Ontwerpprogram CNVstreven naar vernieuwing samenleving Coureur stal ,racewonder' uit museum PRAAG'S BUITENLANDSE POLITIEK THANS GEHEEL MET MOSKOU GELIJKGESCHAKELD BIJBEL MOET RICHTSNOER BLIJVEN VOOR ONS HANDELEN' Pleidooi voor werknemers commissarissen RADICALISERING OPTREDEN VAN VAKBEWEGING IS SOMS NODIG CNV: overlegorgaan geen federatie van federaties ,Bonnv' gestorven aan hartaanval bitterkoekjes JAMIN GENEESMIDDELENINDUSTRIE MAAKT ASTRONOMISCHE WINST Bedrijfsspionage voor concurrerende fabriek VRIJDAG II JULI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 UTRECHT (GPD) Donderdag middag heeft de nieuwe voorzitter van het CNV, de heer J. Lanser, het 29 bladzijden omvattende ont werp visie-program aan de alge mene vergadering in het Utrecht se Esplanade aangeboden. Het in zorgvuldige bewoordingen opge stelde stuk dat tot in het voor jaar ter discussie staat van ,alle geledingen van het verbond en van de aangesloten organisaties' ge tuigt allereerst van de overtuiging in de bondsraad, dat de bijbel richtsnoer moet blijven voor het handelen van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, waarbij ge streefd moet worden naar vernieu wing van de samenleving. Hierbij vervult de vakbeweging een cor rectie-, een stimulerings- en een emancipatie-functie. De eerste twee taken houden kritiek op en verzet tegen, de maatschappelijke or de in. Hierbij wordt aangetekend dat de ONV-leden de idealen en verwachtin gen moeten inbrengen, en dat de nage streefde vernieuwing als een groeipro ces, een evolutionaire ontwikkeling ge zien moet worden. De emancipatiefunc tie slaat voor een goed deel op de nog te realiseren medezeggenschap in de on derneming; een recht, dat desnoods als dit nodig mocht zijn met het stakmgswapen in de hand zal worden afgedwongen, zoal3 de heer Lanser dins dag in een toelichtende persbijeenkomst in hotel Vreeburg te Utrecht verklaar- Onmachtig De invloed van de personeelsraden moet toenemen en het college van commissarissen dient tenminste voor de helft uit door werknemers be noemde commissarissen te bestaan. Het pdogram gelooft niet, dat werk nemers nmachtig zijn zich 'n beeld van de doelstellingen van de onder neming te vormen, maar dat ze zich er niet over kunnen uitspreken, het vaak vertoonde onvermogen of de onwil aan de kant van de onder nemer om de problemen, dié bij de formulering van de doelstellingen aan de orde komen, duidelijk te stellen'. Er moet leiding in de onderneming zijn, die verantwoordelijkheid draagt voor haar beslissingen, maar de verantwoor dingsplicht dient naar twee kanten te worden uitgebreid: naar de onderne mingsraden en de commissarissen. Hier bij is van belang te vermelden, dat het CNV vele positief te waarderen punten aanwezig acht in het socialisme van Joegoslavië. Ze wil ook tot een oprechte dialoog komen met de vakbond in Roe menië, een zaak die in het laatste hoofdstuk van het visie-program ter sprake komt, en daar met vele garan ties openhartigheid, aanvaarding oprechtheid van eikaars bedoelingen van volledige en correcte vertalingen, volle dige vrijheid voor contacten met lei ders en leden van de vakbeweging worden omgeven. Het program stelt, clat bij de realise ring van de medezeggenschap de vak beweging een belangrijke rol moet blij ven spelen. Het visie-program is in dit verband ook voor meer samenwerking van de groepen binnen de universiteiten. Het beroepsonderwijs moet aan de al gemene vorming van leerlingen meer aandacht besteden, omdat de leerlingen