Hoechst Vlissingen van groot belang voor de Ned. economie' Steun van de regering voor de akkerbouwsector nodig Verontreiniging op de Westerschelde Als regering niet snel maatregelen neemt: geen toekomst voor fruitteelt 2 KOE KANTELDE IN WAGEN OP SCHOUWEN Leeuwse ALMANAK Groeipool Samengaan Zeeuwse elementen Stoomtam Mij. Breskens-Maldegem NV JAARVERSLAG 1968: DIRECTEUR ZIET DE TOEKOMST SOMBER IN Anders uitbreiding van de crisis, die in fruitteelt is Tuinbouw DAGELIJKS BESTUUR ZLM: Rapport van ZLM-kringen Voorrechten Afzet schoolboeken bestellen Geldboete voor politieman die Belg mishandeldi PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 JULI m MINISTER DE BLOCK IN FRANKFURT: ■«fes 'Vz'fs.-fei'; ZEEUWSE MANIFESTATIES OP DUITSE TENTOONSTELLING basis ontstaan, voor eon nieuwe indu- tinieconcentratie in Nederland en dat juichen wij bijzonder toe', aldus heer De Block. Uitvoerig ging de minister in op de industrlalisatiepolitiék van Nederland, als voorbeeld waarvan hij onder meer VMssingen-Oost noemde. .Wie een blik FRANKFURT - Minister De Block op de kaart werpt, zal zich er echter over verbazen waarom niet al eerder dit gebied werd gekozen door de indus- trie. Het antwoord is eenvoudig: zo lang er in de traditionele vestigings- gebieden voldoende keus was. bestond er voor de industriële ondernemingen geen aanleiding om elders te gaan kijken. Bovendien ontbrak er nog het nódige aan de infrastructuur: de Nederlandse instanties hebben op dit stuk veel moe ten verbeteren voordat er gebruik kon worden gemaakt van de gunstige geo grafische kenmerken van dit gebied'. De minister achtte het een grote ver dienste van Hoechst, dat dit bedrijf als eerste niet alleen de mogelijkheden van een nieuwe industrieconcentratie aan de noordoever van de Westerschelde heeft erkend, maar dat het er ook naar heeft gehandeld. .Daardoor brak een nieuwe ti.id aan, zowel in het bestaan van Hoechst in Nederland als voor de economische ontwikkeling van Zeeland' van economische zaken heeft gis teren gewezen op de grote beteke nis van de Hoechst-vestiging in Missingen, voor de Nederlandse economie. Hij sprak in dit verband over :,Een belangrijke nieuwe in dustrie-concentratie in ons land'. De bewindsman voerde het woord in de Jahrhunderthalle van Hoechst in Frankfort ter gelegen heid van de opening der tentoon stelling ,Niederlande, Land und Leute', die gehouden wordt in het kader van de jaarlijkse slotfeesten in het vlak bij Frankfurt gelegen plaatsje Hoechst. De opening van de tentoonstelilng werd bijge woond door een aantal prominen te Nederlandse gasten, onder wie zich Zcelauds commissaris der ko ningin, m r J. van Aartsen en wet houder J. Filius van Vlissingen be vonden. ,Uw vestiging in Vlissingen', zei de minister tot dr Sammet, de nieuwe president-directeur van Hoechst en tot de directeur van het Vlissingse bedrjjf, ir Hans Frïedricli, ,uw vestiging accen tueert duidelijk, dat Nederland door de geografische gesteldheid voorbeschikt is om een centrum van economische activiteiten te zijn*. De minister wees erop, dat de ligging van Nederland, met zijn havens niondingsbgei mondingsgebied van de grote rivieren van grote betekenis is, ook voor het- achterland. Men heeft dat Wj Hoechst begrepen: ,Wïj hebben aw vestiging in Missingen-Oost in het bijzonder welkom feheten omdat zaj de stoot gaf tot een ïdustriële ontwikkeling van een deel van Nederland, dat een krachtige eco nomische injectie dringend nodig had. Nu al is aangetoond dat door de ves tiging van uw bedrijf in Vlissingen, andere ondernemingen de waarde Van dit gebied hebben erkend'. In dit verband herinnerde deminister aan de plannen van Péchiney om een aluminiumsmelterij in het Sloegebled te stichten en voorts herinnerde hij de bouw van de kerncentrale. ,Zo is De minister betoogde voorts dat het voor Nederland als geheel van groot