24 juni deed hij aan de Leidse universiteit eindexa men en op 1 juli werd hij door een officiële colloquimcommissie in Am sterdam toegelaten tot de heilige dienst. .Hoera voor de kandidaat' schreef zijn wijkpredikant en men tor ds M. v. d. Bosch in .Hervormd Goes'. Eind juli kwamen er al twee beroe pen, één van Koudekerke en één van Schore. .Neen, men had helemaal geen bezwaar tegen dat ik kapelaan ben geweest'. Kandidaat De Jong heeft dit weekeinde Koudekerke aan genomen en bedankt voor Schore. M. J. DE JONG Karl Earth Hoe kwam de lieer De Jong in de hervormde kerk terecht? Geboren in Oudewater (,niet zo leuk voor de hervormden: dat is de stad van Ar- minius') werd hij na zijn studies ka pelaan eerst in Nes aan de Amstel. Zijn vader was onderwijzer. Later, na de herindeling van de bisdommen, werd hij kapelaan in Goes, na Goes was hij in Oudenbosch twee jaar con rector van een meisjespensionaat. Maar in 1967 -stapte hij eruit. Er was géén célibaatslcwestie. .De diepste gronden liggen in de vele vraagte kens, die ih je opkwamen tijdens de theologische studies, en vanuit de zielzorgpraktijk en de r-k levensstijl van de geestelijkheid. Het was. wat onwerkelijk, verouderd. Dat zie je achteraf het'duidelijkst. Er kwamen vragen: de genadeleer. boven natuur tegenover natuurwet, dat wil de er bij mij niet in. Ook de sacra mentenleer gaf mij veel vragen. A tijdens mijn studie had ik grote lief de en waardering voor de pveelc voor de gebedsdienst, die minder gro te plaats had dan ik dacht dat nood zakelijk was. De offerdienst had nu eenmaal meer accent. In de praktijk kwam ik in conflict met de werke lijkheid van het leven, die zielz< vragen, eisen van de natuurwet van de moraalwet. In de schrift vond je mildere oordelen, mildere eisen en andere richtlijnen. 11c ging er mij op nieuw op bezinnen en augustus 3 967 heb ik ontslag gevraagd'. Waarom hervormd? .Het verschil in geloofbelijdenis, het feit, dat men maar zegt de kerk is maar ,een' vorm en staat onder kri tiek van schrift en geloof. Ik bén met hart en ziel' predikant, zielzorger. Ik ben teruggegroeid naar de be lijdenis van de apostelen. Het feit ook dat mijn oude kerk hét antwoord zei te weten, maar dat is niet zo niet het protestantisme, tenminste niet met de hei-vormde lcerk. Ds Stra ling zei eens tegen me, typisch zo als hij alleen dat kan zeggen: .We zeggen eerlijk: we weten 't niet meer. we moeten met elkaar zoeken wat de kerk betekent voor de mens'. Kijk, dat spreekt mij aan. En Karl Barth werkte voor mij heel bevrij dend. He kwam daai-mee met ds v. d. Bosch, de hei-vormde wijkpredikant in contact en die heeft mij erg veel geholpen' .Theologisch ben ik 'n enorme woord man. ik houd erg van de woord dienst. Een beetje meer bijbel mag wel. Ik heb altijd veel geloofd in de kracht van het wooi-d. Daarom ook deed ik erg graag vormingswerk. Groepenwerk al in 1950 in Nes. In Goe-s runde ik het parochieblaadje .Contact' en ik werkte mee aan het bisdomblad .Onderweg'. Ondertrouw In de nacht op Veerse Meer VEERE De 28-jarige gehuwde Eindhovense garagehouder G. F. van der Heijden is zaterdagnacht omstreeks half een bij een ontploffing aan boord van zijn jacht Madeleine I ernstig verhand en overboord geslagen in het Veerse Meer. Zijn Middelburgse kennis, de televisiemonteur W. Adriaanse, die op dertig meter afstand van de Madeleine voer met het jacht Mantana. slaagde erin het slachtoffer binnen de minuut uit het water te halen. De Eindho venaai-, die alleen aan boord was, werd later opgenomen in het Gasthuis in Mid delburg. De