Nu zes hectare binnenmeer' recreatiegebied Heinkenszand Vier personen vrijwel ongedeerd uit autowrak Vlissingse politie bezig met opstellen van preventieplan Toezicht op vervoer giftige stoffen MOMENTEEL ZEVEN PUNTEN ALMANAK Strandpastoraat Kamperland: schade van 10.000 door hevige storm H0REC A-BEDRIJF SCHAPPEN CONTRA GS ZEELAND Automobilist reed door na aanrijding Huldiging voor Kruiningse kampioen-omroeper KUNST IN ZEELAND Kamerorkest BrusselCadzand's Kerkkoor Hartverwarmend orgelconcert J - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 JULI is HEINKENSZAND Onge veer de helft van het binnen meer, dat in het recreatiege bied van Heinkenszand komt te liggen is nu gegraven. In de afgelopen maanden heeft de Heidemij 6 tot 7 hectare zand uit de Stellepolder bij Heinkenszand weggehaald. Aan het eind van dit jaar zal het binnenmeer van 13 hecta re er zijn en dan gaat men werken aan de .aankleding' van het .Recreatieterrein zandwinplas Stellepolder'. Zoals bekend is het de be doeling, dat er een zwembad komt met daarbij een aantal gebouwen en verder is er het zomerwoningenterrein op het gebied, dat een totale opper vlakte heeft van 24 hectare. Van de 120 zomerwoningen, die er kunnen staan, hoopt liet ge meentebestuur, dat de eerste in 1970 kan worden gebouwd. Ver wacht wordt, dat het 5 jaar zal duren voor het bungalowterrein vol is. In dit najaar zal worden begonnen met de inplant van bo men rond de zandwinplaats. Aan het eind van het volgend jaar denkt men het recreatiegebied met het zwembad klaar te hebben om de recreanten te ontvangen. Op de foto: .Het project bij Hein kenszand in uitvoering'. (Foto PZC). EIND VAN DIT JAAR GEREED YLISSINGEN De Vlissingse poli tie is momenteel bezig een preven tieplan op te stellen voor vrijwel al le onderdelen, waarmee de politie te maken heeft. Dit in navolging van de preventie die uitgaat van de ge richte surveillance, waarmee men nu al geruime tijd werkt. Het nieuwe preventieplan omvat momenteel ze ven punten: bedrijfsbcsoherming, ver keersongevallen, winkeldiefstallen, diefstallen van en uit voertuigen, in braken, grote ordeverstoringen en verdovende middelen. Voor enkele punten zijn de plannen rond of vrij wel rond, andere punten staan nog maar aan het begin van behandeling. Eind van dit jaar hoopt men echter het hele plan rond te hebben. Een van de onderdelen waarvan de plannen vrijwel geheel zijn uitge- ADVERTENTIE) in de Abdijgebouwen. Woensdag- en vrijdagavond, aanvang 21 en 21.30 uur. Donderdagavond, aanvang 21.00, 21.30 en 22.00 uur. Ingang: Nieuwe Kerk. Leeuwse Jurk Eén van de aardigste attracties van Jeugdland-Middelburg is het verkleedlokaal. De jeugd mag er stoeien in de oude kleren van pa en ma en voor jongens bestaat er niets mooiers om in zo'n grote wijde, met bloemen overgoten jurk rond. te springen. Een vindingrijk baasje had een exemplaar te pakken gekregen, waarvan de opengevserkte hals hem tot het middel reikte, de rok- zocrra viel hem ver over de schoe- Toch stond ie heel wijd en gra- Maar niemand mocht weten wat hij er ónder droeg. Op het laatst zat half Jeugdland hem op de hielen, met, hetzelfde doel: ontsluiering. En omdat de jurk hem ernstig in de sprint hin derde, verloor hij steeds meer terrein. Met de rug tegen de muur smeek te hij een wapenstilstand af: A.ls juJlie niks doen zal ik laten zien wat er onder zit.' Voorzichtig ging de jurk omhoog. Er werd een gro te, gazen petticoat zichtbaar. En omdat zo'n ding alweer tot een vergeten medisch ver leden behoort, vielen er heel wat jongensmonden open. .Wat is da.t?' De gelukkige drager legde op nieuw een korte, gedecideerde ver klaring af:Tegen de vlooien.' werkt is de bedrijfsbescherming. In de eerste plaats zal aan de bedrijven