Eind juli minimum broodprijs in vijf Zeeuwse gemeenten Amerikanen filmen Zeeland Binnenkort aardgas op Noord-Beveland Nieuwe situatie bij de tweede kanaal brug en het overdekte zwembad in Middelburg Afkoelingsperiode kan warme bakkers wel bekoren K0RTGENE EERST AAN DE BEURT ALMANAK Mosselexporteurs verloren kort pedinsr OORLOGSTUIG IN ZOUTELANDE Belgische onderscheidingen tgv opening vorKroeH kanaal Med.icijnend.ief in Middelburg segreben Fin in snelrecht de cel in... PRIJSSLAG OVERWEEGT STOPZETTING VERKOOP VLISSINGEN Op 30 juli zal een verordening in werking treden, waarin voor een dertigtal gemeen ten in ons land minimumprijzen voor brood worden vastgesteld. Deze minimumprijzen zijn: 71 cent voor verpakt en gesneden wit brood. 68 cent voor verpakt en ge sneden bruinbrood en 64 cent voor een ander bruinbrood. In Zeeland zullen de minimumprijzen gelden voor Goes, Middelburg, Vlissingen, Terneuzen en Axel. Dit is beleend gewerden nadat donder dagmiddag een gesprek is gehouden tus sen vertegenwoordigers van het pro ductschap voor granen, zaden en peul vruchten en ondernemers, die brood te gen stuntprijzen verkopen. Niet daarbij was aanwezig directeur Jac. Hermans van de NV Prijssilag. De minimumprijzen, die door de voor zitter van het pröduktschap worden vastgesteld zullen gelden tot 1 decem ber van dit jaar. Deze 5 maanden moe ten worden gezien als een afkoelings periode'daarna zal de kwestie opnieuw aan de orde worden gesteld, Tot ongeveer dertig gemeenten in ons land, waarvoor minimumprijzen voor brood op komst zijn, behoren ook Til burg, Breda. Bergen op Zoom en Roo sendaal. Zijn de warme bakkers, zoals bleek uit een reactie van bakker J. de Jonge Man uit Ellewoutsdijk, voorzitter van de bakkerijcommissie in Zeeland, wel ge lukkig met dit ministeriële besluit, dat kan niet gezegd worden van Jac. Her mans, directeur van de Prijsslag, die verh inderd was voor de vergadering. Hij constateerde dat vooral ook de minimumprijzen zullen gelden in plaatsen waar een Prijsslag werkt. De Prijsslag overweegt, aldus de heer Hermans, de verkoop van brood voorlopig te staken. Omdat wij geen postkantoor zijn waar ale postzegesl hetzelfde kosten. Die 71 cent voor een wit brood en die 64 cent zijn dwaze prijzen. Het heeft geen zin om je aan die prijs te houden als men het brood in de winkel afhaalt. Als de mensen het voor die prijs ook thuisbe zorgd kunnen krijgen, wat voor bood schap hebben wij er dan nog aan?' Verschil De heer Hermans wijst er op, dat juist het verschil in afgehaald en thuisrit in de twaalf cent lagere broodprijs bij de Prijsslag. ,We maken ook verschil tus- geschreven. Maar ik kan er verder niet op vooruitlopen. De bakkers hebben het ook verdraaid moeilijk, die voelen zich in hun bestaan aangetast. En wij zitten tussen twee vuren. We willen sociaal zrjn en die mensen het brood niet uit de mond stoten, maar we willen toch ook economisch zijn voor de klant'. Bakker De Jonge: .Jammer dat het zo ver heeft moeten komen, maar e.r komt op die manier eindelijk een gezonde toestand. Jammer ook dat mensen die nergens gevoel voor hebben gezonde bedrijven op hun manier kapot maken'. ,De laatste vijf, acht jaar is het aan tal zelfstandige bakkers van 10.000 gedaald tot 6-000. Het is wel een unfaire strijd geweest, mensen zijn ZINKER REEDS IN 1968 GELEGD MIDDELBURG In de loop van 1968 heeft ZEGAM, nadat de gemeenteraad van Ivortgene besloten had de dorpen Kortgene en Coljjiisplaat op het aard- gasnet aan te sluiten, gelijktijdig met de nieuwe zinker van de waterleidingmaat schappij een gaszinker in de Zandkreeb gelegd teneinde deze hindernis te over bruggen voor het brengen van aardgas naar Noord-Beveland. Intussen is op Zuid-Beveland de gas leiding gelegd, die de verbinding tot de nieuw gelegde zinker tot stand moet brengen. Door deze gasbuis worden ook de dorpen Wolphaartsdijk en Oud Sab- leeuwse Vroeger hoorde je op straat neg roei eens een jongetje opscheppen: ,Mijn vader heeft een auto'. Dat hoor je niet meer. 