PAPOEA-VERTEGENWOORDIGERS MERAUKE ONDER BEWAKING Onrust in gebied van Djajapoera Huurverhoging tot 1 juli uitgesteld Staking bij Belgische radio- en tv neemt in scherpte toe Tv-kijkers ergeren zich aan reclame Hoe laat is het? Kijk op uw MB horloge! de volledige Na grootse ontvangst van buitenwereld afgesneden I Telefonisch weer- 51 bericht voor de Iclei'ne luchtvaart ENGELAND VERSLOEG SPANJE Begroting '70 deze week klaar Knokke' leed onder gevolgen wiin PINDSDAG 15 JULI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van een spec. ANP-verslaggever). ft het district Merauke op West-Irïan zijn maandag de voorbereidingen ge- v00r de eerste ,Mo&sjawara-bijeenkomst'. De 175 vertegenwoordigex-s i,- 146.000 inwoners van het district werden grootscheeps ontvangen met &7„oerii reukwater en straatversieringen. De vertegenwoordigers, die zater- ijaeln Merauke ari-iveerden zijn gehuisvest in speciaal toegewezen gebouwen, die onder zware bewaking van Indonesische functionarissen staan. Ze hebben «en contact met de buitenwereld, 's Avonds worden er festiviteiten met zan gen dansers en muzikanten georganiseerd. Bijna alle vertegenwoordigers dra gen een speldje met de Indonesische vlag. aldus de commissaris, die Me rauke een traditioneel pro-Indonesische stad noemde. De Indonesiërs, die ir Nederlandse kampen op West-Irian, ven-Digoël en Tanahmerah, gevangen schiul houdt In de bossen. Een groot deel van de verdwenen bevolking zou naar Australisch gebied zijn uitgeweken Volgens officiële zijde in Canberra zijn tot dusver zeshonderd Papoea's van W.- Irian naar Oost-Papoea gevlucht. In of ficiële Australische kringen in Djajapoe ra heeft men echter gezegd dat min stens tweeduizend maar geen driedui zend Papoea's over de grens zijn ge komen. De meesten van hen is poli tiek asiel verleend op voorwaarde dat zij zich onthouden van politieke activi teiten. Een groot deel van de uitgewekenen krijgen kosteloos onderdak en voedsel op het eiland Manus in de Bismarck- archipel. n croot aantal functionarissen is in «uke aangekomen om aanwezig te a bij de eerste Moesjawara-bijeen- mgt- de Indonesische minister van bui- aandse zaken, Adam Malik, de minis- r yan binnenlandse zaken, generaal- üaloor Amir Machmoed, minister van Klichting maarschalk Budjardjo, de SWiranese gouverneur, Frans Kaisie- io de VN-waarnemer Ortiz Sanz, nog jakele VN-waarnemers. De Nederlandse, jwralische en Thaise ambassadeurs Bin zondag in Merauke ontvangen, ïlgens de districtscommissaris, Grego- hebben gezeten, zijn na hun vrijlating in het gebied van Merauke gebleven en hebben zich vermengd met de plaat selijke bevolking, aldus de heer Darmo- widagdo. De bevolking is daarom pro- Indonesisch gezind, meende hij. Hij kon echter niet zeggen hoeveel niet-Papoea's er in Merauke wonen, s Darmowidagdo, bestaat ifel of Merauke zal voor Indonesië -Jimen. In een interview beklemtoon- <k hï dat iedereen de gelegenheid moet "hébben om zijn eigen standpunt kenbaar te maken. Wel gaf hij toe dat een spre- steun aan Indonesië zou beloven. s "zal op democratische manier ge- Staat leent kwart miljard gulden bij Pensioenfonds Doden JEN HAAG (ANP) Het. ministerie 5,85 van financiën deelt mede, dat onder [ctc vcnkomstige voorwaarden als die van de in februari jongstleden uïtgege- pct [ven 7 procent lening 1969 ten laste^van Be Staat der Nederlanden, een onder handse lening is aangegaan met het AI- emeen Burgerlijk Pensioenfonds tot een edrag van 250 miljoen. Over de voorwaarden van deze lening was reeds in maart 1969 met het fonds [vereenstemming bereikt. AangezienTOKIO (RTR) échter de machtiging