Eagle' en Columbia' 21 juli naar maan Philip Morris 25 stuks voor 175 Eerlijke en vrije verkiezingen' Fietsen op beperkte schaal bij wijze van proef weer in reizigerstreinen Oproep Nijmeegse curatoren: nu geen ordeverstoringen 3 TANKERS ALTIJD S MOGELIJK De dood op de weg Zo groot mogelijke openbaarheid VERTRAGINGEN OP SCHIPHOL VAN 10 TOT 30 MINUTEN Mr. Pierre Koot in Den Haag overleden ITALIË ZONDER REGERING maandag 7 juli 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ROEPNAAM COMMANDOVOERTUIG ONTLEEND AAN JULES VERNE HOUSTON (AP, RTR) Het eerste bemande ruimteschip dat op de maan zal landen zal Eagle' heten. Het moederschip dat om de maan blijft cirkelen krijgt de naam .Columbia', zo hebben de astronauten van de Apollo-11 zaterdag op een persconferen tie in Houston meegedeeld. Commandant Neil Armstrong van de Apollo-11 zei ook dat h(j zelf niet de beslissing heeft genomen dat hy de eerste mens zou zijn die voet op de maan zal zetten. .Mijn mening daarover is nooit gevraagd en ik heb die ook niet gegeven', aldus Armstrong, die daarmee berichten ontkende dat hij ,het recht van de commandant' zon hebben gebruikt om te voorko men dat zijn collega in de Apol- lo-ll, Edwin Aldrin, de eerste man op de maan zou worden. Armstrong deelde mee dat de ra dioroepnaam van het maanlan dingsvaartuig (Lm) .Eagle' zal zijn. Het insigne voor de vlucht bestaat uit een arend (eagle) met een olijftak in zijn klauwen. Armstrong zei dat de roepnaam .Columbia' voor de commando capsule is gekozen als symbool voor de Verenigde Staten. Hij merkte ook op dat .Columbia' de naam was die Jules Verne heeft gekozen voor een fictief ruimte schip dat een eeuw geleden naar de naam reisde. Het was de laatste persconferentie voor Armstrong. Aldrin en Mike Collins. De laatste blijft in de commandocapsule tijdens de lan ding' op 21 juli door Armstrong en Aldrin. De persconferentie werd gehouden in een grote gehoorzaal in het ruimtevaartcentrum in Houston. De astronauten waren omgeven door een plastic tent op vijftien meter van de journalisten. In de tent zat een aantal airconditio ners die lucht bliezen van achter de astronauten in de richting van de verslaggevers. Ruimtevaartdeskundigen deelden mee. dat dit ingewikkelde appa raat is bedoeld om de bemanning niet bloot te stellen aan mogelijke aandoeningen waarvan ze in de ruimte last kunnen krijgen. Armstrong zei dat hij en Aldrin ,geen beperkingen' opgelegd heb ben gekregen wat betreft de af stand die ze mogen afleggen óp de maan. Het grootste gedeelte van hun 2% uur op de maan is echter al bestemd voor bepaalde werlcz aamheden. Andere kant op Zij kunnen hun plannen wijzigen als ze iets zien dat van bijzonder groot belang is. .Ik weet niet wat dat zou kunnen zijn. Misschien een dier. En .dan gaan wij mis schien wel een andere kant op'. Armstrong zei dat hij samen met Aldrin een Amerikaanse vlag op de maan zal planten. De vlag zal worden geplaatst op een tijdstip waarop de televisie kijkers vanaf de aarde het goed zullen kunnen zien. Maar h(j svaarschuwde dat hij niet ver wachtte dat de televisiebeelden zo goed van kwaliteit zullen zijn als bij eerdere Apollovluchten. Armstrong ontkende met klem dat er plannen zouden zijn om de landingsplaats van de LM tot Amerikaans gebied te maken. Hij wees op de tekst van een plaquet te die zal worden achtergelaten: .wij kwamen in vrede voor de hele mensheid'. ,Dat is precies wat wij bedoelen', aldus de commandant van de Apollo-11. De drie astronauten