voorbereid dienen te worden op de mo gelijkheid, dat zij tijdens hun leven meermalen van beroep moeten verande ren. In dit verband wordt ook gepleit voor een vierjarige opleiding voor het gehele lagere beroepsonderwijs. (nu doorgaans drie jaar). Voor wat de gezondheidszorg betreft, stelt het visie-rapport onder meer, dat de winsten van geneesmiddelenbedrljven en de honoraria van deskundigen (arts specialist en dergelijke) sonis buiten gewoon hoog zijn. Het rapport formu leert het als volgt: onderzocht dient te worden, of de overheid hier ordenend moet optreden door prijzen en honoraria aan strikte regels té binden, zulks ge- Het meisje deed boodsch?] hoord het advies van een daartoe in het i fiets toen een automobllis' leven te roepen orgaan. heffing over de totale loonsom van de bedrijven de voorkeur verdient boven een tot in details uitgewerkt systeem van indivdueile toerekening. Zo willen de opstellers ook naar een omslagstelsel voor de financiering van een welvaadts- vast pensioen voor alle bejaarden, we duwen en wezen. iHerbij ziet het ver bond de volgende stappen als noodza kelijk om het doel een reëel inkomen voor het net werkiende deel van de be volking te bereiken: Optrekking van de AOW tot het niveau van de netto besteedbare mi nimumlonen en invoering van een pensioenwet voor de werknemers, die op basis van omslag aan elke werk nemer de vereiste welvaartsvaste aanvulling van dit minimum garan deert. Over de inkomenspolitiek zegt het program dat gestreefd moet wor den naar een zo ver mogelijk gaande relatieve gelijkheid van het besteed bare inkomen, waarbij dan h'et voe ren van een inkomensbeleid inhoudt, dat .bewust gemanipuleerd wordt met alle factoren, die de inkomens verdeling beïnvloeden'. Het ontwerp visie-program besluit met de behandeling van de Europese vraag stukken (voor open en democratische Europese Economische Gemeenschap) oost-west verhouding (open dialoog) en de houding tegenover 't vraagstuk van de ontwikkelingslanden (naar de 2 pro cent van het bruto nationaal produkt in de periode 1970-1980 voor het verle nen vian hulp aan die landen). In april of mei van 1970 zal het CNV- bestuur een definitief visie-program pu bliceren, waarin aile relevante aanmer kingen van de leden zullen worden ver werkt. Als dat stuk wordt goedgekeurd, moet op basis daarvan een op de concre te werkelijkheid gericht program van actio worden samengesteld. Over de ook in het visieprogram centraal staande thema van de emancipatie van de werk nemers wordt in oktober in het Utrecht se jaarbeursrestaurant een speciaal CNV-congres gehouden. Daar zal pro fessor De Jong (vu) spreken over het onderwerp .100 taar emancipatie', dr Van Scheve (th-Enschede) over .ontwik keling van en verwachtingen over de medezeggenschap in de toekomst', prof. Roskam-Abbing over .sociaal ethische implicaties van de emancipatie', terwijl prof. Alberda over de uitcYiging voor de vakbeweging, die uit deze ontwikkeling voortvloeit, zjjn lïclit zal doen schijnen. Nieuwe voorzitter CNV: Felle aanklacht tegen handel in voetballers' UTRECHT (GPD) Het plei- ten voor en het bestaan van een christelijke vakbeweging kan de uitdrukking zijn van radicaal den ken, uitgaande van het evangelie. Vanuit deze gedachtengang bouwde de nieuwe voorzitter van liet Christelijk Nationaal Vakverbond, de lieer J. Lan ser in zijn toespraak bij de aanbieding van het ontwerp-visierapport in de al gemene vergadering van liet CNV in Utrecht, aan zijn overtuiging, dat de vakbeweging mede verantwoordelijk is voor de maatschappelijke orde. Hij had vooral ook de vernieuwing daarvan op het oog. Hoewel de vakbeweging niet voortdu rend op het scherp van de snede zou moeten opereren, betekent dit uitgangs punt wel da,t niet eindeloos kan worden toegestaan, dat maatregels tot hervor ming van de maatschappij worden ge- blokkeerd-Hierbij dacht de heer Lanser ,aan de emancipatie van de werknemer op het niveaju van de onderneming. