IN NIEUW-NAMEN ZIT AL EEN EEUW MUZIEK octia ALLERLEI WIELERVARIA BULLITT, PANIEK OM EEN HIPPE BROER, MATT HELM GAAT DOLLE GRAAF TE LIJF EN RUMOER IN HET OERWOUD "-Y: Y- ysï ■■.ëïÊf-mmMi NIEUW-NAMEN ,'t Jaar duizend achthonderd negen en zestig, den 12en september, hebben eenige inwoners der parochie Nieuw- Namen, gemeente Clinge-Zeeland zich vergaderd ten huize van Jan Cornelis d'Hollander, ten einde onder elkander over te gaan tot de inrichting eener zangmaatschappij die tot naam zou voeren: ,De Scheldezonen'. Zo staat het er, in het fraai gecalligrafeerde notulenboek van de fanfare ,De Scheldezonen' in Nieuw-Namen. Secretaris J. van Om- bergen is zuinig op dat boek. Vooral nu ,De Scheldezonen' zaterdag 13 en zondag 14 september het eeuwfeest gaat vieren. Dat gebeurt met een muziekfestival van 12 korpsen uit Nederland en België. Zaterdag is er een feestelijke receptie waarop er voor 10 muzikan ten nog eens een extra verrassing uit de bus komt, omdat zij res pectievelijk 60, 50, 40 en 25 jaar de fanfare van Nieuw-Namen muzikaal hebben ondersteund. Bij het passeren van de 10 kruisjes eeuw nooit over .de muziek' te Wa rn ag' het best eens gezegd worden: gen gehad. Steeds was er wel een het grensdorp heeft in de afgelopen man of 25, 30 in de weer om evene menten op te luisteren, om mee te spelen in concoursen en, maar dat is lang geleden, zelfs toneel te ver zorgen. .Momenteel hebben we 29 werkende leden. We spelen nu in de vierde afdeling van de r-k bond van Harmonie en fanfaregezelschappen. Vorig jaar haalden we een eerste prijs tijdens het concours in Kloos- terzande, maar omdat een van de muzikanten niet goed werd en weg moest is er geen promotie van ge komen". zegt vice-voorzitter P. de Deckere. die, na het vertrek (om gezondheidsredenenvan voorzitter A. van Damme de bestuurstouwtjes in handen houdt. Van de kant van de jeugd bestaat er een redelijke be langstelling voor .De Scheldezonen': het korps, dat wordt geleid door de in het Belgische Kieldrecht wonen de dirigent H. Verstiggel. heeft mo menteel vier jonge muzikanten ln opleiding. Onlangs is de fanfare al versterkt met 5 man. ZANGCLUBJE waren Nïeuw-f veel stemgeluid beschikten dat ze zich verenigden in een zangclubje, dat ze .De Scheldezonen' noemde en burgemeester P. Vercauteren va.n Clinge (waaronder Nieuw-Namen ook toen ressorteerde) bot president bombardeerden. Andere hoogmogen- den: Pr. Praet, directeur; Theod. Praet, commissaris; Ch. L. Locke- feir, commissaris en Aug. Lockefeir, secretaris-thesaurier en kennelijk ook degene die verantwoordelijk is voor het met engelengeduld volge- pende oude notulenboek. In 1885 kocht de .maatschappij' een eigen vlag en in 1887 wipten de zangers even de grens over. om in Meerdonck mee te doen aan een zangconcours. Iedereen keerde zeer verblijd en ln het bezit van .eeremetaal' in Nieuw- Namen terug, want van concurren tiestrijd had niemand gehoord. Wél armoede. Dat blijkt uit een program ma van de .luisterlijke muzikale' toneelkunstige avondstonden', die ,De Scheldezonen' op 15 en 16 februari Het korps in 19J/S. 1885 verzorgde .ten voordeele der armen'. Nieuw-Namen kon zich ln een lokaal van de gemeenteschool vergapen aan .Fernand de speler', een drama in twee bedrijven, en .Het verken met twee hespen', een stuk van luchtiger kaliber, dat één be drijf omvatte. Nog