zullen hun vrouwen en kinderen als de maan landing lukt, pas half augustus terugzien. Na hun terugkeer op aarde op 24 juli, gaan ze drie weken in quarantaine. Diner President Nixons plan om een diner te gebruiken met de astro nauten van de Apollo-11 aan de vooravond van hun maanreis is bij de artsen van het ruimtevaart- bureau niet in goede aarde geval len. Zij vTezen, naar welingelichte kringen zondag meedeelden, dat de president bacteriën op Arm strong, Aldrin en Cillins zal over brengen. Mocht één van hen een infectie oplopen, dan zou dit een kostbaar uitstel van de voor 16 juli vastgestelde lancering kun nen betekenen. Officieel is geen melding gemaakt van de proble men aangaande het diner, maar vast staat dat de artsen er niet gelukkig mee zijn, aldus genoem- ae kringen. Minister Bakker: RAMPEN MET «?DEN HAAG (GPD) Vergissin gen van een kapitein in de navi- nigatie, die tot rampen als die van Kde Torrey Canyon kunnen leiden, zullen nooit uitgesloten kunnen worden. Het risico voor een der gelijke scheepsramp is onafhanke lijk van de grootte van het schip. Een ramp van een groot schip kan grotere consequenties hebben dan die van een klein schip. Wendbaarheid en remvermogen behoe ven niet in verhouding te staan met de grootte van het schip. De snelheid van een schip is hierbij een grote factor. In oe moderne ontwikkeling neemt de snel heid van grote tankers echter niet toe. die van andere schepen daarentegen soms wel. Ten aanzien van deze crite ria nemen tankers in het algemeen niet ongunstigste plaats in. Dit heeft mi nister Bakker (verkeer en waterstaat) mede namens zijn ambtsgenoten Lardi- hois (landbouw en visserij), Klomp.é ic n' recreatie en maatschappelijk t ®n Roolvlnk (sociale zaken en 3 volksgezondheid) geantwoord op schnif- A vragen van het PSP-tweede ka- ,-s mcvlld Van der Lek. Wat de gevolgen voor flora en fauna zouden zijn Indien u ü3^er van 500.000 ton ineens zou wegstromen in de Nieuwe Waterweg, op de Noordzee of in het Kanaal, kon de bewindsman moeilijk voorspellen. In ie- aer geval zouden de gevolgen voor de Kustgebieden zeer ernstig zijn. Hij merk te hierbij echter wel op. dat het zeer K onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat - ®en tanker van een dergelijk tonnage ilj 'neens zou leegstromen. Immers, de laad- K yan een dergelijk schip is onder in TSm m d in een aantal van elkaar ge- atanks: bij een tankschip van aiu.uoo ton varieert de inhoud van de BESANCON FRANKRIJK Bij Besancon in het dorp De Lus is een stuk berg van ruim 1 km lengte in het dal van de Doubs gestort. Twee huizen werden ver nield, maar er is geen melding gemankt van slachtoffers. Een hoofdweg en een spoorbaan zijn geblokkeerd. De telefoonverbin dingen met het dorpje zijn ver broken. De minister van landbouw en visse rij heeft besloten, het rijkstuinbouwcon- siilentschap voor het volkstuinwezen te Den Haag op te heffen en gelijktijdig het njkstuinbouwconsulentschap voor tuinaanleg en -onderhoud in te stellen. Met de leiding van het nieuwe consulent schap is it- C. W. L. Ruyis belast. Het consulentschap is gevestigd te Kesteren. ADVERTENTIE) En z voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. afzonderlijke tanks van 16.000 tot 23.000 ton. De minister is het overigens wel met de heer Van der Lek eens, dat nodig constructie-eisen moeten worden gesteld bij de bouw van tankschepen, die ertoe kunnen leiden de gevolgen van een scheepsramp zoveel mogelijk te beper ken. De minister zei