Ere-diner voor maanverkenners Kennedy's kansen op presidentschap door dodelijk ongeval wel verkeken NVV valt sociaal beleid Gascon aan Enschedeër al bijna jaar in Turkse cel VATICAANSE BOEKHOUDING BLIJFT EEN GESLOTEN BOEK Maand cel voor afleggen meineed VREEMDE HANDELWIJZE NA HET INCIDENT ROEPT VRAGEN OP MENVATTING VA1V VIJF JAAR BLUNDEREN Luiwagen wapen bij burentwist St-Maartensdijk Brug over de Bosporus: een polideke zaak Vervolging van bisschop Defregger Kerkelijke mutaties NOG STEEDS IN VOORARREST Reformatie oorzaak van groot gat in pauselijke inkomsten DIEFSTAL IN FAMILIEKRING VRIJDAG 25 JULI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 VRIENDEN VAN SENATOR PESSIMISTISCH GESTEMD: (Van onze correspondent) WASHINGTON Terwijl het motorrijtuigen-registratiebureau van de staat Massachusetts woensdag het rijbewijs introk van senator Edward Kennedy totdat volgende week een gerechtelijk onderzoek al hebben plaatsgevonden, hebben zijn collega's in de senaat een af wachtende houding aangenomen ten aanzien van de politieke toe komstkansen van de laatste van de Kennedy's. Maar in de kringen van zijn eigen vrienden en adviseurs is men minder optimistisch. Men vreest dat het auto-ongeluk waarbij een voormalige secretaresse van Robert Kennedy het leven liet, zijn politieke carrière ernstig heeft De speculaties over Kennedy's poli tieke carrière lopen wijd uiteen. Een groep houdt het erop dat zijn kan sen voor de presidentsverkiezingen van 1972 verkeken zijn, maar dat dit niet hoeft te betekenen dat hij bijvoorbeeld in 1976 niet met suc ces aan de verlciezingen zou kunnen deelnemen. n, onduidelijkheid over talloze aspec ten van de omstandigheden waarin het „„„lult plaats vond, en de kennelijke Jigplicht die iedereen is opgelegd die „J? in de verste verte iets met de ge- hfirrtenissen ervoor en erna te maken had opgelegd, lijken nu ten nadele van dj senator te werken. u,n toI weten waarom Kennedy bijna vJm uur liet verstrijken voordat hij 'u nolitie inlichtte, of zelfs maar hulp «„vrienden haalde om het 29-jarige -aste te vinden. Men wil weten waar- een of twee na, degenen die tó feestje bijwoonden dat aan het on- «luk vooraf ging, pas de volgende mor ns werden ingelicht over het gebeu- L terwijl de senator kort na het on- Kluk terugliep naar het huis waar het (lest werd gegeven en zich daar blijk baar in zijn natte kleren to een gepar- ktarde auto verborg. Op dat ogenblik waren alle feestgangers nog in het huis aanwezig, maar geen hunner zou er iets ,sn gemerkt hebben behalve twee van Kennedy's vrienden. Bloedproef Een andere groep zou zich niet verba zen wanneer Kennedy eerstdaags zijn ontslag als senator indient, en zich dan terugtrekt uit het openbare leven. Ver moedelijk heeft Kennedy zelf nog geen enkele beslissing genomen en wacht hij af hoe de publieke opinie zich zal ont wikkelen. Amerika is echter buitenge woon gevoelig voor dit soort .schanda len' waar het zijn publieke functiona rissen betreft. Zo was ongetwijfeld de echtscheiding van Nelson Rockefeller en die van wijlen Adlai Stevenson een van de belangrijkste redenen waarom zij geen kans maakten op het president schap. Ook de verklaring die hij de de morgen bij de politie aflegde, be antwoordt deze vragen niet. Een of- 1 ficier van justitie in Massachusetts zei gisteren dat onderzocht diende te worden in hoeverre senator Kennedy onder de invloed van sterke drank verkeerde boen het ongeluk gebeur- de, hoewel een bloedproef genomen op het stoffelijk overschot van. de se cretaresse uitwees dat zij heel wei nigalcohol had gebruikt. NEDERLANDSE GELUKWENSEN DEV HAAG (ANP) Onmiddellijk ia de geslaagde landing van de drie .liKrikBanse astronauten in de Stille Oceaan, heeft prof. dr H. J. Witteveen ah waarnemend minister-president te- fenafisch gelukwensen aangeboden aan president NLxon. Het telegram luidde: ,Na de