WEMELDINGE: OPVALLEND] VEEL RENNERS AAN STAR! I Sport in het kort KNWU-coach Joop Middelink ziet toekomst in Zeeuwse nieuwelingen TOINE VAN DE BUNDER EN KEES BAL RIJDEN ZICH IN DE KIJKER Wielerkoers Zierikzee door verbod in gevaar Met bijna 300 renners: een rad van avontuur BOS BLIJFT NA AANBOD AZ BIJ VLISSINGEN UITSLAGEN ONTGOOCHELING TE LEKKER ADSPIRANTEN AMATEURS 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 JU|| |jg j (Van onze sportredacteur) ZANDVOORT Toine van de Bunder, een 17- jarige timmerman uit IJzendijke, droeg zater dagmiddag het rugnummer 51 op het circuit van Zandvoort, plaats van handeling van het kampioenschap voor nieuwelingen (wielrennen) op de weg. I£n daar school een zekere symbo liek in! Want datzelfde rugnummer 51 wordt door niemand minder dan door Eddy Merckx gedragen in de Tour de FranceEn men weet het: Eddy weet in het Tourspektakel wél de aandacht op zich te vestigen. Dat nu - zich ,in de kijker rijden' deed Toine van de Bunder zaterdag in Zandvoort ook. Toegegeven: Toine werd geen kampioen bij de nieuwelingen op de weg, Toine plaatste zich zelfs niet eens bij de eerste vijftien, maar toch vestigde hij sterk de aandacht op zich. Want hij was het die de mees te inhoud gaf aan de meest serieuze ontsnap pingspoging tijdens de titelwedstrijd. Hij was de sterkste motor van een vluchtgroep van vier man. KNWU-coach Joop Middelink, die tijdens dit kampioenschap op zoek was naar nieuw ta lent, zie, toen hij in zijn auto achter die vier man sterke kopgroep reed, wijzend op Toine van de Bunder: ,Ba.t is 'em. Dat wordt een wegrenner. Die jongen hééft het. Wat een souplesse' En over Kees Bal: ,Die heeft de stijl ook van een talentvolle wegrenner'. De coupe van Toine met zijn drie metgezellen (bij wie ook Kees Bal uit Kwadendamme) mislukte in de slot fase, toen het gigantische peloton de vluchte lingen nog achterhaalde. ,Ach', zei Toine, ,ïk ben geen sprinter en na wat ik gegeven had bij die ontsnapping had het geen zin meer voor mij nog vóór in het peloton mee te sprinten'. Toine eindigde dus als een van de vele kans lozen in het grote peloton. Maar hij had een belangrijke troost: met Kees Bal had hij de aan dacht van imiecoach Joop Middelink op zich ge vestigd. WEMELDINGE De eerste wieler ronde van Wemeldinge mocht er direct .al zijn: niet minder dan tachtig ren ners verschenen zaterdagmiddag aan de start, een aantal dat in Zeeland bij koersen zelden wordt bereikt. De Zeeuwse favorieten konden echter de winst niet thuis houden. De Brabander Tonny Barten ging tenslotte met de bloemen weg. De spanning zat er al onmiddellijk in. In de tweede ronde ontstond er reeds een kopgroep van vier renners: de plaatselijke favoriet Frans Meijaard, Wim Evertse uit Zierikzee (die later door een lekke barfd uit de koers zou verdwijnen), Ton Darnen (een eerste jaarsamateur die reeds diverse suc cessen bevocht) en De Waard. Maar het jagende peloton stond geen grote voorsprong toe en vier ronden later werden de vluchtelingen achterhaald. Een serieuze kans van slagen leek Bob Kronen te hebben, toen hij er in de negende ronde alleen vandoor ging en in twee ronden een voorsprong van twintig seconden opbouwde. Maar weer liet het peloton het er niet bij zitten. Wel hield Kronen het nog lang vol, maar half koers moest ook lijj ca pituleren. Onmiddellijk echter sprongen nu twee ploegmakkers van Bob Kronen de vrij heid tegemoet: Tonny