Mosselaffaire nu in de rechtszaal beland Gedeputeerde staten hebben begrip voor erfpachtkwestie' De Schelde van Gouy tot Noordzee TRACTAAT Donderdag uitspraak kort geding Eisers: plan voor snelle oplossing Nieuwe ketelorder voor ,De Schelde' Verzoek werkgroep werd aangehouden KRUININGEN HULDIGDE DORPSOMROEPER NR ÉÉN V R E E D E, PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 JULI 1Kj aan de oppervlakte van het water kan vaststellen'. Mr. Van der Weel had zelf al toegegeven', dat flessen geen bacteriën zijn. De heer Van der Weel vond niet het oog op de l'aam van de Zeeuwse mos selen, dat de mosselifinma's er ver standig aan zouden hebben gedaan liet -kort geding niet te laten door gaan. Hiij had het een fraaie kran tenkop gevonden, als men na de be-' 1--~ met gs toen werd be- MIDDELBURG - De discussie over de oplossing van de proble men in de mosselsector heeft zich vrijdag verplaatst naar de rechtszaal in Middelburg. Daar werd tijdens het kort geding van de twee firma's Verwijs- Janse en Vette-Verhaart, mos selexporteurs te Yerseke tegen het waterschap ,Be Brede Wa tering van Zuid-Beveland' de mosselaffaire op juridisch ni veau .uitgevochten'. Nu beide partijen zijn gehoord en nu hij is voorzien van stapels stukken over de kwestie, zal de presi dent van de rechtbank, mr. P. van Empel, volgende week don derdag uitspraak doen. Zoals bekend eisen de mosselfirnia's dat het waterschap terstond de lo zing van besmet afvalwater via liet gemaal bij Kattendijke op de Oos- terschelde zal staken. Dat .terstond staken van het lozen van het afval water* werd vrijdagmorgen door de raadsman van de mosselfirma's, mr. E. van Haersnra-Buma uit Den Haag wat afgezwakt. Hij kwam met een plan, waardoor de zaak tijdelijk zou kunnen worden opgelost en waarvan de uitvoering een dag of vier zou duren. Die vier dagen tijd zouden de mosselfirma's het waterschap wel willen schenken. Het plan om tijdelijk uit de misère te komen is als volgt: ,Trek de be staande persleiding vanaf de zuive ringsinstallatie in Goes naar Goes- Noord door. tot aan het kanaal van Goes. Loos dan via die" leiding 60 pet van het Goese afvalwater en blijf 40 pet lozen via de weg, die wordt ge bruikt: het afwateringsstelsel van het waterschap'. De mosselfirma's waren van mening, dat op die ma nier de biologische zelfreiniging wel afdoende za.1 zijn, omdat men dan via twee kanalen zou lozen. Voor de doortrekking van de persleiding vanaf de zuiveringsinstallatie naar het kanaal Goese Sas zou men vol gens de firma's 700 meter buis no dig hebben en die buizen zouden voorradig zijn bij een aannemer, die ze gebruikt voor transport van zand. De firma's hadden de heer W. C. van. Oost, deskundige van de Gronitmij meegebracht, om eventueel nader het plan toe te lichten, maar mr. Van Empel bleek daar geen behoefte aan te hebben. De raadsman van de eisende partij gaf in zijn .pleidooi, uitvoerig aan hoé ^de problemen;, .in.elkaar; - zitten. Over het feit.Ldat/.'hët Korf. geding is aangespannen .tegen hét' .water.- schap en niet tegéö de gemeente Goes, die de vervuiling veroorzaakt, zei mr. Haersma,: ,Mijn cliënten heb ben er niets mee te maken wie de boosdoener is. Het waterschap ver richt de handeling en dat zien wij'. De heer Haersma betitelde de lo zing door het waterschap als een .onmaatschappelijke daad'. Hij citeer de uit het reglement van hel water schap en stelde, op grond daarvan, dat het een eis van behoorlijk be stuur is, dat het waterschap zorgt, dat er geen vervuild water op de Oosterschelde wordt geloosd. De raadsman wees erop, da.t het water schap op grond van het reglement de gemeente Goes kan verplichten alleen zuiver water te lozen. En daar van vond hij: ,Dat