AUTOBUS STORT IN DE MAAS: 21 DODEN Complete oorlog tussen El Salvador en Honduras Zeeuwse VW-directeur pessimistisch Met vakantiegangers uit Eindhoven In afdaling van berg te Dinant Slechts vier overlevenden Vandaag in de krant... GEREDDEN ENDODEN IN DINANT Minstens 12 doden bij busongeval in Columbia AMERIKAANSE ASTRONAUTEN ZIJN GEREED VOOR VANMIDDAG Nieuw vaccin in België tegen rode hond Tachtig dodei bij treinramp in India NA RUZIE OVER VOETBALWEDSTRIJD: ■ALV. ,0ns richten op ver anderende gewoonten van het publiek' Bombardementen over en weer; groot aantal doden en gewonden 212e jaargang - no. 162 '1 iisd PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I. 2078/3169, adv. 2375). Coca. Cro I. 2395. Temeuui Woensdag 16 juli 1969 De maan en ''eilig Verkeer Pagina 9 Giro 159300. PZC. Mlddall DINANT (GPD, ANP) Weigerende remmen zijn er waarschijnlijk de oorzaak van, dat gistermiddag in het Belgische Dinant een Neder landse autobus met 23 passagiers, de chauffeur en de reisleidster met grote snelheid in de Maas is gestort. De gevolgen waren rampzalig: 21 mensen kwamen om het leven, 20 passagiers en de buschauffeur. Aangenomen kan worden dat de bestuurder van de bus, waarin 23 passagiers een driedaagse tocht naar Bouillon maakten, zijn voertuig niet heeft kunnen houden bij de afdaling van het plateau Siney met de citadel naar het centrum van de stad. Tijdens de afdaling heeft hij door tegen de bergwand te schuren geprobeerd vaart te verminderen. Sierstrippen van de bus werden later op de weg aangetroffen. Auto mobilisten die achter de bus reden, roken een brandlucht, terwijl zij vonden dat de bus een veel te hoge snelheid had. Sommige getuigen zeiden hulpgeroep te hebben gehoord toen de bus de berg afdaalde. echter te veel vaart, zodat hij de ongeveer 100 meter lange Rue St. Jacques, tussen de hoofdstraat en de rivier, in het verlengde van de bergweg inschoot. De bus schoot door de polsdikke hekwerken op de kade en kwam midden in de rivier terecht, die ter plaatse ongeveer 70 meter breed is. De weg die in het centrum van Dinant naar de rivier afdaalt komt uit op de hoofdstraat, de Rue Grande. De chauffeur had deze straat moeten inrijden. De bus had Kiikvorsmannen, die later een onderzoek instelden, troffen in de bus een totaal vernielde handrem aan. Behalve de 23 passagiers en de chauffeur reed in bus een reisleidster mee. Zij wist de dood te ontkomen, evenals drie van de passagiers. De chauffeur en 20 passa giers lieten het leven. De bus was ten behoeve van het Eind- hovens Vakantiecomité gehuurd van het reisbureau ,Quo Vadis' van de fir ma Arnold van Dijk. Het was het eer ste ongeluk waarmee het comité in 24 jaar van zijn bestaan te maken heeft gekregen. Na omstreeks een half uur kwam de actie van een aantal kikvorsman- nen, aangevoerd met brandweerau to's op gang. Toen stond al vast, dal er van redden geen sprake meer zou ltunnen zijn en dat. er slechts nog stoffelijke overschotten gebor gen konden worden. Degenen die bij deze ramp in het vakantievierende toeristenoord Dinant het leven lie- Vier overlevenden vier, die het overleefden, waren de reisleidster, de 24-jarige mevrouw Duff- hues, mej. Vervest (20), die haar ou-, ders in de bus moest achterlaten, mej. Ouppen (22) en haar verloofde, de heer, Van de Munclehoff. Na enige tijd aar de wal op assistentie te hebben ge wacht werden zij naar het ziekenhuis gebracht. Vrijwel zonder verwondingen, maar zo zeer over stuur, dat zij nau welijks een woord konden uitbrengen. Tegen burgemeester ir H. B. J. Witte