JUAN CARLOS DE BOURBON, SPANJE'S TROONOPVOLGER DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK Inhalende vrachtwagens ergernis in vakantietijd 11 WARMSTE AUGUSTUS-MAAND SINDS '59 WAARSCHIJNLIJK ANWB: vrachtverkeer niet naar rechts bannen 00K LANGZAAM- RIJDERS SCHULDIG Vakmanschap is meesterschap mmm. Wetsontwerp tegen belastingontduiking in Amerika VHUDAG 25 JULI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Generalissimo' koos een onzekere en onduidelijke persoonlijkheid /ADVERTENTIE) doop. Onmiddellijk daarna konden zowel de Spaanse koningin-moeder als haar zoon Don Juan weer de ba!-| lingschap in. Tinnen soldaat DERTIG JAAR LANG OPGEVOED ONDER DE HOEDE VAN FRANCO (Van een speciale medewerker) (GPD) Prins Juan Carlos de Bourbon, de man die enkele dagen geleden trouw zwoer aan de Spaanse grondwet, als opvolger van dictator generaal Francisco Franco, heeft zich de laatste jaren, voornamelijk gedemonstreerd als een nog al onzekere en vooral onduidelijke persoonlijkheid. Dat kan moeilijk anders want Juan Carlos leeft, ook na de officiële proclamatie van generaal Franco in de situatie, die alleen maar twijfels en vragen oproept. Generaal Franco heeft in zijn ruim dertig-jarige en betrek kelijk stabiele regeringsperiode bewezen een politieke stra teeg te zijn die ten onrechte is onderschat. De benoeming van Juan Carlos tot zijn opvolger, bewijst dit opnieuw. ..„—5 in uit, tenminste, nooit gebleken. Alleen werd in het verleden eens een foto verspreid, waarop hij met een kara teslag een dutmen baksteen door slaat. Dat is de grootste menselijke prestatie die het "Spaanse volk ooit vam hem heeft gezien. Hij is gehuwd met de Griekse prin ses Sofia, die hem 3 kinderen heeft geschonken: twee meisjes en een jon gen, de kleine prins Felipe rond wie generaal Franco één enkele maal bereid is geweest de geihele konink lijke familie te laten verenigen in Madrid. Dat was bij de plechtige Deze willekeur van het Spaanse staatshoofd, heeft Juan Carlos altijd gelaten over zich heen laten gaan. Ter compensatie van het gemis van zijn familie heeft hij de deuren van zijn paleis opengezet voor andere ballingen, de Griekse koninklijke fa milie. Ex-koningin Frederika voert de scepter over de huishouding in ,La Zarzuela' gedurende vele maande van het jaar. Veel Spanjaarden zijn van mening dat haar niet aflatende intriges, die reeds eerder haar zoon Constantijn ongewild ten val heb ben gebracht, hun fatale uitwerking op de toekomst van haan schoonzoon niet zullen missen. Franco directenr was. Een afgeronde academische vorming heeft hij niet gehad. Franco vond dat niet nodig, omdat hijzelf tenslotte ook de univer- de politieke doctrine van Franco in zijn paleis. De concurrentie die hij de afgelopen jamt van andere troon pretendenten heeft gehad, heeft hem daarbij weinig voordeel opgeleverd. Prins Karei Hugo liet de laatste ja ren zijn Carhstische volgelingen meer en meer in de steek om con tact op te nemen met industriële en economische leiders van het land eai met de studenten. De populariteit die hij onder deze groepen kreeg veroor zaakten tenslotte zijn uitwijzing. Juan Oarlos is in deze kringen nooit gezien. Zijn jongste neef, Alfonso Bourbon-Dampierre, zoon van don Jaime, doofstomme broer van don Juan, heeft zich altijd met de op permachtige vakbonden, de syndica ten beziggehouden. Hij houdt lezin gen en opent congressen. Ook in dit milieu is Juan Carlos een vreemde. Dit laatste kan hem in de nabije toekomst ernstige oroblemen opleve ren. In feite vormen de syndicaten de enige