is voor het pol derbestuur niet alleen een recht, maar ook een plicht'. Als een andere mogelijkheid gaf de heer Haersma aan, dat het waterschap zelf voor zuivering van het te lozen water zorgt. De mosselfirma's, die het kort geding hebben aangespannen, duidde de heer Haersma aan als .huurders tegen wie een onrechtmatige daad wordt gepleegd als hun genotsrecht wordt gestoord'. De lozing van het besmette water achtte de raadsman een schending van het subjectief rechit van de huurders van de ver- wateringsperceleh, dooi: de overheid gepleegcl. Veel nadruk legde mr. Haersma op de gevolgen van de be smetting van het water. Hij wees erop, dat het kwaliteitsprodukt, dat vanuit Yerseke wordt geëxporteerd, de goede naam dreigt te verliezen. De oplossing om in De Grevelingen te gaan verwateren, achtte de heer Haersma dan ook niet gunstig'. Dc mosselen moeten vier uur langer ver voerd worden en als ze in België op de markt komen, zijn ze in plaats van 12 uur 16 uur oud. De vers heid gaat achterruit en daarmee de naam, die het produkt hoog heeft te houden'. Mr. Haersma eiste dan ool-c staking van de lozing van het be smette water. Hij wilde dan wel vier dagen de tijd geven om de door hem geformuleerde oplossing te realise ren. De raadsman mr. in het begin van zijn pleidooi dui delijk, dat het waterschap ten volle begrip heeft voor het belang, dat met de kwestie is gemoeid. Mr. Van der Weel stelde, echter, dat de zui vering van afvalwater uitsluitend de huishouding van de gemeente en niet het waterschap aangaat. Hij wees erop, dat liet waterschap hierin uitsluitend een passieve taak heeft. Over liet stinken van de lozing van het water, zei de raadsman van het waterschap: ,llc zal om redenen van welgovoeg- lijkheid geen gedetailleerde beschrij ving geven van de gevolgen'. Hij bracht in het midden, dat liet \va-' terschap bij vervulling van haar ta ken rekening dient te houden met de reële mogelijkheden, die er zijn. Overigens stelde mr. Van der Weel, dat het waterschap in de loop van de jaren steeds met Goes heeft ge zocht naar mogelijkheden om een op lossing te vinden voor de vervuiling van het afvalwater en de lozing er van. Zoals bekend, zal de uitkomst moeten worden gebracht door aan leg van een persleiding naar de Wes- tersehelde, een zaak, die Goes m ie der geval nu niet zelf kan finan cieren. De heer Van der Weel was van mening, dat van een president van een rechtbank niet in een kort geding kan worden verlangd, dat hij binnen enkele dagen de knoop door hakt, terwijl het overleg al jaren gaande is. In ieder geval achtte mr. Van der Weel het een volstrekt on voorstelbare situatie als Goes plotse ling niet meer zou mogen lozen. .Hiermee is een groot direkt belang gemoeid en op zichzelf is dat a.1 aan leiding om de eis af te wijzen'. Als de lozing gestaakt wordt zou dat schade toebrengen aan goederen en bewoners. De heer Van der Weel wees er verder in zijn pleidooi op. dat er geen hon derd procent zekerheid is, dat Goes de vervuiler is. Hij wees er daar bij op dat de gemeente Goes al ja ren groeit. Overigens kwam hij met de uitslag van een proef, die liet waterschap enkele dagen geleden heeft genomen: er werden flessen in de oosterschelde gegooid en men constateerde, dat die niet bij verwa- teringsplaatsen terechtkwamen. Het ging om acht sets van 20 flessen, waarvan de baan nreit boten en vanaf de wal verder wordt gevolgd. Re pliek van mr. Haersma: .Laat er geen honderd procent zekerheid zijn, er is wel van de kant van het RIZA gesproken over ,aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid'. De raads man van de mosselexporteurs noem de de proef met de flessen amateu ristisch en hij wees er op, dait men zo alleen maar