Fluor-verontreiniging in Sloe was gestegen Kistdammen op deel dijken bij Bruinisse en bij Oosterland Deel Dairmenweg in uitvoering Bladschade aan zeer gevoelige knolgewassen mopcdjük geacht gabrielse Péchiney Eersten in Zeeland gevestigd UITZENDBUREAUS VOORZIEN IN UITERST DRINGENDE BEHOEFTEN ALMANAK Verkeers maatregelen op het kruispunt St-Anna (Terneuzen) JONGEMAN UIT TERNEUZEN IN VERKEER GEDOOD Man overlijdt door bloedverlies in Sas van Gent BEDANKT VOOR DE AUTO, Hij RIJDT ALS EEN SCHEERMES' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jaaronderzoek IPO Wageningen toont aan: ontreinigingan met het produkbiepro- ces als zodanig weinig te maken heb ben. Zij zijn bovendien van een vrij be perkte omvang en kunnen door geëigen de maatregelen betrekkelijk eenvoudig worden voorkomen. Van een werkelijke fluorvergiftiging door het consumeren van verontreinigd gras door het vee. is tot nu toe nog niets gebleken. MIDDELBURG Door het in be drijf komen van de fabriek van Hoechst in VHssingén-Oost is de fluorhoudende luchtverontreini ging in de omgeving gestegen, al dus één der conclusies uit het on derzoek, dat het Instituut voor Planteziektenkundig Onderzoek (IPO) te Wageningen m de perio de 9 mei 1968 tot 10 april 1969 heeft ingesteld. Op vier pun ten, elk op ongeveer 2,5 kilometer noord-noordoostelijk, noordooste lijk, oostelijk en zuidoostelijk van deze industrie, werden metingen verricht met behulp van fluor- meetkastjes met kalkpapier, van proefveldjes met twee gladiole- r assen, (mansoer en sneeuw prin ses) en van grasveldjes. Voor de teelt van land- en tuinbouw- gewassen in het betrokken gebied betekende de stijging van het fluor- gehalte, dat in de tuinbouwsector voor fluor zeer gevoelige gewas sen .zeker enige bladschade kunnen ondervinden'. Het betreft in het al gemeen o.a. de bol- en knolgewas sen zoals tulpen, gladiolen, fresia's en daarvan dan nog de gevoeligste rassen. Een juiste omvang vau de bladbeschadiging was na een erva ring van één jaar als gevolg vau dc jaar op jaar wisselende weersom standigheden nog niet te geven. "Voor de landbouwsector, zo zegt het IPO in zijn rapport aan gedeputeerde staten van Zeeland, lijkt de verontrei niging ongevaarlijk. Buiten het gebied kan van een fluorhoudende luchtveront reiniging niet of nauwelijks worden ge- sproken. Een andere conclusie was dat voor de veeteelt in het gebied dicht bij de fa briek voorlopig nog in theorie ge vaar zou kunnen ontstaan door een stof- vormige fluorverontreiniging van gras, als gevolg van 'ttr ansport van afval- slaiklken van die industrie naar stortplaat sen. Gezegd wordt, dat dergelijke ver- Dr M. van der Beek directeur-geneesheer Vrederust' gaat met pensioen VLISSINGEN Dr M. van der Beek, feneesheer-directeur van de psychïa- rische inrichting Vrederust' te Hal eteren, gaat binnenkort met pensioen, In de vergadering van 16 juli heeft het bestuur van de vereniging tot christe lijke verzorging van geestes- en zenuw zieken in Zeeland, de heer Van der Beek, met ingang van 31 december eervol ont slag verleend. Tegelijkertijd heeft het bestuur beslo ten van genees-direeteur van .Vrede rust' en van het psychotherapeutisch centrum ,De Viersprong' te dusver door dr Van der Beek uitgeoefend, te splitsen. Met ingang van 1 januari 1970 is de huidige waarnemend directeur-ge- neesheer van Vrederust, dokter J. O. van Rossum, tot directeur-geneesheer van