Den Haag blij met verkiezing in ontwapeningsconferentie Boekarest wacht zwijgend op president Nixon nuttige inbreng Maansteen voor Leidse professor advocaatbowls JAMIN GEEN FUSIE DAF OM NEDERLANDS KARAKTER TE KUNNEN BEHOUDEN Wel samenwerking met Renault KWETSBAAR WFGULDENBILJET... WATER EISTE ZIJN TOL Russische delegatie met stenen bekogeld Britse staalfabriek door staking dicht NAAM MR T0X0PEUS GENOEMD ALS OPVOLGER MR F0CK IN GRONINGEN ANWB alarmcentrale TEHDAG 2 AUGUSTUS 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DELEGATIE ONDER LEIDING VAN MR. ESCHAUZIER DEN HAAG (GPD) Nederland gaat deel uitmaken van de ontwa peningsconferentie in Gelieve. De- voormalige .groep van achttien', onlangs al vergroot met Japan en Mongolië, wordt bovendien uitge breid met Hongarije (de oostelijke tegenhanger' van ons land onder de nieuwelingen), Pakistan, Zuid- Slavië, Argentinië en Marokko. De Nederlandse delegatie zal worden geleid door mr. H. F. Eschauzier. In regeringskring is men zeer ingeno men met de opneming van ons land in de eroep, die de afgelopen jaren enkele opmerkelijke successen heeft gehoekt: de stopzetting van bovengrondse kern proeven en het verdrag tegen de ver- jjere verspreiding van kernwapens. Op iorte termijn mogen van Nederlandse kant "een opmerkelijke initiatieven «•olden verwacht, maar deslcunddgen op iet departement van buitenlandse za- l53i zijn van oordeel dat ons land met in ook internationaal grote activiteit in ontwapenines- en vredesvraagstuk ken op langere~termijn zeker een nutti ge inbreng zal kunnen hebben. Zij -wij zen er daarbij op, dat kleinere landen als Zweden en Canada zich in de groep van achttien' een gezaghebbende stem hebben verworven door de lowalitiet van liet voorstellen en ideeën. Even sterk De Geneefse conferentie bestaat sinds 1962. Zij opereert onder auspi ciën van de Verenigde Naties, zon der echter een VN-commissie te zijn. Het feit dat de (alle VN-leden om vattende) commissie van de VN voor ontwapening niet tot handelen in staat was gebleken en bovendien een commissie "van de (toen nog) vier kernmogendheden een voor de Sow- iet-Unie onbevredigende samenstel ling had immers de drie gespreks partners waren NAVO-landen leidde tot het idee van een selecte groep, waarin, oost en west even sterk vertegenwoordigd zouden zijn. In eerste Instantie ging de gedachte uit naar een groep van tien Het werden er achttien toen ook de niet-gebonden lan den vertegenwoordigd wensten te zijn. Frankrijk is, onder generaal De Gaulle, al spoedig uit dé conferentie gestapt. nieuwe technologische onbwikkelinge: n Parijs toch zeer groot is, digen zijn van mening dat Frankrijk voornamelijk om redenen van tactiek nog steeds de grote afwezige is. Nu de kans bestaat dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie binnenkort zullen komen tot bilateraal overleg over het beperken van hun strategische wapens, ligt het voor de hand, dat de Fransen er des te meer behoefte aan zullen hebben, niet geheel buiten de besprekingen te staan. In Genève wordt er dan ook re kening mee gehouden, dat Parijs be gin volgend jaar zijn afgevaardigden weer naar Genève zal zenden. Dat te verwachten Amerikaans - Rus sische gesprek over het onderwerp dat wat de bewapeningscontrole betreft thans de meeste aandacht heeft, maakt het mogelijk dat de conferentie in Ge-' nève enige tijd wat naar het tweede, plan verdwijnt. Nederlandse deskundi gen zijn niettemin van mening, dat de conferentie grote betekenis zal houden, nu men aan de vooravond staat van LEIDEN (GPD) Bij de Leidse sterrenwacht is men verrast over het bericht uit Parijs, dat de NA SA een stukje maansteen voor wetenschappelijk onderzoek zal zenden aan prof. dr H. C. van