Nederlandse bedrijven Magen over Siemens Folkloristische dag was geen topdag! SCHIP TEGEN SLUIS TERNEUZEN: VEEL SCHA IR BOUT VAN RIJN-SCHELDE: LASTIG OM ZAKEN TE DOEN Zestig uur EN WÈER SLIKTE DE GLASSUKKER Bromfietser door auto geschept ALMANAK BRANDJE EN BLIKSEMINSLAG OP DOW-TERREIN Vlot afwerken Nachtelijke navigatietocht vanaf Kamperland Aanbestedingen bij rijkswaterstaat PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELANGRIJKE ORDERS VOOR KERNCENTRALE IN SLOEGEBIED GAAN NAAR DUITSLAND VLISSINGEN De Nederlandse industrieën, die het meeste belang hebben bij leveranties voor de door Siemens A.G. in liet Sloegebied voor de PZEM te bouwen eerste Nederlandse commerciële kerncen trale, hebben woensdag j 1 een af spraak gemaakt met Siemens aan gaande deze leveranties. Deze in dustrieën zijn Rijn-Schelde, en VMF, welke groepen samen acht ondernemingen omvatten. Het was deze mededingers naar leveranties namelijk gebleken, dat het lastig is om met Siemens A.G. tegen enigszins verantwoordelijke prij zen tot zaken te komen. Verschil lende belangrijke opdrachten gin gen daardoor naar Duitse indus trieën. Er is thans, aldus ir J. Bout, direc teur van de NV Koninklijke Maatschap pij De Schelde in Vlissingen een lid van de raad van bestuur van Rijn-Schel de machinefabrieken en scheepswerven NV thans een afspraak gemaakt, waar bij in goed overleg tussen Siemens en vertegenwoordigers van de Nederlandse industrie nog belangrijke opdrachten Nederland zullen worden geplaatst'. Het gaat hierbij om de 76 procent van het totaal aantal leveranties voor de kerncentrale, welke 76 pet door de Ne derlandse industrie mag worden gele verd. Dat bedong minister De Block van economische zaken toen eenmaal de PZEM de. levering van de centrale aan de laagste inschrijver, Siemens AG, had geguuid. Ir Bout over deze 76 pet: „Of aan het eind van de rit die 76 pet in Nederland zal zijn geplaatst valt than3 nog niet te voorspellen omdat nog lang niet alle bestellingen zijn on dergebracht'. De heer Bout beaamt hetgeen het blad De Metaallfcoerier van de Metaalbedrijfs- bond NW deze week schrijft, dat .Sie mens het de. Nederlandse industrie te moeilijk maakt' bij de leveranties in het kader van de 76 pet. Het blad zegt dat deskundigen verwachten dat een aantal orders voor de kerncentrale niet in' Nederland kan worden geplaatst. Volgens de Metaalkoerier zal het toele- v eri n gsp e reent age van 76 pet waair- '^öfiijhij'k'niet worden gehaald. Die toe levering brengt thans volgens de Me taalkoerier' een aantal bedrijven in de metaalindustrie in verlegenheid, omdat de prijzen waarvoor de vaderlandse in dustrie aan Siemens moet leveren Siemens heeft een zeer scherpe calcu latie gemaakt liggen beneden het in ons land gangbare peil. Ir Bout, sinds kort directeur van De Schelde, daarvoor directeur van de NV Machinefabriek reda, voorheen Backer en Pdueb, eveneens lid van Rijn-Schel de, zegt dat het inderdaad lastig is om met Siemens AG tegen enigszins ver antwoorde prijzen tot zaken te komen. -De Nederlandse industrie mag wel iswaar voor 76 pet leveren, maar in de praktijk kwaru het er tot nu toe op neer dat Siemens alleen maar op drachten in Nederland wenst te plaatsen wanneer wij ook de laagste pryzen offreerden'. He heer Bóut wijst er op dat al twee belangrijke onderdelen in Duitsland zijn besteld. In de eerste plaats het om- hullingsvat van de kernreactor, dat in Nederland ongeveer zeven miljoen gul den moet kosten en dat in Duitsland voor circa twee miljoen gulden goed koper werd besteld. He meest geïéde leverancier voor het