EDDY MERCKX EN RINI WAGTMANS KLASSEMENTEN LIETEN ZICH NIET TEMMEN ENGELSMAN HARRISON TRAD UIT HET ONBEKENDE Pellenaars: Wagtmans gaat Janssen voorbij LOMME DRIESSENS WAARSCHUWT TEMPERAMENTVOLLE TOURLEIDER ZOETEMELK LEIDT IN ZUID-SLAVIË UITDAGEND WAGTMANS FORUM MAANDAG 7 JULT 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Van onze speciale verslaggever) THONON LES-BAINS (GPD) Haalt Rini Wagtmans met zijn noeste arbeid tot dusver in deze tour de lyrische pen van directeur Jacques Goddet in zijn hoofdartikel van het sport blad ,1'Equipe' ,Un honneur', waarmee de Franse tourgids uiterst karig is de kale generaal van de fietsende brigade hoeft zich niet minder te verbazen over de prestaties van een soldaat^ die zeker niet in de eerste rotten werd verwacht. Want h» het. van hitte drillende Thonon les-Balns paradeert de Engelsman Derek Harrison (25) nog steeds vrolijk naast een Baimond Foulldor, een Jan Janssen, een Roger .Pingeon rn een Felice GimondL Weliswaar bewaren zij eerbiedig af stand van tamboer nrnïtre Eddy Merckx, maar in de 22-daagse veldtocht weigert de gebrilde Brit tot nog toe om toch ook maar één meter te wijken voor wat. Roubaïx als favoriet heeft verlaten. Een verbluffend vertoon, dat Derek Harrisen zelf misschien wel het meest verraste. ,Gek hé. lacht Derek in het tmmulteuze Thonon verlegen, .wie had dat nu verwacht Ik in ieder geval niet. Goed, ik heb de vorm. Ik rijd lekker. Nog beter dan ik ooit heb gedaan, maar daarom zo hoog in het klassement? In. vind het wel mooi'. En Derek, die als 16-jarige in Birmingham naar de racefiets greep, vraagt zich in zijn tweede Jaar en tour als prof rustig a.f, hoe dat nu toch allemaal kan. ,Ik geloof, dat de Tour de France men een beetje In m'n kaart speelt. In de bergen wor den altijd de klappen uitgedeeld en klimmen is nu juist zowat het enige wat ik kan. Ik ben er op beslissende momenten dus vrijwel altijd bij'. De vriendelijke Harrison laat zich echter pas vooraan ontdekken, als de klimmende kilometers van de gro ten de eigen krachten eisen. Nooit eerder. .Dat kan ik niet. Op het vlakke is het peloton compact en ik ben als de dood voor valpartijen. Ik durf er nooit middenin te gaan zitten. En voor spurten moet je helemaal niet bij mij zijn. Ik zou netjes in de remmen knijpen en de anderen laten gaan. Echt, ik durf niet in dajt gedrang en daarom rij ik altijd zowat; als laatste in het peloton. Als ik dan denk, dat het gebeuren ga, schuifel ik helemaal aan. de buitenkant naar voren. En', grinnikt Derek, .dat is tot zover aardig gelukt'. Zoals Harrison, die al vijf jaar In het Franse Troyes woont- en daar ook door Marcel Bidot eens ploegleider van de Franse nationale equipe werd ontdekt en bjj Frimatic ingelijfd, dat óók lukte in de Ronde van Zwitserland en de Midi Lïbreprjjs. waar hjj als koning van de bergen' de beurs spekte. Derek tuurt dan ook helemaal niet angstig naar de eeuwige sneeuw, die in de entourage van Thonon al valt te ontdekken. ,Het is nu of nooit, Met een beetje geluk handhaaf ik mjj bij de eerste tien en dan ben ik trots op mijzelf. Ik heb het zo de afgelopen week eens bekeken en ik dacht men met een