Vulcana 2J SI sll &X*1d' ACCENT sa A.D.W. TILANUS: ,werk in bétenkad kamer lijkt veel op ijsberg' Chips-industrie ontvangt 50.000 ton aardappelen DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK VERSTOPPING? TAAK VOOR IBvL Gestolen Picasso's in kelder teruggevonden ZEVENTIENDE ONDER DE OPPERVLAKTE Dr Kruisinga wil internationaal verbod voor DDT Vacuümoven voor volmaakte chips Versnelling DDT is wellicht kankerverwekkend k [Pene ILSIAILRS BESCHIKT U OVER EEN POST- OF BANKGIRO REKENING? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 JULI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 AFSCHEID 58-JARIGE POLITICUS MET JONGE IDEEËN f ADVERTENTIE) Als het een goed gesprek was ge-j weest, had hij een welbestede dag: gehad. Nu heb je vóór je van huis: gaat al vier mensen per telefoon ge raadpleegd, dan spring je in je auto' en doet misschien nog eens vier ge-j sprekken af, en ais je dan 's avonds, thuis komt. wel wat doe je dan? Je; bent, gezien de omvang van de te-I veel meer informatie dan vroeger, dus je kruipt achter de| telefoon en slaat weer aan het pra-j ten. Mijn collega in medicis Frans-I.nvnpv (API sen en ik hebben er deze winter door - A .f'M Bruint met en zönder^zon beschermt j - De man die de roni- j gen uit voort gekomen. Wat de con trolerende artsen het meest heeft ge- derijen ilnis ïiljoen gulden troffen, zijn de symptomen van hetEerst ongeregelde leven, dat wij allemaalverbranden, maar s hij De vraag of er iets aan te doen is, brengt de arts Tilanus op zijn theorie van de leeftijdsgrens, waarboven een kamerlid niet lan ger partij- of fractievoorzitter zou moeten blijven. Hoewel dat individueel natuurlijk verschil lend ligt, noemt hij de leeftijd van 55 jaar. ,Je moet een derge lijke functie, als je hem aan vaardt. toch minstens een jaar of vijf vervullen. Dat betekent, dat je het tot in je zestigste moet volhouden. Naar mijn mening kan dat niet meer. Aan de wisseling van spanningen, die met deze functies gepaard gaan, mag je iilan om de boel te aarna probeede hij, de zaak te verkopen aan een plaatselij ke zakenman voor een dollar per stuk. T J jMaar de zakenman ging hierop niet in. 1_jCCIL1JLi |Ten slotte ging hij mei een van de doe ken naar een kunsthandel om te weten te komen ,of het iets waard was'. Hij kreeg een ontvangstbewijs voor ,eeu Picasso-kopie'. Maar het doek bleek een van de meest bekende werken van Pa- blo Picasso te zijn .wenende vrouw', dat alleen al op 80.000 pond geschat wordt. Het, wereldberoemde schilderij bevond zich onder 25 doeken van Picas so en andere schilders, die in april ge stolen werden uit het huis van Sir Ro land Penrose. Mitchell, die de hele par tij niet kwijt kon raken zal nu een deel krijgen van de beloning van 30.000 pond, die uitgeloofd werd voor de teruggave van de werken, aldus Mitchell tegen over de pers. DEN HAAG (GPD) ,Het werk in de tweede kamer lijkt op een ijsberg. Zeventiende ver bergt zich onder de oppervlakte, dat wil zeggen, is voor het pu bliek moeilijk zichtbaar'. Met deze eenvoudige vergelij king schetst drs A. D. W. Tila nus (58), tot voor kort voorzit ter van de Christelijk Histori sche Unie en van de tweede-ka-' merfractie van deze partij, de achtergronden van de nogal op zienbarende motivering, die hij gaf, toen hij bekend maakte dat hij beide functies neer ging leg gen. Hij zei bij die gelegenheid, dat een man, die de zestig na dert, deze zware taken niet meer op zich zou mogen nemen. Een hoogst origineel geluid