materiaal van dit otmhiullimgsvat was August Thyssen. Maar dit bedrijf bood het materiaal voor een lagere prijs aam zijn dochteronderneming Pintch-Ba- i mag aan. Geen wonder dat deze onder neming op een belangrijk lagere prijs uitkomt'. In de tweede plaats, aldus ir Bout zijn de 2 stoomgeneratoren, prijs ruim 9 miljoen gulden (-in de Metaalkoerier „warmtewisselaars' genoemd, maar die omschrijving acht hij wat te algemeen) in Duiteland besteld. VMF en Rijn- Schelde hadden in onderlinge samen werking; deze stoomgeneratoren zeer goed kunnen vervaardigen, m: prijs was volgens Siemens te hooj Er zijn daarnaast nog een aantal be langrijke zaken die uit Duitsland moe ten komen, onder meer de gehele engi neering van het project. Wij hebben echter de indruk, aldus de heer Bout, dat het tot op heden gevolgde systeem van open inschrijving op afzonderlijke onderdelen van de kerncentrale voor de Nederlandse industrie niet de aangewe zen weg is. Er is namelijk altijd wel ergens een buitenlandse concurrent die tegen lagen prijzen een nieuwe markt wil openbreken, of ten koste van gro tere offers zajn export naar Nederland wil vergroten. De Nederlandse industrie heeft deze moeilijkheden zeer kort geleden ook aan Siemens voorgelegd. Men heeft daar begrip getoond voor onze moei lijke situatie. En er is thans een af spraak gemaakt, waarbij in goed overleg tussen Siemens en vertegen woordigers van de Nederlandse in dustrie nog belangrijke opdrachten in Nederland zullen worden geplaats. Of aan het eind van de rit die 76 pet in Nederland zullen worden geplaatst, thans nog niet te voorspellen, om dat nog lang niet alle bestellingen zijn ondergebracht. Wij zijn als Rijn-Schelde al eerder ge confronteerd met werkomstandigheden, die in het buitenland anders liggen dan hier. De conourrentle-mogeTirjikheden kunnen daardoor inderdaad in gevaar komen, zoals thans ook wel weer blijkt. Over het algemeen geldt in onze in dustrietak dat het opvoeren van het aantal gewerkte uren per week een scherpe prijs mogelijk maakt. Er zit ten aan deze zaak vooral voor de werk nemers en hun organisaties em voor de overheid nog belastingtechnische en ethische aspecten, zodat het kiezen van een positie, waarbij alle belangen goed zijn gediend, niet eenvoudig is, aldus ir Bout. Bij VMF-Stork-Werkspoor is men vol gens de Metaalkoerier iets optimis tischer. Deze groep heeft vorige week officieel de definitieve opdracht voor de levering van de turbines gekregen. Niettemin betwijfelt ook de VMF of de Nederlandse industrie onder de ge schetste omstandigheden in staat is om het percentage van 76 te halen. De der de partner in Neratoom, Philips, heeft zich zoals men weet destijds bereid verklaard om binnen de Neratoomgiroep een bijdrage te leveren bij de bouw van de Zeeuwse kerncentrale, maai' .heeft niet de behoefte om nu als onderleve rancier op te treden'. Nochtans deelt Siemens de ongerust heid niet volgens het blad van de Me- taalbedinjfsbond NVV. Daar is men ervan overtuigd dat 76 pet volledig bij de Nederlandse industrie te kunnen on derbrengen. Een Siemens zegsman: ,Wij begrijpen niets van deze uitlatingen'. De Metaal koerier geeft als commentaar onder an dere dat de beslissing over die bouw niet op provinciaal, maar op nationaal ni veau had moeten worden genomen. Als er toch sprake ils van toelevering door Nederland, dan had economische zaken in de calculatie ook moeten nagaan of dat mogelijk is. .Want- zoals de zaak nu ligt, is het feit, dat wij toe .mogen' leveren meer een last voor de Nederland se industrie, dan voor Siemens', aldus de