IÊÜSI I extw Reinaert draagt een streepjestrui VALS APPEL 8i 71 m li ZEEUWS AMATEURKAMPIOEN FRANS KISNER (18): ,IK DACHT ALLEEN AAN EEN DERDE PLAATS OF ZO' POPPENTHEATER IN HULST BRENGT NIEUWE VERSIE VAN OUD VERHAAL MOMa 4 <uu ie» ZEEUWSCH-VLAANDEREH Een vijftal verkooporganisaties in ons land hanteert ze nadrukkelijk. Zo langzamerhand begint er ook in Neder land iets te schemeren van een wettelijke consumenten bescherming. Hoewel hiertoe de attentie die in de afge lopen week via het algemeen opsporingsblad van a Tie politiekorpsen in Nederland werd gevraagd voor de ver koopactiviteiten van de vijf organisaties noch tot deze bescherming noch tot voorlichting van het publiek heeft bijgedragen. Hebt v, het opsporingsblad van de politie nooit gelezen 1 Bat is geen gebrek aan algemene ontwikkeling want het blad is geheim en alleen bestemd voor politiemannen. Daarom ook verwonderde mij de publicatie in de dag bladen. Ben wonderlijke publicatie. Want hoewél de in tegriteit van de goede doelen er behoorlijk in wordt aan- OP DE PONTENEUR getast er wordt onder andere in de politiemededeltng gesteld, dat het primaire doel van de organisaties zuiver commercieel is en dat het winstaandeel dat voor het lief dadig doel wordt afgestaan in geen verhouding staat tot de uitzonderlijke hoge verdiensten staat tevens ver meld dat deze politïemededeUng niet is bedoeld als een oproep tot het aanbinden van een openbare waarschu wingsactie. De consument rest dus niets anders dan een kritische hou ding aan te nemen tegenover het verkoopargument voor de goede doelen. En toch denk ik, dat de colporteur dis alle registers van het sentiment opentrekt, in de meeste gevallen een geringe broodvechter is, bij wie misschien wie zal het zeggen een levensgroot drama achter zijn activiteiten schuilgaat. Een anonieme huurling, dim in ieder geval gunstig afsteekt bij zijn telefonerende col lega omdat hij niet alleen zijn stem laat horen maar ook si?» gezicht vertoont. Laten we zacht zijn voor elkander. HEIKANT Frans Kisner (18), sinds zondag Zeeuws wielerkatn- Eioen bij de amateurs zegt: ,Ik eb nu nog geen ambitie om prof te worden. Mijn broer Peter is het C. Ik wil eerst eens afwachten het allemaal afloopt. Ach ja, soms denk je er wel eens over, maar nu vindt ik mezelf te jong. Als lk een jaar of 6 verder ben zien we wel weer'. Kisner woont met de Australische wielrenner Jefferey Austin in een boerderijtje aan de Magdalenstr. in Heikant. Zijn vader heeft het 4 jaar geleden gekocht, om zijn zoon Peter een basis te geven voor wieleractoviteiten in Zeeuwse h- Vlaanderen en België. Peter trouwde, werd prof dat gaat wel meer samen en nam zijn intrek in een rianter huis. Frans kreeg de boerderij. Zijn gouden medaille, oerdegelijk bewijs van de in Grauw gehaalde Zeeuwse titel, hangt aan de muur van het woon kamertje. .Toen het kampioen schap begon dacht ik niet dat ik zo hoog zou eindigen. Ik ging oor spronkelijk met de bedoeling om de wedstrijd uit te rijden. Mis schien, dacht ik, pik ik een derde plaats mee. Ik heb alles heel kalm bekeken. Ze zeggen van mij dat ik nogal driftig rijd. Direct in het begin gooi ik me er al tussen. Dat heb ik nu niet gedaan, 't Had trou wens ook niet gekund. Pas de laatste honderden meters ben ik naar voren gegaan'. Kisner reed over de 140 km 3.24.14. Toen hij als eerste over de finisch kwam kreeg hij de schrik van zijn le ven: de reclame van Clarijs (hij zit in de Clarijsploeg) stond wat te opvallend op zijn trui. Ze hadden het gezien, mensen van de KNWU, en maakten er moei lijkheden over. Je mag geen rec lame dragen tijdens zulke wed strijden. Dr Van Dijk, de voorzit ter van de KNWU. stond ook aan de finisch. Ik dacht een ogenblik: nou ben ik die titel kwijt, maar zover is het niet gekomen. Het was een