macht in Spanje naast het leger, waarvan overigens alleen de landmacht Juan Carlos onvoorwaar delijk steunt. Luchtmacht en marine zijn onzekere factoren. De syndica ten echter zijn het minst monarchis tisch ingesteld en hebben zich vele malen openlijk voor het herstel van de republiek in Spanje uitgesproken. Juan Caifloa is gebruikt als een speel bal bussen de politieke machten in het land. De controverse rond het schap die in Spanje heerst, i het noodzakelijk dat Franco oe enige werkelijke pretendent, de 56-jarige prins Juan Bourban-Bat- temberg, zoon van de laatste Spaan se koning Alfons XHI passeerde. De aanspraken van het Carlisme, dat na dertig jaar eindelijk de prijs betaald wilde zien voor de steun in de bur geroorlog aan Franco verleend, dien de te worden gedesavoueerd om de controverse niet nog groter te ma ken. Alleen de onuitgesproken per soon van Juan Carlos heeft een kans gekregen en dat stempelt hem direct tot de stropop van de achterban van Franco, die volgens de proclamatie van dinsdagavond, duideli jk het man daat heeft gekregen naar goeddun ken met hem te spelen. en heeft hij alleen maar mogen doen wat de slimme generaal van hem wilde. Een van de meest opvallende facet ten in de persoon van generaal Fran co ls dat hij alle fantasie mist. Hij kent ook geen humor. Hij houdt van historische romans en daaruit zal hij ongetwijfeld zijn ideeën hebben ge put over de wijze waarop een ion- zich op het koningschap Speelbal De vraag is gewettigd of deze een endertig-jarige Juan Carlos ook met zich in de toekomst zal laten spelen. Van het antwoord daarop hangt af of deze benoeming ook maai* de sohijn van een politieke oplossing heeft. Van Juan Oarlos zeggen zijn tegen standers dat hij juist, dom genoeg is om een kanon in de verkeerde rich ting te kunnen afschieten. Tot giro- 5 tere prestaties heet hlij met. in staaf. Zijn weinige medestanders noemen hem een intelligente jongen - met ?er. grote interesse in vele za- sen en een hartelijk en open karak ter. Veel verder gaat de kwalificatie nu ook weer niet. moest voorbereiden. Met zijn enor me voorkeur voor het monarchistisch verleden in de middeleeuwen, is het best mogelijk dat hij zijn gedachten heeft ontleend aan de vijftiende eeuwse katholieke koningen Ferdi nand en Isabella. En daarmee Juan Carlos dan geïntroduceerd. Weinig mensen in Spanje kermen hem. Journalisten werden sporadisch bij hem binnengelaten in zijn som bere paleisje ,La Zarzuela', op gerin ge afstand van de residentie van generaal Franco zelf, ,E1 Pardo'. Degenen die toegelaten werden wa ren notoire aanhangers van het re giem en beperkten zich tot een serie stereotiepe vragen, waar geen per soonlijk antwoord op mogelijk was. De persoon van Juan Oarlos bleef in die interviews verborgen achter de gordijnen van de Spaanse politie ke taboes. In het open- zien van zijn persoonlijkheid, Braaf staat hij aan de rechterzijde van generaal Fran co. altijd minstens een meter naar achteren. In zijn keurig gesneden uniform lijkt hij een tinnen soldaat, onbeweeglijk, nooit iets zeggend. Volgens Engelse prognose Zomer kan veel verdragen (Van onze weerkundige medewerker) Krijgt de Engelse prognose gelijk, dat iu leder geval tot omstreelis half augus tus de hogedrukgebieden met zomerweer in West-Europa zullen overheersen, dan kunnen wij ons afvragen of augustus de warmste sinds 1939 gaat worden. Daar is namelijk geen topprestatie voor nodig. Aan de hand van enkele cijfers is op te mu-ken dat van bijna alle te leurstellende zomers na 1959 augustus vrijwel altijd