een invulkaart worden gestuurd, waarmee de politie inlichtingen wil krijgen over de waag welke perso nen van het bedrijf men moet waar schuwen bij inbraken, brand en der gelijke. Verder wil de politie onder meer weten welke gevaarlijke goede ren een bedrijf heeft opgeslagen en waar die zich bevinden. Alle gege vens worden in een kaartsysteem ondergebracht, dat ter beschikking komt van de wachtcommandant, die dan dank zij de gegevens snel kan ingrijpen. Voorts zijn er dan nog de beveiliging van banken en geldtrans porten, waarvoor de instructie bijna gereed is. Ook krijgen mensen die daarvoor in aanmerking komen een brief waarin uit de doeken wordt ge daan hoe men een brandkast moet plaatsen en gebruiken, over het slui ten van ramen en deuren en derge lijke. Het preventieplan voor verkeerson gevallen is gereed. Het gaat hier om drie categorieën: de weggebruikers, de weg en het voertuig. Wat de weg gebruiker betreft wil de Vlissingse politie voor autobestuurders vaker ar tikel 18 van het wegenverkeerswet, waarin politieofficieren de bevoegd heid hebben te vorderen dat iemand wegens vermoede ongeschiktheid om een voertuig te besturen zich aan een keuring onderwerpt en dat iemand wegens vermoede onbekwaamheid een examen aflegt. Men richt zich hierbij om mensen die verkeersgevaarlijke overtredin gen begaan. Wanneer bijvoorbeeld een autobestuurder tweemaal in één jaar of driemaal in twee jaar een aanrijding veroorzaakt, dan kan een dergelijke vordering worden inge steld, zo is het plan. Verder krijgen alle ouders van kinderen die voor het eerst naar school gaan een brief met allerlei raadgevingen en voorgesteld wordt onder meer oversteekdiensten een foldertje algemene voorlichting gegeven en ook bestaat het plan om in samenwerking met Veilig Verkeer een aantal cursussen te geven. Wat de weg betreft, deze zal regelmatiL worden gecontroleerd, onder meer op de toestand van het wegdek als de overzichtelijkheid. Van iedere straat is er een kaart waarop staat welke verkeersborden er moeten zijn. Op gezette tijden zal worden gecontro leerd of al die borden nog aanwezig zijn.. De politie zal regelmatig con trole op de voertuigen houden, iets wat men overigens al doet. Hierbij zijn bijvoorbeeld vorig jaar bij 661 auto's en brommers gebreken gecon stateerd. Diefstal voertuigen De diefstallen van en uit auto's ne men in aantal voortdurend toe. Vaak is dit mede te wijten aan de clialance van de autobestuurde zijn wagen niet afsluit, (lie een raampje laat open staan of die van zijn auto een etalage van allerlei waardevolle voorwerpen maakt. De politie zal daarom bij allerlei grote evenementen een folder verspreiden waarin allerlei raadgevingen staan. Voor wat beteft de diefstal van voer tuigen wordt een nieuwe folder ge maakt, die ook regelmatig zal wor den verspreid. Voor wat de verdovende middelen be treft heeft de politie zich beperkt tot het sturen van een circulaire aan al le directeuren van scholen. In de cir culaire staan de verschijnselen die op treden bij gebruik van verdovende middelen. De directeuren wordt ge vraagd wanneer zij die verschijnse len bij een leerling opmerken de ou ders op de hoogte te stellen en te trachten het kind naar een dokter te sturen. KAMPERLAND De storm die maan dagmiddag langs de Zeeuwse kust heeft gewoed, heeft het recreatieteam, dat oj de camping Anna Friso in Kamperlani het strandpastoraat verzorgt, een scha de opgeleverd van naar schatting ƒ10.000,-. Het reereatieteam dat werkt als een verre zijtak' van de Nederland se Bijbel Kiosk Vereniging, heeft op de camping in Kamperland een tent staan. t met apparatuur als een filmprojector en een geludsinstallatie. De tent, die werd vernield, is wel ver zekerd, maar de apparatuur, waaraan