misverstand, die reclame. Ik had de boel overgeplakt, maar iemand moet dat eraf getrokken hebben". Het is tot dusver het enige dissonant je in een volgens Kisner redelijk seizoen. ,JEjn con- MENSEN IN DE SPORT ditie is beter dan vorig jaar. En fin, dat blijkt wel: voor ik in Grauw reed had ik al in België gewonnen in Oostberghe. Twee koersen in één week, dan hoef je je geen zorgen te maken over je conditie'. Kisner komt oorspron kelijk uit Amersfoort, werd 4 jaar geleden aspirant, in 1967 nieuweling en hij rijdt dit seizoen voor het eerst als amateur. Vorig jaar kwam hij uit in 50 koersen (33 ste in de Ronde van Midden- Zeeland, 30ste in de Brabantse Pijl), werd 5 keer eerste en ein digde verschillende keren bij de bovenste 5. ,Nu ik die gouden medaille heb. heb ik alle soorten die er zijn: als aspirant werd ik in "Utrecht derde, dat was brons, vorig jaar haalde ik als nieuwe ling een tweede plaats bij de Zeeuwse kampioenschappen in Oostburg. Een'zilveren dus. Pe ter had ze ook alle drie, maar hij Is nooit eerste geworden bij het is nooit eerste geworden bij het Zeeuwse kampioenschap voor amateurs'. Frans Kisner traint momenteel niet zo hard. ,Er zijn bijna elke dag koersen hier of in België, training genoeg. In Ut recht heb ik ook meegedaan aan de avondvierdaagse. Wel rijd ik, als ik vrij ben, op 'n dag zo'n 140 kilometer. Van de winter ga ik met ge-wich ten oefenen. Be ben tijdens het winterseizoen ook wel eens in Antwerpen gaan rijden, maar daar begin ik nu niet aan. De moet geld verdienen, dat leg ik dan weg voor de zomermaanden. Koersen is duur, dat weet niet iedereen'. Hij vertelt altijd enorm nerveus te zijn aan het begin van een wed strijd en wal niet over zijn kan sen bij de Nederlandse amateur kampioenschappen praten. .Als ik niet moet rijden denk ik niet aan wielrennen'. Er komt een buur jongetje binnen dat Kisner feli citeert. Heikant leeft kennelijk mee met zijn renners (ook Gtj- zels en Vonck wonen er). ,Good people here", vindt Jefferey Aus tin,Weet je wat het is, wielren nen doen ze hier absoluut beheer ster dan in Utrecht. Daar scheurt alles maar door die bochten heen", zegt Kisner. Frans Kisner ...dat scheurt door de bocht... ,IK HEB NOG GEEN AMBITIE OM PROF TE WORDEN' .Bent u moe?', Informeerde de kan tonrechter onlangs vriendelijk toen de niet meer zo jonge verdachte uit gebreid leunend over liet hekje zijn plaats voor de gToene tafel innam. ,Dat zou lk wel denken', antwoordde d© man, zijn pantoffel tussen do spij len van het hek plaatsend. Veront schuldigend voegde hü er aan toe: |»ni I Jk ben op de fiets gekomen'. Wan- f Wasö f neer de afstand tussen de woonplaats -j van de man cn het kantongerecht in L kilometers wordt uitgedrukt, blijk* dat zo'n 18 km te zijn. Geen slechte prestatie voor iemand die de 70 ai is gepasseerd. Over het algemeen staat de kantonrechter een dergelijke leunende houding (,U staat niet aan de bar') niet toe. Eerbied voor het rechtscollege moet er nu een maal zijn. Deze leuenende oude heer wilde hij echter deze keer dan wel dooi de vingers zien. De officier van justitie wilde hem zelfs een stoel aanbieden, maar de kantonrechter stelde voor om daarmee te wachten tot zou blijken da', da,t het een langdurige zaak zou worden. Dat werd het niet en de oude heer bleef staan. Daar hij behalve een ouwe heer ook een ,aowe' heer is en bovendien onverzekerd, viel het met de straf die hem werd opgelegd alle maal nog wel mee. Niettemin had hij door het onvoorizchtig oversteken van de weg met de fiets aan de hand een schade aangericht van ruim 200 toer hij door een auto werd aangereden. Zelf was hij ook niet helemaal ongeschonden uit de strijd tevoorschijn geko men. Zijn verdediging was eerder een verzwaring van de beschuldiging: Jk zie niet zo best meer'. Een