Ultimatum aan verkeersleiders Ja VS willen eind van deze maand bilateraal gesprek met Russen Minister deed kamer twee toezeggingen Profiteer nü nog van onze sterk verlaagdeprijzen! i CM» Over beperking van strategische wapens Actie voor hulp aan Curasao Stimuleringscollege voor de Benelux geïnstalleerd Toch vervolging VlJ-bezetters ,LUNS IS VOOR ZAKENWERELD TE IDEALISTISCH, VOOR DE WETENSCHAP TE VEELZIJDIG EN VOOR KLOOSTER TE JOYEUS' VRIJDAG 4 JULI 1909 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 N1XON TOT ONTWAPENINGSCONFERENTIE: KAMERLID VRAAGT: Laat kleding bij de promotie vrij GENEVE (RTIÏ) De Verenigde Staten hopen omstreeks 31 juli met de Sowjet-Unie besprekingen te beginnen over een beperking- van de strategische wapens. Een verdrag om de zeebodem buiten de bewapeningswedloop te houden zou tegen de herfst klaar kunnen zijn. deze zitting tot overeenstemming zal komen. De Verenigde Staten willen ook een verbod van ondergrondse kernproe ven weer aan de orde stellen. Tot nu toe heeft de kwestie van de controle op de naleving van het verbod een overeenkomst in de weg gestaan. Amerika wil ter plaatse controleren, maar volgens Rusland is het even goed mogelijk om de controle met seismografisehe apparatuur buiten ae Sowjet-Unie te verrichten. Engeland zal tijdens deze zitting met een ontwerp komen voor een verbod op ho1- gebruik, de fabricage en het bezit biologische wapens. In zijn bood schap zei president Nixon verder dat de Verenigde Staten bereid zijn met de ove rige 18 delegaties te spreken over ieder voorstel dat 'n mogelijkheid biedt tot be trouwbare controle op het gebied van de chemische en bacterologische oorlogvoe- J>it heeft president Nixon verklaard in een boodschap aan de ontwapeningscon ferentie in Geneve, die donderdag de kingen met de Sowjet-Unie zullen bila teraal moeten zijn, aldus president Nixon, maar ,de Amerikaanse regering blijft zich bewust van haar verantwoor delijkheid tegenover haar bondgenoten.' Zeebodem Over een verdrag betreffende de zeebo dem bestaat nog verschil van mening tussen de Verenigde Staten en Rusland. De Amerikanen willen alleen een verbod van nucleaire en andere massale van de zeebodem verbieden. ,De opstelling van een inter nationaal verdrag, dat betrekking heeft op meer dan 100 miljoen vierkante mijl van het aardoppervlak onder de ocea nen is een uitdaging aan onze visie en onze politieke kundigheid. Iedere dag wordt de zeebodem belangrijker voor het welzijn en de veiligheid van alle na ties', aldus Nixon, die de hoop uitsprak dat de ontwapeningsconferentie tijdens (Slot van pagina 1) inhoud van de brief van de minister ge- KAMERVRAGEN OVER STRUCTUURHERZIENING ONDERWIJZERSOPLEIDING DEN HAAG (ANP) In het georga niseerd overleg in ambtenarenzaken on der voorzitterschap van staatssecreta ris mr C. van Veen van binnenlandse zaken, is men in aanwezigheid Man mi nister dr G. H. Veringa van onderwijs kunsten en wetenschappen, donderdag niet tot een akkoord geltomen over het ontwerp voor een nieuwe vorm- van het georganiseerd overleg in de onder wijszaken. De .bijzondere commissie in zaken be treffende de rechtspositie van het on derwijzend personeel', kent voor diver se onderwijssoorten afdelingen. In het voorstel van het kabinet was verwacht, dat de vertegenwoordiging van het on derwijzend personeel zou worden ge vormd door twee personen van de cen trales van onderwijzend personeel en twee personen namens de categorale bonden. De centrales lieten weten hier