LEVENSSCHOOL IN HULST: MET MEISJES MEER MANS HET LAATSTE TABOE Vorming bedrijfsjeugd omvangrijke taak WIELERVARIA ALLERLEI Piet Vonck: Jk ga in Madrid aanval doen op Zeeuws record Vrijdag 11 juli 1969 HULST ,De jongens die op onze school zijn geweest, vormen de beste propagandisten. Overigens wil ik niet zeggen dat er by het bedrijfsleven geen begrip zou bestaan voor ons werk. Met name de hoofden van de afdelingen personeelszaken van de grote bedrijven zien het belang van vorming van de bedrijfsjeugd in. Veel minder begrip bestaat er vaak bij de afdelingschefs, hoewel juist zij vaak geconfronteerd worden met de problemen van de jongere werkne mers'. Directeur G. P. Maas van de Levens school voor jonge werknemers In Hulst is op zoek naar meisjes. In augustus gaan hij en de staf van de school bedrijven en gezinnen af, om deelneemsters te werven voor de .jon gerencursus', die in september begint. Een experiment, overigens. Want de school richtte zich tot nog toe uit sluitend op jongens, waarvan er de afgelopen 5 jaar sinds de start in 1965 ongeveer 400 een twee- of driejarige cursus volgden. Voor de .Levensschool voor meisjes' (zoals hij de .jongerencursus, noemt) re kent de heer Maas op 50 cursisten. Verdeeld in 3 groepen komen ze ge durende 2 jaar een halve dag in de week naar school. Daarbij gaat het echter slechts om een betrekkelijk klein deei van de vele honderden werkende meisjes die eigenlijk voor een plaats in aanmer king komen. Een belangrijk percen tage van hen zal nooit met het werk van de Levensschool kennismaken. Oorzaak: het vormingswerk onder de bedrijfsjeugd, fraai omschreven in het al uit 1919 daterende artikel 12 van de arbeidswet, rust anno 1969 nog steeds op een basis van vrijwil ligheid. Ook al kreeg het dan een Elaats in de Mammoetwet en wordt et sindsdien voor 100 procent ge subsidieerd. Wat houdt artikel 12 van de arbeidswet in? Formeel: dat werkende jongeren recht hebben op 1 dag per week al gemene vorming of op het vak ge richt onderwijs. Een recht, dat bepaald nog niet door alle bedrijven als plicht wordt er kend. Een wettelijke plicht om jon geren 1 dag in de week vorming te geven, bestaan alléén voor bedrijven die 14-jarige jongens of meisjes in dienst hebben. Van de 130 jongens die er naar de Levensschool in Hulst gaan, komen er 35 één volle dag per week, de rest volgt een halve cursusdag. Bij de 35 jongelui zitten ook cursisten die ouder zijn dan 14. In zulke gevallen stond het bedrijf volledig achter de initiatieven van de school. De heer Maas: .Met de industrieën hebben we goede con- lacten gelegd. Ze sturen hun jongere werknemers gewoon. Dat doen trou- ïs ook een aantal kleinere bedrij- Maar alle jeugd bereiken, doe je nooit. Neem nu die meisjes: hoe- De Levensschool wijst de bedrijfs jeugd de weg in een nieuwe situatie veel werken er niet In winkels Haal die nlaar eens uit hun werk. Een Sroot percentage helpt in de huis- ouding, die kun je ook niet alle ;i«xe vaoi ue Vormingsinsti- vrije Meisjes', natreken. Het De sector zeer kleine bedrijven ligt eveneens moeilijk. Zo'n baas werkt vaak maar met een of twee mensen, die zijn feitelijk onmisbaar. Het komt ook wel voor dat jongeren zelf geen zin hebben om naar de Le vensschool te gaan. Soms lukt het ons om ze na la.ng overreden te in teresseren voor wat we hier doen en dan draaien ze om als een blad aan een boom.' De start van de .Levensschool voor meisjes' is eèn gevolg van een ver zoek dat de Levensschool voor jon ge werknemers bereikte Stichting Katholieke Voi tuten voor Leerplichtvrije afdeling Hulst en omstreken, meisjeswerk werd ondergebracht in de .Stichting voor het meisjeswerk in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Oost', die vrijwel hetzelfde bestuur heeft als de rk Levensscholen van Hulst en Sluiskil. Op wat langere termijn denkt men aan samenwerking met de .Stichting