Russen willen gesprek met VS Onderwijzers lopen massaal weg van Rotterdamse school Kardinaal Suenens bracht een boodschap over van Hans Kueng Rob de Vries (51) woensdag overleden Noodsituatie aan school met 400 kinderen POMPIDOU ONTMOETTE DE PERS I. (Slot van pagina 1 DKlVt mrULLY GRIEKS MEISJE MET NIEUWE SLOKDARM WEER NAAR HUIS Duits wegennet wordt met 4500 km vergroot Op laatste dag bisschoppenconferentie Stempel gezet op Nederlands toneelleven JONGEREN IN AMSTERDAM ZIJN ONTEVREDEN: GEEN ONDERDAK Minister Strobel wil meetstation in Rijn bij grens Minimum broodprijs mogelijk eind juli van kracht E J/RIJDAG 11 JULT 1969 H ,Geen vertrouwen meer in beleid gemeente' BOTTERDAM (GPD) Van de elf onderwijzers aan de openbare lagere Piet Heinschool in Rotterdam- Delfshaven hebben zes hun ontslag genomen. Drie leer krachten zijn bezig te sollici teren en één van de twee tij delijke onderwijzers heeft ook reeds aangekondigd weg te willen. Beden voor deze uittocht: de on derwijzers hebben geen vertrouwen meer in het onderwijsbeleid van de gemeente Rotterdam. Zij be sloten massaal ontstag te nemen nadat zij tot de conclusie waren geltomen dat bij de huidige stand van zaken de ouders en kinderen geen goed onderwijs meer gega randeerd kon worden. Br is een noodsituatie ontstaan', zegt schoolhoofd C. van Sabben (37). ,Deze ontwikkeling is ramp zalig voor Delf shaven'. De moeilijkheden begonnen vorig jaar. Op de Plet Heinschool ont stond een groot onderwijzerste- kort door vacatures, de griepex- plosie en enkele langdurige ziekte gevallen. Een half jaar lang werd gewerkt met zeven mensen voor elf klassen. Dit had tot gevolg dat er klassen samengevoegd wer den (tot klassen van 70 kinderen) en dat soms hele klassen op straat .verden gestuurd, omdat er eenvou dig geen onderwijzers waren. Eind 1968 kwam er een tijdelijke leerkracht bij. Tegen de kerst kwam echter het bericht van de onderwijsinspectie dat de nieuwe kracht per 1 augustus 1969 ontsla gen zou worden. Inmiddels bleef het onderwjjzers- tekort. Het feit dat er steeds meer klassen tijdens de lesuren op straat liepen, was vooral voor de nieuwe aanpak die het onderwijzersteam op de Piet Heinschool had inge voerd, rampzalig. Wel assisteerden enkele keren pas afgestudeerden van de lcweek, maar die werden voor de klas weggedragen. Ze konden het niet aan. Solliciteren De heer Van Sabben: ,Na een ge sprek van leerkrachten, ouder commissie en onderwijsinspectie ^-_l wij tot de conclusie ko men dat we het volgende in augustus aanvangende leerjaar weer met vacatures moesten be ginnen. Dit leek ons zo weinig aanlokkelijk dat wij gezegd heb ben: nu gaat het niet meer. Ou ders, stuur uw kinderen naar een andere school. Wij kunnen geen goed onderwijs meer garanderen. De ouders vinden het verschrik kelijk, maar ze begrepen ons standpunt. Toen zijn wij gaan sol liciteren.' De heer Van Sabben vindt het bijzonder jammer dat het onder wijzersteam van de Piet Hein school (ruim 400 kinderen) uiteen valt.' We zijn meer vrienden dan collega's. Als we een school had den gevonden waar we nu met z'n allen hadden heengekund, hadden we dat gedaan. Voor de buurt is de massale uittocht, zo meent het schoolhoofd, zonder meer een ramp. Behalve onderwijs verricht ten de onderwijzers in Delfsha- ven een stuk sociaal werk. Zij zorgden onder meer dat er een zrwembad kwam. De heer Van Sabben weet cïat de Rotterdamse onderwijsinspectie voor het blok zit wegens een te kort aan leerkrachten. Niettemin heeft hij geen vertrouwen meer in het onderwijsbeleid en, wat voor hem nog veel belangrijker is, het onderwijs aan de kinderen