voorspoe- mone de Nederlandse regering mijm op rechte gelukwensen aan met het nu volledig slagen van de eerste vlucht naar de maan'. De voorzitters van de beide kamers der raten-generaal hebben de voorzitters van de senaat en van het huis van af gevaardigden van de Verenigde Sta ten telegrafisch gelukwensen aangebo den. Dit telegram luidde: .Tezamen met u dankbaar voor de veilige terugkeer op aarde van de heldhaftige astronau ten, die als eerste mens voet op de maan hebben gezet, bieden wij u namens de beide kamers der sbaben-generaal war me gelukwensen aam. Wij hebben de grootste bewondering voor het schitte rende wetenschappelijke en technische .teamwork' van allen die de landing op de maan mogelijk gemaakt hebben. Moge dit grootse ogenblik in de ge schiedenis der mensheid een prikkel zijn voor allen die, waar ooit, politieke verantwoordelijkheid dragen om zich «K-ust te blijven van de beroemde woorden: één wereld of geen'. Ontslag Terugslag Hoe het Kennedy-drama zich verder echter ook zal ontwikkelen, het is dui delijk dat deze laatste gebeurtenis de Democratische Partij een belangrijke terugslag beeft bezorgd. Edward Ken nedy werd steeds meer de enige figuur in zijn partij die president Nixon in zijn eventuele herverkiezing in 1972 met succes zou kunnen weerstaan. Zijn be langrijkste bijdrage zou daarbij zijn geweest dat hij vrijwel de enige onder de potentiële democratische kandidaten is, die in staat zou zijn om de kloof tussen blank en zwart, en tussen jong en oud, te overbruggen. Deze kloof is het zwakste punt van president Nixon, die er na een half jaar nog. steeds niet in is geslaagd om het vertrouwen te winnen van deze uiteenleggende groe pen. Vooruitlopend op de afwikkeling de Kennedy-tragedie, lijken zowel Hu- bert Humphrey als senator Edmund Muskie, die in de afgelopen verkiezïn- (Slot oan pagina 1) zien komen. Men zei de klap te kunnen horen waarmee de grote para chutes werden ontplooid. Om tien minuten voor zes maakte de Apollo zijn landing to de Stille Oceaan. De snelheid waarmee de capsule het wa tervlak raakte was wel in schril con trast met die waarmeeze de damp kring .binnenviel'. De capsule kwam met de neus naai' beneden in het water terecht. Dit was ook met andere ruimtevaartuigen ge beurd. Direct na het beriohit van de ge slaagde landing klapte president Nixon met een brede grijns van enthousiasme in zijn onder meer de kostbare grondmonsters, grondig werd ontsmet. Om tien minuten voor zeven werd de eerste van de drie ruimtevaarders aan boord van het hefschroefvlit sen. De beide anderen volgden respec tievelijk drie en vijf minuien later. Om twee minuten over zeven landde het toestel op het dek van de .Hornet' en —is de bergingsoperatie die iets meer een uur duurde dezelfde tijd als bij de oefeningen - Kostuums Vanaf een van de helikopters werd een mand wiet isolafiepakken voor de astro nauten naar beneden gelaten. Deze kos tuums bestemd om hen geheel te iso leren en op die manier te voorkomen dat zij eventuele schadelijke ziektekie men van de maan overbrengen naar.de aarde waren onder meer voorzien, van ee/n filter, die de lucht die de astronau ten uitademden, zuiverde. Het luik van de cabine werd door een van de kikvorsmannen geopend. Ook de ze duiker was in een dergelijk kostuum gekleed.Zijn pak was echter voorzien van een filter die de lucht die hij in ademde. Onmiddellijk nadat hij de pakken had overhandigd werd het luik weer dichtgegooid. De duikers hielden zich In de tijd dat de astronauten zich verkleedden onledig met het ontsmetten van de Apollo, waarvoor een door Ne derland geleverd middel werd gebruikt. Vijfendertig minuiten na de landing' stapte Aldriri, gevolgd door Armstrong en Collins, in een rubbervlot. Een van de drie astronauten ze waren dooi de pakken die hen er als .maanmanne tjes deden uitzien, niet te herkennen werd door een kikvorsman