Barten en Wlm Liebrechts. Uitstekend samenwerkend vergrootten "zij iedere ronde hun voor sprong tot zij tenslotte een volle mi nuut voor het peloton reden. Onbe dreigd konden zij tenslotte samen gaan uitvechten wie de koers zou winnen. Tonny Barten bleek de snelste. Door de. jacht op het gevluchte duo was het peloton in twee stukken uit eengevallen. Kees Priem en Bram Breur hadden nog jacht gemaakt op de koplopers en zjj kwamen tot op 20 ZIERIKZEE De kans is groot dat Zierikzee zijn langzamerhand tradi tioneel geworden wielerkoers zal moe ten missen. Er zijn zulke grote moei lijkheden gerezen dat het organisatie comité er veel voor voelde het bijltje er bij neer te gooien. Op de afgelo pen winter gehouden kalenderverga dering van (Ie KNWU kreeg Zierik zee zaterdag 9 augustus voor zijn wed strijd voor amateurs toegewezen. De organisatoren (die telken jaren geld en veel vrije tijd in hun hobby steken) waren verRUld niet deze datum. De heer G. M. van der Wielen: ,A1 enkele jaren moesten de wedstrijden gehou den worden op een avond midden in de week. Nu zal de koers dus einde lijk op een zaterdag gehouden kunnen worden. Dat houdt in, dat we een sterker rennersveld aan de start kun nen brengen.' De eerste moeilijkheid ontstond toen de coöperatieve aankoopveren!ging be- aswaar maakte tegen het parkoers dat over de Julianastraat, het Groene Weegje en een deel van het industrie terrein liep. De wielerwedstrijd zou namelijk precies in de oogsttijd val len. De boeren rijden dan af en aan met hun produfcten. Ze moeten daar bij over de Julianastraat om de ge bouwen van de CAV te bereiken. Deze moeilijkheid kon na een gesprek met de heer De Groot, directeur van de CAV, opgelost worden. De Julianastr. zou zo afgezet worden dat de land bouwers over één rijbaan de CAV konden bereiken. Toen kwam echter het volgende pro bleem. De gemeente is namelijk niet van zins de Zuidhavenpoort die aan sluiting geeft op de Julianastraat vooi het verkeer af te sluiten. Langs deze poort verlaat het verkeer voor Duive- land de stad. De gemeente voelt er niets voor het verkeer oip een drukke zaterdagmiddag om te leiden. Met de ze tegenslag had het wielercomité geen rekening gehouden. De hele wed strijd, organisatorisch en financieel, was al rond. Wel deed de gemeente de organisatoren een aaider parkoers a.an de hand bij de Val. Maar daar ging men niet mee akkoord. De heer Van der Wielen: ,De wegen zijn er maar drie meter breed. Dat is levens gevaarlijk voor de renners. Bovendien kan er ook geen publiek staan, omdat de bermen veel te smal zijn. Voorts zou de KNWU het hele parkoers dan opnieuw moeten keuren.' Het comité ziet de oplossing nog niet. Deze week zal men zich beraden over drie punten: le het comité heft zich op en het geld dat inog in kas is gaat naar een lief dadige instelling; 2e men zal de mo gelijkheid bezien om in een andere gemeente op Schouwen-Duiveland de koers te vernrijden daarna heft het comité zich op; 3e men za.l proberen de koers nog o.p een avond te laten verrijden. In Zierikzee wordt op het laatste ge hoopt want men acht het jammer wanneer deze wielerkoers tot het ver leden zou gaan behoren. Ieder jaar weer trok dit evenement duizenden toeschouwers; FORLI (AP) Wereldkampioen, Ser gio Begihetto, heeft op vrijdag de Ita liaanse titel voor beroepsrenners op helt nummer sprint gewonnen. Begh'et- to versloeg Luigi Damiano in twee manches. Domenico de