KIJK EENS, WAT ZIJN VISSERS TOCH AARDIGE JONGENS' WE DOEN HET NIET OMDAT WE ZEGGEN KLEIN INTERMEZZO WIELERVARIA De wielerclub Jrap door in Terneuzen ZATERDAG VISSERIJDAG IN BRESKENS ZEEUWSCH-VLAANOEREN BRESKENS ,We organiseren een visserijdag om aandacht te vragen voor ons werk en onze produkten en niet omdat we zeg gen: kijk eens, wat zijn wij vissers toch aardige jongens'. Met deze stelregel uitgesproken door voorzitter J. de Winde van de vissers vereniging .Ons Belang' gaat Bres kens morgen (zaterdag) zijn visserij- dag houden. Een hengelwedstrijd. een reünie en een maaltijd van Zevibel, een bocht oip de Westerschelde met gepa- voiserende visserschepen, voetbal en een spel van de zee' zijn de onderdelen van het programma dat ,Ons Belang' en de eve- nementenconimissie in elkaar hebben ge zet. Als noodmaatregel. Want de heer De Winde blijft hopen op een glorieuze 'rentree van de nu alweer twee jaar slapende .Stichting Visserijdagen'. die 15 jaar lang tot 196S garant stond voor de organisatie van meerdaag se visserijfeesten. Inclusief een garna- lenkoningim, praalwagens en allerlei an dere evenementen. ,We houden de vis serijdag in stand om de stichting de mogelijkheid te geven om straks weer terug te komen met het oude program ma', zegt de heer De Winde. Het programma voor zaterdag begint met een hengelwedstrijd (van 9 tot 11 uur), onder auspiciën van de hengel sportvereniging -De Zeekrab'. Om 10.30 uur komen vissers uit heel Zeeland bij elkaar in gebouw -De Uitkomst' voor de Zevibel-reünie. Tijdens deze vergadering krijgt de bemanning van het Bressiaan- se schip dat de meeste vis tegen de hoogste prijs aan wal heeft gebracht een erewiimpei. Na de bijeenkomst gaat het gezelsdliap naar het gemeentehuis, voor een ontvangst dooi- d en w van Bres- kens. Om 12.45 uur begint de koffie maaltijd in het visrestaurant van de VAREN Belangstellenden voor een vaartocht van een uur op de Westersdhelde kunnen zich om 14 uur. na het hijsen vam de wimpel op het: winnende schip, insche pen op de vissersvloot van Breskens. Het tochtie kost 0.75 per persoon. De heer De Winde: .Voor dat geld is men ver zekerd. We hebben nog wel nooit on- zelukken gehad, maar we vonden het toch een veilig idee dat de mensen die meevaren binnen een verzekering val len'. Na terugkeer van de schepen staat het interkerkelijk recreatieteam van de eampine .Zeebad' aan de haven klaar voor .het spel van de zee', waarin zo wel jongeren als hun ouders betrokken worden Hierna (om plm. 5 uur) volgt een demonstratie met de reddingboot .Javazee' in samenwerking met de EHBO-ver en gi ng Breskens en de red dingbrigade .Zeeuwsch-Vlaanderen'. Om 6 uur tenslotte meten de vissers van Breskens en Arnemuiden hun krachten op het voetbalveld. Inzet: een beker. Als uitloper van de visserijdag zal het res taurant in de vismijn op zondag nog open zijn van 1 uur af. verlopen, bij de garnalen,vissers waait de (zee)wind uit een andere hoek, .De handel heeft volop mogelijkheden om Duitse garnalen te importeren tegen prijzen waai-voor Wij niet kunnen le veren. Dat komt omdat de regering van de bondsrepubliek zo gul is met subsi dies. Als een visser z'n klompen nog maar aandoet om aan boord te gaan wor.lt dat betaald, bij wijze van spre ken. Wij zijn voornamelijk aangewe zen op de expoi-t naar Frankrijk, maar die moeten we aan de gang houden zon der een cent subsidie. Misschien mag het wel niet in het kader van de EEG- verdragen, maai' de regering kan toch wel naar een of andere bijdragenrege- ling zoeken?' Een factor van betekenis is verder de teruggelopen pelcapaciteit. De garnalenvissers uit het noorden vanouds leveranciers van pelgarnalen hebben zich volop in de concurren tiestrijd gestort door evenals de Bres- siaanders" ongepelde garnalen aan de Fransen te leveren. De