AFGEDAMDE NOORDZEE OVER EEN PAAR EEUWEN ZOETWATERBEKKEN Leuvens meisje (27) is lector in Groningen <J3obbe_^> Om verdrinkingsdood' van Nederland te voorkomen Plaats voor industrieën en lanceerbases AMSTERDAMMERS BOOS OVER VERVROEGDE SLUITING CAMPING Persconferentie van actiecomité Jonge vrouw geeft lessen in logica Ook bij Bobbe kunt u spotkoopjes halen in de seizoenopruiming REGENMANTELS 15% KORTING EEN HANDIGE JONGEMAN DONDERDAG 17 JULI 1969 11 LEIDEN (GPD) Lopen de Lage Landen en Zuid-Engeland, Londen inbegrepen, gevaar over 1500 jaar te zijn verdronken als gevolg van bodendaling en stij ging van de zeespiegel Twee Engelse geleerden hebben daar over onlangs in het maandblad Science Journal een koel-weten- schappelijke beschouwing ten beste gegeven aan de hand van metingen omtrent de daling van het bodemniveau in de afge lopen 6500 jaar. De feiten die zij op tafel legden over het verleden zijn onherroepelijk juist, en hun verwachtingen ten aanzien van een verdergaan van liet. dalings proces hoogstwaarschijnlijk eveneens, maar do situatie is toch iets minder dramatisch dan men zou denken. De aarde heeft haar huidig aanzien gekregen door een reeks processen in miljarden jaren, die nog steeds voort- geen dit aanzien te veranderen. De Belangrijkste invloeden zijn het af- lcoelingsproces en het klimaat ge weest, hoewel de menselijke activi teiten de laatste honderd jaar ook niet onopgemerkt voorbij zijn gegaan. Toen de aardkorst ontstond door stol ling van de buitenste lagen van de gloeiende vloeibare massa, waaruit de aarde aanvankelijk bestond, .dre ven' de gestolde brokken als het wa re op de nog vloeibare massa op grotere diepten. Men kan de situatie van toen ongeveer vergelijken met kruiend ijs op een rivier. Schotsen worden tegen en over elkaar gedrukt, zij breken of vervormen, waardoor het oppervlaktebeeld steeds veran dert Naarmate de afkoeling voortzet te werden die bewegingen in de aard korst minder, maar zij duren nog steeds voort. Bovendien hebben ook erupties van gloeiende massa's door de aardkorst heen, de vulkanische activiteit, veel bijgedragen tot de vorming van de aarde zoals wij die thans kennen, terwijl klimatologische veranderingen (zoals de ijstijden) in sterke mate hebben bijgedragen tot ingrijpende wijzigingen in het aan zien van de aarde. Ook die invloe den werken nog steeds en zullen dat ongetwijfeld blijven doen. Tijdens die vormingsprocessen zijn bijvoorbeeld de grote bergketens ont staan, maar niet alle tegelijk. Er rijn heel oude formaties bekend, zo als de Laurential Hills in Oost-Cana da die van een miljard jaar geleden dateren, maar ook heel jonge zoals de Alpen die een leeftijd hebben van slechts' 60 miljoen jaar en de Cas cade Mountains in het westen van de Verenigde Staten die met nog geen miljoen jaar één van de baby's onder de bergen zijn. Een paar jaar geleden is door een vulkanische uit barsting onder zee een eiland opge rezen uit de Atlantische Oceaan bij IMand. twistbare aanwijzingen, dat Enge land eens een deel van het vaste land van Europa heeft uitgemaakt en eerst later daarvan is .af gescheurd' in het voortdurende proces van het kruien van de aardkorst en de eroderende werking van lucht, wa ter en vooral ijs in de ijstijden. De Noordzee en Het Kanaal zijn waar schijnlijk pas ontstaan na stijging van het zeeniveau aan het einde van de laatste ijstijd. Belangrijke onderzoekingen op het gebied van thans nog aan de gang zijnde bewegingen in de aardkorst zijn aan de hand van zwaartekracht- metingen in duikboten verricht door de Utrechtse hoogleraar prof dr ir A. J. Veiling Meinesz. Ook hij is (al voor de tweede wereldoorlog) tot de conclusie