EDDY WON, MAAR DE TOUR IS NOG NIET AFGELOPEN WAGTMANS ZINT OP REVANCHE DUO OKKER-RIESSEN FAALDE KLASSEMENTEN VAN DE TOUR FED0R WON WEER TEGEN MERCKX WORD VERBOND GESMEED Ï3' Titel voor Ann Jones ANDREIK0 VERSLOEG SIJBRANDS Harry Steevens: eerste profwinnaar Schouwen 9 ERG HARD DAMES ZATERDAG 5 JULI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT klimmen, ik moei alles op mijn .mo raal' doen. Ik ben er daarom de aan gewezen man niet voor om zo'n tegen actie te leiden. Maar als ze mijn me dewerking willen, zal ik geen .nee' ;en. En als het om Lucien Ai mar dan sluit die ook aan. Daarom (Van onze speciale verslaggever) BELFORT (GPD) Nog altijd zijn er in broeierig Belfort op die vrijdagavond de zoekers naar de intrige, naar ,het spel', naar de combine, zo ge wilt. Nog altijd slippen van hotel naar liotel de recher cheurs, die alle details willen weten. Die zich niet wensen neer te leggen bij dat ene, alles-overkoepelende: het meesterschap van Eddy Merckx. Kan dat, vragen de zoekers, kan na de zesde etappe de Ronde van Frankrijk als beslist' worden beschouwd. Merckx zelf geeft, kort na zijn grandioze rush tegen de nijdige Ballon d'Alsace, nog méér materiaal tot nader onderzoek prijs. Want de nauwelijks getekende, met bijna-nietszeggende oger. over de menigte uitkijken de grootvorst' van de meierwereld, verklaart: ,Nee, nee, de ronde is nog niet beslist, verre van dat'. Men haast zich dan in Belfort naar de verslagenen, om ook uit Hün mond dat zelfde te vernemen. En nog meer. Want men wil ook weten, hoe het zo geko men is, dat van Gimondi en Poulidor en Janssen en Aimar en Pingeon, die allemaal de slag misten. Ze halen de schouders op, die .vedetten'. Ze mompelen iets, dat ,niet zo goed gereden, vandaag* móet inhouden. Maar in hun ogen smeult een vuurtje. En dus moet er Jets' zijn. Jan Janssen is het tenslotte, die voor de intimi een tipje van de sluier oplicht. Natuurlijk', zegt hij, .natuurlijk heeft Merckx fantastisch gereden. Er is in een strijd van man tegen man wellicht weinig tegen hem te ondernemen Maar stel nou eens, dat Merckx werkelijk het alleen moet doen tegen een soort verbond. Kan hij het dan ook?'. Een .verbond'?. Maar is de oppositie dan niet te verdeeld om tot een behoorlijk sluitend akkoord te kunnen komen. .Jawel', zegt Janssen, ,die tegenstand was verdeeld. Maar nu weten we zo lang zamerhand wel hoe de kaarten zijn geschud'. actie zijn van: Merckx wint de tour niet. ten koste van alles, Want dan wint iemand anders van cle vedetten die ronde ook niet. Zoveel macht heeft Merckx wél. Nee, het moet anders'. Moe dan? ,Als in de andere ploegen maar een behoorlijk akkoord kan wor den bereikt lussen de mannen onder ling. Dan kun je het .geven en nemen' gaan toepassen. Dan is het mogelijk, dat iemand een verrassende stoot plaatst. Stel, dat Poulidor opeens weg is, met een groepje. En dat dan een stel anderen er nu eens niet achteraan gaan. Dan zal hij het allemaal zelf moeten doen, met die paar njaten, die liï.j heeft. En dan moeten wc maar zien of hij dat kan. Je hoelt eLkaar geen cadeautjes te geven, onderling, maar je leunt, wel ict«, afspreken, dat inhoudt dat je elkaar niets zult doen'. Komt die actie? wordt dat nieuwe .verbond', waarvan een Poulidor, een Pingeon, een Gimondi, een Janssen deel uit kunnen maken, binnen zéé En dan komen aardige details aan het licht. Over Rudi Altdg bijvoorbeeld. ,Der Rudi' is, neemt men aan, bezig aan zijn laatste jaar bij de Salvarani- equdpe van Felice Gimondi. En van ploegleider Lomme Dnessens is, ooit op een avond in gezellig, praatgraag België, al eens