met ontsmet tingsmiddel ingewreven. De beide an deren .behandelden' elkaar. Direct daar na hielpen de astronauten bij het af sluiten en vergrendelen van de capsu le. waarna ook het ruimteschip waarin Terwijl de helikopter landde, speelde de seheepsband van de .Hornet' .Columbia' the gem of the ocean*. Een kleine rachtwagen trok de helikopter naar de lift waarmee ze naar het hangardek werden vervoerd. Daar legden de astro nauten de afstand van twaalf stappen naar de quarantaine-cabine af. war ze twee en een halve dag zullen blijven. ma zullen ze nog eens zestien da gen ïn afzondering moeten doorbrengen in hot onderzoekcentrum in Houston. VEERTIG MAN OVER NAAR SHELL UTRECHT (GPD) Veertig werknemers van de Gascon te Utrecht zijn per 1 augustus over gedaan aan de Shell. Over de wijze waarop deze overdracht tot stand is gekomen, zegt de bij het NW aangesloten metaalbedrïjfsbond >Uit is de zoveelste sociale blunder van de Gascon-directie, die al vijf jaar sociaal wanbeleid heeft ge- den in het onderhoud en verhelpen van storingen van docxr de Shell geplaatste oliestookinstallaties, de Shelloliestook- service. Deze werkzaamheden bleken echter onvoldoende bedrijfswinst op te leveren. De Gascon en de Shell hebben hierover met elkaar gesproken, waarbij de Shell de wens te kennen gaf, deze dienst zelf te willen uit/voeren. Gesprek beëindigd. Afzondering gen zich een formidabele kandidaat- voor liet democratische vice-presidentscliap toonde, de beste kansen te maken voor een eventuele kandidaatstelling door hun partij. MIDDELBURG Een spinnijdige mevrouw L. P. -P. uit St-Maar tensdijk sloeg er met een luiwa gen op los toen zij een burenru zie met zekere mevrouw J. V. H. wilde beslechtenDonderdagmor- fen stond mevrouw G. voor het ekje op de zitting van de poli tierechter. Want het slachtoffer had aangifte van mishandeling gedaan. Zij zou bloedend gewond zijn geraakt. ,Ze heeft het zelf gedaan', probeerde de vrouw nog. ,Och klets toch niet mevrouw', reageerde mr Van Empel. Hij las uiit d'e stukken wel wat anders over de toedracht. Voorts leidde hij er uit af, da.t mevrouw G. nog al driftig van aard is. De verdachte bagatelliseerde de ze uitspraak. .Maar de politie zegt het toch maar', zo concludeerde de politierechter. Conform de eis werd een geldboe te van 80 opgelegd. De door de beledigde partij ingestelde civiele vordering van 120 werd toege wezen. En de luiwagen werd ver beurd verklaard ROME (DPA) Tegen de wijbisschop van München, dr Matthias Defregger. wordt door de Italiaanse justitie een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Dit heeft de officier van justitie in l'Aquila donderdag meegedeeld. Defregger is betrokken geweest bij de executie van zeventien Italiaan-se gijze laars op 7 juni 1944 in het Zuiditaliaan- se plaatsje Fletto di Camarda. Aan alle Italiaanse politieposten is dracht gegeven Defregger, als hij Italië binnenkomt, voor een verhoor naar l'Aquila over te brengen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Kats C. A. P. Pannekoek. kandidaat te Aalsmeer: beroepen te Ol- demarkt C. A. M. Schukken, kandidaat te Utrecht: beroepen te Scharmer c.a. en te Veenwouden G. Sijtsema, kandi daat te Groningen. Aangenomen naar Tletjerk L. West- land, kandidaat te Huizen (N.-H.), die bedankte voor Oud-Loosdrecht, voor Marken en voor Deil ca. GEREF. KERKEN. Aangenomen de benoeming tot leger- predikant te Naarden, J. Roggeveen, kandidaat te Achterveld (Utrecht). BEROEPBAAR STELLIN G. E. van Stuijvenberg, kand.. Kenaustraat 35, Den Haag: ds S. Gerbrandy. pred. ISTANBOEL (GPD) Zowat elke dag kom ik hier langs de technische hogeschool, een bol werk van linkse acties. Meestal staat er op de muren wel een leus gekalkt als ,nee tegen NATO' of ,weg met de zesde vloot'. Maar de laatste maal dat ik het gebouw passeerde stond er iets geheel nieuws: ,Nee te gen de