't ls eigenlijk hoogst chic gewor den om géén auto te hébben. Niet zoals je onder modegevoelige men sen wel eens ziet: fijn op de fiets maar stiekem een auto thuis, nee, helemaal géén ajwto. Sommige mensen moeten nu een maal. Niet hoeven is een voor recht yeioorden. Je moet het je allemaal eens indenken. Geen zor gen meer over het oliepeil, geen garagerekeningen meergeen sjag- rijn in de filegeen weggeld, geen bemoeienissen met het air-condi- tioning systeem, dat vooral de uit laatgassen van voorliggers de au to binnenzuigt, geen Jcommernis- sen over de prettige betaling, die iedere maand minder prettig vjordt, geen ergernis om al die an dere mensen, die om ondoorgron delijke redenen toch een rijbewijs hébben gekregen, geen benzine- lcostengeen parkeerproblemen en stallingsrnoei lijkheden, geen jaar lijks terugkerende verzekerings penningen, geen boetes meer, geen zorg over beschadigingen waar geen naam bij staat en vooral: niet meer wekelijks met het 'e\i- mertje en de autosha/mpoo, die trouvjens ook geld kost. U begrijpt wél waar het heengaat allemaal van 'de weg af, dan heb ben wij de ruimte. Maar dat is niet het belangrijkste. Waarover moeten al die kleine jongetjes nu nog opscheppen? Ach, er is ab tijd wél wat. Een verzekerings maatschappij voert tegenwoordig in haar poststempelVerzekerd be drag twee miljard gulden'. Een Vlissings jongetje vond zo'n brief op de voordeurmat, rende er mee naar én vader, zei, nog nahijgend, ,ik wist niet dat we zo rijlc wa ren', én vader zei, Ja, zo-zie je maar weer jongen', het ventje rende naar buiten en deél/le, nog steeds hijgend, het eerste vriend je dat hij zag mee ,m'n vader is miljonair!' fle mijne is kruidenier' antwoord de het ventje in een twijfelachtig ge poging hem te overtroeven. Het brak de discussie abrupt af. Ze moesten er eens diep over na denken. Nog lange tijd zaten ze samen op de stoeprand-., ,Mijn vader maakt een vlieger voor me' zei een van hen tenslot te kruideniers hebben ook vrije tijd. JDe mijne ook' Ze spraken beide de viaarheid. En zo was er toch vieer een band. binge van aardgas voorzien. Het eerste doi-p, die op Noord-Beveland in aan merking komt is Kortgene. Het wordt kort dag want de opdrachten aan de aannemers heeft Zegam intussen ver strekt. De eerste aannemer legt het gasdistributienet in Kortgene en maakt de aansluiting tot de zinker gereed, de tweede aannemer gaat spoedig in de woningen beginnen om de binnenleidin gen te leggen. Zoals gebruikelijk bij ontsluiting van een gasloos gebied gelden tijdelijk de bijzondere aansluitvoorwaarden. Dit betekent dat de huisaansluiting en de binnenleiding onder zeer gunstige voorwaarden werden gelegd en dat gedurende deze aktie de daarvoor in aanmerking komende huishoude lijke verbruikstoestellen gratis om gebouwd worden voor liet gebruik van aardgas. Wie hiervan profiteert is in de eerste plaats degene, die reeds het aanvraag formulier bij Zegam indiende. Wie hier van ook gebruik wil maken zal dit bij Zegam kenbaar moeten maken en het aanvraagformulier alsnog indienen. De Zegamvoorlichtingsdienst zal de nood zakelijke bezoeken afleggen om ieder te informeren. Wie er nu geen gebruik van maakt en later alsnog een aansluiting wenst moet erop rekenen dat de kosten gemiddeld 350,per perceel hoger liggen. Binnenkort zal de Zegam op