Prikkeldraad tussen Griffioen en Seisweg Recreatie: hier en daar nog behelpen zonder riolering Olie op stranden Groede-Vlissingen Nederlands vooronderzoek naar dood Amerikaanse vliegers is nu afgerond Brief aan b en w: ,Berlijnse muur' PLANNEN VOOR ÉÉN RIOLERING KUSTGEMEENTEN ALMANAK BURGEMEESTER VAN DE LINDE LUST DE MOSSELEN WEL RAUW Raad Bruinisse: kleedlokaal voor Bruse Boys' INBRAAK MET 1500 BUIT Dossiers naar Ludwigsburg Brabant I c 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINDSDAG 15 JULI igjj m Beroering over erfafscheiding in Middelburg Wielrijdster aangereden RIT.LAND-B ATH Maandagmiddag omstreeks half vier werd mejuffrouw M. de N. uit Rilliand-Bath bij liet overste- leen van de Hoofdweg te Rilland aange reden door een personenauto. Mejuffrouw De N. stak onverwachts vtl-ak voor de a.uto over. Zij werd met een verwonding aan haar linieerschouder naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. Later op de dag kon zij naar huis terug-keren. MIDDELBURG Een firma in hekwerk is momenteel in Middel burg bezig om een erfafscheiding op te trekken rond de 108 wonin gen van het pensioenfonds metaal nijverheid in de Griffioen II en daarmee ook tussen deze wijk en de achterzijde van een deel van de woningen aan de Seisweg. Nn hoeft men zich ovor een erfafschei ding normaliter niet zo vreselijk druk te maken (ze komt bijna overal voor) maar de onderhavige heeft toch de gemoederen van de betrokken Seiswegbewoners en ook die in de Griffioen U-wijk da nig in beweging gebracht. Het top- (ADVERTENTIE) OPTICIEN St-Jacobsstraat 14 Vlissingen - TeL 2398 deel van de circa 2J/$ meter hoge ijzergaaswand wordt namelijk ge vormd door drie lijnen dreigend prikkeldraad. Niet alleen heeft de ze afrastering met prikkeldraad bij verschillende bewoners vol doende stof gegeven om opnieuw de gemeente van elitewijkvorming te betichten, maar ook vonden meerderen in deze vorm van erf afscheiding een concentratiekamp gedachte terug. In een brief, die een aantal bewoners in de betref fende buurt aan b en w van Mid delburg en aan ged. staten van Zeeland heeft geschreven, wordt zelfs gesproken over een ,Berlijnse muur' in Middelburg. In liet schrijven aan b en w en aan gs wordt onder meer opgemerkt, ,dat met de bouw van deze Griffioen Ó-wonin gen de voor elke Middelburger bekende reputatie van Griffioen I duidelijk is voortgezet: woningen met een huur, die zeker voor bijvoorbeeld een metaalar beider niet te betalen is. Het bleek dui delijk ook niet de bedoeling, dat dit soort Jui' deze buurt zonden gaan be wonen en in die opzet is men dan ook volkomen geslaagd'. De brief waarvan de contactperso nen van de agerende bewoners, de he ren De Bel en Kempe, een afschrift aan alle bewoners gezonden hebben gaat verder: ,Deze Griffioen II moet duide lijk een klasse-buurt worden en zal zeker geen inmenging dulden van de .mindere man'. Een groot bezwaar om dit plan voUedig te doen slagen vor men de huisjes aan de Seisweg, welke daar zeker zo'n slordige vijftig jaar op Middelburgs bodem staan en die tot het begin van dit jaar slechts de open Wal- cherse vlakte achter zich hadden. Nn echter tekent zich een duidelijk ver schil tussen het prille Griffioen n en de al wat oudere Seïsweghuisjes. Om de nieuwe buurt helemaal goed tot zijn recht te doen komen zou de Seisweg eigenlijk moeten verdwijnen. Waarschijnlijk vindt de gemeente deze maatregel wat al te drastisch (zeker voor zo'n .doortastend' bestuur als het huidige) maar een oplossing is vlug ge vonden de draadversperring'. In de brief wordt er op gewezen, dat de ver sperring vlak tegen de schuurtjes van de Seiswegwonir.gen komt, zodat clko