mee niet akkoord te gaan. Zij wen sen, dat de vertegenwoordigingen in de afdelingen worden gevormd door twee personen namens de centrales en door eén persoon van de categorale organi saties. Hiertegen had minister Veringa overwegend bezwaren. ECONOMISCHE MACHT MEMORIE VAN ANTWOORD VOORSTEL-AARDEN IN TWEEDE KAMER DEN HAAG (ANP) Bij de tweede kamer is ingediend de memoire van ant woord op het voorstel-Aarden, om te konten tot een parlementair onderzoek naar de concentratie van economische macht door fusies. Zoals bekend Ls dit voorstel ingediend om een zo nauwkeu rig mogelijk beeld te verkrijgen van de wijze waarop de fusies tot stand kwa nten en om een grotere mate van 1; riar- heid te verkrijgen over de oorzaak var de fusies. ,Door inzicht te verwerven in de mach/ts- vergelijking rondom de fusies, menen de ondergetekenden dat een begin van in zicht zal zijn te verkrijgen in het vraag stuk va.n de economische macht in hét algemeen'., aldus de indieners van het voorstel. In de memoire van antwoord wordt de vrees voor vertraging van nood zakelijke wetgeving .onnodig* genoemd, omdat .het heel wel mogelijk is. op kor te termijn zulke wetgeving te realiseren'. De huiver voor het hanteren van het middel van een parlementaire enquête wordt in de memoire van toelichting ongegrond genoemd omdat het hier niet gaat op een politieke maar om een wet- gevende-enquête. Dat wil zeggen, een on derzoek naar maatschappelijke toestan den, welke voorwerp van wetgeving kun nen zijn. In de memoire van antwoord worden de kosten van de voorgestelde parlementaire enquête geraamd op een totaalbedrag van 400.000. TWEEDE KA WR GING OP RECES DEN HAAG (ANP) Na 75 plenaire vergaderingen in dit zittingsjaar te heb ben gehouden, is deze tweede kamer (donderdagavond) op reces gegaan. Ka mer-voorzitter Van Thïel noemde thans afgesloten zittingsperiode de druk ste en meest bezette periode Van mis- soliicn wel sinds de jaren vjjftig. Hel was bovendien een bewogen periode zo zei mr Van Thiel. Hij noemde het af- gesioten zittingsjaar een bewogen jaar als de reflex van een bewogen ontwik kel. r.g in onze maatschappij. De kamer voorzitter deelde mee, dat voor de huis- v*si.ng van de tweede kamer gebruik zal kunnen worden gemaakt van de ge bouwen op het Biniu .ii-.of no 5 en no li. Een verdere uitbreiding naar het aan grenzende pand, waarin thans nog de raad van state is gehuisvest, noemde hii ,een redelijk verlangen'. Mr Van Thiel sprak de hoop uit, dat de kamer ook over dat pand aan het Binnenhof bin nen met al te lange tijd de beschikking zal kunnen krijgen. In zijn slotwoord wees mr Van Thiel nog op de grote betekenis, die gehecht moet worden aan de grootst mogelijke .openbaarh evdi hnaet openbaarheid van het handelen der ka mer. Mede om daarin te kunnen voor zien zuiien in een nabije toekomst meer luidsprekers in het kamergebouw wor den aangebracht, om op deze wijze de debatten in de grote vergaderzaal mee te kunnen volgen. Ook wordt gedacht aan het aanbrengen in het gebouw van een gesloten televisie-circuit. De Russsische afgevaardigde Alexei Rosjtsjin noemde het Amerikaanse voor stel inzake demilitarisatie van de zee bodem slechts een gedeeltelijke oplos te struikelblorkende reikwijdte liet verbod, de begrenzing van liet ge bied waarop liet van toepassing is en de con t rolekwestie. De kwestie van het verbod op onder grondse kernproeven was volgens Rosjt sjin rijp voor een oplossing, zowel op hot politieke vlak als uit het oogpunt van de