Poulidor mis schien wel te kunnen meten. Ik kan me ook nog voorstellen, dat ik in mijn beste dagen de gelijke van een Gimondi zou kunnen zijn. En neem Merckx, wat een coureur. Die lm aap werkt gewoon deprimerend. Ik niet alleen, maar iedereen moest zich bjj hem vergeleken, wel een kleine jongen voelen'. Eddy Merckx, het achtste wereldwonder van de Belgen, dat hier in het Franse land toch nog wel eens over zijn twijfel achtige gratie moet horen. Derek Harrison, opeens tot kop man van zijn Franse ploeg gepromoveerd (,ik geloof het wel ja, dat. ze voor mij rijden. Ik heb zoiets nog nooit ervaren'): ,Ik blijf ervan overtuigd, dat hem zijn schorsing is kwijtge scholden, omdat hij Eddy Merckx la. Dat is natuurlijk fout. Ik ben trouwens geweldig geschrokken vanaf het moment, dat die hele doping-affaire is .gaan lopen. Vergeet niet, dat de dood van Tom Simpson een geweldige klap voor ons was. Hij was de grote bezieler van het wielrennen in Engeland ook voor mij was hij een voorbeeld. Ik stond te huilen als een klein kind en ik wilde met fietsen stoppen'. ,Maar ja, je houdt van je sport en dus ga je door. Maar do ping is levensgevaarlijk, dat is gebleken. Uit eigen bestwil moet iedereen worden gestraft, waarbij stimulantia worden aangetoond. Dat de mogelijkheid bestaat, dat je wordt ge fraudeerd, is een risico, dat elke renner loopt en niet alleen Eddy Merckx. Hij had zijn schorsing normaal moeten accep teren en ondergaan'. Waarmee Harrison zich onder Merckx' concurrentie schaart. Wellicht, dat hij dan ook te porren 1s voor het verbond, dat bijvoorbeeld Jan Janssen tegen de Belgische bond heeft ge suggereerd. ,Dat durf lk niet te zoggen. Je kan het ergens niet mee eens zijn, maar moet je dan maar meteen zo kei hard terugslaan? Alles tegen een. Of althans vrijwel een?' In het wielerleven geen al te zakelijke opmerking. Maar ja, je wordt niet voor niets tot de meest beminnelijke renner in de karavaan uitgeroepen. (Van onze speciale verslaggever) THONON LES-BAINS (GPD) Waarom niet voor één keer de brutaliteit van Rini Wagtmans met Eddy Merckx te vergelijken? In het tweede tour-weekeinde kón dat. Dit is de pa rallel: Eddy Merckx en Rini Wagtmans zijn niet te jemmen'. Veroordeelde zaterdag al de ken ner in de karavaan de ogenschijnlijk nutteloze poging van Wagtmans om zich luttele winst op een voluit jagend peloton te verschaffen zondag haalde diezelfde kenner de schouders op over Gouden Eddy*, die zich permitteerde een paar maal uit het peloton weg te sprinten in een uitdagende poging om twee ,onbelangryke' vluchters wat dichter naar zich toe te trekken. En ronduit verbazing ontstond, toen men in Thonon alweer wat seconden ten voordele van Wagtmans moest registreren: het vroegere .dui veltje' in het vaderlandse amateurkorps hanteer de ronduit de toen al zo vaak veroordeelde aan valsdrift. En daarom gaf men in Thonon toe: Merckx en Wagtmans zijn niet te remmen. Wanneer men spreekt van de .talctiek' in de wielerwe- reld' pleegt men honderd dingen op tweehonderd ver schillende manier uit te leggen. Zoals bijvoorbeeld het feit, dat Merckx zelf, nódst een imponerend gewonnen tijdrit, tot. drie, viermaal