EUROPESE COMMISSIE MEENT: INFLATIE BEDREIGT DE EEG Ambonezen willen niet weg uit Teuge PRAAG JAAR NA BEZETTING: STAD VAN ALGEMENE LUSTELOOSHEID ernstige economische en sociale consequenties 3 Memorandum aan ministerraad NU ECHTE ZOMERWEEK Rhodesië kapte laatste band met Engeland Nederland NA VECHTPARTIJ IN BALLENTENT Man zwaar gewond door klap met vaas REQUEST AAN KONINGIN DENTOFIX VLUCHTPOGING TSJECHEN MISLUKTE Regering grijpt in MIJMAATSCHAPPIJ CURACAO KRIJGT AFKOELINGSPERIODE INSPECTIE POMPIDOU Treinverkeer eist drie doden Dreigende staking van de baan DINDSDAG 15 JULT 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRUSSEL (ANP) De Europese commissie heeft de ministerraad van de gemeenschap in een memorandum gewaarschuwd dat de EEG zich op het ogenblik in een inflatietoestand bevindt, die zo spoedig mogelijk onder controle moet worden gebracht. Energiek en snel optreden is nodig om te voorkomen dat oneven wichtigheden in de economie van de zes nog niet erger worden, waar door dè kostprijzen sterk zouden stijgen en de concurrentiepositie van verscheidene partnerlanden zou worden aangetast. Aan het me morandum, dat donderdag aanstaande door de ministers van finan ciën van de zes in Brussel zal worden besproken. Snelle actie acht de Europese commissie onder meer dringend nodig, omdat de gemeenschap op korte termijn haar fun damentele evenwicht dient te hervinden, teneinde aan dcflationlstïsche tenden- »en als gevolg van een eventuele vertra ging van de wereldconjunctuur het hoofd te kunnen bieden. Beheersing van de inflatoire spanningen is overigens in ieder geval nodig om de samenhang van de gemeenschap te ver zekeren, het vertrouwen in de munt te bevestigen en zo snel mogelijk de ophef fing mogelijk te maJken van uitzonde ringsmaatregelen die oip ihet ogenbLik van kracht zijn eai die 'n goed functione ren van de gemeenschappelijke markt be lemmeren, aldus het memorandum. De Europese Commissie waarschuwt tegen een aanvaarden van de inflatie. Dat zou niet alleen ernstige econo mische, maar ook sociale consequenties hebben. De modernisering van het eco nomische apparaat en de aanpassing van de structuren zou belemmerd wor den door handhaving van produktlefac- toren in zwakke sectoren. De nadelige invloed van de inflatie op het sparen zou tot een verbreking van het even wicht in de financiële kringloop leiden, (Van onze weerkundige medewerker) Dat deze week de tot nu toe warmste van deze zomer gaat worden is vrij zeker. Een ho ge drnkgebied dat nu in het hele land overwegend zon nig en geleidelijk warmer zo merweer geeft, trekt lang zaam verder naar het vaste land op. Na het midden van de week kan zeer wanne lucht via Frankrijk npe- tot iet waarschijnlijk voorkomen. Naar wij hopen igaat deze ont wikkeling niet te snel, want bij aanvoer van belangrijk warmere lucht zal ook de kans op enkele verspreide onweersstoringen uit Frankrijk na het midden van de week toenemen. Toch is op de weerkaart ook de situatie boven de oceaan rustig te noemen, zodat alles op een zomerse week wijst, met een ten dens voor een verdere tempera- tuursstijging. In de meeste pro vincies temperaturen boven 25 graden, maar in de kustgebieden voorlopig in de middag nog een zeewindje die daar wat afkoeling blijft brengen. ,Hair-groep miste ■door vliegtuigpech- bijna voorstelling in Londen ROTTERDAM (ANP) De En- gelse groep die zondagavond in Scheveningen met veel succes de musical Hair opvoerde, heeft maandagmiddag op de Rotter damse luchthaven Zestienhoven een zo grote vertraging opgelopen, dat de voorstelling die de groep s