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin radicalisering geboden is met het machtsmiddel van de staking moet worden ingegrepen om ruimte te ma ken voor nieuwe structuren.' Ook binnen het verbond zelf moet reële medezeggenschap van de leden bestaan. Deze is immers mede voorwaarde voor een evenwichtig en dynamisch beleid. In vele vraagstukken ook die van de medezeggenschap 5n de onderneming moet dê vakbeweging voorop gaan en de leden de opleiding en de vorming ge ven als hulpmiddelen voor een voort schrijdende bewustwording van die le den. Definitie De noodzakelijke vernieuwing van de maatschappij >s volgens de heer Lan ser mede afhankelijk van het den ken over de waarde van de arbeid. In de sociale ethiek werd tot no; toe onderscheid gemaakt tussen ar beid en vrije tijd, waarbij dan eerst genoemd begrip wordt omschreven Meisje van 11 in Zij taart aangerand ST-OEDENRODE (GPD) De politi van St.-Oedenrode zoekt nog naar de man, die woensdagmiddag in Zijtaarl een 11-jarig meisje heeft aangerand. en op de stopte en u-Vv wn n,iet bestaande weg. Hij .Verder zouden de ziektekostenverzeke-trok haar vervolgens in de berm. De raars hun diensten als onderlinge waar- oudere van het volkomen overstuur zijn- borgmaatschappij moeten verlenen, wahrdoor het winstelement wordt uit- Ïeschakeld. Het CNV visie-program ringt aan op een grotere rijksbijdrage in de financiering van de volksverzeke ringen, waarbij een algemene premie- de kind waarschuwden de politie die nog geen spoor van de aanrander heeft ge vonden. als plicht en roeping. In de werkelijk heid van het leven is deze definitie vaak geïnterpreteerd als .plicht en roeping tot het produceren als te genwaarde voor het levensonderhoud' (wie niet werken wil, zal ook niet eten) Zodoende werd arbeid een economisch goed, een produktiemiddel waarvan de prijs werd bepaald door vraag en aan bod. Weliswaar, zo zei de heer Lanser, is .de idee van arbeid als koopwaar fel van de hand gewezen, maar wè struike len nog dagelijks over de verschijnse len daarvan'. Voetballers In dit verhand noemde de nieuwe voor zitter de handel in voetballers een felle aanklacht tegen de bestaande orde. De heer Lanser vond het merkwaardig dat met betrekking tot de tijdsbesteding de menselijke arbeid beperkt wordt tot die in het beroep. Terwijl met het toe nemen van de vrije tijd dezelfde be roepsarbeid als zingevende activiteit een steeds minder bepalende betekenis krijgt. Voor een goede vervulling van de taken in de toekomst acht de heer Lanser tenslotte de vorming van een deskun dig appaflaat ten dienste van de vakbe weging een eerste vereiste, waarbij hij ook een .doelbewuste samenwerking tus sen de vakcentrales' onmisbaar vond. UTRECHT (ANP) De algemeen se cretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer C. van Nlerop, heeft donderdagmorgen tijdens de al gemene vergadering in Utrecht ver klaard, dat het CNV niet bereid is te gaan in een richting, wmarin het over legorgaan van de drie vakcentrales wordt tol .een federatie van federa ties'. Hel