Metaalkoerier, Hot blad vraagt extra aandacht voor het feit dat Duitse montagebedrijven van plan zijn in Borssele met hun men sen 60 uur per week te gaan werken. Volgens het blad heeft de arbeidsin spectie in Breda ,het vaste voornemen' voor een dergelijk hoog aantal werk uren nimmer vergunning te geven'. Flessetrekker te Middelburg in kraag gegrepen MIDDELBURG De zieli Van der Ven noemende man, die er een gewoonte van maakte na opgeven van een vals adres in foto- en elektrische zaken fotoappa ratuur e.d. mee le nemen zonder beta ling is donderdagmiddag door de Middel burgse politie aangehouden. Het blijkt de 28-jarige Vlissinger J. v. d. V. te zijn. Hij werd omstreeks vier uur 's middags aangehouden, toen liij in een fotowinkel te Middelubrg een camera trachtte te kopen. Na zjjii aanhouding verklaarde v. (1 een mes te hebben ingeslikt. Onder po- litiegelcide weerd bij naar liet gasthuis gebracht, waar na een röntgenonderzoek bleek, dat er zich inderdaad een mes in 'smans maag bevond. Hij is daarna op transport gesteld naar het ziekenhuis van het gevangeniswezen te Vught. Zoals reeds gisteren werd gemeld maak te v. d. V, er een gewoonte van scherpe voorwerpen in te slikken om zodoende in het ziekenhuis te komen en uit de ge vangenis te blijven. Voor dit soort geval len werd hij reeds 18 maal geopereerd. Volgens winkeliers worden aldus de politie nog de volgende voorwerpen vermist, die door v. d. V. bij deze winke liers .gekocht' zijn een draagbare radio merk Shout-Lorenc nonet in zwarte tas, nr. 263056, een ac- nr. 62 9012, een fotocamera merk Ca- cordeon Royal Standaard met 80 bassen, een draagbare radio merk Blaupunkt Derby nr. 134879, een draagbare radio merk Philips nr. 12039 en een fotocame ra merk Tujica. Compact de Luxe. MIDDELBURG Een onvoorzichtige automobilist schepte woensdag toen hij uit de uitrit van de PZEM kwam op de Poelendaeleweg de bromfietser A. A. de W. uit Middelburg. Deze bromfietser liep een gebroken knieschijf op. Hij moest in hef- ziekenhuis worden behan deld, De auto werd bestuurd door i t Middelburg. ZOMEREXPOS1T1E SCHOTSE HUIZEN BRENGT CEES VAN IJSSELDIJK VEERE Jhr I. F. den Beer Poor tugael heeft donderdagmiddag in de Schotse Huizen te Veere een tentoon stelling geopend van schilderijen, etsen en aquarellen van de Amsterdamse kun stenaar Cees van IJsseldijk. De heer Den Beer Poortugael zei in zijn inleiding onder meer ,We leven vandaag de dag in een wereld die meer in het te ken van de maan dan van de kunst Mijn zuster die in de Dordongne woont, schreef me een meditatie over ,het gro- leeuwse Hulp Te Cadzand-BaxI, verbleef deze week de Utrechtse student J. H. (jbij de familie T.', zo schrijft men ons) en dit verblijf aan zee heeft, de jongeman geheel besteed aan het revideren van zijn auto mobiel, een eend, vermoedelijk nog een exemplaar uit het experi mentele stadium van dit succes rijke autootje. Na enkele dagen zeer uitgebreid., merkelijk succesje. Hij wist. de motor en chassis te scheiden. Toen lagen de roestige resten wat triest in het gras langs de Duindoorn- straat, waar men nog weet wat burenhulp is. Van 'alle kanten droegen omwonenden gereed schappen aan, van sleutels, aan geboden door constructieve men sen tot breekijzers van enkele sceptici. Toen trad uit een tegenoverlig gend perceel een politieman naar buiten. In overall. Eerst volgde 'n technische inspectie. Toen hulp. De agent groepeerde de droeve resten weer tol een auto. Een groot publiek applaudiseerde, toen de eend krakend en rochelénd in beweging kwam en in de verte in een stofwolk verdween. ,We zullen 