zou ernstig schade lijden als de be staande situatie zou voortduren. zijn. öium en de tóekomst van de gemeen- schap te bespreken. De voltooiing van L het huidige stadium van de EEG-gepro- jMteerd voor eind 1969 noemde hi" heel belangrijk. De gemeenschap moei geen hersenschim, maar werkelijkheid Israël Frankrijk zal het martelarenschap van r de Joden onder het Naziregime nooit vergeten, aldus Pompidou, maar een p volledig wapen-embargo is geen bedrei- ging voor Israels bestaan. Een moge- p: lijke verandering in het Franse beleid - ten aanzien van het IVIidden-Oosten zou inhouden dat Frankrijk terug la1 keert naar het beperkte embargo van •.vorig jaar. De regering controleerde toen alle wa- -Lpenzendingen naar Israël, Syrië, Jorda- ■vjnë. en Egypte. sprak zich tijdens de pers- conferentie uit voor een beëindiging van alle wapenzendingen. De verkiezingsuit- jrondslagen van de vijfde republiek, al- Ju Pompidou. De politieke strijd moet pich dus afspelen binnen het kader dat wneraal De Gaulle in 1958 heeft vast gelegd. Het Engels-Franse Concorde- jroject (fabricage van een supersonisch Vliegtuig'! zal voortgezet worden- ,De "tóen verlopen redelijk goed, hoewel het ie de president mee. Quebec Pompidou zei dat er geen sprake fan is dat Frankrijk het bestuur r- over de grotendeels Fransspreken- do Canadese provincie Quebec waar president De Gaulle de separa tisten steunde zou overnemen. Maar het is vanzelfsprekend, dat Frankrijk nauwe en uitstekende be- trektóugen' onderhoudt met Quebec. ■De nieuwe regering zal het beleid van «menwerking met de ontwikkelings- anden voortzetten. Pompidou voorepel- !e dat er een enorm conflict zal ont daan als de kloof tussen de arme en de hjke landen nog groter wordt. Over de economie, die het grootste struikelblok VM zijn kabinet kan zijn. zei de gdent dat de inflatoire tendenzen pTankrljk zowel een positieve als een watieve kant hebben. De nucleaire lector moet prioriteit in het militair pudgot hebben, aldus Pompidou. De op positie heeft de eigen Franse kern macht vuak aangevallen als zijnde veel fe kostbaar. Wat betreft de speciale trekkingsreeh- n om internationale reserves te ver- oten, zei Pompidou, dat de zes een Mnoeaseliappelijk standpunt in moe- ni nemen. Frankrijk zal hij de vast- elling van zijn eigen standpunt reke- Mng houden met de belangen van de n""\ waar de munteenheid gekop- aan de frank. 1 eerste persconferentie van de Nieu- 1' ranse president was aanmerkelijk Rr forme61 dan de halfjaarlijkse psbijeenkomsten van generaal De - rau"e, Er waren geen ministers, ambte- ierjïïi611 u" V001'aanstaa.n,de persoonlijk- jeuen bij aanwezig, zoals gebruikelijk J 5,e persconferenties van generaal urn r t maar vrijwel uitsluitend REGERING WEET NIETS VANRECHTSE PUTSCH' DOOR PROF. GERBRANDÏ DEN HAAG (GPD) Over voorne mens tot gebruik van onwettige midde len door prof. Gerbrandy is do regering niets bekend. Dit antwoordt minister president De Jong, mede namens minis ter Polak van justitie, op vragen van het lid van de eerste kamer, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (arp). naar aanleiding van èen interview in een dag blad, waarin het vroegere PSP-tweeae kamerlid, mr. G. H. Slotemaker de Brui ne beweerde, dat in 194" als reactie op het Indonesië-beleid van de toenma lige regering een .rechtse putsch' onder aanvoering van oud-minïster-president prof. Gerbrandy zou hebben gedreigd. De minister-president herinnert eraan, dat prof. Gerbrandy als voorzitter van het nationaal comité handhaving rijks eenheid in 1947 wel scherp stelling heeft genomen tegen het gevoerde beleid in zake