Vormingswerk Leer plichtvrije Jeugd' ip Terneuzen. Het instituut van de .Levensschool' ontstond in '54, als brug tussen school en maatschappij. De jonge ren die op hun 14e of 15e bij een bedrijf gaan werken, krijgen 'n be langrijke moot van de volwassenen- maatschappij in hun schoenen ge schoven, zonder dat ze daarmee raad weten. De nieuwe informatiemap van de Levensschool zegt over de situatie waarin de werkende jongere ver keert het volgende: ,Het werk :s voor hem nieuw. Het kan zijn dat het werk aantrekkelijk is. In veel gevallen echter zal de jeugdige rou tinewerk moeten doen. dat weinig ruimte voor eigen initiatief laat en innerlijk niet aanspreekt. Toch zal hij een bepaalde prestatie moeten le veren in ruil voor zijn loon. De ar- beidsgemeenscha.p waarin hij ver keert, betekent wellicht voor hem een nog grotere verandering dan het werk zelf. De jeugdige leert, dat hij in de groep aanvaard wordt en dat is hem veel waard als hij de normen en coden van de groep aan vaardt. Deze wijken in verschillende opzichten af van de officieel gelden- de normen en ook van de normen die de jeugdige van huis uit vertrouwd zijn.' Andere punten: een gewijzigde gezinsverhouding, voortkomend uit het feit dat de jongere het stempel van volwassenheid meekrijgt, omdat hij geld verdient, minder vrije tijc dan in de schoolperiode en een toe nemende behoefte aan omgang me de andere sekse. WELKE JONGEREN? Wie zijn de jongelui die al deze - ingrijpende veranderingen moeten verwerken? Van de 14- en 15-jarigen die op de Levensscholen terechtko men geeft de informatiemap een aan tal grondkenmerken. De intelligent, is betrekkelijk laag, de jongeren zijr zeer concreet ingesteld en snel afg leid. Opvallende eigenschappen: derlijkheid en een gebrek aan basis ervaringen. Er leven nog weinig ech te vragen. De mentaliteit is noga. individualistisch, er bestaat weinig binding met het werk (het komi voor dat jongeren in deze periode van bedrijf naar bedrijf zwei-ven) er het loon geldt bij de keuze van hei werk in de meeste gevallen als voor naamste criterium. Gezag van oude ren wordt uitsluitend aanvaard wan neer die hun normen en waarden ir. eigen persoon uitdragen. De jonge ren hebben een vrij schoolse menta liteit. die zich onder meer uit in het feit dat ze m hun leiders min of meer onderwijzers zien, van wie alle inititatief moet uitgaan. Groepsac tiviteiten zijn moeilijk tot stand te brengen, binnen de groepen vormen zich vaak weer afzonderlijke club jes. die een hinderlijke invloed uit oefenen op het groepsgebeuren. 1 uur theorie. Dit schema biedt ge noeg ruimte om. onder noemers als .theorie' en .handvaardigheid' de meest uiteenlopende onderwerpen te behandelen. Op de Levensschool wor- AFBAKENING ing van h school-pi steunt op 5 pijlers. Het zijn: intro ductie in de nieuwe levenssituatie heden, actualia, culturele votming, handvaardigheid en sport en spel. De overheid heeft een hele vormings dag in S uur verdeeld, een halve in 4. De 8 uur omvatten 2 uur intro- duktie in de nieuwe levenssituatie en actualia. 1 uur culturele vorming. 3 uur handvaai-diigiheid en 2 uur sport en spel. De halve vormingsdag 4 uur is gesplitst in 2 uur hand vaardigheid. 1 uur sport en spel en den de cursisten bijvoorbeeld weg wijs gemaakt in de krant, ze houden zich bezig met smalfilmen, fotogra feren en net maken van hoorspelen. Veel ruimte is er om te discussiëren, er wordt seksuele voorlichting gege ven, aan sport gedaan (waarbij het teamwerk een belangrijke plaats in neemt) en het handvaardig zijn kan zowel de praktische (het maken van een tv-tafel) als de artistieke kant (potten bakken en glazuren) uit gaan. Op het programma staan ver der vormings- en vakantiekampen. De heer Maas heeft ervaring, dat veel jongelui, wanneer ze hun cursus hebben afgerond, zich blijven inte resseren voor de Levensschool. ,Er worden regelmatig