heer De Winde houdt daarnaast rekening met de moge lijkheid dat Denemarken, een land dat een belangrijk aandeel heeft in de ver koop van verse zeevis op de Franse mankt, het in zijn hoofd krijgt om gar nalen te gaan vangen die voor de kust daar rijkelijk aanwezig zijn. De vissers van Breskens hebben het ke rend getij zoveel mogelijk proberen op te vangen door met hun schepen afwis selend op tong- en garnalenvisserij te gaan. maar de moeilijkheden en daar bij boren ook .natuurlijke', zoals de wisselende prijzen zijn daarmee niet van de baan. Zowel voor tong- als gar nalenvisserij spelen ook stijgende kos ten bij sinds 10 jaar ongewijzigde vis- prijzen een rol. DUITSE GARNALEN En met dat al spreekt de heer De Win de hardnekkig over .visserijdag' en niet over .visserijfeest'. ,Wij hebben als vis sers geen reden om te feesten', vindt hij. De tomgvisserij 'mag dan redelijk MECHANISATIE .Ik denk aan kranen voor het lossen die nu volop aan de gang is niet somber In. Wil de visal'slag eohter b:j- blijven. dan zal er volgens hem nog belangrijk meer gemechaniseerd moe ten worden. van vis en automatische transportmo gelijkheden. We moeten er rekening mee houden dat we hier. ais gevolg van de EBG. straks ook Belgische en Franse treiters binnen krijgen'. En ver der liggen er ook de regeringsplannen om tot centralisatie van de vissersha/- vens over te gaan, Zeeuwse giganten in de strijd: Vlissingen en Breskens. De heer De Winde: .In deze zaak wordt vol gens mij '78 een belangrijk jaar. Co- üjnspiaat valt dan door de afsluiting van de Oosterschelde namelijk weg. Ai voor die tijd moet er eohter iets uit de bus komen'. Breskens doet er naar zijn mening goed aan nu alvast aan de toekomst te werken. En. sprekend als Bressiaander. geeft hij zijn dorp ui teraard alle kansen. .We hebben veel voor: een rustige haven, niet teveel scheepvaart aan de kust, en volop mo gelijkheden om schepen te bouwen en te repareren. De vissers kunnen hier alles krijgen wat ze nodig hebben'. De toekomst van Breskens als vissers- haven ziet de voorzitter van ,Ons Be lang' met een scheef oog op de bouw van een moderne koelcel in de mijn, *eeuwsch.vlaanflercn MENSEN IN DE SPORT nen. Schepers, Steevers en Wagtmans met Beugels en Den Hartog als reserves. Men kan over één of twee namen van mening verschillen maar men dient daarbij in acht te nemen dat het hier om een één- daagse koers gaat. Er zijn er meer wereldkampioen geworden, alleen maar omdat, ze toevallig bij de ont snapping waren. In België is al ruzie in de ploeg zelf uitge broken voor men aan de start in Zolder staat. Het gaat tussen niemand minder dan gouden Eddy himself' en .keizer' Rik van Looy. In het afgelopen weekeinde ging Van Looy In een kermiskoers in het wiel van Merckx rijden en hield dat vol, zelfs toen Eddy zich tot achter het peloton liet afzakken. Het, gevolg is dat Merckx na afloop van de koers heeft gedreigd zich met zijn ploegmaats uit de afvaardi ging terug te trekken als A an Looy daarin blijft gehandhaafd. Ziedaar een forse aanleiding voor een ,kot vol ruzie'. Wij weten op dit moment, nog niet of de selec tieheren van de B. W'. B. de twee coureurs al tot elkaar hebben weten te brengen maar voor ons is één ding nu al zeker. Als Eddy Merckx zicli bij zijn dreigement houdt, dan vliegt Rilt van Looy er on herroepelijk uit, ook al heeft hij z'n land al twee maal aan een wereldtitel geholpen. Het, woord van Merckx is momenteel wet in het land waar alle normale proporties op het gebied van de wieler sport sinds 21 juli van dit jaar volkomen uit de hand zijn gelopen. Overigens begint men zich in wïelerkringen steeds meer af te vragen of het systeem van landenploe gen in het wereldkampioenschap gehandhaafd moet blijven. Hel kan haast niet. Stel dat daar in Zolder een Italiaanse