de stroombeweging sloten, dat de raad van Goes zal worden voorgesteld een chlorerings- installatie te bouwen van de zaak had afgezien. Het .vierdagenplan', dat door de eisers naar voren was gebracht, vond mr. Van der Weel ,zo simpel, dat ik twijfel aan de oplos sing'. Hij was van mening, dat an dere deskundigen bij hun jarenlange studie die mogelijkheid ook wel zul len hebben bestudeerd. In tweede instantie bracht mr Haersma in het midden, dat liet gaat om een gevaar, dat nu dreigt en waarbij men enig risico moet nemen als men de zaak wil oplossen. Hij stelde overigens, dat het waterschap in de toekomst misschien nog wel blij zal zijn, als ze dit kort geding zou verliezen, omdat anders de scha devergoedingen heel veel geld zouden gaan kosten. Mr. Van der Weel, die al had gesteld, dat het waterschap geen onrechtmatige daad pleegt, ant woordde daarop, dat Goes in dat ge val zou worden aangesproken, omdat Goes vervuilt. Hoewel ik niet wil zeggen: ,hoe meer processen hoe lie ver'; Beide raadslieden bleken fana tieke krantenlezers. De citaten uit krantenartikelen gingen vrijdag en weel', wat mr. Van Empel op gegeven moment de verzuchting ont lokte: .Als alles wat in de kran ten staat, eens waar was'. VLISSÏNGEN De NV Kon. Mij. ,Dc Schelde' heeft opnieuw van de NV Pro vinciale Noord-Brabantsche Electrici- teits Maatschappij een opdracht ont vangen voor de bouw van een Schelde- Combustion Engineering ketel vooi Amercentrale te Geert rui denberg. Het vermogen van deze centrale wordt hier mee verder uitgebreid met 392 MW. Een zelfde ketel is reeds in aanbouw voor de Amercentrale. Het gevaarte heeft 'n hoogte van ongeveer 60 nr en er wordt plus minus 140 km stalen pijp in verwerkt. Eind 1972 of begin 1973 nroet de tweede ketel worden opgele verd. ,De Schelde' heeft thans de vier grootste ooit in Nederland bestelde ketels in aan bouw, namelijk bovengenoemdetwee ke tels voor de Amercentrale elk 392 Mw) en twee ketels (elk 320 Mw) voo Waalhavencentrale te Rotterdam. BURGEMEESTER R. A. J. DEN BOER, IJZENDIJKE: volledig akkoord met het voorstel van b en w om het verzoek van de werk groep, ingesteld door een gedeelte van de erfpachters in de gemeente LJzendijke. tot opschorting van de invordering van de nieuwe; erfpachtcanons-en tot intrek1 king van het besluit, waarbij de nieuwe grondprijzen zijn vastegesteld, in af- KRUININGEN ,De slachters van Krunehen laëten bekend maêken dal ter volhende weke maéndagachmid- dag, vier uren koeienvleês ie koap is in 'n noadslachting. De pries is drie hulden ile kilo. Zegt het voort!', deze langzamerhand historische woorden vernamen de inwoners van Kruinin gen vrijdagavond uit de mond van de 83-jarige Dokus Kakebeeke, sinds za terdag de .Eerste omroeper van Ne derland'. Het was de tekst waarmee de heer Kakebeeke zaterdag te Hoorn zijn titel behaalde. Vele Kruinmgenaren waren Vrijdag naar het gemeentehuis gegaan om de huldiging van hun plotseling gevier de dorpsomroeper mee te maken en om hem persoonlijk de hand te druk ken. Vooraf gegaan door de konin klijke harmonie EMM maakte Do- kus Kakebeeke voor zijn huldiging een ereronde door het dorp, Jongens gaven met- spandoeken hun enthou siasme over zijn succes te kennen: ,Leve Dokus'. Vervolgens sprak burgemeester A. Schipper de omroeper toe: .Wie kent Dokus Kakebeeke niet', kon hij te recht vragen, de vroegere conciërge van het gemeentehuis en dorpsom roeper van Kruiningen. Heel Zuid- Beveland kent hem van de openbare verkopingen en nu als eerste om roeper va,r Nederland' De burgemeester was er zeker van namens de gemeente te spreken toen hij de heer Kakebeeke van harte fe liciteerde. Een luid hoera steeg op burgemeesters verzoek op, en onder begeleiding