ook veel schade ontstond is dat niet. Desondanks zal het strandpastoraat vandaag woensdag onder leiding van Bert Baas, weer aan het werk gaan: Het team organiseert onder meer kin derspelen, voetbalwedstrijden, volksdans en beatavonden, en avonden voor volwas senen. Op zondag wordt een kerkdienst voor de badgasten gehouden. Men wil de activiteiten zoveel mogelijk voort zetten. Over Horeca-verordening Middelburg: Oppervlakte, toilet en loucheheid in het geding IWIDDELBURG Dinsdag 15 juli b( i Irandelt de afdeling geschillen van li< stuur van de raad van state een be- I zwaarsehrïft van hel bedrijfschap Ho reca dat is ingediend mede namens het prodnktschap \oor bier en het produkt- schap voor gedistilleerde dranken. Dit bezwaarschift is gericht tegen het be sluit van gedeputeerde staten van Zee land, waarhij goedkeuring is verleend aan de verordening van de gemeente raad van Middelburg voor de drank en horecabedrijven. In het bezwaarschrift wordt opge merkt, dat de bedrijfschappen aan ge deputeerde staten enkele opmerkingen hebben gemaakt ove"r de betreffende verordening van 23 oktober 1967, om dat deze zulke ingrijpende bepalingen bevat, dat de belangen van het café- en restaurantbedrijf in Middelburg naar de unanieme opvatting van de bedrijf schappen worden aangetast. Bij hun be sluit tot vaststelling van de verorde ning hebben gedeputeerde staten .in geen enkel opzicht deze bezwaren over genomen. De Horeca-schappen maken bezwaar tegen de bepaling, dat de damestoiletgelegenheid in een inrichting ten minste twee privaten en een voor portaal en een herentoiletgelegenheid ten minste een privaat, een waterplaats en een voorportaal dient te bevatten. In de verordening wordt gezegd, dat dit als een minimumeis voor elke inrich ting dient te gelden. In het Ingediende bezwaarschrift wordt gesteld, dat aanvankelijk een dergelijke bepaling in het besluit inrichtingseisen drank- en horecawet aanvankelijk ook werd opgenomen. De bedrijfschappen maakten toen hiertegen bezwaar, om dat een dergelijke eis belangrijke inves teringen zou vergen. Dit leidde ertoe, dat het betreffende voorschrift werd TERNEUZEN De gemeentepolitie van Terneuzen zoekt de. bestuurder van een vermoedelijk blauwe Ford die dinsdagmiddag het 3-jarige meisje J. Kaijser"heeft aangereden. 'Het kind brak een dijbeen en moest worden op genomen in het Julianaziekenhuis. Het ongeluk gebeurde omstreeks 16.45 uur ter hoogte van de Hogendijk-Mr Haar- manweg onder Driewegen. Het meisje rende vanuit een bunker de rijbaan op. Daarbij liep ze tegen de personenauto, die uit de Mr Haarmanweg kwam. De gemeentepolitie van Terneuzen ver zoekt ieder die inlichtingen kan geven te bellen 01150-4151. KRUININGEN De eerste om roeper van Nederland, de heer J. <l. Kakebeeke te Kruiningen wordt vrijdag 11 juli in zijn woonplaats gehuldigd. Dat gebeurt 's avonds om ongeveer 8 uur op het gemeen tehuis, waar het gemeentebestuur hem zal ontvangen. Voor die tijd maakt hij een rondrit door de ge meente. HERVORMDE KERK, BRESKENS. Liefhebbers van virtuoze instruinentbe- heersing. van fraai uitgebalanceerde klankkleur, en van een vrij vlekkeloze uitvoering der gespeelde werken, kort om: concertbezoekers voor wie de tech niek nummer één is, hebben dinsdag avond kunnen genieten in de Ned. her vormde kerk te Breskens. Daar concer teerde het Brusselse kamerorkest Jean Jakus, met solistische medewerking van fc^ormPdettkcr^rr ran&Tnd^at leerling van* JuüeiTVannetelbosch eveneens z!jn Sewerkin?trieéndeï laatste solist b.j het BRT-synrionieorb - - j- avond een weergave, op de balans en op het timhr; Op charmante manier dirigeerde Je- Jakus zijn twaalf musici bijna alle lid van het symfonieorkest van de BR; Hij deed dit bovendien met