brug'. Met die brug is de geprojecteerde Bosporus-brug bedoeld, een hang brug dde Europa met Azië moet gaan verbinden, die nog enige me ters langer moet worden dan Euro- Gi's langste hangbrug (over de Taag Lissabon) en waaraan, als al les gewoon blijft lopen, to augustus zal worden begonnen. Op 28 april wordt in Brussel de laatste bespre king gehouden van het consortium van de landen (waaronder ook Ne derland en als enig niet-Europees land Japan), die voor een aanzien lijk deel met langlopende kredieten aanvoerwegen en een tweede burg over het zij-water: de Gouden Hoorn (de oppositie verwacht echter dat de kosten nunslens het dubbele zullen bedragen j. Het reeds aangenomen ontwerp dat afkomstig .s van een Britse firma, zal daarna worden uit besteed, iets waarbij in het bijzon der ook Japanse firma's zijn geïn teresseerd. In augustus zal premier Demirel dan de eerste spade to de grond steken ongeveer gelijktij dig met de opening van de campag ne voor de parlementsverkiezingen van 12 oktober. Zoals onder zijn re gering de opera hier in Istanboel zojuist is voltooid en geopend (iets wat de negen regeringen in de 23 jaar vóór hem niet hadden klaarge speeld), zo wi! ook hij de man zijn die de eerste hand legt aan een pro ject dat al een droom is sinds 'net midden van de vorige eeuw. Links legen ENSCHEDE Dobo Hagedoorn die al IC maanden in een Turkse gevangenis doorbrengt, in af wachting van zijn rechtzaak voor het smokkelen van een auto uit Turkije. mem dat daar een garantie zal los komen van 40 miljoen dollar, dat is zowat eenderde van de som, dat is nodlgd is voor de aanleg en alles wat daar bij hoort: onteigeningen. GEARRESTEERD NA AUTOSMOKKEL ENSCHEDE (GPD) Sinds september verblijft een Ensche deër, ,de 23-jarige H. H., in een Turkse gevangenis in voorarrest. H. wordt ervan verdacht, een po ging te hebben gedaan om een auto over de Turkse grens te smokkelen. De datum waarop H. zich voor dit in Turkije ernstige strafbare feit moet verantwoor den is nog niet bekend. Naar verluidt, is de minimumstraf voor autosmokkel in Turkije bepaald- op vijf jaar. Im sapteimJber vertrok de Enscihe- dé'er met een Turkse vriend to een overjarige Amerikaanse Lee, die ze in Turkije hoopten te kunnen verkopen. Ze slaagden in hun opzet, kochten een kleinere auto, waarin autonummer en chassisnummer van de grote wagen werden geslagen en keerden terug naar de Turkse grens. De Turkse vriend, die mogelijk onraad vermoedde, stapte uit de auto, wandelde over de grens en is nog steeds onvindbaar. H. werd aange houden, toen de poging tot autosmok kel werd on Wekt. Sindsdien ontvangt zijn Enschedese verloofde regelmatig brieven vanuit de gevangenis. Inmiddels hebben Twentse relaties zich voor de Enschedeër ingezet. Er is reeds een brief naar het ministerie van jus titie to Turkije onderweg, en onder meer wondt aangedrongen op spoedige afhandeling van de affaire. Mr N. van Veen, de officier van jus titie in Almelo, die op de hoogte is van de hele kiwestie, zegt: ,In Neder land kennen we voor autosmokkel andere strafmaten. Het is wel een erg forse straf, die H. te wachten kan staan. H. zit op dit moment nu be paald niet in de meest ideale om standigheden. Ik heb het gevoel dat H. nu toch al wel behoorlijk gestraft is. Er is nog een tweede probleem dat we moeten oplossen. In een van de brieven van H. is sprake van een bedrag van 4.000 gulden, dat betaald zou moeten worden. Maar of dat nu Boek van Duitse journalist over rijkdom' van Vaticaan: DEN HAAG (GPD) Over de geldmiddelen van de kerk van Ro me hangt een sluier van geheimzinnigheid. Ondanks het tweede Vaticaans concilie en de hervormingspogingen van paus Joannes XXHI, blijven begroting en balans van de kerk gesloten boeken. Ook na de jongste hervormingen op het gebied van het financi ële beheer is de nieuwe centrale .praefectura rerum oeconomica- rum' (een