vernomen, dat men voor een volgend seizoen ,niet onwel willend' zou staan tegenover een toe treding van Rudi Altig tot de Faema- ploeg. .Ach', roept men dan uit, in gonzend Belfort, .ach, vandaar dat merkwaardige offensief dat de eigen kopman Felice Gimondi noopte, tot een heilloze en krachten slopende ach tervolging zélfs toen Eddy Merckx bij Altig nad aangesloten'. Want toen Merckx zijn voorsprong naar liet uiterst gemakkelijk verkre gen .bruggehoofd' Iiad voltooid, was Altig lange tijd niet ongenegen om de motor daar voorop mode draaiende te houden, al maskeerde de sluwe vos zijn bedoelingen voortreffelijk, en al deelde de tour-radio dan van tijd tot tijd mede. dat Altig géén kop over- En bovendien: .Der Rudi' deed alvast één ding niet: zich wat naar achteren posteren om de brave Felice te assi steren in de uren des gevaars, In de kilometers vól gevaren, want -waar Eddy Merckx aan kop rijdt is alle man nodig, broodnodig, om de jacht te onderhouden. Jawel, op weg naar de Ballon, had Eddy Merckx het bést getroffen met die alsmaar solorijden- de Rudi Altig, die bezig leek aan een uitzichtloos gebeuren, maar die da.o toch maar iedereen dwong om hard, heel erg hard te rijden. En bij die .ie dereen' was óók Felice Gimondi... Altig zélf was niet eens boos, trou wens. toen men hem vroeg of het ei genlijk niet sneu was, dat" hij de gele trui niet had kunnen veroveren. Wan neer is het misgegaan, Rudi? ,Er is niets misgegaan. Het was toch logisch dat ik bij Merckx moest lossen, na zo'n inspanning'. Maar Gimondi dan? .Tja, Gimondi had er natuurlijk wél bij moeten zijn. Hij miste de slag Dat is jammer. Maar ja, hij blijft na tuurlijk onze kopman, dat. wel...' En ,Der Rudi' reed glimlachend naar het dal. Zonder trui en met een ogen schijnlijk uitgeschakelde, kopman. Intussen liet Eddy Merckx dan nóg een behartenswaardige opmerking los. Hij maakte zich wat zorgen over Ro ger de Vlaeminek. de nieuwe held van Vlaanderen. Merckx zorgelijk over De Vlaeminek? Jawel: .Jammer, dat Ro ger niet bij kon blijven. Hij heeft wel erg veel pech gehad, met die val. Anders zou lii.j toch nog zéér dicht zijn geëindigd'. zeg ik: de roncle is nog niet afgelo pen, Vorig jaar, weet je nog. toen was er opeens zo'n etappe waarin ik mee was, voorop met zo'n groepje, dat het hele klassement in elkaar kegelde. Met de Spanjaarden en met Bitosse en met Aimar reed ik toen Pingeon en Poulidor definitief weg. Kijk, dat kan nu ook gebeuren. Houd om te beginnen die etappes naar Digne en naar Au- bagne maar eens in de gaten. Daar waar de krekels gaan zingen. Daar kunnen enorme klappen vallen. Daar is nog niemand veilig'. Ook Eddy Merckx niet? In broeierig Belfort wilde men erg graag geloven, dat de Ronde van Frankrijlt nog niet afgelopen was. Maar zekerheid om trent blijvende spanning kon niet wor den verkregen. Want Eddv Merckx na zijn etappezege ook nog: ,'n Aan valsplan? Nee, ik had het voor van daag niet opgesteld. De handelde zo als dat uit kwam. Trouwens, ik heb toch niet echt aangevallen Ik ben gewoon harder gaan rijden. Omdat de omstandigheden dat vereisten'. De ge ruchten in Belfort botsten tenslotte Maar De Vlaeminek is toch de eerste concurrent van Merckx in het Bel gische wielerleger? En dan blijkt op eens, dat Roger de Vlaeminek dat niét is. Want als men Mevclcx vraagt: Jij het geel, en Roger het groen?', dan antwoord de nieuwe aanvoerder in de ronde: .Ja, dat zou bijvoorbeeld wel aardig zijn'. En dan realiseert Belfort zich opeens, dat Roger de vlaeminek tot'nu toe niets opvallend tegen Eddv Merckx heeft gedaan. En op weg naar de