achteruigang gemist wordt. heit werk was: ,Ik zou hier niet graag willen wonen, deze huizen zijn tweemaal zo duur als het mijne, dat even goed is, maar nu ze er een con centratiekamp van gemaakt hebben vind ik het helemaal erg'. Een mevrouw, die nog bezig is aan de verhuizing naar Griffioen EE: ,Och, ik heb er niet zo'n hinder van. Maar het hek was het eer ste wat me opviel. Een om wel gewenst, maar niet zo prikkeldraad is gewoon idioot. Het lijkt wel een dierentuin. Vooral voor de men sen van de Seisweg is het erg.' Burgemeester mr J. Drijber legde ons desgevraagd uit, dat het Gemeentelijk Administratiekantoor te Amsterdam, dat grond van de gemeente gekocht t, bij de verkoop bedongen heeft, dat de gemeente voor een afscheiding rond de betreffende Griffioenwijk zou zorgen. Het GAK vond namelijk, dat de aanblik op de achterzijde van de Seisweg met allerlei schuurtjes voor de Griffioenbewonei-s niet zo grandioos was. JONGE HONDJES IN VUILNISBAK AXEL Zaterdagmorgen vond een be woner van de Calandstraat in Axel acht jonge hondjes in zijn vuilnisemmer, waarvan er één dood was. Deze hondjes, vermoedelijk Duitse herders, moeten in de nacht van 11 op 12 juli in de em mer zijn gestopt. De Axelse politie heeft de nog maar enkele dagen oude beest jes overgebracht in een dieren-asiel. De rijkspolitie van Axel verzoekt iedereen die inlichtingen over deze kwalijke zaak kan verstrekken, zich te melden. KUST WEST-ZWSCH-VLAANDEREN GEEN RUIMTE TERNEUZEN De lieer A. A. van Ee- ten, burgemeester van de gemeente Dui- veland en lid van de eerste kamer voor de anti-revolutionaire partij, merkte bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat in de eerste ka mer op: .Breng in het hoogseizoen eens een bezoek aan de recreatiegebieden die nog geen riool- of zuiveringsinstallatie hebben. En vergeet dan niet een flesje odeur bij u te steken.' De heer Van Ee- ten meent dat de last van 50 procent van de kosten van de waterzuivering, die de recreatiegebieden zelf moeten dra gen (de andere 50 procent wordt door het rijk en provincie gedragen) te zwaar ierin ziet hij de oorzaak dat vele re creatiegebieden het nog steeds met geen of een gebrekkige riolering moeten stellen. Vooral langs de kust is dit vol gens de heer Van Eeten het geval. Op Schouwen-Duiveland wordt om deze re denen al nauwelijks meer toestemming verleend tot het opzetten van nieuwe kampeer- of recreatieterreinen. In Z.-Vlaanderen blijkt de accom modatie van de kampeerterreinen aan de Inisrt nog betrekkelijk mee te vallen, alhoewel het uiteraard de vraag is of die huidige accommodatie toereikend is voor de toekomst. Maar ook daar heeft men rekening mee gehouden, want hei openbaar lichaam ontwikkeling kustge- meenten west Zeeuwsch-Vlaanderen heeft liet probleem van het afvalwater in behandeling. Men heeft het probleem momenteel in handen gelegd van het ad viesbureau Van Hasselt en De Koning te Nijmegeu, terwijl de Nederlandse Heidemij bezig is met een recreatieve ontwïkkelingsschets. De voorzitter van het openbaai lichaam, ir G. P. M. Dlkötter te Ter- neuzen, hoopt dat men te.gen het eind van diit jaar met een plan -op tafel kan komen bij g s. Hot ligt in de be doeling om een gezamelijke afwate ring te construeren voor de vijf kust- gemeenten (Breskens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retranche- ment). Het punt van lozing staat in-1 middels reeds vast. Dit zal zijn even ten oosten van Breskens. De recreatiegebieden langs de West- Zeeuwsch-Vlaamse kust geven een vrij gunstig beeld te zien wat althans de ri olering betreft. Het .Zeebad' te Bres kens is onlangs van riolering voorzien en aangesloten op de gemeenteriolering. Van