Indonesië, maar dat bij daarbij steeds, zowel schriftelijk als mondeling, het uitsluitend gebruik van wettige mid delen heeft vooropgesteld. Hij baseerde zijn actie, zo hij het noemde, op .con stitutie en wet', aldus premier De Jong. AMSTERDAM: Deze weinig hart verwarmende? mededeling werd op de achterzijde van een auto gesignaleerd. Mag deze waarschu wing in Nederland nog niet zo dringend zijn, in Zuid-Afrika is het zeker gewenst er notitie van te nemen. r SARNMD IS WAin 16 (Slot van pagina 1 tolanrtse politiek oriënteert ,in grote pwc de toestand ui Azië. en niet al- ifiiï!Jn A-Zlë- afhangt'. De Russische v™-, v'ürooi'óee:de de anti-Russische |°pa£.'inda en activiteit van Peking .I,at zijn land de vriendschap kraMh, wilde herstellen maar zien •jjuenug teweer zou stellen tegen elke fOVQcatle. In >'an de huidige onderhnnde- 1,1 Khabarovsk o\er dc grenspro- i>„. vie' mne>lijk 1«' voorspellen in una niet .sommige verklaringen T Clune.se afgevaardigden -aan n van de werkzaamheden en daar- zijn algclegd, en ook in verband L fecente nieuwe Chinese provo- pne op de Amoer'. C.er Gromiko herhaalde Moskou's besprekingen met de VS te IfS? i ovo[ beperking van de stra len ,iii Kei'nbewapen'ng, echter zonder mn fSïïfi* le aoemen. (President Ni- °n UefttL voorgesteld daarmee de eer- Operatie geslaagd ROTTERDAM (GPD) Het zesjarige Griekse meisje Christina Filauglou wordt weer beter. De vorige week door een chirurgisch team, onder leiding van dr D. Vervat, uitgevoerde operatie aan haar slokdarm is volledig geslaagd. Over ongeveer drie weken mag Christi na het Sophia kinderziekenhuis in Rot terdam verlaten. er een jaar geleden had Christi na thuis in het Griekse Salonüd in een onbewaakt ogenblik salpeterzuur ge dronken. Hierdoor was een gedeelte van haar slokdarm verbrand. Een operatie in Griekenland bleek niet mogelijk, en het kind moest kunstmatig worden gevoed. Christina's vader, die bij de Staatsmij nen in Limburg werkt, stortte bij een maatschappelijk werkster zijn hart uit over de moeilijkheden thuis. Zij bracht in Limburg een hulpactie op gang die tot resultaat had dat het meisje en haar moeder naar Nederland werden geheeld, waar Christina werd opgenomen in het Sint-Barbaraziekenhuis in Geleen. Na een observatieperiode is zij een maand geleden overgebracht naai' het Sophia kinderziekenhuis in Rotterdam. Tijdens de lange en zeer zware operatie is het verbrande gedeelte van Christina's slokdarm vervangen door een stukje darm van het meisje. BONN (DPA) De Westduitse minis ter van verkeer. Leber, heeft donderdag voor journalisten een uitbreidingsplan van het Duitse wegennet openbaar ge maakt. De minister bepleitte tenslotte de vor-;Dit behelst onder meer de aanleg vani ming van een atoomvrije zone in het lnfin -",n"1 gebied ran de Middellandse Zee. en noemde Cuba (dat binnenkort bezoek krijgt van een nissiscli vlooteskader) een land dat tot de socialistische fa milie behoort. Al ligt het geografisch ver weg, toch ligt het ons zeer na aan het hort', zei hij. DDR EN EGYPTE KNOPEN BETREKKINGEN AAN KAïRO (RTR) De Verenigde Ara bische Republiek (Egypte) en Oost- Duitsland zijn overeengekomen volledige diplomatieke betrekkingen aan te kno pen, zo is door het ministerie ran bui tenlandse zaken in Kaïro bekendge maakt. 