MIDDELBURG MAGISTRAAL KAMPIOEN Thuiszege na superieur spel in Enschede knap verdedigd BASIS VOOR TRIOMF WERD IN '60 GELEGD Pentury afmaker van serie wervelende aanvallen: 3-0 Huldiging Middelburg MAANDAG 7 JULI 196S PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7. (Van een onzer sportverslaggevers) MIDDELBURG/ENSCHEDE Magistraal. Zo mag de wyze, waarop Middelburg voor de derde maal in vier jaar landskam pioen van de amateurs is geworden, zonder meer genoemd worden. Zaterdagmiddag versloeg de groen-witte formatie met superieur strategisch, technisch en positioneel spel finale-op ponent Sportclub Enschede met 30 en nog geen 24 uur later gingen de Zeeuwse kampioenen in een hel van spanning en emoties op het Enschedeterrein in een loodzware de krachten afmattende temperatuur tot op de bodem van hun kunnen om opnieuw taktiek, techniek, en een enorme wilskracht te laten zegevieren over het vooral na rust steeds maar aanstormende Enschede. Hij was de schrik voor de Enschedese verdedigers, zaterdagavond: Middel burgaanvaller Bert Pentury, die met zijn enorme balcontrole, schijnbewe gingen, snelheid en schotvaardigheid de ster werd in een team, van uitblin kers. Pentury knalde in de eerste fi nalewedstrijd zijn ploeg met een on vervalste hattrick naar de landstitel. (Foto PZC) De glansrol in de wedstrijd van zaterdag was toe bedeeld aan de 21-jarige kweekscholier (3e klas) Bert Pentury, die als zo vaak in beslissende wed strijden goud waard was voor de Middelburgers en alle drie de doelpunten voor zijn rekening nam. Uiteraard speelden zondag de verdedigers de hoofdrol en ze deden het voortreffelijk. ,We heb ben gezegd, dat we de nul zouden houden en dat hebben we gedaan', verklaarde aanvoerder Anton Schoenmakers en doelman Johnny But tegelijk. Niemand had de groen-witten, na hun min of meer teleurstellende resultaten aan het slot voor al van de competitie, ook maar enige kans in deze kampioenscompetitie gegeven. Maar trainer Piet Lindenberg zei aan het slot van de competitie: ,We zijn onder de druk vandaan, we gaan beter voetballen', en dat deden de Middelburgers. En daarom is dit derde landskampioenschap de fraai ste, ook de meest begeerde, parel aan de toch al rijk behangen kroon van het Middelburgteam. ,We zijn immers uit een kansloos geachte positie glo rieus teruggekomen', zei Lindenberg terecht met grote trots In deze foto-drie wordt de derde landstitel bij de amateurs van Middelburg gesymboliseerd. Te beginnen links boven: Bert Pentury, Wim Groenewegen, Johnny But, Anton Schoenmakers, de aanvoerder, Dick van Westen, Leo van Liere, Tobi Coppejans, Frans Vermeirssen, Arie Delmotte, Tonny Hendrikse en Sjaak Boera. De drie wordt vervolmaakt door trainer Piet Lindenberg. Onder aan de pagina van links naar rechts reserve Kees Leijnse, Jan Bostelaar, die weliswaar gestopt is maar toch lang deel uitmaakte van het kampioensteam (evenals Wim de Vos en Juul Vogel, de ge blesseerden) en de reserves Sjaak Groenwegen (doelman) en Gerard Rijn. (foto's PZC) Deze kampioensfinale is de triomf ge worden voor meestertacticus Linden berg én voor zijn spelers, die de uit gezette strategie op bewonderenswaar dige wijze uitvoerden. Het mag dan waar zijn, dat Middelburg niet meer snel en geraffineerd aanvalt als in het eerste jaar van zijn landskampioen schap, een feit is,dat het spel van de Zeeuwse formatie rijper geworden is. In tactisch opzicht heeft Lindenbergs opponent Joop Philippo zo niet gefaald dan toch zeer zeker een wijze les ge kregen. Hij wist wie Pentury was, maar de Middelburgse donkere atleet genoot zaterdagavond een vrijheid, die zijn weerga niet heeft, hy speelde za terdag in Middelburg bewust niet op een nul in de verdediging en dat. kwam hem duur te staan en zondagmiddag ontbrak by Enschede de strategie om de Middelburgmuur te kunnen slopen. Daar staat overigens tegenover, dat de Ensehedeploeg nog zeer jong is en in zyn jeugdige overmoed gemeend heeft dit varkentje wel even te zullen wassen. Maar met een verschrikkelijk enthousiasme, dat de oostelijke kam- Pentury's tweede doelpunt, nadat hij aanvoerder Pruning van Enschede lis tig lieeft omspeeld, maakt hij op de grond liggend doelman Èijlart kans pioenen belde wedstrhden etaleerden, en met een conditie, die zonder meer uitstekend was, komt men er niet te gen een