jaren lang bracht het gezel schap dorpstoneel: diep in 1900 komt men de aankondiging tegen. Maar toen was ,De Scheldezonen' allang geen zangkoor meer. In 1889 werd ,de maatschappij' omgezet in een fanfare, aangezien een .groot aantal leden als muzikanten kan op treden'. Successievelijk en met bij dragen van ondermeer ter plaatse stevig vertegenwoordigde bierbrou werijen schafte het bestuur instru menten aan. Bestuursleden die ,eene maandelïjksehe repetitie, de wande lingen of vergaderingen' oversloegen kregen 1214 cent boete. In 1890 was er al sprake van een Jaarlijks feest', de eerste begroting (ook uit die tijd) liet een overschot van wel geteld 77 franken en 40 centimes zien, hetgeen door de thesaurier be reidwillig werd vertaald in 36 gulden 77 „„„t T„ 1 QCI.4 Er kwamen 15 korpsen. Het leden bestand omvatte in 1895 29 leden en niet minder dan 54 ereleden- bewaarschool. waar ook de drama's .Baboe Rita of ,'t was slechts een loods' (herkomst niet duidelijk) en .Stotteraars in soorten' op de plan ken werden gebracht. TWEE KIOSKEN Ln 1902 reisden de muzikanten naar Hulst voor het 100-jarig bestaan van de harmonie daar. Een eigen feest was de inhuldiging van het nieuwe vaandel, in 1903. Op 2 kios ken speelden 15 gezelschappen. .Ondanks het slechte weder' voegde de secretaris aan zijn verslagje toe. Het aantal werkende leden bedroeg in het verslagjaar 1903-1904 22. Bij zijn 36-jarig jubileum als directeur kreeg F. Praet in 1905 een tabaks pijp en een sigarenkoker. Op 31 augustus .deed de Maatschappij eene muzikale wandeling in het dorp met fakkel- en bailonlicht bij gelegenheid van de verjaardag van h.m. de ko ningin'. meester Johan van Ho eek) compo neerde secretaris Kindt een .Schel- dezonenlied'. waarin luid over .vreugd, verheugd' en andere blij moedige zaken wordt gezongen. In 1920 verzorgde de fanfare een concert in Kieldrecht. in 1935 waren - er 25 werkende leden en in 1937 duikt er uit de boeken ineens een nadelig saldo van 41,88 op. Maar dat werd (secretaris Van Om- bergen wijst er, dertig jaar na dato nog steeds op) in 1938 en 1939 alweer ingelopen. In die tijd had Kindt ook de aanvechting om uit het bestuur te stappen. Zijn secre tarisbaantje werd hem te zwaar. Door een zekere E. G. Ruijmbeke als hulp te charteren wist het be stuur de ramp echter te voorkomen. Toen in 1940. aan de vooravond van de oorlog, de balans werd opgemaakt bleek de fanfare 35 instrumenten en 1 kiosk in bezat te hebben. Veel ple zier hadden de inwoners er niet van: in september 1941 leidde di recteur Mannaert het laatste oor logsconcert. .De Scheldezonen' dook onder, omdat het gezelschap er niets voor voelde zich te laten registreren bij de cultuurkamer, door het be stuur terecht doorzien als .een na- tionaal-socialistisch propagandamid del*- Wanneer er in 1945 opnieuw be gonnen wordt, ziin er geen leden en geen geld. Toch was Zeeuwsch- Vlaanderen amper bevrijd of .De Scheldezonen' liet van zich horen: na Pasen 1945 kwamen er al weer muzikanten op de repetities en via een collecte groeide de kas. .En verder.... verder zijn we gewoon door gegaan', zegt Van Ombergen. Hij en zijn medebestuursleden Dé Deckere, Th. Kindt (onderdirecteur). C. L. Praet, C. van Roeïjen. C. Weemaes, J. Burm en Jac, Lockefeer hebben maar één wens: .Uit die vierde af deling komen. Daar gaan we aan werken'. SIAHMASH (1) De club ,Sur Boum' aan de Dqkstraaf in Terneu- ren, die op 10 mei door toedoen van ondermeer de plaatselijke politie werd geopend als Terneuzense ves tiging van jProvadya? (waarbij 35 jeugdcentra zijn aangesloten) staat sinds kort los van deze instelling. Dit is een gevolg van een conflict in het bestuur. De meerderheid van de bestuursleden wilde, onderground- platen draaien, een minderheid bleek daar niet voor te voelen. Dat leidde tot een scheuring. 