deze inrichting benoemd, terwijl de werantwoordelijfc-geneesheer vau ,De Viersprong", dr P. J. Jongerius, tot di- recteur-geneesheer van dit sanatorium is benoemd. (ADVERTENTIE, vwónen;'met allure - lid .langeviele 23-29, middelburg .lange worststraaf^AATgoes 1 -bellamypark 5p'-52, yjissingen mei 1967 mei 1968, fase-onderzoek, en die fase van de activiteiten i de p vormden een de periode het zg nul- ui de begin- van Hoechst de datum van 10 april 1969 werd een periode afgesloten, waarin het onderzoek in een beperkte omvang werd uitgevoerd. Daarna is met het oog op de komst vau Péchiney het aantal meetpunten vermeerderd en tot op een grotere afstand van de industrievestigingen uitgebreid. Uit het rapport blijkt voorts, dat niet kon worden gesproken van een gelijk matige stijging der fluorgehalten op elk der meetpunten gedurende het gehele meetjaar. Er was namelijk een vaak waarneembaar verschil te zien tussen de afzonderlijke meetperioden op een zelfde meetpunt. Ongetwijfeld hing dit samen met de heersende" wind uit de richting vau de industrie en mogelijk ook met de frequentie daarvan. Het is verder niet uitgesloten, dat ook de aard van de fluorhoudende verontreiniging nog een rol heeft gespeeld (gasvormige dan wel stofvormige fase). Uit schoorsteen/metingen door de ar beidsinspectie op het bedrijf van Hoechst is gebleken,, dat de uitworp van fluor houdende gassen beneden de voorziene en aanvaardbaar geachte norm lag. Dat er op een aantal van de meetpunten toch een relatief en voor de norm vau gezond veevoer soms ook een te hoog lluongehalte in het gras kon voorkomen, moest hoofdzakelijk aan de reeds ge noemde stofvormige verontreiniging worden toegeschreven. Deze conclusie kon namelijk worden getrokken na het bekend worden van enkele meetresulta ten met Luikse bollen door het instituut voor gezondheidsteöhniek te Delft en na een oriënterend onderzoek door het IPO over het verschil in fluorgehaïte tussen gewassen en ongewassen gras afkomstig van enkele monsterpla absen Deze verontreiniging zou zijn ontstaan door een stofversprei ding tijdens liet al aangeduide transport van afgewerkte slaldken. Voor overheid en bedrijfsleven Halve dagen MIDDBLBURG-ROOSENDAAL Sinds korte tijd kent Zeeland ook het begrip uitzendbureau. Het ,AB II-bu reau A. P. Key' uit Roosendaal heeft sinds een paar maanden vestigingen in Middelburg en Terneuzen en straks ook in Vlissingen, mevrouw A. Bogaert-Roe- ieveld uit Middelburg heeft sinds mei haar .Uitzendbureau Walcheren'. Beider doel is het inschakelen van .ver borgen arbeidskrachten' in het arbeids proces om op deze wijze overheid en ■bedil-ijfsleven ter wille te zijn. De heer Key (31J heeft in de Dr Schaepmanlaan in Roosendaal een goed geoutilleerd kantoor, dat overigens al weer te klein is en dus staat er op kor te termijn een verbouwing voor de deur. In 1965 is hij als zelfstandige met een boekhoud- en accountantsbureau begon nen. ,Toen ik echter zag dat er zich zoveel mdusbriën in West-Brabant gin gen vestigen groeide er uit dat boek- ïoudkantoor een uitzendbureau. Er bleek een geweldige behoefte aan te bestaan; steeds nieei' bedrijven"niaakten 'gebruik van dè mogelijkheid tijdelijke krachten aan te trekken. Het-'is;-óok:iiitéfessant voor dë industrie. Als er een piek in de werkzaamheden komt, kan men een beroep doen op de bureaus die dan zorgen dat er een ge vraagde kracht, of dat nu een