bijeenkomsten gehouden voor oud-leerlingen. Dan merk je toch dat er heel wat is blij ven hangen. Vaak ook komen ze met problemen bij je, of zomaar, omdat ze het gezellig vinden.' Hij verwacht dat het .inpassen' van meisjes in het programma weinig moeilijkheden op zal leveren. .Voorlopig doen we 't zo, dat er in afzonderlijke groepen wordt gewerkt. Maar in de toekomst zit er vermoedelijk een volledig sa mengaan in.' De Levensschool aan de Sportlaan in Hulst. Zoals gewoonlijk duiken we van uit onze vakantie weer midden in de Tour, waarin ook de tweede week met ongekend hoge snelheid is in gezet. Voor ons is nog steeds de meest opzienbare gebeurtenis het feit, dat Merckx tot deze Tour is toege laten en dat daarmee le justitie in de wielersport is past en 2e: de strijd tegen de de nek is omgedraaid. Maar gi daar komen we na de Tour nog eens op terug. In de Tour zelf. valt de alleen heerschappij van Merckx steeds meer op, al heeft hij dan begin deze week overwinningen moeten toestaan aan Pingeon en Van Springel. Tenslot te is ook hij maar een mens, het geen naar wij verwachten ook tijdens de laatste weken van de Tour nog wel eens zal blijken. Opvallend is, dat hij nog niet zoals grote kampioenen uit het verleden met grote voorsprong etappen heeft ge wonnen. Het lijkt er meer op, dat hij dagelijks slijtageslagen begint door gewoon heel hard te rijden en dagelijks slachtoffers te maken. Janssen is gewoon tot vandaag (dinsdag) een tegenvaller, om niet te na de finish. We zijn het met Jan eens, dat de Tour ja, ook deze Tour nog niet gedaan is. maar EXPOSITIES Hulst: Burgerzaal stadhuis: beelhouwwerk en ke ramiek van Paul de Bruyne. Sluis: raadskelder stadhuis: schilderijen van Frans Bakker, Den Haan (B). Sint Anna ter Muïden: vml gemeentehuis: schilde rijen en beeldhouwwerk van Jos But en baron R. de Meester de Betzenbrouek. Westdorpe: galerie Troutzaertc: tot 12 juli Wessel Couzijn met litho's en beeldhouwwerk en Pearl Perl- mutert (echtgenote Couzijn) met beeldhouwwerk. Na 14 juli: Frans Cox met beeldhouwwerk. Antwerpen: tot en met zondag 5 oktober wordt in liet Middelheimpark in Antwerpen de 10e Biennale voor beeldhouwkunst gehouden. In het park is re cent werk te zien van Henry Moore. Nicolaas Sohöffer, Eugène Dodeigne, Barbara Hepworth, Kim Linie, Césnr, Soto, Rocca-Rey en Berrocal. hij bazuint dat te vaak rond, zonder er iets aan te (kunnen) doen. Ook zijn opmerkingen aan het adres van de nog jonge Rini Wagtmans heb ben veel kwaad bloed gezet en niet alleen bij Wagtmans zelf. Geen won der dat deze opvliegende Braban der en óók geen poesje om zonder handschoenen aan te pakken, vergis u nietde ziel uit z'n lichaam rijdt, om Jansens te kunnen kloppen. Overigens vragen wij ons in ge- moede af, hoe lang Wagtmans dit spel waaraan iedereen zich uiter aard vergaapt kan volhouden. Per soonlijk geloven wij, dat het voor Wagtmans beter was geweest, als Jan Janssen partij had kunnen geven, dat had beiden meer gestimuleerd. Een soort .doping' zou men kunnen zeggen. Rini heeft het trouwens al gezegd: .Het woord Janssen alleen is voor mij al doping'. Naïeve, nuchtere landgenoten, vin den deze tweestrijd tussen twee Ne derlanders niet gezond. Maar zij ver geten. dat het hier om twee renners met geheel verschillende belangen gaat. Janssen rijdt voor een Franse, Wagtmans voor een Nederlandse ploeg. De één is de zogenaamde .ve dette', die in z'n loopbaan vrijwel alles heeft gewonnen wat er te win nen viel; de ander een neofiet, een beginnend prof, die volgens de ge vestigde vormen alles van de Tour nog moet leren, maar dat zelf ten koste van heel wat krachten, niet en nooit zal willen toegeven. Zoals Wagtmans rebelleert tegen de vedette Janssen, zo heeft de jon ge Roger de Vlaeminck dat gedaan tegen de oppermacht van Eddy Merckx, alle verhalen over goedé vrienden ten spijt. Alleen zal Wagt mans