ontploffing ontstond vermoedelijk door kortsluiting in de dieselmotor van de Madeleine I. Beide jachten voeren in dB richting van 't recreatie gebied De Piet toen de motor van de Madeleine afsloeg. Voordat men besloot dat Adriaanse met zijn jacht de Madeleine zou slepen probeerde v. d. Heijden nogmaals de motor aan te slaan. Dat lukte, maar onmiddel lijk kwam er een steekvlam, gevolgd door een ontploffing. De Eindhovense garagehouder sloeg ernstig gewond overboord. .Blijf roepen, blijf roepen' schreeuwde Adriaanse, die zo snel mogelijk naar het slachtoffer voer. Hij had 'm snel te pakken, hees 'm aan boord, waar zijn verloofde het slacht offer in slaapzakken wikkelde en voortdurend tegen hem bleef praten, omdat men vreesde dat hij een shock had. Van der Heijden werd in zijn gezicht en aan zijn armen en handen gewond. Zijn kleren brandden vol ledig weg. Zo snel mogelijk zette de Mantana koers naar Veere, waar men de ongelukkige zeiler onmiddellijk met een eigen auto naar het Gasthuis in Middelburg overbracht, waar hij werd opgenomen. Zijn toestand was zondag redelijk. De uitgebrande en geblakerde restanten van de Madeleine I zijn zondag geborgen. Kandidaat De Jong (inmiddels in ondertrouw, maar de celibaatskwes- tïe, kwam pas na. zijn uittreding en was toen dus geen kwestie meer) geeft toe, dat er in de R-K Kerk, al thans in ons land, ook heel wat ver nieuwingen aan de orde zijn. .Veel dat de hervormde kerk al gehad heeft. Maar :k dacht dat het mis schien nog niet snel genoeg gaat. En bovendien: men zou misschien nog wat meer aandacht moeten besteden aan de verontrusten, de mensen van .confrontatie' bijvoorbeeld'. De ex-kapelaan, die dertien maal be devaarten naar Lourdes leidde, dit in de periode dat hij .geen' plaatste achter zijn naam als er gevraagd werd naar een kerkgenootschap bij het invullen van formulieren, ver wacht veel van de hervormde ker ken en van zijn predikantschap in Koudekerke (voor een gemeente 1100 zielen). KUNST HEIDELBERG ER SÓHSDENTPVihw DOMBURG DORPSKA S Toen een halve eeuw geleden eéa musicoloog de stelling poneeiV'èjT lot van de muziek in handen laelil Duilse schooljeugd, vond in fcl" vooral op het terrein van de 8th«? ziek een herbeleving van en wS ring voor de muziek van oude r plaats. In deze ontwikkeling past staartje het optreden van het bergs Studentenkoor, zaterda^S een stampvolle dorpskerk van mI aan .après ba in, genoegens u®, vende zomerse Domburg. Voor dit w gezelschap voortreffelijk musiceren* lettanten was de muziek uit een- leden dat bleek een duidellj] maakte zaak geen kwestie ia* namenkennis. Josquin des Prés.Giorè Gabrieli, Leonard Lechner, Hefc. :n voor'j houdsloze namen zijn, maar dte» voorstellingen op het gebiedvandetJ dende kunst oproepen. Josquin's Missa ,Pa.nge Lingua'\vjsv llW het voor geïnteresseerde luisteraanaj oude muziek aantrekkelijke, vair doorsnee-bezoekers van een bafe sliert wel wat .highbrowed' programma v;J> twijfel de grootste krachtmeting vei PL IJMU scher] kwali i, van het avondmaal, nieuwe beleids lijnen, de relaties met andere kerken en het aangekondigde pastoraal con cilie van de hervormde kerk, dat vind ik een blij geluid'. Hij voelt erg veel voor de ideeën van ds Boonstra. uit- 's-Heer-Hendrikskin- deren, die ook belijdenis-catechisan ten aan het Avondmaal laat. En wat hem betreft is de momenteel gebrui kelijke paar maal Avondmaal per jaar- beslist niet teveel in de hervormde kerk. Hij is ook geporteerd voor tercommunie, ,hoe meer oecumene en een gezonde opbouw, hoe liever, maar ik realiseer mij heel