controlemogelijkheden. Hij hoopt (lat de westelijke mogendheden hun eis tot het uitvoeren van internationale in specties zouden herzien- Beperkt De dienstleiding van de luchtverkeersbe- band met de vliegveiligheid ingaande 's middags 15,00 uur beperkingen opge legd aan het luchtverkeer. Voornamelijk tijdens de piekuren zal belangrijk min der luchtverkeer naar Nederland worden geaccepteerd. Uiteraard ontstaan hier door grote vertragingen, waardoor het verkeerspatroon boven Nederland min der gecompliceerd wordt. Nederland kent vijf luchtwegen. Per luchtweg wordt met de nieuwe regeling elke tien minuten maar één vliegtuig ge accepteerd naar Nederland. In de prak tijk komt het er op neer, dat er telken male slechts vijf toestellen bij het wacht- baken zijn. Naar wij nader vernemen was het aan tal vliegtuigen dat vóór deze maatrege len de luchthaven mocht naderen afhan kelijk van het inzicht en de verwerkings capaciteit der verkeersleiders. In de [liekuren kwamen de vliegtuigen wel per uchtweg om de 2 tot 3 minuten binnen (thans moet dat dus om de 10 minuten gebeuren). Inmiddels zijn al twee gevallen bekend geworden waarbij zich zeer gevaarlijke situaties in de lucht voordeden. De voorlichtingsdienst van het ministe rie van verkeer en waterstaat deelde mee: .Omstreeks vier uur in de namiddag van 1 juli zijn twee verkeersvliegtuigen op een hoogte van 18.000 voet (5400 meter) even ten westen van het wachtbaken Spijkerboor rakelings langs elkaar ge vlogen. Het betrof een DC-8 van de KLM, komende uit Londen, dat de op dracht had te dalen naar 17.000 voet (5100 meter), zich in te voegen in het wachtpatroon van Spijkerboor en op de hoogte van 17.000 voet te wachten. Het andere vliegtuig was een DC-9 van de Spaanse maatschappij .Iberia', komende van Kopenhagen, aat op een hoogte van 18.000 voet juist het baken van Spijker boor had overvlogen om op die hoogte boven Spijkerboor te wachten op zijn landingsbeurt, Het KLM-vliegtuig was nog in daal- vlucht en had zijn aangewezen hoogte van 17.000 voet nog niet bereikt, toen het .Iberia'-vliegtuig on 18.000 voet in tegengestelde richting'het KLM-vlieg- tuig naderde. De zichtomstandighedèn waren zeer gunstig, waardoor de be manningen van beide vliegtuigen elkaar nog zo tijdig konden waarnemen, dat ze op korte afstand langs elkaar heen kon den manoeuvreren Beide vliegtuigen, vlogen onder controle van de luchtver keersgeleiding van Schiphol. Het onder zoek naar het gebeurde is in volle gang*. Donderdagmorgen kregen twee KLM- vliegtuigen vóór zij toestemming tot landen kregen, door de verkeerslei ding van Schiphol een zelfde vlieg hoogte toegewezen. Om vijf voor twaalf merkten de vlie gers van deze toestellen, die zich nabij Spijkerboor bevonden, dat zij op dezelfde hoogte, namelijk 19.000 voet. vlogen. Onderling radiocontact bracht aan het licht, dat zij van de verkeers leiding van Schiphol beide deze hoog te toegewezen hadden gekregen. De verkeersleiding, door de piloten op deze zonderlinge toestand gewezen, her stelde daarop ae fout. Volgens de minister van verkeer en wa terstaat is in dit geval sprake van ern stig plichtsverzuim van de kant van de verkeersleiding. AMSTERDAM (GPD) De stichting .Mensen in nood', de Ne derlandse afdeling van de interna tionale Caritas organisatie, Ls een nationale actie begonnen voor hulp aan Curasao. Het is de bedoeling datde bijeen gebrachte gelden worden besteed aan verschillende projecten op het eiland. Een hiervan is de oprich ting van eeen sociaal