Ballon? Toen de twee grote mannen samen kwamen? was De Vlaeminek toen een vijand van Merckx, een man die bij voort during weigerachtig in de remmen kneep? Verre van dat. Roger de Vlae minek récd bij wijlen net zo hard als Merckx. En men bedenkt dén plotseling, dat het ook niet onmoge- hjk is, dat men bij Faema eveneens yoor de toekomst .niet onwelwillend' tegenover Roger zou staan, ook al heeft hij dan vlók voor de tour de r iandna's een wat langduriger trouw dan drie weken moeten zweren. Men herinnert zich dan bovendien, dat Ro ger de Vlaeminek. bezig aan een gran dioos jaar als neo-prof. altijd al heeft laten doorschemeren, dal hij niet on welwillend staat tegenover verdiensten, uit welke hoek die dan ook mogen ko men, De kaarten raken al aardig verdeeld. Merckx is niet meer alleen. Het ,hij heeft geen ploeg om zich heen' doet al heel wat minder opgeld. Want hij heeft wél anderen om zich heen, als dat nodig mocht zijn. Maar wat nu Het is weer Janssen, die een vinger wijzing geeft in de richting van een men. Men verwacht dat van mij ook tegenactie. ,Hij zal wel móeten ko- niet, omdat ik niet zo vreselijk sterk men. Er zal hier en daar wat gespro- rijd. Het gaat aardig, maar nog lang ken moeten worden. Nee, het kan geen niet goed genoeg. Ik kan niet geweldig BELFORT (GPD) Waar Merckx de concurrentie en niet de con currentie 3Ierckx versloeg, op de liete top van die moordende' uit smijter, de Ballon d'Alsace, daar wilde Rini Wagtmans de bewonde ring voor een magnifiek gereden etappe nauwelijks accepteren. Ter wijl Eddy Merckx op het blozende gelaat geen spoor van zijn unieke machtsvertoon verried, stamelde het enfant terrible van de vader landse equipe spijtig: ,Als ik dat had geweten. Als ik maar even was ingelicht, dat Jan Janssen zo dicht achter mij zat. Dan liad ik om kunnen kijken om het verschil tussen ons te schatten. Nu zat hij op dat vrijwel vlakke stukje, 200 meter voor de streep, opeens naast mjj. Hij pakte mij, terwijl ik hem juist vandaag zo graag was voor gebleven'. Want Rini Wagtmans trilde van emotie, van opgekropte woede, daar aan de start in Mulhouse. Rini wilde, kinderlijk ïuisscJiien, maar toch ook wel begrijpelijk, juist in dit zesde hoofdstuk, dat al zolang als misschien wel be slissend scherprechter in deze tour was aangeduid, zichzelf bewijzen. Meer nog, Jan Janssen laten zien, dat. Rini Wagtmans ook initiatief kan tonen, niet de plakker is, waarvoor hij in de eerste wielerweek steeds weer door ,1e professeur' was uitgemaakt. Rini: ,Ilt had me zo voorgenomen juist liior op de Ballon d'Alsace voor Janssen te eindigen. Want wat Janssen heeft ge zegd, is gemeen. Een jonge renner heel't toch het recht om er te komen? Maar dat zit hem niet lekker. In de Acht van Cliaam vorig jaar klopte ik hem en dat heeft liij nooit kunnen verkroppen. Sindsdien heeft hij mij altijd gedwarsboomd, terwijl ik gewoon wil bewijzen, dat Ui een goed cou reur ben'. En Ton Vissers: ,Jan is altijd de grote jongen geweest en mis schien is hij dat nog wel. Maar een jonge renner zou zich toch ook naar de top kunnen werken?' En daarom sprong impulsieve Rini verbeten in het zadel. Hy danste naast al die kopstukken, die, omdat zij de botsing van krachten, het spotten met die krachten bijna, als naderend onweer voelden en daarom in de vuurlijn re den, over le Grand Ballon. Zijn wiel was steeds naast dat van Eddy Merckx, van Roger Pingeon, van Raimoncl Poulidor, van Felice Gimondi, van Rudi Altig. En Janssen vocht daar ach/ter. ,Der alte Rudi', die om andere redenen de Tour dan toch maar als een ,janig hert' rijdt, die Altig