goed moeten oppassen, wil nij niet dezelfde richting uitgaan als de Vlaeminck. •Wat in de eerste anderhalve week eveneens is opgevallen, is het feit, dat ed van het dreige ment dat allen wel eens tegen Merckx zouden kunnen gaan ageren, niets terecht is gekomen. Althans tot nu toe niet. Integendeel. Merckx die on der dat grote combinegeweld had moeten .sneuvelen', is overeind geble- blijven er dagelijks minder over. ven en van de verzamelde vijanden •Betekent dit alles nu. dat Eddy Mèrckx zonder meer deze Ronde van Frankrijk gaat winnen Een over winning waarop de beste en grootste wielernatie van de hele wereld, nu al dertig jaar zit, ligt en staat te wachten. Zijn landgenoten-journalis- ten zijn er niet van overtuigd dat dit zal gebeuren en zij schromen eraan toe te voegen, dat nummer twee op minstens een half uur zal worden ge reden. Welnu, dat kan best gebeu ren. maar we moeten het eerst nog allemaal zien. We schreven al eerder Giro heeft Eddy al verloren, hoe dan ook en de Tour is nog lang niet Bij al dat getour zou men als het ware vergeten, dat twee van onze landgenoten voor de tweede maal dit jaar furore hebben gemaakt, of nog aan het maken zijn. Wij bedoelen Fe- dor den Hertog en Joop Zoetemelk. Wat deze jongens klaarmaken in respectievelijk Rijnland Palts en Zuid-Slavië. grenst aan het ongelo felijke. Met name den Hertog lever de een ongelooflijke prestatie, door in successie niet minder dan zeven etappen te winnen. Aan de andere kant, kan men zich afvragen en dat doen wij dan ook of het voor deze jongen, die weliswaar door te genslagen van heel ver terug moest komen, nog zin heeft, om nog lan ger amateur te blijven. De beste op lossing voor hem. is deelnemen aan het wereldkampioenschap en de Tour de l'Avenir en dan maar zo spoedig mogelijk een proflicentie aam-ra gen. Hij is er overrijp voor. Tot slot een paar wedstrijd data. Zaterdag 12 juli (morgen) is er een amateurkoers te Wemeldinge, aanvang half drie en op maandag tot en met woensdagavond amateur wedstrijden te Vlissingen. Op inter nationaal niveau strijden de ama teurs van 11 tot en met 18 in de Ronde van West-Duitsland, van 11 tot en met 14 in Trier - Luxemburg - Broulley en op de 12e in de Ronde van Henegouwen. MENSEN IN DE SPORT HEIKANT Piet Vonck (22), RKHAV-atleet uit Heikant, gaat deze maand in Madrid een aanval doen op het Zeeuws record op de 10 km, gevestigd door Hein Cujé in een tijd van 29.43. ,Ik heb alle hoop dat ik het haal. In Madrid is een tartanbaan. Het is de eerste keer dat ik daar op loop', zegt Vonck. Hij zli 19 en 20 juli In de Spaanse hoofdstad als lid van de Nederland se ploeg, die er meedoet aan een zes- lanclenwedstrijd. Vonck heeft zijn uitzending te danken aan zijn pres taties tijdens de atletiekinterland Nederland - Belgiië in Breda (snel ste seizoentijd op de 10 km: 30.10.6) en in Utrecht, waar hij (achter Eg- bert Nijstad) 2e werd op de 5000 m in een tijd van 14.35. Het boeiendste van zijn reis naar Madrid vind'. Vonck nu al het feit dat hij er Gas ton Roelands tegenkomt. d:e ee: poging wil doen om het wereldre cord op de 10 km te verbeteren Overigens denkt Piet wel dat zijn plaats in de Nederlandse ploeg voor lopig verzekerd is. De uitzending nMaü adrid heeft nog even aan een aer andere de AVRO-cross) aankon digde dat hij Vonck's Bredase tij, op de 10 km zou gaan verbeteren Hij had dat afgesproken met enke le Limburgers. Beelen moest er he lemaal vanuit Hilversum voor naa Maastricht, maar het lukte niet Air hij mijn record wel had verbeter' had hij mee naar Madrid gemogen' Voor Piet Vonck kwam de uitnc diging om in de nationale ploeg t- stappen toch nog min of meer al een verrassing. ,Ik ben nog niet z 'ang geleden uit dienst gekomen. Da valt ae atletiek toch wel een beet; stil. Ik had me voorgenomen o: pas volgend seizoen alles op alle te zetten, maar 't begon dit jaar e gelijk