bij de tegenvallers behoor de. In de laatste 18 jaar is te De Bilt de gemiddelde maximum temperatuur van augustus alleen in 1955 en 1959 boven normaal gekomen, de overige 16 jaren viel de temperatuurbalaihs ongunstig (te koel) uit. In de laatste tien jaar liep augustus een tekort van ruim 120 uren zonneschijn op. De volksmond kan men bij een stabiel zomerweer-type vaak horen zeggen ,de lucht kan veel verdragen'. Hiermee wi! men zeggen dat het soms dagen achtereen warm is, zonder da.t het tot onweer komt. Dit .verdragen' ligt aan de toestand 'in de hogere Luchtlagen. De laatste dagen zien wij dat liet nul- gradenniveau op een hoogte van af en toe ruim -l kilometer ligt. De Iucht- opbouw) is dan stabiel, zodat zelfs bij een temperatuur van 30 graden aan de grond geen onweer is waar te ne- In perioden van slecht en buienrijk zo merweer ligt deze vorstgrens veel la ger, soms bij. een zeer onstabiel en daardoor buieririjk weertype, beneden de 2000 meter in de zomer. Daarbij kan de lucht dan .niets ver dragen' want bij een stijging van de temperatuur tot ongeveer 20 graden al mis en vormen zich buien. Ulg UI S'CT-m YUUi. veersverwaentingen op langere termijn baseert men de verwachtingen op de luchtdrukverdeling in de hogere lucht lagen (ongeveer 5 km). In deze eeuw hebben wij enkele warme augustusmaanden kunnen opte kenen. Aan de kop gaat, ook wat het aantal uren zonneschijn betreft, augus tus 1947. Daarop volgen 1911, 1944, 1932, 1942, 1955, 1938 en 1959. In de periode 1850-1950 (100 jaar) no teerde De Bilt 17 augustusmaanden met 10 of meer zomerse dagen (boven 25 grrC). Na het record van 19 zomerse dagen in 1947 ls dit aantal steeds beneden tien gebleven. Engeland vergelijkt nog steeds het ka rakter van de zomer, veeil hogedruk uitbreiding uit het zuidwesten naar het vasteland waardoor, ondanks zomerse temperatuur, meer winden met een wes telijk dan een oostelijk component. Gaan wij 1899 in de prognose als v beeld betrekken, dan zien wij voor augustus 1899 12 zomerse dagen met in Den Helder en De Kit slechts 15 mm regen. Allemaal aanwijzingen die een volop zomers gedrag van de komen de augustusmaand waarschijnlijk ma ken. Handje bezeerd. Flinkerd zijn. Mama heeft jodium. Zonder pijn. betadine jodium In hoeverre Juan Carlos z:ch met de syndicale leiders van wie er velen voortkomen uit de socialisti sche vakbonden van voor de burger oorlog zal kunnen verstaan, zal beslissend zijn voor het moment waarop hij niet langer a.an de hand van Franco zal lopen en zelfstandig de Spaanse staat zal moeten leideu. Omdat in de ideologie van Franco het staatshoofd van Spanje ropresen- tatief is voor de politieke eenheids doctrine van net regiem, krijgt Juan Carlos een duidelijke politieke taak. Door zijn opleiding in strenge afzon dering, is hij weinig bekend met de alternatieven die elders in de reld leven. In Spanje vraagt men zich af of hij ook bekend is met de alternatieven die in Spanje zelf leven, met de steeds groeiende op positie en het onverwoestbare stre ven naar vrijheid. Hij heeft in een interview gezegd dat zowel demo cratie als vrijheid hem ernstig ter harte gaan. Wanneer hij zou trach ten deze vrijheid in de toekomst toe te laten, dan ontketent hij een serie politieke stromingen die hem als vazal van het tijdperk-FYamco pijlsnel over het hoofd zouden kun nen groeien. Niemand in Spanje weet of hij voldoende persoonlijkheid en inzicht heeft om een dergelijke situ atie het hoofd te bieden. Met hem te benoemen, heeft generaal Franco opnieuw een incognito voor de poli tieke