geroutineerde, tactisch en technisch goed opererende ploeg als Middelburg. Betere ploeg De Enschedeërs waren de eersten om toe te geven, dat dit Middelburg, voor al zaterdag, de betere ploeg was. Toen aanvoerder Eef Bruning (met zijn 29 jaar de nestor van de ploeg) met zijn spelers spontaan de landskampioenen in de kleedkamer de hand kwam druk ken, noemde hij de landstitel voor Middelburg ,dik verdiend'. Hij voegde er aan toe: .Middelburg heeft met klasse zijn 3-0 voorsprong verdedigd. Maar wij zijn niet teleurgesteld, ik ben over de inzet van de jongens dik te vreden en vooral in Enschede hebben we weinig geluk gehad'. Trainer Philippo zag het ietwat an ders: ,\Vij waren in Enschede een klas heter, maar er was voor ons geen door komen aan. Ik vind het spel van Mid delburg in de uitwedstrijd niet hele maal een kampioen waardig. Condi tioneel waren we goed en we hadden zeker met een 2-0 moeten winnen'. De Middelburgse zege zaterdagmiddag noemde de Enschedetrainer iets ge flatteerd ,met 3-1 zou de verhouding beter weergegeven zijn' maar zeker verdiend. Middelburg was veel beweeg lijker dan wy'. Geen antwoord En tegen dat bewcoglyke spel hadden de oostelijken geen antwoord. Linden berg had weer dezelfde tactiek uitge stippeld als in de wedstryd tegen Roer mond, een week tevoren: zonder vleu gels, met drie spitsen, steeds opko mende spelers en naar buiten uitwaai erende aanvallers. Wim Groenewegen en Arie Delmotlé waren in dit systeem weer de vrye spelers, al was Delmotte de taak toebedacht om de konings- schntter van Enschede, Bert Eising te schaduwen. Het lukte weer allemaal prachtig. En- schedeaanvoerder Bruning: ,We wisten soms niet hoe we het hadden, die aan vallers zag je steeds weer op andere Elaatsen opduiken. Ze waren enorm eweeglijk. En dat misten de Enschedese aanval lers juist, behalve één, centrumaanval- ler Ruud Tip. Zyn roem van de beste speler was hem al vooruitgegaan en Lindenberg had dat goed in de oren geknoopt. Daarom stond aanvoerder Schoenmakers bij Tip en waar de En- schedeër liep daar liep ook de Middel burgse aanvoerder. Zaterdagavond zei Schoenmakers na afloop: ,Ik heb het moeilijk gehad, ik heb eigenlijk niet op mijn eigen plaats gestaan, maar de an dere jongens hebben hot prachtig op gevangen'. Dick van Westen, die als een terrier zijn opponenten (zaterdag avond Aad to Veldhuis en zondag Freek van Oenen) bewaakt had en geen schijn van kans gegeven had, vond Tip een goede voetballer. .Maar wy konden de zaak goed dichthouden', voegde hij er laconiek aan toe. Snel succes Middelburg heeft zaterdagmiddag te gen de ietwat aarzelend aanvallende oostelijke kampioenen tempo en ter reinbezetting gedicteerd. De Zeeuwen begonnen al met een fors offensief waarop Wim Groenewegen (wat zou die een pech hebben met z'n schoten) Enschedekeeper Fred Eijlart een fraaie zweefsprong afdwong. AI snel kwam het Middelburgse succes: Tonny Hen drikse was door Maas van 't Hoog onderuit gehaald en de Middelburgse spitsspeler nam zelf de vrije trap. Op hoofdhoogte zoefde de bal naar de In lopende "Bert Pentury, die met een forse knik Eijlart kansloos passeerde. Enschede schrok, aarzelde even wat te doen: verdedigen en zondag in eigen huis proberen twee doelpunten te sco ren, of proberen gelijk te maken. De oostelijken kozen voor het laatste. Trainer Philippo: ,Ik heb ze aan de kant nog gewaarschuwd, dat ze in de defensie moesten gaan. Maar ja, wat wil je, van die jonge eerzuchtige kna pen'. Kort nadat Johnny But een schot van Eising onschadelijk gemaakt had, lie ten de Zeeuwen een werkelijk magni fieke aanval zien, waaruit Arie Del motte rakelings naast schoot. Middel burg kreeg nog meer fraaie kansen maar of door pech of goede reactie van keeper Eijlart ontstonden er geen treffers uit. Daartussendoor kregen ook de Enschedespelers kansen, maar vaak hoefde But niet in actie te ko men. Psychologisch Vlak na rust dacht Enschede, dat hel Middelburg bad. De Zeeuwen waren kennelijk even hun concentratie kwijl en de steeds goed opkomende kanthalf Johan ter Horst en later aanvoerder Bruning stuwden hun aanvallers naar de Middelburgse defensïegordel. Schoenmakers over die periode: ,We waren even wat te makkelijk, wat te nonchelant'. Enschede verkeek zich er op, want op een psychologische mo ment sloeg Middelburg keihard toe. Niemand had het toen