gekomen dat de .schots' waarvan Engeland, hel Continenta le Plat, dat Noordzee heet, de Lage Landen. Denemarken en Noord- Frankrijk deel uitmaken, door het kruiings-proces langzaam kantelt. Aan de ene kant rijst, aan de ande re kant daalt die schots. De recente publicatie van de Engelse geleerden bevestigt deze zienswijze nog eens voor de zoveelste maal, dit keer aan de hand van geheel andere gegevens speciaal wat Engeland betreft. Deugd uil nood Continenten Men neemt tegenwoordig aan, dat de- se bewegingen in de aardkorst ook een uiteendrijven' van de gTote con tinenten Amerilca en Eurasië tot ge- j J??l>'>en Se'la,L D'e theorie werd indertijd door Wegener gelanceerd, later door anderen verworpen maar wans op grond van gesteenten-onder soek en vergelijkende biologische studies weer in ere hersteld. Ameri- ka, Eurasie en Afrilea schijnen in heel vroeger tijden samen één con tinent gevormd te hebben. Men weet eigenlijk nog niet zo heel 1. trgel1 jke zaken at- mede et °ceanografisch onder- «w TTg.. ln kinderschoenen staat. Het is begrijpelijk dat men nog geen samenvattend beeld kan ^TVls men n°T zo g°ed als niets weet van de bodemgesteldheid en formaties van 70 procent van de aarde, namelijk de zeebodem, iijüens al deze vormingsprocessen, wtiil ?Szm3 langzamer dan in het 2™1! nog steeds voortgaan is ,u©eeld van West-Europa her haaldelijk gewijzigd. Er zijn onbe- Wat betekent dit voor Nederland? Geen ramp. Misschien zelfs dat uit nood een deugd wordt geboren. Hel beeld van ons land is de laatste dui zend «aar herhaaldelijk grondig ver anderd door het water. Pas de laatste paar eeuwen werd actief tegen het water gevochten, en pas de laatste halve eeuw zijn er zeer grondige maatregelen getroffen om de geva ren van de zee het hoofd te bieden. De Zuiderzee werd afgesloten cn in gepolderd, de zeegaten in het zuid westen zijn of worden gedicht na dc stormramp van 1953, de Lauwerszee is al een binnenmeertje geworden etc. Misschien is ook de stormramp van 1953 indirect een gevolg ge weest van het dalen van ons land ten opzichte san de zeespiegel. Die daling gaat voort, dus er moet wat aan gedaan worden. Maar niet morgen of overmorgen. We hebben de tijd, voor zover het de daling van de bodem betreft. Een eeuw geleden was de mens technisch nog niet in staat de enorme werken als die met betrekking tot de Zuider zee en het Deltagebied uit te voeren. Nu is dat routine-arbeid geworden, Gezien het steeds versnelde tempo van het technisch kunnen is het aannemelijk, dat al over een eeuw technisch mogelijk zal zijn wat ter voorkoming van overstroming van Nederland en Zuid-Engelan<" over vijftien eeuwen nodig is: een forse tegenmaatregel. Het meest voor de hand ligt op het eerste gezicht verhoging van de zee weringen. Dat hoeft echt niet zo heel veel meer te bosten dan de delta werken. Maar is het de meest lo<ri- sche maatregel? Neen. Veeleer kan men de oplossing in een heel wat grootser project zien. Twee dammen, de ene van Schotland naar Noorwe gen, de andere van het Engelse Lands End naar het Franse Bretagne, zou den een volledige beveiliging geven, De noordzee zou dam een binnenwa ter worden dat vooral door de in voer van veel rivierwater (Rijnmon den, Maas, Schelde, Seine en alle rivieren door Duitsland en die welke in de Oostzee uitstromen) vrij snel ontzilt worden. Na ongeveer een eeuw zou ook de bodem van deze binnen zee zover ontzout zijn, dat een enorm zoetwaterbekken ontstaat waarvan geheel West-Europa kan profiteren voor de drinkwatervoorziening ondenkbaar zijn vanwege de gevaren en het lawaai, voorts industrieter reinen van grootse allure die ir dichtbevolkte streken thans welis waar werkgelegenheid