Janssen wint nog wel een etappe T0URLEIDING NAM DE KOP VAN KARAVAAN EINDELIJK KONINGSSPURT IN DE TOUR DE FRANCE -STOPPER- UITSLAGEN GUIDO REIJBR0ECK VERSLAAT JAN JANSSEN OP DE MEET 9 OP DE EERSTE PLAATS MERKWAARDIGE NEUTRALISATIE NIJMEEGSE VIERDAAGSE JANSSEN: NEUTRALISERING EEN BELACHELIJKE ZAAK BELACHELIJK Nederlaagtoernooi van Hulsterloo FEIJENOORD-SKOBLAR SULLIVANS TIJDSTRAF SPORTMUSEUM (II) ZATERDAG 12 JUL! 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (.Van onze speciale medewerker Kees Pellenaars» LA GRANDE MOTTE (GPD) Voor de start van de dertiende etappe, tussen Aubagne en La Grande Motte, was .Jan Janssen de grote favoriet voor de zege. In deze rit die geheel in het teken van de felle mistral stond was Jan er ook in de slotfase b\j. toen er zich een kopgroep vorm de. Na afloop heb ik aan het strand van La Grande Motte, waar de finish lag, met tal van renners gesproken en zij vertelden me allemaal, dat Janssen in die kopgroep uitstekend heeft gereden. Ik verwaeht dan ook dat hij in de komende dagen toch nog wel een elappe zal winnen. Het is alleen jammer dat allen, die in de rit van gisteren van voren zaten, zoveel achterstand hadden in het algemeen klassement. Dat wil zeggen met uitzondering van Schutz en Van Springel. Niettemin waren er drie Faemarenners in de kopgroep om de zaken te controleren. De ploeg van Eddy Merckx beheerste dus de strijd weer vol komen. Het werd daarom voor Jan Janssen, Gerben Karstens en Harm Ottenbros, die tot de leiders behoorden, een onmogelijke opgave het verder te 'brengen dan zij thans deden. Er zaten teveel sprinters in' deze groep. Die sprint werd trouwens van ver aangetrokken. Allen <Lc naar voren wil den komen, kwamen in de felle wind en daardoor was het een bijzonder moeilijke opgave een goede plaats te veroveren. Wanneer we het overigens over die wind hebben, dan :noct ik zeggen dat ik het een verstandig besluit van de organisatie vond om de renners op een gegeven moment achter de wagens van de ploegleiders te laten fietsen. Was dat niet gebeurd, dan was de karavaan misschien tegen een uur of acht 's avonds in La Grand.- Motte aangekomen. Overigens is er in die rit van gisteren bijzonder weinig gebeurd. Dat kon trouwens ooit niet in verband met de weersomstandigheden. In die kopgroep van zestien, die uiteindelijk op de finish afstoof, zalen als enige mannen van betekenis Schutz en Van Springel. Niettemin werd bet geen gemakke lijke opgave voor de heren. Zij hadden in deze etappe willen uitrusten voor de komende zware dagen in de ritten door de Pyreneeën, maar daar Is door die wind weinig van terecht gekomen. In verband met deze wind. die ook vandaag vermoedelijk een rol gaat spelen, heeft de organisatie er verstandig aan gedaan, een half uur eerder te vertrekken. De Belj/ Outdo Reybroeck heeft de frankrijk gei nonnen. Op de foto gaal volgd door Jan Janssen en de Belg dertiende etappe van de Ronde van hij als eerste over de eindstreep, ge- Lemon. 