toe Daneelli attaqneerde toen die, bjj verschillende pogingen duidelijk de wens te ken nen had gegeven in Thonon Les-Bains te winnen. Kyk, zei men in de karavaan, kyk, daar is nu het .verbond'. De alliantie tegen Eddy Merckx. Hjj moet het zélf doen. Er is niemand, die voor hem een vluchteling wil achter volgen. Maar Eddy Merckx zelf haalt er de schouders over op. ,Ach', zegt h(j eenvoudig, ,je zit op de fiets en je rijdt een touretappe. En dan valt zo'n peloton stil™ Wel, we zjjn hier toch om te koersen? en dus koers ik'. SERAJEWO (ANP) De Oostduifse renner Mïckeïn heeft zaterdag de ze vende etappe van de Ronde van Zuïd- slavië gewonnen. Hy legde de 188 km van Metkovic naar Serajowo af in 4 uur 33 min 15 sec. De Nederlanders Pustjens, Zoetemelk en Oosterhof i den re-sp. vierde, vijfde, en zesde. Zoe temelk behield de leiding in de algeme ne rangschikking. De achtste etappe, van Serajevo naar Banja Luka 1232 km), leverde even eens een Oostduitse overwinning op. Klaus Ampler zegevierde in de eind sprint. Joop Zoetemelk behield opnieuw de eerste plaats in de algemene rang schikking. Het algemeen klassement na acht etappes ziet er als volgt uit: 1 Zoete melk (Ned) 28.46 22; 2 Nelub (Rus) op 3.43: 3 Dimltrev (Rusl) op 3.58; 4 Mickein (Odl) op 5.14: 5 Lakacs (Hon) op 6.15; 6 Oosterhof (Ned) op 6.16. De uitslag van de zevende etappe, een rit over 241 kilometer van Belfort naar Divonne les Baïns is: [l. Marino Diaz (Sp-Machain) 6 uur 13 minuten en 7 seconden; 2. Jose Momene (Su-Machain) 6.15.00: 3. Rini Wagt mans (Ned-Vissers) 6.15.03; 4. Lopez Rodriguez Sp-Macahin) 6.15.14; 5. Dan eelli (It-Albani) zt; 6. Van Neste (Belg- Cools) zt; 7. Scandelli (It-Driessens) zt; 8. Zandegu (It-Pezzi) zt; 9- Van den Berghe (Belg-Driessens) zt; 10. Janssen (Ned-Geminiani) 6.15.4; 11. Abrahamian (Fr-Stablinski)12. De Vlaeminck (Belg-Schotte)13- Dolman (Ned-Vis sers); 14. Bellone (Fr-Geminiani)15. David (Belg-Schotte); 16. Dumont (Fr- Piaud); 17. Huysmans (Belg-Cools); 18. Mascaro (Sp-Langarica); 19. Van der Flaes (Belg-Vssers): 20. Swerts (Belg- Driessens); 21. Lazcano (Sp-Langarica) 22. Bodin (Fr-Caput)23. Aimar (Fr-Ge miniani); 25. De Boever (Belg-Schotte): 28. Merckx (Belg-Driessens); 30. Gimon di (It-Pezzi); 39- Poulidor (Fr-Magne); 40. Pingeon (Fr-Plaud); 76. Haast. (Ned- Vissers) allen dezelfde tijd 6.15.14; 85. Karstens (Ned-Plaud) 6.21.02; 88. Poort vliet (Ned-Vissers) zt; 105. Ottenbros (Ned-Vissers) 6.21.47; 108. Beugels (Ned-Magne) 6.23.14. De Spanjaard Gomez del Moral, 72 kilometer bij een valpartij betrokken raakte, staakte de strijd. ACHTSTE RIT. De Belg Eddy Merckx heeft zondagmor gen de eerste helft van de achtste etappe gewonnen, een individuele tijdrit te Di- vonne-les-Baïns over 8800 meter. De uitslag: 1. Eddy Merckx (Belg, Driessens) 10 min 38.63 sec (gem. 49.606 km'u)2. Altig (W. Did. Pezzi) 10.40.11; 3. Grosskost (Fr. Geminiani) 10.48.40: 4. Pingeon (Fr. Plaud) 10.53.51; 5. Pou lidor (Fr. Magne) 10.54.17:6. De Vlae minck (Belg, Schotte) 10.57.20 7. Lo- pez-Rodriquez (Sp. Machain) 1057.50; 5. Schutz (Lux. Albani) 10.57.59; 9. Janssen (Ned, Geminiani) 10.58.40; 10. Poortvliet (Ned. Vissers) 11.01.18; 11. Vianelli (It. Albani) 11.01.26: 12. Van Springel (Belg. Cools) 11.02.45: 13. Gi mondi (It, Pezzi) 11.04.97; 14. Beugels (Ned, .Magne) 11.05-16; 15. Harrison (GB. Caput) 11.05,26; 16. Wagtmans Ned, Vissers) 11.06.39; 17. Gandarias Sp. Langarica) 11.08.98: 18. Zandegu (It, Pezzi) 11.09,30: 19. Santamaria (Sp, Machain) 11.10,18; 20. Galdos (Sp, Lan garica) 11.12.