der Hulst, die aan de sterrenwacht verbonden Is. De hoogleraar zelf is met vakantie, maar zijn naaste medewerkers weten niets van een Het bericht is gelanceerd door de Europese vertegenwoordiger van de NASA. Bij de Leidse sterren wacht vermoedt men, dat prof. Van der Hulst één van degenen is, die bij wijze van .cadeautje' een stukje maansteen krijgt, om het op een plaats in Nederland, die daarvoor apparatuur heeft, te laten onderzoeken. Bekend is, dat de hoogleraar graag een onderzoek zou instel len naar de fotometrische eigen schappen van maansteen. Het stukje maansteen zou naar ons land komen, nadat in Houston de wetenschappelijke analyse is af gerond. grote machten toch weer verloren dreigt te gaan. Onderwerpen waarmee de Nederlands delegatie te maken Icrijgt zijn voort? onder andere: Let verbieden van onder grondse kernproeven, het beperken vai de prmluktie van splijtbaar materia;)1 voor kernwapens, het gebruik van de oceaanbodem voor militaire doeleinden en de beheersing van bacteriologische en chemische wapens. ADVERTENTIE 150 gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijs! Van Doorne wijst fyritiek van de hand UTRECHT (GPD) In principe is DAF niet tegen fusies, maar het be drijf wil de zekerheid hebben, dat de onderneming in een dergelijk geval als Nederlands bedrijf za! kunnen blijven groeien. Dit is de reactie van de heer W. van Doorne, één van de directeuren, op een artikel in het orgaan van de ka tholieke hond van werknemers in het metaal- en elektrotechnisch bedrijf St- Eloij, dat de DAF op het ogenblik ge baat zou zijn, bij meer samenwerking met andere (buitenlandsb) automobiel, ondernemingen ter vergroting van de markt en voor meer research. Een fusie met een groot buitenlands concern houdt het gevaar in, aldus meent de heer Van Doorne, dat de be langen van DAF ondergeschikt wor den gemaakt aan die van een buiten landse onderneming. De Eindhoven se - U. J1CLSCC11 CCI1 LACiOAlgllJiAC factor is in de economische structuur van ons land. Hij acht een fusie overigens niet de enige vorm van concentratie, want er zijn nog andere mogelijkheden tot sa menwerking. Daarbij wijst de heer Van Doorne op de overeenkomst tussen DAF en Renault, die vier jaar geleden werd gesloten. Eloij verwijt de heer W. van Doorne, geen voorstander te zijn van samen werking met een andere autofabriek, hoewel hier voldoende liefhebbers voor zijn. Verder wordt gesteld dat de heer Van Doorne onlangs heeft la ten weten de DAF-fabrieken in fa miliebezit te willen houden. Met be trekking tot deze kritiek zegt de heer Van Doorne, dat de publika/tie in het blad .Deutsche Zeitung', dat de DAF geen fusie wil, een geheel foutieve weergave is geweest van een interview en inmiddels dan ook is gecorrigeerd. Verder zegt de heer Van Doorne, dat de Daf allang niet meer in termen van, het familiebezit denkt, waarbij hij wijst op het open financiële jaarverslag, de openheid tot de ondernemingsraad in financieel, sociaal, economise en organi satorisch opzicht, en de openheid van de jaarvergadering voor het gehele per soneel. Ook memoreert de heer Van Doorne, dat 25 procent van het kapitaal in han den is van staatsmijnen en het feit jdat van de vier commissarissen er drie geen deel uitmaken van de familie. Familiebezit Het artikel in het orgaan - DEN HELDER Vandaag zat bij wijze van proef een Hoover- oraftdienst worden ingelegd tus- een Den Helder-Terschelling-Har- hngen. Gisteren werd met het vaartuig, dat een snelheid van 65 /alometer per uur lean bereiken, Proef gedraaid. Winstdeling Op de kritiek van St-Eloij, dat d'e sten in bedrijf zijn gehouden en zo doende alleen ten goede zijn gekomen aan de kapitaalbezitters, in plaats van alle medewerkers