Lillo won de titel voor stayers. WIM BOS, de talentvolle doelverdodi- ger van de amateur eerste klasser Vlissingen, is dezer dag'en een contract aangeboden door de ere-divisieclub A. Z.'67 uit Alkmaar. Gelukkig voor de rood-witten, heeft Whn Bos dit aan bod afgeslagen. seconden bjj Barten en Liebrecjih Toen gaven zy de achtervolging (j lieten zich weer in het peloton te zakken. Met nog twee ronden t< den vluchtte Braiu Breur wee liet peloton, nu in gezelschap van I Koeken. Zjj mochten dan ook ób derde plaats strijden. Van dit dun Koeken de snelste. De uitslag: 1 Tonny Barten, Kim 2 Wim Liebrechts, 'Vlaardingen.t seconden: 3 Kees Koeken, Achk 4 Bram Breur, Nieuwe Tonge,i seconden: 5 D. van de Vlucht, melsdijk; 6 Wim Bravenbroer, terdam7 Kees Priem, Foes; van Driel, Werkendam; 9 Jan Veen, Werkendam; 10 Wim Sm«! Gilze; 11 Rudie Liebrechts, VlJE gen; 12 R. van Brussel, Melisatl 1 minuut 40 seconden: 13 PeterVi Heikant; 14 Wim van Steenis, B blokland; 15 L. Hoogerwerf, Nam, 16 Sjef Austin, Heikant; 17 PietO de, Zwijndrecht; 18 Ko Blok, Kr: gen; 19 Ab Kuzee, Kapelle; Daamen, Ulvenhout. UITSLAGEN ADSPIRANTEN 1. Fred Veldhuizen, Culemborg 25 km. 36,40 2. Cor de. Looze, Haarlem 3. Jan Smeets, Beek 4. Henk Kamerhuis, Vriezeveen 5. Ad. Dekkers, U denhout 6. Henk Albers, Haaksbergen 7. Geert Wintraclcer, Elsloo 8. Ron Smulders. Maastricht UITSLAG NIEUWELINGEN 1. Henk Poppe, Nijverdal 80 km, 1.55,31 2. Arie Janssen, Westzaan 3. Gezien Hove, Deurse 4. Koos Akkermans, Nieuw-Vosse- meer 5. Sjaak Sprankmans, Elsloo 6. Adrie Schippers, Baarn 7. Ger Stadt, Koog aan de Zaan 8. Jo Haan, Hoogezand 9. Geert Mohlman, Apeldoorn 10. Henk Luysterburg, Nieuw-Vosse- meer 11. Cees van Bostelen, Halsteren 12. Jan Zuidweg, Rotterdam 13. Bas Belthuis, Bedum 14. Wim Opzeeland, Haarlem 15. Frans van de Leyst, Rotterdam SELECTIEWEDSTRIJD AMATEURS 1. Adrie Wouters, Zundert 167 km, 3.52,51 2. Henk Stander, Oude Tonge 3. Henk Moonen, Voerendaal 4. Frans v. d. Vleuten, Mierloo-Hout 5. Hans Kuiper, Denekamp 6. Ben van Dortli, Zwijndrecht 7. Karei v. d. Knaap, Den Kwakel op 15 seconden 8. Ron Bakker, Haarlem 9. Siem Berhuuz, Schipluiden 10. Freddy Lachterop, Amsterdam 11. Hans v. d. Lugt, Vlaardingen 12. Diek Groen, Sint-Pahcras 13. Jos Peetoom, Vijfhuizen 14. Cor den Boer, Heenvliet 15. Wim van Breukel, Rozenburg 16. Frans Verhoef, Den Haag 17. Piet Kettenis, Den Haag, 2.02 188. Anne Koster, Rotterdam, 2.55 19. Cor Moritz, Amsterdam 20. Jan v. d. Knaap, Arnhem ATLETIEK 11 ja Keizer heeft zater dagavond bij internationale atletiek wedstrijden in Muenchen de 800 meter gewonnen in 2 minuten 5,9 seconden, de beste Nederlandse seizoentljd. Op de tweede plaats eindigde de Italiaan se Paola Pigni, die onlangs het we reldrecord op de 1500 meter van Ma ria Gommers overnam. De beste tijd van Ilja Keizer, Neder lands recordhoudster op deze afstand, was dir seizoen 2.06,8, de beste sei- aoenprestatie stond op naam van de inmiddels' geblesseerde Tilly van der Made; 2.06.1. AUTOSPORT De Oostenrijker Jo- chen Rtndt heeft zondag in Langen- lebarn met Lotus Ford de formule twee-race, tellend voor het Europees kampioenschap, gewonnen, Hij legde de afstand van 100 kilometer af in 36 minuten en 38,72 seconden. Tweede werd de Schot Jackie Stewart met Matna Ford. De succesvolle Grand- Prixrijder had een achterstand van ruim twee seconden. BOKSEN De beroemde Amerikaan se bokstrainer Whitey