reden temeer om niet meer op de fiets te gaan zitten. Maar dat was er bij deze man nog niet bij, gezien zijn fietsochtje naar het kantongerecht. Hij is overigens niet de enige bejaarde die zich nog dapper op het fietsje voortbeweegt door stad en land. Reeds meerdere malen heeft de officier van justitie zijn apljt tot uitdrukking gebracht dat het niet mogelijk is om iemand de bevoegdheid te ontzeggen om op een fiets te gaan zitten. De officier mag dan zelf nog een jeugdig persoon zijn, dat wil helemaal niet zeggen dat hij iets heeft tegen oudere mensen. Integendeel, wanneer een maatregel zoals genoemd mogelijk zou zijn, zou hij deze alleen toepassen om die oudere mensen tegen zichzelf in bescherming te nemen. Het is nu eenmaal een wat hachelijke zaak om zich met een verminderd reactie vermogen, niet meer zulke beste ogen en een affnemend gehoor door het huidige verkeer voort te bewegen. De raad die de officier ditmaal de ver dachte meegaf was dan ook: ,Niet meer gaan fietsen, tenzij u levensmoe bent'. Deze raad op stel en sprong opvolgen, zal voor de verdachte waar schijnlijk onmogelijk zijn geweest, want hij moest uiteraard nog naar huis terug fietsen! Het komt zelden voor. maar soms brengt een verdachte zijn supporters mee. Het spijtige is alleen dat deze supporters zich niet mogen roeren. Zo moest er onlangs een man voor het kantongerecht verschijnen omdat hij dui ven zou hebben laten vliegen in een periode tijdens welke dat verboden is volgens een plaatselijke verordening. Maar zo gemakkelijk liet deze ver dachte zich niet pakken. Als supporters had hij zijn vrouw en dochter meegebracht. Op de vraag of de verdachte de tenlastelegging toegaf, kwam hij met de onthullende mededeling: .Het waren de duiven van mijn buur man'. Daar zit je dan als kantonrechter. Gelukkig was ook de verbalisant in de rechtszaal aanwezig en .hij werd naar voren geroepen om te getuigen Bij het aanhoren van deze getuigenverklaring hief de dochter achterin de zaal plotseling vertwijfeld de handen ten hemel, daarbij enkele geluiden voortbrengen die haar onmacht ten aanzien van zoveel onwaarheden moes ten uitdrukken. Maar dat mocht niet. Driftig tikte de kantonrechter met zijn hamer op tafel en waarschuwde dat bij een herhaling van de supporters de zaa' uit zou laten zetten. Enfin, dan houd je je mond, want je wil perslot van rekening doelpunten zien. Het doelpunt werd tenslotte gescoord door de verdachte, want niemand bleek te kunnen aantonen dat het niet de duiven van de buurman waren. Er bleef de officier van justitie niets anders over dan de kantonrechter te vragen de man vrij te spreken. Zo vrij als een duiveltje, pardon, duifje in de lucht. Er wordt heel wat gescharreld en afgeraasd om een dik belegde boterham en nog iets meer te verdienen. Dit verdienen' moet men in sommige gevallen niet al te letterlijk nemen. Eén van de unfaire verkoopmethoden van deurcolporfage en telefonische aanbiedingen is het beroep op de goede doelen. Wanneer u één van deze ar tikelen koopt mevrouw, (hoe meer hoe liever uiteraard), dan steunt u de minder-validen. jZulk een artikel is dan wél duurder dan in een winkel, maar, voor het .goede doel' moet men iets over hebben. Iemand die iets koopt van een vaak moede en moedeloze colporteur want hij of zij is een mens zoals u en ik voor wie het huis aan huis aanbellen en steeds maar dezelfde babbeltjes te moe ten maken ook geen pretje is dat hij als recreatie beoefent, begaat hiermee zéker geen onmenslievende daad. De col porteur of colportrice die onware of overtrokken verkoop argumenten bewust hanteert, doet dit wel. Een voorbeeld. De sociale werkplaatsen hadden in het begin van hun be staan er een harde dobber aan, en een aanloopperiode nodig om in het bezit te komen van orders voor hun