11-7-1969 13e RIT 187,5 km De uitslag van de dertiende etappe is: I. Reybroek (Belg-Driessens) 187.5 km in 5 uur 48 minuten 54 seconden (met bon. 5.48.34); 2. Janssen (Ned- Geminiani) zt (met bon. 5.48.44): 3. Leman Belg-Schottezt (met bon. 5.48.49): 4. Ottenbros (Ncd-Vissers; 5. Dancelli (It-Albani); 6. Zandegu (It-Pezzi); 7. Karstens (Ned-Plaud) allen zt als Reybroeck; 8. Berland Fr-Geminiani9. Jimenez (Sp-Lan- garica); 10. Beugels (Ned-Magne); II. Riotte (Fr-Ma,gne); 12. Van Sprin gel (Belg-Cools); 13. Guerra (It-Pez- zi); 14. Van den Berghe (Belg-Dries sens); 15. Schutz (Lux-Albani); 16. Swerts (Belg-Driessens) allen zt als Reybroeck 5.48.54; 17. Galdos (Sp- Langarica) 5-49.02; 18. Genet (Fr- Magne) 5.53.33; 19. Hoban (GB-Mag- ne) 5.53.34; 20. Van der Flaas (Belg- Vissers); 21. Mmtjes (Beig-Driessens); 22. Pingeon (Fr-Plaud): 23. Guyot Fr-Stablinskii24. Coulon (Belg- Schotte); 25. Wright (GB-Geminianï) allen zt als Hoban 5.53.34; 26. Wagt- mans (Ned-Vissers)30. Gimondi (It- Pezzi); 32. Merckx (Belg-Driessens); 33. Altig (WDL-Pezzi); 37. Poulidor (Fr-Magne); 64, Dolman (Ned-Vis sers): 72. Haast (Ned-Vissers) allen zt als Hoban 5.53.34. De doorkomst op de Cote de Peypin (4e categorie) was: 1. Raymond (Frl 3 punten: 2. Anni (It) 2 punten: 3. Leman (Belg) 1 punt. Het algemeen klassement na de der tiende etappe luidt: 1. Merckx (Belg- Driessens) 63.51.04; 2. Pingeon (Fr- Plaud) op 7.11; 3. Gimondi (It-Pez- zi) op 7.14; 4. Poulidor (Fr-Magne) op 11.09; 5. Gandarias (Sp-Langari- ca) op 12.11; 6. Wagtnians (Ned-Vis- sers) op 13.35; 7. Vianelli (It-Albani) op 16.50; 8. Van Springel (Belg-Cools) op 18.22; 9. Schutz (Lux-Albani) op 20.29; 10. Galera (Sp-Machain) op 21-.21; 11. Galdos (Sp-Langarica) op 23.37; 12. Detort (Fr-Plaud)-op 25.02; 13. Panizza. (It-Pezzi) op 27.06; 14. Van Impe (Belg-Stablinski) op 30.1o; 15. Agostinho (Port-Caput) op 31.34; 16. Castello (Sp-Langarica) op 33.23; 17. David (Belg-Schotte) op 33.33; 18. Janssen (Ned-Geminiani) op 34.29; 19. Lopez-Rodriguez (Sp-Machain) op 37,51: 20. Dumont (Fr-Plaud) op 41.07; 21. Theillière (Fr-Stablinski) op 42.23: 22. Gutty (Fr-Caput) op 43.06; 23. Momene (Sp-Machain) op 46.09; 24. Harrison (GB-Caput) op 49.11; 25. Gabdca (Sp-Machain) op 49.34; 60. Dolman (Ned-Vissers) op 1.37.23; 62. Van der Flaas (Belg-Vissers) op 1,40.29; 67. Beugels (Ned-Magne) op 1.46.03: 69. Haast (Ned-Vissers) op 1.46.39: 83. Karstens (Ned-Plaud) op 1.53.48; 88. Ottenbros (Ned-Vissers) op 1.57.47. Het algemeen bergklassement luidt: 1. Merckx (Belg) 89 punten: 2. Pin geon (Fr) 68 punten: 3. Galera (Sp) 51 punten: 4. Gandarias (Sp) en Gi mondi (It) 44 punten: 6. Mascara (Sp) 43 punten: i. Santamarina (Sp) en Gutty (Fr) 30 punten; 9. Van Im pe (Belg) 26 punten; 10. Poulidor (Fr) 22 punten. Het puntenklassement is: 1. Merckx 150 punten: 2. Janssen 94 punten; 3. Wagtmans 93 punten; 4. Gimondi 88 punten; 5. Gandarias 69 punten: 6. Pingeon 68 punten; 7. Dancelli 67 pun ten; 8. Altig 59 punten; 9. Zandegu 56 punten; 10. Poulidor 52 punten. PLOEGENKLASSEMENT. Het dagploegenklassement is: 1. IDriessena (Reybroeck. Van den Berghe. Swerts) 17.26.42; 2. Magne 17.31.21; 3. Geminiam 17.31.22 (35pl); 4. Pezzi zt (49pl); 5. Albani zt (63 pl.)7. Vissers 1736.02. Het algemeen ploegenklassement: 1. La.ngarica 194.00.06; 2. Plaud 3. Driessens 194.01.30; 4. Macham 194.10.10; 5. Pezzi 194.20.23: 13. Vis sers 196.18.46. LA GRANDE MOTTE (GPD) Voor het eerst in de 56ste Tour de France de ware ,konings- sprint'. Uitgezonderd Eddy Merckx zelf, de man die alles kan, verenigde zich iedereen, die in de laatste nieters van een wielerwedstrijd enige kans meent te maken, in een kopgroep, die op eens ook de machtige mistral als bondgenoot kreeg. Vreemde kronkelingen in het parcours, wispelturig gedrag van de storm en aanvalslust van knechten, die zich in hetpatroon' van een rit als deze wilden wringen, brachten