in de leningwet - 668 nog slechts een beperkte ruimte bood, is het vatn kracht worden van de 95 eeuwe leningwet 1969 afgewacht. Deze wet is op 8 juli jongstleden in het staats- [blad geplaatst, Voor 't bedrag van deze [lening zal de voorinschrijfrekening van n< Sët fonds bij 's rijks schatkist op 15 juli 1969 worden belast. Op de voorin- 1,75 Echnjfrekenmg worden de gelden ver- 40 rantwoord, die het fonds in de schatkist heeft gestort ter deelneming in nog uit te geven staatsleningen. De onderhandse lemnz houdt dus een consolidatie in vam 'n gedeelte van deze gelden en betekent geen nieuw beroep op de kapitaalmarkt. Een afdeling van het Inonesïsche le ger en een kleine Indonesische poli tiemacht zijn naar Oebroep gezonden nadat bij die moeilijk te bereiken plaats in het gebied van Djajapoera een Indonesische luitenant en eer sergeant door opstandige Papoea'! waren gedood, e Papoea's vielen hun eenheid aan tij dens een patrouille door het oerwoud, niet ver van de grens van het Austra lische deel van Nieuw-Guinea. Het aan tal aanvallers is niet bekend. Het inci dent Is door de Indonesische autoritei ten in West-Irian nog niet bekend ge maakt. De hulptroepen werden overge-, vlogen met kleine vliegtuigen. Oebroep ligt in hetzelfde gebied als Arso waar van de bevolking zich in haar geheel DEN HAAG (ANP) Via het open bare telefoonnet kunnen voor de kleine 50 [luchtvaart weerberichten worden beluis- c. :terd. Een tijdje werkt deze service aan de kleine luchtvaart reeds, die in het le- ,75 [ven is geroepen door de luchtvaartin- 55 Bchtingendienst van de rijksluchtvaart- dienst, Vorige week ging deze dagelijkse ,76 [service van start. i morgens vanaf kwart over zes Neder landse tijd beschikbaar. De uitzending wordt gestaakt één uur na zonsonder- ane. Het weeroverzieht geldt voor de dsuie luchtvaart boven Nederlands grondgebied tot een hoogte van 10.000 voet. Het is te beluisteren via telefoon nummer (020 >-150154. Het weerover- sicht wordt in de loop van de dag ver vangen om kwart over negen, 'kwart ive: twaalf, kwart voor drie en om wart over zes. Zijn er bijzondere me- eorologische omstandigheden, dan wordt het weerbericht tussentijds ge- JAPANSE SOCIALISTEN LEDEN NEDERLAAG Het kiezersvolk v Tokio heeft maandag een gevoelige slag toegebracht aan de socialisten, die de afgelopen vier jaar de grootste stem de gemeenteraad van Tokio hadden. Van de 43 zetels die de socialisten had den, verloren ze er 19. De conservatie ven, bijeengebracht in de Liberale De mocratische Partij, kwamen als grote overwinnaars uit de strijd tevoorschijn. Ze zagen het aantal zetels in de raad van 35 naar 54 gaan, waardoor hun par tij nu de grootste is geworden. De op positie in Tokio heeft het de afgelopen vier jaar blijkbaar zeer goed gedaan. Zowel de communisten als de boeddhis ten behaalden een groter aantal zetels en kwamen daardoor' respeetevelijk op 18 (oud 9) en 25 (oud 22) zetels. De verkiezing in To-kio is bedoeld als voorloper op de algemene veriaezingen die vermoedelijk voor het begin van 1970 worden gehouden, wanneer onder meer het veiligheidsverdrag tussen Ja pan en de Verenigde Staten onderwerp van verkiezing zal zijn. NEDERLANDSE PALESTINA- C0MITELEDEN IN SYRIË DAMASCUS (AFP) De delegatie van negen leden en sympathisanten van Nederlandse- Palestina-comité zijn maandag te Damascus aangekomen voor een bezoek van drie dagen aan Sy rië. De delegatie, die geleid wordt door de heer P. Nak, secretaris van het Pale stina-comité zal te Damascus met voor aanstaande leden vam de socialistische Baath-partij en regeiimgsutoriteiten spreken. Ook zullen de