belang was dat door omvangrijke in vesteringen een nieuwe groeipool werd toegevoegd aan het economische leven an Nederland. .Opnieuw werd bevestigd, dat het deltagebied zeer goede mogelijkhe den biedt voor een economische ex pansie'. In dit verband noemde de bewindsman ook nog Terneuzen, ter- wijl hij behalve op Rotterdam ook de aandacht Vestigde op de omge ving van Amsterdam en op Delf zijl: .Hier tekenen zich nieuwe in dustrie-agglomeraties af. die in toe nemende mate het economische ge zicht van Nederland zullen bepalen', zo zei hij. .Wanneer wij de kust van zuid naar noord bekijken in Nederland dan zien wij bij alle belangrijke havengebieden in dustriecomplexen in opmars Sommigen daarvan hebben reeds een grote omvang bereikt'. De minister be- ADVERTENTIE Cjaar is Barend de Beljongen. Met het volgende rondje. Jonge Blankenheym. Een amateurfotograaf uit Drie wegen heeft zich bijzonder voor dit hoekje ingespannen. Eij zond ons een kiekje naar aanleiding van de enkele weken terug geplaatste affaire uit Borsséle, waar een man op een paard een benzine pompstation binnenreed en twin tig liter super verlangde. Het was, zo zal men zich herinneren de bestuurder van een veewagen, die enkele kilometers buiten Bors- sele zonder benzine kwam te staan en zijn lading gebruikte om gerieflijk om nieuwe brandstof ie rijden. Een kleine variatie op de paarde- mop uit Borsséle, ditmaal uit Goes', zo schrijft inzender, die een foto maakte van een personenauto die een pompstation verlaat. Juist achter de auto wordt enig afval zichtbaar dat' daar alleen maar door een paard kan zijn achterge laten. Het geeft toch te denken straks is het nog mode om te paard om benzine te gaan. Maar laat u niets op de mouw spélden, over een land dat te vol raakt met. auto's. Nog onlangs lazen wij, dat in de drukste wijk van Tokyo geen werkelijk ernstige ongelukken meer voorkomen. Er rijden daar nu zoveel auto's, dat men zich daarmee slechts stapvoets, bumper aan bumper kan verplaatsen. Je krijgt er nau welijks een hand tussen, laat staan een voetganger. Ook dit is een oplossing. Verreweg de beste, vrezen wij. toogde dat hier sprake was van wat hij noemt ,Een gecombineerde invloed', namelijk van technologische ontwikke ling en nieuwe inzichten over de ves tigingsplaatsen van grote bedrijven. Ne derland geniet in dit opzicht een groot aanzien als gebied waar basisindus trieën voordelig kunnen produceren en vervolgens hun produkten naar alle richtingen kunnen transporteren. De minister meende dat landsgrenzen steecis minder een beperking voor acti viteiten van dergelijke grote basis be drijven zouden Minister De Block wees er op dat bin nen de EEG nergens het samengaan van nationale markten zover is voort geschreden als tussen West-Du ltsland en Nederland. Overigens verheelde hij zich niet, dat in de EEG een neiging ontstaat om enge nationale belangen te laten prevaleren boven die van de ge meenschap. ,We hebben in de afgelopen jaren in de EEG met succes echter de sprong naar de tolvrijheid gemaakt. In de komende jaren zal het er op aanko men. dat wij op diverse terreinen van de economische politiek tot een coör dinatie geraken, teneinde de integratie van onze economieën te voleindigen. Hier zal samenspel nodig zijn tussen de regeringen en bedrijfsleven, tussen werkgevers en werknemers. In d:t op zicht kunnen met name de multi nationale ondernemingen door hun brede horizon bijdragen tot internationalise- r van de Overigens kon de heer De Block niet nalaten een kritische opmer king te maken over de vervoerspo litiek van West-Duitsland, ,Het be grip vrijheid op transportgebied, wordt bij u niet zo hoog aangesla gen als op het terrein van het goe derenverkeer'. De Nederlandse gasten waren reeds 's morgens door de directie van Hoechst ontvangen, waarbij begroet door dr Sammet. Er werd een rondgang ge maakt door een