in de vaderlandse politiek, zeker voor een man wiens vader tot zijn zeventigste nog een autori teit op dit gebied was. Maar de heer Tilanus weet waarover hij spreekt. Hoewel opgeleid tot arts, verblijft hij al jaren in de parlemen taire arena. Hij vecht daar mee voor het algemene belang en in het bijzonder voor het behoud van chris telijke, zo men wil: humane waar den in het menselijk bestel. Met Pinksteren moest hij evenwel erva ren, dat het menselijk gestel zijn ei gen niet te overschrijden grenzen kent. A. D. W. TILANUS Een totale oververmoeidheid bracht hem vier weken in het ziekenhuis en houdt hem ook nu nog, hoewel hij zienderogen herstellende is, thuis in zijn Arnhemse woning. ,Een normale werkweek ziet er tooh voor ons al lemaal ongeveer aldus uit: maandag partijweiik, tïhuis post afdoen en een spreekbeurt ergens in het land. Dinsda.g, woensdag en donderdag Im mer ver gader ing, co numiss iever gad e - ringen, post lezen en beantwoorden, bezoekers ontvangen, overleg met fractiegenoten en .met de andere fractieleiders, kortom praten, lezen en denken van 's ochtends negen tot middernacht, als het niet nog later wordt. Vrijdags weer partijwerk, nog eens een vergadering nier of daar en 's zaterdags en 's zondags, ja, ie zou je aan je gezin en aan -enige ontspan ning willen wijden, maar wanneer moet je dan de stukken voor de vol gende' week en je literatuur doorne- De heer Tilanus is dan ook voorstan der van het systeem, dat in de Amerikaanse en ten dele ook in de Europese industrieën ingang heeft gevonden. Dit legt de druk en de dagelijkse verantwoordelijkheid op mensen bussen de veertig en vijftig jaar. Boven die leeftijd blijven zij ir,nn, c-, nog wel aan het bedrijf verbonden, DEN HAAG (GPD) Staatssecreta- maar meer in een adviserende of re- "s.,(Jr K- ,H- Kniisnga (volksgezond- viserende functie. Naast de zuiver he,d) gaat krachtig ten strijde trek- medische, ziet hij ook een psycho- Hen J®gen de verdere verbreiding van logische en zelfs een sociologische msectendodende cheniicahen A olgende reden. Voor een dergelijke radicaleiS?^1 J m Bost<>n (\S). aan het ommekeer in de algemeen gangbare congres van de wereldgezond- gedachte. dat alleeS de oucfsteS het ^«^gaiusatie vragen, het ftebniik van 't beste zullen doen. De psychologi- internationaal te verbieden sche: ouderen kunnen moeilijker mee met allerlei vernieuwingen. Zij zijn eerder geneigd tot behoudendheid en zullen minder initiatieven nemen. Voor wezenlijke vernieuwingen heb je jónge mensen nodig, met frisse 'ideeën en de kans ze volledig uit te werken. De sociologische: ,in alle politieke partijen, en eigenlijk in de gehele samenleving, zien we de afstand tus sen de generaties steeds groter wor den. Als we de. veertigers alle verant woordelijkheid in handen geven, zijn zij wellicht in staat de kloof tussen jong en oud te overbruggen. Van hun plaats af lijkt de synthese tus- Van onze correspondent) WAGENINGEN Aardappe len, onsterfelijk gemaakt door Van Gogh, toen geconsumeerd uit armoede, nu uit rijkdom. Sinds patat, chips en allerlei vlokken ,in' zijn geraakt, begin nen aardappels langzamerhand van onschatbare waarde te wor den. Ongeveer 20 a 25 procent van de eetaardappeloogst gaat naar de chips- en patatindus trie. ,Dat kan ook meer zijn: je hebt patatboeren genoeg, die voor zichzelf aardappels kweken en die verwerken. Dat is moei lijk te schatten', aldus ir P. Wiertsema, directeur van het IBVL. Een jaar of tien geleden (om pre cies