Noord- Beveland met haar activiteiten beginnen. MIDDELBURG Twee mosselexpor- teurs uit Yerseke hebben het kort ge ding dat was aangespannen tegen het> waterschap de Brede watering verloren. Vorige week vrijdag nog eiste men in verband met de verontreiniging van de mosselpercelen in de Oosterschelde stop zetting van de lozing van afvalwater. Bij het afwegen van de belangen gaf de doorslag wat er zou gebeuren als het waterschap tegen de gemeente Goes zou zeggen dat er geen rioolwater meer kan worden geloosd. Dat zou lelden tot het vollopen van de vesten met verontrei nigd water. Voorts zou het zover kun nen gaan dat het rioolwater omhoog komt en de straten bevuilen. Daarmee zou de volksgezondheid voor 22.000 in woners van Goes op het spel worden ge zet. En dat werd door de rechtbank on aanvaardbaar geacht. De vordering van de eisers werd ontzegd. De mosselexpor- tenrs werden tevens veroordeeld tot het betalen van de kosten die zijn verbon den aan het kort geding: zijnde 500 aan salariskosten. ZOUTELANDE Donderdagmorgen heeft de munitie opruimingsdienst te Zoutelan.de een bom uit de tweede we reldoorlog onschadelijk gemaakt. De bom lag op de laagwaterl/ijn op de grens tussen Westkapelle en Zoutelan- de. Donderdagavond hebben twee vakan tiegangers een handgranaat afgeleverd op het WV-kantoor Zoutelande. De po litie heeft zich over het oorlogstuig ont fermd. MIDDELBURGER WORDT VERDACHT VAN MEINEED IN ECHTSCHEIDINGSZAAK MIDDELBURG De recherche van de gemeente-politie heeft de Middelbur ger L. S. aangehouden op verdenking van het plegen van meineed. S. zou in een echtscheidingsprocedure niet de waarheid hebben verteld toen hij onder ede stond. De man heeft inmiddels be kend. Vandaag vrijdag wordt hij voor de officier van justitie geleid. in zekere zin brodeloos gemaakt.' ,Men kan onmiddellijk ontheffing vragen van die 71 cent, tot een minimum van 65 cent. Daarom is deze maatregel boerenbedrog. Men heeft het niet aan gedurfd direct een minimumprijs vast te stellen en waarom moest het Prö duktschap daarover praten, waarom niet meteen een ministeriële maatregel Waarom ook moeten we wachten tot eind juli, moet er wéé'r een andere in stantie aan te pas komen Dit is dwaas en omslachtig. Uiteindelijk komt er een minimumprijs van 65 cent, als al die ontheffingen worden verleend, want de grootwinkelbedrijven gaan na tuurlijk meteen op de stoep zitten. Maar we gaan er wat aan doen. Na het zomerreces van de kamer gaan we in ieder geval met vlagvertoon naar het Binnenhof en in die plaatsen waar de bakkers nadelen ondervinden van de grootwinkelbedrijven met hun te lage broodprijs zullen we levensmiddelen, die aantrekkelijk zijn voor supermarkten tegen practisch de inkoopprijzen gaan verkopen. We zullen op onze beurt met stuntprijzen gaan werken, voor suiker, koffie, thee bijvoorbeeld.' Aldus het commentaar van de heer J. den Bleker uit Etten-Leur, adviseur en woordvoer der van de .Progressieve bakkeis'. DEN HAAG (ANP) De Belgi sche ambassadeur, dr. W. van Cauwenberg, heeft donderdagmid dag in zijn ambtswoning in Den Haag de versierselen uitgereikt, behorende bij een aantal onder scheidingen, die de betrokkenen werden toegekend ter gelegenheid van de officiële ingebruikstelling van liet Kanaal van Terneuzen naar Gent en de nieuwe sluis ïn Terneuzen op 19 december jongst leden. De minister van verkeer en water staat, drs. J. A. Bakker, ontving de vei'sierselen van Grootkruis in de Kroonorde van België. Verder werden versierselen uitgereikt aan mi. C. J. G. J. Vankesteijn, secre taris-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat, offi cier in de Kroonorde aan ir. F. van Rossom, uit