verder, dat Nederland lid is van de Imco Intergouvermen- tele maritieme consultatieve organisa tie) waar aan bovengenoemde problemen ruime aandacht wordt besteed. De be windsman gaf een opgave van activi teiten die de Imco onderneemt en/of waargenomen heeft. Al deze maatregelen en resoluties zijn er op gericht een zo groot mogelijke zekerheid te verschaffen om een ramp als die van de Torrey Canyon te voorkomen. IN TIJDVAK 15 JULI-15 SEPTEMBER EEN VIERTAL BEPERKINGEN UTRECHT (ANP) De Neder landse Spoorwegen hebben on langs het vervoer van fietsen en brommers met reizigerstreinen stopgezet. De steeds scherper af gestelde dienstregeling en de kor tere stoptijden op de stations brachten de noodzaak met zich dit vervoer van de reizigerstreinen te weren. Alleen op die wijze kan een goede treinenloop worden gewaar borgd. In een zaterdagmorgen uitgegeven ver klaring wordt, gezegd dat door de uit breiding van de seizoenregeling met rij- wieltreiiien echter rekening gehouden werd met het belangrijkste deel van dit vervoer. Het risico van vertraging dus verstoring, van de treinenloop is niet voor alle stations gelijk. Naar aanlei ding van de vele reacties waaruit ove rigens veel begrip sprak voor de maat regelen in zijn algemeenheid en na over leg met de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB. is onderzocht waar en welke beperkingen voorlopig een oplossing kan worden gevonden zon der een goede uitvoering van dienstrege ling in gevaar te brengen. Als resul taat hieraan kunnen bij wijze van proef van 15 juli tot 15 september op beperk te schaal weer fietsen met reizigers treinen worden verzonden. Bromfietsen moeten helaas uitgesloten blijven, deze kunnen alleen met rijwiel treinen worden vervoerd. Het spreekt volgens de ns vanzelf, dat om de goedij loop van de treinen te waarborgen een aantal beperkingen moet gelden. Deze zijn: o De reiziger zal zelf de fiets moe ten laden, lossen en zonodig overla den. Hij zal daartoe tijdens de reis dicht bij de bagageruimte dienen plaats te nemen, omdat dc trein niet kan wachten: f> de openstelling is beperkt tot ver voer van en naar circa 72 stations soms alleen met bepaalde treinen; dit is op grond van de dienstrege ling en de drukte in de treinen be ten. namelijk maandag tot en met vrijdag voor 09.30 en van 15.30 tot 19.00 uur, zaterdag voor 14.00 uur en zondag na 15.30 uur; het vervoer met de reizigerstrei nen is uitsluitend toegestaan voor af standen tqt en met 40 kilometer; de speciale rijwiel-treinen voorzien voornamelijk een lange afstandsver voer enigermate geholpen. NS zegt zich ervan bewust te zijn met de geboden oplossing niet aan alle ver langens voldoet. De" NS vertrouwt, dat voor de beperkingen begrip zal bestaan. Voor het welslagen van de te nemen proef is de volle medewerking van de reizigers noodzakelijk, in het bijzonder: bij het zo snel mogelijk laden en lossen.! Als de proef slaagt, zal van jaar tot jaar afhankelijk van de dienstregeling geoordeeld moeten worden of en in hoe verre aanpassing van gewijzigde om standigheden noaig is. BREDA: Zaterdag vond op de Koninklijke militaire academie in Breda de commandowisseling plaats. De vertrekkende gouver neur, luitenant-generaal A. V. v d Wall Bake draagt hier het vaan del en daarmee het commando over aan generaal-majoor J. N. Mulder (links). STEENWIJK (ANP) In Steen- wijk is zaterdagavond een zestienjarige jongen bij een verkeerongeluk om het leven gekomen. De jongen. Willem Jonkers Fzn. uit Nijensleek, reed