toekomst van zij-n land gescha pen, teneinde het over te kunnen la ten in handen van de hechte clan van huidige bewindslieden, die de verzekering hebben gekregen dat zij vrij spel zuilen blijven houden. DEN HAAG (GPD) Vracht wagens, die elkaar en onverant woordelijk langzaam rijdende personenauto's inhalen, zijn in deze vakantieweken bron van ergernis nummer één voor bijna iedereen, die gebruik maakt van de Nederlandse snelwegen. Wie op vrijdagmiddag bijvoorbeeld de weg Den Haag-Utrecht be rijdt, wordt voortdurend gecon fronteerd met naar links uitwij kende vrachtwagens, die met een snelheid van 70 of 80 km minutenlang de linker rijstrook bezet houden. Gevolg: het ontstaan van lange fi les andere wagens, die met een snel heid van 100 "tot 110 km naar het weekeinde - of vakamtiedoel willen opstomen. De ANWB, die dit probleem uiter aard kent, wil het vrachtverkeer tij dens de weekeinden In de zomer maanden toch niet naar rechts ver bannen. Nee, zegt de clief van de verkeers- afdeling van deze organisatie, ir J. Barkhof, het vrachtvervoer is eco nomisch gezien zo belangrijk, dat je een dergelijke maatregel ten gun ste van de sneller rijdende automo bilist niet kan en mag nemen. Waarom kan dat in Duitsland wel? Waarom is het daar al van 27 juni af verboden om rijdens het weekein de te rijden met vrachtauto's met een hoger totaalgewicht dan 7,5 ton? Het antwoord op deze vraag ligt voor de hand. Het is namelijk al ja ren een vast onderdeel van de Duitse vervoerspolitiefc het vervoeren van vracht over de weg te verleggen naar de brein. Uiterst rechts Niet alleen Volgens lr Barkhof zijn de vracht wagens trouwens niet alleen het gro te probleem van de soms wat moei lijk verlopende verkeersafwikke ling. Beruchtste boosdoener is de man of de vrouw,-, die het waagt op de snel wegen niet harder dan 50 of 60 kim te rijden. Die weggebruiker ver oorzaakt vaak files, kettingbotsin gen en persoonlijke ongevallen. ,Het is daarom hoog tijd', aldus de heer Barkhof, .dat er een minimum snel heid wordt ingevoerd. Niet alleen voor de verkeersafwikkeling, maar vooral voor de verkeersveiligheid'. Zeventig km is naar zijn mening in dit verband de minimum-minimum snelheid, waaraan iedereen zich zou hebben te houden. In het verleden heeft de ANWB al verschillende malen op het instellen van een dergelijke regeling geha merd. De heer Barkhof: ,dat zullen we waarschijnlijk spoedig weer gaan doen. Op basis van onze contacten met de rijksoverheid ben ik op dit punt trou/wens optimistisch ge stemd'. Een en ander schijnt ten nauwste verband te houden met een onder zoek dat vorig jaar naar minimum- en maximum snelheden is ingesteld. De resultaten daarvan moeten nog worden bekend gemaakt. Geeninspraak' Al op heel jonge leeftijd wordt hij door zijn vader prins Juan aan de zorgen van generaal Franco toever trouwd. Tweemaal is het bijna tot een openlijke ruzie tussen dom Juan en. Franco gekomen over de opvoe ding van de jonge prins. Don Juan was van mening dat de knaap naar ae universiteit moest. Franco vond de militaire academie meer dan vol doende. Wat Juain Carlos zelf wilde, werd hem-niet gevraagd. Waarschijnlijk is hem in de afgelo pen dertig jaar nooit wat gevraagd ADVERTENTIE Bierkenners vragen ELSEVIERS WEEKBLAD heelt het. na de geslaagde maanlanding, over de verdere sprong: een landing op mars (p. 10. e v) .Mars is de enige pla neet die voorshands geschikt lijkt om door mensen te worden betreden. Dc afstand aarde-Venus is korter. Maar Russische experimenten heb ben aangetoond, dat Venus onder zijn eeuwige wolkendek te heet is om radio-apparatuur bruikbaar te doen blijven. Planeten als Mercurius (dich ter bij de zon) en Jupiter, Saturnus, Uranus. Néptunus en Pluto komen ook al niet in aanmerking wegens extreme gesteldheden -en/or te gro te afstand tot de aarde'. Na het tragische busongeval in Di- nant vraagt EW zich af "of er eigen lijk wel ideale remmen bestaan tp. 14. 