Terneuzen, hoofd ingenieur A bij de rijkswaterstaat en aan ir. A. vaai Toor uit Ter neuzen, hoofdiwaterbouwkundige bij de rijkswaterstaat, ridder ln de Kroonorde aan ir. D. J. Roe- lofs, technisch hoofdambtenaar voor bijzondere diensten bij de rijkswatersaat en aan de heer A. A. V/. Langevoord, technisch hoofdambtenaar voor bijzondere diensten bij de rijkswaterstaat. De gouden medaille der. Kroonorde werd uitgereikt aan de heren J. L. J. de Jonge uit Terneuzen, ad ministratief ambtenaar-a le klas se bij de rijkswaterstaat, G. Ot- tens, landmeetkundig ambtenaar a. bij de rijkswaterstaat en G. J. Hamelinck uit Ternezen, baas van de smederij bij de internationale combinatie tot uitvoering van scheepvaartsluizen ,ICUST'. De heer R. J. Asselman uit Sas van Gent, hulpuitvoerder bij de .ICUST' aan wie ook een eervolle onderscheiding is toegekend, was niet in de gelegenheid de recep tie bij de ambassadeur van Bel gië bij te wonen. MIDDELBURG Het overdekte zwembad van Middelburg' groeit thans snel boven de bouwput uit en voor de tweede brug over het kanaal door Walcheren zijn de eerste palen aangevoerd. Op deze fraaie luchtfoto van Middelburgs centrum en de noordelijke wij ken hebben we net onder het midden de. toekomstige situatie- tussen- de PZEM (links onderin) en het .Huis-van Bewaring (rechts in- het mid.-- den) door onze tekenaar met enkele eenvoudige maar overzichtelijke lijnen laten inbrengen. Om het overzicht wat te vergemakkelijken zijn de tweede kanaalbrug (midden rechts), het open zwembad (direct aan het kanaal) en het overdekte zwembad (daarboven) duidelijk aangegeven. Door de aanleg van de tweede kanaalbrug en door de bouw van liet overdekte zwembad moet de gehele verkeerssituatie daar ter plaatse op de helling. Dat is mogelijk geworden door de in ijltempo uitgevoer de sanering van het bekende plan Blauwedijlt. Het eind van deze Blauwc- dijk en het eind van de Poelendaelesingel zullen als verkeersweg bul ten gebruik gesteld worden. Daan-oor in de plaats komt een brede, nieu we verkeersweg, die bij de PZEM afbuigt en dan via een sfcult bol werk voorlangs de Schoorsteenvegerssingel en achterlangs het overdekt zwembad aansluit op de nieuwe brug en een vervolg heeft op de Blauwe- di.jk. -: Op het linker- en het rechterkruispunt ih deze nieuwe weg wojiden verkeerspleinen aangebracht. Op het rechter verkeersplein (dat bij <le nieuwe brug dus) zijn voetgangerstunnels gepland; eveneens komlt er een verkeerstunnel juist onder het linkse verkeerskruispunt. Tussen en naast de beide zwembaden wordt een recreatieterrein aange legd. (luchtfoto Wim Rliemens) MIDDELBURG In Middelburg is aan gehouden de Rotterdammer E. Ch. F. verdacht van diefstallen van medicijnen. Naar aanleiding van een in een Rotter damse apotheek gepleegde inbraak kon de politie van Rotterdam in samenwer king met de Middelburgse politie over gaan tot aanhouding van F. in de Zeeuwse hoofdstad. Bij F. is een gedeel te van de ontvreemde medicijnen terug gevonden. Hij is voor het verdere on derzoek naar Rotterdam overgebracht. MIDDELBURG Politierechter mr P. van Em pel heeft donderdag de zaak te gen de Fin die eergisteren in Vlissingen brokken maakte in snelrecht behandeld. De 24-jarige stoker R. T. blijft zolang ter beschikking van de justitie totdat het schip Wailcu waarop hij vaart Vlis singen zal verlaten. T. maakte onder drankinvloed een pretritje met een au to. In de Badhuisstraat ramde hij twee geparkeerd staande, auto's. Na het ge hemde ging hij er als een haas vandoor. Bij het bepalen van de strafmaat speel de de nationaliteit van de verdachte een belangrijke rol. De raadsman wees erop dat het verblijf