tenslotte, na talloze wederwaardigheden op organisato- j risch gebied, de elite van de rappe mannen op een boulevard in La Grande Motte bijeen. Guido Reybroeck vermeerderde daar het nu zeer omvangrijke saldo van de Faema-brigade. vlijtig 3 bijgestaan door zijn maats Swerts en Van den j Berghe. Harm Ottenbros had het al gevreesd: •We waren goed weg, na die sprint om de dag premie, onderweg. Maar toen kwamen van ach ter al die rappe mannen. Op dat moment dacht ik al niet meer aan de etappe-overwinning. En als je in een spurt iets wilt maken, dan moet je helemaal met overtuiging sprinten'. Janssen droeg een zelfde verantwoording aan. En ja loers bekeek men vervolgens de Reybroeck om ringende Faema's: twee door en door betrouw bare knechten, die volgens de ,oude school' de sprint voor bonkige Guido hadden aangetrok ken. Reybroeck: ,Ik was nog wel even bang voor Leman. Swerts ging op kop, voerde het tempo op, daar achter reed Van den Berghe en nam over. Maar toen kwam Leman aan de andere kant over Van den Berghe heen en toen moest ik wel meteen achter het wiel van mijn ploeg maat vandaan'. 1 Reybroeck bekroonde zijn rush niet bleonien: ,Ik weet dat ik snel ben. Als ik op dit moment een lijstje moest maken van de rapste spurters, dan zet- te ik mezelf en Walter Godefroot op één lijn op de eerste plaats. Of ik s sneller ben dan Vannitsen of Van K Steenbergen indertijd, ik weet liet niet, ik heb nooit met die mannen ge- 1 reilen. Ik ben wel rapper dan A nn jf Loo.v. Ilij Is het, die mij ongewild C; sprinten beeft geleerd. Ik wilde nooit door Van Looy worden geklopt. Door iedereen wél. maar door t an Looy juist niet. Jarenlang heb ik mijn sprint ontwikkeld om Van Looy te kunnen kloppen, waar dan ook. Ik ben nooit vergeten hoe hij me vaak Idwars r.nt in de Parijs-Tours'. Tóch was de hand van de .grote mees ier' Merckx, de leider van de kara vaan, ook in het verloop van deze etappe merkbaar. Reybroeck; ,Er sprongen een paar man weg. Er spi'ong weer een groepje achteraan. Ik aarzelde wat. Toen kwam Merckx napt me rijden en zei: .Allez, Guido, wilt ge nog een etappe winnen? Dan ge er nu dan toch naar toe moe- 'en rijden'. Zodat Merckx Rey broeck in de voorste lijn dii-igeerde sa daarmee voor zijn Faema-equippe ne zovcelster overwinning opstreek. ijDe karavaan, tandenknarsend vluch tend voor de Immense stofwolken, die 'R uit .ontwikkelingsgebied', dat aan 0 "over van de Middelllandse Zee moet uitgroeien tot ,de tweede Rivièra', elk redelijk verblijf onmoge lijk maakten, die karavaan noteerde glimlachend Reybroeeks uitspraken. Men wond zich vervolgens nog even op over de al of niet als .terecht' ge waardeerde, merkwaardige neutralisa tie onderweg, en zocht, omdat er ein delijk een etappe met geringe historie was te verrijden, een nieuw gespreks onderwerp. Nu Merckx onaantastbaar lijkt, de Pyreneeën wachten en Parijs nog maar een week verwijderd is, kan week niet van gerept, de orgaiili volvoerde de controles met veel vlijt, en de laboratoria zwijgen in alle ta len. Wat dan moet betekenen, dat al le tot nu toe uitgevoerde onderzoekin gen .negatief' als saldo hebben. Vandaag echter, m de loop van de dag. verwacht men van de organisatie een communiqué, waarin, naar wordt aan genomen, de namen van vijf renners worden vernield, wier urine in de af gelopen dagen als .positief' moest worden aangemerkt. Duitse volgers vrezen dat Altiigs naam daarbij zal zijn