avonds in het uitverkochte Lon- dense Shaftsburytheater zou ge ven, bijna moest worden afgelast. De uit 67 jongens en meisjes bestaande .cast' had rond twee uur van Zestien- hoven mot een toestel van Britisch United moeten vertrekken, maar door een tijdig ontdekt defect aan een olie- pomp van een der motoren kon de reis met doorgaan. De jongelui hebben tot i f>u?u zeven uur op de Rotterdamse luchthaven moeten wachten voor een ander uit Amsterdam opgestegen toestel vaa British United hen naar het vlieg veld Gatwick bij Londen kon brengen. Dit toestel moest daarvoor een niet in de dienstregeling voorziene tussenlanding in Rotterdam maken. Negentig minuten te laat kon in het uit verkochte Londense Shaflesburytheater (1500 zitplaatsen) toch de musical ,Hair' beginnen. De toeschouwers hadden ge- du dig gewacht, nadat eerder was aan gekondigd dat de groep vertraging had. LONDEN' (RTR) Rhodesië heeft zijn oamlen mot Engeland maandag formeel verbroken met het neerhalen van d< viag op hel gebouw van <le ithodesi- den m,8sie Trafalgar Square In Lon- Dit neerhalen van de groen-wiitte Rho- Y geschiedde zonder enige plechtigheid en ging vrijwel omopge- merkt voorbij aan de toeristen en Lon- denaara. die door de straat liepen waar de missie gevestigd is. De Br.tse rege- rm0 gaf de vorige maand de leden van i.tJÜ;38!,6 noS in Londen zijn, drie t-T. pe, tijd om Engeland te verla kt, ?vel van Britse regerinz de bekendmaking van de uit- ,^n "et referendum in Rhodesië PHr^erinS-Smith op grond waar- e"n rePuhliek werd en W°Thr-rsm? van de blanke bevol- king is gewaarborgd. en tenslotte zouden, eens te meer, de so ciaal zwakkeren het kind van de reke ning worden. De politiek die de Europese gemeen schap dient te voeren, mag niet leiden tot een recessie, doch moet in tegendeel zolang er nog tjjd isde economische toestand van de zes saneren, aldus het memorandum. De Europese raad zou het daarom eens moeten worden over: een systematisch mobiliseren van de beschikbare hulpmiddelen teneinde het globale aanbod te vergroten, met name door beroepsopleiding en her scholing van arbeiders; een geleidelijke beperking van de globale vraag tot aanwas van het globale aanbod, voornamelijk door een krachtiger begrotingspolitiek: ROB DE VRIES GECREMEERD ROTTERDAM (GPD) Honderden Rotterdammers hebben maandagmorgen in de hal van de Rotterdamse schouw burg afscheid genomein van de vorige wéék overleden auteur en regisseur Ro bert de Vries. Het stoffelijk overschot van de acteur-regisseur lag hier temid den van talrijke kransen opgebaard, voordat de rouwstoet naar het cremato rium Ockenburg bij Den Haag vertrok. Mede-directieleden Jules Royaard en John van de Rest, afgelost door de ac teurs en actrices Erie Schneider, Paul van Gorcum, Martme Crefcoeur en Ed- mond Classen, hadden de wacht bij hem betrokken. een actieve deelneming van de soci ale partners in het uitwerken en toe passen van een economische en so ciale politiek, die de voorwaarden voor een evenwichtige expansie schept. Wat Nederland betreft merkt het me morandum op, dat de strijd tegen de loon-prrjssplraal aanzienlijk vergemak kelijkt kan worden door het accoord dat in juni in de economische en sociale raad ls bereikt. Het uiteindelijk succes veronderstelt echter dat de overheid in 1970 naast een reeds restrictieve mone taire politiek een rigoreus begrotings beleid voert, vooral op fiscaal gebied. Het conjunctuur-memorandum vermeldt voorts, dat de vooruitzichten voor de tweede helft van dit jaar zodanig z(jn, dat voor 1969 als geheel een bruto EEG- produkt kan worden verwacht dat, naar