te zijn in 195") begon het in stituut voor bewaring en verwer- king van landbouwprodukten (IBVL) 1 aardappelen Ie onderzoeken op hun bruikbaarheid voor de industrie. In 1958 vestigde zich een dochteronder-, neming van een Amerikaanse maat-, schappij in" Nederland, die één vanj de grootste c hipsfabrikanten zou worden. Sinds die tijd heeft de chips- industrie een hoge vlucht genomen. Per jaar worden er op dit moment naar schatting een 50.000 ton aardappelen tot chips verwerkt, (aan patat wordt een 150 tot 200.000 ton i verbruikt) Alles proberen maatregelen af te kondigen, waardoor een ramp als zich ticee weken geleden met het Rijnwater voordeed, kan wor den voorkomen. Reeds langer wordt er op Europees ni veau gestreefd naar een verbod voor DDT. Wetenschappelijk onderzoek heeft uitgewezen, dat gechloreerde koolwater stoffen bij zoogdieren kanker kunnen verwekken. Noorwegen en Denmarken hebben het gebruik van deze verbin dingen al verboden, en ook in de Vere nigde Staten ontwikkelen zich grote weerstanden tegen dit gif. Endosulvan. de stof die bet Rijnwater bevuilde, is nauw met gechloreerde koolwaterstof verwant. Het tweede kamerlid drs J. (arp) heeft in het Europese leeftijdsgroepen nog wel tot i parlement een resolutie ingediend waar stand te brengen'. Opmerkelijk fris in wordt gevraagd om een Europees se ideeën voor een achtenvijftigjarige. I verbód van DDT. genootschappen opgericht voor .chippers' en patatrn armen' ofwel .drogers', waar de 'grootste fabrikan ten" lid van zijn) wordt het onder zoekprogramma besproken. Uit de lidmaatschapsgelden van deze genoot schappen worden een .groot deel van de onkosten bestreden. Men heeft nu een enorme vacuumoven ontwik keld met een capaciteit van 1000 kg chips per uur waarin goudgele chips worden gebakken. De kwaliteit van chips is namelijk afhankelijk van de kleur: hoe geler, hoe beter. Om van n:euwe aardappelen gele chips te bakken is geen probleem. Om dat van oude aardappelen te doen echter wel. Daar aardappelen bij het lang liggen uitspruiten, wordt ,.een soort druivesuiker gevormd, Dat ,Was dat vroeger anders?' .SteUig. Het hele leven maakt een intensivering en een versnelling door, maar het werk voor een ka merlid zwelt in ontstellende mate. Er komen veel meer onderwerpen aan de orde en stuk voor stuk zijni ze veel ingewikkelder dan vroeger. Daarbij komt dan nog de grote wis selvalligheid, je bent nooit zeker van het programma voor de volgende dag. Interpellaties, acute politieke ol maatschappelijke problemen, de noodzaak opeens een commissie- of fractievergadering te houden, dat is toc.h allemaal heel anders dan vroe ger. Ik herinner me de tijd van mijn vader, als die iemand moest spre ken dan begaf hij zich naar de trein, reisde rustig naar de plaats van be stemming, voerde het gesprek en keerde kalm naar huis terug. (ADVERTENTIE) «SP ,io„ met een sfeervol houtvuur gaat reageren met de in de aardappel aanwezige aminozuren. Dan treedt de maillard-reactie op, ofwel: de chips worden bruin. (Maillard is de gene die deze reactie ontdekt heeft). ,Het wil dus niet zeggen dat de chips aangebrand zijn', verduidelijkt ir Wiertsema directeur van het suiker op het zuur'. Maar hoe kun nen goudgele chips gemaakt worden onafhankelijk van het seizoen .Vele wetenschappelijke onderzoe kers hebben zich die A-raag gesteld', vertelt ir Sijbring. onder wiens lei ding de vacuum-chipsoven is ont wikkeld. Jii Amerika werkte men met radiogolven van korte lengte (micro-wave). Die