JEUGDLANDKRANT '69 HISTORISCHE DUBBELGANGERS' Poëtische tocht door Jeugdland Dichterlijk afscheid van het kinderland VOLGEND JAAR GA IK WEER' Verf op de schoteltjes Twee fietsen en een auto waren lek Bankoverval onderbrak interview met politie Hoe kwam er brand? Jongens slaan op hun duim zaterdagnummer MIDDELBURG Dichterlijk omschrijft Ans Dunnes in deze laatste uitgave van de Jeugdlandkrant waarom het kinder domein Jeugdland bij iedereen zo in trek is. Ze heeft goed aangevoeld waartoe dit kleine landje kan bijdragen, want in de laatste versregel vertelt ze: ,reik elkaar de hand'. Het was duidelijk te zien, dat de jongens en meisjes op verschillende afdelingen niet individueel maar tot een echte coöperatie raak ten. Bijvoorbeeld de winkeltjes en het bouwbedrijf .Stukken- bouw'. Deze laatste krant is door de volgende ,journalistjes' met de laatste jeugdlandimprssies gevuldJolanda de Nooyer, Marjan Beekman, Nicole, Ans Dunnes, Sonja Luteijn, Wim Goedhart, Kees Klapwijk en Victor Borm. De twee laatstgenoemden hielden voor deze vierde editie een exclusief vraaggesprek met drie Middelburgse functionarissen: een wethouder, een briga dier van politie en een brandweerman. 26 juli 1969 Brand, brand, er staat een huLs 11 brand. Hoe kwam dat dan? De kin deren van het gezin speelden met vuur, en toen viel het op de grond. De brandweer kwam er bij en bius- de de brand. Het duurde wel een kwatier of half uur. De mannen haalden de kinderen en vader en moeder uit bet huis. Ze hadden wel alles verloren maar daar kon je niks aan doen. De mannen hadden zwarte pakken en grote helmen. Zij kunnen er wel tegen. Toen ging de brand weer weer weg naar de kazerne waar de brandweerauto's staan. Het is eon groot gebouw. Jolanda de Nooijer In Jeugdland is het erg leuk, je kan er van alles doen: tekenen, winke len en in de verkeerstuin. Je kan er dbk timmeren. Dat is echt iets voor de jongens. Je kan er soms echt om lachen, want ze slaan wel eens op hun duim. Je kan er leuke spullen maken bijvoorbeeld poppetjes, hoed jes, dat maak je in ae zaal van handenarbeid. Je kan ook dammen en schaken. En naar de film kij ken. Je kan er ook pannekoeken bakken. Ik vind het erg jammer, dat Jeugdland afgelopen is van dit jaar. Marjan Beekman (9). Ik ben hier op Jeugdland. Ik vind het erg leuk. Volgend jaar ga ik weer. Ik ben zo-net in de verkeerstuin ge weest. Donderdag is het de laatste keer ge weest. Sofia Luteijn (8) Ik vind Jeugdland leuk. Ik ben assistente van tekenen. Ik moet weieens verf op de schotel tjes doen. Ik vind jufrouw Jeannette en jufrouw Hanneke erg lief. Volgend jaar ga ik weer naar Jeugd land toe. Nicole (7) Ik vind Jeugdland erg leuk. Je kunt er van alles doen, bijvoorbeeld teke nen, naaien, handenarbeid, lezen, winkelen, fotograferen, met meca- no, racen en er is ook een verkeers- baan. Bij de siomontage kan je ook sjoelen en tafelvoetbal spelen. Er is ook eenfietsenrally, dat is erg leuk. De verkeerstuin is erg leiik, nu zijn alle fietsen en auto- tjes er weer. Verleden week waren er twee fietsen en een auto lek. Et zijn ook stoplichten. Op de leeszaal kan je ook dammen en schaken. Er zijn ook leuke b>eken bijvoorbeeld de Tina. Bobo. Sjors en 'Donald Duck Er is ook een kleuterboek dat is voor de kinderer van vier tot zes jaar. Wim Goedhart (7) MIDDELBURGERS OVER JEUGDLAND MIDDELBURG We hiel den een gesprek met brand weerman K. Kalkman, met meneer Hubregtse, wethou der van onderwijs en met de politie. We vroegen ze alle maal hetzelfde. De vragen hebben we daarom maar ge nummerd, dat is gemakkelijk. 1 Vindt u leuk dat er een Jeugd land is in deze gemeente 2 Bent u er wel eens geweest in die vier jaar 3 Als u twaalf jaar was wat zou u dan doen 4 Vindt u de sporthal een geschik te plek? 5 Weet u soms nog een nieuwe attractie 3 Vindt u de prijs bezwaarlijk? 7 Kunt u ons helpen aan een ex cursie? 3 Zou u willen dat het één avond open was 3 Vindt u vier uur te vroeg om te sluiten? 10 Zou u wel willen dat het lan ger dan vier weken open was Antwoorden De brandweerman Kalkman ant woordde hierop: 1 Ja. voor de jeugd moet veel gedaan worden. 