*80; 21. Aimar (Fr, Gemia- niani) 11.13.16: 22. David (Belg, Schot- te) 11.17.35; 23. W. in 't Ven (Belg, Cools) 11.IS.35; 24. Van Neste (Belg, CoolsI 11.18.57: 25. Gabica (Sp.. Ma chain) 11.19.37; 38- Karstens (Ned, Plaud) 11.31.82: 61. Dolman (Ned. Vis sers) 11.54.85 7(1. t an der Flaes (Belg. Vissers) 12.01.80; 93. Ottenbros (Ned. Vissers) 12.22.57; 110. Haast (Ned, Vis sers) 12.36.62. De uitslag van de tweede helft van de achtste etappe is: 1, Daneelli (It. Albani) de 136.5 in 3 uur 30 mm 46 sec: 2. Gandarias (Sp. Langa rica) 3.30.50: 3. Wagtmans (Ned. Vis sers) 3.32.13; 4. Basso (It, Albani) 3.32.42; 5. Leman (Belg. Schotte): 6. Zandegu (It. Pezzi); 7. Janssen (Ned., Gemeniani); 8. Reybroeck (Bel. Dries sens): 9. Leman (Bel, Schotte): 10. Karsens, Ned, Plaud); 11. Abrahamian (Fr, Stablinski)12. Van der Flaes (Bel, Vissers); 13. Momene (Spa. Ma chain); 16. Huysmans (Bel, Cools); 17. Stevens (Bel, Driessens): 18. Fr, Mag ne); 21. Mascaro (Sp, Langarica); 22. Riotte (Fr, Magne), 23. Bodin (Fr, Ca put); 24. Aimar (Fr, Geminiani); 25. Dumont (Fr. Plaud) en 29. Merckx (Bel, Driessens), allen in 3.32.42: 42. Al tig (Wdl. Pezzi); 59. Dolman (Ned, Vis sers) 76 .Haast (Ned, Vissers)93. Ot tenbros (Ned. issers)3.36.02; 97. Poortvliet (Ned, Vissers; 3.38.37 en 102 Beugels (Ned, Magne) 3.40.32. ALGEMEEN KLASSEMENT. Het algemeen klassement na de achtste etappe: 1. Merckx, Bel-Driessens 3S.03.18; 2. Al tig, Wdl-Pezzi op 2.05; 3. Janssen, Ned- Geminiani op 5.01; 4. Wagtmans, Ned- Vissers op 5.03: 5. Poulidor, Fra-Magne op 5.12; 6. Gimondi, Itl-Pezzï op 5.16: 7. Vianelli, Itl-Albani op 5.19; 8. Pingeon, Fra-Plaud op 5.21: 9. De Vlaeminck. Bel- Schotte op 5.24; 10. Harrison, Gbr-Caput op 5.33; 11. David, Bel-Schotte op 6.52; 12. Delisle, Fra-Plaud od 7.11: 13. Gan darias. Spa-Langarica on 7.47: 14. Aimar, Fra-Geminïanï op 8.04: 15. Gale ra, Spa-Machain op 816; 16. Letort, Fra-Plaud op 8 29; 17. Van Springel. Bel- Cools op 9.42: 18. Schutz. Liïx-Albani op 10.32; 19. Van Neste. Bel-Coois od 11.08: 20. Dumont. Fra-Plaud op 11.48: 21. Dan eelli. Itl-Albani od 13.35: 22. W. in 't Ven. Bel-Cools op 13.57; 23. Balmanion, Itl-Pezzi op 14 01; 24. Bellone, Fra-Ge- meniani op 14.15; 25 Momene, Spa-Ma chain op 14.19; 50. v. d. Flaes. Belg-Vis- -~-s op 25,58: 54. Dolman, Ned-Vissers 27.42; 75. Haast. Ned-Vissers op 36.53: Beugels. Ned-Magne op 41.00; 91. Ottenbros. Ned-Vissers op 42.36; 93. Karstens. Ned-Vissers op 43.29; 112. Poortvliet. Ned-Vissers op 1.25.58. PUNTENKLASSEMENT. Na de achtste etappe ziet het punten klassement er als volst uit" 1. De Vlaeminck (Bel) 75: 2. Merckx (Belg) 69; 3. Wagtmans (Ned) 69; 4. Janssen (Ned) 67; 5. Basso (Itl 64 en 6. Altig Wdl) 59 pnt. De prijs voor de strljdtustigste renner ging naar