ginig dan weliswaar vooruit op de Col de la Grosse Pierre, maar Rini Wagtmans flankeerde nog steeds de azen, die elkaar ze nuwachtig begluurden. De ongebreidelde en daarom lang niet altijd verstan dige eerzucht van Rini reikte zelfs verder. Onbezonnen bijna scheurde hij zich los van de stempels van de Tour de France anno 1969, op jacht naar Altig, die geen 32 schijnt te zijn. Hij hortte»op een halve minuut, zag Eddy Merckx, Roger de Vlaiminck en de Spanjaard Calera als helpers naderen. Gretig haakte hy aan, want Jan Janssen vocht daar achter. Hijgend liet Rini zich bij Altig brengen, waar hij in eerste instantie het kopwerk niet schuwde. Merckx reed natuurlijk en verder De Vlaeminek en ik. Maar de macht van Eddy was op een gegeven moment gewoon niet meer te evenaren. Hij reed zo verschrikkelijk hard, dat niemand meer kop kon doen behalve hij'. Wat Rini zeker niet betreurde, want Janssen vocht daar achter. Op bijna. 2 minuten eerste, op 2.20 toen en aan de voet van de Ballon d'Alsace tenslotte op meer dan 2,5 minuut. Rini Wagtmans was op dat mo ment bewonderenswaardig verstandig. ,Wat kon mij gebeuren. Di wilde mij niet forceren en dacht in mijn eigen ritme naar boven nog gemakkelijk voor Janssen te blijven'. In de miraculeuze coupe van het Belgisch wielerwonder was Rini Wagtnians dan ook gedoemd in de eerste steile meters van de onbarmhartige Ballon d'Alsace af te haken. Zoals de Vlaeminek dat kort daarop moest doen en Galera, en tenslotte ook Altig. Maar terwijl Eddy Merckx in een ilus- sïes krakende cadans bewees, dat hij en hij alleen voorlopig de aanval kiest en dat de oppositie, welke en hoe groot dan ook. dat altijd nog maar eens gaan doen, wipte Rini Wagtmans nog steeds naar boven in de het zij herhaald twijfelachtige, maar zo gemakkelijk aan te voelen vreugde, dat Jan Janssen de .underdog' nu dan toch niet kon weerstaan. Maa.r Jan Janssen had meer aan zijn hoofd dan de wraak van Wagtmans. Hij diende de furie van Merckx zo goed mogelijk te weerstaan, net als Gimon di, net als Pingeon, net als Poulidor, net als Aimar. En hun roffel op de pedalen was dan ook wel wat heviger dan die van Wagtmans. En zo gromde Jan Janssen in de laatste meters toch nog langs Rini Wagbmans, die het lint, dat hem van zijn rancune zou hebben bevrijd, al levensgroot vbor zich zag. Ton Vissers: ,Had De Vlaeminek maar eens van Rini kunnen overnemen, dan had hij het waarschijnlijk gered'. En Rini kende niet de vermoeidheid om onmiddellijk te verklaren: .Gelukkig, dat ik nog dagen genoeg heb voor een revanche'. Want Rini Wagtnians wenste nergens anders aan le denken. Niet aan zijn .overleden' ploegniakkers. Aan Renë Pynen byvoorbeeld, die op de ham van de Grand Ballon ais eerste afhaakte, terwijl hij pijnlijk naar de onderbuik greep. Rene verbeet met de dokier voortdurend aan zijn zijde de grove char ge van Perez-Frances, die hem een liesblessure had opgelevred. Toen de py- nen door Pijnen niet meer werden verdragen, verdween een beloftevol ren ner veel te vroeg uit de Tour. Geminiani, ploegleider van Perez-Frances, deed dat overigens helemaal niets. Inlegendcel, bij stapte uit protest hautain voor enkele dagen uit dc karavaan, omdat zijn renner met de gehandhaafde straf van vijf minuten en een geldboete toch maar groot onrecht was aan gedaan. Rini dacht ook niet aan Rik van Looy en Jos Timmerman, die op bijna veertig minuten van Eddy Merckx de tijdslimiet rijkelijk hadden overschre den en dus werden gediskwalifiseerd. Nu was dat ook niet zo erg, want Rik van Looy vond het allemaal best. En Jos Timmerman mocht ervaren, hoe een