15). Dat is zeker niet het ge val voor zware transportmiddelen. Bovendien: ,de veiligheid in de bus wordt overigens stiefmoederlijk be deeld. Pas de laatste drie a vier jaar wordt er bij keuringen, en dan vooral bij de eerste schei-per op gelet. Daarvoor waren de passagiers over geleverd aan de goedertierenheid van de eigenaar' DE GROENE neeft een gesprek met int1 Ernst Utrecht, een tot Indone siër genaturaliseerde advocaat, die ,1e toekomst van z.iji. land maar som ber inziet en Djakarta ervan be schuldigt een dwangstelsel toe te passen (p. 5). Op de vraag hoe hij de toekomst: ziet, antwoordt mr U- trecht: .Zeer somber. Eerst za,l er in Indonesië een structuurverandering moeten plaatsvinden. Zolang de oude gevestigde belangengroepen er nog z:jn is 'economische ontwikkeling on mogelijk. Die belangengroepen zijn: het leger, de opkomende middenklas se en de oude feodale groepen'. Het ontwerp van wet tot herziening van het echtscheidingsrecht heeft ook zijn nadelen. Prof M. J. A. Ankum. hoogleraar in het Romeins recht en de rechtsgeschiedenis, merkt hier over ondermeer op (p. 3): ,Kan thans via de procedure van het ge steld en niet weersproken overspel binnen enkele maanden op elk mo ment echtscheiding worden ver kregen, als het ontwerp wet zou worden, zou het echitscheidingsvoninis pas kunnen worden uitgesproken, als één jaar is verlopen na de indiening van liet verzoekschrift, en als twee jaar zijn verlopen sinds de huwe lijkssluiting'. bereiken. Scheepsrampen, zoals met de Titanic, behoren tot het verleden, omdat men de ijsbèrgen door middel van satellieten in kaart brengt'. DE HAAGSE POST geeft een be schrijving van de mannen van de nieuwe wereld en komt daarbij tot de conclusie dat we in de ruimte vaart te maken hebben met een nieuw soort mens ip. 5). .Met het arriveren van de eerste generatie ruimtevaarders op Cape Kennedy, toen nog Cape Canaveral, in '61 (Glenn, Shepard, Schirra, Carpenter) heeft zich een nieuw genus mens voorgedaan. ,De homo astronautiicus. die de eigenschappen van de homo sapiens in de .lechnobronische eeuw in zich verenigt' In HP schrijft dvs Titulaer een na beschouwing over de maanlanding (p. 7). Over het algemene nut van dit project zegt deze deskundige: .Er worden mensenlevens gespaard, om dat geen enkeie orkaan tegenwoordig onopgemerkt de bewoonde wereld kan ACCENT heeft ee._ met mr B. W. Biesheuvel, die zich waarderend u.tlaai over de verrich tingen van het kabinet De Jong op sociaal terrein (p. 8. e v). Verder zegt hij: ,Zij hebben ons wel eens verweten dat religie geen bindend element kan z(jn bij de poging de samenleving te verbeteren. Maar ik vind. dat bet ideaal als levensbeschou wing onmisbaar is. Het liberalisme, het socialisme en het christendom hebben te diepe wortels in onze sa menleving dan dat de partijen die op deze beginselen zijn gebaseerd nu zo maar"zouden ontploffen. D'66 heeft nu zeven zetels in de kamer. Misschien krijgt deze partij er nog eens tien of meer, maar D '66 zal al tijd een randverschijnsel blijven'. Nederland is uit de gratie als toe- ristenland. Accent vraagt zich af waarom en komt tot pijnlijke conclusies (p. 12, e v). .Nederland is te