werden gebruikt om de chips te drogen als ze uit de olie kwamen. Wij hebben dat hier ook geprobeerd, maar de resulta ten waren zeer matig. Waarschijn lijker hebben onze aardappelen een hóger suikergehalte'. Hij is dus begonnen van elles uit te proberen. Droogde je de chips ln lucht, dan werden ze keihard. Bracht je variaties fn de temperatuur: het had geen resultaat. Tenslotte bleek. dat bij temperaturen boven de hon derd graden Celcius de chips gaan verkleuren. Het was een kwestie van druk verlagen: bij de normale 76 cm kwikdruk kon men niet werken niet temperaturen onder de honderd gra den Celcius. ,We hebben toen eerst proeven ge nomen met monsters van 60 gram. Bij 6 cm kwikdruk in olie van 100j graden of lager ging dat goed: de j chips hadden een goede kleur, zei waren niet te vet. en ook het vocht-1 gehalte was goed: zo'n 1,5 procent". Nu moesten ook grote hoeveelheden chips nadat ze waren voorgebak ken. de gewenste kleur hadden be reikt en éen vochtgehalte hadden van 10 procent bij de definitieve be reiding zo kunnen worden. Daartoe werd een vacuumoven in de vorm van een cilinder ontwikkeld. Deze cilinder is voor de helft gevuld met olie en dan zouden ze veel te de chips in de cilinder, waar ze door de olie worden gevoerd. Daarna wor den ze uit de olie gelicht om uit te druipen. Ir Sijbring: .Als we dat niet zouden doen, zouden alle ruim- VRAGEN AAN MINISTERS EEG OVER RIJN STRAATSBURG (ANP) Dr ir A. P. Oele (soc) lid van het Europees par lement en van de tweede kamer, lieeft aan de EEG-ministerraad schriftelijke vragen gesteld over de verzilting van de Rijn. Onder meer vraagt hij of het waar Is dat de raad van het zo geheten co mité Aigrain voorstellen heeft ontvan gen welke onder meer acties tegen de waterveron t rel niging omvatten Hiiij informeert naar de juistheid van de indruk dat de ten aanzien van de vei-ont- reiniging nog onopgeloste vraagstukken ke implicaties betreft, te bestuderen en de interne economie van de ondernemin gen betreffen. Deze ondernemingen lo zen grote hoeveelbeideden afvalzout op de Rijn. De technische voorwaarden voor een succesvolle bestrijding zouden thans voldoende bekend zijn. Tenslotte vraagt de heer Oele of de raad bereid is de Europese commissie te verzoeken dit vraagstuk, ook wat de industriepolitie- hoofdzaikelijlc de concurrentiepositie en met voorstellen ter zake te komen. STRAATSBURG (ANP) Het Euro pese parlement heeft dinsdag in Straats burg de Europese commissie en de raad verzocht zorgvuldig na te gaan of het gebruik van het insekticide DDT moet worden verboden. Dit gezien het feit dat verschillende geleerden de laatste tijd het vermoeden hebben uitgespro ken dat dit bestrijdingsmiddel kanker ver weideend is. Het verzoek is neerge legd in de resolutie, dit was voorbe reid door de Nederlandse christen-de mocraat drs J. Boersma. veel eerder als de goden ons toe staan verlost te worden van dit ka binet'. GPD. Elseviers Weekblad brengt deze week (op p. 12, e.v.) de uitslag van een steekproef van prof. dr. W. Buikhuisen over criminaliteit onder stu denten, waaruit ondermeer blijkt dat 93 pet van de man lijke studenten wel eens een misdrijf heeft gepleegd. Voorts blijkt, dat slechts 0,47 pet van deze delicten gevolgd werd door een proces-verbaal. .Aan het einde van het rapport stel len professor Buikhuisen en zijn me dewerkers een aantal zaken ter dis cussie. Zoals de door de maatschap pij aangebrachte scheiding tussen de linquenten en niet