aantal bedrijfsafdelin gen waarna men gezamenlijk de lunch gébruikte. Ook bij deze gelegenheid werd over en weer in korte toespraken de samenwerking tussen Hoechst en Over 1968 nog 10 procent uitkering VLISSINGEN-AARDEtilBÜRG De Stoomtranimaatschappij Bres kens-Maldegem NV te Aardenburg kan de toekomst niet erg rooskleu rig tegemoet zien, zo blijkt uit het jaarverslag over 1968. De omzet van het bedrijf was in 1968 met 3,1 procent toegenomen tot 933.000, maar de directeur drs P. C. G. Vroegop voegde daar in het ver slag aan toe dat nu alle mogelijk heden tot kostenbeperkende maat regelen zijn benut. Gezien bovendien de aanzienlijke kos tenstijging die de cao 1969 met zich mee zal brengen, moet voor de komen de jaren een snelle verslechtering van het resultaat verwacht worden', aldus het jaarverslag. In 1968 werd het wagenpark ingekrom- >en tot 15 autobussen. Op 3 april werd >ij een verkeersongeval één bus totaal vernield, een andere bus werd voor de sloop verkocht. Het aantal reizigers daalde met 2.6 procent vergeleken bij 1967; deze daling deed zich voor op alle lijnen, maar in het bijzonder op de zomerdienst Breskens-Knokke. .Teneinde de ook thans doorgaande da ling va.n het aantal reizigers op te van- werden de tarieven per 1 januari opnieuw verhoogd', aldus hel ver- van de directeur, ,op den duur zul- nofste etaoïn len de daling van de vraag naar ver voer en kostenstijgingen niet met ta riefsverhogingen' opgevangen kunnerr. -wondfen'i' -••• In 1968 weerdi meeed' gebruik gemaakt van part-time chauffeurs en werd' bui ten de seizoenspits materiaal verhuurd aan derden. In verband hiermee kon de stijging van de exploitatiekosten be perkt blijven tot 2,7 procent. De netto winst bedraagt over 1968 8419.-. Inmiddels is bekend dat de nieuwe cao een loonsstijging van dertien procent inhoudt, volgens de heer Vroegop. ,een dermate grote post in de pnjzenstij- ging dat er op den duur geen kruid meer voor gewassen is. In de algemene vergadering van aan deelhouders is besloten over 1968 nog 10 pet over het geplaatste aan delenkapitaal uit te keren. In het pre-advie3 van de raad van' r commissarissen werd overigens met nadruk gewezen op de zeer ongun stige rendementsvooruitzichten. Gelet op de zeer aarzelende houding van de centrale overheid ten aanzien van steunverlening aan liet openbaar streekvervoer door middel vain een bij drage regeling en gelet op het belang van continuïteit in de streek vervoer- voorziening. geeft de thans te ver wachten verliesnositie van het bedrijf in felle aanleiding het dividend ovei 1968 te passeren', aldu* het prae-ad- ,In verband met dotenngen aan de al gemene reserve in het verleden en ge zien de huidige liquiditeit van de onder neming, achtten wij het nog redelijk en verantwoord over 1968 een uitkering van 10 procent voor te stellen', aldus de raad van commissarissen. Nederland onderstreept. De tentoonstel ling in de Jahrhundevdlhalle van Hoechst bevat uiteraard een aantal Zeeuwse elementen. Ondermeer tot uitting komend in maquettes (Sloeï, fo to's en oude schilderijen. In de komende weken staan een aantal Nederlandse manifestaties op het pro gramma. v*aeraan ook Zeeuwen fleet nemen. Zo zï.ïn er op zaterdag 12 juli sportwedstrijden, waaraan .Marathon' uit Missingen deelneemt en voorts zal de Deltaband van de koninklijke har monie ,Ons Genoegen' uit Missingen optreden. Op zalerdhir 12, zondag 13 en; maandag 14 juli zullen bovendien dej ringri jdérs van de Zeeuwse, ringrijders- vereniging de ring steken. Ook zullen dan de Dcltaliand en del majorettes ran .Ons Genoegen' optre den. DAGELIJKS BESTUUR ZLM MEENT: GOES De algemene situatie in de akkerbouwsector geeft bepaald reden tot zorgen. De regering moet nu ingrijpen met passende directe steunmaatregelen. Als moet wor den gewacht op de onder andere in het plan-Mansholt aangekondigde structuurmaatregelen, zal