Faemarijder in een kopgroep voor aan zit, wat moeten Merckx en zijn mannen daar dan tegenover stellen? Stel voorts dat Wagtmans er vandoor is en Merckx vindt dat Van Looy hem maar eens terug moet gaan halen. Dat kan toch niet, en geloof maar niet dat zulks gebeurt ook, alle nationale eer ten spijt. Bij een beroepsrenner gaan de baten van een goede ploeg boven de vaderlandse vlag. Eef Dolman, Harm Ottenbros en Rini Wagt mans om er maar een paar te noemen heb ben er geen enkele belang bij om Jan Janssen (die de rest van heit jaar hun concurrent is) in een re genboogtrui te helpen. Vandaar dat Eddv Merckx sterk staat In het geval ,Van Looy'. De ,oude keizer' is voor hem al leen nisar een lastpost. Eigenlijk één van de twee lastposten want ook met Roger de Vlaeminck is Merckx nog lang niet klaar. Dat is op het ogen blik de .tweede man' in België en een knaap die best in staat moet worden geacht wereldkampioen te worden. En als de jonge, eerzuchtige De Vlae- minek zijn kans schoon ziet dan gaat Eddy er aan, ook a! ligt heel België nu ftijdelijk) aan diens voe ten. Of Walter Godefroot een soort van Beheydt-rol zal durven spelen, moet worden betwijfeld en van een brave en doodgoeie Herman van Springel heeft Merckx niets te vrezen. Maar het kan als zodanig best weer eens een spannende dag worden. Voor de beroepsrenners Is er overigens eerst nog een tweedaagse Parijs-Luxemburg, meetellend voor de Super Pernod Prijs. Data 5 en 6 augus tus. Voorts zijn er de komende dagen niet minder dan vier profwedstrijden in ons land, namelijk za terdag in Kortenhoef, zondag in Maarheeze en Goirle en op woensdag 6 te Lemmer. Voor dames is er zon dag startgelegenheid in het Brabantse Zegge. Voor nieuwelingen en adspiranten is er tenslotte zaterdag werk aan de winkel in het Bevelandse Waarde (14 uur). VIBCAS I AUGUSTUS 1 Volgende week dinsdag, woensdag, i-rijdag en zaterdag worden in liet Sportpaleis van Antwer pen de wereldkampioenschappen op de baan voor beroepsrenners verreden. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de wielersport dat dergelijke tlteltoernooien op een gesloten baan worden gehou den. In hel Antwerpse Sportpaleis gnat het 0111 drie regenboogtruien, namelijk voor het nummer sprint, de individuele achtervolging over 5 km, en het stayeren (dus achter de zware motoren). Op dins dag, woensdag en vrijdag beginnen de wedstrijden om 18.00 uur, op zaterdag reeds om 15.00 uur. Zoals bekend worden in Nederland eerst de nationale kam pioenschappen afgewerkt, voor men de respectie velijke renners gaat aanwijzen. Op de sprint be hoeven we ons geen illusies te maken, we hebben op het ogenblik gewoon geen beroepssprinters. An ders liggen de kaarten op het nummer achtervol ging, waar uit het viertal Post, Bongers, Duindam en Wagtmans, twee kandidaten zullen overblijven, met een redelijke kans om het een heel eind te schoppen. Of Jaap Oudkerk en Piet de Wit nog voor een verrassing bij het stayeren kunnen zorgen, dient te worden afgewacht. De prijzen der plaatsen in Antwerpen liggen op dinsdag .en woensdag tussen 50 en 300 frank, op vrijdag en zaterdag (finales) tussen 75 en 500 frank. Op de ploeg, die Nederland zondag 10 augus tus op de weg gaat vertegenwoordigen, valt wei nig af te dingen. Zoals bekend zijn dat Frijters, Dolman, Du Bois, Janssen, Karstens, Ottenbros, Pij- De Bressiaanse vissersvloot .....geen feest. TERNEUZEN Telkens als er be langrijke wielerwedstrijden plaats vinden, zien wij dat de jeugd daar volkomen in meeleeft. In de wat stil lere buurten zien we ze dan elkaar op de fiets bekampen, waarbij ze zichzelf reeds in de toekomst zien als de grootsten der groten. Ook in het verleden speelde "de wielersport in onze stad een grote rol bij de jonge ren. maar ook de ouderen liet die sport niet onberoerd. Dit