van de koninklijke har monie EMM werd het .Lang zal hij leven' door ieder meegezongen. Dokus maakte er met zijn familie en de bur gemeester een rondedans bij. .Nee, die microfoon moet ik niet, maar mag ik misschien een slok water van u' sprak de nieuwe kam pioen Ln zijn wederwoord en hij ver volgde: .Dames en heren, noe moe je nie zebhe: di kom Dokus wéö, \va zouten noe wi én', waarop hij de nog eens de aankondiging deed waarmee hij zaterdag de titel be haalde. Hij sprak ook zijn dank uit voor de lrulp die de gemeente hem had geboden om naar Hoom te kun nen gaan en dankte iedereen en niet in de laatste plaats de jeugd voor de spontane hulde. Ter motivering i de vervaldatum ïn'on^H&'ijepaaM op 1 nóvemiO0rv l'969'; feh ^at'yë'-werkgrdep; -doendei is- Tïiet-' het vel-zamelen' van- -nieuWe feiten materiaal óm'te komen' tot een her waardering van de'grondprijzen, Waarnemend burgemeester R. A. J. den Boer zei dat b en w zich zeer ernstig over deze zaak beraden had den. Hij merkte op dat de sohattings- commissie ijverig aan het werk is met de herwaardering en dat het ge meentebestuur wil wachten op deze taxatie voor het nemen van verdere stappen, Vrijdagochtend hadden b en w een ge sprek geha.d met een deputatie van ge deputeerde staten, waarin de erfpa.chts- kwestie uiteen was gezet. Burgemees ter Den Boer zei dat er alle begrip voor deze kwestie werd betoond, alhoe wel men natuurlijk niet bij voorbaat kon zeggen dat een nieuwe regeling zou - 'orden goedgekeurd. De burgemeester, uie alle vertrouwen in de schattings commissie zei te hebben, hoopte dat men tot een regeling kan kom.en die voor iedereen bevredigend is, Dc heer A. H. Boogaard kvpinformeerde nog wie er voor dg kosten van de werkgroep moet opdraaien. Wanneer bleek dat er bij de gemeente een fout was gemaakt, dan zou hij het ook billijk vinden wan neer de gemeente deze kosten voor' haar rekening nam. Burgemeester De,n Boer kon daar nog geen definitief antwoord op geven, maar hij bleek de zienswijze van het raadslid wel te kunnen billijken, Herschatting Vervolgens sprak de heer Lako, voor zitter van de VVV Kruiningen de heer Kakebeeke toe. Hij was hem erkentelijk dat hij met zijn kam pioenschap zich ook in toeristisch opzicht voor Kruiningen verdienste lijk had gemaakt, benoemde hem tot erelid vaii de VVV Kruiningen en overhandigde hem een foto, waarop men de heer Kakebeeke met oproep- bel in aktie ziet. De heer Kakebeeke verklaarde zich bereid zijn diensten aan de VVV te willen aanbieden. Vervolgens kreeg de muziek van Do kus permissie om naar de repititie te gaan, ,wan dat was tooh de be- doeueng En nadat iedereen, zo wel oud als jong, Dokus Kakebee ke persoonlijk de hand had gedrukt verdween hij met b en w, familie en een groot aantal genodigden in het gemeentehuis. Daar was men onder Eet genot van een verfrissing nog enige Lijd bijeen. En leder kon het vaantje, de beker, en de gouden gong bezichtigen die Dokus als trofee uit Hoorn had meegebracht. De beker stelde hij ter beschikking van de gemeente Kruiningen. Op de foto: Dokus Kakebeeke kon digt de noodslaclrtóng aan. (Foto: PZC). Op voorstel van het raadslid A. L. Salo- mé (vrije prot.. lijst) werd in het voor stel van de burgemeester en wethouders tot vaststelling van nieuwe algemene voorwaarden voor uitgiften en erfpacht van percelen grond door de gemeente IJzencli.jke nog een kleine wijziging aan gebracht. In deze voorwaarden stond na melijk dat een hei-schatting kon plaats vinden door de stichting adviesbureau onroerende goéderen Rotterdam of door een commissie van drie deskundigen, aan te wijzen door het gemeentebestuur. De heer Salomé stelde nu voor om de eerste van deze twee mogelijkheden té