de ern stige crisis van de fruitteelt zich op korte termijn uitbreiden tot de akkerbouw. Dat is de mening van het dagelijks bestuur van de ZLM, geuit op de onlangs gehouden be stuursvergadering. De voorstellen uit Brussel kerbouwprijzen laten i nis ïn de voorgaande jaren. ■oncludeerde het bestuur: wederom geen aanpassing .aan de stijging van de Itosten voor de ondernemer: ook nu weer geen verhoging van prijzen maar stabi lisatie en voor suiker zelfs de verwach ting van een verkleining van het quan- tiun. Bij de granen is voorgesteld een verhoging van de richtprijs voor tarwe en gerst, voor de alckerbouwer nauwe lijks interessant, nu deze gespaard gaat met een verlaging van de interventie prijs. Volgens de berekeningen van landbouwschap ïn samenwerking met het LEI is een orijsstijgïng van 8 pro cent noodzakelijk om de kostenstijging en de reeds bestaande achterstand in to halen. Wat de marktsitiatie betreft lijkt het dat alle consumptie-aardappelen van het vorige jaar geruimd zijn en dat hier met een schone lei aan het nieuwe sei zoen begonnen kan worden. De aangif te van pootaardappelen bij de NAR is geringer dan vorig jaar. hetgeen de STOPA niet onwelgevallig is. waardoor mogelijk de grote verliezen van de laat ste jaren enigszins gecompenseerd zul len worden. Tengevolge van de Franse druk is de afzet van de granen van de ;e oogst bijzonder slecht verlopen: 00 ton is geïntervenieerd. Ten aanzien van de nieuwe oogst zijn de vooruitzichten niet bijzonder rooskleu rig, omdat onder andere reeds veel Franse granen in de voorverkoop zijn, die in een later stadium onze eigen af zet weer zullen belemmeren. Met na me in Duitsland is men zeer veront rust over een mogelijk tekort aan op slagruimte voor de nieuwe oogst. De verwachting is, dat opslagproblemen zich niet in Holland voor zullen doen, maar dat,afzet jpjefe^lot •Van'.ile-niéuwe vVagöqgst is toé, nu toe ■.weinig vgi'kocht. Het bestuur onder streepte w.eer. dé nopdzaak van een, Eu- Slot van pagina 1 controle van 't Scheldewater, terwijl 't Antwerpse centrum tegen lucht- en waterverontreiniging nu ruim een half jaar in werking is. Het cen trum adviseert enerzijds over de voorwaarden, waarop bepaalde lo zingsvergunningen aan het bedrijfs leven kunnen worden, gegeven, coör dineert en controleert anderzijds door lucht- en watermetingen en be zoeken aan de petro-chemische en chemische bedrijven en de raffina derijen. BEKKENORGANISME De zorg voor zo zuiver mogelijk wa ter zal in de toekomst ook nog op een andere manier worden benaderd: het ministerie van volksgezondheid en gezin attendeerde op de voorberei dingen, die aan de gang zijn voor een nieuwe wetgeving inzake de lucht en waterverontreiniging. Daarbij werd voorts genoemd het instellen van zogenaamde .bekkenorganismen', eind J970 in werking zouden kun treden. De opzet is. dat België drie van der gelijke .bekkenorganismen' krijgt door het ministerie van volksgezond heid omschreven als .een soort zui veringsschappen'. Eén van deze or ganismen zul het beheer over de Schelde krijgen, voor zover die over Belgisch grondgebied loopt. Deze in stantie zul aan langs de Schelde ge vestigde bedrijven lozingsvergunnin gen uitreiken en de voorwaarden be palen, onder goedkeuring van het centraal bestuur, terwijl men even eens zal toezien op de lozing van on gezuiverd rioolwater en dergelijke verontreinigingsbronnen. Het zijn allemaal maatregelen, die hei belang van zo weinig mogelijk verontreiniging onderstrepen. Maar voor de Westerschelde geldt nog: .Een plotselinge verontreinigings ramp kan men niet uitsluiten' en ,er wordt nog teveel zonder meer ge loosd om te kunnen beweren, dat het controlesysteem sluitend is'. ropese vlasregeling. Ook het tot stand komen van een aard=- ,--t kader van de EEG gender De heer P. J. J. Dekker gaf in hel kort een overzicht over de