van Eindhoven, om zes uur ter plaatse, kon één slechts stamelen: ,Ik kan nog niet geloven dat het gebeurd is*. Behalve de burgemeester was ook de Belgische minister van openbare ge zondheidszorg, Louis Namèche, naar Di nant gekomen. Gisteravond laat wa ren 20 stoffelijke overschotten via het ziekenhuis overgebracht naar een in allerijl ingerichte chapelüe ardenite in de gemeenteschool, vlak naast het Ca sino. Een inzittende werd toen nog ver mist. Op één der slachtoffers is nog een uur lang mond op mond beade ming toegepast maar alle inspanning bleef zonder resultaat. Mosselen HET verwateren van de mosselen op de Grevelingen geeft sleche resultaten. Aldus Yersekse hande laren, die menen ,er staat gewoon geen stroom, dus je bereikt niets'. (pag. 2) Brood VOOR brood wordt binnenkort de vaststelling van een minimumprijs verwacht. Voordat het zover is, zal het produkschap praten me vertegenwoordigers van levens- iniddelenbedrijven, die tegen stuntprijzen verikopen (pag. 2) Echtscheiding Minister Polak van justitie heeft een ontwerp van wet ingediend tot herziening van het echtschei dingsrecht. Grond voor echtschei ding wordt nu: duurzame ont wrichting van het huwelijk. (Pag. 3) Oorlog en vrede Maarschalk Ky van Zuid-Vietnam ziet geen heil meer ln de Parijse vredesbesprekingen. ,Wij zullen moeten vechten', heeft hij ver klaard. (pag. 9) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1,3 en 9. Zeeuws nieuws: pagina 2, 5 en 7. Sport: pagina 11. Financieel nieuwspagina 15. Radio en tv: pagina 13. DINANT, België: De werkzaal, heden van kikvgrstnannen in d< Maas bij Dinant trokken gister middag veel publieke belangstel ling. Kort daarvoor teas een bus met Nederlandse toeristen de Maas ingereden, waarbij 21 men sen om het leven kwamen. Op de foto: mensen langs de kade. Achter het publiek, de straat, waaruit de bus kwam en de bocht niet goed kon nemen. Het gevolg: de bus reed de Maas in. Verdronken De meesten van de omgekomenen zijn de verdrinkingsdood gestorven. Alleen de chauffeur was volgens mensen van de bergingsploeg ernstig aan het hoofd ge wond. Burgemeester Witte deelde mee, dat de slachtoffers niet in België zullen worden geïdentificeerd, maar vandaag dadelijk zonder enige vorm van formali teit naar Eindhoven worden vervoerd, waar zij zullen worden opgebaard in de kapel van de algemene begraafplaats. Reeds in de loop van de avond waren van alle omgekomenen op twee na de fa milieleden in Eindhoven van het trieste gebeuren op de hoogte gebracht. Tn het licht van vele schijnwerpers werd 's avonds om half elf de blauwe auto bus met een drijvende bok boven water gehesen, een verschrikkelijk tafereel, I dat werd gadegeslagen door duizenden' inwoners eii vakantiegangers. De bus wordt ter beschikloing gesteld (Zie slot pag. 9 kol. 6) EINDHOVEN (ANP) —De poli tie te Eindhoven verstrekte gis teravond de volgende opgaaf van gereddem en d'oden in Dinant. Geredden: mej. W, Cupnens 20 jaar, Plataanplein 8, Eindhoven 1 H. v. d. Munckhof 21 jaar, Has- telweg 8 te Eindhoven; mej. J. Vervest 14 jaar Fuchsiastraat 32 Eindhovenmevrouw Dufhuis, reisleidster. Omgekomen zijn: v. d. Velden, H. Karimierstraat 23, chauffeur van de bus; J. Geeven 57 jaar en me vrouw H. Geeven echtgenote 57 jaar, Mendelssohnlaan 78, Eindho ven; mej. Koppen 48 jaar, wonen de te Amsterdam, logerende Zwammerdamsbraat 30 te Eind hoven bij mej. G. van der Leen 51 jaar wonende Zwammerdam- straat 30 te Eindhoven, die beiden deze bustocht ondernamen; P. van Dongen 55 jaar en mevr. M. van Dongen 55 