geven maar ook allerlei ernstige gevaren mee brengen zoals luchtvervuiling. Natuurlijk zijn er ook grote bezwa ren en moeilijkheden. Rotterdam zou alleen dank zij ingewikkelde techni sche voorzieningen een wereldhaven van de eerste orde kunnen blijven, de Hollandse nieuwe wordt misschien voor een groot deel opgeofferd, maar dit alles is pas over honderden ja ren nodig. Het is de vraag of het scheepvaartverkeer dan nog zo'n be langrijke plaats in de wereldecono mie inneemt. Hoogstwaarschijnlijk niet. Men kan stellen, dat het een tegen natuurlijke Ingreep is. Ten dele slechts is dit waar. Engeland en Eu ropa zijn in het verleden met elkaai verbonden geweest, zodat wat dat betreft een .natuurlijke situatie van een ver verleden wordt hersteld. Bo vendien zullen wetenschap en tech niek over honderden jaren (een pe riode vergelijkbaar met de tijd te rug tot het begin van onze jaartel ling) ongetwijfeld zover zijn gevor derd dat men de gevolgen van een dergelijke ingreep vrijwel volkomen in de hand heeft. Technisch is het project beslist niet moeilijk. Over vrijwel het gehele tra ject van de genoemde dammen is de zee niet dieper dan 200 meter, terwij] slechts een betrekkelijk smal le geul van 100 kilometer langs Noor wegen dieper is. De kosten van het project zullen ongetwijfeld naar de huidige prijzen honderden miljarden gulden bedragen, maar een afdoen de bescherming van de dalende ge bieden op andere wijze brengt ook hoge kosten mee. terwijl de genoem de winstpunten dan vervallen. Ver moedelijk zullen de baten van het nroject groter zijn dan de lasten. Het- is in ieder geval zo, dat we ons nog geen zorgen hoeven te maken. Niet uit de overweging ,n» ons de zondvloed', maar uit de overweging dat de gevaren pas over lange tijd dreigend zullen worden, en dat tegen die tijd wetenschap en techniek vol doende ontwikkeld zijn om een af doend antwoord te vinden. Vast niveau Het niveau van deze afgesloten Noordzee kan mechanisch gehand haafd blijven op een peil, dat. de omliggende (dalende) landen niet in gevaar brengt. Eventueel kan het, niveau lager gekozen worden dan het huidige zeeniveau waardoor landaan- wïnst wordt geboekt, maar dit laat ste lijkt thans niet erg aantrekke lijk aangezien de Noordzeebodem geen vruchtbare grond zal opleve ren. Een bijzonder groot winstpunt zou ook zijn, dat in deze op niveau blij vende zoetwater-zee drijvende of e- ventueel opgespoten woonsteden kun nen worden gebouwd, evenals drij vende vliegvelden voor Intercontinen taal verkeer, lanceerbases voor ra ketten voor personen- en vrachtver voer op aarde en .naar buiten', die elders in het dichtbevolkte Europa Brief aan provinciale staten AMSTERDAM (ANP) Tijdens een persconferentie in Amsterdam heeft een actiecomité van vaste kampeerders zijn gramschap betoond over de komende opheffing van de Larense camping ,De Heidebloem' van de stichting Gooisch Natuurreservaat. De 314 vaste seizoen- I kampeerders hebben een circulaire van de stichting ontvangen met de medede ling, dat net kampeerterrein peir ulti mo september 1969 zal worden opgehe ven. De heer A. H. Schaefers, secretaris van het actiecomité sprak van een onver kwikkelijke zaak voor honderden Am sterdamse gedupeerde gezinnen. Hij noemde de argumentatie over de oor zaken, welke tot de sluiting hebben ge leid, zeer vaag. De stichting zou heb ben aangevoerd, dat het terrein zal moe ten verdwijnen wegens de aanleg van nieuwe wegen. Deze aanleg zal evenwel nog 2 ét 3 jaren op zich laten wachten. Vast staat, dat de camping De Heide bloem onvoldoende sanitaire voorzienin gen biedt, zoals door de nieuwe kam- peerwet worden vereist. De 314 vaste kampeerders, die