bleek in 1934 overduidelijk toen besloten werd te Terneuzen een wielerbaan te stich ten. In februari van dat jaar bouwde men nabij de Molendijk, ter plaatse waar nu die Zu.idlandsöiiool staat, een betonnen wielerbaan. De officiële ope ning vond plaats op 2e paasdag, in tegenwoordigheid va/n ongeveer 4000 toeschouwers. Het. stichten van de baan bracht ve len er toe om zich op die sport te gaan toeleggen. Reeds op de aankon diging voor de wedstrijd van 21 juli zien wij, na een wedstrijd achter mo toren tussen Jan van Kempen. Klaas van Nek en Fred Hamerlinck. onze jonge renners vermeid. Het zijn Ro- meijn. Van Haucke, A. Breepoel, Leu- nis en Jolijt uit Terneuzen. Klaas san uit Sluiskil en Vereecke uit 55a am- slag die een achtervolgingswedstrijd uit zouden vechten. Dit waren dus .de' renners, maar daarnaast waren er nog een hele groep jeugdigen die op de voorgrond traden. Het parkeer terrein was eerst de plaats voor het houden van hun wedstrijden, maar daar kwamen natuurlijk te veel klachten over, zodat het terrein ver legd moest worden. Al die activiteiten werden aangemoe digd door een spontaan opgerichte wieier- en supportersclub die de naam .Trap door' kreeg. Het was toen een tijd van werkeloosheid en zeer lage lanen, zodat de jongens zelf over het algemeen geen goede materialen aan konden schaffen. .Trap door' trachtte te helpen door zo nu en dan eens een tube o. d. ter beschikking te stellen voor degenen die iets presteerden. Veel van die jongens worstelden op een gewone fiets voorzien van een .koersstuur' of een omgekeerd .Kokkemeeuwenstuur' (zo noemden ze hier toen een sport stuur). Op die zware fietsen reden ze boven in de steile bochten van de Terneuzen se wielerbaan en het spreekt vanzelf dat menig vader zijn hart vasthield als hij hoorde of zag hoe zijn zoon daar tekeer ging. Hel enthousiasme was echter niet te tem peren. wat vader er ook tegen onder nam. Toen een van die jonge kna.pen op een mooie zomeravond zijn hals brekende toeren uithaalde, vond zijn vader het welletjes. Hij haalde zijn zoon uit de baan en nam hem zijn fiets af. maar zoonlief mocht wel als toeschouwer ter plaatse blijven. Va der stapte welgemoed met de .race fiets' van zijn zoon naar huis. in de- mening verkerende, dat zijn pupil nu veilig was. Maar och. wat vergiste die brave man zich. want direct na dat hij over de Molendijk was ver dwenen, had zooniief van een vriend je een oude fiets ter beschikking ge kregen, waarop hij weer lustig rond reed in de steile bochten van de baar. Ooit de wegwedstrijden namen ster! toe na ingebruikneming van de wie lerbaan, Een pracht van een parcour vonden ze in de polder achter Noter Over de grindwegen, waarin dikwijl gevaarlijke oneffenheden voorkwa men. stoven ze in lange rijen achte elkaar. Valpartijen kwamen natuui lijk nogal eens voor. maar wat voe je daarvan als je alles geeft voo het behalen van de erepalm. Boven staande foto is in 1934 gemaakt vai de junioren, juist voor de aanvan: van zo'n wedstrijd bij Noten. Wij zien daarop vele oude bekenden! waarvan er helaas reeds velen zijn heengegaan. Daarbij zien we de jong- sten van de Termeuzemse renners uit die tijd. De vismijn van Breskens ....meer mechaniseren.... Deze .renners' waarvan de strijdlust afstraalt, zijn van links naar rechts Fons Breepoel t. Willem Baert (ook wel genaamd kleine Baertje) t, Gijs Kramer, Arte van Diriel t. Henny Har tog. Arie Hoornaert en Bernhard van Opdorp t- Na enige tijd moesten de meesten zich natuurlijk terugtrekken uit de ze sport. Trap door' deed haar best en mede door haar steun konden de overgebleven .Sterksten' geregeld deelnemen aan weg- en baanwedstrij den. maar tot werkelijk grote pres taties konden ze het toch met bren gen. De Terneuzense wielerbaan be leefde enige jaren van geweldige bloed. Het