goed'. Vonck traint elke dag op de sinte baan in Hulst. Hij wordt second na seconde en meter na meter begc leid door trainer Staelens, die ooli Piet Vonck (links) met zn grote rivaal Henk Nijstad. het Gentse .Gantoise' onder zijn hoe- Ie heeft. Einddoel: de Olympische Ipelen van 1972 in München, waar 'onclc koste wat kost naar toe wil. ,Ik moet dan de 10 km lopen in 28.50. Dat lijkt een hele opgave, maar ik heb dan ook nog 2 jaar voor me'. Nu we al zo lang bezig zijn met het bevredigen van onze materiële behoeften al dan niet gecreëerd door onze economische orde beginnen we ook een beetje aan ons welzijn te denken. Vooropgesteld dat met welvaart materieel bezit wordt bedoeld, moet dan hierbij wel worden aangetekend, dat voor individuele bevolkingsgroepen deze welvaart nog niet eens aan het minimale toe is. Ongerust wordt er nu gesproken over milieuhygiëne, water- en luchtver ontreiniging, kwaliteit van de arbeid, kortom over de kans om naast de jacht op materiële welvaart ook nog een beetje gelukkig te zijn. Want goud en geld op zichzelf hebben geen waarde. De waarde van deze dingen wordt uitsluitend bepaald door dat gene wat men ermee doet. Materiële welvaart hoeft niet identiek te zijn aan geluk. Het kan er toe bijdragen, evenals bezitsloosheid de voorwaarden kan scheppen tot het zich ongelukkig voelen. Enige weken geleden werd in Amsterdam een we- tenschappelijk debat gevoerd over wat icel wordt ge noemd: De overwinning van het laatste taboe. Be doeld wordt de overwinning van de angst voor het levenseinde, de aanvaarding dat dit einde onverbre kelijk met het leven is verbonden en de verwerving van een levenskunt die dit einde mentaal waardig ondergaat. Ik geloof wel dat er niet één mens is die het met dit streven oneens is. Merkwaardig dat dit laatste taboe voor onze voor ouders van zo'n 150 jaar geleden er helemaal niet was. Er was veel meer een berustend aanvaarden, meestal sterk geënt op het geloof i?» een leven na de dood. Maar nu de zegevierende opmars van de verovering door de mens van het heelal en daar naast onze computer-wereld het leven tot een kli nische aangelegenheid maakt met pasklare antwoor den, verdoezelen we maar liefst deze nederlaag van de mens op de natuur. Zeer zeker getuigt het van enghartigheid dat het in sommige kringen niet tot de bon ion behoort te spreken over de dood. Maar laten we zacht zijn voor elkander. Het is heel ge makkelijk je geroepen te voelen Jiet laatste taboë uit de maatschappij te helpen verwijderen als je jezelf kiplékker voelt. Maar momenteel zijn we nog niet zo ver met onze zelfaanvaarding dat de angst voor de dood uitgebannen is. Daarom heeft die tv- uitzending, enige tijd geleden over het St-Joseph- ziekenhuis der Stervenden mij zo geschokt. Jawel, via het grijze ei kunnen we, als we dat willen, bijna dagelijks met de meestal gewelddadige dood van anderen) worden geconfronteerd. Als dit ge beurt in speelfilms of op het toneel leeft in ons on derbewustzijn nog altijd de veilige gedachte dat dit alles maar spel is. We amuseren ons dan gewoon met ander mans (schijn)dood. Maar die uitzending vanuit dat Engelse ziekenhuis waar collectief werd gestorven was barre werkelijkheid. Hoe moet iemand, die nog in het bezit van zijn volle geestvermogens is zich voelen als hij in dit hospitaal wordt opgenoment Wat gaat er in hem om, als hij pas aangekomen, zich omringd ziet door mensen die worstelen naar hun levenseindeT Voor mij is een tv-camera in een sterfhuis en een vraaggesprek met een ter dood veroordeelde een aantasting van de privacy waarop ieder mens recht heeft en een volmaakt overbodige zaak. Ook voor de moordenaar van senator Robert Kennedy. Sirhan Sirhan, die in de executiecel tegen de journalist die met hem praatte, zei,: Jk wou, dat dit interview niet plaatsvond.' JAdi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 21