jaar, Fahrenheitsbraat 8 te Eindhoven; J. Stayen 76 jaar en echtgenote mevr. J. Stay en 74 jr., Bosdijk 230 Eindhoven; J. Bogers 59 jaar en echtgenote J. Bogers 56 jaar, Admetuslaan 1 Eindhoven; mevr. M. van Sta veren 56 jaar, Prof. Luwertlaan 9 te Eindhoven; mevr. Th. Vogel 60 jaar, Vignoliaweg 28 te Eind hoven en dochtertje Y. v. d. 45 jaar, Edisonstraat 79 Eind hoven en dochtertje 6. v. d. Velden 15 jaar, Edisonstraat 79 Eindhoven; mevr. W. Brekelimans 69 jaar Vlierstraat 36 te Vught, mevr. E. Schattorie 58 jaar en zoon L. Schattorie 29 jaar, beiden wonende S-Josephlaan 26 Eind hoven; mevr. M. Schönthol 61 jaar Tramstraat 19 Eindhoven; W. Vervest 50 jaar en echtgenote A. Vervest 48 jaar wonende Fuchsia straat 32 Eindhoven. BOGOTA (DPA) Nabij de Colombi aanse hoofdstad Bogota is dinsdag een bus in een 200 meter diepe afgrond ge stort. Tenminste twaalf mensen werden gedood en 29 gewond. Het aantal doden zal volgens de politie nog stijgen, daar er veel mensen zwaar gewond zijn. Over de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. DINANT, België: Eenentwintig mensen zijn dinsdagmiddag omge komen bij een ongeluk in Dinant. Een Nederlandse autobus reed hier de Maas in. Op de foto: kik- vorsmannen op de plaats van het ongeluk, bezig met het bergen van de stoffelijke resten van de slachtoffers en het opduiken van de bagage. TAIPEI (AP) Een toeristenbus met 38 passagiers, is dinsdag in een ravijn gestort nahy Taipei, waardoor ten minste 13 mensen gedood en de overigen gewond werden. CAPE KENNEDY, FLORIDA (AP) De drie Amerikaanse astronau ten zijn gereed om naar de maan te vliegen. Zij zeggen dat zij niet bang zijn. Zij zijn ervan overtuigd dat hun ruimteschip en hun oplei ding hen door het avontuur zullen brengen. De Satiimus V-raket onder gaat de laatste voorbereidingen. Vandaag om 14.32 Nederlandse tijd zal hy van de aarde wegsuizen. De weersvoorspellingen zjjn gunstig Sowjet-oorlogs- schepen voor Indonesië (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Volgens het Westduitse tijdschrift .Soldat und Tech- nik' heeft de Sowjet-Unie vorig jaar 82 oorlogsschepen geleverd aan Indonesië. Het tweede kamerlid Jongeling (gpv) heeft aan minister Luns gevraagd tegen welke condities deze transactie heeft plaatsgehad. De heer Jongeling wil ook weten of In donesië en de Sowjet-Unie al een rege ling hebben getroffen voor de aflossing van schulden voor 1 oktober 1966. BRUSSEL (ANP) De Belgische au toriteiten hebben toestemming gegeven een nieuw vaccin tegen rode hond (Ru bella) in België in omloop te brengen. Rode hond is een onschuldige kinder ziekte, die echter gevaarlijk is voor vrouwen die in verwachting zijn, aange zien miskramen of lichamelijke gebre ken van het kind het gevolg van eer rode hond-besmetting kunnen zijn. Het vaccin, .Ervevax', wordt te Genval ver vaardigd en was in april jongstleden reeds in Zwitserland toegelaten. Er zijn uitgebreide proeven meegenomen, waar bij meer dan 100.000 kinderen, jonge vrouwen en volwassenen in een aantal landen, waaronder Nederland, werden ingeënt. Het vaccin wordt onderhuids ingespoten. Het zal in België op dokters voorschrift verkrijgbaar zijn. CUTTACK (RTR) Reddingsploegen hebben dinsdag de ontzielde lichamen van 81 passagiers bevrijd uit het wTak van de personentrein, die 's nachts met een goederentrein Sn botsing was geko- Onder de doden bevonden zich 20 vrou wen en 6 kinderen. Ongeveer 150 pas sagiers werden gewond, van wie vele ernstig. Spoorwegfunctionarissen zeiden dat nog niet alle. lichamen gevonden