delegatieleden kampen met Palestijnse vluchtelingen bezoeken. De groep is zaterdag 28 juni vertrokken vóór bezoeken aan Egypte, Jordanië, Syrië en Libanon op uitnodi ging van de Arabische Liga. NIJMEGEN Vandaag begint in Nijmegen de vierdaagse. Een Israëlische groep verkent het .varcours'. Ontruiming van Maagdenhuis AANKLACHT TEGEN POLITIE OPTREDEN AMSTERDAM (ANP) Eén van de Maagdenhuisbezetters, de 40-jarige tweedejaars student medicijnen N. A. Zwart, heeft bij de officier van justitie van de Amsterdamse rechtbank een of ficiële klacht ingediend over het optre den van de politie tijdens de bezetting van het Maagdenhuis, nu bijna twee maanden geleden. Oe heer Zwart, die zegt namens aUe bezetters te spreken, is ran mening dat de politie zich aan openbare geweldpleging en mishande ling heeft schuldig gemaakt door het onnodig gebruik van traangas, waar door enkele bezetters lichamelijk scha de zouden hebben opgelopen. Volgens de bestaande Instructies voor de politie hadden de granaten slechts in de open lucht gebruik mogen wor den. Voorts zou de politie hebben ver hinderd een ambulance toe te laten om de gewonden af te voeren. Tijdens de ontruiming van het Maagdenhuis zou opnieuw één verzoek om een ambulance aanvankelijk geweigerd zijn. Pas toen één van de politiemensen vernam, dats een marechaussee een shock had gekre gen, zou het verzoek zijn doorgegeven. Dit laatste lijkt inspecteur O. Wieröa onwaarschijnlijk. Zelf heeft hij deelge nomen aan de traangasaanval. Volgens hem bevatten de instructies geen nadere bepaling omtrent het gebruik van het traangas, dat .absoluut ongevaarlijk is'. De beschuldiging van de heer Zwart, dat de granaten zonder voorafgaande sommatie zijn gebruikt, is naar de me ning van de inspecteur niet ter zake doende. Bij verdediging is sommatie niet nodig. De politie werd tijdens het weghalen van de luchtbrug vanuit het Maagdenhuis bekogeld. Wat betreft het niet doorlaten van een ambulance heeft de GG en GD van Amsterdam verklaard, dat men op verzoek van politie naar het Maagdenhuis is gekomen en daar door de bezetters zelf is teruggestuurd. Homofielen gechanteerd AMSTERDAM (GPD) Met de arres tatie ran drie 20-jarige jongemannen heeft de Amsterdamse politie een eind gemaakt aan de activiteiten van een bende, die enkele maanden lang homo fielen heeft gechanteerd. De slachtoffere werden door de drie ben deleiders in contact gebracht met min derjarige jongens. Hét aantal slachtof fers is zeer groot. Reeds 20 mannen heb ben voor de afpersers belastende verkla ringen afgelegd. MAATREGELEN TEGEN GEBRUIK VERDOVENDE MIDDELEN IN DE VS WASHINGTON (AP) President Nixon heeft het Amerikaanse congres maandag in een boodschap verzocht maatregelen tegen het toenemende ge bruik van verdovende middelen goed te keuren, aangezien deze ,een ernstige nationale bedreiging van de gezondheid en de veiligheid van miljoenen Ameri kanen vorbmen'. Nixon zegt dat in de afgelopen zeven jaar het aantal arrestaties van jongeren wegens het gebruik van verdovende middelen acht maal zo groot is gewor den. In de stad New York alleen zijn reeds 40.000 personen verslaafd aan heroine. Hun aantal neemt met zeven tot negen duizend per jaar toe. Nixon verklaart dat deze officiële cijfers slechts de top van een ijsberg vormen, waarvan men de omvang alleen maar kan gissen. Nixon dringt aan op nieuwe wetten en herziening van de marihuana- wet. Hij stelt verder voor, dat hét minis terie van justitie een model wet op het gebruik van verdovende middelen op stelt voor de staten. Grotere internationale samenwerking met het doel te komen tot beperking van