typiste, teleioniste stenografie, telexiste, ia een assitente voor de boekhouding is. komt Het bedrijf in kwestie betaaic per uur, kan de kracht weer opzeggen ais hij wil en heeft geen administratieve romp slomp. Het betaalt aan het bureau de door de ABU geadviseerde lonen en zij houden daar aile sociale lasten van in en betalen de dames het netto-loon uit. Zo zijn ook die tijdelijke werkkrachten volledig verzekerd. De bureaus voorzien in uiterst dringende behoeften. Mevrouw Bogaert (33) na een carri ère als secretaresse bij verschillende be drijven en bij een uitzendbureau in Den Haag, bij de Stichting Zeeland en bij de burgemeester van Middelburg, wilde graag na haar huwelijk in Mid delburg óók een uitzendbureau begin- ,I:k zagal in de tijd dat ik bij de Stichting Zeeland en bij de burgemees ter werkte dat er een enorme behoefte was aan tijdelijke krachten. Omdat ik cle nodige ervaring bij een uitzendbu reau in Den Haag had opgedaan, om dat ik wist hoe aie organisatie in het werk ging en omdat ik er het nodige geld en een prachtige ruimte voor had oen ik begonnen. Ik heb inmiddels stap pen ondernomen om aansluiting te zoe ken bij de algemene bond van uitzend bureaus'. De meeste krachten de heer Key stelt als strikte eis: 21 jaar en drie jaar ka-ntoorervaring; mevrouw Bogaert wil die eisen wel als uitgangspunt men maar zal een meisje van 20 die bijzonder goed is, niet weigeren wer ken voor halve dagen. Vrijwel alle dames zijn getrouwd en willen graag ,wat meer dan een gewo ne huisvrouw' zijn, maar daarnaast ook wat meer vrijheid hebben. De heer Key: .Jonge, ongehuwde meis- leeuwse Poezen Hervormd Nederland' gaat het lot van ome vaderlandse poenen zeer ter harte. Het blad heeft de ze vseefc althans plaats ingeruimd voor een mededeling van de Ver eniging Kattenzorg te 's-Graven- hage. J3r zijn zeer veel Icatten' zo stelt de Vereniging Kattenzorg in Her vormd Nederland', ,die geen eigen huis hebben en de Vereniging Kattenzorg tracht dit zwerflcat- tenprobïeèm op te lossen door: 1 Het laten inslapen van pasge boren katjes, ml. tel. 325283. 2 Het laten castreren van katers en het steriliseren van poezen, inl. tel. 6811,10, bij geen gehoor tel. 01151-3331,. 3 Registratie van verloren en ge vonden katten, inl. tel. 51,1,610. i Vakantieregeling, inl. tel. 856599 5 Uitlenen van mandjes voor het vervoer va: katten, inl. tel. 908091 en 112021. Tot zover de Vereniging Katten zorg in Hervormd Nederlo.nd, vjelk blad het ongetwijfeld goed met onze poezen voorheeft. Daar om vinden wij het een rotstreek, dat een Vlissinger onmiddellijk het manden-uitleennvmrner draai de en informeerde: Meneer, ik ben Hersteld Apostolisch, mag ik nu toch met m'n katje bij U terecht HOEK In antwoord op een brief aan het provinciaal bestuur, waarin de raad van «Ie gemeente Hoek baar verontrus ting had ingesproken over de ongeval len op het kruispunt St-Anna nabij Terneuzen, werd in de vrijdagavond ge houden raadsvergadering een schrijven voorgelezen, waarin 'n aantal verkeers maatregelen werd toegezegd. Uit het feit dat 75 procent van de on gelukken plaats vonden op de tweede rijbaan heeft men opgemaakt dat veel automobilisten zich blijkbaar niet reali seren dat er een tweede rijbaan is. Daarom wil deze door middel van af wijkende kleuren beter laten uitkomen. Voorts zal er in het middengedeelte een vehhoogd eiland worden gemaakt. Er zijn op de middenberm