vanaf het erf van de ouderlijke woning met zijn bromfiets de provinciale weg SteenwijkFrederiksoord op en werd aangereden door een personenauto. Hij was op slag dood. HARDERWIJK (ANP) Een on geluk op de Oranjelaan in Harderwijk, vlak bij het viaduct over rijksweg 28, heeft het leven gekost aan de 29-jarige G. Jansen uit Ermelo. Hij was met zijn auto door onbekende oorzaak op de iinkerweghelft gekomen, kwam in aanraking met een tegenlig ger en sloeg vervolgens te pletter tegen een boom. De heer Jansen was op slag dood. Twee mede-inzittenden wei-den meer en minder ernstig gewond. NIJMEGEN (ANP) In het Ca- nisius ziekenhuis in Nijmegen is zater dag de 14-jarige P- de Valk uit Druten overleden. Hij was op 3 juli gewond ge raakt toen hij op zijn fiets in de ge meente Schaijk de weg overstak en door een auto werd gegrepen. DIEPENVEEN (ANP) Op de Boxbergenweg in Diepenveen is zater dagmiddag omstreeks drie uur een per sonenauto met twee inzittenden uit de bocht gevlogen en tegen een boom ge reden. Beide inzittenden zijn ter plaatse overleden. De slachtoffers zijn: de 20- jarige J. H. J. Oldenhof uit Raalte. die de auto bestuurde, en de 14-jarige E. L. Kolkman uit Diepenveen. HARKEMAOPEINDE (ANP) De 17-jarige bromfietser P. Kooistra uit Harkemaopeinde is in de nacht van za terdag op zondag in het academisch ziekenhuis te Groningen overleden aan de zware hoofdwonden die hij eerder op de avond opliep bij een botsing met een bestelauto. Het ongeluk ontstond doordat het slachtoffer de auto op de kruising WarmoltsstraatNijkamp in zijn woonplaats geen voorrang verleen de. werden zeer ernstig gewond. WIER IN GERMEER (ANP) Zondagochtend vroeg is de bestuurder van een auto. die op de splitsing Scha- gerwegDolfynweg in Wieringermeer links voorgesorteerd stond en van ach teren werd aangereden door een andere auto, verbrand. De auto kantelde en vloog in brand. Het slachtoffer was een boer uit Sloot- dorp, de 55-jarige I. van Dis. NIJMEGEN (ANP) In zijn za- ratoren zich voor, overleg te openen met de geledingen over het te voeren beleid terdag gehouden vergadering heef t het college van curatoren van de en de inschakeling "van no Rectoren katholieke universiteit te Nijme gen zich beraden over de gebeur tenissen van de laatste dagen bij de Nijmeegse universiteit. In een gezamenlijke verklaring wenden curatoren zich tot alle geledingen met het dringende verzoek om, nu duidelijk door deze geledingen wordt gewerkt aan het formuleren van nieuwe struc tuurvormen, af te zien van excessieve gedragingen, die de orde verstoren, waaronder het binnendringen in niet openbare bijeenkomsten. Aan de aca demische senaat zullen curatoren drin gend verzoeken in de overgangsfase een zo groot, mogelijke openhaarheid te betrachten in zaken die de senaat als bestuursorgaan behandelt. Tenslotte hebben curatoren vastgesteld dat het inroepen van politiehulp een hoogst ernstige aangelegenheid is waar toe, zolang hieromtrent geen duidelijke afspraken zijn gemaakt, derhalve niet kan worden overgegaan zonder overleg met curatoren. Ter voorkoming van moeilijkheden in de toekomst stellen AMSTERDAM (ANP) Zondag hebben zich op Schiphol tijdens de ochtend, de vroege middagspits en het namiddagspitsuur zowel bij het uitgaand als het binnenkomend verkeer vertragingen voorgedaan van tien tot dertig minuten. Zoals gemeld zijn deze vertragingen het igevölg van de. veiligheidsmaatregelen van de leiding van de luchtverkeersbeveiliging, volgens welke op de