afzetpo- sitie van verschillende tuinbouwpro- dukten en deelde mede dat van da tomaten de aanvoeren zeer groot zijn, per week 15 tot 16 miljoen kg, met een week van 18 miljoen kg. Tot het begin van de vorige week was de vraag ook groot, maar is •sterk afgezwakt, met als gevolg een flinke prijsdaling. TJnans is de prijs vrij stabiel 6 per kistje, een prijs die iets hoger ligt dan vorig jaar om deze tijd, maar de verschillen zijn klein. De aanvoer van tomaten van de Canarische eilanden is ook groot, terwijl op de Engelse markt éveneens de aanvoer van tomaten uit Engeland zelf niet onbelangrijk j is. Op de Duitse markt is er concur rentie van Roemeense tomaten. Onze ook van de Duitse tomaten. Onze export gaat hoofdzakelijk naar Frankrijk, Duitsland en Engeland. ,Van de komkommers is de aanvoer be hoorlijk', aldus de heer Dekker. of schoon de indruk is dat men over de top heen is. De vraag is veel zwakker, een verschijnsel dat ook in andere jaren om deze ti'jd te zien is geweest. De grote sorteringen doen lage prijzen, ook de kleine sorteringen draaien belangrijke hoeveelheden door. De aanvoer van kom kommers in Engeland, Duitsland en Ita lië uit eigen land neemt ook meer toe. De export van komkommers vindt 5laats naar -West-Duitsland, Engeland, Vankrijk 'en 'Zv/edèh. Van de natuureia zijn de aanvoeren rna- tigy de afzet, vindt,,plaats naar liet bin nenland tegéh gemiddeld matige prij zen. Er is eveneens weinig doordraai. Van bloemkool is er een redelïike aan voer met sterk wisselende prijzen, af hankelijk van het weer. Is het weer koel, dan stijgen de prijzen, bij warm weer dalen de prijzen sterk. De afzet vindt hoofdzakelijk plaats in het bin nenland. Wat de overige zomergroenten betreft, zijn de prijzen redelijk. Van de vroege aardappelen zijn de aan voeren in ons land niet meer overwel digend. maar toch behoorlijk, tegen nog bevredigende prijzen. Van de aardbeien is een vrij redelijke oogst te melden die tegen bevredigen de prijzen worden afgezet. De aardbei enoogst in Polen is mislukt. In verband met het SER-advies betref fende de uitkering ineens van 1 pro cent van het jaarinkomen in verband met de sterke prijsstijging der laatste maanden, beraadde de vergadering zich over het dienaangaande in te nemen standpunt bij het eventueel in de land en tuinbouw daarover te voeren over leg. De heer A. J. van Nieuwenhuyzen wees erop dat in het bestuur van de A SF nog geen overeenstemming kon worden bereikt over de verzeker:nes plicht vakantiewerkers en dat voorlo pig de oude regeling nog geldt. Wel wees dé heer Van Nieuwenhuyzen er in dit verband op dat een bedrijfs WA-verze- kering bepaalde risico's niet dekt en voorkomende gevallen het aanbeve ling kan verdienen voor dergelijke va kanti ewerkers ee*i ongevallen verzeke- r af te sluiten. KERKWERVE Het leek alk maal erger dan het was, donder dagmiddag op het kruispunt Het- veïsweg-Schouwsedijk in de buin\ van Kerkwerve. Een tweewielig wagen voor veevervoer achter een tractor lag gekanteld op de weg, En dekoedie daarin werd, <jt. transporteerd had het enkel' ogenblikken echt wel te kwaal Maar het dier noch de bestuur. Ier van de tructor konden het ei- genlijk helpen. Tenslotte reken ji cr niet op. dat de hele zaak on- der uil gaat, wanneer je met eet snelheid van minder dan 16 kik meter per uur de bocht neemt De koe moet in de smalle waga topzwaar geworden zijn. Hef. die kon snel worden bevrijd en m;! zes paar handen werd de wagn even later weer op de banden gc zei. (Foto PZ0). ^e ADVERTENTIEI GOES Als de regering blijft volharden in liaar afwachtende houding ten aanzien van de noden bjj vrjjwel alle Nederlandse fruit telers en niet op zeer korte ter mijn maatregelen wil nemen om althans enige verbetering in de si tuatie te brengen, dan zal de fruit teelt in Nederland nu geen toe komst meer hebben. Die kantteke ning heeft het dagelijks