Belgen voorspellen René Coore- man als één van de vijf. Twee ren ners, overigens, voor wie de achter uitzetting met. een kwartier als vol maakt onbelangrijk zal gelden. En in- middelds heeft men uiteraard rond Eddy Merckx ook al weer enig rumoer gecreëerd. De beide tour-art sen, Maigre en Dumas, schijnen het oneens te zijn over de medicijnen die Merckx wél of niet mag- gebruiken. Wanneer de renners zich bij de do pingcontrole melden, plegen zij een lijstje te overhandigen van de prepa raten, die aij niet toestemming van artsen gebruiken. De tour-doktoren verschillen van mening over het pre paraat Cortisone, dat Merclcx met een begeleidend middel schijnt te gebruiken. Maar een nieuwe affaire- Merckx lijkt de volgers, ondanks al le gefluister toch onbestaanbaar. NIJMEGEN (ANP) Aan de vier daagse van Nijmegen, die dinsdag 15 juli een aanvang neemt, nemen dit jaar 15.454 wandelaars deel, 1022 min der dan in 1968. Da teruggang in het aantal deelnemers 's vooral te wijten aan de aanzienlijker kleinere inschrij ving van Nederlandse militairen. Hier door zullen voor het eerst meer buiten landers dan Nederlandse soldaten aan de wandelmars Degimien. (Van onze speciale verslaggever) GRANDE MOTTE (GPD) De eerste wandeletappe in deze tour was nog niet eens een echte, want de karavaan werd tot kruipen gedwongen. De mistral immers .boog* het Zuidfranse land met een .toerental' zo tussen de acht en de negen en dat evenaarde zowat de Galibier. De tour-directie liet zich door de woelige warme wind duidelijk verrassen en werd daardoor tot een voor de Franse ronde unieke maatregel gedwongen. Toen de meute met nog zo'n 80 kilo meter voor de wielen het tijdschema al een dik uur vóór had laten gaan iedere coureur zocht schuil achter de rug van een ander en wie wenste nog het uiterste vermoeiende kopwerk te doen? knarste de tourradio het besluit, dat de koers tot een finale van 45 kilometer zou worden geneutraliseerd en dat in die tijd ploeg voor ploeg kop zou moeten nemen. Het tempo zou omhoog gaan en zo zou iets van de achterstand kunnen worden afgeknabbeld. Felix Levitan: .We moesten wel. In het huidige verkeer kunnen ook de wegen in Frankrijk niet zomaar nog eens een extra uur of meer worden vrijgehouden. En dan, kan je het pu bliek maar uren laten wachten. Dat komit de populariteit van de tour niet ten goede'. En zo werd het wielerpe- loton tot een wapenstilstand van meer dan 35 km gedwongen om een gat in de organisatie nog enigszins te dich ten. Maar het beurtelings dienst doen verliep lang niet vlekkeloos. Harm Ottenbros bijvoorbeeld: ,Een gekken huis. Het werd helemaal niets. We moesten kop over kop. maar de ene a deed het maar even en de vol was er dan het weer niet of zo. otte ging de wagen van de wed- Door een bijzonder hevige mistral heeft de leiding van de Ronde van Frankrijk een ongewone maatregel moeten namen. Tussen Mn.nsa.nne-Lies Alpilles en Saint-Gilles. 