reeds voorrangs borden geplaatst, terwijl men nog in onderzoek heeft of deze misschien niet beter zouden kunnen worden vervangen door knipperlichten. Tenslotte zal aan de minister vam verkeer en waterstaat een verzoek worden gericht orn bij het kruispunt een snelheidsbeperking in te voeren, de zogenaamde .afpellende snel heden'. Voorts werd in de brief nog medegedeeld dat er in de toekomst in de nabijheid van het kruispunt St-Anna een ongelijkrvloerse kruising zal wor den gebouwd. vanden toch wel een vaste baan in de maatschappij, wij willen juist die verborgen arbeidskrachten inschakelen'. Eén van de vuistregels van het ABU (Algemene Bond van Uitzendbureaus) is dan ook dat een uitzendbureau nooit mag overgaan tot het weglokken va.n personeel met een vaste betrekking bij andere bedrijven. Deze regel is een deel van de erecode van de ABU; een code- die onder andere ook bepaalt dat adver tenties aan bepaalde eisen moeten vol doen en dat krachten volgens vastge stelde regels betaald moeten worden. Op het niet navolgen van de erecode volgt een fikse boete of zelfs royement. De heer Key: De dames moeten schrif telijk solliciteren en daarna volgt een test. We moeten namelijk wel er" strong selecteren omdat je de opdracht gevers niet teleur mag stellen. De brachten die gestuurd worden, moe ten gewoon goed zijn. Omdat die se lectie vrij streng is. hebben we een chro nisch tekort aan personeel. Op het ogen blik heb ik 35 dames in Roosendaal en 12 in Terneuzen en Middelburg". Mevrouw Bogaert: ,Ik sta nu ingeschre ven bij de kamer van koophandel, en lk heb contacten met de gewestelijke arbeidsbureaus in Middelburg en Vlis singen. Be heb 32 dames beschikbaar en ikgeloof weldat het lopen zal; d vraag is "gróter dan het aanbod'. Drie gewonden bij botsing in Souburg SOUBURG Om tien over tien vrij dagavond ontstond op de kruising rijks weg 58 - Bosscliaartweg te Oost-Sou burg een botsing tussen twee auto'- waarbij drie personen werden gewond. Het ongeluk ontstond toen de 39-jari- ge L. W. uit Ribthem rijdend over de Bosschaartweg uit de richting R.tthem met zijn auto de rijksweg overstak op het moment dat daarover uit de richting Vlissingen de 21 -jarige M. J. J. F. uit Lewedorp met zijn auto naderde. De 19-jarige mejuffrouw G. K. uit Vlissin gen. die naast haar verloofde F. in de wagen zat, liep een been-breuk op. Me juffrouw K. en F, werden naar zieleen- huis ,Sint-Josef' in Vlissingen overge bracht en konden na behandeling daar. naar huis. W. werd met een hersen schudding naar het Gasthuis in Mid delburg overgebracht, W's wagen kwam in de sloot langs de weg terecht, auto van F. werd totaal vernield. Duitse auto uit de bocht: vier gewonden in Veere de buurtschap Zandijl uit de bocht en tegen een boom gevlo gen. Twee personen werden zwaar ge wond, een kind kreeg een gebroken been en één inzittende werd lichtgewond. De auto was afkomstig uit Bonn. Alle ;ewonden zijn per ambulance overge bracht naar het Gasthuis in Middelburg. Dokter J. W. Oos-tenhoff uit Veere ver leende eerste hulp. Het ongeval ontstond recht tegenover garage Poppe. De vier inzittenden waren twee mannen, een vrouw en een kind. De auto, kwam uit de richting Middelburg. Omwonenden bevrijdden de gewonden uit de wrak stukken van de wagen. Inenting tegen polio in Terneuzen TERNEUZEN Terneuzenaars tot en met 19 jaar, die niet of onvolledig tegen polio zijn ingeënt, kunnen zich