vormingsin stituut, wiaar kader voor coöpera ties, vakbeweging en sociaal werk een opleiding kan krijgen. Ook zal de hulp, die .Mensen in nood' reeds biedt op het gebied van de thuislozenzorg en bij het tot stand brengen van buurtcentra worden uitgebreid. De actie-Curaïao is een initiatief van de Antilliaanse studenten in Nijmegen en enkele andere groe peringen. Na de grote uitbarsting in Willemstad hebben deze zien tot de stichting .Mensen in nood' gewend, mèt het verzoek een na tionale actie te coördineren. Het is niet de bedoeling het bij een gebrachte geld zomaar aan Curasao te geven. Men wil de be volking stiml/eren zelf initiatie ven te nemen die tot verande ringen kunnen leiden. Pater dr A. Roemer op verzoek van de stichting .Mensen in nood' van Curasao naar Nederland overge komen zei gistermiddag op een persconferentie ".n Amster dam. dat deze stimulans gegeven kan worden door sociaal opbouw werk (buurtcentra) door het kwe ken van verantwoordelijkheid en door het vormen vah leiders. Vooral het laatste aciht hij van groot belang. Hiet vormingsinsti tuut dat hij voor ogen heeft, zou met 300.000 gulden van de grond kunnen kernen. DEN HAAG (GPD) Het PvdA-twee- tle-kamerUd mejuffrouw Burendregt heeft minister Veringa (onderwijs en wetenschappen) schriftelijk gevraagd zijn invloed aan te wenden hij hogescho-, - ensileiten opdat promovendi kunnen niet meer zo kwistig woningwet- niet n.st kunnen promoveren in de woningen bouwen als voorheen wel hetjle:d. (Slot van pagina IJ Wat de huurllberalisatie betreft meent de bewindsman dat die tot dusver nog ret- niet tot sterke huuratijgingen heeft ge in de toekomst kunnen promoveren in de woningen bouwen als voorheen wel het leid. kleding die zij prefereren. geval was. Daar zal men aan moeten j Met cijfers uit andere EEG-landi n toon- Het kamerlid vraagt dit naar aanleiding Uvennen. De steden gaan voor", aldus del de minister van een voorval aan de Leidse univer-1 bewindsman. bouwproduktle cilnil iniirKii (ton nrnmnupnril 1Q vAfir ïHll MinlftlPf Rf.h i Duitsland siteit waarbij een promovendus vóór zijn Minister Schut ziet geen kans dit 1_ promotie werd meegedeeld, dat als hij voor de woningbouw meer geld beschik- vooral Bclgu-, l rannniK niet in rok op de promotie zou verschlj-jbaar te krijgen. Hij bezwoer de kamer zijn de laatste Jaren schommelende cy- nen de rector-magnificus zou weigeren zich te zullen houden aan de stringentefers geconstateerd, de vergadering te openen. Jbegrotingspolitiek van collega Wittevcen .Mejuffrouw Barendregt wil van de mi- van financiën. nister weten of deze weigering berust CFJ? ndv'ioc op reglementen of op wat in Lelden ge- uLA~UUKIco bruikelijk wordt geacht. In beide gevallen verzoekt zij de minis ter stappen te ondernemen om te voor komen dat iets dergelijks zich in Leiden of aan een andere instelling voor hoger onderwijs zal herhalen. PROEFLANCERING APOLLO 11 KAAP KENNEDY, FLORIDA (AP) Gisteren zyn de astronauten van Apollo-11 in hun ruimteschepen boven op de torenshoge saturnus-5 raket ge klommen voor de laatste belangrijke proef voorafgaand aan hun lancering voor een maanlanding. De aftelling voor de gesimuleerde lan cering bevindt zich reeds in het laatste stadium. Na deze proef zal het lan- ceringsplatform opnieuw in gereedheid gebracht worden voor de langdurige werkelijke aftelling, welke de volgende week donderdag reeds begint voor de lanceding om 09 uur 32 (14 uur 32 wet) op 16 juli. Mr Luns dringt bij Nigeriaanse collega