dit ongeveer 120.000 kostende werk is 60.000 door het 'Zeebad' zelf betaald. De rest is bijgedragen door de gemeente, die daarin gesubsidieerd zal worden door het rijk. De camping .Na poleonhoeve'. die lang voor de camping .Zeebad' met de recreatie begon, moet het evenwel nog steeds zonder riolering stellen. De gemeenteriolering van Bres kens blijkt een te kleine capaciteit te hebben om ook dit afvalwater nog te kunnen verwerken. Gelukkig heeft dit ;ebrek aan riolering voor de camping .Napoleonhoeve' tot nu toe nog weinig stank tot gevolg gehad. De campings buiten de kom van de gemeente Groede zijn niet van riolering voorzien. De bur gemeester van Groede, de heer J. C. Everaars, wil eerst afwachten wat de resultaten zijn van de onderzoekingen van het openbaar lichaam ontwikkeling kustgemeenten West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. In Nieuwvliet zegt men met lich te trots goed voorzien te rijn van riole ringen. Onlangs is daar ook een nieuwe zuiveringsinstallatie in gebruik gesteld. Alle belangrijke kampeerterreinen ir Nieuwvliet rijn op de riolering aange sloten. De gemeente heeft weliswaar meegewerkt aan de aanleg, maar de kosten worden verhaald op de belang hebbenden. Het rijk heeft hierin niet ge subsidieerd. De kleinere kampeerterreintjes heb ben vaak geen riolering, maar deze werken dan ook meestal klandestien. Ook in Cadzand zijn de belangrijk ste kampeerterreinen aangesloten op de riolering. In deze door de gemeen te aangelegde riolering ls gesubsi dieerd door het rijk. De twee grote campings van Retranchement, Zwin hoeve' en .Wildhof', zijn niet voor zien van riolering. Stank ln hethoog- seizoen valt echter mee. Men hoopt in Retranchement evenwel op goede resultaten van het openbaar lichaam. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de gemeente om een achterpad voor de Seiswegbewoners aan te leggen, maar daarvoor ontbrak de ruimte, tenzij de bewoners hun schuurtjes enzovoort zou den afbreken of achteruïtzetten. Dat de gemeente er een klassebuurt. van wil maken, zoals in de brief omschreven werd, bestreed de burgemeestr. ,Dat heeft er niets mee te maken', verzekerde mr Drijber. De burgemeester wees er nog op, dat aanvankelijk de gemeente het hek zou aanbrengen, maar dat het aanbrengen later in de aanneemsom is opgeno men. Waarom er prikkeldraad bij moest wist mr Drijber niet. Van de aannemer vernamen we, dat hier een normaal in de handel zijnd type hek is aangebracht. ,Als gemeente hadden we dit niet ge daan', verklaarde de burgemeester tot slot. Mr Drijber vond echter, dat prik keldraad in een erfafscheiding weinig uitmaakt. leeuwse Brand Brand wordt de oervorm van ver slag geverij genoemd. Over een brand, hoe gering ook, hoort men de volgende dag enkele regels in de krant te lezen. De achtergrond is simpel: sommige lezers willen uieten, waar de brandweer giste ren heen ging. Een langsstormen- de brandweerwagen lean van alles betekenen. Twee nog meer. De Vlissingse brandweer zette vroe ger, bij het passeren van ons ge bouw in de Wolstraat, vaak even de sirene aan. (Kun je ze zien lo pen.' Het was altijd raak. Want je eu.lt toch één keer zeggen: daar heb je die lui weer met hun sire ne. Geheid dat er dan ergens iets kapitaals in lichterlaaie staat. Er was ook wel eens gelegenheid voor een kleine revanche, op het brandweerwezen in het algemeen. Toen bijvoorbeeld eens een fikse brand uitbrak bij de brandvjeer- commandant van een dorp in Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder de kop Jiode liaan kraaide in hol van de leeuw' vierd de brand in geuren en kleuren beschreven. De blus sing verliep erg moeilijk, zoals