45 km voor de finish, werd de strijd geneutrali seerd. Het is de eerste keer in de ge schiedenis van de tour dat een derge lijke maatregel noodzakelijk was. Op de foto een aantal rijders met op de- voorgrond Jan Janssentijdens deze neutralisatie. strijdleiding maar voorop rijden en toen zaten we allemaal een beetje uit de wind'. Wat de renners op zich wel waardeer den. Gerben Karstens: .liet was een verschrikkelijk gemene bries. Je had de grootste moeite niet sturen, want steeds viel je bijna van je fiets'. Ook Jan Janssen had de bries in de be nen, maar laakte het besluit met recht. .Nonsens, die neutralisatie. Om dat we de wind op kop hebben Dan kan je straks in de Pyreneeën dei koers ook wel "aan stilleggen, om dat een heel peloton zo ver op het tijdschema achterblijft. Lekker is dat om even uit te rusten. En stel eens,, dat er nu toevallig wel eentje voorutii zit? Wat moet je dan? Die rakker ze-I ker terughalen en hem je spijt betui gen. Nee, een belachelijke zaak'. i Enfin., het routeboek snelde nog steeds met ruime voorsprong over de meet: in het kale La Grande Motte, toeris-i tencentrum in wording. En dat, ter-1 wijl de mistral de renners juist in de| finale veel gunstiger was gezind. Dei storm werd vaak een steun in de rag' en toen ook zag Jan Janssen de reden voor een coup. die hem zijn laatste troost, een etappezege, moest brengen. Maar de groep van zeventien, telde naast het Hollands geweid (Janssen, Ottenbros, Karstens en Beugels) veel te veel sprinters. Jan Janssens moest dat, toen de Fae ma's Van den Berghe en Swerts hun .bejaarde' ineester-spurter Guido Rey broeck keurig naar de bloemen had den getrokken, hijgend erkennen. ,Z« rap ben ik niet meer. Er zaten teveel snelle jongens hij. Van den Berghe trok de sprint aan en Karstens, Zan degu en nog eentje kwamen over mij heen voor ik het wiel kon pakken. Ik kwam nog goed terug, maar er za ten er teveel voor mij. Reybroeck ging pas op het laatste moment en toen kon ik daar niet meer over heen'. Zoals ook Gerben Karstens op het laatste moment met Dancelli en Rey broeck naar de prijsrijders geraasd zijn lezing had. ,Ik zat aan het wiel van Zandegu. Dat was niet zo slecht, maar met de vrind over één kant is het moeilijk spurten. We kwa men op een of andere manier juist pal Sn de bries, ja, en toen was het na tuurlijk wel gebeurd'. Eerzuchtige Gerben had over.gens opnieuw een reden tot mopperen. ,Toeh de mannen weggingen, reed Ik naar voren in het peloton. Daar zaten een paar ploeg maten. Ik zei: .Rijden'. Er zaten toch immers drie Faema's vooruit, niet? Nee hoor, het antwoord:" waarvoor? Nou vraag ik Je toch. Als ze ook !n zo'n etappe niets voor je willen doen en we mochten nu toch, he nou. dan rij ik ook niet meer voor hun. Ik zal het ze vanavond zeggen', ach. Gaston Plaud zal het glimlachend aanhoren. In het alles voor Roger Pin geon bestaat Immers geen Gerben Karstens. De voetbalvereniging Hulsterloo uit Nieuw Namen zal in de komende we ken een aantal wedstrijden spelen in het kader van het nederlaagtournool dat deze vereniging organiseert. Aan dit tournooi wordt de3genomen door de ploegen:-Excelsior, Sint-Nïklaas(B) Verrebroek (B); HW24 uit Hulst: Hontenisse Kloosterzande; Kieldrecht (B). lan Feljenoords transferpolitiek heb Ik. om de waarheid te zeggen "iet veel begrepen. Iedereen was het er over eens dat Feijenoord het afgelopen seizoen een onneembare, ondoordringbare verdediging liad, Als er één deel van het Feycnoordclftal was dat, ongewijzigd in het veld kwam, was het die verdediging ivel, met Eddy Pieters Graaf land in bet doel en daarvoor (van rechts naar links) Piet Romeijn, Riniis Israël, Theo Lnseronis en Oor Veldhoen. Dus wat kocht Feijenoord Een linksback. Waar heeft Feijenoord (tot nu toe ver- Keef») jacht op gemaakt Een rechtsback. Respectievelijk Theo van Dulvenbod» dus en de Tsjech Dobïas. De niiddenlinie gaf iets grotere problemen, dan vorig seizoen. Zelfs Jansen was