vijf luchtwe gen boven Nederland nog slechts een toestel per tien minuten mag worden ge accepteerd. Alleen de machines van en naar New Tork hadden ernstige vertra gingen van enkele uren, doch dit was een gevolg van stiptheidsacties van het verkeerstorenpersoneel en tankwagenchauffeurs op het Newyorkse Kennedy- vliegveld. Voorts hebben de Nijmeegse curato ren in deze vergadering een voorstel goedgekeurd tot wijziging van het al gemeen reglement van de universiteit, waardoor de mogelijkheid is gescha pen het rectoraat te doen vervullen door een college, bestaande uit drie hoogleraren. Met Ingang van een nader te bepalen datum zijn tot rectores benoemd prof. dr G. Brennlnkmeijer, prof mr W. C. L. van der Grinten en prof. dr C. A. M. A. Knijper, Met ingang van dezelfde da tum is aan prof. Van Wijnbergen op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als rector-magnificus. Ontwerp Voorts heeft het college van curatoren in dezelfde vergadering besloten op ba sis van reeds uitgebrachte of nog uit te brengen adviezen van geledingen, faculteiten en andere groeperingen met betrekking tot de toekomstige bestuurs structuur een ontwerp tot wijziging van deze structur op te stellen en dit ont werp zo spoedig mogelijk ter discussie voor te leggen aan de geledingen. DEN HAAG (ANP) In de Rudolf Steinerkliniek in Den Haag is overleden mr. Pierre Koot. Hij werd 55 jaar. De heer Koot kreeg politieke bekend heid door het propageren van de gedach te van het referendum. Hij richtte twee parijen op: de Partij voor Volkswil en Referendum en de Partij voor On gehuw den. Bij de verkiezingen van 1967 be haalde hij juist »een kamerzetel. Daders van onlusten worden berecht WILLEMSTAD-CL R (ANP) De An tilliaanse premier, G. C. Sprocket, heeft zaterdagavond in een toespraak voor radio en televisie verklaard dat zijn in- terimkabinet eerlijke en vrije verkie zingen garandeert. ,Dit houdt in dat de regering voor een goed georganiseerde verkiezing zal zorgen, waarbij een ieder gebruik kan maken wan zijn stemrecht, zonder voor wat dan ook bevreesd te zijn. VVe verzekeren de protectie waar op ieder burger recht heeft. We zul len veel aandacht besteden aan de hand having van de publieke orde, discipline en veiligheid'. .Dit houdt in. en dit wil ik benadruk ken, dat wij alle wettelijke middelen zullen gebruiken om de orde, rust en bescherming van iedereen te handha ven. Wie ook tracht om wanorde te stichten, zal geconfronteerd worden met de nodige politie maatregelen. Verschil lende maatregelen zijn reeds genomen om dit doeltreffend te kunnen ren', aldus de premier. Hij zei voorts dat .conform het program ma van deze interimregering alle per sonen zullen worden berecht die gedu rende de onlusten van de laatste mei dagen tegen de wet hebben gehandeld'. Slot van pagina 1 krachten die wij nooit in onze gelederen zullen opnemen zijn die welke anti-de mocratisch zijn en blijven. Christen-democraten Wat de christen-democraten betreft, de linkervleugel krijgt stellig meer invloed dan tot nu toe het geval was, maar de man die op de wip zit is FanfanL Hij meent dat de medewerking van de so cialisten aan een regering beslist nood zakelijk is, die van de sociaal-democra ten, wanneer de twee niet wensen sa men te werken, is van minder belang. De christen-democraten hebben besloten dat hun nationale raad op 9 juli bijeen zal komen en niet op 15 juli, met de be doeling de nieuwe partij-secretaris t« kiezen. Waarschijnlijk zal dit leiden tol een