publiciteitssolo een middelmatig coureur kan opbreken. Nee. Rini Wagt mans vocht hardnekkig met zijn eigen persoonlijkheid, die zich in een Tour de France wel eens aan die van de sterren moeten onderwerpen. Lomme Dries- sens, .vader van Eddy Merckx', zei het: .Rini is een goed coureur en heeft vandaag prachtig gereden. Maar hij moet nog leren, verstandiger te zijn en zich vooral minder laten kennen'. en bovendien rijdt hij érg hard. BELFORT Tijdens de beklimming van de Ballon d'Alsace in de 5e etappe van de Ronde v Rudi Altig, Joaquin Galera, Eddy Merckx en de Nederlander Rini Wagtmans. n Frankrijk hier vlnr: (Van onze speciale verslaggever) LONDEN (GPD) Tom Okker is er samen met zijn Amerikaanse vriend, Marty Riessen met wie hij al enige jaren samenspeelt, niet in geslaagd Wimbledonkampioen te worden. In het eindspel in de finale op het hete centre-court onder andere in tegenwoordigheid van prinses Anne, prinses Margaret en de hertog en hertogin van Kent, heeft liet er zelfs geen moment naar uitgezien, dat zij de titel verdedigers, John Neweombe en Tony Roche, zouden kunnen ont tronen. De geraffineerd spelende Australiërs, die volkomen op eLk aar zijn afgestemd, hebben zelfs geen enkele servicegame prijsgege ven. De enige dreiging die Okker en zijn partner hebben kunnen veroorzaken was het bereiken van vier punten voor een doorbraak, hetgeen slechts in twee games gebeurde. Neweombe en Roche toon den zich echter op die momenten vooral doortrapte toeriïooitennis- sers. Altijd weer knalde er dan een ace van hun racket of een der gelijke moeilijk te retourneren bal, dat de bedreigde game toch weer werd gewonnen. hem bovendien uit zijn bekende jagen de spel haalden, tengevolge waarvan hij bijzonder kostbare fouten ging produceren. Het was heinas ook In hoofdzaak aitm Okker te wijten dat de eerste set ver loren ging. In de game (laarvoor had den Okker en Rïessen het eerst twee kansen veroverd om een game van hun tegenstanders te doorbreken. Dat ge beurde in de servic-egame van John Neweombe, de man die zaterdag zijn landgenoot Rod Laver in de finale en kelspel moet bestrijden, Neweombe was derhalve nog wel eens met zijn gedachten afwezig en trachtte zo veel mogelijk zijn krachten te sparen. Hij sloeg onder meer een dubbele fout., kwam twee keer op de rand van ser- vieeverlies door verkeerde volleys. Vla ar altijd was er dan weer een ace ot' een moeilijk te retourneren bal. Daarna ging Riessen in zijn game door de knieën, hetgeen de eerste set kost te (7-5). Maar Okker maakte de fata le fouten met verkeerde volleys en een smash. Halverwege de tweede set heb- Okker en Riessen zijn dan ook voor de 14.000 toeschouwers op het eerbied waardige centre-court in straight sets ten onder gegaan met 7-5, 11-9, 6-3. Zij moesten na afloop wel toegeven dat zij machteloos stonden, tegen dit zuiver afgestemde samenspel van de .Aussies', die de eindstrijd niet alleen sterik speelden, maar ook tactisch zeer slim. Okker was zelf niet bijster tevreden over de prestatie. ,Ik geloof dat we niet te weinig wedstrijdzenuwen het gras op stapten. Ik zelf bijvoorbeeld was helemaal niet nerveus en dat is ook niet goed.' Enige teleurstelling sprak er ook wel uit de woorden van onze eerste fina list op Wimbledon omdat hij er zelfs niet in was geslaagd de kampioenen een set af te nemen. Het pleit min of meer voor beide Australische hard- hitters, dat zij hun tegenstanders in feite met verraderlijk vertragend spel hebben geveld, waarmee zij vooral het laaiende vuur van Okker in de eerste set langzaam maar zeker doofden en BELFORT (ANP) De Belg