geen vaste man. Later werd Haak ingeschakeld. Wery heeft in de .2' gespeeld evenals Van Hanegem. Ik kan me best voorstellen dat Feijenoord Franz Hasil voor die plaats naast Jansen Heeft aangetrokken, geen probleem dus. Resteert de voorhoede. Vergeleken bij Ajax, dat 90 doelpunten scoorde, is Feijenoord mot 73 (ondanks de topscorer Kindvall in de gelederen) geducht achtergebleven. De voorhoede had op de reclits- inutenplnats wel enige versterking kunnen gebruiken, nog afgezien van de vraag of een club <lie de Europnciipconipetitïo ingaait, niet ui staat moet zijn zes gelijkwaardige voorhoedcspelcrs op te bren gen, Feijenoord heeft echter n.iet een voorhoedespeler aangekocht. Voor zover beleend zijn er, behalve met Mulder van Anderlccht, ook geen serieuze pogingen gedaan een topvoorhoedespeler aan te trekken. f>at verbaast me. Temeer omdat ik toevallig weet. dat Feijenoord sa°K on°eveer 500.000 gulden van Hannover '96 goalgetter Jozip bkoblar had kunnen overnemen. Brugge schijnt 350.000 gulden voor hem geboden te hebben, maar dat vond Hannover te weinig, te meer omdat hij Hannover '"oertijd 640.000 Dni heeft gekost. Toen bekend werd dat Skoblar afkomstig van OFK Beograd en veelvoudig Joegoslavisch interna tional) 0p (je nominatie stond verkocht te worden, ontstond er onder ne Hannoveriaanse publiek een protestactie. Ex-voorzitter Daubert van Hannover '96 verklaarde: ,Ik ga alleen naar het stadion om Skoblar te zien spelen. Ik zie niemand die hem zou kunnen ver vangen. Skoblar stond in Duitsland op de derde plaats van de topscorers- lijst, ondanks het feit dat hij lang niet alle wedstrijden kon mee spelen: ,Een speler vol trucs en elegance, maar met de mentaliteit van een voetbalprof.' Dat, hij bij de topscorers behoorde, ondanks dat, Hannover op de elfde plaats eindigde, zegt, genoeg. Misschien zegt het nog meer (zie de uitspraak van-de ex-voorzitter boven) dat Hannover met; gemiddeld 24.000 toeschouwers per wedstrijd wat belangstelling betreft op de tweede plaats in de bundeslign stond. Feijenoord heeft Skoblar echter niet willen hebben, de Joegoslaaf is in Hannover gebleven, voor een opgetrokken salaris van 4000 Dm per maand, exclusief de premies. Miljonair Bob Sullivan is coach en eigenaar van de Grand Rapid Sullivans. Hun naam hebben de Sullivans uiteraard aan oom Bob te danken. Ik vind dat een aardige gewoonte. Waarom zouden we liet Nederlandse honkbalteam niet de Urbanussen noemen? ,Dc Urbanussen lieten zich echter niet uit het veld slaan,' dat klinkt tooli uitstekend zou ik zeggen. Je kan dat systeem overal toepassen, hij volleybal (,de Bloklanders), l>(j zwemmen (,de Slenders sloegen kranig van zieli af') bij schaatsen (,de Pfrommers gingen gesmeerd door de bocht'), terwijl men tot voor kort bij de boksers had kunnen spreken van .de Bisschoppen, die nieuige rake klap uitdeelden'. Vooral bij voetbal lijkt hel me een aardige methode om de elftal len aan te duiden; het is weer eens wat anders dan ,de wijdbroeken', .de Zebra's', .de Kasteelbewoners' en ,de Lichtstadbewoners'. Voortaan sproken we van de Rotterdam Happels, de Sollevelders. de Twijntse Olijven, De PSV Lindners en de Jaapvanpragers. Het probleem (besef ik maar nl Ie goed) is alleen dat die naam zo wisselvallig is: vandaag heten ze nog de Peetersen, en morgen de Happels. Het verschil met de Grand Rapid Sullivans is. dat de Sullivans in derdaad het eigendom zijn van Bob Sullivan. We hebben in Neder land in feite maar één club gehad die een dergelijke benaming had kunnen aannemen: de Xerxes-DHC Hoogenbomers. 