3eide landen zuilen op korte termijn ambassadeurs uitwisselen', zo staat in de verklaring. Egypte is hiermee het vijfde Arabische land dat Oost-Dults- land diplomatieke erkenning verleent. Soedan, Syrië, Irak en de republiek Zuid-Jemen zijn het voorgegaan. De Egyptische regeringswoordvoerder Mohammed Hassan el Zayat heeft woensdag verklaard dat de diplomatie ke erkenning van de DDR niets uit staande heeft met West-Duitsland en van geen invloed zal zijn op de Egyp tische betrekkingen met de Bondsrepu bliek. DRIEDUIZEND IJEEHEBBERS VOOR MAANREIS (Van onze correspondent). KAAP KENNEDY Meer dan 3000 personen hebben zich op dit ogenblik al opgegeven bij de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Trans World Airli nes voor een .burgervlucht' naar de maan. Niemand kan nog v oorspellen, wanneer een dergelijke vlucht zal wor den ondernomen. TWA heeft aspirant- ntaanreïzfgers alvast op een wachtlijst gezet. Het zijn niet alleen Amerikanen, die zich van een plaatsje in een ruimteschip hebben verzekerd. Onlangs ontving TWA een reservering van een 17-jarige Egyptische student. De jongste aspi rant maanreiziger is een 7-javige jongen uit New Jersey. HUURVERHOGING 966 PCT BIJ 4-DAAGSE NMEGEN DEN HAAG (GPD) Ondanks de prijsstop hoeft de gemeente Nijmegen gemeend huurverhogingen ran 966 pet te moeten doorvoeren. De Zwolse wan delverenigingen namelijk die al vijftien jaar deelnemen aan de Nijmeegse vier daagse en daarbij gebruik maken van schoollokalen om te overnachten moeten in plaats van ƒ37,50 nu ƒ400,- op ta fel leggen. Hoewel het bedrag inclusief btw is ach ten de Zwolse wandelaars de ruim voudige verhoging een schande. Zwollenaren vragen zach af of de ge meente Nijmegen de meestal armlastige wandelverenigingen soms wil weren teneinde van de vierdaagse een uitslui tend militair vertoon te maken. In Nij megen zegt de afdeling voorlichting: .De prijs die wij altijd vroegen stond in geen verhouding tot de werkelijke kosten. Ook het bedrag dat wij nu vra gen is eigenlijk niet kostendekkend. We hebben het de verenigingen trou wens verleden jaar al laten weten dat wij onze prijzen zouden verhogen. Nie mand reageerde toen. Ze hadden toch best een jaar kunnen sparen?'. BRUSSEL (ANP) Het Interna tionaal Verbond van Vrije Vakver enigingen (IWV) heeft dindag zijn ne gende wereldcongres in Brussel beslo- :en met de herverkiezing van de Ne derlander Harm G. Buiter als secreta ris-generaal. OPROEP ,0M ONZE KERK TE HELPEN EN IN HET BIJZONDER ONZE PRIESTERS' CHUR (GPD) Een redevoering van de Belgische kardinaal Suenes vormde het hoogtepunt van de laatste dag van de Europese bis schoppenconferentie. De kardinaal citeerde uit een brief van de voor aanstaande Zwitserse theoloog Hans Kueng, die een oproep be vatte ,om onze kerk te helpen en in het bijzonder onze priesters'. In zijn brief verzocht hij aan de Bel gische kardinaal de bisschoppen het verzoek over te brengen mee te helpen opdat, de kerk bewaard wordt voor de steeds toenemende afval, de psychologi sche vedeeldheid. Nu, vijf jaar na het concillie verwachten wij pastorale be slissingen, geen teksten en verklarin gen'. priesters uitgenodigd. De rest van de priesters was aanwezig op al dan niet geldige perskaarten. De brief van Hans Kueng kreeg veel applaus van de aan wezigen, waaronder veie leken, die de ze laatste vergadering van de bisschop pen bijwoonden. Kardinaal Suenes sprak ook over het vraagstuk van het celibaat. Het was voor de eerste keer, dat een kardinaal tegenover een grote groep bisschoppen de celibaats-proble- matiek als .de meest zwaarwichtige' aan de orde stelde. Hij legde de nadruk op de noodzaak van een objectieve be studering van het vraagstuk van het celibaat. Die zou echter volgens hem niet kunnen plaatsvinden onder de druk van beperkte enquêtes of verwaï scheppende demonstraties. Voor priester krijgt het celibaat pas waarde, zo zei de kardinaal, als het vrijwillig wordt gekozen. De