CNV is evenmin bereid tot 'erdere üi men werkingsvormen he ko nen. als er niet duidelijke voorwaarden en begrenzingen worden gesteld. Hij zei dit mede naar aanleiding van de bezorgdheid die door de heer J. H. Spelstra van de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale CBC werd geuit. .Wij verkeren in vrees voor de ontwikkelin gen van dit moment' en: ,wij zijn op de verkeerde weg', zei de heer Spoelstra. De CBC-vertegenwoordiger wilde de nieuwe voorzitter de heer Lanser, die woensdag met algemene stemmen tot zijn nieuwe functie werd geroepen, een blanco paspoort geven ,om te luisteren naar de meningen van zeer velen in den lande, meningen uit de christelijke vak- beweeing die belangrijker zijn dan die van Kloos. In de bijeenkomst werd even eens kritiek geleverd op het feit dat in het jaarverslag van het circa 240.000 leden tellende CNV een foto van de NW-voorzitter was gepubliceerd. HONOLULU (AFP) Het aapje .Bonny' dat dinsdag na een voor tijdig afgebroken reis van meer dan acht dagen door de ruimte is doodgegaan, is aan zijn einde ge komen door een hartaanval, waar schijnlijk veroorzaakt door een te sterke daling van de lichaams temperatuur." Dit is donderdag door Nasa meegedeeld in een voor lopig rapport. Een slotconclusie kan eerst over enige maanden worden gegeven als de organen van het aapje zijn onderzocht. A l)V ER-TENTIE 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! ZWOLLE: de bouw van de grote verkeersbrug over de IJssel vor dert. De brug, die aansluit op rijlcsweg 28 (Oldenbroek-Zwolle) wordt 660 meter lang en heeft 2x3 rijstrok&n (plus vlucht strook). De bouiokosten bedragen 15 miljoen gulden. In het voor jaar van 1970 komt het. gehele project gereed. Man gepakt na vlucht uit politiebureau HOOGEVEEN (ANP) De 84-jarige elektromonteur R. J. vanH. uit Sebal- deburen, die maandagiavond kans zag om via een wc-raampje uit liet Hooge- veens politiebureau te ontsnappen, is zijn vrijheid weer kwijt. De rijkspolitie van Grooiegast in Gro ningen trof hem woensdagavond aan bij zijn woning. Hij werd opnieuw over gedragen aan de politie in Hoogeveen en is donderdag aan de officier van jus titie te Assen voorgeleid. Hij verbleef ln Hoogeveen in voorarrest onder ver denking van diefstal op grote schaal van bouwmaterialen en gereedschappen in de noordelijke provincies. Eind vori ge week werd hij daarbij in Hoogeveen op heterdaad betrapt. Protest actiegroep medicijnen' ,Geld slaan uit zieke mensen' NIJMEGEN (GPD) De actie- groep .medicijnen' van de Nijmeeg se universiteit heeft tijdens het in ternationaal congres over ,het ge neesmiddel van de toekomst', dat in Nijmegen wordt gehouden, in een pamflet geprotesteerd tegen de .astronomische winsten van de Nederlandse geneesmiddelenin dustrie'. De actiegroep vindt de prijs van de medicijnen onredelijk hoog en verwijst in dit verband naar de deze week ver schenen brochure van de medisch-phar- maceutische commissie, welke is sa- In deze brochure «-orden de prijzen van merkprodukten vergeleken met die ge neesmiddelen die of wel chemisch iden tiek zijn aan het merkpordukt, of wel phaxmacologisch vrijwel gelijkwaardig zijn en ais zodanig de merkprodukten kunnen vervangen. Uit dit rapport blijkt ondermeer, dat de pharmaceutische industriën Organon, Philips-Duphar en Kon. Ned. Gist- en Na ultimatum teruggebracht LEIDSCHENDAM (ANP) - Motorcoureur K P. uit Rijs wijk heeft het nationaal automobielmuseum in Leid- schendam in onderdelen het racewonder