men bij een schilder thuis vaak behang aantreft, dat iedere be schrijving tart en zoals bij elek triciens priw' meestal geen scha kelaar redelijk functioneert. Vandaag geen gelegenheid voor een reprise, wel een melding uit Siavenisse, waar op een kampeer terrein een uitslaande brand een friteskraam heeft getroffen. Er bereikte ons hierover een kort be richt, dat met een ondertoon van tragiek en medeleven besloot: ,De schade was gering, doch de kampeerders zaten zonder petat.' OPSLUITEN Belg op nippertje gered uit de Wester schelde BRUINISSE Ondanks de coli- bacterie hebben de mosselhan delaren van Bruinisse dit jaar toch weer goede mosselen. De mosselen worden in de Wadden zee gevist en op percelen van Bruse kwekers in de Grevelin- gen verwaterd. Deze gang van zaken heeft het mosselseizoen voor Bruinisse nog op het laat ste nippertje gered. Dat die mosselen inderdaad goed zijn, daar twijfelt burgemeester C. H. van de Linde van Bruinisse geen moment aan. In de raadsvergadering van vrijdag jongstleden, waarin een sub- sidievoorstel voor de mosselfeesten te Bruinisse in augustus werd be handeld, liet de burgervader zijn vertrouwen in de. mossel wel heel duidelijk blijken: ,Ik ben zelfs be- In dit verband wees de heer Kempe ons er desgevraagd op, dat de bewoners reeds geruime tijd eerder, zowel aan de aan vankelijke eigenaar van het land ach ter de Seiswegwoninge, als later aan gemeente om een stuk vrije grond ir een brandgang gevraagd hebben, maar dat deze verzoeken niet ingewil ligd worden. ,We gaan er', aldus de heer Kempe, ,mee akkoord dat we geen gebruik mogen maken van de huidige vrije poort we hebben er geen recht op maar we vinden het verschrikke lijk dat ze ons zo opsluiten'. In de brief wordt er dan ook op gewe zen, dat de Seiswegbewoners eenvoudig het gebruik van hun schuurtjes ontno men wordt, waardoor ze nu fiets en-of bromfiets door voordeur, gang, woon kamer of keuken naar binnen moeten sjouwen. ,En hoe', aldus de brief, .den ken de heren van het gemeentebestuur over het zoveel besproken stadsschoon Realiseren zij zich welk een aanblik de ze aan de tweede wereldoorlog denken de concentratiekampversperring geeft?' De brief besluit aldus: ,Het mag als be kend worden verondersteld, dat in Mid delburg het standsverschil ondanks al lerlei ontkenningen nog steeds een ro speelt. Dat deze gedachte echter tot het beleid van gemeentebestuur door dringt is absurd. Middelburg zet zich zelf rnet deze .Berlijnse muur' in zijn hemd. Misschien denkt het zijn finan ciële problemen op te kunnen lossen met de inkomsten uit het ongewenste toerisme, dat de sensatiemens naar de ze ,muur' zal lokken. De hieraan ver van de Seisweg. Het is te hopen, dat de gemeente spoedig inziet, dat zij de ze .klassestrijd' te ver heeft doorgevoerd en dat het gezonde verstand in het be stuur spoedig zal ontwaken'. Tot zover de brief. TERNEUZEN Maandagmiddag om streeks drie uur is de 46-jarige Belg D. van de P. uit Leest nabij de water toren te Terneuzen in de Westerschelde in moeilijkheden geraakt. De man had zich te water begeven alhoewel hij niet kon zwemmen. Zijn zoon, de 18-jarige H. van de P., en de 42-jarige J. M. uit Breindonk (B) zagen met veel moeite kans om de man op 't droge te brengen. Hij bleek bewusteloos te zijn, maar de redders pasten met succes kunstmatige ademhaling toe. Voor nader onderzoek is Van de P. nog p,er ambulance naar het Julianaziekenhuis gebracht, waar bleek dat het avontuur geen nadelige gevolgen voor hem had gehad. Hij is op eigen legenheid naar huis gegaan. BRUINISSE In de jongste raads vergadering besloot de raad van Bruinisse tevens aan de voetbal vereniging