ge handicapte werknemers. In Zeeland hebben diverse direc teuren hieraan een immense taak gehad die alleen moor respect afdwingt. Zij pionierden op een braak terrein. Men begon met de fabricage van boenwas en borstelwerk. Deze artikelen vonden aftrek bij bonafide grossiers, die se op de gebruikelijke wijze in de handel brachten. Maar er waren ook verkoopbureau's die tot de afnemers gingen behoren. Zij hadden een eigen colportagedienst, die werk te op basisloon plus provisie en zo ging men met boenwas en borstelwerk, boeren, burgers en buitenlui af. In het verkoopargument' werd gesuggereerd dat de opbrengst van de produkten ten goede van de gehandicapten kwam. Dit werd door velen geslikt en stimuleerde de verkoop En dit, terwijl een sociale werkplaats een overheidsaan- gelegenheid is die valt onder de wet sociale werkvoor ziening. Waar de minister van sociale zaken de loner, van de werknemers vaststelt. De werkplaatsen in Zeeland zijn reeds jaren met de fa bricage van bovenvermelde artikelen gestopt, zij ver richten nu deeltaken voor de industrie. Deur colportage van artikelen uit deze werkplaatsen is dus zonder meer onmogelijk. Maar de goede doelen zijn nog niet uitgeput. HULST Reinaert is nu af. HIJ draagt gewoon een hip streepjes truitje, gemaakt van een zwembroek'. Trees van den Berg uit Hulst haalt een pop niet (nu al) zeer verdacht glinsterende kraalogen uit de kast. Het is Reinaert de Vos, de centrale figuur van het Reinaert verhaal, dat zij en haar man Frans In een nieuwe versie willen op voeren In hun poppentheater J*e Krlekepntte'. Eind dit jaar Is ver moedelijk de première. Van de 20 poppen die er in de Reinaert meespelen zijn er S klaar. 20 poppen die meespelen krijgen teksten van ider anderen Oe Thant, Che Quevara, Camillo •rres en het echtpaar van den Berg. 't Wordt een pittig stuk', waarschuwt Frans. ,Maar ik heb de basis van het Nederlands verhaal, de 13e eeuw- se tekst van .Willem die madoi maecte', gehand haafd. Dat vond ik noodzakelijk omdat je toch niet ineens alle historische verbindingen kunt los snijden'. Van den Beg, tussen poppen en kast door leraar en de levensschool in Hulst, liep al een ^hele tijd met plannen rond ara iets met de Rei naert te doen. Met zijn vrouw ging hij naar Me- Jchelen om daar een opvoering van het stuk door :n te bekijken. ,En toen wist ik ineens: dat moet het niet worden. Ik had toen ook al een ^Reinaert tekst van Gerard Walschap in handen, l^maar daar was ik het ook niet helemaal mee «eens. Pas Louis Paul Boon heeft ons een idee ge- C geven hoe we t zouden kunnen doen. In zijn O boek J3e wapenbroeders' gaat hij bijzonder vrij postig om met maar liefst drie verschillende Rei- yjnaertteksten: de Nederlandse, de Franse, die veel VJiOuder is, en de Latijnse'. Boon letterlijk ne- w'men durfde Frans van den Berg overigens niet. De afgelopen maanden heeft hij daarom gewerkt aan een weliswaar spitse maar niet al te wilde Reinaert-bewerking. Voor de opvoering zijn 20 poppen nodig, 4 mensen en een hoeveelheid mid- deleeuwse muziek. ,Het is de bedoeling dat we I^Vmet z'n vieren de tekst op de band spreken, atf- gewisseld met muziek. Het stuk duurt dan 2 uur, et heeft 4 bedrijven, echt wel een monsterpro- iuktie'. 