goed, dat ik nog gewoon van onderaf moet heginnen' .Maar de kerk moet weer kerk wor den. Zoals Berkhof zei: je voelt vaag waar 't heen wil, het gaat om een gelovig zijn in een nieuwe tijd. Ik heb gezien hoe veel mennen méér lo den. ongelukkig waren, omdat niet duidelijk was. hoe een nieuwe kerk in een nieuwe tijd moet staan. Dat nas piet nodig geweest. Als ik daar aan iels zou mogen doen, graag'. BRUINISSE In de brandende hitte 's morgens en in de stro mende regen aan het eind van de middag heeft mosselvissend Bruinisse zich zaterdag gepre senteerd. Met duizenden toeris ten hebben de inwoners van de vissersplaats weer het mossel- feest gevierd. Men ging niet voorbij aan de problemen van de colibaeteriën, die de Ooster schelde hebben besmet, aan de dreiging van een dichte Greve- lingen in 1971 en aan de wensen ten aanzien van een schadere geling voor de vissers en voor de gemeenschap. Maar het mos selseizoen werd ondanks dat uitbundig ingeluid. Afgeladen met toeristen maakten de mosselkotters een tocht naar de Gre- velingen, er was een jeugdfestival in de zeer warme amusementshal in de Nïeuwstraat, de gymnastiekvereni ging Kwiek' zorgde voor een demon stratie bij de muziektent, de muziek vereniging ,Rust Roest' uit Zierikzee gaf een muzikale show weg op het havenplateau en de .Holzacker Bur then' traden op in do amusements hal. Met een groots vuurwerk werden de festiviteiten 's avonds besloten- Wat ongelukkig ging het met het pro grammaonderdeel .mosselen eten' op het havenplateau. Er werden wel mosselen gekookt, maar de regen dreef de meeste bezoekers van Brui nisse naar binnen of terug naar de campings en zomerhuisjes. Zonnig was het, toen mosselkoningin Lenie Jumelet 's morgens officieel het sei zoen opende en de genodigden trak teerde op zeer verse mosselen. De hele dag door zorgde de muziekver eniging ,Nu met Hope' uit Bruinisse voor de vrolijke noot. En verder wa ren er de paling- en gebakkramen en wat mini-kermisspeeltuig voor de jongste jeugd, op het programma aangeduid met de verzamelnaam .di verse vermaaksinrichtingen'. Zoals gezegd: men ging op de feestdag niet aan de moeilijkheden vooi'bij. Burgemeester C. H. van de Linde wees er tijdens een officiële ontvangst voor genodigden in het verenigings gebouw op, dat ,er wat beweging is gekomen in de materie rond de scha deloosstelling'. Hij maakte duidelijk, dat er heel wat vragen zijn gerezen en dat er heel wat onbillijkheden staan in het wetsontwerp, maar op timistisch verklaarde hij': ,Het begin is er'. De heer Van de Linde was van mening, dat het probleem van de Bruse mosselkwekers een aparte be nadering in de wet behoeft. Immers zjj verliezen door de sluiting van de Grevelingen in 1971 ongeveer 250 goede mosselpercelen. Erger nog, de produktie van de percelen op de Grevelingen is tengevolge van de verder voortschrijdende werkzaamhe den aan de Brouwcrsdam ernstig aan getast en schade wordt er zelfs thans reeds geleden'. De burgemeester van Bruinisse stelde dat weliswaar door! het ministerie van landbouw en vis- serij een aantal mosselpercelen in het Volkerak beschikbaar wordt gesteld,! .maar wij blijven aandringen op toe wijzing van braakliggende percelen op de Oosterschelde'. De heer Van de Linde deelde mee, dat besprekingen hierover gaande zijn. id augustus zullen de specifiek Bruse problemen in een bijeenkomst met de Zeeuwse kamerleden worden bespro ken. Als één van de leemten in het ontwerp van wet, waarin de uitkering om schade aan de schelpdiercultuur wordt geregeld, noemde de burge meester het feit, dat