Bruse-Boys het recht van opstal te geven voor een kleed- en was lokaal op het gemeentelijk sportterrein. Dit was volgens burgemeester C. H. va.n de Linde noodzakelijk om een subsidie voor dat gebouw van de federatie sportverenigingen te krijgen. De voorzitter deelde in deze vergade ring mee, dat het gebouw, op voorstel van de betrokken aannemers, op basis van uurloon zal worden gebouwd. De acjmemers hebben zich hierbij bereid verklaard de materialen tegen kostprijs te leveren. Tevens zal men op het uur loon en reductie geven. De burgemees ter en de raad toonden zich verheugd over dit voorstel van de aannemers. Men was algemeen van mening, dat door dit gebaar van de aannemers het ge bouw veel goedkoper kan worden ge plaatst, dan op de "gebruikelijke manier via een aanbesteding. Over de prijs kon de burgemeester .nog geen zinnig woord zeggen'. ,Ik kan wel vertellen dat het gebouw voor het winterseizoen onder de kap zit'. Het wachten is nu op antwoord van de sportfederatie', aldus de burge meester, die zei een subsidie, van de federatie van tien a vijftien duizend gulden te verwachten. Uit een vraag van de heer Verspoor, bleek dat er enkele vragen waren om trent de aanvraag van de heer De Kos ter voor een ligplaats in de jachtha ven. Burgemeester Van de Linde be loofde dat deze zaak zal worden onder zocht, als de gemeentesecretaris terug van vakantie is. Men zal dan een ge sprek hebben met de heer De Koster, da havenmeester, de secretaris en de heer Verspoor. reid om voor de televisie hond?! mosselen rauw op te eten, zet iedereen kan zien dat die echt gw1 zijn'. In een later gesprek zei burgemeeffi' Van de Linde nadrukkelijk, datjj met die honderd rauwe moss!? had bedoeld, die in de Gre.velinr: zijn verwaterd'. De mosselen uifi Oosterschelde zullen echt wel smet zijn. Als een bioloog dat k, dan twijfel ik daar niet aan. Den» se.len uit Grevelingen zijn ec-hter stekend. Dat water werd dan «f na vele proefnemingen vrijgegerel aldus de burgemeester. Echter, niet iedereen in Nederli» weet dat. De meeste Nederland weten niet eens wat een mossel ij laat staan dat zij ze ooit hel® gegeten. Nog minder bekend is, er een Bruinisse bestaat waar a mosselen verhandelt. Daarom mtór wij hier in Bru elke gelegenheid ri grijpen oro propaganda te mali Het mosselfeest is één van dief legenheden, daarom vind ik het: belangrijk. ,Wa,t dat mosselen eten voor de teler- betreft: natuurlijk ben ik bereidt te doen. Het zóu een extra pro? ganda zijn' aldus de burgemeeö die niet alleen bereid bleek te; om voor de televisie mosselen? eten, maar zich direct beschikte, stelde om naar de vissershaven i gaan om daar vers uit de rulHj van een vissersschip een aantal ra selen rauw naar binnen te werta Dat de- schippers ook een va mossel weten te waarderen, blijf uit de foto. (Foto Ka GROEDE-VLISSINGEN strand van de gemeente Groede en in mindere mate dat van de ge meente Nieuwvliet is besmeurd met stookolie. Zondagmiddag tus sen drie en vier uur bij het ke ren van het tij bleef er een glib berige strook achter op het strand. Voor de badgasten is dit niet bepaald 'n gen am e ervari ng geweest. Ook een ,al vogels werd het slachtoffer van deze oliemassa. Gemeentewerklieden, met vrijwillige medewerking van een groot aantal badgasten, hebben maan dag het strand van Groede weer gro tendeels voor de :-ecreatie bruikbaar ge maakt. De olie bevond zich hoofdzake lijk tussen aangespoeld zeewier op de hoogwaterlijn. Het strekte zich uit over een afstand van ongeveer vier kilometer. Ook tussen Vlisalngen en Dishoek is er zondagmiddag vrij veel stook olie op hot strand achtergebleven. De meeste klachten kwamen van