'm missen schreven de bewoners van de Duindoornstraat. Geen prijs voor het beste ontwerp: ,Quartier Mariahoeve' DEN HAAG (ANP) Drie jeugdige architecten zijn een eerste prijs van 4000,misgelopen in een prijsvraag voor een ontwerp .omgeving station Ma riahoeve', hoewel hun ontwerp van de 34 inzendingen verreweg het beste was. De prijs gaat hun neus voorbij omdat zij in hun ontwerp een in de opdracht voorgeschreven tramlus niet hebhen op genomen. Hun ontwerp voor de omgeving van het Haagse station Mariahoeve zal naar alle waarschijnlijkheid toch worden uitge voerd. De jury voor de door de (gemeen telijke) dr H. P. Berlagestichting uitge schreven prijsvraag heeft hiertoe name lijk geadviseerd, omdat zij vond dat het ontwerp met kop en schouders boven de overige inzendingen uitstak. Wel zullen de drie architecten, T. Gruisen uit Ter- neuzen, M. Kerstjens uit Den Haag en J. van Wageningen uit Dordrecht, hun ontwerp .Quartier Mariahoeve', voor het uitgevoerd en gerealiseerd zal worden, alsnog moeten aanpassen aan de wed- strljdvoorwaarden. In het ontwerp is rekening gehouden met onder meer een nieuw stationsge bouw, een serie woningen, enige hotelac commodatie, een bankfiliaal en kanto ren. De jury kende de overige prijzen wel toe. TWEE GEWONDEN TERNEUZEN Twee Italiaanse werk nemers van de Fabricom zijn gewond enomen in het Terneuzense Juliana- cenhuis, nadat ze donderdagochtend letsel opliepen bij een brandje op het terrein van Dow-Che-micalDe beide mannen, P. R. en S. A., werkten voor hun firma aan elektriciteitsaansluitin- gen. Vermoedelijk kwam hun gereed schap in aanraking met een oude aan sluiting, waardoor er een steekvlam ont stond. De verwondingen van de Ifcalia- ner zijn niet van ernstige aard. Om 14.46 uur werd de Terneuzense po litie gealarmeerd voor een bliksemin slag in een toren van de poly-ethy- leenfabriek van Dow. Er deden zich geen ernstige gevolgen voor. tere wonder'. Mijn zuster is erg fijn zinnig, veel fijnzinniger dan ik nog, daar ben ik maar een Ersatzmannetje bij. En ze schreef dan ook dat toen ze een glimwormpje zag en dat in rela tie bracht met de maanvlucht ze kon spreken van ,het grotere wonder'. Terugkomend op de kunst en dan wel in het bijzonder die van Cees van IJs seldijk haalde de heer Den Beer Poor tugael twee citaten aan, een van An dre Gids: ,Ik ben niet, ik word' en een versje van Kees Stip over een ei- leggende geit die met een meesterwerk in porselein tevoorschijn kwam en toen kon zeggen: ,ilc heb toen ik het lei heel zacht, aan iets ontzettends moois ge dacht'. FotoJhr I. F. den Beer Poortu gael rechtsen Cees van IJssel dijk na de opening van de tentoon stelling in de Schotse Huizen. De inleider zag beide citaten samen tot leven komen in liet werk van Van IJs seldijk, een man die groeit in zijn werk en die niet bij olk succes luid staat te kakelen. De heer Den Beer Poortugael besloot met Van IJsseldijk veel succes te wen sen onder overhandiging van een schil derij van de hand van zijn vader. De tentoonstelling in de Schotse Hui zen is geopend op weekdagen van tot 12 en van 2 tot 5 uur (Slot van pagina 1) 12.000 bezoekers. Ter illustratie van de concurrentie, die het strand Mid delburg aandeed1': langs de kust stonden eveneens duizenden auto's, maar er waren in de parkeer stro ken en-terreimen nog zeer vele. le ge plekjes... De Middelburgse ".politie)' die 'extra maatregelen had genomen door meer personeel i;n te zetten en d)oor con stant mét drie motoren te surveille ren, had weinig moeite de duizenden «agens te verwerken. Dr Van Ooijen zei in een toelichting: .Dankzij het voordeel van het éénrichtingsver keer, dat er vorig jaar op dezelfde dag niet was, konden wc liet verkeer vlot afwerken. Het vertrek uit de stad gebeurde in twee fasen: eerst toen het regende en vervolgeus op liet eind van de middag'. We kunnen er nog aan toevoegen, dat alleen op de momenten, dat de stationisbrug voor liet scheepvaartverkeer geopend was. flinke files in de binnenstad er op de toeleïdèhde wegen ontstonden, Ook Miniatuur Walcheren trok be langrijk minder bezoek dan vorig jaar op de. folkloristische dag, al was administrateur L. van de Graaf met de 3500. kijkers zeker niet ontevre den. ,De onweersbui hééft nabuur- lijk geen goed aan het bezoek ge daan' aldius de heer Van der Graaf, die meende, dat liet bezoek in groepsverband niet zoveel verschilde met vorig jaar. Ook de Provinciale Stoombootdienst merkten het geringere bezoek aan Middelburg. De dienst heeft de gehe le dag tussen Breskens.en .Vlissingen niet vier boten gevaren."'s Ochtends .was het grootste aanlb'od, aan. de Zeeuws-VTaamse zijde en in de mid dag- en vroege avonduren ging .de grote verkeersstroom in tegenoverge stelde richting. Een woordvoerder van de P&D verklaarde, dat het min der druk was dan vorig jaar tijdens de le folkloristische dag in Middel burg. Lange wachttijden kwamen niet voor. De Prinses Beatrix, de Prinses Irene, de Prinses Margriet en de kleinere. Komiinging Juliana vervoerden donderdag" zo'h 3-100 een heden tussen Breskens en Vlissingco. Blijft dus: de enorme drukte tijden! de rondrit van de sjezen en ringlij ders, die de regenbui net mis Hepen, althans tijdens de tocht door i!a stad. Vlak aam het begin van de rou te, in de Noordstraatj deed zich nog een incidentje voor, dat door htt snelle ingrijpen van twee ringlijders te paard goed afliep. Een van ir. sjeesjespaarden ging namelijkin ii sporen'. Het dier was, zoals ZÏÏI- secretaris Henk Joosse, ultiegdf, ,riiet liendewies', niet leidselwijs, Bot paard sloeg op-hol, maar de "ff «li ter rijdende riingrijders A. Brandon A. Louwerse wisten liet dier snel tot TERNEUZEN Het Engelse vrachtschip Findon' van 4520 dwt heeft donderdagavond de zuidelij ke sluisdeur van de zeesluis in Terneuzen frontaal geramd. De schade loopt in de tienduizenden guldens. De deur functioneert nog wel, maar in het middenstuk werd een gat van zeker enkele meters doorsnee geslagen. lil mep en houtwerk zijn zowel onder als boven de waterlijn vernield en verbo gen. De Findon' hield aam de aanva^ ring een gat aan bakboordanber over. Het schip kon echter nog donderdag avond zajn reis vervolgen. De bóts.ng geneurie omstreeks iS.4-5 uur. Het Engelse vrachtschip, een boot van de rederij .Stephenson Clark Ltd' uit Newcastle, kwam van zee met een lading kolen voor Sluiskil aan boord. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Vrij VLISSINGEN. Zaterdag 26 juli houdt de watersportvereniging Kam perland' een nachtnavigatietooht voor motorboten, speedboten en zeilboten met hulpmotor. Het principe van deze toclit is, dat er gevaren wordt op lichten. Enerzjjds zyn dit o.a. de beroepsvaart bestaande, anderzijds speciaal voor bo vengenoemde tocht geplaatste lichten. Het traject is zo gekozen, dat schepen tot een diepgang van 1.60 meter zonder risico kunnen varen, mits men zich pre cies houdt aan de zorgvuldig uitgekien de en opgegeven koers. Aan de tocht is ook een wedstrijdele ment verbonden, in die zin. dat er op tijd gevaren wordt. De watersportver eniging .Kamperland' heeft getracht al les zo goed mógelijk te organiseren. Ze heeft hierbij alle medewerking gehad van