mosselkwekers, lie hun bedrijf laten uitoefenen door bedrijfagenoten en bedrjjfsgenoten, die meae werkzaam zijn bij een kwe ker niet onder artikel 2 van het ont werp van wet vallen. Burgemeester Van de Linde: .Aangezien het hier om 20 tot 25 bedrijfsgenoten gaat, acht ik een regeling van deze kwestie van het grootste belang. Temeer, daar verschillende mosselkwekers die tot deze categorieën behoren, te kennen nebben gegeven, dat zij hun bedrijl willen liquideren, waardoor mossel percelen zullen worden ingegeven'. Verheugd verklaarde de burgemeester, ,dat de regering thans tot de overtui ging is gekomen dat de gemeenschap Bruinisse tengevolge van de uitvoe ring van de deltawerken inderdaad een gemeenschap is, die in haar leef baarheid ernstig zal worden aange tast'. En de heef Van de Linde maak te in zijn toespraak duidelijk, welke maatregelen Bruinisse ter compen satie ziet op het vlak van de recrea tie en de industrialisatie. De burge meester was van mening, dat om Bruinisse te helpen op korte termijn fondsen beschikbaar moeten worden gesteld voor de gemeenschappen, die door de uitvoering van het deltaplan in hun bestaanszekerheid worden be dreigd. waarnemend commissaris der konin gin in Zeeland, de heer M. J. van Poelje, die met zijn echtgenote het Bruse mosselfeest bijwoonde, toonde in een toespraak later waardering voor de volharding, waarmee het ge- meentebestuur van Bruinisse de za-; ken bepleit. Hij stelde, dat men dat moet blijven dóen en hij toonde ver trouwen, dat ook voor de gemeen- schapsschade een regeling zal wor den getroffen. sselkoningin Lenie Jumelet, die dooi de secretaris van de visserijvereni-i ging, de heer H. Schot, op het haven- plateau aan het publiek werd voor gesteld, stelde in haar toespraak, dat de mosselvissers eensgezindheid zul len moeten tonen, als men de proble men die komen het hoofd gaat bie den. In een korte terugblik over het afgelopen jaar stelde zij vast, dat de prl,jzen ongunstig waren, maar dat de hoeveelheden groot waren. Zij wees er op, dat er individueel in dit jaar schade is geleden door de grote zaad- val in de Wadden en zij wenste de kwekers veel succes op de experimen tele percelen in het Volkerak. I' wat de toespraken betreft, liet men het er daar bij. De temperatuur nood de meer tot het maken van een tocht: met de kotters over het water en tot feestvieren met weinig lichaamsbe weging. jeugdige zangers met een bijna ome baar vroeg-zestiende eeuws muziek tion. Niet wat het notenbeeld aangaf, precies veertig jaar geleden publie»ri, Friedrich Blume ten behoeve van kenmuzïekbeoefening de eerste pij tische uitgave van het grandioze weft, maar wel ten aanzien van het vei! fe achter de noten verborgen ligt, Wasti ,Panga Lingua'-mis, een schepping Josquin's laatste levensperiode, bewetr zich op analoog-ongenaaltbare hot?? als de laatste werken van bfjvoorba'i Beethoven, Bartók of Stravinsky. Het Heidelb erger Studentenchorgale fraaie, opvallend toonzuivere, maat n voorzichtig-terughoudend-- op enkele plaatsen get waarin de aan de Gregoriaanse 11M ontleende toegevoegde initia de uln» ring een meer kerkelijk dan cot: matig karakter verleenden. Dat de kere gloed van de oude schilderkunst! deze interpretatie niet wanrnecrrla werd., schrijven we toe aan een weltaa: jeugdige bezetenheid met, maar een onvoldoende doordringingsvermogen deze muzikale nalatenschap van een ts verleden aan de kant van koorleider ft diger Hansen. Bovendien ontbrak a ruimtelijke dimensie: de hoge gewilrn van een gothische kathedraal weri deze muziek zich eerst