'Sur Boum' blijft als dancing verder draaien, de ver ontrusten hebben zich verenigd in .Pvovadya. ?- Ter- neuzen. Op korte termijn willen zij aan het Tuinpad een nieuw centrum beginnen in de voormalige under- groundshop van Co Mcertens. Op de begane grond zul len de ondergroundbladen worden verkocht, de zolder- etage moet plaats gaan bieden aan een vrije tijdscen- trum. Overigens ziet het bestuur dit als een voorlopige oplossing: naar een ruimere behuizing wordt gezocht. Dit staat allemaal in .Sjahmash'. het blad van .Prova- dya?-Terneuzen. waarvan onlangs het eerste (gesten cilde) nummer verscheen. De redactie is in handen van Margo Piscaer en Wout Ba.reman. SIAHMASH (2) In het blad wordt uitvoerig aandacht besteed aan de nieuwe platen, Zeeuwse popmuziek, de toestand op het Terneuzense Petros Hondiuslyceum en een enquête, die .Provadya?- instelde onder 500 .goede lieden uit dc gemeente Tcrneuzen, die 7.5 miljoen gulden investeert '-n een nieuw gemeentehuis'. Onthullend cijfer, gezien tegen de achtergrond van het conflict rond ,Sur Boum' 47 procent van de ondervraagden geeft de voorkeur aan soulmuziek, 28 procent aan underground. 7 procent 530 pop. 10 procent aan klassiek en 8 procent aan jazz Gevraagd naar de kunstvorm die in een nieuw te stichten «vrijetijdscentrum aandacht zou moeten krij gen antwoordt 34 procent voorkeur te hebben voor ea- oavet, 23 procent voor toneel,- 26 procent voor Hcht- anows, 14 procent voor dans en 3 procent voor film. ,tlc geënquêteerden brengt 45 procent zijn vrije rent mel -Uitgaan, 21 procent met sport. 14 pro- vrrv i 'creatief z'jn' (zondenneer) en 12 procent met k J?' ^lenian(1 gaat naar de bioscoop, niemand J« teevee en 3 procent merkwaardig cijfermate- ai-_ meldt ten overvloede dat men niets doet n" 0 Pfocent. Van de ondervraagden noemt 98 pro- nipr neuzen een .duffe stad', 2 procent vindt van maar 100 procent is voor verandering. BEATFESTIJN (1) derdejaars manager. Als contactman van het uit 8 man bestaande organisatiecomité speelt hij vanavond (vrij dag) 'n belangrijke rol bij 't derde Uzendijkse bea-tfes- tijn in het jeugdgebouw aan de Koninginnestraat. Twee topgroups, .The Shoes' en de .Golden Earrings' (de he ren vragen voor hun optreden respectievelijk 900 en 1200) en beatgirls zullen er. zo verwacht Pieter, een kleine 1000 jongelui bezighouden. En als het hele fes tijn een beetje uit de onkosten is, verdwijnt wat er aan entrees overschiet naar een menslievend doel. Want daarmee is het in 1967 eigenlijk allemaal begon nen. Pieter: „In dat jaar maakte een groep jongeren uit Breda een toernee om geld bij elkaar te Inrijgen voor de ontwikkelingshulp. Ze zouden ook in IJzcndijke ko men en omdat ik met nog wat jongelui in het instuif - werk zat. werd ons gevraagd om een programmaatje te organiseren. Enfin: de toernee ging later niet door, maar het pro