dinsdag 29 juli laten vaccineren met dt-vaccin. Dat gebeurt in het wijkgebouw van het Groene Kruis, aan de Van Steenbergen laan. Inwoners die voor inenting in aan merking komen moeten dat melden bij de gemeentesecretarie. De gemeente heeft de mogelijkheid tot vaccinatie ge schapen in verband met- het voorkomen van enkele poliogevallen elders in het land. Lokalenplan voor Vlissingse mts VLISSINGEN Aan het gemeente bestuur van Vlissingen is op 13 juli jl een in details uitgewerkt lokalenplan angeboden voor de nieuwbouw van de ;emeentelijke mts. Op grond hiervan :an de gemeente'nu een voorlopig ont werp met kostenraming indienen. Staats secretaris Grosheide (onderwijs) deelt dit mee in antwoord op vragen van het pvda-kamerlid Tans. Het Vlissings, mts-complex zal met een klassegemiddelde van 22 leerlingen over ongeveer zeven jaar volledig bezet zijn, aldus de staatssecretaris. Hij durft geen voorspelling' te doen over het tijdstip waarop de nieuwe school kan worden aanbesteed. Een onderzoek heeft uitge wezen dat het-aantal leerlingen de ko mende jaren per jaar met 30 zal toe nemen. Vernieling VLISSINGEN De Vlissingse politie heeft donderdagavond B. J. de Q. uit Vlissingen aangehouden wegens liet toe brengen van vernielingen a.an de auto van P. C, V., die op de Nieuwedijk stond geparkeerd. De jongeman had uit volle macht aan het p.ortler gerukt. De schade bedroeg ong'-eveel 150. De jon gen was bereid de schade te betalen. Tegen hem werd proces-verbaal opge; maakt. Tentoonstelling Omer van Vosselen Zaterdagavond openc burgemeester P. F. van Hootp,gerö een schilderijenten toonstelling van Omer van Vosselen uit Beveren-Waas (B). Een inleiding zal worden gehouden door Leo Mets, letter kundige uit Antwerpen. De tentoon stelling, in de kelders van het stadhuis is geopend van zondag 20 juli tot en met donderdag 14 augustus. EXAMENS Aan de katholieke hogeschool te Til burg slaagde voor het kandidaatsexa men economische wetenschappen de heer R. W. Mannak te Vlissingen. Voor het kandidaatsexamen rechtswe tenschappen slaagde de heer C. A. Adriaansens te Middelburg. Voor het doctoraal examen economi sche wetenschappen slaagde de heer G. P. R. Verstraeten te Sint-Jansteen. Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagden voor het kandidaatsexamen tandheelkunde de heren J. J. Buize te Breskens en H. A. W ess el1.? Boed te Zierikzec. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutiseh exa men vliegtuigbouwkunde de heer G. J. Krijger te Middelburg. Bij botsing te Zaamslag ZAaMSLAG Bij een frontale botsing met een links afslaande vrachtauto is gisteravond te Zaamslag-Veer de 25-jarige be stuurder van een sportauto, de heer F. Gosen uit Terneuzen, om het leven gekomen. Zijn echtgeno te, die naast hem zat, moest met een gebroken pols worden overge bracht naar het ziekenhuis te Ter- Het ongeluk' geibaurde even na acht uur. De lieer Gosen reed in de richting Perfc- polder, toen uit tegenovergestelde rich ting een door O. uit Zaamslag-Veer be stuurde vrachtwagen naderde. Toen de vrachtwagen plotseling linksaf sloeg die chauffeur heeft de lage sportauto vermoedelijk in het geheel niet opge- zijde geheel iin elkaar werd gedrukt. Dokter Elenbaas uit Zaamslag verleende eerste hulp. SAS VAN GENT De 36-jarige bank werker E. C. van Hijfte is vrijdagavond in een ambulance op weg naar een zie kenhuis overleden door bloedverlies. De man had