ernstige botsing tussen de verschil lende stromingen binnen de partij, maar de tijd dringt aangezien de crisis niet nodeloos lang mag duren. Er gaan stemmen op om een nieuw ka binet te vormen van uitsluitend chris ten-democraten dat van buitenaf ge steund zal worden door socialisten, soci aal-democraten en republikeinen. Maar de christen-democraten zelf voelen daar bijzonder weinig voor en menen dat zij niet alleen alle verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen. De huidige partij-secretaris Piccoli meent dat het best mogelijk zal zijn een regering te vormen waarin de beide so cialistische partijen zitting kunnen heb ben. Hij heeft kennelijk niet veel begre pen van de oorzaken der scheuring. Met dat al zouden wij ons niet verbazen wanneer er tenslotte een éénpartijenre- gering uit de bus zal komen, die ver vroegde verkiezingen zal moeten voor bereiden. Een ieder die vervolgd moest worden zou .zo snel mogelijk' worden berecht Verantwoordelijkheid Premier Sprockel verklaart verder toi zijn landgenoten dat de verantwoorde lijkheid voor wat op de Antillen moe: gebeuren, niet alleen op de schouder- rust van de regering, .doch ook op elk van u, zonder uitzondering'. Als er eer. herhaling kwam van wat op 30 mei j gebeurde, zouden de Nederlandse An tillen .geruïneerd' blijven. De geschie denis zou over het gebeurde moeten oor delen. ,God geve dat hetgeen op die da° is gebeurd, ondanks alle droetneid. eer. begin kan zijn van een betere tijd. Maa: laat ons nu de ies van de dertigste me begrijpen, want als we ons de eras' van dit moment niet realiseren, dan za! ons land noch toekomst, noch geschie denis hebben', zo zei de heer Sprockel OPRICHTER ,BAUHAUS' ARCHITECT ff. GROPIUS IN BOSTON OVERLEDEN WASHINGTON (DPA) Professor Walter Gropius, die een van de vaders de moderne architectuur wordt go- md is zaterdag op 86-jarige leel- tijd aan een hartziekte In Boston over leden. Walter Gropius, de grote man ran het .functionalisme' in de bouw - kunst, werd in Berlijn geboren. In 1919. toen hij al met enkele gedurfde om werpen opzien had gebaard, etichttc hij in Weimar het beroemde bauhaus" van waarui de stijl van de nieuwe za kelijkheid de wereld veroverde. Hi-i .bauhaus' werd in 1925 naar Dessar emigreerde hij naar Engeland en van daar in 1937 naar de VS waar hij tol 1952 aan de Harrard-universïteit do ceerde. Gropius heeft de grondslagen van de moderne architectuur al vroeg erkend voor de toepassing ervan daarna ge streden. Hij was één van de eerste ar chitecten die aandrong op het gebruik van nieuw materiaal en machinale fa bricagemethoden. Tot Gropius medewer kers of vrienden in de tijd van het bau haus behoorden kunstenaars die late- grote naam kregen, zoals Kandinskv Klee, Chagall en'Kokoschka. Ook Ein stein maakte deel van zijn vrienden kring. De nazi's hadden het niet begrepen het bauhaus en beschouwden he: een .broedplaats voor cultureel bol sjewisme'. De school werd gesloten en Gropius week uit naar Engeland. ïi Amerika verzamelde hij later opnieuw een briljante staf rond zich. Hij ge loofde nog steeds in groepswerk en were in 1946 deelgenoot in .The Architect- Collaborative', dié ontwerpen maakt- voor veel projecten in verscheidene lan den. De opvattingen van Gropius had den ook veel invloed op gebruiksvoor werpen uit het dagelijks leven, die func tionele vormen kregen en van overbo digheden werden ontdaan. ANTILLIAANSE PREMIER GARANDEERT: (ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3