gramma wél. We lieten twee bands optreden: The 3 a rand s en PQ '67. Nou. toen was het beatfestijn er. Die eerste keer hadden we 400 bezoekers en ƒ800 over. Dat geld is voor de helft naar de actie ,Eten voor India' gegaan en voor de andere helft naar een missie zuster uit IJzendijke'. BEATFESTIJN (2) 1ST '"tendrikse uit IJzendijke, eerstejaarsstudent cn 'n Nijmegen, voelt zich momenteel uitsluitend In 1968 startte in IJzendijke de .Vinegarneck'-sociëteit. die formeel de organisatie van het tweede beatfestijn op zich nam. Formeel: want de practische kant van de zaak bleef in handen van het oude comité. Vorig jaar hielden we 950 over. die hebben we verdeeld lussen de Biafra-actie en de missie. Er traden weer weer twee groepen op: Group Sas en St-Giles' System, altijd toch nog goed voor 650 man'. Voor hot derde bcatgebouren, dat zich dus vanavond voltrekt, hebben de organisatoren een beroep gedaan op de landelijke muziekmarkt, zich daarmee een met onbelangrijk financieel risico op de hals halend. Volgens Hendrikse kost het hele evenement 2500 en daarvan .is door toedoen van de middenstand, jeugdsociëteit. ,P.hi- mos' in Philippine en de Uzendijkse jeugdraad 1000 gedekt. .Het gaat hier om garantiestellingen. Overigens heb k goede hoop dat we ruim uit de kosten springen. De bezoekers betalen 5 entree, ik reken op de ver koop van 1000 entreebewijzen, de gaande en komende man meegeteld. De gemeente steunt ons fantastisch. We hoeven geen vermakelijkheidsbelasting te betalen, dat kost je anders toch 25 procent van elke entree. De zaalhuur is heel laag'. Waar Pieter Hendrlkse wel mee zit is de naam van het evenement. .Beatfestijn kan eigenlijk niet meer. Ik zit aan iets nieuws te denken, maar wat moet je nou op die af fiches zetten? Popgebeuren?' De suggestie .poppe- ning' slaag hij af: ,'t Klinkt zo popperig'. TERNEUZEN - OOSTBURG Stuivertje wisselen in de Zeeuws- Vlaamse bioscopen: .Eullitt' (met Steve MsQueen) en .Help m'n broer ds hip' (die broer is Peter Sellers) zijn van het Terneuzense Luxorth eater naar het Ledelthea- ter in Oostburg verhuisd. In Luxor draait .Matt Helm en de vernielers' en .Fury van de Kongo', waarin ex-Tarzan Johnny Weismuller ex celleert. Bullitt: Johnny Ross wordt ge zocht door zijn broer Pete omdat hij een misdadigerssyndicaat voor 2 miljoen dollar heeft bestolen. Hij vlucht naar San Francisco, krijgt er politiebescherming, wanneer hij bij een belangrijke zaak wil fun geren als kroongetuige maar wordt toch neergeschoten. Inspec teur Frank Bullitt ontdekt dan dat Johnny Ross in werkelijkheid Re- niclc heet: de politie heeft de ver keerde man te pakken. Bullitt knapt dat zaakje wel even op. Toe gang: 14 jaar. Hoe verandert een succesvol, oer degelijk advocaat in een ludieke hippie? Peter Sellers doet een po ging tot metamorfose in ,Help m'n broer is hip'. Het verhaal begint ais de slager van de hoek over lijdt. Harold Fine zo heet de advocaat krijgt van zijn moeder, die van dit verscheiden om ondui delijke redenen overstuur is. de be grafenis te regelen en daarvoor ook zijn hippie-broer Herbie uit te no digen. Herbie komt, met zijn vrien dinnetje Nancy, en het gevolg is dat Harold volledig in hippiesferen belandt. Knapperige brosse mari- huanakoekjes stimuleren hem. Hij zweert zijn verloofde Joyce af en #De Tour is weer voorbij en de beste