de produktie van narcotica in het buitenland. De meeste verdovende mid delen komen de Verenigde Staten langs illegale weg binnen. Verhoogde activiteit om aan dit laatste een einde te maken. Songfestival Knokke (van onze rtv-redactrlce) KNOKKE (GPD) Een puur even ment en een ware artistieke verrukking was, na een lange hete maandag vol onrust het optreden 's avonds van de Spaanse en Engelse ploegen in Knokke. Waren de beide equipes de eerste keer al goed op dreef, deze keer stonden zij als ware professionelen op het toneel. Conchita Bautista en Peret waren sa men verantwoordelijk voor het hoge puntenaantal, resp. 73 en 71, dat Spanje haalde: in totaal 319. Maar Engeland wist Spanje nog te slaan: met 334 punten. Geen enkele zwakke plek was er in deze groep, de laagst genoteerde zat 3 punten onder de beste Nederlander. Julie Rodgers kreeg 71 en het fragiele negermeisje Elaine Delmar die met twee tienen uit de bus kwam eindigde op 78. Het was dan misschien geen fonkelnieuw repertoire dat door de Britten ten gehore werd gebracht, maar hun presentatie en ar tisticiteit is formidabel en dat vergoedt alles. HILVERSUM - De NOS heeft maandagmiddag tijdens een pers conferentie getoond hoe de ver- Joto: een overzicht van de studio vanwaar de uitzendingen plaats zullen vinden. Minister Schut zou akkoord zijn (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) zou met zijn collega's In het kabinet overeenstemming heb ben bereikt over het tijdstip waar op volgend jaar de huurverhoging van 6 procent moet ingaan. Hoe wel deze bewindsman kortgeleden nog ernstig bezwaar maakte tegen uitstel tot 1 juli, overeenkomstig het SER-advies, zou, zo vernemen wij, minister Schut nu bezweken zijn. Hem zouden in ruil daar voor ruimere financiële middelen in het vooruitzicht zijn gesteld. Of het uitstel precies een half jaar zal zijn is nog niet zeker. Een woordvoer der van het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening ze: andagmorgen. dat de theoretische gelijkheid bestaat dat de huurver- "T net als dit jaar, slechts drie en later in gaat. Dekkingsplan Het kabinet dat waarschijnlijk don- TOUR DE FRANCE WÉL OP HET SCHERM De BRT en de RTB, respectieve lijk de Vlaams- en Franstalige af delingen van de Belgische radio en televisie, zijn gistermiddag om twee uur in staking gegaan ge zien de benoeming van de heer Al- bert Housiaux tot directeur van de personeelsdienst. De heer Housiaux, volledig buitenstaander werd noch door het tv-personeel, noch door de vakbond de geschikte man geacht op deze plaais. België heeft gisteravond dan ook geen radio en televisie kunnen be luisteren of bekijken, behalve dan het nieuws, zij hel: dan zonder beeld. Gistermiddag werd wel de Ronde van Frankrijk op liet scherm gebracht. Voor Knokke heeft deze staking grote gevolgen gehad. De wedstrijd Spanje te gen Engeland werd namelijk niet uit gezonden, trouwens ook niet opgenomen op enige manier. Alle licht, beeld en geluid van de wedstrijd om de Euro pabeker in het Casino wordt namelijk verzorgd door de technici van de BRT. Na overleg tussen Casino-directeur Jac ques Nellens en produktieleider, tevens jurylid Herman Vereist en, na rugge spraak met Brussel, werd besloten het Casino vanwege de aangegane verplich tingen wel enige service te verlenen: geluid en licht zijn aanwezig, en de beelden svorden :n gesloten circuit in de zaal verspreid; ze gaan echter niet het land in. Het repetitieschema liep gisteren door alle tumult dan ook danig Muzikantenstaking Deze staking heeft overigens niets te maken met de voor vandaag aangekon digde muzikantenstaking. Het orkest