Eddy Merckx heeft vrijdag door een zege in de zesde etappe van de Ronde van Frankryk tevens de gele trui over genomen van de Fransman Letort. De uitslag van dc zesde rit over 131.5 kilometer van Mulhouse naar Belfort is (zonder bonificatie): 1 Eddy Merckx, Bel, 131,5 ltin in 3.37.25 (gemiddelde snelheid van de winnaar 36,345 km per uur)2 Galera. Spa, 3.38.20; 3 Altig, W-Dld, 3.39.20; 4 De Vlaeminek, Belg, Schotte, 3,41.41; 5 David, Bel, Schotte, 3.41.43; 6 Jans sen (Nederland, Geminiani)); 7 Gi mondi (Ita), Pezzi), 8 Pingeon (Fra, Plaud), 9 Theilliere (Fr, Stablinski), 10 Wagtnians (Nederl, Vissers), 11 Van Impe (Belg Stablinski), 12 Vanda- rias (Sp Langarcia), 13 Harrison (G.B. Caput), 14 Poulidor (Fr Magne), 15 (Fr Geminiani). 16 Castello (Sp Lan garica), 17 Vianelli (It Albani), 18 Delisle (Fr Plaud) allen zelfde tijd als David, 3.41.46; 19 Bellone (Fr Geminiani) 3.42.09, 20 Momene (Sp Machain) 3.42.19, 21 Mascaro (Sp Langarica) 3.42.25, 22 Galdos (Sp Lan- garica) 3.42.43, 23 Van Neste (Belg Cools) 3.43.31, 24 Zimmerman (Fr Sta blinski) 3.43.45, 25 Schutz (Lux Alba ni) zelfde tijd, 51 Van der Flaas (Nëtl, Vissers) 3.47.25, 55 Dolman (Ned Vissers) 3.48.08, 58 Beugels (Nederl Magne) 8.48-21, 61 Haast (Ned Vissers) 3,49,00, 100 Ottenbros (Ned Vissers) 3.58.10, 102 Poortvliet (Ned Vissers) 3.58.10, 113 Karetens (Ned Plaud) 4.00.01. Na sluiting van de controle kwamen binnen: 118 Van Looy (Be! Vissers) 4.15.38, 119 Timmerman (Bel Vissers) 4.15.38. Doordat veel renners na het sluiten van de controle binnenkwamen, heeft de jury besloten de limiet te verhogen tot 12 procent. De volgende negen ren ners verdwenen hierdoor uit de strijd: Novak (Fra), Bianco (Ita), Lemeteyer (Fra), Van Looy (Bel), Timmerman (Bel), Planckaert (Bel), Monty (Bel). Samyn (Fra), Rosiers (Bel). René Pijnen (Ned) en Jean Jourden (Fra) gaven op. ALGEMEEN KLASSEMENT: Het algemeen klassement na de zesde etappe: 1 Merckx (Bel Driessens) 28 uur 04 min 44 sec., 2 Altig (WDld. Pez zi) op 2 min 03 sec, 8 -Janssen (Ned, Geminiani) op 4.41, 4 Qïmondi (Ita. Pezzi) op 4.50, 5 ex aequo: Poulidor (Fra, Magne). Vianelli (Ita. Albani) op 4.56, 7 De Vlaeminek (Bel, Schotte) op 5.05, 8 ex aequo: Pingeon (Fra. Plaud), Harrison (Gbr, Caput) op 5.06, 10 Wagtnians (Ned, Vissers) op 5.15, 11 David Belg, Schotte) op 5.43, 12 Delisle (Fr, Plaud) op 5.44, 13 Letort (Fr, Plaud) op 6.05, 14 Grosskost (Fr, Geminiani) op 7.12, 15 ex aequo: Ga lera (Sp, Machain), Aimar (Fr, Ge miniani) op 7.29, 17 Gandarias (Sp, Langarica) op 9.09, 18 Van Springel (Belg Cools) op 9.18, 19 Schutz (Lux, Albani) op 10.13, 20 Van Neste (Belg, Cools) op 10.28, 21 Dumont (Fr Plaud) op 10.54, 22 Balmanion (It, Pezzi) op 13.12, 23 W. in 't Ven (Belg Cools) op 13.17, 24 Bellone (F, Geminiani) op 13.20, 25 San Miguel (Sp, Langarica) op 13.25. 55 Van <ler Flaas (Belg Vissers) op 24.35, 56 Beugels (Nederland, Magne) op 24.43, 66 Dolman (Nederl, Vissers) op 26.26, 79 Ottenbros (Ned, Visseds) op 30.59, 87 Haast (Nederl, Vissers) op 34.55, 97 Karstens (Ned, Plaud) op 38.00, 114 Poortvliet (Ned) op 1 uur 14 min 02 seconden. PUNTENKLASSEMENT 1 Merckx 59 punten, 2 De Vlaeminek 57, 3 Janssen 54, 4 Basso 52, 5 Altig 51, 7 Wagtmans 39. Het dagpioegenklassement is: 1 Ma chain (Galera, Momene, Dïaz) 11.05.00, 2 Geminiani 11.05.41, 3 Langarica 11.05.57, 4 Stablinski 11.07.03, 5 Plaud 11.07.10, 18 Vissers 11.18.54. Het algemeen ploegenklassement: 1 Pezzi 86.0.3.51. 2 Geminiani 86.07.