aan op hervatting van voedselaanvoer (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Een paar minuten voor het gesprek met zijn Nigeriaanse ambt genoot verklaarde minister Luns (bui tenlandse zaken) donderdagmiddag in de tweede kamer, er imet de meeste klem bij zijn collega op aan te zullen dringen om de voedselaanvoer naar Biafra on middellijk weer mogelijk te maken. Minister Luns zou ook hervatting van de besprekingen met het internationale Rode Kruis, waarmee Inmiddels al een begin gemaakt schijnt te zijn, ten stek- ste bepleiten. De Nederlandse regering heeft o m de ambassadeurs in Lagos gevraagd om volledige informatie over het drei gende voedseldrama in Biafra. In hoe verre de mededelingen va.n de president van het internationale Rode Kruis juist zijn, wist minister Luns niet. Hij zei we! ernstig bezorgd te zijn over de ontwikkeling van de laatste dagen. Minister Luns verklaarde over aanwij zingen te beschikken dat spoedig 1800 ton (voornamelijk eiwithoudend) voed sel over water naar Biafra zal worden verscheept. Bovendien deelde hij mee dat in Nigeria inmiddels twee lan dingsvaartuigen zijn aangekomen, die elk moment voor het voedseltransport kunnen worden ingezet. De Nederlandse minister van buiten landse zaken zal ook bij de Britse re gering aandringen om al het mogelijke te doen om de voedselaanvoer naar Bi afra weer te hervatten. Minister Luns deed de mededelingen over de voedselschaarste in de kamer naar aanleiding van mondelinge vragen van het KW-doaimerlLd Mommersteeg, AMSTERDAM Ca vijftig Cana dese en Amerikaanse piloten zullen met hun vrouwen van 3 tot 7 juli in ons land zijn voor een bezoek uit dankbaarheid. Tij dens de tweede wereldoorlog wer den zij boven bezet Europa neer geschoten en zijn met hulp via ont snappingsroutes naar Engeland ontkomen. Hier een aantal van hen tijdens een ontvangst door het Amsterdamse gemeentebestuur. Links loco-burgemeester Koets. land de laatst* Ja- ir'ren opvallend stabiel 1» gcblevei Twee procent priesters wil ontheffing celibaat VATICAANSTAD (RTR) Paus Pau- lus heeft een onderzoek laten instellen, dat over een tijdsbestek van enkele ja ren een beeld moet geven van het aan tal priesters dat de celibaatsverplichting niet meer kan of wil nakomen. De cij fers die uit het onderzoek zijn voortge komen laten zien dat de afgelopen zes jaar 7137 roomskatholieke priesters dis- "nsatie hebben gevraagd, en dat het 5652 gevallen is verleend. Vaticaanse kringen, die dit bekendmaakten, zeiden dat het onderzoek is ingesteld om te be wijzen dat de strijd rond het celibaat niet zo algemeen is als men doet voor komen. Het aantal aanvragen van 7137 komt neer op iets minder aan twee pro cent van het priesterbestand over de he le wereld. De cijfers van de Jaren tus sen 1963 en 1968 geven een stijgende lijn in het aantal aanvragen te zien. In 1966 bedroeg dat 1418, in 1967 1759 en in 1968 2263. Latijns-Amerika heeft het grootste per centage priesters dat wil trouwen: 3,02 "irocent op 21.854 priesters. De Jezuiten, die in de persoon enkele leden toch het meest in de be langstelling hebben gestaan rond de kwestie van het celibaat, hebben de beste .religieuze papieren'; 1,9 procent van hen heeft dispensatie gevraagd, te gen 3,86 procent van de Dominicanen. :.23 procent van de Capucijnen en 2,95 procent van de Benedictijnen. Het op bevel van de paus ingestelde onderzoek heeft betrekking op de vol gende landen: Italië, Frankrijk, Spanje, Portugal, Duitsland, Oostenrijk, Zwit