teruggebracht, waarmee de Nieuw-Zeelan- der Hugh Anderson in 1964 en 1965 het wereldkampioen schap in de 125-cc klasse be machtigde. Do rechercheur van de gemeente politie van Leidschendam, die de ze zaak sedert de diefstal op 1 juni werd ontdekt, behandelt, is thans met verlof. Tegenover de teamleider van de Nederlandse Kreidler-raeestal, Johan Leverink heeft P. toegegeven het race-won der, een twee-cylnder waterge- koelde Suzuki-motor met twaalf versnellingen, te hebben gestolen. Va.n Veen-import uit Amsterdam, die de Kreidler-ploeg onder haar hoede heeft, deelde nog het vol gende mee. Kreidler bereikte dit seizoen aanvankelijk bijzondere resultaten op de race-circuits. De Nederlandse renners Aalt Toersen en Jan de Vries stonden als eer ste en tweede voor het wereld kampioenschap genoteerd. Na mei kwam de Spaanse machine van de Derbi-fabriek uit Barcelona tot grotere snelheden, zowel op de TT in Assen als afgelopen zondag in Francorchamps in België. De Vries staat thans op de derde plaats voor het wereldkampioen schap. De voorsprong van Toer sen is geslonken. Motorblok Maandag verstond K. P. zich met Johan Leverink. maandagavond ontmoetten zij elkaar in Amster dam. P. had een geheel motorblok Interessant zouden zijn voor de Kreidler-ploeg. Leverink ontdekte, dat het motorblok van de gestolen Suzuki was. K. P. werd toen vastgehouden tot de directeur van het automobiel museum, de heer E. V. N. Louw- man jr verscheen. Deze nam het motorblok mee en eiste, dat de an dere onderdelen van het gestolen racewonder voor een bepaald uur zouden zijn teruggebracht bij het museum. P. voldeed hieraan. De heer Louwgian lichtte de politie in. Naar de mening van Van Veen- import zijn uit ae Suzuki nog wel gegevens af te leiden, waarmee andere bouwers van racemotoren hun voordeel kunnen doen. Voor de machine het museum in Led- sohendam werd geschonken, had Suzuki er zoveel aan veranderd, dat het onmogelijk was de for mule te vinden voor de afstelling vam de motor, waarmee snelheden van dik over de 200 km per uur werden gehaald bij toerentallen van 15.000 per minuut. Spionage Naar de heer Louwman meedeel de, was het K. P. te doen om de technische geheimen van het race wonder voor zijn eigen circuitmo tor. Gevreesd wordt, dat deze ge heimen ook nog in andere handen terecht, zijn gekomen en dat er mogelijk sprake zou kunnen zijn van bed rijf sspionage voor buiten landse fabrieken. Daarmee wordt gedoeld op de Der- bi-fabriek in Barcelona. Het was Johan Leverink opgevallen, dat racemachines van deze fabnek de laatste grote wedstrijden waren veranderd. De uitlaat leek veel op die van de Suzuki en ook het ge luid van de motor wees in oe- zelfde richting. Toen bij Van Veen-import duidelijk was gewor den, dat de Suzuki was gestolen, is aan K. P. gevraagd of gege vens van de motor naar een an dere fabriek waren doorgespeeld. P. heeft dit ontkend. Voor de po litie in Leidschendam is de hele kwestie voorshands nog een gewo ne diefstal uit een museum. Als er al sprake zou zrjn van bedrijfs- spionage is er geen benadeelde partij. Suzuki maakt geen moto ren meer. terwijl andere bena deelde partijen niet bevoegd z-ijn een klacht in te dienen, aldus de politie. Bovendien staat nog niets vast. Het kan ook moeilijk zijn, dat als P. gegevens doorgaf aan anderen, hij net niet is geweest, die de technische geheimen aan een buitenlandse fabriek leverde, meente de politie. Spiritusfabriek medicijnen op de nwkt brengen tegen prijzen die het tien- tot veertigvoudige