waren en dat het aantal doden waar schijnlijk wel zou stijgen tot boven de 100. De trein was met pelgrims op weg naar India's beroemde feest van de god Jaganath in de Hindoe-tempel te Puri. De ramp is een van de ergste in de geschiedenis van de Indiase Spoorwe gen. Het ongeluk gebeurde bij Jajpoer ongeveer 40 km ten noorden van Cut- tack. LUNA-15 IS WAT VAN PLAN Volgens de directeur van het En gelse astronomische centrum. Jo- drell Bank, Sir Bernard Lovell, duidt alles er op, dat de Russi sche maansonde Luna-15 iets nieuws raat ondernemen, moge lijk zelfs de verzameling van grondmonsters op de maan. De Luna 15 volgt een andere koers dan voorgaande Russische maansonden, aldus Sir Bernard. Ook zal de reis langer dturen dan de drie en een halve dag die ge woonlijk nodig zijn om de maan te bereiken. MEXICO V GUATEMALA V^peltahp AMSTERDAM: Volgens Hondu ras hebben troepen van El Salva dor een grootscheepse aanval op het grondgebied van Honduras ontketend. 'De eerste luchtaanval zou maandagavond zijn uitge voerd tegen de stad Santa Rosa de Copa. Ook het internationale vliegveld Toncontin, aan de rand van Tegucigalpa icerd bestookt. Andere aanvallen volgden op de steden Cholupeca, Catacamas, NacaoneJuticalpa, Guaimaca eri de havens San Lorenzo en Ama- pala. HET AAN DE GANG ZIJNDE HOTELSEIZOEN: MIDDELBURG ,De juni maand is voor de hotelbedrijven in Zeeland niet meegevallen. Dat kunnen we nu officieel wel vaststellen. Dit in tegenstelling tot juni van vorige jaren, waar enthousiast over geroepen is'. Dit zegt de directeur van de provinciale Zeeuwse vereniging voor vreemdelingenverkeer, de heer J. P. de Regt. ,We kunnen juli 1969 gerust een tegenvaller noemen', vervolgt de heer De Regt. ,Ten aanzien van vorige jaren, is er nu wel een daling in de bezetting van hotels en grote pensions van 15 tot 20 procent. Dat is ernstig'. Dc lieer De Regt ziet als voor naamste oorzaak het prijspeil, en de houding van het publiek daar tegenover; een publiek, dat veel prijsbewuster is geworden. Zelfs als in het hoofdseizoen de hotels en pensions voor 100 procent wor den bezet, dan staat nu al wel vast, dat het seizoen 1969 geen éclatant succes zal worden', al dus de VVV-dirocteur, die noch tans niet va.n ,een ramp' wenst te spreken. ,Ik hoop zelfs dat ik de mij be kende gegevens te pessimistisch interpreteer. Niets liever zou ik doen, dan later moeten zeggen, dat ik het mis heb gehad. Maar voor alsnog ben ik niet al te optimis tisch'. Was juni dus ronduit een tegen valler voor de Zeeuwse hotelbe drijven. ook juli zette niet al te spontaan in. .Jongstleden za terdag zaten we hier op het pro vinciale WV-kantoor, als het ware .gewapend' om met informa ties de plaatselijke VW-diensten behulpzaam te zijn bij het opvan gen van Duitse- en andere bui tenlandse, en ook Nederlandse toe risten. Maar onze informatrice heeft maar nauwelijks moeten in springen', vertelt de heer De Regt. Na de niet al te enthousiaste in zet van juli geeft de huidige ho telbezetting een wat gunstiger beeld te zien. Een aantal hotels zijn nu volgeboekt, maar er zijn er ook. die ondanks hun flinke bezettin» een wat gunstiger beeld te zien. Een aantal hotels zijn nu volgeboekt, maar er zijn er ook, die ondanks hun flinke bezetting toch nog wel wat ruimte hebben. ,Ik wil niet voor een zwartkijker worden aangezien', zegt de heer De Regt, maar ik voorspel dat half aiugusbus na deze gunstiger ontwikkeling er weer een terug val zal komen. ,Ik hoop alweer ongelijk te krijgen, maar ik vrees dat eind augustus hetzelfde