-55, 3 Plaud 86.10.37. -4 Machain 86.13.58, 5 Driessens S6-.15.14, 11 Vissers 86.32.43. De doorkomsten op de bergen, tellend voor het bergklassement, waren; Grand Ballon derde categorie)1 Van Impe (Belg, Stablinski) 5 pnt. 2 La- bourdette (Fr. Magne) op 5 sec 4 pnt, 3 Galera (Sp, Machain) op 15 sec 3 pnt: Col de la Grosse Pierre (derde categorie): 1 Altig (WDld. Pezzi) 5 punten, 2 Galera (Sp, Machain) op 40 sec 4 pnt, 3 Mascaro (Sp, Langarcia) op 40 sec 3 pnt: Ballon d'Alsace (le categorie): 1 Merckx (Belg, Driessens) 15 pnt, 2 Galera (Sp, Machain) 12 pnt, 3 Altig (WDld, Pezzi) 10 pnt. 6 Janssen (Ned. Geminiani) 5 pnt, 10 Wagtmans (Nederl. Vissers) 1 pnt. Het algemeen bergklassement is: 1 Merckx (Belg. Driessens) 23 pnt. 2 Galera (Sp, Machain) 21 pnt, 3 De Vlaeminek (Belg. Schotte) 17 pnt, 4 Altig (WDld. Pezzi) 15 pnt. 5 ex ae quo Agostinho (Por, Caput), David (Belg, Schotte), Pingeon (Fr, Plaud) 8 pnt, 10 onder andere Janssen (Ned, Geminiani) 5 pnt. ben de Australiërs toen hun strate gie ingrijpend gewijzigd. Bij de ser vice van Okker na 3-2 gingen zij be wust vertragen. Meestal aaizacht kwa men de returns. Olcker en Riessen kwamen in moeilijkheden en raakten uit hun ritme, maar hielden zich en kele malen nog op het nippertje staan de. Vooral do linkshandige Tony Ro che speelde een sterke partij. Vele malen won hij zijn sendee zonder en kel verlies. Het eerste setpunt van de Australiërs kwam na 5-4 op de servi ce van Okker. De tweede na 8-7 op de service van P-lessen. Na 8-8 kon den Okker en Riessen nog eenmaal tot twee punten voor de doorbraak brengen, maar Roche deed ze steeds teniet. Bij de stand 10-9 was in hoofd zaak Riessen die overigens deze mid dag niet voor Okker onderdeed, die er de oorzaak van werd dat de tweede set verloren ging. Hij werd verrast door een lob van Neweombe en bij een slim geslicede crossbackhand van Ro che volleerde hij in het net. Wat Okker en Riessen ook probeerden zij konden ook in de derde set geen en kel beslissend liiaat vinden in de hech te verdediging van beide Australiërs, die het listige vertragende spel ble ven handhaven, en met succes. Na 4-3 moest Riessen opnieuw zijn op slag prijsgeven door slagen in het net en een volkomen verkeerd geretour neerde forehand (5-3), waarna serri- cegiller Roche de titel snel veilig stel de. Okker en Riessen verdienden in ieder geval 2500 gulden elk met de tweede prijs en ze kregen een persoonlijke fe licitatie van de hertog van Kent. het glorieuze Wimbledon-tïjdperk van Billie Jean King-Moffit en veroverde Ann Jones eindelijk de hoogste titel, die ze al zo vele malen dicht was gena derd. Bovendien valt de Engelse het doceurtje ten deel van 1500 pond, on geveer 13.000 gulden. Betty Stöve, samen met haar Austra lische partner Owe Davidson, is kans loos uitgeschakeld in de kwartfinale door de Australiërs Tony Roche en Judy Tegart. Met 6-2. 6-1 kwam een snel einde van een schone illusie. Te gen het geweldige powerpiay van Ro che en Tegart was de geiegenheids- dubbel totaal niet opgewassen. Bo vendien speelde Davidson weinig ge ïnteresseerd en ook het spel van Bet ty was weinig zelfverzekerd. De eindstrijd dames-enkelspel, «Le aan deze dubbel-finale was vooraf gegaan, is een anti-climax geworden met de pijnlijke onttroning van de titelverde digster Billie Jean King-Moffit. Het dieptepunt in het huidige damesspel werd in deze finale wel schrijnend aan de oppervlakte gebracht. Het. Z8,g er in het begin naar uit dat de kleine 25-jarige Amerikaanse zonder slag of stoot ook voor de vierde maal de Wim bledon-kroon op de donkere haren zou zetten. Zij sloeg de 30-jarige Engelse Ann Jones-Haydon in twintig minu ten de eerste set resoluut met 6-3 uit handen, maar de onverwachte