bestuur van de ZLM geplaatst bij het rap port over het vraagpunt van de ZLM: ,De toekomst van de Neder landse fruitteelt'. Het dagelijks be stuur concludeert: ,Nog langer wachten met het nemen van maat regelen betekent, dat onze rege ring de Nederlandse fruitteelt wenst te laten uitsterven en dat zij een enige jaren geleden nog flore rende bedrijfstak, die in grote ma te bijdroeg tot verhoging van ons nationaal inkomen, nu zonder meer laat vallen'. Het dagelijks bestuur van de ZLM stelt in een inleiding bij het rapport over de toekomst van de Nederlandse fruit teelt waarin met nadruk wordt ge wezen op de ongunstige positie van de fruitteelt, dat een zeer scherpe ver oordeling van de diverse beleddsinstan- >p zijn plaats is, ,nu er ran die in feite nog 6teeds geen enkele stap is gedaan om de fruitteelt werke lijk tegemoet te komen'. Men acht het onverantwoordelijk goed geleide en eco nomisch verantwoorde bedrbven, die .on der eerlijke EEG-omstamllgheden Een goede en efficiënt wenkende overbruggingsregeling, waarbij men het meer'e effect ziet in een rente subsidie, zowel op de bijvoorbeeld de laatste acht tot tien jaar gedane investeringen in opstand, gebouwen de laatste acht tot tien jaar gedane investeringen in opstand, gebouwen en machines, als op de investeringen in de komende periode. Verbetering vam de structuur van de bedrijven. Men vindt het noodza kelijk, dat de bij bedrijfsvergroting uit te voeren cultuurtechnische voor ziening ondersteund wordt. Ook voor Een betere afvloeiingsregeling voor de fduitteelt. Dat geldt met na me voor de ondernemers, die gezien de structuur van hun bedrijf, waar bij er vaak veel andere redenen zijn, hun bedrijf moeten beëindigen. ter vergaderen door de kringen van de ZLM wordt gesteld, dat verreweg de meeste fruittelers wel mogelijkheden zien voor de toekomst, .mits zowel de overheid als het bedrijfsleven er de schouders onder zetten'. In de kringver gaderingen werd opgemerkt, dat de Ne derlandse fruitteler sterk wordt bena deeld door de subsidies en het gunstiger belastingstelsel in de andere EEG-lan- den. Men. is van mening, dat de overheid aan die ongelijke concurrentie een eind moet maken. Er wordt gesteld, dat om dat het jarenlang aandringen op af schaffing van de subsidies in andere lan den weinig effect had, het voor de hand ligt, dat de Nederlandse fruitteler als nog dezelfde voorrechten krijgt als zijn collega's In de andere EEG-landen. Ter compensatie van het opgelopen na deel In de laatste jaren wensen de fruit telers bovendien extra steun om de ko- le moeilijke periode te ov< wijst erop, dat door het land toegepaste belastingstelsel, de fruitteler hier ook in de betere jaren rn kans heeft gekregen om vormen. MIDDELBURG De rechtbank Middelburg heeft de politieman W. J. K. uit Sas van Gent geen voonu. delijko gevangenisstraf opgelegd, u de officier van justitie veertien ds| geleden had geëist. Mr Th. Lebret toen twee maanden voorwaardelijk ƒ300 boete. De politieman zou in 5 douanekantoortje een jonge Belg t lilap en een schop hebben uïtgedo waarna de Belg aan zijn been naart ten was gesleept. De rechtbank bnp de de strafmaat op 250 boete. HET WEER IN EUROPA Athene, onbewolkt Belgrado, onbewolkt Berlijn, regen Frankfort, lictit bewolkt Genêve. licht bewolkt Grenoble, licht bewolkt Innsbruck, onweer Kopenhagen, zwaar bewolkt Lissabon, onbewolkt Locarno, regenbul Londen, zwaar bewolkt Luxemburg, onbewolkt Madrid, licht bewolkt Malaga, onbewolkt Malloroa, licht bewolkt München. onbewolkt Nice, licht bewolkt Parijs, half bewolkt Rome. zwaar bewolkt Stockholm, zwaar bewolkt Wenen, onbewolkt Zürich, onbewolkt 29 BW 23 jrt: 22 gn- 23 grü 26 gri: 30 grif 28 gn: 28 gr;» 25 g«f 25 grs 25 gr.: 27 grif 13 gr* 27 gn: 28 gr* ADVERTENTIE Het bedrijfsleven zelf nioet naar de me ning van de fruittelers, die bjj de ZLM zijn aangesloten, streven