volume gerekend, 6,5% groter zal zijn dan In 1968. Sedert 1960 ls zo'n expansie niet meer bereikt. BUDEL (GPD) De 32-jarige P. van Geldrop uit het Oostbrabantse plaatsje Budel ligt met levensgevaarlijke ver wondingen in het ziekenhuis te Weert, nadat hij zondagavond laat betrokken raakte bij een vechtpartij in de ballen tent op de jaarlijkse zomerkermis van Budel. De in levensgevaar verkerende Budelaar kreeg van een broer van de 15-jarige ex ploitant van de ballentent een klap met een zware vaas op zijn hoofd, nadat eerstgenoemde tevoren had getracht de ballentent binnen te dringen en de ex ploitant had bedreigd. Achtergrond van het meningsverschil: de Budelaar vond dat hij zijn prestaties bij het ballengooi- en te weinig beloond zag door de exploi tant. Het gebeuren heeft zijn schaduw geworpen over de Budelse zomerkermis, zondagnacht is op advies van de politie de exploitant met zijn ballentent naar elders afgereisd. De broer van de exploi tant. die de fatale klap met de vaas gaf. is ingesloten. Het is de 24-jarige W. D. uit Den Haag, Vrijdag zal de man aan de officier van justitie worden voorge leid. DEVENTER (GPD) Onder de bewoners van het Ambonezen- woonkamp Teuge' heerst grote ongerustheid. Omdat het minis terie van defensie de beschikking wil hebben over de gebouwen van het kamp, en daarom de huur heeft opgezegd moeten de Ambonezen naar een andere woonplaats. De verbondenheid met het dorp is echter zo groot, dat het merendeel van de Am bonezen niet wil vertrekken. De gemeente Voorst heeft na veel moeite gedaan gekregen dat het dorp Teuge 20 nieuwbouw-woningen kreeg toegewezen, die momenteel ln aan bouw zijn. en voor onderdak voor de Ambonezen gereserveerd zijn. Den Haag wilde echter niet verder gaan: 20 woningen en niet meer. De "Ambo- nezengemeenschap zou daardoor uiteenvallen en er is dan ook sterk ver zet gerezen. De gemeente Voorst kreeg wel toestemming 50 woningen te bouwen in het hoofd-dorp Twello tussen Deventer en Teuge. Dat zal ge noeg zijn voor de Ambonezen gemeenschap. Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zal daarnaast zorgen dat er een kerkje en een verenigingsgebouw zal komen. De Ambonezen willen wel verhuizen, maar alleen binnen de gemeenschap van Teuge. De verontruste Ambone zen hebben een request ingediend bij de koningin, met het doei het aantal nieuwe woningen in Teuge op te voeren tot een totaal, dat genoeg zal zijn voor een algeihele verhuizing binnen de gemeenschap. ADVERTENTIEI Gevoel! U zich ornekor mei Uw KUNSTGEBIT? Melbehulpvon Dentofïx kunt U v/eer olies ko uwen l Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele deg door het 's morgens eerst even met het spe- cicle Dentofix-poeder te bestrooien. Dit on schadelijke, smaakloze hechtmiddcl ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een slevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wol U wenst, U kunt lachen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden Ie geroken. Als U iedere och tend wol Denlofix op de gebilsplool slrocit, kunt U verder vergeten, dot Ueen kunstgebit droogt. Probeert 0 het het verschil constatereni Meerdon 40.0M tondorlsen in de gehele wereld roden hun patiënten aan Denlofix te gebruiken. Het is verkrijg- bcar in olie opolheken en drogisterijen o f. 2,51 per plastic slrooiflacon. U zult meteen EISENSTEIN (DI'A) Onder «.