disuensatieDraktijk van het hui dige kerkelijke" recht noemde hij ver nederend voor de persoon die het betreft. Naar zijn mening moesten reeds gehuwde mannen tot het pries terschap toegelaten worden in al die gebieden waar er gebrek aan priesters bestaat. Veel problemen zouden door de landelijke bisschop pen-conferentie geregeld moeten worden. [gen in het eigen achterland verder te peilen, internationale contacten te be vorderen en de synode van Rome voor te bereiden, waar men ook In de buurt wil zijn. Crisis In zijn brief noemde Kueng de crisis onder de priesters bijzonder ernstig. Ve len van hen zijn ervan overtuigd, dat een vrije en openhartige dialoog moei lijk gemaakt wordt door de wijze waar op de kerk wordt bestuurd. Het wer kelijke dilemma, waar tegenover een groot aantal priesters staat, schijnt te zijn, aldus Kueng, de hernieuwing van de kerk uit te voeren met of zonder de bisschoppen en als gevolg tegen hen. Deze tweede oplossing zou. volgens Ku eng rampzalig zijn. Permanent centrum De .sehaduw-eonferentie' van een hon derdtal priesters heeft besloten, dat het uitvoerend bureau, samengesteld uit de leiders van aktiegroepen uit. tien landen, moet blijven bestaan. Zij rich ten daartoe de Assemblee Europeain des Prêtres op met als doel de menin- ACTEUR EN REGISSEUR ste helft van augustus te starten). De Sowjet-Unie was ook bereid tot overleg met de andere drie grote mogendheden over Berlijn met het doel complicaties te voorkomen, maar Moskou zou niets ondernemen wat Oost-Du itslands belan gen of de bijzondere- status van West- Berlijn kon aantasten. De veiligheid in Europa was het meest gebaat met de instelling van een collectief veiligheids systeem. Het denkbeeld inzake zo'n sy steem voor Azië had internationaal gro te weerklank gevonden, speciaal in de Aziatische landen', aldus Gromiko. De Sowjet-Unie hoopte .dat dit voorstel door de betrokken regeringen met de grootste ernst zou wórden bestudeerd' 1000 km snelweg in de periode 1971 1985, waardoor de lengte van de gezamenlijke snelverkeerswegen op on geveer 14.500 km zal komen Daarnaast zal nog een 3500 km aan voor auto verkeer bruikbare wegen worden aan gelegd. De kosten worden begroot op 93 miljard mank. OTTERDAM (GPD) De ac teur-regisseur Rob de Vries is woensdagavond op 51-jarige leef tijd in het Wilhel m in a-gasthuis te Arasterdam overleden. Veertien dagen geleden was hij in het zie kenhuis opgenomen. Sinds 1962 was hij directeur van het Nieuw Rotterdams Toneel. Abraham (zoals zijn werkelijke voor naam luidde) de Vries maakte zijn toneeldebuut in 1938 in ,De wrekende God' van Veterman. Gedurende de twee de wereldoorlog was hij in het verzet, na de oorlog hervatte hij zijn toneel carrière bij .Start'. Van 1953 tot 1961 was hij directeur van de toneelgroep .Theater' in Arnhem. Hij was tevens leraar aan de Arnhemse toneelschool. Belangrijke rollen beschouwde hij voor zichzelf als professor in ,De wereld heeft geen wachtkamer', de titelrol in Billy Bud en Peer Gynt er de rol van de vader in ,Hct dagboolt van Anne Frank'. Rob de Vries verleende ook verschillen de malen medewerking aan tv-produk- ties en Ne.derlandse speelfilms. Stempel op toneel De heer De Vries, die verschillende functies bekleedde in het kunstenaars organisatieleven en voorts lid was van de raad voor de kunst, was officier in de orde van Oranje-Nassau. Na de oor log kreeg hij een certificaat van gene raal Eisenhower. Rob de Vries heelt tijdens zijn le ven een belangrijk stempel gezet op het Nederlandse toneelleven. Voor de tweede wereldoorlog en in de ja ren daarna ontwikkelde Iiij zich voor al als