voor hun tenibhuisjes 245 gulden kampgeld en 60 gulden op- bergkosten per jaar betalen, zijn voor al gegriefd, omdat rentmeester F. J. Boelen vorig jaar nog verklaard zou heb ben, dat het nog wel vijf jaren zou kun nen duren, alvorens het kampeerterrein wordt opgeheven. Brief Volgens het comité profiteren per seizoen van 1 april - 30 september ca 1.000 Amsterdamse gezinnen van de camping, doordat de meeste tent huisjes emge weken aan anderen worden verhuurd. Aan provinciale staten van Noord-Holland is een brief, met afschriften aan de gemeen tebesturen van het Gooi, verstuurd, waarin de kampeerders aandacht vragen voor hun problemen. Enige Amsterdamse gemeenteraadsle den hebben verklaard zich in verbinding te stellen met de gedeputeerde mr Roef- Natuurreservaat, Het comité 1 onderhoud gevraagd met b en w van 'Amsterdam. Men hoopt de medewer king van het gemeentebestuur te ver krijgen om in ae toekomst de tenthuis- is 2 a 3 jaren uitstel van de 9lu:t:n; van het terrein te verkrijgen, totdat dv. nieuwe Amsterdamse recreatiegebied een voldoende basis biedt. De stichting Gooisch Natuurreservaat heeft verklaard, dat pogingen in het werk worden gesteld om eventueel een deel van de vaste kampeerders van Do Heidebloem in Laren, voor 1970 een plaatsje aan te bieden op het kampeer terrein de Fransche kamp in Bussum. Het comité stelt evenwel, dat er voor deze camping reeds een wachtlijst van 400 gegadigden bestaat. Kerkelijke mutaties NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Meteren en Est P. Vroeg in de Wey kandidaat te Delft. Aangenomen te Doesburg-Viist G. C. Kunz kandidaat te Delft die bedankte voor Aalburg, Andel, voor Eemnes-Bui- ten, voor Haaf ten, voor Kamerik. voor Mastenbroek, voor Nederlangbroek, voor Nleuw-Beijerland, voor Oud-Alblas voor Schoonrewoerd. voor Tholen en voor Zegveld, Bedankt voor Musselkanaal R. Dijk- meijer te Kollum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Delft als student-predikant J. van Drie te Leiderdorp. Beroepen te Drachten P. J. Westerneng te Barneveid. Aan de vrije universiteit te Amsterdam slaagden voor het prop. examen theolo gie de heren: C. Baerens en G. Barens beiden te Amsterdam, W. Benthem te Amstelveen, R. J. Blaauw en F. J. Boer, beiden te Den Haag, W. M. van Dijken te Amsterdam, J. F. Goud te Dordrecht, G. C. van der Merwe te Rijswijk, E. H. Mulder te Amstelveen, G. Visser te Zwolle. H. W. Vijver te Leeuwarden en mej. N. G. van Nood te Velsen. Madeleine Sergant, aantrekkelijk rneisje met exclusief vak (Van onze speciale correspondent) LEUVEN De jongste vrouwe lijke lector van Nederland stapt op ranke benen voor me uit de trappen op van haar ouderlijk huis, in een smalle, straat dicht bij het van historie overvloeiende centrum van de universiteitsstad Leuven. De straat wemelt van stu dentenkamers, maar zij woont bo ven de zaak in elektrische appara ten die vader en moeder drijven. Ze heet Madeleine Claire Sergant en ze is net 27 jaar. Ze is benoemd tot buitengewoon lector in de fa culteit der wiskunde en natuur wetenschappen en in de centrale interfaculteit aan de rijksuniversi teit te Groningen om onderwijs te geven in de symbolische logica, maar dat is haar echt niet aan te Ze heeft bescheiden kuiltjes In haar wangen als zij lacht en dat doet ze vaak. Maar terwijl ze een uiteenzet ting geeft van haar kijk ze zeer serieus. Taalstudie, tekens, symbolen, niveau; het losmaken van logische concepten; Aristoteles; ,per sé dingen wille ver mijden en per sé dingen willen bewij zen'; ze stapt aan dat het met com puters te maken heeft, want elk zo'n machine moet een denkwijze hébben, een logisch systeem. Ze geeft een voor beeld van