-en re gen van kogels hebben zeven jonge ïsjedioisloiuuon in de nacht van zon dag op maandag geprobeerd uit Tsje- cho-Slowaklje te vluchten via de grens overgang bij het Beierse Eisenstein. Volgens een lid van de Beierse grens politie werd daarbij een ongeveer 18- Jarige Tsjech door grenswachten \sin zijn land doodgeschoten. Twee andere jeugdige Tsjechen werden door niachi- negeweervuur getroffen. De andere vier worden gearresteerd voordat ze de grens konden oversteken. i Volgens ooggetuigen aan de Beierse kant van de grens waren de zeven jon- gelui per vrachtwagen met hoge snel heid op de ongeveer 80 meter voor de grens opgestelde slagboom ingereden. Bij de botsing werd het onderste', van de wagen totaal afgeschoren'.. De zeven inzittenden sprongen uit de auto en probeerden verder te voet de grens te bereiken. De Tsjechoslowaak.se grens wachten openden daarop het vuur. waar bij een vluchteling werd gedood en twee anderen gewond, Quatorze juillet PARIJS (DPA) De Franse feestdag 14 juli is maandag op en boven de Champs Elysees gevierd door een lucht- show van 169 vliegtuigen en een grote militaire parade, waaraan 700 pantser voertuigen, 9000 soldaten en een aantal oudstrjjders deelnamen. Deze dag herdenkt men de bestorming van de DEN BOSCH (GPD) Het treinver keer in en onder Brabants hoofdstad heeft maandag wel een bijzonder zwa re tol geëist. Er deden zich drie dode lijke ongevallen voor. Om kwart voor drie werd mevrouw Hendrica van de Boogaart, 31 jaar en afkomstig uit Den Bosch met haar bromfiets gegrepen op de onbewaakte overweg aan de Aarts hertogenlaan. Zjj en haar achterop zit tend 16 jarig nichtje Maria Damen uit Waalwijk werden aangereden door de uit Nijmegen komende trein. Beiden wa ren op slag dood. Op het station van de NS in Den Bosch probeerde gister middag om vier uur de 16-jarige An- thonia van Leeuwen op de reeds rijden de trein naar Oss te springen. Zij kwam tussen de trein en het perron terecht en werd eveneens op slag gedood. Het meisje kwam uit Oyen, gemeente Lïth. De Franse president Georges Pompidou, en premier Chaban Del- mus tijdens de inspectie van de erewacht ter gelegenheid van de- viering van de U/e juli in de Franse hoofdstad. Bastille op 14 juli 1789. President Pom- Kidou inspecteerde de militaire een eden vanuit een open auto, begeleid door de republikeinse garde. Onofficieel was de viering al zondag avond begonnen met dansen op straat en andere vermakelijkheden. De feeste lijkheden zullen doorgaan tot maandag nacht. fADVERTENTIE DE MODERNE GASAANSTEKER Geeft 2000 x gericht vuur. Altijd raak I II Géén versleten steentjes, k Géén nieuwe vullingen. Géén reparatiekosten. Leeg? Gooi weg! De volgende ïseven goed - koopl Voor dt WILLEMSTAD (ANP) De re gering van de Nederlandse Antil len heeft in verband met een bij de Mrjnmaatschapprj Curacao drei gende algemene staking, die maan dagochtend zou beginnen, een af koelingsperiode van dertig dagen afgekondigd. Dit betekent, dat de staking voorlopig van de baan is, evenals de sluiting van het bedrijf waarmee de directie van de mijn- maatschappij had gedreigd. De vakbond van mijnwerkers, de .Uni ted Miners Union of Curaca/v' (UMUC), had zaterdazavond op een vergadering besloten het werk in het gehele be drijf neer te leggen, indien zijn eisen niet uiterlijk maandagochtend waren ingewilligd. De directie deelde daarop, de gouverneur van de Antillen, de An-i ■tilliaanse minister van sociale en eco nomische zaken en de 1 andsbemiddelaar zondagavond telegrafisch mee dat zij geen andere mogelijkheid zag dan slui-1 ting, wanneer de staking doorging. Zij betoogde dat de mijnmaatsohap- pij er de UMUC de afgelopen week' van cm de hoogte had gesteld, dat zij bereid was ,te voidoen aan eisen welke ln overeenstemming zijr. meti de huidige cao en de wettelijke bepa lingen'. In