acteur. Maar toen hij in 1953 samen niet «-ijlen Richard Flink liet directeurschap van de toneelgroep Theater in Arnhem op zich nam. kreeg hij ruime armslag om een op lossing le zoeken voor de bredere problemen, waarmee het toneel wordt geconfronteerd. In de eerste plaats de toneelspreiding.! De verhuizing naar Arnhem was, na de mislukte vooroorlogse poging van Al- bert van Dalsum om daar een regionaal gezelschap te vestigen, een daad op zichzelf. Maar met de horizontale sprei ding ging bij Rob de VrtLes onmiddellijk de verticale spreiding samen. Hij wilde het toneel voor een breed publiek een diepe betekenis geven. Vandaar dat in Arnhem stukken" als ,De duivel en God' van Sartre' en ,De wereld heeft geen wachtkamer' van Maurits Dekker op het programma kwamen. Dezelfde lijn zette Rob de Vries voort toen hij, sa men met Richard Flink, in 1962 het directeurschap van het Nieuw Rotter dams Toneel op zich nam. Informele ontmoeting Tijdens de bisschoppenconferentie heeft er toch een zij net informele ont moeting plaatsgevonden tussen enkele bisschoppen en de priesters van de .sehaduw-eonferentie'. De Nederlandse bisschop Ernst van Breda was met en kele buitenlandse bisschoppen aanwezig. Er werd tijdens deze informele ontmoe ting waarmee de P1 kerk zich nog al te vaak identificeert. Dit onderwerp is zo scherp naar voren gekomen, omdat er onder de priesters -erschiUende Spanjaarden, Portugezen :n Basken zijn, die het opnemen voor hun collega's, waarvan er verschillende ernstig belemmerd zijn In hun vrijheid. Elke progressieve politieke of kerkelij ke stellinraame van deze priesters wordt stelselmatig door de daar aan het bewind zijnde regimes de kop inge drukt. De Nederlandse bisschoppen Zwart kruis, Bluyssen en Möller hebben een bezoek gebracht aan het conferentie oord van de priesters, waar zij een ge sprek van ruim twee uur hadden met vertegenwoordigers van de Septuagint- groep uit Nederland. De priesters vergaderden de laatste dag van hun schaduw-symposium de gehele dag, zonder onderbreking. De enkelen. die wilden eten, deden dat met een klein ten passeren. De meest sprekenden wa ren de volgende. Allereerst onderteken den alie priesters van de tien verschil lende landen persoonlijk een brief van mgr Zwartkruis aan Helder Canara. bis schop van Recife in Brazillië. In deze brief protesteert de bisschop van Haar lem tegen de moord op pater Pereira Neto, die directe mede-werker was van Canara. Deze 28-jarige priester kwam op voor sociale rechtvaardigheid, stond een andere politiek voor in verband met het brandende probleem van het groot grondbezit In Brazillië, maar moest dit met de dood bekopen, als gevolg van het optreden van een regelmatig opererend moordcommando. Een volgende zaak betrof het dorpje Isolotto, dat regelma- Sriester is de boegang tot zijn eigen erkje ontzegd en staat met alle men sen, die samen met hem kerk willen zijn in de Italiaanse brandende zon of neerstromende regen, letterlijk en fi guurlijk op straat. Ook hieromtrent werd een protestbrief verstuurd. Tenslotte beloofden de priesters gisteren hun solidariteit met alle verdrukten in het land van de Basken. Daarmee zeg den zij toe al hun verontwaardiging wijder te verbreiden, zich nader te in formeren over de situatie ter plaatse, en tenslotte ieder middel aan te wen den tot oplossing ran deze problema tiek. Dit weekeinde actie? Te weinig gedaan voor groepen die willen communiceren tie plaats vindt is nog geheim, trou wens ook welk huls het zal zijn. Het ziet er echter naar uit dat dit week einde ,tot actie' zal worden overgegaan. AMSTERDAM (ANP) Er heerst