'NIEUWSLEZER Ivan den Berg wil de diverse taferelen laten aan- en eventueel afkondigen door een ezel, die als een '(nieuwslezer binnen een soort televisiescherm zit. I'Verschillende poppen zullen krantenberichten ci- V teren, boekteksten en eigen invallen van Van den |Berg. ,Als we iets zien of horen noteren we het meteen. Dan kijken we later of het in de teikst past'. Trees: De Reinaert is oorspronkelijk be doeld als een stevige satire. Die functie willen wij in onze bewerking weer naar voren halen. We y gooien niet alle oude teksten overboord. Daar zitten prachtige passages tussen, t zou zonde zijn om die eruit te laten'. De toneelschikking van de poppen-Reinaert staat intussen al op pa pier. Bij de vier bedrijven zijn er 3 van 3 en 1 van 2 taferelen. In. het eerste bedrijf zitten alle die ren op de landdag, waar Reinaert wordt aange klaagd wegens zijn oplichterijtjes. Er komen m.twee kippen met een lijkbaar aan, waarop een ~~7Jj derde kip ligt: de vrouw van de haan Cantecleer. De vergadering vaardigt Bruin de Beer af om Reinaert op te sporen en voor koning Nobel, de leeuw te brengen. Dat lukt niet: de vos zorgt dat hij met zijn kop vast komt te zitten in een holle boom. De kater Tibeert (tweede bedrijf) a^/ en Grimbeert de das (derde bedrijf), die heteelf- Jt j de karwei moeten opknappen, worden eveneens f in de maling genomen en arriveren met lege han- den bij koning Nobel. Wanneer Reinaert in het f/\ vierde bedrijf deemoedig op pelgrimstocht gaat V bijt hij een haas, die hem begeleidt, de kop af. De ram, een kennis van de haas en ook uifcge- kozen om Reinaert te controleren, neemt de kop f\J mee naar koning Nobel. Reinaert en zijn gezin zijn dan allang op weg naar een ander, een vrij land', zoals de vos het noemt. 5-, gf k Frans en Trees van den Berg ....soort guerillatheater VEEL WERK Frans en Trees van den Berg (.soms zie je het helemaal niet meer') hebben al drie poppen klaar: Reinaert, de wolf Isengrim (die een blau we overal draagt) en Bruin de beer, voorlopig nog te herkennen aan een provisorisch bevestig de kop. ,A1s we even tijd hebben werken we aan de poppen', vertelt Frans. ,De ene maak je vlug ger dan de andere. Aan Reinaert zijn we een paar avonden bezig geweest. Gemiddeld kun je toch wel stellen dat je er een dag of drie vier aan werkt'. De middeleeuwse muziek heeft hij Intussen. Via de Nijmeegse muziekrecensent Wagemans kreeg hij een bandje met muziek, uitgevoerd op instrumenten uit de periode waar in het Reinaert-verhaal is ontstaan. ,We moeten de spreeiktekst en de muziek combineren, daar komt heel wat meetwerk aan. te pas. Als koning Nobel wan zijn troon afstapt, en dat gebeurt re gelmatig, hoor je iedere keer een hoornsignaal. Bruin de Beer, Tibeert en Grimbeert krijgen ook hun eigen melodietjes'. De decors voor het stuk maakt hij zelf. Omdat er zoveel poppen in het Reinaertverhaal meespelen zijn er ook nog spe ciale voorzieningen nodig om in de grotere scènes al de dieren bij elkaar in de poppenkast te krijgen. Van den Berg wil dat bereiken door draaibare plateaus aan te brengen. EEN JAAR Het theatertje ,De Kriekeputte', waar het spek takelstuk straks te zien is, bestaat nu een jaar. Het is de verbouwde kelderruimte onder Van den Bergh's huis aan de Vestdijkstraat. Vijftig bezoekers kunnen er naar een voorstelling kij ken. Dat gebeurt dan ook zeer regelmatig. Trees: ,We brengen elke maand een nieuw stuk, je krijgt op die manier een vast publiek. Het zijn heus niet alleen kinderen die we hier zien. Vaalc brengen ze hun ouders mee. Soms stappen die dan met een zekere gene over de drempel, maar dat is gauw over'. ,De Kriekeputte' reist overigens ook Zeeuwsch-Vlaanderen door. om onder meer voor verenigingen en op kleuterscho len voorstellingen te geven. Daarnaast bou wen Frans en Trees van den Berg ook poppen kasten voor anderen. Wat hun Reinaert-bewer- king aangaat: Er is al een vereniging die het stuk heeft geclaimd. ,Ik sprak iemand van het vrouwengilde hier en toen ik het woord Reinaert liet vallen waren de bestuursleden direkt en thousiast', volgens Trees. Frans van den Berg weet het niet zo precies. ,Ik denk dat de mensen toch nog wel even aan onze aanpak moeten wen nen'. Trees: ,Ja, een beetje guerrilla-theater is het wel'. seeuwsch-vlaanriiaepeirE 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 25