van Francis Bay ;s geen onderdeel van de BRT, het heeft slechts een part time contract. Wat de muzikantensta king betreft: Er werd tot gisteravond laat druk onderhandeld tussen het Bel gische spectakelvarbond enerzijds en de directie-generaal van de BRT anderzijds. Achtergrond van net geschil rondom vier ontslagen musici is een talenkwes tie: de vier muzikanten waren Frans talig, terwijl het orkest van Francis Bay Vlaams is. Er zijn trouwens ook aanmerkingen ge maakt op de samenstelling van de Bel gische. groep in Knokke: deze telt slechts een Waal tegenover vier Vla mingen en dat is iets wat hier niet in goede aarde valt» derdag al de besprekingen over de begroting 1970 afrondt, zou het vo rige week eens zijn geworden over het dekkingsplan. Minister Witte- veen (financiën) zou bij collega's uit andere regeringspartijen op nog al harde tegenstand zijn gestoten in Zeker is in elk geval dat de oor spronkelijk tijdelijke accijnsverho gingen op benzine, bier en alcohol niet meer ongedaan gemaakt zullen worden en dat de al één keer uitgestelde ver hoging van de motorrijtuigenbelasting nu zeker door zal gaan. Bij de verlaging van de loon- en inkom stenbelasting, een maatregel ter cor rectie van de inflatie gedurende deze kabinetsperiode, zou het kabinet het eens zijn geworden over een verdeling over 1970 en 1971. In dat geval zal de formule 2 op 1 waarschijnlijk worden, toegepast: zeshonderd miljoen gulden per 1 januari a.s. en nog eens driehon derd miljoen gulden een jaar later. Europees kern fusie-contract voor FOM se F O M (organisatie voor fundamen teel onderzoek van de materie) een con tract te sluiten voor onderzoek op het gebied van thermonucleaire fusies. Ook met de Franse en Italiaanse com missies voor atoomenergie, met Duitse instituten voor kernonderzoek en plas mafysica en met de Belgische staat zijn dergelijke onderzoek-contracten geslo ten. Ze hebben alle betrekking op beheersing van de thermonucleaire fusie, zoals die zich voordoet in een explosie van een waterstofbom. Voor dit onderzoek zijn plasma's vereist met temperaturen van 100 miljoen graden en een grote dicht heid. De Europese Commissie streeft er met deze contracten naar dat bij het funda menteel onderzoek op dit gebied onnodig dubbel werk wordt vermeden, en dat zo nauw mogelijke samenwerking in het gemeenschappelijke belang tot stand komt. Hoofd KGB wordt partijleider MOSKOU (RTR) De chef van de vei ligheidsdienst in Azerbeidsjan, Geider Aliev, is benoemd tot eerste secretaris van de communistische partij in deze Sowjetrepubliek, aldus heeft radio Mos kou meegedeeld. Hij volgt als zodanig dr Veli Y Akhun- dov op, een chirurg die, voordat hij in 1959 tot eerste secretaris werd benoemd, premier en minister van volksgezond heid was geweest. Radio Moskou, die de resultaten van een plenaire zitting van het centraal comité van de CP in Azer beidsjan in Bakoe bekendmaakte, gaf- geen reden op voor het ontslag van dr, Akhundov. Dr Akhundov is benoemd totj vice-voorzitter van de academie van we tenschappen van Azerbeidsjan. een oost van aanzienlijk minder betekenis. WAS- EN AFWASMIDDELEN GROTE BOOSDOENERS Kijkdichtheid minder dan werd aangenomen AMSTERDAM (GPD) Tv-kijkend Nederland ergert zich danig aan de reclame via de beeldbuis. Niet minder dan 41 procent van de kij kers ergert zich meestal of soms aan de tv-reclame. Spots voor wasmiddelen en afwasmiddelen zijn de grote boosdoeners. Dit is aan het licht gekomen bij het onderzoek dat het Amster damse motivation en marketing research centrum Makrotest heeft ingesteld i" opdracht van recla mebureau Prad. Een andere