besprekingen met de vak bond was .al overeenstemming be reikt' over een verhoging van het basisloon met vier procent ter tege moetkoming in de gestegen kosten van levensonderhoud. Voor wat betreft de bouw van een was- en kleedgelegeniheid had de va/kibond een kopie ontvangen van een brief van het departement van sociale en economische zaken, waarin dc mijnmaatschappij ver plicht wordt gesteld voor het einde van dit jaar de noodzakelijke voorzienin gen getroffen te hébben. De verdere eisen zijn volgens de directie onrede lijk. .De door de maatschappij gedane con cessies betekenen een verdere druk op de financiële toestand van het bedrijf. Zo als bekend is gemaakt in de interim- venklaring in de maand januari van dit jaar, leed de NV Mijnmaaischappïj in 1968 een ziwaar verlies en zijn de voor uitzichten voor 1969 uiterst marginaal', zo wend meegedeeld. geëist, een compensatie die volgens hem al in 1959 had moeten worden gegeven. Voorts eist de vakbond uitbetaling van de dagen dat vorig jaar gestaakt is wegens het ontslag van 'n aantal chauf feurs. en het weer in dienst nemen van Antillianen die in januari jongstleden z.jn ontslagen, ter.vnjl nog buitenlan ders in dienst van de maatschappij zijn. De leden van de UMUC. in totaa! ruim 300 van de 500 rnan die bij de Mijn- maatschappij werkzaam zijn, vinden dat het bij dit bedrijf steeds aan behoor lijke sociale voorzieningen heeft ont broken en dat de maatschappij een mo rele plicht heeft .tegenover h3ar werk nemers en het Curaqaos volk'. Al zou er geen fosfaat meer zijn, dan nog was zij verplicht voor een behoorlijke af vloeiing te zorgen. Steeds als de bond met eisen kwam, dreigde de maatschappij met sluiting, aldus Haize, die sprak van ,e>en maat schappij die honderd jaar met winst heeft gefunctioneerd', maar waar alle voorzieningen .moeten worden uitgezo gen door middel van een staking*. De dood op de weg WINTERSWIJK (ANP) De 21- jarige L. G. J. Bronkhorst uit Meddo (gemeente Winterswijk) i3 in de nacht van zondag op maandag op de Ruurlo- seweg nabij de grens van de gemeen te Eibergen met zijn motor tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. Compensatie Tegenover de correspondent van het ANP verklaarde de voorzitter van de UMUC, Willy Haize, dat een compen satie van tien "procent voor de geste gen kosten van levensonderhoud wordt (Van onze correspondent in Praag) ^an de vooravond van de herdenking van de invasie door de landen van het Warschaupact wordt een door .stu denten en arbeiders' ondertekend pamflet verspreid, waarin de 21ste augustus tot de ,dag van schande' wordt geprocla meerd. De bevolking wordt aangeraden op deze dag geen gebruik te maken van het openbaar vervoer, restaurants, thea ters, cafés en bioscopen te mijden en te vens zwarte rouwstrikjes te dragen. Afgezien van de actie voor een massaal protest, zijn er dagelijks mensen, die op subtiele wijze laten weten dat zij inderdaad nog niets hebben vergeten. Bij het beeld van de heilige koning Wenceslas het protstmiddel punt sinds de 21 ste liggen elke dag verse bloemen, die 's nachts weer worden weggehaald, want het leg gen van bloemen ls verboden. De enige die niet geheimzinnig hoeft te doen is een half debiel vrouwtje. Elke dag schikt zij omstreeks het mid daguur zorgzaam de bloemen in blikjes en vaas jes en schrobt daarna de sokkel van het beeld. Haar wordt niets in de weg gelegd, ofschoon de politie en militairen de hele dag met geladen ma chinegeweren op het Wenceslasplein patrouilleren. De herdenking van de geboortedag van Jan Zajïc op 3 juli jl. de tweede student die