soort rekenkamer, die alle beheersinstanties controleert) alleen aan de paus verantwoording schuldig. Uit welke bronnen de curie de geldmiddelen krijgt voor bestuur, representatie, voor missie en charitas; of de r-k kerk handelt in effecten; of de Citta del Vaticano de grootste financiële macht in Europa is. Op al dee vragen is geen duidelijk antwoord te krijgen. loren, namelijk door confiscatie van De traditionele geheimzinnigheid heeft geleid tot legendevorming over onuitputtelijke schatten in het bezit der kerk. Zij heeft gewerkt als een boemerang op de kextk-zelf: 't remde de offervaardigheid af. Zij was de oorzaak van veel onbehageiien onrust in de kerk. Onderzoek Volgens Gaseom-directeur ir L. van Ege- raat is hierover ook met de werknemers gespróken, waarbij de mogelijkheid van overheveling naar de Shell naar voren is gebracht: .Het alternatief zou ge- I weest zijn, dat er voor deze mensen an- ders geen werk meer geweest zou zijn'. Volgens de vakbond is er over de over heveling geen gesprek meer geweest, alhoewel Tn verband met de ver- 1 plaatsing van do Gascon van Utrecht naar Amersfoort wel overleg is geweest. De metaalkoener, officieel orgaan van de ANMB, schrijft,Op 27 juni onlvin- ~~i de personeelsleden een uiterst korte dedellng, waaruit hun bekend werd, dat ze per 1 augustus van de hand wa- De vakbond ,i„ r>ren gedaan. De Shell zou hen drie maan- recti® er?an. de 40 wefknemers zonder 'Jen °P Proef nemen" Bevallen bii bun werk* met de iwrteimcrs cr de vak- neuwe. baas dan mo^ ze ""Jve.R. in fcaöen te hebben c^r-^daan ^in een het :mdere =eval Saan ÖP slraat- Deze houdtoe"s Want e_en terugkeer naar Gascon de "vakbond-boudin? is volgens mepkenri incidenteel, maar kem- bond ean Gascon, waarvan de jaav sodaleamsenvatting geeft van vÜf waair het mi ^sgrePen-. De werknemers, gekomen hli jA' allftn in dienst Wérkzaamlii/i G 850011 voor de ombouw en BÏ8S»,n verband met de komst héden ten oen deze werkzaam- gezocht Iiepan, lieeft de Gascon wérden von, ™ee/werkzaamheden. Die voor de 40 werknemers gevon- mogelijk.' De directeur van het bedrijf, Van Egeraat, zegt: ,bij de overname van de 40 "hebben wij zekerheid gevraagd, dat de belangen van hen veilig zouden staan, Ze hebben inmiddels al kennis ge maakt met hun nieuwe directeur en d)it is goed bevallen, De meerderheid zal in ieder geval gaan, De 40 zijn niet ontevreden over de wijze waar op deze overgang geregeld is.' Deze terughoudendheid, die alleen is te verklaren uit het feit dat de kerk van Rome eeuwenlang ook een we reldlijke macht is geweest, omringd door vijandige elementen, heeft de Duitse journalist Corrado Pallen- berg uitstekend kenner van de kerkelijke financiën onderzocht, zijn verzoek om medewerking van de zijde van het Vaticaan werd evenwe niet ingewilligd. Hij ging toen geheel op eigen kracht aan het speuren en kwam terecht bij Italiaanse en in ternationale baoiikteringen, die con tacten hebben met het Vaticaan en bij zakenlieden, die directe verbin ding onderhouden met organisaties van de kerk. Zijn boek: ,de financiën van het Vaticaan' (uitgave de Boe kerij. Baarn) is de neerslag van dït speurwerk. Waren de f.nanciën van de kerk tot de lode en 16de eeuw door de hef fing van eijnsen op koningen, feoda le heren, steden, burchten," kerken en kloosters en door de zogenaamde Pie terspenning (een geldinzameling ten behoeve van de paus) veilig gesteld, de afscheiding van de Anglicaanse kerk en de liervorming van Luther veroorzaakten door afschaffing van de Pieterspenning en van de cijnsen in de betrokken landen een groot gat In de Vaticaanse financiën. Bovendien ha'' het Vaticaan bij de hervorming nog meer inkomsten ver- allerlei kerkelijke belastingen. Na de reformatie had het Vaticaan nog maar één vaste bron van inkom sten: de belastingen, geheven in de pauselijke domeinen. De Pieterspen ning, oorspronkelijk