kente ring liet niet op zich wachten. Ann Jones, evenals Billie King de laatste jaren prof. zegevierde met 6-3, 6-2. waaruit sprekend naar voren kwam dat de Amerikaanse het beroepsspel feen goed heeft gedaan. Na haar der- e Wimbledontitel van vorig jaar heeft zij dan ook geen enkel belangrijk tournooi meer gewonnen. Met 6-2 kwam het droeve einde aan HOOGEZAND (ANP) Wereldkam pioen Andris Andreiko is vrijdag win naar geworden van het internationa le damtoernooi in Hoogezand. In de voorlaatste ronde versloeg de Rus Ton Sijbrands, waardoor hij onbereikbaar werd voor zijn concurrenten. Harm Wiersma kwam remise overeen met de Rus Agafonov. BAD-NEUEXAHR (ANP) Nadat Fedor den Hertog zijn concurrenten enkele weken geleden in de ronde van Groot-Brittannië op een beschamen de achterstand had gereden, is hij nu op weg deze prestatie in de ronde van Rijnland Plats te herhalen. Vrijdag behaalde hij zijn vijfde achtereenvol gende rltoverwinning. In deze etappe door het Eiffelgebergte over 131,5 km van Witt li ch naar Bad Neuenahr ging de negentienjarige Piet van Kat wijk als tweede over de finish. Samen met Theo van de Leeuw be klom Fedor den Hertog zonder moei te de steile helling van Luetzerather Stich (22 procent), maar liet het he le veld weer rustig naast zich ko men omdat het einddoel nog ver weg soheen. ,Die wil tot 1972 amateur blijven, dan kunnen we beter onze koffers pakken', meende de Duitse trainer Karl Ziegler. In de eindfase van de rit demarreerden Van Katwijk en Den Hertog. De Gelderlander sprong vlak voor de finish weg van zijn ploeggenoot. En kon zien na afloop voor de rijfde achtereenvolgende keer als ritwinnaar laten huldigen. De uit slag van de vijfde etappe: 1 Den Her tog (Ned) 135.5 km in 3.33.20; 2 Van Katwijk (Ned) 3.33.50; 3 Troche (Wdl); 4 Knab (Wdli: 5 Schmitt (Wdl) allen v.35.32. Het algemeen- klassement na vijf ritten ziet er als volgt, uit: 1 Den Hertog (Ned) 18.0l.o» 2 Troche (Wdl) op "21.27: 3 Knab (Wdl) op 26.27 4 Bremer (Wdl) 31.06; 5 Van Katwijk (Ned) op 32,04. HAAMSTEDE De Limburgse ren ner Harry Steevens heeft gisteravond een historische daad gesteld: hij was de eerste beroepswielrenner die ooit een wedstrijd op Schouwen-Duive- Iand won. Haamstede was het strijd toneel van deze eerste profwedstrijd op dit eiland. Drommen toeschouwers hadden zich opgesteld langs het 1900 meter lange parkoers. De wedstrijd had overigens een wei nig gecompliceerd verloop: al na 8 van de 85 af te leggen kilometers vormde zich een kongroeo van rijf renners: Harry Steevens, Leo Duijn- dam, Cor Schuuring. Theo Verschüu- ren en Daan Holst. Zij wisten tot de laatste meters toe een onbedreigde voorsprong te houden. In de eind sprint was de uit Elsloo afkomstige Steevens superieur. Daan Holst kreeg in de slotfase nog materiaalpech waar door hij voor de zege werd uitge schakeld. Door een stortvloed van premies zowel voor de kopgroep als voor het peleton was deze wie lerwedstrijd niettemin bijzonder boei end. De uitslag luidt: 1 Harry Steevens, Elsloo. 85 km in 1.52.46 2 Cor Schuuring. Amsterdam; 3 Theo Verschueren. Sint-Jansteen; 4 Leo Duimdam, Honselersdijk, op 1.04 minuut; 5 Daan Holst, Amster dam op 2.24 minuut; 6 Gerard Koel. Hoogerheide; 7 Jan van Katwijk, Op- loo; S Jan Serpenti, Axei; 9" Bram Breure, Rotterdam; 10 Wim Sche pers. Stein; 11 Leen de Groot, Utrecht; 12 Peter Kissner, Heikant; 13 Jan Krekels, Bom; 14 Jan van de Horst, Haarlem; 15 Huub Harings. Sibbe; 16 Ehrenfried Rudolph, Duitsland; 17 Arte den Hartog, Elsloo; 18 Gerard Vianen, Koekengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9