zich uit pro test verbrandde bleef dan ook niet onopgemerkt. In een kleine vitrine waren bloemen gelegd en een foto van Zajic was met zwart plakband bevestigd met daarbij de woorden: .Wij zullen niet vergeten' Deze herdenking heeft slechts kort geduurd. De. politieagenten haalden de vitrine leeg. Voorbij gangers protesteerden en scholden hevig. Maar bij schelden alleen blijft het niet in Praag Er wordt ook op andere wijze geprotesteen tegen het huidige regime en de voortdurende be zetting van het land door de Russen. Zelfs een restaurant dat de gerechten van één van de in vasie-landen op tafel brengt het Bulgaars res taurant Sofia op het Wenceslasplein doet er aan mee. Pal tegenover de ingang hangt een af fiche met de foto's van Dubcek en president Svoboda, met daarnaast de tekst: .Nedame te' (wij zullen je niet overgeven) en .Nezradlme' (wij zullen je niet verraden). De vraag is natuur lijk met welke bedoeling dit affiche is opgehan gen, want na de invasie werd restaurant Sofia een tijdlang genegeerd. Heitzelfde is nog steeds het geval met restaurant Moskva (Moskou). Kort na de Invasie bestond het plan de naam in ,Mora- va' te veranderen. De letters ,SKV' waren al van de gevel geschroefd. Maar sinds de deliberatie goed op gang is gekomen, heet het restaurant weer gewoon Moskva. Geen Tsjech gaat er ech ter eten. In de buurt van het restaurant schar relt een wat oudere man rond, die ook buiten landers ervan probeert te weerhouden Moskva binnen te gaan. Zijn argument: de keuken is niet zo best. Ook in het openbare leven is de weerzin te- de bezetting duidelijk merkbaar: de straat naambordjes, die tijdens de invasie in Praag in een uur tijds werden weggehaald of zodanig be schadigd dat ze niet meer te lezen waren, zijn nog steeds niet vervangen. Aan het dichten van kogelgaten is nog niemand toegekomen. Terwijl in het verwijderen van opschriften als .Dubcek- Svoboda' (svoboda is vrijheid) in trams en op de enorme sokkel van het neergehaalde beeld van Stalin ook niemand lust schijnt te hebben. Daar bij komt nog dat er in Praag bijna niet meer wordt gewerkt. Alleen heit minimale wordt ge daan. Zelfs de bazen doen mee aan de algemene lusteloosheid en non-interesse voor het werk dat ze moeten doen. Ze geven de vrouwelijke em ployés de raad om in de tijd van vadertje staat iun inkopen te doen. Je ziet dan ook overdag terwijl je weet dat praktisch alle vrouwen m bedrijven, fabrieken en kantoren moeten zijn ange rijen vrouwen staan voor levensmiddelen winkels, groentekramen, winkels met huishoude lijke artikelen, meubelzaken en dergelijke. Op vrijdags, na twaalf uur 's middags worden gedaan, keistraten, want dan wordt er helemaal niet meer gewerkt. Behalve dat het werk de mensen niet interesseert, is het ook noodzakelijk dat inkopen vrijdags, na twaalf uur 's middags wordt gedaan De aanvoer is zo beperkt, dat op zaterdag prak- :isch niets meer te krijgen is. Een woedende Hu- sak heeft vorige week in Ostrawa tegen dit ont luiken van werk op vrijdag gereageerd. Hij zei. dat als de mensen zo doorgaan, er van een eco nomisch evenwicht nooit sprake zal zijn. Een Tsjech, wiens naam niet genoemd kan worden, zei: ,Husak kan ons nog meer vertellen. Zolang de Russen in ons land zijn, zal niemand zin heb ben om hard te werken. En afgezien daarvan.. waarom zouden we ook? Er is zo weinig te koop, dat je als je iets in de etalage ziet, je het met een moet halen, want morgen is het er niet meer. Voor iets sparen dat je graag wil hebben, heeft geen enkele zin. Als je naar een meubelzaak gaat om een stoel te kopen, is alles al