een belasting, werd een vrijwillige bijdrage van de gelovigen. In 1870 kwam een eind aan de wereldlijke macht van de paus. Daarmee kwam ook een einde aan de heffingen van de kerkelijke staat. De Pieterspenning bracht toen uitkomst. In veel landen werden on der de gelovigen prentjes verspreid waarop men kon zien hoe .ellendig' de paus er aan toe was na het ver lies van zijn wereldlijke macht. Het gevolg was een enorme offervaar digheid. Vandaag de dag word de op brengst van de Pieterspenning op een bedrag van ongeveer 5 mil joen dollar geschat. Het gTootste deel komt uit Amerika. Uit dit fonds worden allerlei activiteiten betaald, zoals bijvoorbeeld de voedselvluohteu naar Biafra, hulp aan Arabische vluohtelingen en hulp bij natuurrampen. Raadsel Wat er tussen 1870 en 1929 op het gebied van de financiën is gebeurd, zal wel voor altijd een raadsel blij ven. Er waren geruchten over grond- speculaties en verkoop van kerkelijke goederen. Na het sluiten van het concordaat met de Italiaanse staat (1929) ontving het Vaticaan in con tanten en schuldbrieven een schade loosstelling van 1550 miljoen lire, wat volgens de toenmalige wissel koersen overeenkwam met 81 mi joen dollar. Uit welke bronnen put het gensbeheer van Ihet Vaticaan de enor me bedragen, die het nodig heeft voor haar omvangrijke taak? Alleen al aan salarissen geeft het Vaticaan jaarlijks ongeveer vier en een half miljard lire uit. De curie-kardinalen zijn de hoogstbestaalde ambtenaren van het Vaticaan: zij ontvangen per maand 600.000 lire. De financiën van het Vaticaan worden beheerd door de volgende diensten en organen: het vermogensbeheer van de H. Stoel, waaronder" ressorteren de St-Pieter, oudere kerken en kunstschatten (die geen rente opbrengen, maar wel veel aan onderhoud kosten) salariëring en uitgave van de .Osservatore Ro mano'. Het staatssecretariaat, de pre fectuur van Vaticaanstad, de pre fectuur voor economische zaken er nog enkele andere congregaties. Naar oude tradities komen de kos ten voor het co:rps diplomatique ten laste van de religieuze orden to de betrokken landen. Voor een deel komen de inkomsten van het Vaticaan uit de opbrengst van onroerende goederen Vhuren woningen en zakenpanelen, die Vaticaan in Rome bezit), uit de te van obligaties en dividenden industriële aandelen (Italiaanse en buitenlandse) en uit belegging van het kapitaal van 1550 miljoen lire van het concordaat. Tot 1958 werd_ dit kapitaal beheerd door een leek, - de bankier Nogara. Na zijn dood kwam het onder beheer van de Zwit serse markies H. de Maillardoz, vroeger directeur van .Credit Suisse'. Er zijn verder contacten met Parijse, Londense en New-Yorkse bankiers, die zich met financiële transacties voor het Vaticaan bezighouden. Het financiële beheer van Vaticaanstad :s door ingrijpen van p3us Paulus in handen gelegd van moderne Iekenad- mmistraties. Tot voor 1968 was dit gedurende vele jaren in handen van graaf Ga'.eazzi, gunsteling van Pius XLT. die na zijn afzetting werd be vorderd tot president van .Immobi- liare', de grootste Italiaanse grond en bouwmaatschappij, waarvan het kapitaal in handen is van het Va ticaan. gem zijn ia niet ibekend.' MIDDELBURG Vijf maanden met aftrek, waarvan twee maanden voor waardelijk: to luidde het vonnis dat politierechter mr P. van Empel don derdagmorgen uitsprak in de zaak te gen W. in 't H. uit Zierikzee. Deze stal bij een tante In Tholen een gouden broche en een collier. Bij de beha ling van de zaak bleek het er 't, H. om begonnen te zijn om er geld van te maken. Dat bon hij best ge bruiken, want hij koesterde een g voorliefde voor duur doen: dat bete de auto's kopen, schulden maken en le ningen afsluiten. En zo kwam van het een en ander. De familie kwam hem dan wel een- hulp. Juist daarom vonden zowel offi cier van justitie mr T. Lebret als de politierechter het zo'n minne streek om een