heeft gewonnen. De Belgen hadden dat goed bekeken om hun nationale feestdag juist te vieren op de dag nadat- de .gladiatoren' Parijs waren binnen gereden. Alleen voor hun hel<l hebben ze nog geen passende naam gevonden. Immers, een keizer hadden ze nog (Van Looy) cén van de Bel gische journalisten noemde Merckx .onze velonaut'. Nou, vooruit dan maar. Tenslotte mag je jc als De Wielernatie wel iets aparts permit teren. Ze hebben dit jaar zo onge veer alles gewonnen wat er te win nen viel, bijna alle klassiekers, 13 etappen in de Tour en de Tour zelf voor hel, eerst na 30 jaar. Voorts het punten- en bergklassement, de ploe- genprijs en de combinatie. Merckx heeft vele records gebroken. Dat de Tourwinnaar tevens liet berg- klassement en de groene trol won, Is nooit eerder vertoond. Wel de Tom en de in 1933 ingestelde bergprijs, namelijk door G'.rio Bartoli in 193S en 1948. Silveer Maes m 1939. Fausto Coppi in 1949 en 1952 en Bahamon- tes in 1959. Geen enkele winnaar van de Tour slaagde er ooit in de in 1953 ingestelde Groene Trui tevens in Parijs te brengen. Voorts heeft geen enkele winnaar ooit zoveel etap pen weten te winnen als Merckx (7). Tenslotte kan men rustig aannemen dat geen enkele renner zo veel ere- troien mee naar huis heeft gebracht dan Merckx terwijl geen enkele ploeg ooit zoveel geld verdiende dan Faoma. Overigens werd het zondag wel wat belachelijk toen men Merckx over de trui, die hij bij aankomst aanhad, nog eens vier truien aan trok. Nu nog even de voorsprong van Merckx. Die bedroeg aan het einde van de Tour 17 minuten en 54 secon den op nummer twee, de Fransman Pingeon. Dat fs de op één na groot ste voorsprong van na de laatste oor log. Alleen Coppi stond in 1952 meer voor. namelijk 2S minuten en 17 se conden op nummer twee. de Beig Stan Ockers. Vóór de oorlog waren de verschillen vaa.lt veel groter. In 1903 won Gann de eerste Tour met een voorsprong van 2 uur en 49 mi nuten op Potnic-, 1927 N. Frantz had 1 uur en 48 minuten voorsprong op M. de Waele, 1919 F. Lambot wint met 1 uur 42 min op Alavoine. 1926 L. Buijsse wint met 1 uur en 22 min op N_ Frantz. 1920 F. Thijs had ruim 57 inir voorsprong óp Heusgem, 1925 Bottechla blijft ruim 54 minuten voor op L. Buijsse. De kleinste voorsprong staat op naam van Jan Janssen die vorig jaar slechts 3S seconden voorbleef op Van Spnngel. Ook in de competitie Super Prestige van Pemod kan Eddy Merckx nauwe lijks nog iets gebeuren. Hij leidt nu met 357 punten, Na hem volgen Gi- rnondi met 189, 3 en 4 Pingeon en Poulidor met 150, 5. Wagtmans met 100. 6 en 7 Godefroot en Ocana, elk met 90 punten. Toegang: 14 Een dolle graaf steelt voor 1 mil jard aan Amerikaans goud, slaat het op in zijn kasteel bij Kopen hagen en viert vakantie met zijn hoofdzakelijk uit dames bestaande bende. Niet lang: de Amerikaanse dienst voor Informatie en Jacht op Spionnen 1 "Sstuurt geheimagent Dean Martin (alias Matt Helm) op dit duistere zaakje af. En dan moet het wel heel raar lopen, wil alles niet in orde komen. En voor wde nu al wil weten hoe de louche graal aa.n zijn eindje komt: hij valt door een luik. Ongetwijfeld een nobel en glorieus slot van de film .Matt Helm en de vernielers', te zien, zog is gemeld, in Luxor, Ter- neuzen. Maar dan moet je wel minstens 14 jaar zijn. Piloot Ro Van de Nederlanders is Jan Janssen beneden