de exacthe van een metronoom. Een vrijwel teo nisch-feilloze uitvoering, maar van r; zikale bewogenheid-buiten-het-bladc. was geen sprake. Anders was dit gelukkig, met Her Purcells .King Arthur suite'. De eerr sterk ritmische delen klonken gei; meerd. Het voorlaatste en laatste c- kwamen breed, majestueus over, k. met momenten van muzikale inspirat. Voor ons was dit oeuvre het hoogtept van de avond. Het publiek dat in vrij redelijke m was opgekomen dacht er anders on Trompettist Andvé Philippe wist at harten en veel applaus te veroveren zijn interpretatie van Purcells cone voor trompet in D groot. Deze nog joj gaf in het begin van staaltje van het tegenovergestelde Het bekende .O bone Jesu' van Da Pa- lesti'ina moest vanwege fout inzetten driemaal opnieuw worden begonnen. In overweging nemende dat vooral bij amateurs de nervositeit kwalijke parten kan spelen, was dit toch geen beste beurt van het koor, dat de eer genoot dit con cert te mogen openen. Het tweede eveneens a capella gezon gen werkje: Handels ,Ecce, quomodo morïtur', kwain veel beter uit de vocale verf. Dit klonk vrij homogeen, ook al kampt dit koor. evenals zovele andere, met een tekort aan tenoren en bassen. Na de aanvaardbare vertolking van Handel was helaas de zuiverheid bij de inzetjes, vooral in het hoge register weer ver te zoeken bij de uitvoering van Locus iste' van Bruckner. Jammer. We hebben de stellige indruk dat dit koor o 1 v Mannus Zonneheld be ter kan als nervositeit en onoplettend heid meer bedwongen worden. Na de wat dubieuze koorzang was de uitvoering van Telemanns concert voor strijkers in D groot door het kameror kest een hele overgang, de techniek in aanmerking genomen. Hier speelde een groep musici van professie dit barokke werk op gepolijste wijze. Té gepolijst. Het accent lag te veel op de vlekkeloze Slot van pagina 1 liging aan te schaffen. Dat is, ver moedelijk vanwege de gemeentelijke herindeling, die op komst was, niet doorgegaan. Volgens inspecteur J. L. de Rave van de Goese gemeentepolitie is de situatie rond het vervoer van gevaar lijke stoffen door de kom nog niet erg actueel. De politie is overigens wel van plan zich in deze zaak te gaan verdiepen. Men wil meer te we ten komen over de aard van de ver voerde stoffen, de frequentie van de transporten en het specifieke vaar. Afspraak Ook in Terneuzen. waar men dage lijks te maken heeft met transporten van en naar Dow Chemical, is de po litie van plan meer aandacht aan het vervoer van gevaarlijke stoffen te gaan besteden. Overigens komt er slechts weinig tankvervoer door de bebouwde kom. .Er is een afspraak met Dow Chemical', zegt hoofdin specteur-korpschef E. Hubregtsen. .dat de transporten zoveel mogelijk via de brug Sluiskil gaan' Volgens hem is het niet mogelijk een rit door Terneuzen te verbieden. In een gemeente als Rotterdam doet men dat overigens wel, althans overdag. Hoewel de Terneuzense brandweer beschikt over materiaal om vloei- stofbranden te bestrijden, heeft de gemeentepolitie instructie om de Dow bedrijfsbrandweer te bellen als er iets met tankwagens gebeurt. Ver der zijn in Terneuzen plannen om het parkeren van grote vrachtau to's, dus ook tankwagens, in de stra ten te verbieden. Ten aanzien van het parkeren van tankwagens is hoofd inspecteur Hubregtsen van mening, da.t lege tankauto's nauwelijks min der gevaarlijk en misschien wel ge vaarlijker zijn dan volle. Burgemeester J. de Pree van Zaam- slag (,we hebben juist vanwege die tankauto-transporten voor een kapi taal in onze brandweer geïnvesteerd vindt een groot bezwaar, dat nauwe lijks bekend is wat er wordt ver voerd. ,Je zou daar als gemeentebe stuur heel nauwkeurig over ingelicht moeten worden.' vindt hij, ,dan kon je daar je