zijn van gelijkwaardige produkten. Enkele Voorbeelden: het reumamedicijn Rheulysen kost 2,87 terwijl de prijs van een gelijk waardig m;ddel veertien cent bedraagt. Het Philips-Duphar-medicljn Rhinofal (tegen neusverkoudheid) kost 1,29, een chemisch identiek produkt kost drie cent. Het medicijn Giobemcol (huidzalf) van de KNGSF kost 1.61, voor een ge lijkwaardig produkt betaalt de patiënt tien cent. De actiegroep medicijnen schrijft in het Ze vindt het fout, dat de pharmaceutische industrieën winsten slaan uit het ziek- zijn van de mens. Er wordt een actie aangekondigd, die er op is gericht de pa tiënten wat betreft hun geneesmiddelen meer prijsbewust te maken. Daartoe wil de groep in de wachtkamers van de huisartsen de patiënten directe voorlich ting geven. Tijdens een pereconferentie, die woensdag ter gelegenheid van het geneesnuddeiencongres werd gehou den, verklaarde prof. dr E. J. Arïens hoogleraar in de pharmacologie aan de Nijmeegse universiteit, dat het prijzenverschil tussen gelijkwaardi ge geneesmiddelen inderdaad een probleem is. Hij noemde de in het pamflet geciteerde cijfers juist, maar wilde er op dit congres, dat in feite gewijd is aan de ontwikkeling van betere en veiliger geneesmiddelen volgens gericht wetenschappelijk on derzoek, niet verder op in gaan. De hoogleraar zal dat binnenkort wel doen tijdens de .ezing voor Dharma- cologen in Den Bosch. Prof. dr Ariens deelde desgevraagd mee, dat de grote hoeveelheid medicij nen die in deze tijd op de markt is. niét toereikend kan worden genoemd voor het benodigde voorzieningen Dakket. In de toekomst zullen veel betere genees- middeln nodieg zijn. die ne egrotr efe- fect hebben dan de huidige en minder schadelijke nevenwerkingen vertonen. De nieuwe medicijnen zullen volgens prof. Ariens langs bio-chemische en moleculair-biologische weg moeten wor den- ontwikkeld. Op die wijze kan vol gens de hoogleraar op moleculair niveau het best een analyse worden gemaakt van de werking van een bepaalde stof in het lichaam. NKV EN NVV DANKEN SCHEIDENDE VOORZITTER T'TRECHT (ANP) ,De tijd waarin de vakcentrales als vijandige instituten tegenover elkaar stonden is volkomen voorbij'. Dit heeft de voorzitter van het NVV de heer A. Kloos donderdagmiddag mode namens bet, NKV ter gelegenheid van liet afscheid van de CNV voorzitter J. van Eibergen lot de algemene gadering van dit verbond gezegd. Het CNV heeft volgens de heer Kloos in de achterliggende jaren var. strijd ais de kleinste van de drie vakcentrales zijn partij duchtig meegeblazen. De heer Kloos, die bij aanvang van zijn toe spraak uitdrukkelijk steide dat hij voor zowel NKV als NVV als woordvoerder optrad, dankte de neer Van E,bergen. NKV en NVV boden de heer Van Eiber- gen daarop een enveloppe met mhoud aan, terwijl de jubilerende vakcentrale de belofte kreeg dat binnenkort in de. be stuurskamer aan de Malielaan bloemen komen te staan. Tot. de heer Lanser, de opvolger van de heer Van Eiber,gen, zei de heer Kloos: ,Wij van net NKV en NVV wensen je van harte geluk met je verkiezing, wij wensen ie moed toe om voorop te lopen. Ik noop dat we in goede samenwerking ver mogen gaan, van eenheid durf ik hier niet te praten'. Om precies 15.15 uur overhandigde de heer Van Eibergen de heer Lanser de voorzittershamer m de sleutel van de aano-phaaIri voordeur van het CNV-gebouw, waarop, a =l hadV°nc.el>Tof-A' 1 re.cllt„nv5f iKort nadat de hervormers aan het bewind wa- Bibérgea e™ em "loppe^UnhS. Van j<»ntact E°»« W™™» het