in een Nederlands huis van bewaring voor iemand die alleen Fins verstaat dubbel zwaar aankomt. Mr Van Empel sprak de onmiddellijke gevangenneming uit. De verzekerde bewaring kan vijf da gen totaal in beslag nemen. De officier van justitie mr H. Sprey had een gevan genisstraf van veertien dagen geëist te gen T. die een schade veroorzaakte var omstreeks vierduizend gulden. Via een vrouwelijke tolk liet de zeeman weten totaal niet tegen opsluiting in een cel opgewassen te zijn. Waarop de politie rechter reageerde met: Jk kan hem in de wei zetten," Deze opmerking kwam echter niet in het Fins over... WESTKAPELLE Volgend jaar maart zien miljoenen Amerika nen een stukje veranderend Zee land op hun televisiescherm. De veranderingen van het leven in deze provincie door de deltawer ken vormen de hoofdnoot in de documentaire, waarvoor thans de filmbeelden worden gemaakt door een groep van zes Ameri kanen. Gisteren streken de fil mers neer op de Westkapelse zeedijk. ,Het gaat hier om een vrij serieuze do cumentaire', zo licht productiemana ger Rasker toe. Het is ons niet zo zeer begonnen om de dijken maar om de mensen die de dijken hebben gebouwd. Met verschillende mensen worden gesprekken gevoerd. Een van de figuren die voor de camera wordt gehaald is de oud-burgemeester van Ouwerkerk. Deze week is ook ge filmd in de Haringvlietsluizen. De film, die in zeven weken tijds in Nederland wordt opgenomen onder leiding van regisseur Aram Boyajian wordt gemaakt in opdracht van het maandblad Geographic Magazine, het tijdschrift van het Amerikaanse aard rijkskundige genootschap. Dit tijd schrift heeft maandelijks een uur zendtijd via CBS television, waarin bepaalde landen onder de loep wor den genomen. Het is een programma met een grote kijkdichtheid. Of zo als de productiemanager zegt: Er wordt van coast tot coast op afge stemd. Bij de foto: filmen in West kapelle voor de productie .battle against the sea'. (Foto PZC) HET WEER IN EUROPA Barcelona, onbewolkt Belgrado, onbewolkt Berlijn, licht bewolkt Bordeaux, onbewolkt Brussel, zwaar bewolkt Frankfurt, zwaar bewolkt Grenoble, onbewolkt. Innsbruck, half bewolkt Lissabon, onbewolkt Locarno, onbewolkt Londen, onbewolkt Luxemburg, half bewolkt Madrid, onbewolkt Malaga, onbewolkt Mallorca, onbewolkt Nice, onbewolkt Oslo. onweer Parijs, onbewolkt Rome. onbewolkt Wenen, onbewolkt DROOG EN VRIJ ZONNIG Droog en vry zonnig weer. Zwakke W matige wind tussen west en noord»» later krimpend naar zuidwest, ongcvtd dezelfde temperaturen als gisteren- Vooruitzichten voor zaterdag en zond?.; opgesteld door het KNMI op donden»! om IS,00 uur: Perioden met zon, ook een kleine W op regen en gematigd warm. Weersvooruitzichten in cijfers gemidda over Nederland voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 10; min. temp: omstreeks normaal; max. temp.: ongeveer normaal tot 4 graden normaal. Kans op een droge periode van mlnstew 12 uur: 95 procent; kans op een droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 5 tot ft min. temp.: van ongeveer normaal W 3 graden boven normaal; max, temp- van ongeveer normaal tot 4 graden w ven normaal. Kans op een droge periode van minst® 12 uur: 90 procent; leans op een g®« droog etmaal: 70 procent. Normalen voor 20-24 juli: min. temp. max. t«3 Den Helder 14 20 Eelde 12 21 De Bilt 13 22 Vlissingen 15 20 Zuid-Limburg 13 22 Het hogedruk gebied bij hei En?1' Kanaal trekt in de richting' van Bel# Vandaag zonnig en droog, matige wind, temperatuur 20 tot 22 gw" zeewater 18 graden. Vooruitzichten: mers strandweer met geleidelijk hogere temperaturen. 19 juli Zon op Maan op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2