Daneelli (Itl). BERGKLASSEMENT Algemeen bergklassement na de achtste etappe: 1. Galera (Sp) 28 pnt; 2. Merckx (Belg) 26 pnt: 3. De Vlaemine:-: (Belg) 17; '4. Altig (W-Dld) 15: 5. Diaz iSp) 13; 6. Daneelli (It) 10, 1. Pezzi 116.03.32; 2. Geminiani 116.04.42; 3. Plaud 116.08.19: 4. Machain 116.08.51: 5. Driessens 116.12.56; 12. Vissen» 116.32.10. Merckx op toep naar d« zege in de tijdrit. In de Tour de France is het niet uit- mondt houden zich hier met aangena- sluitend een kwestie van zwoegen, mer zaken bezig. Eddy Merckx (rechts) en Felice Gi- Door Kees Pellenaars Wat Rini Wagtmans de laatste drie dagen heeft laten zien, kan alleen worden gepresteerd door een renner met grote klasse. Nu heb ik al eens de vraag opgeworpen, of het wellicht verstandig van hem is zo aggressief te rijden met het oog op het eindklassement. De inspanningen die hij doet, vergen natuurlyk krachten. Wellicht wil Rini zich in de kyker rijden bjj de tonrvolgers, bij de journalisten, de ploegleiders, enz., teneinde zich voor het volgend jaar aan te melden voor een grote ploeg. Misschien bereidt hy zich daarna wel een jaar goed voor om te proberen in het eindklassement van de tour ver vooraan te eindigen of de tour te winnen. Wanneer hy in de komende dagen even sterk rydt als tot nu toe, dan zal zyn naam in de annalen van de tour 1969 geboekstaafd blyven. Zelfs wanneer hij door zijn aanvallend rijden een inzinking zou krijgen, en in het algemeen klassement naar achteren zou worden geworpen dan nog zal deze Tour de France hem beslist geen windeieren opleveren. Ik heb al eens gezegd dat ik verwacht, dat er na de tour veel contracten, die voor Jan Janssen waren bestemd, in de portefeuille van Rini Wagt mans terecht zouden komen. Ik garandeer nu al dat er heel grote buiten landse firma's zulen komen om hem in hun ploeg als kopman op te ne men. Momenteel ben ik wel nog van mening, dat Rini deze inspanningen niet kan volhouden en dat hij met het oog op het algemeen klassement hiervoor zijn tol gaat betalen. Wanneer hij echter geen terugslag krygt en wanneer hij voortgaat op deze manier te rijden, dan is hjj een heel grote klasseman, zoals wy in de Nederlandse wielersport nog nooit hebben gehad. Hy gaat beslist aan Jan Janssen voorby en zal een Eddy Merckx benaderen. Voorlopig moe ten we echter nog even afwachten, hoe de zaken zich verder ontwikkelen. En wat dan verder de etappe van zaterdag en zondag betreft: volgens mij hadden de heren gewoon schrik om fel te koersen, omdat er drie heel zware dagen komen. Daarom kan ik het ook niet goedkeuren dat er gis teren weer een individuele tijdrit van ruim 8 kilometer en daarna nog een etappe met twee cols op het programma stonden. Die tijdrit in de vroege ochtend betekende, dat tal van renners reeds om zes uur uit de veren moesten. Zij kregen dus, na de moeilijke rit van zaterdag, maar bijzonder weinig rust. Dat is funest en op die manier worden de renners kapot gemaakt. Ik vind het gewoon geen werk wat er nu werd gedaan. Begrijpelijk dat de renners een en ander zwaar op de maag lag en dat zij het vooral gisteren kalm-aan deden. Vooral ook omdat er de komende dagen bijzonder