in die .groei-investe- ring' te laten meedelen, heeft de heer Van Doorne zijn. verweer. Hij vindt het jammer, dat in plaats van toe te juichen, dat de winst niet is uitgekeerd, maar in bedrijf is gehou den om het l»edrijf steeds groter en ster ker te maken en de positie van de werk nemers zeker te stellen, dit juist de DAF wordt verweten. HOGE HOED MET 14 MILLE ER IN TIEL (ANP) De heer A. J. Go- vers uit Tiel heeft in een hoge zwarte hoed twee spaarbankboek jes gevonden, die een gezamenlij ke waarde vertegenwoordigen van 14.104 gulden en één cent. De hoed was een jaar geleden op een veiling gekocht, die werd ge houden in Erïchem. De boedel van een overledene werd daar geveild. De boekjes staan op naam van de erflater. De vondst werd donderdag ge daan toen de heer Govers de hoed voor de grap bij een vriend wilde opzetten. Tot dat moment had het hoofddeksel vergeten in een hoek van zijn zomerhuisje gelegen, waarin hij ook andere voorwerpen van deze veiling af komstig, zoals meubelstukken, ge bruikte. De vinder heeft inmiddels con tact opgenomen met de notaris die indertijd de veiling leidde. Ergenamen heeft hij nog niet ge vonden. Hij weet dan ook niet in hoeverre hij aanspraak zal kunnen maken op deze vondst. Winkeliers en publiek hebben in toenemende mate klachten over versleten biljetten van vijf aai den. die in omloop zijn. Opvallend veel biljetten hangen met plastic plakband aan elkaar en gaan als verfrommelde vodje-s van hand tot hand. Kleinere winkeliers geven de schuld aan de kwaliteit van het papier en klagen dat zij 's-avonds tijd kwijt zijn aan het aan het elkaar plakken van de biljetten. Sommige grotere zaken zeggen dat zij van het verschijnsel min der merken. Het valt evenwel hier en daar te cotistat-eren dat men bij de kassa's de versleten biljet ten van vijf gulden bovenop houdt en ze zo snel mogelijk weer aan het publiek terug geeft. Een woordvoerder van de Neder- tandsche Bank zegt dat er bij de biljetten van vijf gulden geen sprake is van slechte papierkv;a- '.iteit. Wel zijn bij de Nederland- sche Bank de klachten over het inscheuren van de biljetten be kend. Men wijt er de sterke slij tage aan het feit dat het biljet door het publiek wordt gehan teerd als een muntstulc. Met an dere woorden: het wordt niet in de portefeuille of het bankpapier- vak van de portemonnee opgebor gen, doch tussen de munten, om dat de waarde maar betrekkelijk laag is. Dit op een propje opber gen tussén schurend muntgeld- veroorzaakt volgens de Neder- landsche Bank de extra slijtage. De Nederlandsche Bank probeert het biljet van vijf gulden in de omloop nieuw te houden, door al le gebruikte biljetten die binnen komen te vernietigen en er splin ternieuwe voor in de plaats uit te geven. Dat gebeurt niet bij tien tjes en biljetten van hogere waar den; die worden op bruikbaarheid gesorteerd. Het lijkt er echter op dat veel van de biljetten, waarvan de uit gifte eind 1966 is begonnen, ban ken en dus ook de centrale bank nooit bereiken omdat zij als klein geld voorhanden worden gehouden door de gebruikers. 9 NULAND (ANP) Vrijdagmid dag omstreeks kwart voor vier is in he t recreatiecentrum \inkeloord, ge meente Nuland, het stoffelijk overschot gevonden van de 31-jarige H. van de Wetering uit Oss. Het slachtoffer was in het recreatie centrum gaan zwemmen, hoewel hij de zwemkunst niet machtig was. DEN BURG (ANP) De 32-jarige Engelsman J. E. Annetts uit Coven try is vrijdag op het Noordzeestrand bij Den Burg op Tessel. dat niet bewaakt wordt, verdronken. Het stoffelijk over schot kon een half uur later worden geborgen. middag de 26-jarige P. Meekes,, feur, wonende in de buurtschap Zwol le bij Groenlo verdronken. IN TSJECHO-SLOWAKIJE: PRAAG (RTR) Het communistische partijblad Rude Pravo zegt vrijdag dat een Russische delegatie tijdens een Ko- zoek aan een fabriek in Praag door beiders met puin is bekogeld. Het blad omschrijft het incident als een .brutale provocatie.' De delegatie stond onder leiding van V. GrLsin, Hd van het Russische politiebureau en maakte een rondwandeling door de Avia-vliegtuig- fabnek. PORT TALBOT (RTR) Het grootste Britse staalbedrijf zal maandag als ge volg van een staking worden gesloten, zo heeft de directie van de in Port Tal- hnt in Wales gevestigde fabriek vrjjdag bekend gemaakt. De bedrijfsleiding deed haar mededeling, nadat marathon-besprekingen in Lon den geen oplossing hadden gebracht voor een onofficiële staking van 1.300 man hoogovenpersoneel, die al vijf we ken aan de gang is. Ongeveer 10.000 man komt zonder werk. Enige perso neelsleden zullen echter voor de veilig heid van de installaties blijven zorgen. Commissaris der koningin BINNENLANDSE ZAKEN ZWIJGT DEN HAAG (GPD) In Den Haag worden de geruchten sterker, dat mr E. H. Toxopeus, fractieleider van de WD in de tweede kamer, begin volgend jaar mr Fock zal opvolgen als commis saris van de koningin in de provincie Groningen. Geertsema Mr Toxopeus geldt al geruime tijd als een belangrijke kandidaat voor deze functie. Bovendien wordt als vrijwel vaststaand aangenomen, dat de liberale fractieleider een dergelijke benoeming Overigens is mr. Toxopeus niet de enige, die in verband met de opvolging van mr Fock wordt genoemd. Ook zijn partij- enoot mr Geertsema, burgemeester van Vassenaar, zou voor het commissa riaat in aanmerking komen. Het minis terie van binnenlandse zaken kon dagmorgen over de opvolging van Fock nog niets meedelen. De zaak :s in de ministerraad nog niet aan de orde geweest, en een voordracht is nog niet opgesteld. In kringen van binnenlandse zaken wordt intussen de kandidatuur van mr Toxopeus nog lang niet als zker be schouwd. Men acht het niet uitgeslo ten, dat deze kandidatuur in het kabi net bijzonder moeilijk zal liggen. w,LV?l^endePersonen wordt verzocht Kontakt op te nemen met de alarm- va? het ANWB in Den Haag, telefoon 070 - 814381. !^,und frau Jean et Irma Flevry aui Qarent, Schweiz, nut blauem VW: agBgencneimummer vd 14 3100. Ver- kHolland'rï einem CamP'nS «rgendwo IJzerman uit Biddi nahuizen, met verblijvende in Zuid- Holland of Zeeland. Pan. H. R. Golembienski Laanaker Bei ge metallic blauwe Opel Record 1500 hiiif„uU!.avarV kenteken Belgisch ver blijfplaats onbekend. 'ADVERTENTIE/ VERGUNMNP v ten naar du m J Alrl""s' voor vluch- rlhaZ b?,r™an Zl-'n het Arno- vnart nLS" rl° burgerlucht- "'"tvraag'vooXriJ?!! eau vimU de (Van onze correspondente in Boekarest) JJiterlijk onbewogen, innerlijk vibrerend, wacht Boekarest op zijn grote wereld sensatie: het bezoek van president Nixon vandaag, zaterdag. De terrassen langs de brede, groene boulevard zijn vol, maar niet voller dan anders in het seizoen van Europees massatoerisme. In het nog steeds vrij dunne autoverkeer geldt zoals altijd zonder chroom het recht van de sterkste. Nergens is de arrogantie van de bezitter tegenover de bezitsloze zó beschamend als in de volksdemocratieën. Met sadistische wellust laat de taxi-chauffeur een kake lende menigte van voetgangers uit elkaar stuiven. Maar dan verontschuldigt hij zich met een geste van zo perfecte retoriek, als alleen het Latijnse ras dat kan, en iedereen is weer tevreden. Temperamentvolle discussies in alle bars, op alle straathoeken herinneren er aan dat Roemenië een Romaanse enclave is in hot Slavische Oost- Eurcpa, Om een gesprek hoeft inen in Boeka rest werkelijk niet verlegen te zitten. Men praal 3ver alles: over Ceaucescu (,de beste zoon van ons volk', zegt