een foute redenering dat hier op neerkomt: alle mensen die grote hoeden dragen hebben veel hersens want die hebben een groot hoofd. Haar lange, tengere handen beschrijven die hoed en dat hoofd in de lucht. Haat- nagels zijn spits en ziiverig-schitterend gelakt. .Ik ben tot mijn twaalfde jaar helemaal franstahg opgevoed, ook al zijn mijn ouders dat niet1, zegt ze, .maar we hadden een huisgenote die zich met mij bezighield terwijl zij de zaak dre ven. Ook de lagere school deed ik in het Frans, maar toen kwam de wet-Callard die zei dat kinderen van Vlaamse ouders in het Vlaams onderricht moesten wor den dus... maar ik had er heel veel moei te mee, of het sneuvelen moest zijn of sneuveeelen., aardrijkskunde en geschie denis leerde ik met het woordenboek erbij. En mijn zinsbouw en woorden keus zijn nog altijd Frans, tellen doe ik ook dn het Frans. Mijn ouders? Die spreken Leuvens.' Ze geeft een vol maakt onverstaanbaar voorbeeld van het plaatselijk dialect. Lang en ragfijn blond haar valt over haar schouders, de han den spelen vaak met de krullende pun ten. ,Van mijn twaalfde tot mijn acht tiende had ik onderwijs in het Neder lands bij de zusters', zegt ze. .de doch ters van Maria, die hier in Leuven een van de .eerste' scholen van de stad lei den'. Zelf opgevoed op een meisjes school en dan ineens college geven aan een zaal vol mannelijke studenten, was dat niet moeilijk? ,Ik geef hier in Leu ven al vier jaar college en het was na tuurlijk een hele overgang en wat moei lijk, ik was nog zo jong en er waren heel wat studenten bij die even oud wa ren als ik. Maar ik ben niet zo verlegen van buis uit... ja, ik hoor die vraag we! meer'. den gehad'. En is het beoefenen van zo'n vale, het exclusief bezig zijn geen belemmering voor dat soort contacten?: ,Ik spreek nooit over- mijn. vak als ik met vrienden uit bén'. En hoé' houdt ze eigenlijk tijdens colleges aandacht voor haar vak, zo aantrekkelijk als ze er uit ziet, draagt ze dan ook zulke jurk jes?: TMen blijkt zo'n jurkje wél te ap preciëren... nee., dat heb ik nooit van de studenten zelf gehoord, maar.-' er rijn blijkbaar omwegen. Hoe groot wa- haar colleges? Verleden jaar nog gaf ze, in Groningen een college voor tweehonderd mensen tegelijk; maar een kleiner publiek is haar liever, omdat de stof dan beter over komt, omdat dis cussie dan beter mogelijk is. Er ritten nog steeds, nu ze 27 is, studenten on der haar gehoor die ouder zijn dan zij. Ze drentelt door de kamer zeer vrou welijk wezen; ze stapt naar een koel kast buiten haar zwiêrig-klassiek inge richte kamer en schenkt een smakelijk- koude Dortmunder pils in. Per vliegtuig Ze heeft de benen over elkaar geslagen en een voet met een zwart schoentje en daarop een wit pompoentje wipt op en neer. Nee er zijn niet veel mensen in mijn vak. In Nederland blijkbaar ook niet. Ik ben gevraagd door Gro ningen, ik trouwens nog nooit in mijn leven gesolliciteerd. Professor Bernard Delfgaauw is hier gekomen en heeft een paar van mijn colleges gevolgd. Sinds twee laar ben ik wetenschappelijk me dewerkster te Groningen. Ik reis heen en weer per vliegtuig, soms elke week, soms een paar maal per maand. Ja, naar Schiphol en dan verder met de NLM naar Groningen. De NLM-piloten hadden een prijs bedacht voor de meest stand vastige klant, en die pret heb ik juist gemist. Door de vakanties, denk ik. Ik □Lijf heen en weer reizen, ik zal in Leu ven en in Groningen ongeveer evenveel colleges geven'. Ze draagt een licht blauw jurkje, nogal imim, af en toe ziet een wit kaniten randje het dag licht bij haar knie. Is ze verloofd of zo, heeft ze een vriend?t ,N,ee^ wel vrien- Proefschrift Aan het eind van het jaar