bittere pil voor de makers van tv-reclame is dat de kijkdichtheid ten aanzien van de Ster-uitzendingen aanzienlijk la ger is dan t.ot nu toe werd aan genomen. In gemiddeld 30 pro cent van de gezinnen waar de tv aanstaat, wordt niet gekeken of is men niet bij de tv aanwezig". Van de kijkers kijkt bovendien slechts 10 procent met aandacht. De resultaten van het onderzoek zijn vastgelegd in een tweedelig rapport: ,De geïrriteerde consu ment en de afwezige kijker'. Voor het onderzoek werden in de week van 2 tot 7 juni 590 gezinnen be zocht waarbij 590 vrouwen en 409 mannen ondervraagd werden. Het onderzoek is, - aldus Makro- test-directeur B. de Vries, repre sentatief voor het gehele bv-kij- kende Nederlandse publiek. Volgens het rapport ergert men zich aan de tv-reclame minder clan aan onderwerpen als prijzen, studenten, tv-programma's en la waai, maar meer dan aan onder werpen als het optreden van ho- recapersoneel, loketbeambten, po litie en openbaar vervoer. grootste ergernisfactoren. Hier stoort 43 procent zich meest al of soms aan. Tv-reclame komt met 41 procent op de tweede plaats, radio-reclame met 26 pro cent op de derde en reclame in tijdschriften en kranten met 22 procent op de vierde plaats. Reclame-drukwerk is niet alleen de meest voorkomende bron van irritatie, maar ook de meest in tens storende. Ook hier doet de dagbladreclame het goed. Zij komt als minst intens storen de na advertenties in tijdschrif ten, radio-reclame en tv-reclame op de vijfd plaats. De onderzoekers wezen erop dat de ergernis die de (tv)reclame opwekt geen invloed heeft op het koopgedrag van de consument. Artikelen waarvoor ergerniswek kende reclame wordt gemaakt, worden door geïrriteerden en niet- geïrriteerden even veel gebruikt. Folder-ergernis Het publiek blijkt sterk .te twij felen aan reclame als verschaffer van goede informatie. De .leugen in de reclame' (reclame is over dreven, het produkt wordt mooi er voorgesteld dan het is, valse voorlichting) en wat de onder zoekers de .geweldfactor' noemen (te veel reclame, steeds dezelfde reclame, steeds dezelfde bewerin gen, opdringerigheid) bepalen voor een belangrijk deel de mate waarin tv-reclame irritant wordt gevonden. Doorslaggevend ls de geweldfac- tor. Wanneer deze ontbreekt, ont breekt ook irritatie. Wanneer de ze aanwezig is. wordt de reclame storend als deze factor samen gaat mat een storingsfactor, Behalve de .leugen' is één van deze factoren het misbruik maken van kinderen om volwassenen te vertederen. Volgens het ondersoek zet het kind in 30 procent van de geval len de tv aan. Jonge kinderen kijken veel naar tv-reclame: niet minder dan 80 procent doet dit. De helft van de kinderen die re clame voor snoep, chips of fris dranken zien vragen hun moeders vervolgens om deze artikelen. Van de moeders geeft 70 procent het gevraagdeop de mate waar in men door tv-reclame geïrri teerd wordt heeft deze gang van zaken geen invloed, aldus de on derzoekers. PRISMAV doublé herenhorloge 99,» (doublé herenhorloges reeds vanaf 74,-) PRISM Av doublé heren-wekke rhorlo g 169,- (ook in edélstaal verkrijgbaar) PRISMA7 edelstaal herenhorloge automatisch/datum, plat, waterdicht 185,- (automatische herenhorloge; reeds vanaf 125,-) Alle Prisma horloges Incabloc Shockproof PRISMA HORLOGES N. TH. DE JONG ZOON JUWELIERS - HORLOGERS St-Pieterstraat II - Middelburg TeL 01180-3344 PRISMA HORLOGES 'T GOUDDOPPERTJE JUWELIER - HORLOGER Korte Kerkstraat 12 - Goes Walstraat 88 - Vlissingen PRISMA HORLOGES FA L. MINDERHOUD GOUD - ZILVER - OPTIEK Zuidstraat 66 - Westkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9