z'n kunnen gebleven. Dat hij meer kon, neeft hij in het tweede gedeelte van de Tour laten zien toen hij nog van de 20ste naar de 10de plaats terug Kwam Dat verraadt klasse. Jan heeft evenwel te lang ge wacht om toe te geven dat er maar één man was die deze Tour kon win nen en dat was Merckx. Jan heeft het zondag moeten weten in dat Pa- rijse stadionnetje. Heel België kon daar door het uitfluiten van "Jan z'n hart luchten voor het feit dat Jans sen vorig jaar hun land een nationa le ramp bezorgde door die tijdrit veel harder te rijden dan Van Sprin- gel en Bracke en voor het feit dat Jan weinig goede woorden over had voor het doping-gevalletje van Merckx. Dergelijke dingen zetten in het grootste wieierland van de we reld kwaad bloed. Jan zal daar wei nig contracten krijgen... Rinus Wagtmans leek een openba ring maar" we zullen even moeten afwachten of net ook allemaal pure klasse :s of uiteen maar een aantal krachtsinspanningen om rivaal Jans sen achter zich te houden. We heb ben wei eens meer Tourontdekkingen gehad (Jan Nolten en Cees Haast) die zich daarna nauwelijks nog lieten zien. Daarom wel graag even wat voorzichtigheid, al is Wagtmans' 6e plaats een puike prestatie evenals zijn fantastische tijdritten. De rest van de Nederlandse deelne mers telde niet of nauwelijks mee. nald Cameron moet er met zijn vliegtuig een noodlanding maken ln de jungle. Hij wordt gered door Jungle Jim, een van die gezellige domme krachten die de mensheid a; sinds de «erste bioscoopproduk- ties hebben geboeid- Deze is trou wens zo dom niet. Hij komt er achter dat Cameron deel uitmaakt van een bende die verdovende mid delen smokkelt. De leden houden de deugdzame professor Durham gevangen, omdat hij als uit hoofde van zijn beroep weet hoe je uit het vlees van de Okongopony en de jungleplant waarmee dat dier zich voedt narcotica kunt samen stellen. Jungle Jiin mobiliseert in heemse stammen voor een opstand tegen de bende van Cameron. En daar helpen geen kralen of spie geitjes aan. Toegang: alle leeftij den. De debacle van Van Looy en Nij- dam hebben we voorspeld, Ottenbros en Dolman fa aider, daar waar ze hadden moeten winnen en de rest werd op meer dan drie uur gefietst. Zonder Wagtmans was ploegleider Ton Vissers een grote flop gewor den. Tenslotte nog een .applausje' voor Wilhelm (ploeg Stablinsky) die op de laatste piaats eindigde en die bijna vier uur langer op de fiets heeft gezeten dan Eddy" Merckx... Voor het grote nieuws buiten de Tom- zorgde Fedor den Hertog door geen kampioen ran Nederland te women. Volgens de onderhand meer dikke dan lange Joop Middelink heeft Fe dor niet naar hem geluisterd. Be lachelijk. In' Rijnland Pfaltz was dikke Joop er ook niet om naar te luisteren hetgeen Fedor niet verhin derde om negen etappen te winnen en de tweede in het eindklassement op meer dan een half uur te rijden. De jongen heeft zondag gewoon z'n dag niet gehad Jan Janbroers en Keetie Hage hadden dat wel. De beroepsrenners gaan de komende weken veel geld verdienen :n aller lei criteriums, die na de Tour een koers voor profs en amateurs. Verder kunnen de ama teurs zondag aan het werk in Graauw (15.30) en maandag in Biervliet (14.30 uur). In Graauw is er trouwens ook startgelegenheid voor dames (12.30 uur) en Adspiranten (14.00 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 19