veel van hen zal worden geëist. den winst boekte, alleen, tegen een compleet peloton. Waarom nu weer die riskante greep in het reservoir? Wagt mans zit nimmer om een verklaring verlegen: ,In de eerste plaats dit: ik ben nog, hier aan het eind van die etappe, helemaal fris. Die vlucht heeft me haast niks gedaan. Weet je waar om ik het doe? Ik wil moraal hebben voor de bergen. Ik wil mezelf bewij zen, dat ik ook mee omhoog kan ko men. Nee, niet met Merckx, of Gi mondi, of Poulidor of zo, als we wer kelijk over de hoge bergen gaan. Maar wel met die mannen, die daar vlak achter zitten. Als ik nu op bergjes van de derde of vierde categorie voor uit kan rijden, waarom zou ik clan op de eerste categorie niet vlak ach ter de groten kunnen aankomen? Van daag heb ik mezelf getest. En nu lieh lk die moraal. Ik weet dat Ik het kan. Een Inzinking? Ik zie hem nog niet liggen. Nee, ik vlieg erin, zo lang ik nog kan'. Als tenslotte in Thonon de vermetelde Daneelli inderdaad zijn etappe heeft gewonnen, als mede-vluchter Gandari as de blik van de .blauwe Hollander' vrijwel in de rug heeft voelen prik ken. dan spreekt Rini Wagtmans van af de vierde plaats in het algemeen klassement, twee seconden achter Jan Janssen, waardig bijna dezelfde woor den als Eddy Merckx: ,Er moet in de tour toch gekoerst worden?'. Heel eenvoudig allemaal. Bedrijvig mild Eddy dribbelende .sportdirecteuri Lomme Driessens: .Zie je, daar heb je het nou al weer. Zo ontzettend vaak moet ik tegen hem zeggen: hou je nou rustig, memand is gevaarlijk op dit ogenblik, je zult je krachten nodig heb ben. Maar hij luister niet. Vandaag ook weer niet. Hij gaat aanvallen en hij heeft een hele ploeg om zich heen om dat voor hem te doen. Als het tenminste nodig mocht zijn, en dat was het dit keer helemaal niet. Het is gewoon zijn temperament. Hij is niet te remmen'. Tussen Divonne en Thonon versplin terde Merckx, nog vóór een helling van allure te zien was, tot tweemaal toe De Italiaan Michel Daneelli die zon dagmiddag de tweede helft van de achtste etwppe van de Ronde van Frankrijk won. Tweede ha de rit over .7.96.5 lm werd de Spanjaard Anores Gandarias (rechts). het peloton. Hij demarreerde uitda gend en Pingeon, Janssen, Gimondi en Poulidor moesten als eenvoudige dag loners zwoegen om het contact weer tot stand te brengen. Het staat wel vast, dat Merckx van zulke momen ten geniet. Want in hem smeult nog altijd het vuur, dat door de wraak zucht van tijd tot tijd wordt aange wakkerd. Zeer veel mensen hebben in Belfort gezegd, dat, na de razende so lo van Merckx tegen de Ballon d'Al- sac, de tour nog lang niet was be slist. De twijfel waarde al te opzich tig rond, in de Elzas, en Eddy Merckx heeft besloten die twijfel te overdon deren. ,Ik ga', sprak hij, ,nóg een keer weg. van al «lie grote mannen. Ik zal ze nóg eens bewijzen, dat ik de sterk ste ben. En als het nodig is rijd ik ze op een half uur'. En hoe zeer Lomme Driessens bij het horen van zulke taal ook wanhopig de armen heft, en oreert .Maar laat hij dan toch naar een man met jarenlange ervaring luisteren, laat hij toch «Ie zekere weg kiezen om de tour te winnen', hoezeer de raadge