serland, Nederland, Engeland. Ierland, Malta, Oost-Europa, Noor- Midden- en Zuid-Amerika, Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland. gens de kringen in het Vatlcaan had Ierland het hoogste percentage pries ters dat dispensatie had gevraagd om te mogen trouwen. Minister Schut achtte het advies van de Sociaal-Economische Raad om de huurverhoging per 1 januari 1970 ten minste een half Jaar uit te stellen jammer. Hy meende dat dit een do delijk gevaar voor de continuïteit In het woningbouwprobleem kan ople- j veren. Bij de beleggers moet nu ge-| brek aan vertrouwen gevreesd wor-1 don, meende de minister. De maatregel om 5000 woningen nu in de particuliere gesubsidieerde bouw te laten bouwen, vond minister Schut een malig. Hij was er huiverig voor hiervan een soort automatisme te maken, om- dat hij zijn handen nog vrij wilde hou den voor het bouwprogramma van vol gend jaar. De minister wilde zich even-j min uitlaten over verhoging van dat: programma, waar de heer Van den Doel om gevraagd had. Aan het adres van de heer Andriessen ikvp) zei minister Schut nog, dat hij van plan is in de loop van 1970 een aanvul lende individuele subsidie in te stellen. Vervoersbonden willen één procent UTRECHT (ANP) De vier samen werkende bonden van vervoerspersoneel hebben alle werkgevers en werkgevers organisaties, waarmee zij cao's of an dere regelingen hebiien gesloten, schrif telijk verzocht één procent duurtetoe- slag aan het personeel uit te keren. Zij hebben dit gedaan naar aanleiding van het unanieme advies, dat de Sociaal-Eco nomische Raad daarover aan de rege ring heeft uitgebracht. De vier bonden zijn de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (NYV), de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel (NKV), de Protestants-Christelijke Bond van Vervoerspersoneel (CNV) en de Christelijke Bedrijfsgroepen Centra-! Ie (CNV). VAN DEN DOEL (PVDA) (Van onze correspondent) ie (vün v i .BRUSSEL De Belgische minister van De verzoeken hebben betrekking op net buitenlandse handel, H. Fayat, heeft ueroeps- «Tx.™ j- enstermorcen in znn kwaliteit van voor leg, de n Rott beroeps- en personenvervoer over de de havenbedrijven in Amsterdam itterdam, de kleine havens, de op- overslagbedrijven en de gehele bin nen- en Rijnvaart, inclusief de aanver wante bedrijven. Een soortgelijk ver zoek werd reeds eerder gedaan voor het spoorwegpersoneel en de werknemers bij de burgerluchtvaart. gistermorgen in zijn kwaliteit s zitter van de Benelux-niinisterraad in het gebouw van de Benelux in Brussel het initiatiefcollege, ook wel stimule ringscollege genoemd, geïnstalleerd. In april van dit jaar, tijdens de Benelux- topconferentie in Den Haag, werd toen tot instellen van een dergelijke raad van deskundigen, die nieuwe initiatieven zal fADVERTENTIE Nog steeds handhaaft Pfaff voor zijn vermaarde serie lichtgewicht machines de sterk verlaagde prijzen (tijdelijke prijsverlagingen van 6 tot 11%). Nü 'n Pfaff kopen is een van de verstandigste dingen, die u kunt doen. Ga dus in ieder geval nu kijken bij Pfaff. Typen 94,95, 96 en 97 Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken Nï Bergen op Zoom, Kortemeestraat 17, tel. 01640-5878 Terneuzen, Nieuwedtepstraat 23, tel. 01150-2294 Breda, Lange Brugstraat 30, tel. 01600-31745 Eindhoven, Willemstraat 21, tel. 040-22570 Roosendaal. Nieuwe Markt 48, tel. 01650-35546 Verder verkrijgbaar bij: A. C. Bastiaanse, Papegaaistraat 4, Goes G. Hemelaar, Nieuwendrjk 29, Vlissingen H. A. de