was 's zondags één stroom van toeschouwers die zich over de Molendijk naar de baan begaf. Om dat de goede renners toen ook erg duur waren moest men later met wat goedkopere sportlieden uitkomen waardoor de zaak na enige jaren te rugliep. De laatste wedstrijd vond plaats op 13 juni 1937. In een ad vertentie van 31 januari 1938 bood de heer C. Vermast een partij hout te koop aan. Dit was afkomstig van de wielerbaan, zodat dit dus het einde betekende. Onze jongens werden mannen en ze ontdekten, dat het in het leven net zo moeilijk is als in de sport om tot grote prestaties te komen. ....De Doortrappers' van toen.... VAKANTIE Soms, is het net of de son niet voor iedereen schijnt. En toch is zij er, bovenmatig pralend, haar aardse hinderen koesterend, met een felle, vaak pijnigende hitle. Ee plezierboot ligt af gemeerd en de toeristen, iot op dit ogenblik op in gedisciplineerde rijen ge plaatste stoelen gezeten, komen aan wal. Afel een verwachtingsvolle blik in hun ogen zwermen zi) uit. Een flanerende parade van goedgevulde mid- Wjare vrouwen, hun mannen zijn vaak aanmerke lijk sclirieler. Maar deze zijn dan oolc in de- meeste gevallen de broodvechters voor het. gezin die niet teel. overtoüge calorieën aan lichaamsgewicht, overhouden. Echtparen met twee, drie kinderen, jon- Als het tafereel gekiekt is, klimt Suns op het- achterste paard. Want, om het. nu. allemaal echt te maken willen ze nu werkelijk ook nog een echte rit op de carrousel. Maar zij zijn de enige reflectanten, de kinderen la ten het afweten, liet is nog te vroeg en de molen blijft dan ook stilstaan. De dametjes blijven ge duldig zitten wachten en beginnen zich ietwat onbe haaglijk te voelen onder de spottende blikken van de toeristenparade. Er komt een dikke man aanslenteren. Hij is de baas van het spul. .Allee vrouwkes, schaamt ge u niet op uw leeftijd. Op zulk een gewicht zijn mijn toestellen niet be rekend'. Het bevelend handgebaar dat deze woorden beze gelt, doet de rest. Zij vluchtenen kinderen ne men schreeu wend bezit- van hun amusement.. OOK DIT 0 jes met witte zcemanspe.tjes op. meisjes met rooien hoeden. Allen hebben één ding gemeen: ze ken 0,1 vaf,'""^'efoer en millen dit ook wa&rma- v»o.r S"at' n,ef vonr tedereen even gemakkelijk. G ^voorbeeld, die drie oudere dames. Mn i hoefde Jlet voor hen allemaal niet meer ~'!"r "l "mns is en blijft een gezelligheidsdier er. Z stem9 amelijk-dorre levens is de drang lust* beetie ro"l"ntiek en vrolijkheid niet uit Zuil'" kemis in-het st"'lte- Hefll 'j. de draaimolen gaan, ja of nee: ten fluWf3<l' (,an gaat To op een paard zit- eem c„i tyl 'n c'"Pe Kennedy met daarboven sSl zwevende Apolfo Xf. En dam maakt: foto. Ze doen het, gniffelend. Discreet klingelt de ouderwetse bel. Op de stoep wachten een man en een vrouw. Als Ie deur opengaat schrikken se beiden doch proberen dit. niet te laten merken. Voor hen staat een vrouw aan wie de aftakeling is begonnen. .Ken je ons nog," vraagt de vromo zacht. De man zwijgt. Natuurlijkantwoordt de andere, even zacht, is amper een jaar geleden'. Nog geen jaar terug zagen ze haar. Poen was zij, dappere, geplaagde mens reeds lange lijd alleen op weg. Ze maakte er nog héél wal. van Ik ben ziek geweest'. .Geweesf, herhaalt de bezoekster in zichzelf en si) icsluit het spel mee te speten. De zon schijnt, werkelijk niet 111 de kamer waar ze even tater met z'n drieën zitten. Dat kan ook niet want ze ligt op het noorden. Jk heb de maanlanding gezien'. Als de man en de vrouw weer buiten zijn priemt te zon wrakerig onbarmhartig op hun hoofden. Die zien we nooit weer', zegt de man. Een vrouw, alleen in haar verval en ondergangkij kend naar een uniek en in wezen dramatisch ge beuren. Laten we lochen om niet hoeven te huilen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 17