brandweer ook heel pre cies op instellen.' Het probleem wat de brandweer moet do en. bij een ongeluk met een wille keurige tankauto wordt overigens In de meeste gevallen opgelost door de zogenaamde EVu-kaarten. Een der gelijke kaart, met een beknopt over zicht van het gevaar en de maatre gelen die moeten worden getroffen, moet in de cabine van de tankauto aanwezig zijn. Een complete set van deze kaarten is op de meeste brand weerwagens en in veel politieauto's en leraar aan het koninklijk consent rium van Brussel toonde een g» techniek en een prettige, maar wat es. blijvende toon. Ook bij hem was dei- vositeit niet afwezig. Het concert v» trompet beleefde nochtans een technh vrij hoogstaande uitvoering, met i goed klankevenwicht tussen begeleide orkest en solist. De sonate voor trompet in D groot r, de zeventiende eeuwse Italiaan A chini heeft als compositie al niet vee!: het lijf. Philippe maakte er van wr. van te maken was, en oogstte andere een aantal ,open doekjes'. Zijn toegï de vaak ten onrechte aan Purcell toe schreven .Trumpet Voluntary" van Cé zo te horen in een lagere toorn: gespeeld dan de oorspronkelijke v alleen maar even ,leuk'. Markant en wel aanvaardbaar was Jj Jakus .opvatting van Mozarts Deum' voor gemengd koor en strijk- leest. Het koor nu versterkt met; aantal uit België meegekomen zanp en zangeressen kon het qua voli- goed tegen het orkest opnemen en ook technisch en muzikaal in dit oer vrij redelijk te noemen. Dirigent Jakus eindigde het program met "een wat plichtmatige vertolking r de Salzburger Symfonie KV 138, r Mozart. Het publiek bracht de uitvoeren! staande een langdurig applaus. Voor- list en dirigenten waren er bloemen, Gi NIEUWE KERK, MIDDELBURG De belangstelling voor de zomerara concerten op 't orgel van de Nieuwe te Middelburg is alleszins redelijk. G gisteravond bij het concert gegeven 4s de Gentse organist Johan Buys mo: ten we een vrij talrijk publiek tel- Huys had een belangwekkend progn samengesteld, dat opende mei te toccata uit de bundel .Appar;-. Musico-Organisticus' van Georg 3£ fat (1653-1704), Elzasser van gebcc en onder andere organist van de te Straatsburg. Muffats orgelmuziek vat vele virtuoze elementen maa?: wijst ook de aangeboren mnzü smaak van de componist. In het gevoerde toccata was daar allies va:, merken. Muzikaal en virtuoos gesps Na een koraalfant-asie wan Buxtet: hoorden we enkele delen uit de Jtt a l'usage des couvents' van Frat' Couperin (bekend als Couperin leGa om hem van andere leden van zij:.: roemde familie te onderscheiden),!; perin schreef voor orgel slechts ti missen, één voor de parochies, één r de kloosters. Uit deze laatste sps Johan Huys vier delen, waarbij hij: de rijke muziek in verschillende nt trati-emo,gelijkheden ten zeerste deed; nieten. Van Jehan Alain (geb. gesneuveld 1940) werd ,Le Jar din pendu' uitgevoerd, een werk voi n rassende klankeffecten, die Huys tr fend wist te vinden. Na deze heeii; Franse muziek wederom werk van Fn se origine, vijf van de negen pret van Darius Milhaud (geb. 1892) voor stuk boeiende werkjes, imizü- tesk prachtig van melodie, verras?, van harmonie, met souris duidelijk l braïsohe motieven, de verschillende fi luden gekozen in een stijgende lijn, eenvoudig tot hoewel steeds llc voetiig gecompliceerd. Het was f zierig dit weinig gespeelde werk tel ren. Johan Huys besloot het com met .Preludium en fuga op Bacil Franz Liszt, waarin Liszt met het: ma (b-a-c-bes) op allerlei wijzen sp= een enorm stuk muziek, hulde Bach, door Johan Huys begeesterd technisch zeer knap uitgevoerd. Fi verwarmend op een koude zomeravc Volgende week dinsdag speelt Tot Vries, hoofdorganist van de Nie: Kerk te Middelburg. tl geschrapt', aldus de bedrijfschappen. Voorts maakt