2 Dit jaar was ik er niet. andere jaren wel. 3 Fotograferen. 4 Nee," want er kan veel kapot en in .Vijvervrucht' niet. 5 Hengelsport. 6 Wel hoog, maar er moet ook veel materiaal gekocht worden. 7 Misschien bij de Vitrite of po litie. 8 .Ta, want als mensen een avond je weggaan, kunnen hun kinde ren ook ergens naar toe. 9 Neen, vanwege het verkeer. 10 Wel wat langer. Na de brandweer gingen we voor de derde keer naar het stadhuis, steeds was er niemand. Nu was meneer Hubregtse, de wethouder, er om met ons te praten. 1 Vroeger kon je overal spelen en nu heb je overal moeite met auto's. 2 Ja, twee Keer met de opening. 3 Racebaan, huttebouw en slopen. Toen ging 'de telefoon maar* hij belde af. 4 Ja, ik vind het een geschikte plek. 5 Zou er geen ruilbeurs voor post zegels en plaatjes kunnen komen. 6 De wethouder vond de prijs te hoog. 7 Een rondleiding in het stadhuis. 8 Ja. hij vindt het leuk. 9 Voor kinderen leuk, maar voor de leiders is het zwaar. 10 Ja!! Toen belde hij op om coca-cola te brengen voor ons. Toen gingen we naar het politie bureau om met de commissaris te spreken. Maar die was er niet toen hebben we gepraat met een brigadier of zo. 1 Jazeker!! Dan hoeven de kinde ren niet op straat te spel en. 2 Nee, want ik zit altijd achter het buro. 3 Ik zou gelijk naar het sport veld gaan. 4 Ja. een geschikte plek voor Jeugdland. 5 Misschien op het politiebureau of met de politieboot. 6 De brigadier zei dat de prijs te hoog was.... Ineens komt er een agent binnen en meld dat er een bankoverval was in de Oos- terscheldestraat. Ineens was het een grote drukte in het politie bureau. Ineens was iedereen weg. Kom naar Jeugdland allemaal En speel gezellig met elkaar. Als je de hele dag zit te vervelen. Kom' dan naar Jeugdlandwant daar kan je van elle-s spelen. Je kan tekenen of handenarbeid. Je vergeet gewoon de tijd. Of met de marine varen. De wind waait dan door de haren. Van de week was er een cloun met een jurk. Het was een verschrikkelijke schurk. Er was ook een clown met een pruik. Die gleed maar telkens uit. Je kan op een fiets of in een auto rijden. Of naar een mooie film kijken. Dus kinderen uit het hele land. Kom naar Jeugdland er reik elkaar de hand. Ans Dumes (IS) De juistheid van de onbewezen -stelling, dat ieder zijn dubbelgan ger heeft, is op ondubbelzinnige wijze aangetoond door de Ameri kaanse schrijver-tekenaar Max Brandei. Men oordele zelf over Brandeis confrontatie van beroem de figuren met hun fhistorische dubbelganger'Het idee én de uit voering zijn van Brandei. Vandaag de tweede aflevering. Voor Lucille Ball wie toch werkelijk niets menselijks vreemd is moeten we terug naar het dierenrijk om een sprekend evenbeeld tegen te komen. De Amerikaanse film grootheid James Musun heeft in zijn carrière verschillende Romeinse keizers 'én veldheren van een natuurgetrouw beeld voorzien. Hij wist misschien nog niet dat zijn gelijkenis met, een der g root sten, keizer Augustus, frappant is. Uroucho Marts sou zich best een paar vinnige opmerkingen veroorloven als hij wist dat Brandei hem met deze houten figuur vergelijkt. Het houten beeld wgrd enkele eeuwen geleden van een eilandje in de Zuidzee gehaald.. Over Charles Laughton, ook al zo'n film- en toneelreus, is eens gezegd dat hij er van voren uitziet als een olifant van achteren. Daar kan dan over gebekvecht worden: over zijn gelijkenis met dit fstenen) hoofd van een oudromeinse zeeman, dat zich in het museum Trier bevindt, zullen min der moeilijkheden zijn. De Britse filmacteur Peter Ustinov heeft zijn dubbelganger ook al in het verleden. Hij moet er voor mar het Metro-Museum in New York om oog in oog te kunnen staan met dubbelganger Dirk Berck uit Keulen, geschilderd door de Ne derlander Hans Hobein. Lucille Ball 0 Peter Ustinov James Mason H Groucho Marx H Charles Laughton Barbara Streisand Barbara Streisand kreeg voor haar fameuze spel e i ,i Girl' een oscar en ook de wereldbe- r,em<ie portrettist Degas maakte met zijn fun- nil Girl' {Café-concert) opgang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 17