de zijde van het loodswezen^ rijkshavenmeester en de rijkspolitie water. Ook de middenstand van Kam perland heeft zich, door het beschik baar stellen van een aantal prijzen, niet onbetuigd gelaten. De inschrijving voor deze tocht is tus sen acht uur en kwart voor negen ('s avonds). Het inschrijven van de be manning is tussen kwart voor tot kwart over negen en om half tien wordt ex- gestart. De uitslag wordt omstreeks één uur 's nachts in restaurant 't Veerse Meer be kendgemaakt, tijdens een gezellig sa menzijn. MIDDELBURG Op het kantoor van rijkswaterstaat in Middelburg is aanbe steed de verharding en verbreding var de weg aan de westzijde van het ka naal door Zuid-Bevel and. Dit tussen de Post/brug en Wemeldinige. Er waren twaalf inschrijvingen. De laagste was de NV Van Dijck Petit uit Bergen op Zoom voor 312.200. De hoogste was de firma gebr. Otte te Nieuwdorp voor ƒ341.000. Voorts werd aanbesteed de aanleg van een parallelweg langs de rijksweg 58 tussen Vlakebrug en de VJaalcse zandweg. Hier waren, elf in schrijvers: de laagste was E. Blok NV aannemingsbedrijf te Rottei-dam voor ƒ436.250. En de hoogste inschrijver was Jan de Oude aannemingsbedrijf NV to Biervliet voor 460.000. Tenslotte vond een aanbesteding plaats van het baggerwerk voor verruiming van het vaarwater op het Veerse Meer. Er kon op twee manieren worden Ingeschreven. Elf inschrijvers waren er voor de me thode met de cutterzuiger. Hoogste in schrijver was lij er de NV AVO'B voor ƒ107.700 en de laagste was dc eerder genoemde firma Blok voor 95.500. Toor het baggerwerk met de bagger molen was ae laagste inschrijver Th. Smeulers te Utrecht voor ƒ133.600 en 26 juli. de hoogste was de NV v.h. Prins van Zon op Wijngaarden te Hat/tem voor 147.777. Maan op MIDDELBURG Tijdens tie rejen- bui omstreeks half drie trók «en fors aantal van de J/OOO a)ito'n, dis gisteren in de stad warenJlliii# burg uit. Foto PZCI. HET WEER IN Barcelona, Vrijwel onbewolkt Belgrado, licht bewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt. Innsbruck, half bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Locarno, half bewolkt Londen, geheel bewolkt Luxeniburg, onweer Madrid, zwaar bewolkt Malaga, ivalf bewolkt; Mnllorca, onbewolkt München. licht: bewolkt Nice, Uchl bewolkt Oslo. regen Rome. onbewolkt Stockholm, half bewolkt Wenen, onbewolkt Zurich, zwnnr bewolkt VRIJ VEEL BEWOLKING volhing met nog slechts e® enkele lokale regen- of onweersbui- Zwakke tot matige noordwestelijke w'no en gematigde temperaturen. Vooruitzichten voor zaterdag dag, opgesteld door het KNMI op don derdag, om 18.00 uur: Overwegend droog, toenemend zonnig en opnieuw warmer. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor zatei-dag: aantal uren zon: 4 toe 12 uur; min. temp: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max- Lomp0 tot 4 graden bóven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op heel droog etmaal: 80 procent. Voor zondag: aantal uren zon: S tot 15 uur; min, temp: omstreeks normaal; max. temp.: 2 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 90 procent- Normalen voor 25 tot 29 juli, respec tievelijk min. temp. en max. temp: Den Helder 15 tot 20 Eelde 12 tot 21 De Bilt 13 tot 22 Vlissingen 15 tot 21 Zuid-Limburg 13 bot 23 Strandweer-verwachting' (Van onze weerkundige In de loop van de dag oplc keuvelden. Droog weer eh zeewind. Temperatuur ruim VooruitzichtenEen hoge komt van. Engeland naar c— met tijdens het weekeinde opnieuw sto mers strandweer. ZON EN MAAN' onder 20.40 onder 00-41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2