schrappen. De raad ging daarmee ak koord. Het voorstel van b en w tot in trekking van het raadsbesluit van 10 januarié 1969 inzake uitgifte van grond m erfpacht aan diverse personen en tot vaststelling var een nieuw besluit tot uitgifte in erfnacht van deze gronden werd van de agenda afgevoerd in ver band met de momenteel spelende e-rf- pachtkwestie. Het bestemmingsplan ,De kleine jonk vrouw 19671'. met bebouwingsvoor ach ten, werd vastgesteld. De raad gmg ak koord met de verkoop van een drietal Sercelen grond aan respectievelijk J. L. V. I. A. Dieri'kx te IJzendijkc. de weduwe M. Buijek-Doens te Aardenburg en mejuffrouw M M. Rieke te Rotter dam. De beide laatste percelen zijn be stemd voor woningbouw. De heer Die- rikx had het door hem gekochte per ceel in erfpacht. Aan de agenda werd nog toegevoegd een voorstel van b en w om een bedrag van 2500,- uit te trek ken voor de douw van een abri op de markt ten behoeve van de buspassagiers van de 3VTM. De raad ging daarmee akkoord, In de rondvraag vroeg de heer Boogaard of het niet mogelijk is aan het eind van de Nieuwst/raat een stop- bord te plaatsen omdat daar, in verband met een Da,bij gelegen speelbuin, tame lijk veel kinderen langs komen, Burge meester Den Boer leek het beter om daar eeii bord .overstekende kinderen te plaatsen. EXAMENS Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer J. Hoving te Terneu- zen. BOEIEND AVONTUUR De expositie ,De Schelde van Gouy tot Noordzee', de derde zomertentoonstelling van de provinciale bibliotheek, geeft in de titel een stroomaf waartse beweging aan. Er is echter alle aanleiding om de reis stroomopwaarts te ma ken, vanuit Zeeland dus. Pro vinciale bibliotheek en docu mentatiecentrum Zeeuws- Deltagebied maken deze reis tot 16 augustus in de Sta tenzaal van het Middelburgse Abdijcomplex tot een boei ende ervaring. Het opmerkelijke van de tentoon stelling is dat een boeiend totaal beeld verkregen wordt door on derbelichting: geen enkel facet van de Scheldestroom wordt zó m het zonnetje gezet dat men er op uitgekeken raakt. Vertrekt men vanuit Zeeland dan levert de ri vier veel bekends op, talrijke her kenningspunten, door de tentoon stelling echter van een vaak nog onbekende achtergrond voorzien. Komt men verder dan wat de stroom aan bekends oplevert, dan wordt duidelijk dat de rivier van bron tot monding haar vat op de mensen houdt, de herkenningspun ten vervagen iets, maar men blijft zich aan de Schelde gebonden voelen. Hoe groot en stevig is de ze greep wel op de mensen die over de gehele route bij de Schel de horen Het lijkt ons een vraag die sleclrts na, een uitgebreid onderzoek te be antwoorden is. Als het eens ge daan werd, zou het dunkt ons de' moeite best lonen. De tentoonstelling probeert zoveel mogelijk facetten van de stroom te laten zien en lukt daar in allo gepaste onvolledigheid goed in. Bij de Schelde horen schepen, bij schepen nautische in strumenten, ouderwetse en moder ne verbindingsapparatuur. Bij de Schelde hoort water, bij water vogels, vissen en schelpen. Bij de Schelde horen mensen, vissers, loodseu. Ze blijken stuk voor stuk ook allemaal bij de tentoonstelling te horen. Do mensen, de dieren en dingen krijgen linn deel. Documenten de hand van bet documentaitie- centrum achter de tentoonstelling is duidelijk te voelen. Documen ten zijn er legio, al hebben de in richters ook daarin een grote be scheidenheid betracht. Ze roepen stuksgewijze vele boeiende mo menten op van de nogal bewogen geschiedenis die deze rivier heeft gekend, Want, bij een loop dwars door drie landen, moeilijkheden en kwesties genoeg. De tentoonstel ling haalt de scheiding van de Ne derlanden terug, het bouwen van forten, de afgrendeling van