de taxichauffeur), over de tiende partijdag, die woensdag begint en die een nieuwe toekomst zal inluiden, en over de nationale on afhankelijkheid, die hoop en angst tegelijk wekt in de harten van de mensen. Over Nixon praa: men niet. Niet omdat men niet durft, maar om dat men het niet begrijpt. Nog slechts vier jaar geleden, voor de jeugdige energieke Ceaucescu aan de macht kwam. gold liet decadente imperialistische Amerika als de erf vijand van de werkende massa, wier enige heil - uit de bakermat van de revolutie: de Sowjet- Unie diende te komen. Hoe weinig effect deze twintig jaar Indoctrinatie hebben gehad, is ge bleken bij de expeditie haai' de maan van de A !:.i.-j(Uo>i3ii 'i De Roemeense tele visie zond de opntune de hele nacht door live uit. Het enthousiasme, vermengd met een goede do sis leedvermaak over de grote broer, die opeens de zwakkere bleek, kende geen grenzen. ,Een in drukwekkende overwinning van de mens de verovering van de maan is een feit een his torisch uur', dat waren de koppen in de Roe meense dagbladen. Maar met Latijnse diplomatie worden de gevoe lens beteugeld nu net precies Nixon dit roekelo ze, maar o zo weerloze land met een bezoek wil vereren. Men begrijpt weliswaar niet waar men die eer aan te danken heeft, maar men begrijpt wel dat het alles bij elkaar een hachelijk avon tuur kan worden: de Amerikaanse president, die vandaag als een triomfator door de straten van Boekarest zal rijden, het partijcongres volgende Week, dat de nationalistische politiek van Ceau cescu zal goedkeuren, wat weer een nieuwe klap hi het gezicht van Brezjnev betekent en de Rus sische troepenconcentraties in Bess-Arabië, vlak voor de- Russisch-Roemeense grens. Iedereen leeft hier sinds 21 augustus 196S met het fatale voorbeeld van Tsjeoho-Slo- wakije voor de ogen. Iedereen doet dus of er niets aan de hand is. Er worden geen spandoe ken of vlaggen opgehangen, er zijn geen ver sieringen, de kranten zwijgen als het graf ove: het bezoek en ook in het weelderige kleine palcis, dat na de oorlog als persclub werd ingericht, ontbreekt iedere hectiek, die eiders aan zulke politieke evenementen vooraf pleegi te gaan. Op het luxueuze terras aan de achter kant zitten wat Amerikaanse reporters achter een Turkse koffie te mediteren en verdiepen zich onamerikaans in het klateren van de fontein. De hoffelijke ambteriaai' van het ministerie van buitenlandse zaken, die als gastheer fungeert, verontschuldigt zich dat er vandaag drie da gen voor het bezoek nog geen mogelijkheid voor accreditatie bestaat: .Komt u morgen nog eens terug'. Morgen lukt het inderdaad. ,Wij zijn geen bureaucraten', zegt zijn collega, als wij - door de wol geverfd oen serie perskaarten en aanbevelingsbrieven op tafel willen uitstallen. Zonder te zoeken vist hij voor de niet aangemel de correspondent uit een kaartsysteem met 450 buitenlanders het goede persbewijs op, kant en klaar met naam en toenaam bedrukt. Inderdaad, zo'n perfect staatssysteem heeft geen bureau cratie mee-r nodig. In het weelderige Athenee Palace Hotel, een ki lometer op de Calea Victories, hebben de Ameri kanen ten overvloede nog een eigen perscentrum ingericht. Honderd schrijfmachines staan er met boezen te wachten, met honderd fluwelen stoel tjes ervoor, die symbolisch voor de ongewisse toekomst van dit land? in tint variëren van lichtroze tot bloedrood. Maar al schijnt hier in deze sombere lounge de halve staf van de Ameri kaanse ambassade koortsachtig bezig te zijn, ook zij hebben niets anders te bieden dan een folder met aanwijzingen voor de pers, waarvan de bruikbaarste lakonieke bewoordingen erop wijst, dat de service in Boekarest is aangepast aan het mediterrane tempo. Dat die waarneming