in zijn woning met zijn arm door een glazen deur geslagen en kreeg een slagaderlijke bloeding. Toen de politie was gewaarschuwd had hij al veel bloed verloren. Twee artsen trachtten hulp te verlenen. De heer Van Hijfte was gehuwd en had drie kinde ren. midd GOES .Bedankt voor de auto. Hij rijdt als een scheermes'. Aldus een wat mysterieus briefje dat de Goese politie vrijdag vond in een zeer zwaar bescha digde kleine personenauto, die in een sloot lag nabij de Schenge, langs de rijksweg Goes-Zandkreekdam. Een be stuurder of eigenaar was in geën velden of wegen te bekennen. i de in woonboot hoort te verblijven in de hoofdstad. Maar de woonboot is onlangs met on bekende bestemming vertrokken. De au to werd bespeurd door een kanton-nier Strandbezoeker overleden HAAMSTEDE Op het strand, bij het Ruiterpad bij de vuurtoren, te Haam stede is vrijdagmiddag de 65-jarige lieer J. J. de Visser uit Ebten-Leur on wel geworden en overleden. (48) jaar i nooit jaren, chaos U j" .lestie maam meenl heeft Waterschap Schouwen-Duiveland: DOOR HOGERE WATERSTAND OOSTERSCHELDE ZIERIKZEE Het dagelijks be stuur van het waterschap Schouwen-Duiveland wil in ver band met de hogere waterstan den na de afsluiting van het Volkerak, op de waterkering van Bruinisse en van Ooster land over een totale lengte van ongeveer drie kilometer kist dammen aanbrengen. Tevens zal de muur op de zeewering ooste lijk van Viauen ongeveer 25 cm worden verhoogd. Het bestuur deelt dit mede in een brief aan da leden van de algemene ver gadering van dit waterschap. Er is een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de gevolgen van de in het Zijpe en de Oosterschelde optredende ver hoging van de waterstanden als ge- (Slot van pagina 1) route heen en zal er volledig worden aangesloten met lussen. Hoewel tussen Serooskerke en Wes,- terschouwen het racé van de Darn- menweg ook vastligt, kan rijkswa terstaat op dit moment nog niet zeg gen hoe de verschillende aansluitin gen met de wegen in dót gebied tot stand zullen komen: de uitvoering van dit gedeelte komt pas aan dc orde tegen de tijd, d-a.t dè afsluiting van de Oosterschelde flink gevorderd is. Nu worden de verschillende aan sluitmogelijkheden bestudeerd. Zoals gezegd: de ,werkweg' tussen Scharendljke en de weg Serooskerke- Renesse wordt enkelbaans en blijft enkelbaans, als de Brouwersdam wordt opengesteld voor het verkeer. Er is grond gekocht en bestemd voor de tweede rijbaan. Wanneer die zal worden aangelegd, ls nu nog riiet te zeggen: het zal vooral afhangen van de verkeersintensiteit. Anderzijds heeft het te maken met de aanslui tingen op de Brouwersdam van Goe- reese kant. Maar de bedoeling ls, dat er een Dammenweg .diubbelibaans' ligt, als de Oosterschelde is afgeslo ten. Bij de voorbereidingen rond de aan leg van de Dammenweg heeft in de kring van de Schouwise landbouw de gedochte geepeeld in het gebied te komen tot een soort van vrijwillige verkaveling voor de bij girondtirans- Op het platea u- vmar de -kabelbaan voor de afsluiting van het Brou- wershavense Gat wordt opge bouwd, draa.it. nu- ook een asfalt- machi-M in het kader van de a-an te" va.n een deel van de Dammen weg, die als werkweg in gebruik zal komen, (Foto PZC) acties betrokken boeren. Dat plan is ui et doorgegaan. Eén van de meest gedupeerde landbouwers heeft com penserende grond in de Flevopolder gekregen, één betrokkene heeft wel een aantal