vers zich ook rond Merckx verdrin gen, ,de zwarte van Tervueren, prik kelt, praat, tart tóch. Nee, Eddy Merckx is niet te remmen. Eddy Merckx manifesteert zich zelfs in een tourweek einde, waarin men moeizaam tegen de scherpe zon knip pert en discussieert over dingen cfie kunnen gebeuren op die hoge. hoge bergen die verderop liggen. Kunnen gebeuren... Maar Eddy Merckx wil daarop zelfs niet wachten. Eddy Merckx draagt tirots zijn trui. Zó trots, dat de concurrentie, als die be staat, heen en weer wordt geslingerd tussen maclitelossheid en woede. Re sultaat tot nu toe: machteloze woede. Ook Rini Wagtmans is niet te rem men. Ook hij tart de concurrenten, al heten <3ie anders dan Eddy Merckx. Zaterdag vluchtte de drager van een grote naam' pijlsnel uit een peloton, dat weigerde de hand te leg'gen op Maniano Diaz, de vlijtige Spaanse werkezel, die 190 kilometer solo reed om tenslotte van de grote groep toe stemming te verkrijgen de etappe te winnen. Toestemming? Wagtmans weigerde de vrijbrief voor Diaz in de laatste 20 km te ondertekenen. Hij daverde dóór toen dé groep behoed zaam de Col de la Faucille afdaalde om schadevrij Divonne te kunnen be reiken. Wagtmans sprokkelde, met Momene uit naam van Diaz als een blok aan het been, luttele seconden bij een. Verbazing alom aan de finish: waar om reed Wagtmans zó hard voor een Jagend peloton uit voor zó weinig winst? Eenvoudige verklaring van openhartige Rini: ,Ik wilde persé vóór Jan Janssen eindigen. Ik wilde laten zien, dat ik het óók kan, want hij zegt van niet. We hebben in het peloton stee«ls zitten praten, over al lerlei dingen, die met- beroepswlelren- nen te maken hebben. Maar we kwa men geen stap «lichter bij elkaar. Ik Was geprikkeld. Ik móest me gewoon laten zien. Want daar komt nog bij dat ik zo goed bergaf kan rijden. Ik heb misschien veel «lingen als wielren nen niet, maar «lalen kan ik. Ik ga naar beneden zonder de remmen aan te raken'. Maar zondag clan, toen In de ochtend uren, de kritiek al weer was losge barsten ma een .tegenvallende' Wagf- mans-tijdrit? ,Ach', zegt Rini dan, .logisch dat ze zo praten. Het is met een: als je gisteren niet zo dom had gereden was je nu in die tijdrit bij de eerste tien gekomen. Maar bewijs dat nou maar eens. Ik kan alleen maar zeggen: ik reed niet zo geweldig. Maar ik "kan óók zeggen: van die inspanning van gisteren heb ik niet de minste last gehad, 's Avonds niet en 's nachts niet en vanmorgen ook niet'. Ploegleider Ton Vissers, enerzijds ver guld met de voortdurend door zijn ren ner .gehaalde' publiciteit rond Wil lem II-Ga.zeMe (Wagtmans drong zelfs zondag het .forum' dat elke dag na de aankomst voor de Franse tv met Goddet en Levitan wordt opgevoerd, binnen). Maar zich anderzijds soms realiserend, dat van een ploegleider tactisch inzicht wordt vereist: .Tja. ik weel niet hoe ik Rini moei remmen. He geef toe, dat het lijkt alsof hij met zijn krachten smijt en je knjgt daardoor angst voor een enor me inzinking. Maar hoe voelt zich al tijd zo wonderbaarlijk fris,..'. Zó fris, dat Rini Wagtmans zondag middag wéér suuiviol. En wéér secon-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9