de stroom, koppige Zeeuwen en de vrede van Munster. De daarbij be horende brochure oorlogen wor den nogmaals zij het in alle vi-ede opgevoèrd; de pennevruchten'zijn er." die van de civiel-ingenieur Mussert, die van P. C. Boutens, schrijver van liet .Nieuw Zeeuwsch Geuzenlied', De geschiedenis van de Schelde krijgt ook op andere manier ge stalte. Mammoetbeenderen, fossie le schelpen van tertiaire en quar taire ouderdom (zestien miljoen jaar geleden), Romeins aardewerk van Reiinerswaal en Saeftinge brengen iets van die lange verre geschiedenis in beeld. Economie Ook op het economisch belang van de rivier wordt gewezen. Scheep vaart, visserij, industrie en de daarbij behorende handel op de oevers, krijgen een ruime belich ting. Daar komen niet alleen in stanties als een scheepvaartmu seum aan te pas, maar ook heden daagse techniek, onder meer een marifoon van radio Holland, die in rechtstreekse verbinding met het verkeer op de Westerschelde een leuk. levend'element op de expositie is. Naast al deze economisch zeer be langrijke aspecten van de rivier- wordt echter ook gewezen op de Schelde als uniek estuarium het erfdeel van het Zeeuwse land schap. Opvallend is ook de plaats, die de Oosterschelde is toebedeeld. Zeer duidelijk komt naar' voren dat'niet de Westerschelde, thans de be langrijkste mondingsarm, maar de Oosterschelde de eigenlijke loop van de rivier is en is geweest. Vernuftig Om de 370 lange kilometers van de Schelde nader te benoemen heeft het documentaitie centrum Zeeuwse Deltagebied, met name hebben de heren M. P. de Bruin en J. H. Wigard. in enkele welcen tijd veeld bijzonder interessant materiaal verzameld. De beeldende kunstenaar Nico van den Boezem heeft In de zeer beperkte ruimte van gebouw elf van de Middelburgse met al dit materiaal moeten woekeren. Hij zal in zijn onverbiddelijkheid om der wille van het resultaat veel ongebruikt hebben moeten la ten maar is er anderzijds in ge slaagd een zo uitstekende opstel ling te-creëren dat: alleen daarom al de expositie gezien moet wor den. Hel: stukje ruimtelijke orde ning dat er in is gaan zitten, dwingt zondermeer respect af. Van den Boezem heeft in de op bouw een weloverwogen eenheid bereikt tussen de grote wit-zwar- te vloervlakken en zijn .tentoon- stellingsraam'. De expositie lijkt bij eerste, oppervlakkige beschou wing gewoon te klein om er de naam .overzichtstentoonstelling' aan te geven. Gaandeweg blijkt echter hoe, vernuftig een veelheid aan materiaal is ver-werkt. ,De Schelde van Gouy tot Noord- zee' is een boeiende ér-varing. WIJ nemen een aanbeveling van het i avontuur dan ook graag voor on-1 ze rekening. openingstijden: maandag tot en met vrijdag van tien tot twaalf en van twee lot vijf uur. (Tot ld augustus). Foto's: mammoetbeenderen, af komstig van dieren die 10.000 jaar geleden in Zeeland leefden en dio uit de Schelde zijn opgevist; een afbeelding -van de aanhef van liet befaamde Scheldetraktaat. (Foto's PZC) Inleiding over Schelde-expositie De heer M. P. de Bruin, adjunct j bibliothecaris van de provincial! bibliotheek van Zeeland en hoofd i' van het documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, zal vrijdag I 18 juli om aclit uur in de ho-' yenzaal van het expositiegebouw I een lezing houden naar aanleldlnf van de zomertentoonstelling ,D( Schelde van Gouy tot Noordzee', Na afloop daarvan zal de heer Di Bruin een rondleiding over de ten toonstelling verzorgen. De heer Di Bruin heeft onlangs de reis vm Noordzee t.ot Gouy gemaakt es zal hiervan, zij het fragmenta risch en in samenhang met de ten- toonstelling, verslag uitbrengt VAN Beflooccn den 50 January dectes jegenve-oordtgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4