hoopt ze doctor te zijn op grond van een proef schrift over de systemen vain .entail ment1 (nasleep, gevolg) en de sys temen van Implicaties; Ze bestudeert daarvoor onder leiding van de Leu vense professor J. Dopp, die wijs begeerte en logica doceert en die president is van het Belgische ge nootschap van logica, een lange, ge rij van schrijvers. Doctoraal in de politieke en de sociale wetenschappen deed ze in 1964, in de wijsbegeerte in 1965. Maar in haar boe kenkast zie ik, naast vakliteratuur, rij en Engelse dedectives. die ze net ver smaadt, en ook staat er het boek .cui sine en vin de France'; Is ze actief in de keuken?: Jalaatst nog water zooi gekookt, en ook traites aux an. des, forellen met amandelen. En ik doe aan wijnproeven. Bij een diner vroeg lk de kelner, die me liet proeven: Js dat wel een 49'er? Hij draaide de fles om en het was een 51'er.' Haar lipstick is rose.. Ze heeft sierlijke wenkbrauwen, die direct weer in een ernstige boog staan als het gesprek terugkomt op hel vak. Ze is, vertelt ze, lid van de inter nationale organisatie op haar terrein, de .Association for Symbolic Logic', ge> vestigd an Rhode Island, USA. De Ame rikaan Haskell B. Curry, verbonden aan de Amsterdamse universiteit noemt ze als de grootste of een van de grootsten op haar terrein. In Groningen hoopt ze ook te maken te krijgen met het ma- tematisch centrum van de universiteit: .tot nu toe heb ik wel met computers gewenkt, maar uitsluitend theoretisch dan kan het praktisch'. Is het verband tussen computers en haar logische sys temen zo ongeveer dit: je kunt pas een schrijfmachine uitvinden als je eerst een abc hebt bedacht? Dat beaamt ze, en: of hetgeen ons onderzoek oplevert later toegepast kan worden voor een nuttig doe), is wat anders'; het werk is niet gericht op onmiddelijke praktische re- sulaten. Uitzondering Ze is lieel tenger, ze draagt een enkel gouden sieraad. Heeft ze broers en sen?: .Eén zuster, Michele, jonger; nee die studeert niet; Die is getrouwd en heeft een baby", glimlach. En eb.., een vrouw die uitgerekend logica studeert, wordt ze daarmee nooit geplaagd? ,Ja ik hoor die opmerking wel eens; maar dan zeg ik dat ik de uitzondering op de regel ben.' Ze geeft het dus toe?: als begengrapje, ik houd van zo'n para dox...' Nogal logisch maar hoe ze in collegezalen aandacht bij haar vak houdt tart alle logica- ijiiiiimniiiiiiuiuiiiiiiiii!iiiuiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiimiiiiiiiiiiJiiiiuiii_ Onze gehele voorraad: mantels kostuums, japonnen, regenmantels, bontmantels, rokken, blouses, pullovers, vesten. Koop nu uw BONTMANTEL voor de aanstaande winter, tegen een unie ke zomerprijs. Op al onze bont mantels 25 °/o okrting. Heeft u een wintermantel of kostuum nodig Met of zonder edele bontgarnering (Onder andere nertz). Koop deze dan nu voor een spotkoopje. Alle modellen van dit seizoen, o a DEL-MOD en VILDO regenmantels. Ook in de stoffenafdeling van Bobbe zijn voordeeltjes te halen De allernieuwste stoffen voor de zomer en voor de a s wlnterf TEGEN HALVE PRIJZEN Kom vlug, wij verwachten dat het heel druk zal worden. HET IS OPRUIMINGSFEEST BIJ uxo modehuis in Ylissingen Promenade68 Met het oog op de opruiming is onze zaak maan dag 21 juli de gehele dag geopend. lïimnimiiiunimiiiuiniiiHniiimiiiiiiiimiiiiiimmimimiimumiuimiii"' KONINKLIJKE ZEELANDIA - H. J. DOELEMAN NV Bakkerijgrondstoffen - Zierikzee vraagt voor spoedige indiensttreding: ter opleiding van haar bedrijfsdrukkerij Gedacht wordt aan iemand met opleiding lts, die van creatief werk houdt. Schriftelijke sollicitaties aan het kantoor, Posfstraat 11 te Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 11