badgasten op het strand tussen West duin en Kaapduin, ongeveer drie ki lometer. De olie kwam in zeer kleine stukjes, maar met grote hoeveelheden op het strand. De politie beeft met de Hetoverwogen het strand om te ploegen, maar in de loop van maandag bleek de meeste olie verdwenen te zijn, zo dat er geen maatregelen meer genomen Wedvluchten vanuit Barcelona en uit Limogie liepen uit op rampvluchten (Van onze rtv-redactrice) VLISSINGEN De Mistral heeft een internationale wedvlucht voor duiven vanuit Barcelona in een rampvlucht veranderd. Van do 8200 duiven die vrij dag tussen zeven en acht uur werden gelost waren er zondagavond nauwe lijks 200 terug, waarvan 47 Nederlandse. De Zeeuwse duiven die voor dat tijd stip (22.30) binnen waren, waren van A. Faas te Terneuzen, L. van Wallen burg te Souburg, Filius te Koirtgene, A. Colpaart te Kloosterzande en F. Dieleman uit IJzendijke. De internationale vlucht, waaraan dui ven uit België, Nederland, Duitsland, Frankrijk en Engeland meededen, werd gewonnen door de duif van Maurice Opsomer (binnen om 11.45) te Maarlce- kerken. Tweede was de duif van Leo pold Coudou te Herinnes (11,54). De eerste Nederlandse duif arriveerde zaterdagavond om 21.11 bij Ko Wille te Zuidzande. De eerstvolgende Nederland se duif viel de volgende morgen pas om 6.5 uur te Bodegraven bij D. van Rijn. Ook de vlucht vanuit Lomogie werd een tragedie. Slechts 10 van de meer dan 4000 duiven kwamen zaterdag aan. Uit het feit dat de allereerste duiven Limburg gevallen zijn leidt men af d de duiven ver naar het oosten zijn gedwaald. TERNEUZEN In de nacht vai dag op maandag is ingebroken tos café in de Dijkstraat te Terneuzen. wordt ongeveer f 1.500 aan conti® vermist. De inbraak moet tussen twee en kwart voor ze3 zijn f De dief is aan de achterzijde v fé door 't wc-raampje naar t klommen. Er wordt een po met 1.000 vermist, terwijl tevens diï de met kleingeld en de speelai' werden opengebroken. Van de d ontbreekt tot nu toe elk spoor. DIERENTUIN En do bewoners? Zei een oudere dame, wonend aan de Seisweg: .Verschrikke lijk, vooral met dat prikkeldraad. Dat had toch best anders gekund'. Een schil der, die aan de nieuwbouw in de buurt: VLISSINGEN De rijksre cherche te Amsterdam heeft maandag het .vooronderzoek' afgesloten naar de dood van twee Amerikaanse vliegers voor de kust van Schouwen-Duive land in maart 1944. Het dossier, dat de rijksrecherche over deze zaak heeft aangelegd, is giste ren verstuurd naar de Duitse Zentralisatie für Landesjustiz- verwaltung in Ludwigsburg: het verzoek tot het onderzoek kwam- van deze Duitse dienst, die zich onder meer met de op sporing van oorlogsmisdaden bezighoudt. Zoals gemeld had het onderzoek naai de dood van de beide Amerikaanse vliegers betrekking op deze punten: zijn de bemanningsleden van de Boeiing B 17, nadat ze per parachu te op een zandplaat (de Banjaard) ten westen van de Schouwse West hoek terecht waren gekomen, aan hun lot overgelaten? En: Zijn ze door een verbod van Duitse kant om hen te redden in feite door verdrinking om het leven gebracht De rijksrecherche meent, dat dit het geval is. Door verschillende getuigen verklaringen heeft men nu bevesti gingen en aanvullingen op de oor spronkelijke informatie van het ge beurde. Rechercheur R. Scherer heeft de indruk, dat mogelijk niet alleen de Duitse Inselkomrnandant kapitein Schütz verantwoordelijk is voor het verbod aan getuigen uit te varen om de vliegers van de zandplaat te halen, maar dat die verantwoordelijkheid zich ook zou kunnen uitstrekken tot andere officieren. In eerste instantie is de rijksrecher che op onderzoek uitgegaan op Schouwen-Duiveland, waar veel vage