verkocht. Het is zelfs zo erg dat als er bij zo'n zaak nieuwe meubelen worden binnengedragen, er direct een groep mensen bij komt staan, die precies telt hoeveel stuks er naer binnen gaan. Op die manier proberen ze te verhinderen met een kluitje in hot riet te worden gestuurd, omdat het personeel vaak meubels voor familie, vrienden of kennissen achterhoudt. Wat moet je anders doen dan dure levensmiddelen kopen en geld uitgeven aan thea ters, variété, striptease, bioscopen en cafés? Anderen besteden hun geld aan een buitenland se reis. Ook Nederland staat op het reispro gramma. Vorig jaar werden door de Nederland se ambassade te Praag vijftienduizend visa uitge reikt. De eerste zes maanden van dit jaar waren het er al meer dan tienduizend. Wie vanuit Tsje- cho-Slowakije een reis naar het buitenland wil maken, moet er heel wat voor over hebben, want men moet uren in de rij staan om een uitreisver- gunïiing te krijgen, waarvoor driehonderd kro nen (ongeveer zesenzestig gulden) moet wor den betaald. Daarna moet men nog eens uren in de rij staan bij een ambassade voor een visum. Wie via West-Duitsland gaat. moet bovendien een doorreis hebben. Bij de Westduitse ambassa de staan de mensen op zondagnacht al in de rij om maandagmorgen zo vroeg mogelijk aan de beurt te zijn. iWe alle papieren in orde heeft, moot dan ook aan deviezen zien te komen, want men mag officieel maar vijf dollar menemen. Gezien de grote belangstelling voor reizen naar het buitenland floreert de handel in vreemde valuta op de zwarte geldmarkt. Op het ogenblik wordt op het Wenceslasplein in Praag iedere buitenlander zonder meer aangesproken met de vraag of hij al buitenlands geld heeft gewisseld- In andere delen van de stad stoppen auto's en nadat de chauffeur de weg heeft gevraagd, in formeert hij of hij geld kan wisselen. Portiers van hotels brengen de gast naar zijn kamer, waar de portefeuille wordt getrokken om de dollars Westduitse marken en andere harde valuta te gen een voordelige koers in Tsjechoslowaakse kronen om te zetten. De deviezen worden later verkocht aan Tsjechoslowaakse toeristen. Hoe veel die er precies voor moeten betalen, is niet bekend. Maar dat het hele kapitalen moeten zijn, is duidelijk als men weet dat een geldwisselaar voor een Nederlandse gulden minstens tien kro nen geeft. Officieel krijgt men voor een gulden vier en een halve kroon. In Praag wordt verteld, dat iemand die de Nederlandse gulden hard no dig heeft er twintig kronen voor moet betalen. Er worden dus enorme winsten gemaakt. Een 28-jarige ambtenaar, die ons een simpe le informatie wilde geven, moesten we mee nemen naar de voor hem veiliger omgeving van een hotel dan het café waar we hem ontmoetten. Hij vertrouwde de chauffeur die hem begeleidde voor geen cent. Hij verwachtte trouwens dat zijn carrière spoedig zou worden afgebroken, om dat hij teveel blijk geeft de liberalisatie te zijn toegedaan. Als wij van een andere Tsjech tele fonisch een bevestiging van iets vragen, heeft hij liever dat we naar hem toekomen. Het top punt van onvoorzichtigheid onzerzijds vindt hij als we hem vertellen dat we met Nederland te lefoneren. Hij raadt ons aan toch vooral op te passen, omdat het niet uitgesloten is. dat tele foongesprekken worden afgeluisterd. Ook bindt hij ons op het hart niet in het openbaar in negatieve zin te praten over het huidige regime. In zijn naaste omgeving zijn al twee Westduitse journalisten het land uitgezet. Deze individuele voorzichtigheid vloekt bijna met de ondergrond se initiatieven die worden genomen om het vuur tje van verzet op te