ontevredenheid onder be- ilde groeperingen jongeren in Amsterdam. Er wordt te weinig gedaan voor die groepen, die wil len communiceren en daartoe uit alle delen van Europa en van Ne derland naar Amsterdam komen Moeilijk Van da zijde van net gemeentebestuur is medegedeeld dat het heel moeilijk is in Amsterdam een gebouw te vin den, dat op het gebied van brandvei ligheid, sanitair enz. voldoet aan de eisen die het gemeentebestuur moet stellen, omdat het met het verlenen van toestemming voor een soort jeugdhotel een brok verantwoordelijkheid aan vaardt. Het gebouw in de Nassaustraat is van hout. Indien daar vele tiental len jongeren slapen en er zou brand uitbreken, zouden er zeker slachtoffers vallen. Aan een dergelijke situatie kan om elkaar te ontmoeten in centra' het gemeentebestuur van Amsterdam uiteraard nooit medewerking in welke als Fantasio en ParadlSiO. I vorm dan ook verlenen. Deze jongeren hebben in vele gevallen niet veel geld, te weinig om als echte1 toeristen in een hotel een onderkomen te vinden. De Amsterdamse jeugdher berg is te klein en stelt bovendien als eis dat men voor 12 uur des nachts bin- moet zijn. ,Dat is niet meer van deze tijd, hoog stens voor zeer jeugdigen om twaalf uur begint het pas goed in onze centra', zo stelde de heer Groen, beheerder van Pa- radiso op een donderdagmiddag gehou den persconferentie. Een plan om in de Eerste (Nas saustraat een technische school ge durende de vakantie tot een soort goed koop jeugdhotel te maken vond geen genade in de ogen van b en w, ondanks het feit aldus de zegsman dat brandweer, geneeskundige dienst en maatschappelijk werk verklaarden voor deze plannen te zijn en hun toestem ming te willen geven indien aan be paalde voorwaarden zou zijn voldaan. Aan deze voorwaarden zou le voldoen zijn geweest. Geen slaapplaats Op het ogenblik zijn er iedere nacht een paar honderd jongeren, die geen slaapplaats kunnen vinden en daarom terecht komen in trap- portaals. als het goed weer is in par ken. leegstaande en-of onbewoon baar verklaarde gebouwen enz. Kin- der- en vreemdelingenpolitie houdt geregeld een controle en zet vreem delingen zonder middel van bestaan over de grens en stuurt minderja rigen naar huis; maatregelen, die meestal weinig uithalen omdat zij na verloop van tijd toch weer te rugkomen. In het schrijven van b en w waarin bet plan-Nassaastraat werd afgewezen is beloofd, dat overwogen zal worden eventueel elders wel een gelegenheid te bieden. Hierover is zo is van de zijde van het stadhuis gezegd ge sproken en geconfereerd, echter nog zonder resultaat. Dit uitblijven van een oplossing zo stelt de heer Groen terwijl de zomer al weer een eind op schiet, veroorzaakt ongeduld. Besloten is nu dat zowel het jeugdcentrum Fan tasio als Paradiso en ook het Rode Honk van de S. J. gelegenheid tot over nachten zullen gaan bieden, daarbij de voorschriften inzake de sluitingstijd negerend. Bovendien zal binnenkort aldus de heer Goen een gebouw be zet worden en ingericht als overnacn- tingsplaats. Wanneer deze laatste ac- (Van onze correspondent) BONN De Westduitse minister voor gezondheidszaken, mevrouw Kathe Strobel belegde donderdagmorgen een persconferentie in de bondshoofdstad om uit te leggen, welke maatregelen haar ministerie neemt, om de bevolking tegen de gevaren uit de lucht, het water en door andere oorzaken te beschermen. Zij deed 'dit tegen de achtergrond van het vergiftigingsdrama in de Rijn, De minister gaf openlijk toe, dat de oor zaak van deze ramp nog niet kan wor den vastgesteld. Ze riep echter de lan den langs de Rijn op. tot nog grotere samenwerking op het