'Als een Tour de France-renner op doping wordt betrapt, krijgt hij een tijdstraf van een kwartier. Een goede maatregel, al kan het dan wel voorkomen dat een (onhandige.) renner die elke da.g een paar keer op doping wordt betrapt en dan steeds een kwartier bij zijn totaaltijd krijgt opgeteld, eerder de 19c juli (cn daarmee dc- finish in Parijs) bereikt dan zijn concurrenten. Mocht hier een denkfout in zitten, dan moet u me dat maar melden. Er zullen ook renners zijn, die dat kwartiertje tijdverlies incalcule ren. De renner (hij verzocht me zijn naani niet te noemen), wiens broer in een laboratorium Ie Y. werkt, is via die broer in het be zit. gekomen van een feilloos werkend dopingniiddel, dat hem iedere rit een voorsprong van twintig minuten verzekert op de renner niet liet één na beste dopingsmiddel. Het enige waarvoor hij moet oppassen is, dat hij niet in een ravijn valt en niet te veel lekke banden krijgt, want daar is doping niet te gen opgewassen. Hij wist al precies hoe het gaan zou in de Tour de France (ik sprak hem enige dagen voor de start). De eerste rit zou hij finishen niet een voorsprong van een half uur. Zodra tourdokter Pierre Donuts zou roepen: plasje plegen'. Zou hij zeggen: ,doe geen moeite, ik heb doping genomen, ik heken, tel maar vijftien minuten bij mijn tijd op', aldus geschiedde. De volgende dag was zijn voorsprong iets kleiner op nummer twee (24 minuten), de daaropvolgende dag speelde hij zelfs quitte 15 minuten voorsprong slechts), maar in de eerste bergetappe zette hij al zijn concurrenten op een ronde en won met een voor sprong van anderhalf uur. Kortom... enfin, u had het eigenlijk al moeten lezen. Begin februari schreef ik dver het sportmuseum, dat er hoognodig zou moeten komen. Nederland heeft honderden musea van allerlei soort, alleen een sportmuseum ontbreekt nog. Het bleek mij toen dat er al drie jaar een slichting bestaat die ijvert voor zo'n sport museum. Secretaris ervan is Leo de Wolff- 11; kan u nu melden dat het sportmuseum er komt: in Frankrijk. Het nationaal sportmuseum gaat het heten. Later zal het ook op internationale leest geschoeid worden. Vele voorwerpen heeft men al in bezit. Ik noem: de fiets waarop Bobet de tour won in 1955, plus zijn re genboogtrui en een gele trui. De spikes van oud-wereldrecordhou der Jules Ladoumegue en de degen waarmee Christian d'Oriola in Melbourne de Olympische titel won. De rugbybal waarmee Frank rijk in 1959 Wales versloeg, het shirt waarin Alain Mimoun In ,1956 de Olympische marathontitel won, ski's van Marielle Goitschel, Kily en Perillat en tennisrackets van Borotra, Lacoste, Brugnon en Cochet. Het wordt een soort fetischisten museum, dat merkt u weL Want laten we eerlijk zijn: waarin verschilt de rugbybal waarmee Frank rijk van Wales won, van de rughyh3l waarmee Frankrijk van En geland verloor? Stel dat een sadist op een onbewaakt ogenblik de tennisrackets van Borotra en Cochet zou verwisselen, zou daar dan een haan naar kraaien? Maar ja. het gaat natuurlijk om het idee. AIs iemand in het museum voor oudheden het harnas van Karei n zou verwisse len niet dat van Karei III. zou er ook geen kip naar kakelen. Tussen haakjes: waar blijft nu eigenlijk dat Nederlandse sportmu- NICO SCHEEP3IAKEB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9