thuisvoelt, Over genoemde Rüdiger Hansen, alt de over koor en optredende solisten, i braken op het programmablaadjc dt gegevens. Onze indruk over Hanscmr veelbelovend muziekstudent of - voor deze indruk opteren wij in meerfoi mate een met zijn leeftijdgenoten-is. gers in gezamenlijke muziekbeoefeniip musisch zeer begaafd student. Wiens ii- stelling voor het feilloos leiding gtm aan een a-capella koor het gevoeligst muziekapparaat zich uitte in e onze kant uurtje adembenemend teren van koristisch formidabel gi vormde stemmen. Dit twintigtal i ten moet buiten kijf onder een groot vb- Wljlt concentratie tijdens de repetities m; diger Hansen samenwerken. Jan bij onze koren dit .meedenken' m.. rigent zo sporadisch aangetroffenffla Om maar te zwijgen over de als ,et! négligeable' terzijde geschoven fe- tische stemoefeningen, een or Iijke bovendien ontspannende a, on het voor vrienden en magen is 3 stampen, liefst avondvullende werk. De Heidelbergers die Giovanni GabneliT achtstemmig motet .Jubilate Deo om) terra' een riskante zaak voor lekenkoor) nauwgezet, wat v de polyfone structuur aftastend, lor ope ning van hun optreden hadden gekoies rondden de avond af met het vier-M zesstemmig motet .Warum ist di gegeben den Müsellgen?' van J- Brahms; de uitvoering onderstreepte» dermaal op frappante wijze Hansensp; ven als geboren koorleider. Het kofö. ,Mit Fried und Freud fahr ich date was in zijn sobere voordracht een indnu- wekkend slot. Zo nauwgezet als deze jonge Duitse mur- ci het namen met liun interpretaties, o roekeloos-nonchalant waren zij in de si- wikkeling van het aangekondigde pre gramma: de volgorde werd verandert stukken vervielen, andere werden to voegdgraag gehoorde composities uï het Buxheimer Orgelbuch worden ver vangen door een niet in zijn voegen slo tend geestelijk concertje voor altsolo e instrumentale stemmen van Her Schütz (.Herzlich Heb liabe ich E Herr'). Dat alles zonder enige Info tie. Een zich in anonimiteit hullend joij fluitist excelleerde in een met een vï; bluffende dosis vakkennis, affto'jr irgedragen solo-sonate van Carl B Bacli, waarmee hij een aanvaard» brug sloeg tussen de fijnzinnige expra- sieve vocale kunst van de zestiende tw wer Leonard Lechner en Brahms' van» de vroegbarok geïnspireerde motetslijl, G.W.E OPNIEUW WARMER Vrij zonnig', warm en op do dim» plaatsen droog weer. Zwakke tot mail wind uit uiteenlopende richtingen, ms- aan de kust wind van zee. Overwegend warm met latei' weer l®1 op regen of'onweer. Weersvooruitzichten in. cijfers g®lJ' d-eld over Ne d er kend. Voor dinsdag: aantal uren zon: 13; min. temp. 0 tot 5 graden boM normaal; max. temp: 3 of meer grs» boven normaal; kans op een droge P riocle van minstens 12 uur: 90 pro»»" kans op een geheel droog ctmaai. "rocent. BRUINISSE Het mossélsei- me Jumelet gr,/ daarvoor 's mor- zoen is ook te Bruinisse feeste- gens op het havenplo-tecm het lijk geopend. Mosselkoningin Le- startsein, (Foto PZC'J roor woensdag: aantal uren zon:3I lo- -- temp: 2 tot 6 graden W* 11; min. temp: z tot <j 6*^^"" normaal; max. temp: 1 tet o 8™ boven normaal; kans op een diV -;, node van minstens 12 uur: 80 pw kans op een. geheel droog etmarn. procent. STRANDWEERSVERWAOHTIN'' (Van onze weerkundige Een zuidoosten wind voeit va~i.J weer warmere lucht aan. In de nw «s zonmi.ge perioden bh 23 tot 2o F'- C. Zeewater: 20 graden. Vooruitzichten: zomers met in van dinsdag een toenemende onw r kans door een oceaanfrontje aai Noordwest-Frankrijk nadert. 5 augustus Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2