men bezwaar tegen de bepaling in de verordening, dat in een horeea-mrichting één lokaliteit ten min ste een oppervlakte moet hebben van 50 m2 en elke andere lokaliteit een oppervlakte van ten minste 35 m2. In de een-der door de bedrijfschappen aan gehaalde wet, staat, dat de genoemde lokaliteiten ten minste een oppervlakte moeten hebben van respectievelijk 35 m2 en 25 m2. De verordening van Mid delburg gaat hier dus boven de bepa lingen van de wet uit. In "de memorie van toelichting op de wet wordt gezegd dat er geen verband bestaat tussen loucheheid van een be drijf en de oppervlakte van de vloer, terwijl voorts is meegedeeld, (lat bij het vaststellen van inrichtingseisen meer gelet zal worden op verbetering van de teehnisebe outillage dan op de vergroting van de vloeroppervlakte. De adressanten zeggen, dat blijkt, van een blanco volmacht aan de meenten voor wat betreft het vaststel len van de inrichtingseisen geen sprake is. .Na kennisneming van het boven staande wekt het verwondering, dat in de verordening van Middelburg iedere motivering ontbreekt, om aan het besluit de vloeroppervlakte van de cafélokaliteit op ten minste 50 m2 eh van elke andere lokaliteit op ten minste 35 m2 als eis te stellen', aldus het adres. Ook maakt men bezwaar tegen het feit. dat in de gemeentelijke verorden:n; wordt gesproken over een hoogte van de lokaliteit van ten minste 3.20 m, terwijl in de wet wordt gesproken van 2 60 m en dat ook daarvoor iedere mo tivering van de kant van het gemeen tebestuur van Middelburg ontbreekt. De bedrijfschappen zeggen, dat hun standpunt overeenstemt met die van de toenmalige regering, die de genoemde wet verdedigde bij de tweede kamer. De raad van state zal na de openbare behandeling van deze zaak advies uit brengen aan de kroon, waarna een be slissing per koninklijk besluit wordt bekendgemaakt. MIDDELBURG Uit dit over schot van wat kort er voor een auto was geweest kwamen gister middag vier inzittenden vrijwel on gedeerd te voorschijn. De auto botste op rijksweg 58 even voorbij het viaduct te Nieuwland tegen een Belgische touringcar, die uit de file was gekomen en op de lin kerrijbaan reed. Bij de botsing liep de bestuurder van de personen auto. de bi Duitsland gelegerde Nederlandse militair L. R. een ge broken pols op. Twee andere inzit tenden kregen lichte kneuzingen en een vierde inzittende kon zon der een enkel schrammetje uit het wrak komen. ,We snappen nog niet hoe dat mogelijk is', zei men bij de politie, blij met deze goede afloop van het ongeval dat zich aanvankelijk bijzonder ernstig had laten aanzien. Hier het opgevou wen wrak. (Foto PZC). HET WEER IN EUROPA Strandweer Vandaag nog een koele, in kracht. mende noordwesten wind. Kleine bit kans met wat meer opklaringen, b, middag temperaturen tussen de 15 17 graden, zeewater zestien graden. 1 Vooruitzichten Een rug van hoge luchtdruk komt"- een verbetering via de Britse ella: naar de Noordzee. De temperatuur: dergaat dientengevolge bij ons een& zanie stijging. Vooruitzichten voor donderdag en dag, Koel weer met enkele buien en tijW opklaringen. Weersvooruitzichten in cijfers g< ovei Nederlandm. Voor donderdag: Aantal uren zon: Ij 9. Min. temp: 0 tot 4 grden onder: maal: Max. temp: 1 tot 5 graden w' normaal- Kans op een droge periods- minstens 12 uur: 70 procent; Kans een geheel droog etmaal: 40 pkf- Voor vrijdag: Aantal ureD zon: 1J-' Min. temp: van ongevcei aormaah raden onder normaal: max. ta it 5 graden onder normaal: N sen droge periode van minstets 70 procent; Kans op een SF droog etmaal: 40 procent. KOEL WEER Wisselend bewolkt met enkele regen- onweersbuien. Overwegend matig® tussen zuidwest en noordwest. Koel"'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2