duur. klaagt men ook bij Cook in Düsseldorf. Voor een bescheiden maaltijd betaal je acht tot tien gul den. Verdere Wachten bij Cook: de Nederlandse stranden zijn vervuild, de accommodatie in hotels en pen sions is verouderd en recreatiemo gelijkheden bij slecht weer zijn er vrijwel niet'. VRkJ NBDERLAND Dl VRLJ NEDERLAND toont Leo pold de Buch zich zeer sceptisch over de maanreis (p. 1) ,De betekenis van de maanlanding is per slot van re kening zelf ook voornamelijk publici tair. De pretentie dat de ruimtevaart in zijn huidige vorm in de eerste plaats de wetenschap dient, is nog veel vozer dan de pretentie dat auto races onder de huidige omstandig heden nog noodzakelijk zijn ,om de auto te verbeteren' of. mooier nog. veiliger te maken'. In VN behandelt mr A. Komen uit voerig het wetsvoorstel voor een nieuw echtscheidingsrecht (p. 11) Mr Komen uit kritiek op ondermeer de twee jaar, die als termijn wordt genomen voor dat de echtscheiding kan worden uitgesproken. ,Dit nu is een belangrijke stap terug op de huidige situatie. Indien beide echte lieden tegenwoordig willen scheiden, kan dit in een weck of zes voor el kaar zijn, en in theorie zelfs eerder. Bovendien kan men ook een week na het huwelijk een echtscheidings procedure beginnen. Hoe de overheid dit paternalistische standpunt, dat men in elk gevaJ twee jaar lief en leed moet delen, wil rechtvaardigen, is mij niet duidelijk netjes gewassen. Niemand weet dat ik soms nog geen gulden in mijn por temonnee heb. En dat is maar geluk kig want je loopt niet graag met je armoe te koop' Ons land telt anno 1969 nog 40.000 van deze .minimum loners'. Verder ln Spiegel een artikel over Gustav Heinemann. de nieuwe presi dent van -West-Dui island (p. 18 e v) en een reeks vraaggesprekken met ex-Nederlanders, die "in Vietnam heb ben gevochten (p. 25 e v). In PANORAMA een artikel over Bertus Zijdenbos, de Vlaardtnger die na drie jaar varen rond de wereld' eindelijk weer is thuisgekomen tp. 16 en 17). Hollywood is veel gewend, maar wat hip Holland daar nu tot stand heeft gebracht, gaat wel wat ver (p. 34). In .Pastoor, jij bent een communist' wordt het verhaal ver teld van de Braziliaanse priesters die ondanks alles zich inzetten voor een noodzakelijke sociale omwenteling van dit onmetelijke, maar vreselijk: arme land (p. 42 e. v.). Nederland heeft wel ingestemd met een vorig jaar op de con ventie van Wenen voorgestelde maatregel, om op wegen met meer dan twee rijstroken de vrachtwagens te gebieden op de twee uiterst rechtse stroken te blijven. Binnen twee jaar moeten de be sluiten van de conventie door de deelnemende landen zijn onderte kend, zodat dit waarschijnlijk in 1970 van kracht wordt. Overigens maar een schrale troost voor al degenen, die zich elke vrij dagmiddag achter het stuur zitten te verbijten. Ondanks het feit, dat er steeds meer dne-baanswegen in ons land worden aangelegd, zullen we het de kennende decennia toch voor namelijk moeten doen met wegen met twee rijstroken. De heer Barkhof spreekt zich verder nog uit voor: een inhaal ver bod voor vrachtwagens op wegen die heel rfwaar zijn belast en een maximum- snelheid voor die wegen. Hoewel de traag rijdende automo bilist een veel groter gevaar op de weg is. dan de man die het gaspedaal diep indrukt, ou een maximumsnel heid od beoaalde wegen in bepaalde perioden het hele verkeersbeeld een veel rustiger aanzien geven. Minimum-snelheid Het invoeren daarvan brengt toch ook wel proble men met zich mee. Wat gebeurt er namelijk als het glad is, er mast hangt of als he: regent? De