delinquenten. Uit dit onderzoek is nog eens duidelijk gebleken dat die scheiding onjuist en onrechtvaardig is. Het is namelijk het onderscheid tussen hen, die ooit betrapt werden en zij die (door ho gere intelligentie?, door een betere sociale achtergrond?, door toeval?) de rechterlijke dans ontsprongen'. E. W. maakt zich ongerust over het toenemende aantal brandkastkraak- jès van de laatste tijd (p. 45) en komt in een commentaar tot de volgende conclusie: .In de onvoldoende bestrij ding van misdaad bevindt Nederland zich op een gevaarlijke weg. Er za.1 snel iets moeten veranderen, wil men voorkomen dat ons land het opera tieterrein wordt van de internatio nale onderwereld'. .Nieuwe Revu' verdiept zich in de vraag of abortus (provocates) wel of niet door de wet erkend moet wor den (p. 4, e.v.). .Volgens onderzoe kingen in Amsterdam en Gronin gen komt men tot tien- a vijftien duizend abortussen per jaax, doch experts houden het op twintigdui zend. Hoe men verder over dit cij fer ook mag denken, het blijft een onrustbarend aantal'. Verder een uitgebreid verhaal over .de kleine versierder' Charles Azna- vour (p. 12, e.v.) cn een portret van Georges Simenon (p. 58, e.v.). (ADVERTENTIE) 1 .Accent' publiceert een vraaggesprek met oud-burgemeester Van Hall, waarbij ondermeer de recente hoofd stedelijke onlusten ter sprake komen, evenals de werkelijke toedracht van zijn ontslag (p. 5 e.v.). ,Toen ik ont slagen werd, schreef de NRC een hoofdartikel waarin twee grove on juistheden voorkwamen: ik zou die avond (voorafgaand aan de reUen bij het dagblad de Telegraaf -red.) uit huis zijn gegaan, zonder dat ie mand wist waar ik was. en ik zou me op die ochtend van de aanval op de Telegraaf hebben opgesloten. Ten eerste wisten ze tijdens het week einde altijd waar ik was. en die avond heb ik mijn telefoon op de boodschap pendienst overgezet. Het tweede ar gument van de NRC, als zou ik me opgesloten hebben, is veel gekker. We de hoofdcommissaris, de pro cureur-generaal en ik zijn die och tend door talloze mensen gebeld, waaronder hoofdredacteur Stokvis van de Telegraaf' Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen |JA||P|| AY beslaan? Nourypharma in Oss maakt ze: HlVUIllLrlA Vrij Nederland meent, dat het Brit se volk via pers en tv wordt mis leid over de gang van zaken in Nige ria, waar bewust zoveel mogelijk wordt gezwegen over Biafra (p. 1). .Het waren de Commonwealth-redac- teuren die jarenlang stelden dat een onafhankelijk Nigeria, met zijn be volking en zijn vele grondstoffen, een model-democratie in Afrika zou kun nen vormen. Ze hebben dat zó vaak geschreven, dat ze het op den duur zijn gaan geloven. Zij investeerden hun hoop, maar ook hun reputaties, in het succes dat deze republiek zou hebben. Toen Nigeria uit elkaar viel met staatsgrepen, bloedvergieten en afscheiding, weigerden deze Common- wealth-redacteuren toe te geven dat hun bloedeigen conceptie vanaf het begin eigenlijk niet mogelijk was ge weest'. De storm boven Curasao is gaan lig gen, njaar dat wil nog niet zeggen dat alles op dat eiland pais en vree is (p. 11). Want de voormalige re geringspartij. de democratische par tij, heeft niets geleerd. .Maar hoe zou ze ook? De uitbarstingen waren immers niet het gevolg ran de slech te politieke, economische- en sociale verhoudingen ze waren het werk van de .extremisten'. Een uitstekende vondst, die zijn uitwerking niet mist'-. De Nieuwe Linie trekt een ver gelijking tussen de tweede good- will-reis van