gebied van de voorkoming en de bestrijding van der gelijke rampen. De vrouwelijke minister stelde concreet voor een meetstation aan de Neder- iandse-Duitse grens in te richten. Minister Strobel wees op de onaangena me omstandigheid dat de publieke opi nie alleen belang heeft voor de strijd te gen de verontreiniging, wanneer er gro te rampen gebeuren, zoals met de Rijn bij een salmonelleiwergiftiging of ais er een tyfuShaard wordt ontdekt. DEN HAAG (ANP) Het saet er naar uit, aat een prijsbesluit voor de minimum-prijzen van brood in de laatste week van juli van kracht zal kunnen «orden. De voorzitter van het prodokt- schap voor granen, zaden en peulvruch ten. dr C. H. J. van Beukering, die de minimumprijzen zal vaststellen, streeft ernaar, nog deze week het overleg hier over met de minister van landbouw en de staatssecretaris van economische za ken af te ronden. In het overleg, dat de voorzitter van het produktschap verplicht was te voeren met een commissie, waarin onder andere vertegenwoordigers van de Nederland se Bakkerijstichting en het Consumen ten Contact Orgaan beeft de meerder heid laten blijken van mening te zijn, dat de minimumprijzen zouden moeten gaan liggen boven de 65 cent, zoals door net Consumenten Contact Orgaan wordt gewenst. Tegenover deze laagste prijs in het overleg, stond die van de bakke rijstichting met 73 cent. De commissie heeft echter geen eenstemmig oordeel over de hoogte van de minimumprijs ge geven. ONTWERP-CONVENTIE VOOR VERBOD BACTERIOLOGISCHE WAPENS GENEVE (RTR) Op de ontwape ningsconferentie in Genève heeft Enge land donderdag een ontwerp-conventie voor een verbod op bacteriologische wa penen ingediend. In het ontwerp, mgediend door de on derminister van buitenlandse zaken Fred Mulley. wordt bezit, gebruik of vervaardiging van dergelijke wapens verboden. Landen, die menen het slacht offer te zijn van bacteriologische oor logvoering, kunnen een klacht indienen bij de secretaris-generaal der Verenig de Naties en om een onderzoek vragen. In het ontwerp wordt niet gesproken over chem.schë wapenen, omda-. een verbod daarvan volgens ontwanemngs- deskundigen moeilijk te verwezenlijken valt wegens het vreed zaam gebruik van veie chemische ingre diënten. Rusland en de Verenigde Sta ten hebben nog niet gereageerd on ae indiening van de ontwerp-conventie. Kerkelijke mutaties NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Oudega c.a.: P. Vroegin- ddewey, kandidaat te Delft. Beroepen te Nieuw-Buinen: A. K. van der Schoot te Appelscha. Beroepen te Ouadopr: Th. de Jong, kandidaat te Genderen. Beroepen te Parrega: D. Niienhuis, kan didaat te Putten Aangenomen naar Nieuwpoort: drs. J. Stelwagen, kandidaat teUtrecht, die bedankte voor Woudriehem. Bedankt voor Baambrugge: J. de Vos, te Katwijk aan Zee. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Apeldoorn: G. A. Westerveld te Alphen aan de Rijn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Aangenomen naar Hardinxveld-Giessen- dam: J. Mol, kandidaat aldaar, die be dankte voor 16 andere beroeDen. Aangenomen naar Leiden: R. Boogaard, kandidaat te Nisse. die bedankte voor 37 andere beroepen. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepbaar kandidaat bij de Nederlands Hervormde Kerk: M. j. de Jonz p/a Appelstraat 6 Goes. De heer R. Boogaard, kandidaat bij da gereformeerde gemeente te Nisse. heeft een beroep aangenomen naar Leiden. Hij bedankte voor 47 andere beroepen, waaronder naar Scherpenisse, Kortge- ne. Waarde, Westkapêlle, Haamstede, Terneuzen-AxeL, Oosterland en Wol» phaartsdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7