heer Barkhof: zulke omstandigheden zijn. te ondervangen door het plaatsen van borden, waarop verschillende snelheden staan aangegeven. De wegbeheerder zal atfaaande op de toestand van de weg en het weer de toegestane snelheid kunnen ver anderen'. De heer Barkhof wil tenslotte nog iets kwijt over de mentaliteit van de vrachtwagenchauffeur. Hij zegt: ,ten onrec-hti wordt die altijd be schouwd als de meedogenloze voor niets terugdeinzende doordouwer. Daar ben ik het niet mee eens. Op wat uitzonderingen na, zijn het goe de betrouwbare rijders, die precies weten wat ze doen'. ANWB-pluïm voor de vrachtwagen chauffeurs, die dus niet mogen wor den verbannen naar de rechterkant van de weg. Wel een minimum snel heid, waaraan allen die zich op de steeds drukker wordende wegen he rinden. zijn gebonden. Het instellen daarvan kan niet vlug genoeg wor den gedaan. Ieders veiligheid is er immers mee gemoeid. WASHINGTON (RTR) Woensdag is de financiële commissie van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden in be ginsel akkoord gegaan met een voor stel om iu het wetsontwerp voor her- irniing van de belastingen een alge- ene regeling voor minimale heffing ui inkomstenbelasting op te nemen, DE NIEUWE LINIE beziet de maan- die ten doei heeft, dat ook rijke Ameri- SPIEGEL neemt een duik ln onze schijnwelvaart en geeft een repor tage over minimumloners: .Niemand weet dat ik soms nog geen gulden in mijn portemonnee heb' (p. 8 e v). Mevrouw X: .Wij zijn de mensen van de stille armoe. In de straat en in het dorp ziet niemand iets aan ons. De schoenen zijn heel, de kleren reis vanuit een ander standpunt (p. 1). Het blad wijsr er op dat deze reis ook demythologiserend zal wer ken.. ,De Arabische wereld, bijvoor beeld, leeft intensief met de maan. De halve maan is in de Arabische wereld een van de grondsymbolen. Kalender en feester berusten geheel op de maan. Het Rode Kruis heet in de Arabische landen de rode maan sikkel. Thans echter hebben mensen die .Arabische' maan bereikt, tot groot enthousiasme ook van de Ara- D N L ziet de toekomst van de me dische opleiding in ons land niet erg rooskleurig in, ondanks de beloofde miljoenen van minister Veringa (p. 3). ,Emge jaren geleden kwamen de Amsterdamse medische studenten tot de conclusie dat hun opleiding dood ziek was. Paradoxaal genoeg zijn al le medici er tot nu toe niet ln ge slaagd de ziekte te bestrijden. Maar het wordt wel tijd, einders wordt het een chronische ziekte of overlijdt de patiënt.' kanen, die de belasting weten te ont duiken. r.Ti elk geval voor een bepaald minimum worden aangeslagen in de in komstenbelasting.. Dat dit voorstel, dat nog definitief moet worden goedgekeurd, al is het vrijwel zeker dat dit zal gebeuren, werd aan genomen, komt volgens kringen van het congres doordat de belastingbeta lers er langzamerhand genoeg van be ginnen te krijgen dat miljonairs belas ting ontduiken. IJveraars voor belasting hervormingen in het congres hebben er a1 herhaalde malen op gewezen dat meer dan 100 Amerikaanse miljonairs in de afgelopen jaren geen cent belasting heb ben hoeven te betalen, doordat zfj hun inkomsten in bepaalde effecten te belez- den of in maatschappijen ïn onroerend goed staken. Duizenden andere welge stelde Amerikanen weten langs nog ve le andere wegen aanzienlijk minder be lasting te betalen dan de gewone loon- trekkenden. Volgens een woordvoerder van de commissie zal de voorgestelde regeling echter geen enkele mogelijk heid tot ontsnapping bieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 11