Nelson Rockefeller door Zuid-Amerika en de opvoe ring van de opera .reconstructie' binnen Jiet kader van het Hol land Festival (p. 1). ,De opvoe ring had geen betere begeleiding kunnen krijgen dan de reis van Rockefeller door Latijns-Amerika, waar de oppermacht van Noord- Amerika en de wanhopige onmacht van de Latijnsamerikanen ten overvloede nog eens tegenover elkaar staan Het is alleen jam mer, dat kunstenaads eerder ont vankelijk zijn voor de realiteit dan bestuurders, ook m Neder land'. DNL vindt, dat president Pompidou wel beleefd is voor de kamer (p. S) en zelfs vriendelijk tegenover zijn ministerraad, die tijdens een zitting weer mag roken. Maar Pompidou is dan ook geen generaal De Gaulle. .Bij de vorming van de nieuwe re gering is inderdaad uitgegaan van de grootst mogelijke openheid naar andere partijen. Pompidou heeft zelfs verklaard, dat hij ook socialistische ministens wil opnemen, maar toch wel later, niet in het eerste kabinet. Zo groot was de bereidheid om uit het "gaulistische kader te geraken'. .Hervormd Nederland' publiceert een gesprek met Kees Reijnierse, net te ruggekeerd uit Biafra, waar hij zes maanden samen met zijn vrouw werkzaam was voor een kerkelijke de Biafranen verbijsterd waren over het internationaal rumoer over 18 Italiaanse boordeskundigen, die door de regering van Biafra wegens colla boratie met de vijand ter dood ver oordeeld waren. Het vonnis was slechts bedoeld als een waarschuwing tegen de oliemaatschappijen, en de Biafranen waren zeker niet van plan de 18 blanken te executeren. Maar: .Waarom is de diplomatieke wereld niet in beweging te krijgen over het lot van al deze Afrikanen, en wel wanneer het over 18 Euro peanen gaat? Er wordt met twee maten gemeten, wordt er gezegd in Biafra en het conflict krijgt er in veler ogen een blank-zwart karak ter bij'. Haagse Post ,De Haagse Post' besteedt veel aan dacht aan de guerrilla als middel om een eventuele derde wereldoor log te voorkomen (p. 4, 5). Kolonel Bloema ziet de guerrilla als het mid del bij uitstek om een eventuele vij and te weerhouden ran een oorlog. .Want hij ziet guerrilla als een de fensieve afschrikking. Een deter rent. zoals ook het nucleaire wapen er één is. En in zijn visie een nood zakelijke aanvulling op de nucleaire deterrent, sinds West-Europa niet meer rotsvast kan rekenen op de in zet van Amerikaanse kernwapens in geval van een Russische aanval'. Lauïens ten Cata maakt zich boos over 't parlement, dat naar aanleiding van de Rijn-vergiftiging de rege ring niet eens aanspoorde iets te on dernemen (p. 14. 15). ,Van enige werkelijke actie van het Nederland se parlement na de vergiftiging van de Rijn is niets meer te merken. Als de volksvertegenwoordiging beter was dan zij is. dan had de regering al reeksen penibele vragen ontvan gen. Maar daarvoor is het parle ment niet goed genoeg. Het is veel meer geïnteresseerd in de vraag, wie de macht verzamelt in 1971 óf zo .De Groene' publiceert een .sociogra fie van de ellende' van Latijns-Ame- rika (p. 1) en drukt daarbij een (bitter) informatief affiche af het tijdschrift ,Tncontinental' met vraag: .Wist u dat Latijns-Amerika 60 pet levert van alle ruwe olie, 100 pet van de bananen, 87 pet van de koffie, 73 pet van de suiker, 50 pet van de cacao en 40 pet van alle stra tegische mineralen die door de VS worden geïmporteerd het 'n conti nent is waar 0,1 pet van de grond bezitters, 62,5 pet van de agrarisch bruikbare grond bezit een gemid deld