porren. Behalve de actie voor een massaal protest op 21 augustus wordt er ook al gewerkt aan de herdenking van de sterfdag van Jan Palach, de eerste student die zich uit protest verbrandde. Studenten willen dat de bevolking op 20 januari de vlag halfstok hangt orri zodoende deze dag tot een nationale rouwdag te maken. Partijleider Husak zal zijn naatregelen hiertegen zeker nemen. Maar hij draagt dan alleen maar meer argumenten aan. voor de grote weerzin tegen zijn persoon. Een. weerzin, die toeneemt met Iedere redevoering die hij uitspreekt. De spotternijen vieren hoogtij. De vanuit Amerika opererende Vrije Tsjecho slowaakse zender heeft Husak dezer dagen gead viseerd uit de politiek te stappen en een carrière op te bouwen als variété-artiest. HORST (ANP) Het zevenjarige meisje A. G. M. Hegger is maandag middag op de Tienrayseweg :n Horst verongelukt. Het meisje, dat op de fiets was, verzuimde voorrang te geven aan een personenauto. Zij werd door de auto aangereden en overleed ter plaatse. ZOELEN (ANP) De 73-jarige heer A. M. Verbeek uit Zoelen is zon dagavond omstreeks half twaalf ln zijn woonplaats door onbekende oorzaak met zijn bromfiets in een langs de weg ge legen sloot gereden en verdronken. TILBURG (ANP) - Tijdens het over steken van de Ringbaanzuid in Tilburg, ter hoogte van de Broekhovenseweg is maandagochtend de 27-jarige Turkse gastarbeider Enwer Devecï met zijn rij wiel onder een trekker met aanhanger terechtgekomen en op slag gedood. WARDER (ANP) Zondagavond omstreeks half twaalf is op de weg Edam-Hoorn, in de gemeente Warder, een personenauto t.jdesis een inhaalma noeuvre in frontale botsing gekomen met een motorrijwiel. De bestuurder van de moor, de 20-jarige C. Th. M. VIjn uit Wervershoof overleed aan zijn verwondingen. Op het tijdstip van het ongeluk lag ter plaatse een mistbank over de weg. AMSTERDAM (ANP) Zondag avond laat is de 84-jarige B. Hanou op de N Z. Voorburgwal onder de motor wagen van lijn één geraakt. De man stak plotseling de rijweg over, waar door de trambestuurder een botsing niet meer kon voorkomen. De oude man werd met ernstig hoofdletsel naar het Wil- helminagasthuis vervoerd, waar hij kor te tijd later overleed. OOSTERWOLDE (ANP) Zondag avond om ongeveer half elf vond een ernstig ongeluk plaats op de weg van Oosterwolae naar Veenhuizen. Een per sonenauto komende uit de richting Veen- huizen, raakte op de linker weghelft en kwam frontaal in botsing met een tractor met aanhanger. Eén der inzit tenden. de 19-jarige J. J. Rebel uit Hui zen. was vrijwel op slag dood, terwijl een andere passagier zeer ernstig ge wond werd en naar het ziekenhuis te Heerenveen werd vervoerd. EIBERGEN (ANP) Tussen Groenlo en Ruurto is zondagnacht de 20-jarige L. J. Dorsthorst uit Winters wijk om het leven gekomen toen hij met zijn motorrijwiel tegen een boom reed en vervolgens op het verkeerde weggedeel te terechtkwam, waar hij door een auto werd overreden. rADVERTENTIE Radio-oproepdienst van de ANWB De volgende personen worden verzocht contact op te nemen met de radio-op roepdienst van de ANWB in Den Haag, telefoon 070-814381. De heer C. Leyten uit België, met houten jacht genaamd JDe Hollandse Leeuw' vermoedelijk varende ergens m Nederland. Mevrouw H. S. Keessen uit Middelburg, met Renault R S kleur wit vermoede lijk verblijvende in Denemarken. Mejuffrouw D de Oomngk uit Goes, met VW 1500 en Alpenk reuzer kleur rood kenteken JX 65-11. Vermoedelijk ver blijvende op een camping in Interlaken of in Italië meereizend met familie Walraven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3