punten van de zaak duidelijker zijn geworden, maar waar men niet tot een afronding van het onderzoek lew am. Als gevolg van verschillende publikaties in dagbladen meldden zich een aanital mensen, die in 194.4 op Schouwen-Duiveland waren en van het gebeurde hebben gehoord of er getuige van zijn geweest: er wa ren tientallen mensen bezig met de aanleg van een verdedigingslinie langs het strand, voor de Duitse Or ganisation Todt. Men had de indruk, dat het vooral Brabanders zijn geweest, die onder dwang aan deze verdedigingslinie hebben gewerkt. De meldingen van getuigen, die bij de politie binnen kwamen, waren voor een groot deel uit Noord-Brabant. De rijksrecherche heeft er een tiental in Bergen op Zoom, Steenbergen, Halsteren ge sproken. Uit die verklaringen heeft men .waardevolle inlichtingen' kun nen putten voor het onderzoek. Een van de zaken, die uit de nadere verklaringen van getuigen ook werd bevestigd is. dat niet de reddingsboot president ,Jan Leis' bij Burgh was gestationeerd, maar dat arbeiders aan de verdedigingslinie hebben aangebo den met een sloepje naar de plaat te gaan om de vliegers te redden en dat dit door de Duitsei-s is geweigerd. De visies van de getuigen zijn nu met de andere gegevens va.n hét Neder landse vooronderzoek naar de Duitse justitie in Ludwigsburg verzonden. Een onderdeel van het onderzoek, dat tot nu toe nog geen resultaat heeft opgeleverd geldt de identificatie via het Pentagon in Washington van de enige Amerikaanse vlieger, die het ongeluk met het neergescho ten vliegtuig voor Schouwen-Duive land zou hebben overleefd Die man zou nu ongeveer 50 jaar moeten zijn. Het is nog niet helemaal zeker, of de bij het voorval Ln de Schouwse West hoek betrokken Inselkomrnandant nog in leven is en waar hijverblijft. Dat is een zaak, die volgens de rijks recherche de Zentralstelle für Lan- desjustizverwaltung in Ludwigsburg aan de hand va.n de Hollandse onder- zoek-resultaten zal na gaan. Waar schijnlijk is, dat de Duitse justitie ook zal trachten nog de visie va.n Duitse getuigen op het gebeurde, op die elfde maart van 1944 te horen te krijgen. Daarna kan bet onderzoek definitief worden afgerond, zo is -1/> indruk van de rijksrecherche. HET WEER IN EUROPi Amsterdam, onbewolkt De Bilt, half bewolkt Vlissingen, onbewolkt Athene, onbewolkt Barcelona, onbewolkt Berlijn, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Brussel, onbewolkt Genève, onbewolkt Helsinki, onbewolkt. Innsbruck, onbewolkt Kopenhagen, onbewolkt Lissabon, onbewolkt. Locarno, onbewolkt Londen, onbewolkt. Madrid, licht bewolkt Mallorca. onbewolkt Nice, onbewolkt Oslo, onbewolkt. DROOG EN VRIJ WARM Droog, vrij warm en tamelijk weer. Weinig wind, later op de d3ï de kuststreken winti van zee. STRANDVERWACHTING Zonnig en fraai strandweer met 's® (lags een zwakke zeewind. Temper® 20 tot 23 graden. Zeewater 17 grs® Vooruitzichten: voorlopig zomersstfll weer met nog een kleine stijging™ temperatuur. Vooruitzichten voor woensdag en 4 derdag: warm met een kans op een regen' onweersbui. Vooruitzichten in cijfers gemiddeld Nederland. Voor woensdag: Aantal uren zen: tl 15; min. temperatuur: 0 tot 4 F®* boven normaal; max. temperatuur:' meer graden boven normaal. Kanr een droge periode van minstens 12 c 95 procent. Kans op een geheel of etmaal: 90 procent. Voor donderaag: Aantal uren zon: S\ 14 min. temperatuur: 0 tot 4 grt, boven normaal; max. temperatuur:U meer graden boven normaal. K»05 een droge periode van minstens 12®. 90 procent. Kans op een geheel etmaal: 70 procent. ZON EN MAAN 16 juli 1.1 Zon op 04.3 Maan op 06.1 4 onder 2-,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2