Bimstein is zaterdag na een langdurige ziekte overleden. Hij is 72 jaar geworden. Bimstein is trainer geweest van een groot aantal vooraanstaande boksers onder wie Jimmy Braddoek, Benny Leonard, Bamey Ross, Lou Ambers, Max Baer, Marly Servo, Bob Olin Max Rosenbloom, Gene Tunney, Roc ky Graziano en Billy Graham. Juichend, heft Henk Poppe een arm: hij is nieuwélingenkampioen Amateurs in actie in Wemeldinge Aan dit Nederlandse kampioenschap voor nieuwelingen op de weg moet niet al te zwaar en te ernstig getild worden. Natuurlijk: de winnaar is geen 17-jarig- knaapje dat niet uit de voeten kan op een racefiets. En inderdaad is de nieuwe lingenkampioen van zaterdag (de 17-jarige automonteur Henk Poppe uit Nij verdal) niet de eerste de beste. Want Henk, juist zaterdag jarig, boekte zater dag zijn tiende zege van dit seizoen. En Henk won onder meer dit jaar reeds de zware nieuwelingenklassieker di luistert naar d naam ,Het Land van Bar- tje'. Ook is het een feit dat het allemaal rappe sprinters waren die beslag leg den op de volgende ereplaatsen: Arie Janssen uit Westzaan tweede. Gezien Hove uit Durse derde, Koos Akkermans uit Nïeuw-Vossemeer vierde (vorig jaar adspirantenkampioen) en Sjaak Sprankmans uit Elsloo vijfde. Maar toch blijft dit nieuwelingenkampioenschap van Nederland op de weg min of meer een rad van avontuur Die conclusie (een rad van avontuur) dringt zich al op nog voor de strijd be gonnen is, namelijk wanneer de deel nemers zich voor de start opstellen. Men ziet dan een bijna letterlijk onaf zienbaar leger: bijna 300nieuwe lingen (Overigens was het minder dan vorig jaar toen er 370 aan de meet stonden). Dat aantal is zonder meer te groot. "Vooral ook omdat het parcours niet zwaar genoeg is: het circuit van Zandvoort is weliswaar licht golvend (er moet dus af en toe enigszins .ge klommen' worden) maar zelfs in de scherpste bochten ligt het hellend weg dek nog zo gemakkelijk dat de ren ners er op volle snelheid kunnen door gaan. Niemand behoeft dus voor een bocht in te houden om daarna opnieuw te moeten aanzetten. En juist zo'n han dicap sloopt de krachten van de min dere talenten snel. Maar die handicap was er dus niet. Bovendien was de af stand (83.860 meter )te kort om een werkelijke schifting te veroorzaken. Resultaat: dit nieuwelingenkampioen- schap op het circuit van Zandvoort eindigt vrijwel altijd in een massale sprint van meer dan honderd renners (zaterdag waren het naar schatting 150 die tot het einde in de slag waren gebleven). Er zijn weliswaar uitzonde ringen (kraehtrijder Tiemen Groen reed in 1964 in een solo naar de titel) maar dat zijn dan de uitzonderingen die de regel bevestigen. Een rad van avontuur dus dat min of meer toevallig de prijzen uitdeelt. Maar meer nog .nieten'. Daarvan konden ook Rinus Remijn uit Kwadendamme en Peter Remijn uit Goes meepraten. Zij hadden zich gerealiseerd dat dit kampioenschap van Nederland op de weg voor nieuwelingen vaak pas wordt beslist in een massale eindsprint. En daarom hadden zij zich koest gehou den in het peloton omdat deze twee rappe Zeeuwse sprinters beiden wisten dat ze niet kansloos zouden zijn in zo'n massale eindsprint. Maar het ra.d van avontuur bracht hen ontgoocheling. In de slotfase van de strijd (dus reeds diep in de laatste ron de) toen de. sprinters zic.h in de massa naar een gunstige positie wrongen, werden zij beiden het slachtoffer van een valpartij. Peter