percelen aangekocht, de andere grondeigenaren hebben de voorkeur gegeven aan een schade vergoeding. volg van de afsluiting van het Vol kerak. Aan de hand van de bij dit onderzoek verkregen gegevens wer den, zo schrijft het dagelijks bestuur verder, diverse besprekingen met de rijks- en provinciale waterstaatsdien sten gevoerd. Een en ander heeft er toe geleid," dat het dagelijks bestuur stappen onderneemt om de daarvoor in aanmerking komende dijkgedeel- ten door het aanbrengen van kist dammen op een hoogte te brengen, die redelijkerwijze voldoende veilig heid zal bieden. Bij het dagelijks bestuur bestaat de voorlopige indruk dat de betrokken rijks- en provinciale waterstaatsdien sten zich in principe met de voorstel len kunnen verenigen. Er wordt naar gestreefd de te treffen voorzieningen tijdig voor het aanstaande stormsei zoen gereed te hebben. Een en ander komt qua kosten in de orde van grootte van enkele honderdduizenden guldens. ZWAKKE PLAATSEN Dijkgraaf A. M. Geluk wees er desge vraagd op, dat voor Schouwen-Duive land aan dc hogere waterstand in de Oosterschelde twee aspecten een belangrijke rol spelen: in de eerste plaats is er de aantoonbare en ook voorspelde verhoging. Daarnaast heeft het eiland echter te maken met erkend lage dyligedeelten' b|j Oos terland en Bruinisse. De lieer Geluk: ,Bjj de beoordeling van dc zwakke plaatsen na de ramp-1953 zijn deze dijkvakken er juist buiten gevallen. Nu is het zaak, daarop extra Uien te zijn.' Hij wees erop, dat Schouwen-Duiveland ten aanzien van de verhoogde water stand in een .grensgebied' zit, omdat de verhogingen van Bruinisse uit af lopend zijn: ,Blj stil weer van onge veer 30 centimeter extra naar nul. Maar bij slecht weer en veel golven kan de waterstand hoger uitlopen' Het is de bedoeling, dat de aan te brengen kistdammen variëren in hoogte van 50 centimeter tot een me ter. De verhoging van ue muur op ue zee wering oostelijk van Vianen is niet ook niet ten aanzien van de fi nanciële kant van de zaak in het overleg met de rijks- en provinciale waterstaatsdiensten betrokken: het is een zaak van het waterschap sec, in het kader van onderhoudswerken. Nieuw appelseizoen staat in Zeeland voor de deur KAPELLE Volgende week begint it. Zeeland het nieuwe appelseizoen. Met ingang van dinsdag Ti juli mag liet appelras Yellow Transparant op de vel Itngen. worden aangevoerd. Hiertoe is besloten door de provinciale afzetcom- missie voor fruit in Zeeland, die donder dag haar eerste vergadering van dit sei zoen hield onder voorzitterschap van de heer B. Leys te Kruiningen. Om te voorkomen dat er Le kleine en onrijpe appelen worden aangevoerd is vastge steld dat alleen de nvaat 60 mm door snede en opwaarts aangevoerd mag worden. Aangenomen mag worden dat volgende week de aanvoer van deze vroege zomenappels geleidelijk op gang aal komen op de Zeeuwse veilingen. Een zeer groot aanbod is niet direct te verwachten, want het is nog te vroeg en bovendien is het areaal van deze vroege zomerappels de laatste jaren in gekrompen. Er wordt regelmatig ge rooid en nieuwe aanplant van dit ras vindt niet meer plaats. De kwaliteit van de Yellow Transparant lijkt over het algemeen zeer goed te zullen wor den. De vruchten groeien op het ogen blik erg hard. De zon en de warmte van de laatste dagen hebben een zeer gunstige invloed gehad op de vruchten, die hierdoor aanzienlijker smakelijker zullen