personeel ontving het echtpaar Van Iover het aanknopen van diplomatieke betrek- Etbergeh twee gemakkelijke stoelen. kingen en over een formule om het conflict inza- (Van onze correspondent in Wenen) |_|et afgezegde bezoek van de Tsjechoslo- waakse minister van buitenlandse za ken Marko aan Nederland illustreert de ra dicale ommezwaai van Praag in zijn bui tenlandse politiek sinds Husak aan het be wind is. Direct na de val van Novotny was er een duidelijke ontspanning waar te ne men in de betrekkingen van Tsjecho-Slo- wakije met de Westeuropese landen inclu sief de bondsrepubliek en ook met liberale comunistische staten als Joegoslavië en Roemenië. Sinds enige weken heeft die ont spanning moeten wijken voor een sfeer die bijna aan de koude oorlog herinnert, ter wijl tegelijkertijd de banden met de DDR en Polen, de twee partners uit de vroegere ijzeren driehoek' weer nauwer worden ke het verdrag van Miinchen van 1938 definitief aantal westelijke inlichtingendiensten eind 1967 «eest, na diens val had hij dan toch uit de wereld te helpen. Deze toenaderingen een conferentie gehouden om een politieke om- een alle nieuwe partijbesluiten ondersteund, vo- waren de Oostduiitse president en partijleider Ulbricht een doom in het oog en hebben bij zijn vijandige houding ten opzichte van Dubcek veel gewicht in de schaal gelegd. De afkoeling tus sen Tsjecho-Slowakije en de DDR werd op pijn lijke wijze openbaar bij het bezoek van Ulbricht in Karlovy Vary in aug. '68- Hij werd bij die gelegenheid door de bevolking met ijzig zwij gen ontvangen in tegenstelling tot Tito van Joegoslavië en Ceausescu van Roemenië, die ook .n augustus op bezoek kwamen en die beiden 'en triomfale ontvangst deelachtig werden. Men sprak naar aanleiding van die bezoeken toen van een nieuwe kleine Donau-entente: Praag-Bel- grado-Boekarest en van de vorming van een li beraal communistisch front in Oost-Europa. Voorbarig als dergelijke speculaties ook klon ken, er bestond toch geen twijfel aan dat Dub cek in zijn buitenlandse politiek een nieuwe zelf standige koers had gekozen. Met Dubceks onttroning is ook deze koers her zien en aangepast aan de instructies uit Moskou. Minister van buitenlandse zaken Marko bracht in de afgelopen lente nog bezoeken aan België, Luxemburg en Noorwegen. Maar op de wenteling in Tsjecho-Slowakije voor te bereiden. Geheime documenten hadden dit duidelijk bewe zen. De bedoeling van die samenzwering zou zijn geweest bet partij- en staatsapparaat in Tsje cho-Slowakije te onttakelen, het vertrouwen van de bevolking in de Sowjet-Unie te ondergraven, de nationalistische gevoelens te stimuleren en :e misbruiken en gevluchte Tsjechoslowaken voor hun vijandige activiteiten te mobiliseren. De dood op de weg LOTTUM (ANP) Od de Broek- huyzerweg onder Lottum is de 24-ja- 'rige motorrijder A. Peeters uit Broek- huyzen in botsing gekomen met een tegemoetkomende "bromfietser. De mo- torrijder werd zwaar gewond overge bracht naar het ziekenhuis te Horst waar hij kort na aankomst aan de op gelopen verwondingen bezweek. ENGELEN (ANP) De 4-jarige F. J. A. >1. \an den Heuvel uit Enge- Ien is donderdagmiddag in zijn woon plaats met zijn '-fep onder een vracht auto geraakt. Het kind is aan zijn ver- wondingen overleden. BREDA (ANP) Een 24-jarige dame uit Oosterhout kwam om het leven, en Her anderen werden ernstig gewond, toen woensdagnacht op de weg Breda- Oosterhout een kleine personenwagen tegen een rechts van de weg staande boom reed. De politie zoekt