Remijn vertelde het zo: .Henk Poppe, die nota bene zou gaan winnen, moest zo nodig langs ons heen. Hij duwde mij in het gras, ik viel en ik kreeg de Amsterdammer Jurriaans en Rinus Remiin over mij heen. Wij duikelden--nog allemaal eens over Rinus heen die bleef liggen. Je moet natuurlijk wel eens brutaal zijn in zo'n koers,' maar het moet niet ten koste gaan van een ander', aldus Peter Remijn, wiens fiets na de race bespat was met bloedvlekken, hoewel hij er zelf met lichte schaafwonden was af gekomen. Erger verging het Rinus Remijn. Deze nieuweling wordt achtervolgd door pech. Henk Poppe wordt gehuldigd in. nieuwelingenkampioen van Nederland. Drie weken geleden werd hij betrokken bij een valpartij in de wielerronde van Ossendrecht en hij moest toen een week in het ziekenhuis Sint-Joanna in Goes blijven met een liesblessure. Zijn moraal scheen na die blessure onge schokt want in de eerste de beste wed strijd die hij na zijn ontslag uit het ziekenhuis reed (in Nieuw-Vossemeer) werd hij zelfs tweede. Daarom begon liij met grote plannen aan dit nieuwe- I ingenlcampioenschap op de weg. Op nieuw schakelde een valpartij hem echter uit. Met een ziekenauto moest hij van het parcours gehaald worden. In het ziekenzaaltje van het circuit van Zandvoort had hij een uurtje nodig om weer op verhaal te komen maar met een enorme bloeduitstorting op het rechter schouderblad en een enorme buil op het voorhoofd mocht hij toch weer lopend dit ziekenzaaltje veriaten. Eerder al waren de illusies van Jan Raas, 16-jarige kantoorbediende uit Heinkenszand, aan schei-ven gegaan door een valpartij: ongeveer half koers moest hij de strijd staken. Jan Raas is overigens de enige van de zeven Zeeuwse nieuwelingen die zaterdag in Zandvoort aan de start kwamen die ook volgend jaar nog bij deze cate gorie zal rijden. De anderen worden volgend seizoen amateur. Ben Mulder uit Middelburg, ploegleider van de Zeeuwse renefub .Theo Middelkamp', gaf over Jan Raas als zijn mening: ,Hij wordt volgend jaar een van onze kop stukken.' Dat dit kampioenschap voor nieuwe lingen op de weg niet langer op deze manier verreden moest worden, was de mening van veel renners en offi cials. Alle zeven Zeeuwse nieuwelingen die aan deze titelstrijd deelnamen von den de wedstrijd te licht en het deel nemersaantal te groot. Toine van de Bunder zei het zo: ,Dat parcours, hier op het circuit van Zandvoort, draait tc lekker. Iedereen kan tussen de wielen meekomen. Er zou ten eerste een zwaarder parcours moeten komen. Ten tweede zou de afstand langer moe ten zijn. En ten derde moeten ze net als bij de' amateurs gaan selecteren, zodat je niet met 300 man aan de start komt maar met ten hoogste 150 Arjaan de Schipper uit Kapelle, lid var dc sportcommissie van de KNWL, ha' wel oor naar deze suggesties: ,W( werken er aan om volgend jaar inder daad een kampioenschap te houden voor geselecteerde nieuwelingen.' De mogelijkheid zit er dus in dat volgend jaar niet langer aan een rad van avon tuur gedacht hoeft te worden maar dat er dan werkelyk een schifting tot; stand komt- Toine van de Bunder en Kees Bal wa ren overigens niet de enige Zeeuwen die dit evenement aangrepen om de aandacht op ziclx te vestigen. Al in de eerste fase van de strijd waren Kees Bal (4e klas mavo in Goes) en Wim de Waal (nieuwelingenkampioen van Zeeland en 17-jarige metselaar in Axel) met zijn tweeën uit het peloton ontsnapt. Deze