verwacht. Want MIDDELBURG Het getal vijftien speelt bij het nieuwe kampioenschap van Middelburg een belangrijke rol: de titel, die de groen-witten gisteren namelijk veroverden, is de vyftïende in hun 53-jarige geschiedenis en hij werd gewon nen in het 15e jaar, dat Piet Lindenberg trainer by de groen-witte formatie is. Vyftien titels dus: 12 afdelings- en 3 landskampioenschappen en daarmee schaart Middelburg zich iiy de groten als Ajax, Feijenoord en het oude Haagse HW. is Bert Pentury met 14 treffers, die van zaterdag meegerekend: daarbij maakte hij de beslissende doelpunten tegen Veerse Boys (02) en 'DESK (21). Na hem volgt Tonny Hendrikse met 10 treffers, dan komen Frans Ver meirssen met 8 doelpunten en Wim Groenewegen met 7. In 1925 en 1932 werden de kersverse drievoudige landskampioenen titelhou der in de 2e klas met promotie naar de le klas, waarin ze in 1933 en 1934 met gerenommeerde ploegen als NAC„ MW, WV, PSV en Willem H speel den. In 1934 moesten ze degraderen, maar in 1935 eindigden de Middelbur gers weer bovenaan de 2e klas, en dat deden ze ook in 1938 en 1939, zonder dat er echter promotie op volgde. was niet in de 15e minuut Leo van Liere met kramp naar het reserve- bankje gehinkt, waardoor Gerard Ryn het team kwam completeren zodat Frans Vermeirssen naar Van Liere's plaats moest? Middelburg raakte daar door even het middenveld kwijt, maar juist toen, in de 20e minuut, rukte aan voerder Schoenmakers met de bal aan de voet naar voren en bereikte Tonny Hendrikse. Die zag Pentury: de Mid- (Zie slot pag. 8 kol. 5) MIDDELBURG Anten Schoenma kers, de Middelburgaanvoerder, gaat vanavond voor de zevende maal op de bok van open Jan Plezier. Dat ge beurt dan tijdens een intocht door Mid- akt aan het i een grootse huldiging, delburg, die de begin van een 0 het gemeentebestuur de kampioenen aanbiedt in de burgerzaal van het sttadhuls. Maandag 8 uur begint de huldigings- tocht van de drievoudige landskam pioenen. De Jan Plezier vertrekt van de Loskade en gaat naar de Markt via de volgende route: Stationstraat, Segeersstraat, Lange Delft. Korte Delft. St Pieterstraat. Balans. Wage- naarstraat Hofplein. Lange Noord straat. rond de Markt. Op hei borders van het stadhuis krijgt de pioeg var. burgemeester mr J. Drijber een krans aangeboden. Daarna is er in de bur gerzaal een korte ontvangst, gevolg.' door een feestelijke bijeenkomst. Daar bij zijn uitgenodigd de raadsleden, dt leden van de stichting sportbelangen. de adviesraad voor de sport, het kam pioenselftal, de trainers, het bestuur, de verzorgers, en de ereleden, allen met dames. Na de glorierijke dertiger jaren volgde in 1948 een dieptepunt, namelijk degra datie naar de 3e klas. Het verblijf daar in duurde overigens maar enkele jaren, want in 1951 volgde het kampioen schap na een enorm spannende nek- aan-nekrace met De Zeeuwen uit Vlis- singen, waarvan de groen-witten de be slissingswedstrijd met 51 wonnen. In 1963 volgde het kampioenschap van de tweede klas met promotie naar de le klas. De eerste twee jaar in d:e le klas deden ze het rustig aan, lieten hun in 1967 gevolgd door de tweede en na een vierde plaats in de landstitelcom petitie kwam nu de derde landstitel bij de Zeeuwen terecht. De basis voor Middelburgs glorieryke jaren na de tweede wereldoorlog heeft Piet Lindenberg gelegd in 19G0, toen de in die jaren succesvolle A-junioren- ploeg met spelers als Wim de Vos. Jan Bostelaar, Anton Schoenmakers, Dick van Westen, Juul Vogel en de toen nog maar 15-jarige Arie Delmotte de kern van de ploeg kwam versterken en in twee jaar naar de le klas stoomde. Een ploeg, die trainer Lindenberg zal het ieder voohouden als basis de tech niek heeft. De 71 doelpunten, die Middelburg in 1966 in de competitie scoorden, vormen een onbetwist hoogtepunt in de sco ringsdrift van de drievoudige lands kampioenen. Middelburg bracht het in de jóngste competitie tot 38 treffers, heel wat minder dus, maar daar staat tegenover, dat vele ploegen na dat eer ste landskampioensjaar zich heftig te weer stelden tegen Middelburg en dat de groen-witten de voortreffelijke vorm van het eerste jaar niet meer helemaal konden terugvinden. De topscorer van het afgelopen se zoen Frans Vermeirssen in fel duel om de bal gewikkeld met een Enschedespeler (Foto PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7