naar verbete ring op afzetgebied en ook moet men alle aandacht besteden aan de bedrijfs structuur. Veel bedrijven zijn te klein. Ten aanzien van de afzet bleken alle kringen van de ZLM het eens: ,Het aan bod moet worden geconcentreerd. Ver der was men er vrij'wel algemeen van overtuigd, dat een meer actief afzet- beleid moet worden gevoerd. Genuanceerd dachten de fruittelers over fusie van veilingen. In meerderheid was men er wel voor. maar vaak onder voor behoud, omdat men eerst overtuigd wil de worden, dat fusie met stichting van nieuwe gebouwen tot kostenbesparing zou leiden. Een ruime meerderheid bleek voor centraal koelen ce zijn. Bij vra gen over centraal sorteren waren de voorstanders in de minderheid. De ar gumenten waren, dat men op zeer veel kleine bedrijven doorzeil' te sorteren het inkomen lean verbeteren. De fruittelers vinden, dat een belang rijke eis, die aan liet bedrijf moet wor den gesteld niet alleen is. dat dat be drijf nu voldoende omvang heeft, maar dat er ook mogelijkheden zijn om uit te breiden in de toekomst. Voor veel bestaande bedrijven is dat een knel punt: men kan niet .groeien'. De mi nimum bedrijfsgroolte moet volgens de ZLM-leclen voor de nabije toekomst wor den vasLgesteld op 6 tot 8 en ook werd 8 tot 10 hectare genoemd. Als eis aan de fruitteler moet volgens het rapport vooral worden gesteld, dat hij vakbekwaam is en ondernemers- lcwaliteiten bezit. Over de financiële omstandigheden was men unaniem van mening: ,een steeds zwaardere opgaive'. De meeste fruittelers vinden het niet verantwoord speciaal grond te kopen i om daarop een nieuw fruitbedrijf te1 stichten. Wat betreft het sortiment van appels en peren ziet men maar een beperkte plaats voor zomerrassen. Omdat Frank rijk beter Golden Delicious kan telen dan Nederland aoht het met terecht aan -dacht te schenken aan andere rassen en daarom wil men de nieuwe aan plant van Golden Delicious verlagen, vaak tot 25 a 35 procent en soms zelfs meer. Naast Golden Delicious worden voor het plantschema genoemd Min- ston, Rode en Gele Goudreinetten en Cox's Orange, eik 20 tot 25 procent. Bij de peren worden het meest genoemd Conference en D. du Cornice. Als ver houding tussen appels en peren acht men het meest gewenst 25 tot 30 pro cent peren en 70 tot 74 procent appels. Over het algemeen staan de fruittelers welwillend tegenover samenwerking. Maar zo werd in de kringvergadering vaalk naar voren gebracht, de mogelijk heden zijn beperkt, vooral door de ver spreide ligging van de bedrijven en de leeftijdsopbouw van de beplantingen, waardoor men te maken heeft met ver schillen in plantafstanden, boomgrootte enzovoort. Overwegend Is men van mening, dat de bedrijven groter moeten worden, maar sommigen waren pessimistisch over de kansen om dat inderdaad te bereiken. Voor de akkerbouwbedrijven zag men wel redelijke kansen, omdat men de aanloopjaren daar vaak kan overbrug gen met uitkomsten uit het gedeelte, dat voor landbouw gébruikt wordt. Voor fruitteelbbedrijven is dat volgens de fruittelers moeilijker, met name om fi nanciële redenen. ENKELE OPKLARINGEN Droog weer met enkele opklaring' maar ook wolkenvelden. Zwakke tot n) tige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde temperaturen als donderdag: iets hogere. Weersvooruitzichten in cijfers gemid& over Nederland. Voor zaterdag: Aan' uren zon: 3 tot 10; Min. temp: ongeï* normaal tot 4 graden boven normjf Max. temp: omstreeks normakl; Kl op een droge periode van minstens uur: 80 procent: Kans op een droog etmaal: 40 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot Min. temp: van ongeveer normaal ttf graden onder normaal; Max. temp: ongeveer normaal tot 4 graden on-' normaal: Kans op een droge perioden minstens 12 uur: 90 procent: Kans; een geheel droog etmaal: 70 procc

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2