ontsnapping kwam ech ter te vroeg en omdat er geen hulp uit de achterhoede kwam opdagen de den ze verstandig en lieten ze zich weer opslokken door het peloton. De belangrijkste ontsnapping kwam pas na half koers en was die van het kwartet Toine van de Bunder en Kees Bal. Met Blokland uit Schoonrewoerd en Solleveld uit De Lier storten ze zich in het avontuur. Hun voorsprong groeide tot 25 seconden en bleef ron den lang rond deze grootte schomme len. Toine van de Bunder, die in prach tige stijl meestentijds op kop reed, wil de de eer niet alleen: ,Kees Bal reed fantastisch. Hy kwam steeds aflossen, maar we hadden te weinig steun van de twee anderen.' En Kees Bal voegde eraan toe: ,AIs ik nog twee temporij ders bij ons waren geweest hadden ze ons nooit teruggepakt, maar vooral rugnummer 248 (Solleveld) heeft geen meter kop kunnen doen.' Achter dit kwartet deden de andere Zeeuwen ook uitstekend werk: vooral Hennie Gijsel uit Sint-Jansteen en Wim de Waal waren voortdurend voorin het peloton te vinden en gingen mee met iedere renner die probeerde het ont vluchte viertal te achterhalen. Maar het baatte allemaal niet: kort voor het ingaan van de laatste ronde mislukte de poging van Tome van de Bunder en Kees Bal. Van de Bunder, die het niet van een eindsprint moet hebben, pro beerde het nog even met een solo maar ook hij werd weer achterhaald. In de eindsprint was tenslotte Henk Poppe duidelijk de snelste. Opmerkelijk was bij dit kampioenschap op Europa's meest veilige autocircuit de steun die Toine van ae Bunder van het publiek kreeg. Steeds weer als hij in ae voorste linies langs de tribune raasde daverde het van de toejuichin gen. Verbazingwekkend was dat niet: een hele bus met zijn supporters was uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Zand voort gekomen. Ook was er een bus met supporters van Kees Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk die bij de adspi- ranten meestreed. Daarmee was het Zeeuwse element bij deze kampioen schappen nog niet compleet: een van de prominente juryleden was Wim Je- xemiasse uit Heinkenszand, terwijl Wim Hendrikse uit Middelburg als speaker optrad. Ook signaleerden we Arjaan de Schipper uit Kapelle, lid van de sport commissie van de KNWU. Het kampioenschap voor adspiranten werd veroverd door Fred Veldhuizen uit Culemborg. De drie Zeeuwen die in deze categorie va.n start gingen. Kees Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk, Bennie Scheers uit Middelburg en Zuidweg uit Sint-Maartensdijk (de laatste reed zijn eerste wedstrijd eindigden in het grote peloton dat het evenals bij de nieuwelingen op een massasprint liet aankomen. Kees Stoutjesdijk (in de buurt van de 20e plaats) was de snelste Zeeuw. Ook werd er nog een selectiewedstrijd gehouden voor amateurs. Volgend weekeinde wordt in Beek gestreden om het kampioenschap op de weg voor amateurs. Via de provinciale kam pioenschappen en de klassiekers heb ben zich reeds vele amateurs voor dit kampioenschap geplaatst. Vrijwel alle Zeeuwse amateurs hebben reeds het recht verworven in Beek aan de start te komen. Zaterdag streden 230 ama teurs in een race over 167 km op het circuit van Zandvoort om twintig plaatsen voor het kampioenschap in Beek, Bij die 230 renners was niet één Zeeuw die alsnog moest proberen de finale te bereiken. Toine van de Bunder aan de kop van een kopgrbëpje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 8