Breuck, B. F. v. Waesberghestraat 16, Hu... Neder- G. M. Marijnen. burgemees ter van Den Haag, en prof. dr C. J. Oort. hoogleraar in de economie, tn Utrecht. Voor Luxemburg hebben fit ting de secretaris-generaal van buiten landse zaken C. Demont en de voorzit ter van de economische en sociale raad G. Stoltz. Minister van staat De Schrijver deelde mee dat het college besloten heeft het voorzitterschap iedere zes maanden te wisselen, overeenkomstig de daarvoor bij de Benelux-ministerraad bestaande regel. .Wij verlangen', zo zei hfj. ,de vol tooiing van de Benelux te helpen en wij rekenen daarbij op de ervaring van de raad van ministers'. AMSTERDAM (ANP) De 66 stu denten van de vrije universiteit in Am sterdam, die in de nacht van 19 op 20 juni jongstleden het administratief gedeelte van het provisorium van de vu bezetten, zullen terzake ran lokaalvre debreuk worden vervolg. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie en hoofd van het parket, mr magnificus der vu en vertegenwoordi gers van de bezetters dinsdag jongst- .eden moet ik verklaren dat ik tot mijn spijt niet aan bet verzoek van de president-directeur om te seponeren over te gaan, kan voldoen. Ik acht het niet tolerabel dat studenten, na eisen te heb ben gesteld en hun zin niet te hebben gekregen, welbewust over gaan tot het plegen van strafbare feiten. Dit houdt niet in, dat op grond van jeugdige leef tijd ik denk speciaal aan 17- en 18- jarigen in incidentele gevallen wel licht tot niet-vervol ging zal worden overgegaan', zo deelde mr Hartsuiker toelichting op zijn beslissing mede. Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERK Beroepbaarstelling: kandidaat M. Schuk- ken, Rhodosdreef 166, Utrecht. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Dell L. Westland kandidaat te Huizen; te Emmen G. J. T. van Dijk te Spijkenisise. Beroepbaarstelling kan didaat drs G. H. Rensink Sarphatistraat 109 te Amsterdam, is beroepbaar. Aangenomen het beroep 'der generale synode tot predikant bijzondere werk zaamheden (ten dienste van het Neder lands Bijbelgenootschap) W. C. Ver stoep te Assen. GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek J. M. Lammersma te Schiedam.; Bedankt voor TJmuiden D. C. Firet te Eéfde. GEREF. KERKEN VRWGEM. Aangenomen naar Bunschoten-Spaken burg K. J. ICapteyn te Appingedam- Overschild. Bedankt voor Amsterdam- Zuid T. Boersma te Assen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Hillegom -A. Bakker kandi daat te Broek op Langendijk te Maas sluis R. van Beek kandidaat te Ede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Haarlem, Herkingen, Kort- gene, Leiden, Portugaal en Westkapelle R. Boogaard kandidaat te Nisse; te Aal burg, 's-Gravenpolder, Hoofddorp, Poe- deroyen, Sint-Annaland en Oud-Beyer- land J. Mol kandidaat te Hardinxveld. Boekje ,Het volk over Luns' in serie Rancunes en frustraties' Stortvloed van brieven na advertentie NIEUWENDIJK (GPD) Minister Luns is niet popu lair; ais er morgen verkiezin gen zouden worden gehouden, levert hij de KVP waarschijn lijk weinig stemmen op. Tot deze, voor de minister weinig plezierige ontdekking kwam de 30-jarige Nieuwendijkse uitgever John den Haselaar, toen hij onlangs in een aantal weekbladen een oproep aan alle Nederlanders plaatste om hun mening over minister Luns ten beste te geven. onder al deze aspirant-auteurs van het boekje ,Het volk over Luns', dat zijn uitgererij in Sep tember uit wil geven, blijken er nog maar weinigen op onze mi nister