diefstal in eigen familiekring te plegen. Van 't H. is geen brave jongen zo Dleek verder uit de documentatie. Er loopt een voorwaardelijke terbeschik kingstelling, de reclassering heeft zo'r. beetje al het mogelijke gedaan, alleen het Leger des Heils ziet nog een licht puntje. In deze zaak eiste de officier zes maanden cel, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Raadsman mr P. C. Adri- aanse pleitte voor een zo ruim moge lijke voorwaardelijke straf. De brug is een hoogst politieke zaak. De tegenstanders vindt m'ii niet al leen onder de linkse studenten. Do l>evolking van zeven d«rpen aan de Sakarya-rivier in het Turkse binnen land om nu maar een ander uiter ste te noemen hebben een eed ge zworen geen politici van welke par tij dan ook, meer toe te laten, zo lang niet een bruggetje over hun ri vier is gebouwd waar ze nu al gene raties op wachten en dat hun 'n on noemelijke hoeveelheid last en gevaar zou besparen: het wordt hun elke keer weer vlak voor de verkiezingen beloofd. Dit is dan een kleine onderstreping van de theorie die de tegenstanders steeds naar voren brengen en die ook is terug te vinden to de woorden van Bulent Ecevit, secretaris-gene raal van de grootste oppositiepar tij: ,Voor hetzelfde geld zou onze partij de vlakte van Konya hebben gevrijwaard van de jaarlijkse over stromingen. Maar deze regering bouwt de brug opdat een paar rij kaards een half uur eerder in hun villa's aan de Aziatische kant zijn'. Premier Demirel heeft zijn antwoord klaar: het buitenland dat zoveel geld levert, doet dat nu eenmaal voor een brug naar Azië, niet voor een Turks dorp. dat water moet hebben of juist géén water moet hebben. Bovendien, zo zegt hij, dit wordt geen stads brug voor de burgers van Istanboel, dit wordt een brug voor heel Tur kije. Vrachtautochauffeurs, die soms halve dagen moeten wachten voor een plaats op de pont zullen geneigd zijn nem gelijk te geven, en dat zijn trouwens niet alleen Turkse maar soms ook Nederlandse of Perzische. Maar ook daarop hebben de tegen standers weer een antwoord klaar, of liever een insinuatie: de regering, zo zeggen zij, laat expres te weinig poaten"varen om het verlangen naar een brug bij de vrachtautochauf feurs groter te maken. Verveelvou diging van het pontvervoer, in het bijzonder op lijnen dwars over de Zee van Marmora, zou niet een tiende kosten van wat nu aan kost bare deviezen over de brug gaat en zou bovendien de toegangswegen naar Istanboel ontlasten. Voorstanders herinneren er dan weer aan, dat het vaak zó hevig spookt op die Zee van Marmora, en trouwens ook op de Bosporus, dat de ponten enige uren en soms dagen niet kun nen varen. Het transit-verfeeer door de Bosporus wordt trouwens ook steeds drukker en de ponten zijn sinds enige tijd reeds verplicht daar aan voorrang te verlenen en deemoe dig op hun kant te gaan liggen als er weer zo'n tanker doorkomt. Russische scheepvaart Zo gaat de discussie voort, maar de regering zal niét terugkeren, op de ingeslagen weg, tenzij de besprekin gen to Brussel onverhoopt teleurstel lend mochten verlopen. Naar tweeër lei tegen-argumentatie zal to het ge heel niet worden geluisterd: naar de esthetici die vinden dat de brug de grandeur van de Bosporus zal aan tasten en ook vrezen dat rij indi rect het tot nu toe nog ongerepte natuurschoon aan de Aziatische oe ver zal verstoren i doordat nu ook daar flatgebouwen zullen verrijzen) en naar de Sowjets, die bang zijn dat zo'n brug wel eens net iets te laag zal komen te hangen, zodat zij de Russische scheepvaart uit en naar de Zwarte Zee in gevaar zou kun nen brengen. En die maakt nu zo wat tweederde van het verkeer door de Bosporus uit. Vanzelfsprekend zal de Turkse regering wél alles in het werk stellen om de Russen to deze gerust te stellen. MIDDELBURG Op de zitting van je niet gedacht hé, dat je je vakantie de politierechter is