eventuele getuigen. Het slachtoffer is C. van Kappel. De ande re inzittenden waren de 20-jarige soldaat J. van K„ de 22-jarige chauffeur H. van O., het 18-jarig meisje C. S., allen uit Oosterhout, en de 22-jarige J. G. uit Raamsdonkveer Twee van hen zijn le vensgevaarlijk gewond. Als mogelijke oorzaak wordt een dooi- lichte regen glad wegdek genoemd I RENKUM .ANPDe 40-jarige Th. van Arkel uit Leerscm ls donder- met-, dagmorgen bij een aanrijding dodelijk gewond. Hij werd op een kruising in rige lente had hij .zelfkritiek' uitgeoefend en zich zonder voorbehoud solidair met Dubcek verklaard, nu weer trok hij één lijn met de orthodoxen. - Volgens de Joegoslavische partijbladen Borba en 7Aveke,i Kommunist had Koucky het karakter van de! - Tsjechoslowaakse-Joegoslavische betrekkin: Doorwerth op zijn bromfiets aangere den door eon personenauto. In een zie kenhuis te Nijmegen is hij aan zijn ver- Kort daarop volgde er een polemiek tussen de Tsjechoslowaakse ambassadeur in Moskou Kou cky (die onder Novotny diens belangrijkste ideo loog is geweest en door Dubcek op non-actief is gesteld) en de Joegoslavische pers. Koucky had in het Tsjechoslowaakse partijblad Rude Pravo beweerd dat .hasardeurs' van de Tsjecho slowaakse poltiek en hun Joegoslavische part ners vorig jaar in de mening hadden verkeerd dat zij hun relaties konden waarderen op hun plenaire vergadering van het centrale comité op fricties met de Sowjet-Unie. Het artikel was dul- 29 en 30 mei deed minister van binnenlandse za- delijk bedoeld om Belgrado te provoceren. De ken Pelnar een aantal onthullingen, die bedoeld Joegoslavische pers reageerde dan ook navenant waren als inleiding om de vriendschappelijke be trekkingen met de kapitalistische landen weer te laten bevriezen. Volgens Pelnar hadden een en gaf een genadeloos overzicht van Koucky's dubieuze carrière in de partij: onder Novotny was hij secretaris van het centrale comtié ge en hun ontwikkeling verdraaid en onnauwkeu rig weergegeven. Sindsdien is de verhouding tus sen Praag en Belgrado merkbaar afgekoeld. Begin juli brachten de Oostduitse minister president Stoph en de Poolse president Spy-j chalski officiële bezoeken aan Tsjecho-Slowakije. De slotcommuniqués stonden vol van wederzijd se vriendschapsbetuigingen en van gemeeDsinap- pelijke verwijten aan het adres van de revan chistische, imperialistische enz, bondsrepubliek. De grote betekenis van het appel van Boeda pest' voor een Europese veiligheidsconferentie werd uit en ter na onderstreept en Bonn werd ervan beschuldigd ,de enige regering in Europa' te zijn die territoriale eisen tegenover andere staten stelt en nog steeds met bereid Is het non proliferatieverdrag te ondertekenen. Daarmee is Tsjecho-Slowakije weer stevig geïn tegreerd in de -jzeren driehoek die de strate-, gisch zo belanrijke noordwestelijke flank van: het Warschau-pact moet afschermen. Ook in zijn buitenlandse politiek is Praag nu hele maal gelijkgeschakeld. Het schrappen van Mar ko's bezoek aan Nederland is daarvan alleen maar het sluitstuk. DEN HAAG (ANP) De minister president van Trinidad en Tobago, dr Eric Williams, zal van maandasr tot woensdag a.s. een werkbezoek aan Ne derland brengen. De Dremier die maan dagochtend uit Dusseldorp op Sehinhol wordt verwacht, zal gesDrekken voeren met regeringsautoriteiten »n vertegen woordigers van het bedrijfsleven. (ADVERTENTIE) En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor o

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3