op een misverstand berust, bewees het incident met de geprepareerde pers kaart voor een onaangekondigde verslaggeef ster. En zo is ook deze hele rustige, in zichzelf opgaande stad een klinkklaar misverstand. Want in werkelijkheid staat er hier iets van eminent belang te gebeuren. Voor het eerst sinds de con ferentie van Jalta brengt een president van de Verenigde Staten een bezoek aan een communis tisch land en hij komt maar liefst vlak nadat on omstotelijk is bewezen dat het kapitalistischf Amerika verder is met zijn raketten, en dus ver Ier in militair technisch opzicht dan het com munlstische Rusland. Binnenkort, waarschijnlijk nog vóór eind au gustus, willen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten in Wenen samen aan de tafel gaai zitten om te onderhandelen over beperking var de anti-raketten-raketlen. Beide hebben er groc'. belang bij dat die onderhandelingen slagen, er. dat kan alleen in een klimaat van ontspanning Moskou wil die ontspanning, dat heeft Gromykc in zijn rede voor de opperste Sowjet op 10 ju!: mat zoveel woorden gezegd. Ook Nixon wil ont spanning: zijn hele reis door Azië heeft tot doel gehad het disengagement, de demilitairisermg te introduceren. Het gaat erom een duurzame con stellatie te vinden wanneer de oorlog in Vietnam is afgelopen, een constellatie die waarschijnlijk in de vorm van een veiligheidssysteem zal wor den gegoten. Dit lean alleen als ooi; in Europa de verhoudingen duidelijk worden afgeperkt. Roemenië is daarbij een onzekere factor. Heit is weliswaar geketend aan het Warschau-pact en de Comecon, maax het vaart in de buitenlandse politiek een zeer eigenzinnige koers, die vaak lijnrecht indruist tegen de belangen van Moskou. Het gevaar van een militaire interventie naar Tsjechoslowaaks voorbeeld hangt hier dan ook chronisch als een zwaard van Damocles boven Boekarest. Dat gevaar schijnt president Nixon te willen be zweren met zijn bezoek aan de onarhankelijk- heidsapostel Ceaucescu. Dat bezoek is in werke lijkheid een waarschuwing, gericht aan het adres van Moskou. Nixon wil hiermee de Russen zo veel zeggen als: ,W.j zijn bereid te onderhande len, al zijn wij, zoals u vorige week op de maan gezien hebt, sterker, maar dan eisen wij van u ook respectabiliteit van de status-quo. van de machtsverdeling zoals die nu is. niet alleen in de wereld, maar ook binnen de blokken. Een Rus slsche bezetting van Roemenië zou een wijziging van de machtsverdeling betekenen en zouden Russisch-Amerikaanse onderhandelingen torpe deren, nog voor ze zijn begonnen'. Maar volgens goed ingelichte kringen hier in Boekarest moet het bezoek tevens worden opge vat als een ostentatieve ruggesteun voor Ceau cescu tegenover de Roemenen zelf en misschien >ok wel tegenover alle Oosteuropese volken, die iromen van een heel klein beetje meer zelfstandig leid), een ruggesteun die voor de Roemeense partijleider op het partijcongres volgende week •an onschatbare waarde zal blijken te zijn. In alle opzichten is deze reis van Nixon dus gunstig getimed. Na een lange tijd van verlamming heeft Amerika hiermee het initiatief in de dialoog tussen oost en west weer op zich genomen. Maar al deze overwegingen laten de taxi-chauf- 'eur en zijn kakelende slachtoffers volkomen koud, daarvoor zijn ze veel te lang opgesloten jeweest in hun isolement. Voor. hen telt alleen dat Roemenië op de een of andere manier opeens meetelt in de wereldpolitiek, dat vooi Amerika e president de weerloosheid van Roemenië, met zijn chronische bedreiging door de grote buurman, en met zijn brandend verlangen naar meer onaf hankelijkheid. blijkbaar een factor is geworden waarmee hij rekening wil houden. Daarom wordt het bezoek van Nixon ervan als