beeld als juni zal vertonen'. Het Duitse toeristenpubliek is in aantal kleiner geworden, maar hun plaatsen zijn ingenomen door Nederlanders, een tendens, die zich vorig jaar al inzette. ,De aan wezige Duitsers zijn zeer prijs bewust', deelt de heer De Regt mee. ,Dat is het goed recht van een ieder, maar in voorgaande jaren heb ik dit wel eens anders meegemaakt'. .Men was toen veel sneller m het bestellen van een maaltijd, het kopen van souvenier®, het bespre ken van een hotelkamer. Nu over weegt men veel meer. Dit geldt in nog veel sterkere mate voor de Nederlanders, die naar verhouding altijd al meer op de prijzen heb ben gelet', aldus de heer De Regt. Naar de mening van de pro vinciale VW-directeur ligt de oorzaak in de hele problema tiek van de prijsontwikkeling. .Een bijkomstig gelukje, als je het zo noemen mag, is het feit dat dit geen uitsluitend Zeeuws verschijnsel is, maar iets dat zich voordoet langs de gehele Nederlandse kunst'. Zijn de hotelprijzen te hoog? ,Ik zou niet graagzeggen: ,ze rekenen maar raak', stelt de heer De Regt. Een verblijf in een middenklasse hotel is nooit goedkoop geweest. Het hotelbedrijf is nu eenmaal erg kostenintensief. omdat het ar beidsintensief is. aan veel voor schriften gebonden, en nogal in vesteringen vraagt". Iemand met een niet al te ruime beurs, moet zich de prijs wel goed realiseren als hij met zijn gehele gezin van een dergelijk hotel gebruik wenst te maken. Daarvoor behoeft men zich allerminst te schamen, maar ook de hotelier hoeft zich over net algemeen dan niet voor zijn prijs te schamen', meent de heer De Regt. Prijsstelling Er is in Duitsland wel veel publiceert! over de prijsstelling ill de Nederlandse horeca-sector. maar de WV-airecteur vraagt zich af of dit altijd wel goed is overgekomen. .Men ziet de prij zen in de horecabedrijven, en re kent daarbij dan nog eens 12 pro cent btw en 15 procent bedie ning. Men realiseert zich met, dat deze percentages bij de huidige prijsstelling al zijn inbegrepen'. ,Met dit alles wil ik bepaald niet stellen dat Nederand en Zeeand nu ',een duurte-eiand' zijn ge worden', zegt de heer De Regt. .Recente onderzoekingen hebben uitgewezen, dat we in vergelij king met andere landen op de Duitse toeristenmarkt nog tame lijk goed liggen met onze vierde plaats'. Nevenoorzaak De heer De Regt ziet nog een belangrijke nevenoorzaak, die het gezinsbudget zodanig kan belas ten, dat de vakantie gewoonweg (Zie slot pag. 6 kol. 2) NICARAGUA MEXICO CITY, WASHINGTON (RTR) Vliegtuigen van Hondu ras hebben dinsdag militaire doe len in El Salvador aangevallen. De actie was volgens Honduras een vergelding voor wat daar genoemd wordt een Pearl Harbourachtige aanval', die vliegtuigen en troepen van El Salvador maandag op Hon- durees gebied deden. De Hondure- se radio in de hoofdstad Teguci galpa zond voordat de bombarde menten plaatsvonden waarschu wingen aan de bewoners van El Salvador uit, terwijl de radiosta tions van dit land de burgers op riepen het leger te helpen bij de verdediging van het land tegen de .Hondurese volkenmoord'. De strijd, een snelle escalatie van wat begon als een ruzie over een voetbalwedstrijd in de eliminatieron den van het w ereldkampioensehap voetbal, brak zowel in de lucht als op de grond uit, zo valt uit tegen- strijdigde berichten van de twee elk aar bekampende partijen op te ma ken. Honduras beschuldigde maandagavond zijn Middenamerikaanse buurstaat El Salvador ervan dat het een massale (Zie slot pag. 9 kol. 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1