donderdagmorgen zo zou moeten door brengen', zei de de Middelburger L. S. wegens meineed politierechter, veroordeeld tot drie maanden gevange- nisstraf, waarvan twee maanden voor- T?e. n:et z;lt'ig verschenen K. uit waordelijk met aftrek van voorarrest, ^rharer.iri-::- r.eg.ie:een stopteken Er werd conform de eis gevonnist. De '/an een politieman. Hij zou m gedach- leegd in verband met Ken verzonken z:jn geweest. Er wera ,n meineed werd gepleegd in verba.ud een echtscheidingsprocedure. ,Dat had Kleine groep Het grootste deel van de financiële operaties wcrlt uitgevoerd door een kleine groep leken, die door hun be roep. titel cl verwantschap nauw met de curie zijn veriKinden. Opvallend is het veelvuldig voorkomen van de naam Paeellï in deze groep: neven van de vroegere paus Pius XII. Zij vervullen commissariaten In verzekerings-en bouwmaatschap pijen, in grote uitgeverijen, in grote bankierskantoren (Banco ai Roma) en in fabrieken voor levensmiddelen, voor farmaceu tische en electrotechnische arti kelen. .Imimoiblliare' bouwt wonin gen, hotels, kantoorgebouwen en luxe woonwijken in geheel Italië. Buiten Italië heeft deze reus ondar de bouwmaatschappijen haar werk terrein uitgebreid naar Amerika, Ca nada, Mexico en Frankrijk. De Ame rikaanse activiteiten zijn geconcen treerd in Washington, waar onder meer aan de Potomac een gigan tisch hotel, bestaande uit 240 wonin gen wordt gebouwd- Bij Mexico-staa Bouwt .Immobiliare' een satelliet stad voor 100.000 inwoners. Voorts is het Vaticaan betrokken bij Ita-, haanse scheepswerven, bij Alitalia en de Alfa Romeofabrieken, Uit al de ze voorbeelden blijkt hoe vast de mannen van de Vaticaanse financiën in het zadel van het naionale en Internationale bedrijfsleven zitten. Daarmee een hechte financiële basis gevend aan een heel klein staatje, dat tegelijkertijd het hoofdk'.var- De sprookjesachtig. onmetelijke rijkdom van de Rooms- Kaüholieke Kerk, moeten aldus Pal- lenberg, naar het rijk der fabelen worden venvezen, gezien de enorme financiële verplichtingen der kerk, maar evenmin dient geloof te wor den gehecht aan apologeten, die de rijkdom der kerk proberen te klei neren. deze zaak 150,- boete opgelegd. Rijden onder drankinvloed kostte G. van Z. uit Terneuzen een week cel en de rijbe voegdheid werd hem voor de tijd van negen maanden ontzegd. L. E. uit Ant werpen reed bij Hulst een voorrangs- weg op. Bij de botsing die toen volgde werd de bestuurder var. een andere au to ernstig gewond. E. en zijn vrouw zelt kwamen er ook r e: zonder kleer scheuren vanaf. Zij werden bij de bot sing beiden uit 3e auto geslingerd. De officier eiste voor deze grove fout 400.- bcete en een ontzegg.ig van de rijbe voegdheid voor de"t:jd"van een jaar. Raadsman Adriaanse vestigde er de aandacht op dat zijn cliënt door het opgelopen letsel ui een fïtoke straf had opgelopen. De Belg werd veroordeeld tot 250,-. Daarnaast kwam nog de ontzegging van zes maanden, maar daar zal de man als hij to België blijft niets van merken. De Terneuzenaar F dc B. reed ook on- der invloed. Hij had het viervoudige tier" is van de grootste levende gods- dan het .-te: .::.- ajchoho! p:om-lage dienst, van de grootste hulporganisa- -.n zijn bloed. Het ever-Se r.e.-n drie da tje. de grootste evangelisatie-arbeid gen cel en é-hi j.;-r r.i rij Sea. Dron- ea van het meest omvangrijke onder-ken rijden oo de Li-te kostte R. V. uit wijstosutuut in d« wereld. Axei ioO,- botte Da Z iu!:iant=e sch.p- 'erhalen over de per had goederen van een schip in Ter- neuzen verdonkermaand. Dat kostte hem vier weken voorwaardelijk gevan genisstraf en tweehonderd gulden boete. De officier van justitie had acht weken cel, waarvan vier weken voorwaarde lijk geëist. De Amsterdammer A. C. die in Terneuzen zekere M. mishandelde werd veroordeeld tot 40.- boete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9