werkloosheidscijfer heeft van 13.8 pet van 97 pet van de bevolkte; het continent is waar 107 op de 10G geborenen sterven'. De medicus prof. dr J. J. Groen, die onlangs voor bet verbond van weten schappelijke onderzoekers sprak over het thema natuurwetenschap, ethiek en geneeskunde', bepleit het instel len van een eed voor alle pas-afge studeerde academici (p. 9, 10). .Men moet de betekenis van een ambts eed niet overschattende ervaring inet. de medische ambtseed heeft ons geleerd dat het afleggen ervan niet automatisch een ethisch verantwoord gedrag van de arts garandeert. Maar een eed confronteert de jonge afge studeerde met zijn maatschappelijke en menselijke plichten'. .Spiegel' heeft een interview gehad met Jan Brusse, ,de man in Parijs' (p. 48, e.v.). De doorsnee-Fransman vindt ons land wel aardig: .Neder land is stellig het land, dat zij het meest mogen. Frankrijk heeft nooit echte moeilijkheden met ons gehad. De Fransen beweren wel, dat wij als zakenmensen ontzettend hard zijn'. Verder nog een vergelijking tussen hoe Jules Verne zich een maanreis voorstelde, en hoe deze over enkele dagen zal plaats vinden, <p. 1, e.v.) en de slotaflevering van de reporta ge over Nieuw-Gumea: .Ontmoeting met de vrijheidsstrijders vag Weet- Irian' (p. 83, e.v.)> Uil dit enorme apparaat van meier lang en Jf.80 meter hoog komen per uur 100 kg chips. Het is geplaatst bij één van de grootste chipsfabrieken in Nederland, waar men de ruimte heeft het naar behoren uit te proberen. bes van de chip6 worden opgévuld met olie en dan zouden ze veel te vet zijn'. Na dit alles is het vochtpercentag» teruggebracht tot anderhalf procent, en veriaten de chips de oven weer via een sluissysteem. Ze hebben dan nog dezelfde (gele) kleur als toen ze erin kwamen. Octrooi op een aantal, nieuwe vindingen verwerkt zijn in de machine: het werken in vacuum is bekend, het continu bakken onder vacuum is iets nieuws. Ook deze toepassing van het siuitsysteam ir nieuw, terwijl het uit laten druipen onder vacuum iets is wat niet eerder is vertoond. Ir Wiertsema: Jn februari 1968 na- één in Duitsland, twee i en één in Zuid-Afrika. Er is een markt voor honderden van deze ap paraten. Ze kunnen echter mar be perkt geleverd worden in dit sta dium'. De priis van het apparaat! ƒ279.500,-. Overigens: om goed vergelijkingsma teriaal te hebben heeft het IBVL sta lenkaarten samengesteld, waarop ne gen verschillende kleurschakeringen tussen geel en bruin. De resultaten kunnen aan deze kaart getoetst wor den. Het voordeel boven echte" mon sters: ze zijn houdbaar en behouden kleur. ,Er zijn er nu al tweehonderd van besteld, vertelt de heer Wiertae- Het indertijd als hobby begonnen onderzoek naar de mogelijkheden van aardappelen Is uitgelopen op een or ganisatie ran wereldfaam. Het IBVL is tot nog toe het enige Instituut in Europa dat zich hiermee bezig houdt, en dat er daardoor heeft meegewerkt van de aardappel be halve voedingsmiddel ook een .snack' te maken. (ADVERTENTIE) Gaarne maken wi] u dan attent op de meest eenvoudige wijze om het abonnementsgeld over te maken. U kunt ons namelijk machtigen het abonnementsgeld per kwar taal van uw rekening af te schrijven. Als u voelt voor deze prettige betalingswijze waaraan voor u geen korten zijn verbonden, schrijft u dan een briefkaartje aan: ABONNEMENTEN ADMINISTRATIE MARKT 51 - MIDDELBURG en wij zenden u het machtigings formulier, dat hiervoor nodig is, omgaand toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 15