een bevrijding! uit het isolement, en daarom brengt het onder de' Roemeense bevolking een machtige ontroering teweeg. Onder het dunne laagje onbewogenheid vibreert die ontroering. Men hoort, ziet en voelt die vibratie overal waar men komt in dit gast vrije, onbekommerde Boekarest. De dood op de weg DUSSEN (ANP) Op rijksweg 2T ter hoogte van de brug bij Kelzersveer in Hank, gemeente Dussen, is vrijdag avond omstreeks half acht een uit Bel gië afkomstige personenauto met zes inzittenden frontaal in botsing geko men met een tegenligger. Twee perso nen werden gedood en vier gewond, van «ie een levensgevaarlijk. Volgens de politie zwenkte de Belgische auto, vermoedelijk ten gevolge van een klapband, naar het linker weggedeelte auto, vermoedelijk ten gevolge van een klapband, naar het linker weggedeelte en kwam daar frontaal in botsing met een tegenligger. Om het leven zijn ge komen de eenjarige Christel Laeremans uit Borgerhout, België, en de 52-jarige mevrouw Maria RoeLs uit Antwerpen, De echtgenote van de bestuurder, de 25- jarige mevrouw G. Laeremans-Laade- ghem uit Borgerhout, werd levensge vaarlijk gewond. De heer Laeremans, een mannelijke passagier en een kindje, die allen in de Belgische auto zaten, werden lichtgewond. Ook de bestuurder van de tegenligger liep lichte verwon dingen op. Allen zijn opgenomen in een ziekenhuis in Raamsdontoveer. BERGELJK (ANP) Vrijdagmid dag is de 73-jarige mevrouw Willems -van Houts uit Bergeijk in haar woon plaats om het leven gekomen. De be jaarde vrouw stak plotseling achter een stilstaande auto dê straatweg over, waarna zij door een vrachtauto werd aangereden. Zij werd ernstig gewond naar het St-Joseph-ziekenhuis in Eind hoven overgebracht, waar zij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. BORCULO (ANP) De 53-jarige mevrouw H. H. Kolkman-Koetsier uit Gorsel is vrijdag om het leven geko men, toen de auto waarin zij meereed, vermoedelijk door te hoge snelheid, in Borculo uit de bocht raakte en naast de weg terecht kwam. Het slachtoffer werd evenals de be stuurder die licht gewond raakte, over gebracht naar een ziekenhuis in Loc hem, waar zij later overleed. HUIZEN (ANiP) De 63-jarige wielrijdster mevrouw J. N. Veerman uit Huizen is bij net oversteken van de Kraailoseweg door een personenauto aangereden. Hoewel zij nog gewaarschuwd werd te wachten met oversteken, deed zij dit toch. Mevrouw V. werd aangereden en kwam met haar hoofd op het wegdek terecht. Zij was op slag dood. ZUNDERT (ANP) Vrijdagmid dag is op de grote verkeersweg van Breda naar Antwerpen, onder de ge meente Zundert, de 76-jarige M. A. Ne lemans uit Zundert bij het oversteken van de weg door een auto gegrepen. De man werd zo zwaargewond, dat hij kort na het ongeval Ls overleden. DEN HAAG (ANP) Omstreeks half twaalf vrijdagmorgen is de 75-ja- rige J. de Groot uit Den Haag op de Monsterseweg aldaar met zijn bromfiets in botsing gekomen met een andere bromfietser De heer De Groot werd zeer ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhqis Westeinde in Den Haag, waar hij later in de middag is overleden. VOORTHUIZEN (ANP) Don derdag stak :n Voorthuizen de 76-ja- nge heer C. Ba vei aar uit Leiden met zijn fiets onvoorzichtig de weg over. Hserbij werd hij aangereden door een personenauto bestuurd door een inwo ner van Voorthuizen. De bejaarde man, die in Voorthuizen od vakantie was, overleed ter plaatse. WOUDRICHEM (ANP) Li Wou- drichem is vrijdagmiddag de 66-jarige J. Kamerman uit Rijswijk NB) met zijn fiets aangereden door een perso nenauto. De man werd met ernstige verwondingen overgebracht naar hét streekziekenhuis in Gorichem, waar hij later is overleden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3