zijn dan in jaren met weinig zon en wa/rmte. Het vorig jaar begon het nieuwe appelseizoen in Zeeland op 23 juli, van provinciale waterstaat, in ge vrijdagmorgen. Uit sporen lei dien dat de auto in de rechui terecht is gekomen, een lieri: heeft geraakt, de rijbaan links; schoten en vervolgens een paatjenru over de kop is geslagen. De C-;? jende cherohe onderzoekt deze zaai Het vermoeden bestaat dat de e gestolen van de Amsterdammer, foto de zwaar beschadigde wage; P.Z.C.). Faillissement ALC NV te Gapinge nietig verklaart GAPINGE Het gerechtsllóMi Haag heeft donderdag hot vonai nietïgd van de arrondissement! bank te Middelburg, waarbij briek van aluminiuniprodulila NV te Gapinge failliet werd vrij In zyn arrest sprak het hol ai oordeel uit, dat deze nv niet in een toestand van te heli» houden te betalen. Het faillissn dus opgeheven. Het hof heeft voorts geadvissd de directie van Alga en die c NAM om over het hangende aan tafel te gaan zitten en eel king te treffen. Een voorlopige iir hiertoe is gemaakt. De reciitlai Middelburg verklaarde op IS j: ga failliet naar aanleiding van a vraag van de Aluminium Yiii Persbedrijven te Amsterdam e derlandse Aluminium Mij te Sinds 1967 werkte Alga co-Gapingemet langlop delen, verstrekt door AWI Volgens de directie van Alga (t den in februari van dit jaar na heden met de AWEP-NAM (ia der-dochteronderneming) in vefe met de nafacturatie van materiil 1968, hetgeen uiteindelijk leidde", verbreking van de relaties tussa en de AWEP-NAM-combmatia faillissementsaanvraag. Als gevi de moeilijkheden met de financial Alga het bu-dget van het seizoi: 1970 moeten inkrimpen en een) werknemers moeten ontslaan. ga heerste 'een vreugdevolle f' vanwege de nietigverklaring faillissement. Vrijdagmiddag vlag uit op het fabrieksgebouw ga te Gapinge. HET WEER IN El»] Amsterdam, zwaar bewolkt 'Jl Barcelona, onbewolkt Belgrado, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Brussel, zwaar bewolkt Innsbruck, half bewolkt Kopenhagen, zwaar bewolkt .Lissabon, on bewolkt Londen, zwaar bewolkt Madrid, licht bewolkt Malaga, onbewolkt Mallorea, onbewolkt Miinchen. onbewolkt Nice, onbewolkt Parijs, licht bewolkt JlAD liorse Inten tons fa ff IETS MEEIt WIND Veel bewolking en op de mecsjt sen droog weer. Matige tot vrij tige wind en ongeveer dezelMo raturen als gisteren. Vooruitzichten voor zondag en opgesteld door liet KNMI op om 18.00 uur. Overwegend droog met zon en gts warm. Weersvooruitzichten in cijfers ge® over Nederland. Voor zondag: Aan uren zon: 5 tot 12; min.'1» omstreeks normaal; max. tempi- ongeveer normaal tot 3 gradenj normaal. Kans op een droge p- van minstens 12 uur: 90 procerD op een geheel droog etmaal. 70 Voor maandag: Aantal uren zon: 3 tot 10 temp.: van ongeveer normaal tori, den boven normaal; max., tenW ongeveer normaal tot 4: .ri'adwj normaal. Kans op een droge p-, van minstens 12 uur; 95 procenl- p een geheel droog etmaal: 80 P'- formalen voor 20 tot 24 juli: min. temp. nias Den Helder Eelde De Bilt Vlissingen Zuid Limburg 12 13 13 STRANDVERW ACHTING Tijdens de passage van een zivaK je tijdelijk bewolking. Wind Icra-clit vier tot vijf. Tempor»® tot 21 graden. Zeewater 18 grndco. Vooruitzichtenlater weer m»»!" rioden, met in de komende •wegend goed strandweer, 20 juli Zon op Maan op 21 juM Zon op Maan op ZON EN MAAN' ond«f| 04,45 12,24 ,Ec1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2