van buitenlandse zaken ge steld te zijn. Verreweg de meeste mensen, die op de oproep van John en zijn 27-jarige echtgenote Jaqueline reageerden hebben van het optre den van de minister op Schiphol schoon genoeg. Toch belooft ,Het voik over Luns' een pocket in de serie .Rancunes en frustraties' een bestseller te worden. ,De men sen vinden het gewoon fijn om hun hart te luchten en bovendien trekt het altijd wanneer men me ningen, die men zelf ook heeft, te rug vindt in een boekje, daar spe culeren wij op', bekent de vrouw- van de uitgever. Het echtpaar Den Haselaar, dat een flatje middenin Rotterdam verwisselde voor een statig he renhuis aan de rand van de ak kers van het Noordbrabantse boe- rendorpje Nieuwendijk, zoekt naar omstreden persoonlijkheden. Alleen bekende mensen waarover tegenstrijdige meningen bestaan zijn een boekje in de serie .Ran cunes en frustraties' waard. Advertentie Minister Luns is het eerste slachtoffer, om reacties uit te lokken plaatste het Nieuwendijk se uitgeversechtpaar, de volgende advertentie: Dringende oproep Wie iets ten gunste (ter verdedi ging?) van meneer Luns wil zeg gen of wie hem weg wil schrijven, wie Luns wil compromitteren, soufleren, blameren of eren, kan dat allemaal doen door een bij drage in te zenden voor het boek: Het volk over Luns. tel: 0183A-631. Het verzoek leverde zoveel brie ven op dat de Nieuwendijkse PTT een extra postbestelling in moest voegen. Uit de tientallen brieven komt onze bewindsman van bui tenlandse zaken beurtelings als een bromtol in streepjespak een integere diplomaat en de be*t be taalde komiek van Nederland uit de verf. Er zijn ook mensen, die zich zor gen over zijn drukke leven ma ken. Zoals een mevrouw, die schreef...' Gut, gut wat zal die man een kopzorgen hebben'. Een verontwaardigde Hagenaar vindt onze excellentie een overbodige luxe: ,Hij zou zijn honderden on derscheidingen ten bate van de slecht behuisden van de schilders- ijk moeten vellen, dan kan hij nog altijd als commissaris van de koningin van onze dertiende provincie de kost verdienen', zo stelt hij voor. Heer van stand Het volk kent Luns als ,een heer van stand', als een man wiens garderobe uitsluitend uit streep jespakken bestaat. Vandaar dat er typeringen als deze binnenko men...' acn en dat verrukkelijke streepjespak van Groninger klas se, dat Luns al jaren, dag In dag uit draagt bij zijn stevige stap pers van zwart lak uit de Lang straat en dan dat onafscheidelij ke diplomatenkoffertje met een lingapnonecursus in de ene hand en de Telegraaf in de andere hand'. Er zijn mensen, die Luns de meest excellente kleinkunstenaar van Nederland vinden, maar er ook. die medelijden met zijn familie hebben en schrijven: .Het zal maar een geliefd persoon -van je zijn, die voor de tv, de idioot zit uit te hangen' Sommize mensen ontgaat niets, dat blïjkr wel uit een briefje van een mevrouw, die schreef: .Ik zie hem al jaren el ke dag op de tv. maar ik heb nog nooit zijn tanden gezien" Hoe sterk de meningen uiteen kunnen lopen, blijkt wel uit het feit dat Luns in sommige brie ven een uitstekend staatsman wordt genoemd, terwyl andere schrijven, dat het .wat betreft zijn politiek met Indonesië altijd een rotzooitje is geweest'. Toch vindt een meneer uit Stellennam, Luns als minister wel op zijn plaats, want zo schrijft hij, voor de zakenwereld lijkt hij me te idealistisch, voor de wetenschap te veelzijdig en voor het klooster te joyeus'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 11